De verlaging van het rubber- uitvoer-guotum Kleurige lentepracht in grauwe wintermaanden LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 29 Januari 1938 F inancieel-Economisch. Weekoverzicht BELEGGINGEN LUCHTVAART VAN DER DRIFT Co. LAND- EN TUINBOUW SPORT Wacht ons een stroom, van conversieleeningen? WEERBERICHT. Sombere beelden uit Amerika en Frankrijk. AGENDA RECHTZAKEN „Winterflora" opent 11 Februari haar poorten Een tentoonstelling van bloembollencultuur te Haarlem. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen te 7 uur is de ..Reiger" met gezagvoerder Blaak van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord van dit vliegtuig bevindt zich 165.587 K G vracht. 466.529 KG. briefpost, 31.505 K.G. pakketpost. Acht passagiers maken de reis van Am sterdam mede. De „Nandoe' is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede neming van 241 kilogram post, vijf kilo gram pakketpost en 53 kilogram goederen Er zijn geen passagiers voor den tocht BataviaAmsterdam. Voor tusschentra- jecten werden negen passagiers ingeschre ven. BEMIDDELING VOOR HYPOTHEKEN. Makelaarskantoor OUDE VEST 29 - TELET. 513 615 (Ingez. Med.) NATIONALE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER PAARDENFOKKERIJ IN NEDERLAND. Prins Bernhard aanvaardt het beschermheerrchap. In de jaarlijksche alg. vergadering van de ..Nationale vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland", deelde de voorzitter, de heer H. A. van Beuningen. gisteren te Utrecht mede, dat het hoofd bestuur bericht had ontvangen, dat de Prins het beschermheerschap van de ver eeniging heeft aanvaard. DAMMEN. STEEDS HOOGER (Katwijk aan den Rijn). De stand van den wedstrijd om den „Meijer - beker" bij „Steeds Hooger" is als volgt: R. de Lange 7 gesp., 12 pnt.; J. Fennes 6. 10: P. Bosman 6, 8; P. v. d. Valk 7, 8; J. de Best 7. 6: A. Boskamp 7, 6; L. v. d. Valk 7, 5; W. van Rijn 8. 5: W. v. d. Eshof 7. 2. De stand van den wedstrijd om de Meijer - medaille" is: W. Wouters. 6 gesp.. 10 pnt.; C. v. d. Laken 7. 10; J- Grimbergen 8. 10; H. v. d. Boog 7. 4; A. v. d. Eshof 7. 8: M. Vreeburg 7. 5: Th. de Lange 7. 4; P. Mulder 7. 4; F. Meijer 6. 3. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 753. Hedenmiddag 2 uur: 746. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767,1 te Biarritz. Laagste barometerstand 711,4 te Ona. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Storm achtige later afnemende Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Veranderlijke bewolking. Aan vankelijk nog hagel- of regenbuien. Kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie in het Noorden werd tot onder de 710 m.m. diep en breidde zich over bijna het geheele waarnemingsgebied uit. Aangezien de hoogedrukking in het Zuidwesten wel iets terug trok maar toch nog boven de 785 m.m. bleef, stormt het zwaar over een groot deel van den Oceaan en breidt deze storm zich over West- Europa uit. In Scandinavië is de vorst tot licht afgenomen, overigens komt alleen in Polen lichte vorst voor. De Britsche eilanden hebben storm uit West- en Noordwest, met sneeuw in Schotland, ook aan de Frapsche Kanaalkust stormt het zwaar uit West-Noordwest en bijna geheel Frankrijk heeft regen, in Duitschland valt. bij krachtigen wind die nog toeneemt, plaatselijk regen en sneeuw en komt c-nweer voor. ook in Zwitserland valt regen. De toppen hebben sneeuw met orkaan en temperaturen van minus 5 tot minus 10 graden. