CHIEF WHIP BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 29 Januari 1932 „CORÖECTUM"" NOG DAGELIJKS GROEIT DE POPULARITEIT VAN Th. J. VAK DER HEIJDEN MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU. Wordt verplaatst naar de Mare. Men schrijft ons: Het Medisch Opvoedkundig Bureau, dat reeds bijna 8 jaar bestaat, zal van zittings lokaal veranderen. Met ingang van 1 Februari zal spreekuur gehouden worden iederen Dinsdag van 9.30 —11 uur in het gebouw Mare 13. Om schoolverzuim tegen te gaan, wordt aangeraden bij aanmelding geen kinderen mee te brengen. De leiding van het Bureau, welke gedu rende eenige jaren berustte bij dr. D. Wiersma. is sinds eenige maanden in han den van mejuffrouw A. Thierry, psychiater, alhier. De sociaal-psycholoog vormt het contact met de omgeving van het kind. Op de hulp van twee andere medewerkers kan het Bureau steeds rekenen. Een der assistenten van de Psychiatrische Kliniek verzorgt het experimenteel psychologisch onderzoek, ter wijl en der oudste assistenten van de Kin derkliniek van het Academisch Ziekenhuis het lichamelijk onderzoek verricht. De opvoedingsmoeilijkheden, waarover de ouders van het kind of derden advies komen vragen, kunnen van zeer verschil lenden aard zijn. De voornaamste redenen, waarvoor hulp gezocht kan worden, zijn onhandelbaarheid, angst en zenuwachtig heid, onzindelijkheid, moeilijkheden in school en beroep, oneerlijkheid, sexueele moeilijkheden, spraakstoornissen en an derszins. Indien op de medewerking van degenen, die het kind onder hun hoede hebben, kan gerekend worden, komen goede resultaten eerder tot stand en zijn gewoonlijk meer i blijvend. De kosten zijn voor het werk. dat er ge daan wordt, zeer gering. Soms wordt gratis advies gegeven. Het correspondentie-adres van het Bu reau is Rijnsburgerweg 15. DE ALGEMEENE TOESTAND De Volkenbondsraad. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Genees kunde, op proefschrift getiteld: „De ma gie in het denken van Schizophrenen en natuurvolken", de heer F. M. Havermans, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd is voor het propaedeutlsch examen thelolo- gie: de heer H. C. van Geer (Amsterdam!. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Dverda", W. Verver. Burg de Kem- penaarstr., Voorschoten. Bakelite-perserij. Eigenaar: W. Verver, Voorschoten. Wijziging: Chr. v. d. Berg, Hoöftstraat 84, Alphen aan den Rijn. Dameshandwerken, hoeden, annex Eau de Cologne. Uittredend eigena resse: Mej. Chr. v. d. Berg, d.d. 1 Dec. 1937. Hedenmorgen omstreeks 12 uur 30 is de 9-jarige J D. van R„ wonende Ploen- straht 15. in de Heerenstraat, toen hij plotseling den rijweg wilde oversteken door een personenauto, bestuurd door den heer J. M. F. B. uit Den Haag, aangereden. De jongen werd met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 33-jarige mevr. de V. bij het oversteken van den Rijnsburgerweg aangereden door een auto. waardoor zij viel en verscheidene wonden bekwam. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Maandag as. hoopt onze stadgenoot de héerT. J. Couvee den dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Nederlandsche Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen „vil. W. Hoogenstraaten en Co" vroeger alhier, thans te Alkmaar. De Wachtmrs. Caputulant van 't Hui lenaar en Hauer, belden van het Se Regi ment veldartillerie alhier zijn tot 1 April a.s. gedetacheerd bij de Trein-afdeeling te Den Haag. Op de Donderdagen 3, 10, 17, 24 Febr. zal prof. dr. G. T. Bok in het Leidsche Volkshuis een cursus