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.Z.W., 11 gr. C„ buiig. Londen: W.N.W., 7 gr. C„ buiig. Berlijn: Z.W.. 3 gr. C„ buiig. Nice: windstil, 5 gr. C., goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 4 1/2 gr. C. (40 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 2 u. 11 min.; nam. te 14 u. 19 min. Voor Maandag. Voorm. te 2 u. 45 min.; nam. te 14 u. 52 min. C Van onzen financieelen medewerker). Rubber heeft deze week voor de verras sing gezorgd. Hoewel men in rubberkringen de meening was toegedaan, dat het Inter nationaal Rubber Regelings Comité met het oog op de ongunstige statistische posi tie zou moeten overgaan tot een verlaging van het uitvoerquotum voor het tweede kwartaal, was de vrij algemeene opinie toch deze, dat een beslissing dienaangaan de uitgesteld zou worden tot de volgende, in Februari te houden, vergadering. Men redeneerde namelijk aldus: de achteruit gang van het Amerikaansche rubberver- bruik in de tweede helft van 1937 heeft weliswaar de voorraden sterk doen toene men en een druk op den prijs veroorzaakt, maar het zou toch min of meer voorbarig zijn, reeds thans daarop een besluit te ba seeren tot verlaging van het uit voercon tingent. De toestand in de Ver. Staten is dermate onzeker, dat er op korten termijn nog heel wat verandering kan optreden. Het was dan ook min of meer opzienba rend, dat het Comité reeds Dinsdag besloot de restrictie voor April-Juni van 30% tot 40% te verscherpen. Bij het nemen van die beslissing stond het Comité voor de groote moeilijkheid, dat het niet alleen had te maken met ongunstige feiten van het heden, maar ook met de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling van het rubberverbruik, hetwelk in de eerste plaats zal afhangen van den gang van zaken op economisch gebied in de Ver. Staten, die ongeveer de helft van de wereldconsumptie vertegenwoordigen. Handhaving van het tegenwoordige per centage van 70% zou beteekenen, dat bij een overigens nog vrij optimistische ra ming van het wereldverbruik voor 1938 van ca. 1 millioen ton. de werelduitvoer zich iets boven de 1 millioen ton zou be wegen en derhalve de voorraden zouden blijven schommelen om het huidige te hooge peil. Zoo is het te verklaren, dat het Rubbercomité reeds thans aan de markt een zekeren steun heeft willen ver- leénen. Bovendien heeft de vroege beslis sing het voordeel, dat den producenten voldoende tijd wordt gelaten om zich aan de wijziging in het contingent aan te pas sen. Dit is in het bijzonder van belang voor Ned.-Indië. waar het uitschrijven van de 2.400.000 bevolkingsrubberlicenties voor elk kwartaal een zeer tijdroovend werk is. Toen in November de beslissing van het Comité viel om het quotum voor het eer ste kwartaal van 90% op 70% terug te brengen, hadden de autoriteiten geen ge legenheid meer om de licenties voor Ja- nuari-Maart op te stellen op basis van 70%. Deze werden toen voor de eerste twee maanden op basis van 90% uitgegeven en voor Maart tot practisch nul teruggebracht Deze moeilijkheid heeft men thans geluk kig kunnen vermijden. Hoe groot de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige verhoudingen op de rubbermarkt is, blijkt wel hieruit, dat de ru'oberprijs practisch niet is gestegen op het bericht van de verscherping der re strictie. De handelaren nemen nog steeds een zeer gereserveerde houding aan en haasten zich niet om hun posities te dek ken. Ten deele moet deze apathische stem ming der markt worden toegeschreven aan het feit, dat men ook in den eerstkomen- den tijd nog een verdere toeneming der voorraden verwacht, ten deele aan de toe nemende onzekerheid ten aanzien van de situatie in Amerika. De toekomst zal moeten leeren, in hoeverre de jongste beslissing van het Rubbercomité de markt zal kunnen steunen en zal kunnen leiden tot een herstel van het noodzakelijk even wicht tusschen productie en verbruik. In het bijzonder moet er in dit ver band op worden gewezen, dat de ver scherpte restrictie voor de rubberpro ducenten beteekent, dat zij opnieuw op een lager percentage van hun pro ductiecapaciteit moeten gaan werken, hetgeen den kostprijs van hun product ongetwijfeld ongunstig zal beïnvloe den. Dit wil zeggen, dat een deel van het eventueele prijsherstel opgeslokt wordt door den hoogeren kostprijs, zoodat de producenten bij een kleine prijsverbetering geenszins gebaat zijn. Donderdag heeft de grootste conversie in Nederland's economische geschiedenis plaats gevonden en de omstandigheden zoowel als den aard der leening hebben er toe bijgedragen, dat zij een succes is geworden: gelukkig maar, want ons staats- crediet zou een mislukking slecht hebben verdragen. De ontzaglijke ruimte op de geldmarkt, die overigens nog steeds toe neemt, heeft den doorslag gegeven: op den laatsten weekstaat van de Nederland- sche Bank zien wij een nieuwe vermeer dering van den goudvoorraad en van de rentelooze saldi. De tarieven op de geld markt blijven abnormaal laag en bedra gen thans 1/81 3/8 voor 3-maands tot 4-jaars papier. Een belangrijke aan- financieele kringen wordt ook gesproken over de belangstelling, die het buiten- landsch kapitaal in de nieuwe leening schijnt te hebben getoond. De „Konink lijke" heeft het hare tot het slagen der leening willen bijdragen door bijtijds me- dedeeling te doen van haar voornemen om haar 4 obligatieleenlng van 1937 ten bedrage van 72 millioen gulden af te los sen, zoodat de houders dezer obligaties, nog vóór de inschrijving op de conversie- leening open stond, wisten, dat zij voor hun middelen nieuwe belegging hadden te zoeken. Ongetwijfeld zal thans een ware stroom van provinciale en gemeen telijke conversieleeningen over Neder land uitbarsten. Of zij echter alle zullen slagen, is een vraag: het ge- meentccrediet vooral wordt in Neder land toch altijd nog wat lager aan geslagen dan dat van den staat. De enorme geldruimte hier te lande is ongetwijfeld ook de oorzaak, dat de be treffende autoriteiten gemeend hebben het embargo op buitenlandsche leeningen wat minder stroef te moeten toepassen. Ter wijl tot dusverre bij de introductie ter beurze van fondsen van buitenlandsche maatschappijen werd vastgehouden aan den eisch, dat alleen emissies werden toe gelaten van die maatschappijen, waarvan reeds fondsen hier ter beurze zijn geno teerd, is men nu ten behoeve van de ge wone aandeelen van de American Rolling Mill Company van deze voorwaarde afge weken. De Amerikaansche waarden hebben trou wens niet aan gebrek aan belangstelling in ons land te klagen. Op 27 Januari wer den aan de Amsterdamsche beurs de cer tificaten van 16 obligaties van Amerikaan sche ondernemingen geïntroduceerd. Het betreft hier de schepping van een z.g. „omnium van obligaties van Ameri kaansche ondernemingen" een 16-tal obli gatiesoorten (11 spoorwegen en 5 andere bedrijven) werden ter verdeeling van het risico tot een depot samengevoegd, waar tegenover certificaten werden afgegeven en wel in twee series: de eerste serie ont vangt een maximale uitkeering van 4"/i pCt. per jaar, terwijl meerdere inkomsten gereserveerd worden; de tweede serie zal volle uitkeering van alle inkomsten ge nieten. Theoretisch zou men moeten aan nemen ,dat de introductie dezer certifies ten met sterk verdeeld risico succes zal hebben; of dit in de practijk echter inder daad het geval is, is een open vraag. Im mers Juist deze week komt uit New-York het bericht, dat men zich daar ernstig be zorgd maakt over de aanhoudende daling der obligatie-koersen, speciaal die der spoorwegen. Dit vormt nu juist een stimu lans voor de nieuwe introductie! Het is nog steeds onduidelijk in welken koers president Roosevelt het economisch- sociaal staatsschip stuurt. Wie de berich ten, welke ons de afgeloopen week uit de Ver. Staten hebben bereikt, met aandacht heeft gevolgd, zal niet kunnen ontkomen aan den indruk, dat Roosevelt, telkens als hij een stapje nader tot het bedrijfsleven heeft gedaan en een verzoenende hand heeft uitgestoken, zich plotseling herln- LICHT OP VOOR FIETSERS. Zaterdag: 5.09 n.m. tot 7.16 v.m. Zondag: 5.11 n.m. tot 