geven over: „Wat leert de microscoop ons over den bouw van het menschelijk lichaam". Tal van lichtbeelden zullen dit interes sante onderwerp verduidelijken. Amerika's bewapening. De belangstelling te Genève is gisteren voornamelijk uitgegaan naar de twee lang durige conferenties, waarin met gesloten deuren Eden. Delbos. Litwinof en Welling ton Koo bijeen zijn geweest. De Chineesche gedelegeerde heeft uiteraard den Volken bond gevraagd de bepalingen van het hand vest in haar geheel toe te passen ten gun ste van China, dat het slachtoffer is van een aanval. In het bijzonder zqu hij econo mische en flnancieele sancties tegen Japan wenschen. Ondanks de volstrekte geheimhouding, die door de aanwezigen bij deze besprekingen is in acht genomen, heeft men vernomen, dat de gedelegeerden van Groot-Brittanië en Frankrijk Wellington Koo tegengewor pen hebben, dat een starre toepassing van het sanctiesysteem tegen het nagestreefde doel in zou gaan, aangezien het internatio nale complicaties met zich zou kunnen mee- sleepen, die, verre van een beëindiging van het conflict te verhaasten, het zouden kun nen verlengen, zoo niet uitbreiden. Na een nauwkeurige bestudeering van alle aspecten van het probleem schijnt het, dat men besloten heeft tot de opstelling van een resolutie, die met klem de termen zou her vatten van de resolutie, welke in de laatste Volkenbondsvergadering in October aange nomen was, trouwens in overeenstemming met de Chineesche delegatie. Door deze resolutie zou wederom een veroordeeling worden uitgesproken van den aanval op de onafhankelijkheid en territoriale onaan tastbaarheid van China met overtreding van artikel 10 van het handvest. Bij gebreke van een collectieve toepassing van economische sancties volgens artikel 16 zouden boven dien de regeeringen uitgenoodigd worden individueel de Chineesche regeering techni sche hulp te verleenen in haar strijd tegen den aanvaller. Voorts meent men te weten, dat. wanneer men de regeering te Washing ton het daarmee eens zou zijn, het Chl- neesch-Japansche conflict wederom in be handeling zou worden genomen in een tweede conferentie te Brussel. In verband hiermede Is een telegrafische mededeeltng gezonden aan Washington en het zou moge lijk zijn. dat de Amerikaansche gezant te Bern officieel Instructie kreeg deel te ne men aan de besprekingen, die hierover te Genève voortgezet zullen worden. De kwestie Alexandrette is thans geregeld en van politiek naar technisch terrein over gegaan. In een geheime zitting heeft de raad bovendien de kwestie van een even- tueele deelneming van den Volkenbond aan de Internationale tentoonstelling te New- York in 1939 bestudeerd. Besloten werd. dat de Volkenbond aan de tentoonstelling zal deelnemen. De secretaris-generaal kreeg last een hoogen comrftissaris te benoemen, die belast zal zijn met de uitwerking van een ontwerp, dat in Mei aan den raad zal In het perceel Steenstraat nr. 19, tot voor kort een fabakskerverii van de firma Lemaire. is heden een sj>eciale Pfaff- naaimachinewinkel geopend, een filiaal van het bedrijf, dat reeds gedurende 75 jaar naaimachines produceert. Wij zien de Pfaff- naaimachines hier in alle vormen en variaties, al dan niet ingebouwd in'sierlijke kasten, terwijl de „service" niet volledig zou zijn, wanneer aan dit filiaal ook niet tevens een aparte reparatie-inrichting ver bonden ware. Men houde echter goed in het oog: het is hier uitsluitend „Pfaff" wat de klok slaat. De aannemer Th G. Barthen en de schilder Joh. Koet gaven den winkel een modem aanzien en