7.15 v.m. nert, dat er nog zoo iets als een New Deal is, dien hij moet toepassen. Zoo heeft hij, gelijktydig met een aanbeveling voor prijs reducties, zijn scherpe oppositie geuit te gen loonsverlagingen in het algemeen. Waar deze uitlatingen samenvielen met het passeeren van vele dividenden van groote Amerikaansche ondernemingen, is het alleszins verklaarbaar, dat zich weer eens een gedeprimeerde stemming van de New Yorksche beurs en van de van haar zoo afhankelijke Londensche en Amster damsche beurzen meester maakte. Men be gint te twijfelen aan den ernst der po gingen, Washington en Wall Street na der tot elkaar te brengen, ten einde aldus aan de conjunctuurdaling paal en perk te stellen. Er zijn tal van aanwijzingen, dat de Administratie met haar volgelingen het erop gezet hepft, zooveel mogelijk popu lariteit te verzamelen. De anti-trust actie schijnt met volle kracht te worden voort gezet en reeds zijn 16 groote petroleum- concerns en 30 petroleummagnaten van deze actie de dupe geworden en door het Gerechtshof te Madison tot vrij zware straffen veroordeeld wegens „prijsfixeering en schending der anti-trust-wetten". Waren wij in ons vorig overzicht nog min of meer optimistisch gestemd ten aanzien van een uiteindelijk compro mis tusschen staat en geldmacht, de jongste gebeurtenissen hebben dit op timisme helaas ondermijnd en de ver scherpte controverse moet dan ook worden beschouwd als een zeer ernstig gevaar yoor natuurlijk conjunctuur herstel. Ook de ontwikkeling van den toestand in Frankrijk verschaft nog weinig aanlei ding voor een terugkeer van het interna tionaal vertrouwen in dit zoo hevig ge plaagde of liever zich zelf plagend land. Geen wonder ook; de nieuwe regeering heeft hoegenaamd geen nieuw geluid ge bracht. Men roeit voort met de oude on beholpen riemen, hinkend op twee ge dachten: die van financieele saneering en reductie van het prijs- en kostenpeil en die van onbeperkt toegeven aan arbeiders- eischen. En ook hier, zoo ongeveer als in Amerika, geeft de laatste gedachte den doorslag. De regeering is aan handen en voeten gebonden en zij is daardoor in sterke mate gehandicapt in het nemen van waarlijk drastische maatregelen, om een eind te maken aan ongelimiteerde staatsuitgaven en prijsopdrijving, om de rentabiliteit van het bedrijfsleven te her stellen en een waarlijk begrootingseven- wicht in het leven te roepen. Zoolang in deze situatie geen verandering is gebracht vindt geen kapitaalrepatriatie plaats en houdt de druk op den franc aan, een druk, waartegen het Egalisatiefonds niet kan en niet wil opwerken. En zoo zien wij ook in Frankrijk, on danks pogingen, om een onbelangrijk arbeidscharter in het leven te roepen, feitelijk nog niets anders dan ont wrichting en zien wij er nergens een lichtpunt, dat bij de beoordeeling van Frankrijk's economische en finan cieele toekomst ons hoopvoller zou moeten stemmen. (Nadruk verboden). Schouwburg: K.V. Littcrls Sacrum „De tlj| en de familie Conway" 8 uur nam. Zondag. Doopsgez. Kerk: Vrijz. Chr. Jeugdzondag Lee- kenspel. 71/2 uur nam. Gem. Gods (W. de ZwiJgerkerk)Samenkomst te 8 uur nam. Gerecht 10: Samenkomst te 5 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te f0 uur voorm. en 6 1/2 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie, 5 uur nam. Maandag. SchouwburgAbonnementsvoorstelling. „Dr, A B C". 8 1/4 uur nam. Steenschuur 4: Bazaar Doopsgez. Gem. 8—10 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9»/t11 uur voorm. 's DonderdagsInst. voor Praeventieve Ge neeskunde <lste Binnenvestgr. 21). Inenting te gen diphterie. 3 1/2 uur 's midd. precies. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 'sVrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De heerscher". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur narrn, Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Moederlied". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De vlucht voor het huwelijk". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 27 uur en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam- „De Jantjes". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 29 Januari t/m. Vrijdag 4 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 17, tel. 523 en J. Doedens. Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kors, van der Meer. Meiboom, Teeuwen en Winkler. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz. Tel. 390. DE RELLETJES BIJ DE VERTÖONING VAN „HELDENKERMIS". Omstreeks dezen tijd van het jaar begint het voorjaarsverlangen in de menschen weer levendig te worden. De prikkel van den hernieuwden bloei van de natuur zit als het ware in de lucht. We halen dieper adem en verheugen ons erop straks weer de natuur in de oneindige kleurenschakeering van haar lente- en zomerdos te kunnen bewon deren na maandenlang de grauwe win- terstemming en de kleurlooze verge zichten ondergaan te hebben. Er ls vaak beweerd, dat de menschheid zich door de vervolmaking van de techniek van de natuur vervreemdt. Wat ervan te zeggen wanneer men den technischen vooruitgang onzer dagen eens gebruikte om de natuur weer met ons te verzoe nen? Het stemt tot tevredenheid dat dit cultureele streven één der voornaamste drljfveeren vormt tot het houden van de bolbloemententoonstelling van tul pen en hyacinten en narcissen „Winter- flora", welke op 11 Februari a.s, om 11 uur 's morgens in het Krelagehuis van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem haar poorten tot 18 Februari voor het publiek zal openen. Men heeft, naar de voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen- MAANS- OP- EN ONDERGANG. 29 Jan. op: 6 u. 14: onder: 14 u. 53. 30 Jan. op: 6 u. 47; onder: 15 u. 59. duiding voor den uitslag der emissie werd alKaumuK vclcc,UBiug ïuul Dluc„luuucli. reeds gevormd door den vasten toon, q cultuur Dr. A. J. Verhage, resp. de secreta de 4% obligaties aan de Amsterdamse ris.penningmeester, de heer H. J. Voors, on Beurs sinds de aankondiging der conver ln egn gistermiddag gehouden persconferen san den dag hebben gelegd: dit toen oe fie uiteenzetten, er naar gestreefd om voor wees, dat deze stukken, welker bezit vom- de in den wjnter bloelende voorjaars bloem- keursrecht gaf, druk werden gekocht. z,oo- bolgewassen een waardige omgeving te vin- wel banken als private beleggers traden ais den 0pdat de aesthetische waarde van deze afnemers van belangrijke posten op. m boodschap van de natuur goed zal worden verstaan. Men heeft gemeend de juiste om geving in de warme kas te vinden met het oog op het vroege ontluiken en in j 0p mr Albert B. Gomperts, te Amsterdam, -» - die de actie gisteren toelichtte. Nabestaanden van overleden journalist stelden actie tegen gemeente Den Haag in. Voor de civiele kamer van de Haagsche rechtbank werd gisteren gepleit in de proce dure van de nabestaanden van den Journa list J. Bosch te 'sGravenhage tegen de ge meente 's-Gravenhage. Bosch stond als verslaggever van de „Haagsche Courant" op 20 Maart 1936 lil den ingang van de Passage met eenige an dere Journalisten om de ongeregeldheden gade te slaan, welke daar in verband met de vertooning van de film „Heldenkermis" in het Passage-theater, geschiedden. Op een gegeven moment moesten eenige arrestan ten in den politiewagen worden geborgen en daar het publiek de politiemannen daar bij nog al hinderde, kwamen twee agenten met motor en zijspan hun collega's te hulp. Zij reden het trottoir op om de Passage ln te gaan en hebben Bosch daarbij geraakt. Deze viel en liep een knieschijf kneuzing op, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien. Er trad evenwel trombose op en 1 April stierf Bosch aan emboile. Zijn nabestaanden stelden