een frische kJeur. worden voorgelegd. Ten slotte werd beslo ten, dat het hiervoor uitgetrokken crediet van 300.000 Zwitsersche francs gebracht zou worden op 1 millioen. Diverse onderlinge besprekingen hadden plaats, o.a. van de vertegenwoordigers der Balkan-entente. Zooals men in het 3de Blad uitvoerig zal kunnen lezen, is Amerika's bewape- ningsplan afgekomen 830 millioen dollar is er mee gemoeid! Men wijst er op. dat de boodschap zoo is opgesteld, dat zoo moge lijk ongunstige reacties van pacifistische kringen vermeden worden. Teneinde de isolatiorilsten niet te ver schrikken, verzekeren de vertegenwoordi gers der regeering, dat er geen sprake kan zijn van een verbintenis der Vereenigde Staten in een formeele politieke samen werking met wie ook. De wederzijdsche polsingen van officieuzen aard tusschen Londen en Washington blijven echter voortduren en gaan tot in bijzonderheden. Kortom de Amerikaansche regeering voert methodisch een politiek, welker algemeene richting rechtstreeks tegenovergesteld is aan die, welke de voorstanders van een isolatiepolitiek bepleiten. Sommige aanwij zingen echter, zooals de reactie, die volgde op de redevoering van Roosevelt te Chicago e n de belangrijke minderheid, die steun verleende aan het wetsontwerp van Ludlow drijven Roosevelt en het staatsdepartement er echter toe met de uiterste voorzichtig heid te handelen. De reacties op deze boodschap van Roosevelt zullen dan ook nuttige aanwijzingen geven ten aanzien van de ontwikkeling der openbare meening. BELGIË REDE VAN KONING LEOPOLD. Sindic dient aanklacht in. Bij de ontvangst van overheidspersonen op een Nieuwjaarsontvangst, heeft koning Leopold nog eens een beroep gedaan op de eenheid tot behoud van het land. Om deze noodzakelijke goede verstand houding te bewaren, is het noodi(j, dat de denkbeelden van leder met matiging en eerbied voor de overtuiging van anderen tot uiting gebracht worden. Sedert de verschrikkelijke kwelling, die de wereld geteisterd heeft, aldus ging ko ning Leopold voort, heeft de menschheld in tijden vol spanning en onlusten geleefd. Om den vrede te verzekeren is het niet voldoende om materieel bezit te zoeken en te organiseeren, onze beschaving put haar grootheid en haar glans uit nobeler bron nen. De verheffing van het geestelijk en zedelijk leven der volken moet in deze on zekere uren het groote doel van ons stre ven zijn. Naar aanleiding van de vechtpartij in de Kamer heeft de rexistische afgevaardigde Sindic een aanklacht ijigedlend tegen Mar cel Henri Jaspar. Lahaut en Delbrouck we gens mishandeling. Naar aanleiding van de door de rexisten geuite beschuldiging van uitvoer van wape nen naar Spanje schrijft professor Allard in de Vlngtieme Siècle: Ik verklaar, dat de Sabena voor de aan neming der niet-inmengingswet vliegtuigen had verkocht aan de Spaansche regeering. De toestellen waren wel reeds door de koo- pers betaald, doch er werd geen vergunning gegeven, dat zij het Belgische grondgebied mochten verlaten. De minister van ooflog Het toen weten, dat hij van meening was. dat het contract moest worden verbroken, daar een der con- tracteerende partijen haar verplichtingen Qiet kon nakomen Hij voegde daaraan toe. dat het hem inderdaad tamelijk paradoxaal voorkwam, dat de Sabena de vliegtuigen en RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 2257 2954 (Ingez. Med.) ■-T.TTrbi A Gelijk hebben zet 6 En of trouwens iedereen die nodenkt rookt alleen CHIEF WHtP de beste sigaret voor ieders gezondheid 5309 (Inaez. Med.l het, geld zou behouden. Hij