hierop een actie tegen de gemeente in. Voor hen trad een reconstructie van de woonkamersfeer met als achtergrond voor de bolbloemge- wassen de populaire kamerplanten als pal men, varens en tropische kasplanten en voorts zullen de crocus, de Iiris, de Primula, de Amaryllis enz. niet ontbreken. De bolbloemen moeten onopgesmukt, in den staat waarin de kaskweeker hen afle vert, tentoongesteld worden. In de kist. pot of pan werden zij geplant en „getrokken" en daarin moeten de bloeiende bloemen ook ter expositie worden gebracht. Er wordt een vreedzame wedstrijd gehouden; het gaat er in dit opzicht om wie het doel van den kas kweeker een onberispelijk bloeiende plant, voorbereid door een deskundige bijbehande ling, te verkrijgen, het best bereikt heeft Er zijn diverse prijzen beschikbaar gesteld. H. M. de Koningin en ook Z. K. H. Prins Bernhard hebben zilveren medailles be schikbaar gesteld. Ook de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland heeft een zilveren medaille uitgeloofd. Over een oppervlakte van 2000 M2. zal de zaal in het Krelagehuis ingericht worden tot een troplschen wintertuin, waarin de rijke verscheidenheid van de ln den winter tot bloei gekomen bolbloemen geëxposeerd zal worden. De ontwerper van het tentoon stellingsplan, de secretaris-penningmeester van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, de heer H. J. Voors, stelt zich voor op het gebied van arrangementen nieuwe denkbeelden te verwezenlijken. Er zijn 40 inzenders, uiteraard alleen uit het binnenland, aangezien het hier een natio nale tentoonstelling betreft. De tentoon stellingszaal is er op berekend om naast de tienduizenden bloemen in eindelooze varia tie vele duizenden bezoekers te kunnne her bergen. Een van de meest opvallende dingen in het bloembollenbedrijf is heden ten dage de snelle vermeerdering en verbetering van het assortiment. Door doelbewuste kruising van bestaande variëteiten verkrijgt men nieuwe variaties, die wat grootte, vorm, kleur en houdbaarheid betreft, verbeteringen zijn. Derhalve zullen er op deze Winterflora-ex- Allereerst betoogde pleiter het verband tusschen de verwonding en den dood van het slachtoffer en besprak voorts de kwestie van de onrechtmatige overheidsdaad. Gaat de overheid zich te buiten aan „mis bruik van gezag", dan is zij ook voor haar daden aansprakelijk, zooals elk burger, die aan het maatschappelijk verkeer deelneemt, dat is. Pleiter meende, dat dit hier het geval was, daar de agenten zeer onvoorzichtig en op het trottoir hebben gereden. Jhr. mr. J. H. de Brauw, voor de ge meente optredend, bestreed het causaal ver band tusschen verwonding en dood van het slachtoffer. Door van buiten komende oor zaken is Bosch ten slotte overleden. Voorts achtte pleiter de motor-agenten volkomen in de rechtmatige uitoefening van hun functie. Bij het handhaven van de orde mochten ze het risico nemen, dat iemand, die niet tijdig op zij ging, geraakt werd. Dat het zoo ernstig zoo afloopen. konden zij niet voorzien. Voorts meende pleiter, dat Bosch ook mede schuld had, immers, hij is niet gauw genoeg op zij gegaan en voorts is hij met zijn verwonding zeer onvoorzichtig omge sprongen. Na een week wandelde hij weer. Dat ls voor iemand met trombose zeer ge vaarlijk. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 1 Maart. positie honderden nieuwe soorten bolbloe men worden ingezonden. Er moet nog ongeveer twee weken een sluier over de ten toon te stellen bloemen pracht blijven hangen. Want uiteraard moet het tot bloei geraken van de bollen voor het grootste deel afhankelijk worden gesteld van de goedertierenheid van moeder na tuur. Doch ook in dit opzicht is men tot een gelukkige vereeniging gekomen van de krachten, die in de natuur schuilen, en het menschelijk vernuft. 22

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6