vroeg mij toen, aldus prof. Allard, de volgende regeling te willen maken: de Sabena zou het geld niet teruggeven, doch het bedrag overmaken aan een Belgische automobielenfabriek, die daarvoor aan het regeerlngsleger vracht auto's zou leveren, waarvoor de bepaling niet gold. Hij schreef hierover toen aan mi nister Wauters met het verzoek den mi nisterraad hiervan op de hoogte te stellen. Allard besluit, „gij ziet dus dat er absoluut niets onwettigs noch afkeurenswaardigs is gebeurd." Jaspar heeft de lezing van professor Al lard bevestigd. DUITSCHLAND Duitsche Katholieken mogen niet naar Boedapest. Naar aanleiding van aanvallen, die den laatsten tijd op de Duitsche regeering zijn gedaan omdat zij den Dultschen katholie ken de deelneming aan het eucharistisch congres te Boedapest verboden heeft, wordt er van welingeUchte Duitsche zijde op gewezen, dat een bezoek aan het eucha ristisch congres voor vele Duitsche katho lieken, die den Fuehrer en het Rijk trouw zijn, het gevaar van ernstige gewetens conflicten zou kunnen meebrengen. Dat Dultschland het niet gewenscht acht zijn volksgenooten aan zulke onaangename mogelijkheden bloot te stellen, spreekt vanzelf. Hierbij komt nog de overweging, dat het bezoek aan het eucharistisch congres met zware offers voor Dultschland gepaard zou gaan, namelijk voor de Duitsche deviezen- positie, met een belasting, waarvan niet te zien is, hoe zij onder de gegeven om standigheden vermeden zou kunnen wor- den. Of deze motieven ais steekhoudend zullen worden geaccepteerd rechtskundig adviseur, frSSrll RIJNDIJK 105- beiden. Tel. 3405 Besprekingen 1941 's avonds. (Ingez. Med.) OOSTENRIJK De Nazi-vervolging. Inzake de arrestatie van den nationaal- soclalist dr. Tavs, ls een offlcleele mede- oeeling verstrekt, waarin gezegd wordt, dat Tavs wegens hoogverraad ter beschikking van het landsgerecht voor strafzaken is gesteld. Voorts bevinden zich volgens deze mededeeling nog 15 personen in arrest, die terecht zullen moeten staan. Ondekt is een voor Tavs ernstig compromttteerend document, dat een program van actie in hield voor dit jaar. POLEN Aanzienlijk verhoogde defensie-uitgaven. De defensiebegrooting zal voor het jaar 1938/39 800 millioen zloty bedragen, het geen ongeveer een derde van de totale be- giooting is, tegen 768 millioen voor het voorgaande begrootingsjaar. FRANKRIJK Dc Csar-affaire Het arbeidsstatuut. De politie heeft den oud-strijder, inge nieur Jacques de Bernouville gearresteerd, die lid was van de Ucad, den bond van comlté's van actie en verdediging. De politie heeft hierdoor belangrijke ge tuigenissen gekregen. Op den vooravond van de communistische putsch, welke de Csar verwachtte op 10 November van het vorig jaar, heeft de Bernouville een auto rit gemaakt naar Versailles en Saint Ger main om den leden van Ucad in deze plaatsen om hulp te verzoeken ln geval van ongeregeldheden te Parijs. In beide plaatsen ontving men evenwel een weigering. In den nacht van vijftien op zestien November werd besloten tot een werkelijke mobilisatie van de Csar en met steun van de Ucad moest een opstand wor den beproefd. De Bernouville heeft dit gedeeltelijk be kend. In een voor de radio uitgesproken voor dracht heeft de voorzitter van de algemeen! federatie van Fransche werkgevers, Gig- noux, commentaar geleverd op het „mo derne arbeidsstatuut". Hij zeide o.m.: Wij zijn het eens met de beweegredenen, die de actie der regeerinig hebben ingegeven. R wil hier bevestigen, dat de algemeene fede ratie van Fransche werkgevers een ophef fing van de aan arbeiders toegekende voor deden uitgesloten acht en niets zal doen om die uit te lokken". Spr. voegde hieraan toe. dat de mede werking der werkgeversorganisatie reeds tevoren toegezegd is voor iedere sociale ver betering, die ln overeenstemming kan wor den gebracht met de economische noodza kelijkheden. Daarentegen heeft de werk- geversfederatie den plicht oppositie te kennen te geven tegen alles, wat in hat nieuwe statuut langs omwegen stractuurher vormingen zou invoeren en wat naar haar meaning tegen de openbare meening in de fundamenteels beginselen van het buidhe regime zou wijzigen. Gignoux besloot zijn rede als volgt: „Wij zullen, ovère'enkomsti? den door Chautemps uitgesproken wensch, er met al onze zorg naar streven gelijkelijk eerbiedwaardige beginselen met elkander te verzoenen". VEREENIGDE STATEN Indirecte loonsverlaging. Er is een wetgevende commissie Ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van een wijziging ln de code van ondervraging der misdadigers. De wcnsch heeft zich n.l. geopenbaard het gebruik van de „third degree" bij ondervraging van misdadigers af te schaffen. Een ander voorstel dezer commissie zal zijn om in rechtszaken van minder belang op een meerderheid van 5/6 der jury at te gaan. De United States Steel deelt méde. dat met ingang van 1 Februari a.s. 25.000 arbei- ders voortaan nog slechts 5 dagen per week zullen werken in plaats van vijf en een hal ven dag. Deze maatregel komt overeen met een loonsverlaging van ongeveer negen percent Luxor-Theater. Naar een bewerking van Gerard Hauptmann's roman „Vor Sonnenuntergang" vervaardigde de Tobls- maatschappij de film „De heerscher". En met Emil Jannings in de hoofdrol kon zij bij voorbaat al bijna van succes verzekerd zijn! Janning's uitzonderlijk talent heeft reeds vele groote creaties geleverd en die van den „heerscher" doet daarvoor zeker niet onder. Gisteren werd in onze film rubriek over deze dramatische geschiede nis al het een en ander verteld, zoowel wat spel als Inhoud betreft. Daar waar volstaan werd met de simpele vermelding dat Clausen (Emil Janningsi pas na vree- selijke moeilijkheden met zijn familieleden den vrede vindt, welke hij tot zóóver in zijn leven nooit gekend had. diende even wel nog de opmerking te worden gemaakt, dat de eigenlijke film juist dat conflict betreft! Wat aan den familietwist voor afgaat is slechts inleiding! Tot groote fel heid komt het drama eerst als Clausen aan zijn liefde voor Inken Peters, zijn jeugdige secretaresse, uiting gegeven heeft en de huisgenooten voor een deel belust als zij zijn op geld en goederen, welke zij be dreigd achten een advocaat in den arm nemen om den vader onder curateele te stellen. Wat een machtig acteur toont Jan nings zich vooral dan. Reclame-teksten bHIken 'oij. dat deel van de film zelfs in geènen deele overdreven te hebben. Een adembeklemmende sfeer hangt rondom dit tragische gebeuren en in diepe stilte volgt men den strijd van den ouderen man, die strijdt voor het geluk, dat hij sinds zoo korten tijd beeft leeren kennen en dat hij zich ook door zijn kinderen niet laat ont nemen. Onbeschrijfelijk ls zijn uitbarsting van onbeteugelde razernij bij het verne men van den misdadigen aanleg zijner fa milieleden, bijtend de satyre, waarmede hij zijn kinderen de wijze voorhoudt, waarop zij ouderliefde beloonen en imponeerend de houding van den man, die meent alles verloren te hebben, doch gelouterd in den smeltoven der menschelijke beproeving gelijk hij het zelf uitdrukt besluit zich nu nog maar tot één liefde te bepalen: zijn werk! Deze film is meer dan spel alleen: zij leeft en boeit en is van een dikwijls aan grijpende tragiek. En het is Jannings. wiens weergalooze creatie dat tot stand heeft gebracht! Vele uitstekende artisten staan naast hem, waarvan in de eerste plaats Marianne Hoppe genoemd moet worden in haar gave, sympathieke rol van Inken Peters, die haar moeilijke verhou ding tot den zooveel ouderen chef aan vaardbaar weet te maken. Verder: Paul Wegner, Kathe Haack. Max Gulstorf. Theo- dor Loos, Harald Paulsen en vooral Maria Koppenhofer als de op de sieraden van haar overleden schoonmoeder beluste vrouw, die zich uitslooft in grofheden te gen de secretaresse van Clausen! Luxor's bijprogramma is deze week even eens bijzonder goed verzorgd en speciaal Anny Ondra verdient een woord van lof voor de manier, waarop zij ln de film „Wordt nooit verliefd" de lachers op haar hand weet te krfigen door haar geestige spel en onuitputtelijken voorraad grappen. Lido-Theater. Twee Amerikaansche journalisten belust op sensatie, een society- huwelljk, dat op het laatste oogenblik af springt, door gebrek aan belangstelling van een der partijen en een poging om een geheim militair plan van Engeland naar Frankrijk, te smokkelen, ziedaar het onderwerp van „De vlucht voor het huwe lijk", een uitstekende film, waarin veel ge zonde humor te genieten valt. Drie sterren van de eerste orde van den Hollydood-hemel, Joan Crawford, Clark Gable en Franchot Tone, wier talenten bij zonder op elkaar ingesteld schijnen te zijn, maken deze door den bekenden W. S. v. Dyke geregisseerde film. tot een rolprent, waarnaar men met genoegen anderhalf ugr kijkt. Het begin van deze film is al dadelijk verrassend. Gable, die heel kalm als reporter op weg is naar een huwelijk, ziet plotseling een vluchtende bruid, die ten einde raad schijnt te zijn. Hij volgt haar tot in haar hotelkamer, waar hij aan biedt haar naar het buitenland te begelei den en haar een „rustig" leventje te be zorgen. Heel rustig blijkt dat leventje niet te zijn. Hals over kop stapt, het tweetal in een vliegtuig het opstijgen gaat niet zonder de noodige moeilijkheden. Zij vin den onderweg een schetsteekening van de Engelsche kustverdediging. Een noodlan ding in Frankrijk maakt een einde aan de luchtreis en midden in den nacht breekt het tweetal in een van de historische pa leizen van de lichtstad in. Een oud be- wakertje dat hen dansende in een van de paleiszalen vindt, houdt hen voor de gees ten van een van Frankrijk's keizers en kei zerinnen en behandelt hen met den aan zulke personen verschuldigden eerbied. De bedrogen smokkelaars laten zich echter ook niet onbetuigd en tenslotte zijn we weer terug in een Engelsch huis. waar een half dozijn onschuldigen aan hun stoe len is vastgebonden. Maar dan Ls Gable er nog om het recht te doen zegevieren! Een uitstekende film, met prachtig spel. De hond „Lighning" en het paard „War rior" geven in de tweede film. „Opgejaagd in de prairiën" verbluffende staaltjes van dierendressuur te zien. Een kostelijk teekenfilmpje gaat aan dit uitstekende programma vooraf. Casino-Theater. Hoewel iedere verge lijking mank gaat, zouden we het succes van de eerste Hollandsche film „De Jan tjes" de eerste althans van een nieuwe periode het best kunnen vergelijken met het bekende tooneelstuk „Boefje". Nog steeds trekt dit goed bezette zalen, en „de Jantjes" vertoont daar min of meer over eenkomst mee, getuige het feit, dat dit populaire werk nu al voor de negende week in de Sleutelstad wordt vertoond. De bloem van de Hollandsche artisten. zooals Fientje de la Mar, Johan Kaart, Heintje Davids, om slechts een paar namen te noemen, heeft van dit echt-Hollandsche werk een aantrekkelijke film gemaakt en wie dit stukje typische volkshumor nu nog niet gezien mocht hebben, kan z'n tekortko ming deze week stellig bijtijds goedmaken. Voor de pauze brengt een onvervaarde cowboyfilm, welke luistert naar den naam van „Het recht zegeviert" er de noodige stemming in. Tom Tyler, dien we in lan gen tijd niet gezien hadden, is de held, die zich niet zoo een-twee-drie uit het veld laat slaan. Want Tom strijdt voort durend tegen een overweldigende over macht veedieven, van wie de één al on betrouwbaarder ls dan den ander en dat Tom tenslotte al die sujetten met kwalijke reputatie de baas kan blijven, is een sterk bewijs van zijn moed en onversaagdheid. De heeren knallen er lustig op los en het gemak, waarmee ze hun revolvers hantee- ren, verraadt een jarenlange routine en een uiterst deskundige opleiding. Zulke ke rels kan alleen een held van bijzondere hoedanigheden als Tom Tyler overmees teren! Trianon-Thcater. Benjamino Gigli, de meester van het bei-canto, brengt met zijn prachtig getlmbreerd en volumineus stemgeluid zijn geestdriftig publiek ln ver voering met de aangrijpende film „Moe derlied". Gigli is hierin de beroemde zan ger Et lore Vanni, die ook een carrière opent voor zijn vrouw Fiamma. Haar de buut zal zij maken, behalve met Ettore, met Cesare Doret, een gewetenloos per soon, aan wien de thans gelukkig gehuwde vrouw onaangename herinneringen heeft. Cesare dringt zich voortdurend bij haar op en zijn jaloersche echtgenoote Riccarda slaagt er niet in, hem in toom te houden, Plotseling wordt Cesare dood in zijn kleed kamer gevonden en de verdenking valt natuurlijk op Fiamma, wijl zij het laatst bij hem was. Onschuldig wordt ze In de gevangenis opgesloten en inmiddels heelt Riccarda een verbeten strijd te voeren met zichzelf. Zij weet immers meèr af van het bewuste revolverschot en in haar vertwij feling krijgt ze een ernstig ongeluk. D® dood is nabij en nog slechts enkele uren heeft de jaloersche vrouw om de onschul dige Fiamma te redden. Onder invloed van Gigli's wonderschoon „Agnus dei", in de gevangeniskapel door Ettore voor zijn vrouw gezongen, bekent zij en geeft alzo" een dierbare moeder aan haar gelukkig «ezin terufe. Thea von Harbou heeft met veel gevoel dit gegeven pasklaar gemaakt en beurtelings humor en tragiek, zang en spel omgevormd tot een aaneengesloten geheel. Men heeft in dit ontroerende „Moe derlied" Gigli omgeven door Maria Cebo- tari en Michael Bohnen, die hem sublleo secondeeren. Niemand minder dan Alois Melichar leidde de muzikale omlijst®», waarin o.m. fragmenten uit Verdi's ..0° Maskenball". Het stemmingsvolle ..Agnin Dei" memoreerden we reeds; dit niomerrt zal den aandachtigen luisteraar wellicnr lang bijblijven. Hans Moser brengt net noodige evenwicht tuschen zang- en speei- scènes en men herinnert zich uit Bur.s.' theater" nog wei, hoe diep menschelijk mj gevoelens weergeeft. Voor een zangfU» worden bijzondere regiecapaciteiten S®' vergd en ook al weer een nie®an« minder dan Carmine Gallone heen steeds de tragisch getinte sfeer weten te treffen, zonder gelukkig te veel aan dikken De sympathieke Jack Holt zet ons in d® Columbia-film „De stroopers van Alaska eén flinke dosis sensatie voor. Doch ajj tegenwicht is ook voor voldoende sP®i zorg gedragen en geboeid volgt men belevenissen van Jack. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2