STADSNIEUWS ZATERDAG 29 JANUARI 1938 No. 23879 /;De Tijd en de familie Conway" Amerika" I .wapent EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78ste Jaargang PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: GastvoorsteMlng voor de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" iof jager Spek weer thuis Een bedrag van f. 740.gestolen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht L> EIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 ets, j»r regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden fan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque^en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd üitii per 3 maanden f. 2.33 per week f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten.1 (voor binnenland f. 0.80 per i nmfLR Scène uit het eerste bedrijf van „De tijd en de familie Conway": een verkleedpartij ten huize dier familie, v. 1. n. r.: Dirk Verbeek, dans van Meerten, Paul Steenbergen, Adrienne Canivez, Enny Meunier en Marty Hansen. Het bestuur der Kon. Ver. „Litteris Sa crum" beeft de laatste jaren de gewoonte om ter afwisseling van haar eigen opvoe ringen door een der vooraanstaande Ne- derlandsche beroepsgezelschappen een gastvoorstelling te doen geven. Herinne ren wij ons uit vorige jaren o.a. een voor treffelijke uitvoering van de Amsterdam- sche Tooneelver. onder leiding van Albert van Dalsum, ditmaal was de keuze gevallen op „De Tijd en de familie Conway", een stuk in drie bedrijven van J. B. Priestley, den Engelschen auteur van „De gevaar lijke bocht", dat eveneens hier te lande veel succes verwierf en in de vertolking door het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad- Tooneel. Wy kunnen ons moeilijk anders voorstel len dan dat het trouwe Litteris-publiek ook nu weer het bestuur dankbaar zal zijn ?oor deze geestelijke afwisseling in het jaarlijksche tooneelmenu. want deze Priestley biedt op menig moment interes sant tooneel en weet daarenboven gedurig te boeien door actie en dialoog beide. In het eerste bedrijf maken wij kennis met de geheele familie Conway, bestaande rit. mevr. Conway iBets Ranucci-Beck- man), haar vier dochters Hazel (Marty Hansen), Carol (Enny Meunier). Madge (Vera Bondam) en Kay (Adrienne Canivez) en haar beide zoons Alan (Paul Steenber gen) en Robin (Piet Rienks). De laatste twee zijn zoo juist onge deerd uit den wereldoorlog teruggekeerd: de materieele levensomstandigheden van het gezin laten niets te wenschen over, terwijl er bovendien een groote opleving m het economisch leven verwacht wordt, ledereen in het kleine provinciestadje, waar zij wonen, spreekt met eerbied over de familie Conway, kortom, er is inderdaad alle reden voor de feestelijke stemming, waarin wij haar aantreffen, wanneer het doek zich voor de eerste maal opent. Een der dochters, Kay, herdenkt haar 21sten geboortedag, hetgeen gevierd wordt met een algemeene verkleedpartij. Kay bezit litteraire neigingen; zij heeft een droom- stersnatuur, waardoor zij soms midden in de feestvreugde geen oog of oor meer heeft voor de dingen, die om haar heen gebeu ren, doch geheel en al wegdrijft op de vleugelen van haar fantasie Het is alsof zij het gordijn der toekomst met haar geestesoog vermag te doordrin gen en zij ziet 2de bedrijf: de geschiedenis speelt 19 riar later in hetzelfde huis. Wederom is Kay jarig, doch de reden van aller samen komen op dezen tijd en op deze plaats, is geenszins een feestelijke. De crisis heeft sindsdien haar intrede gedaan, ook in den huize Oonway, waar sindsdien veel is ver anderd. De vroolijke Carol, het zonnetje in ™iS'ri reeds lang geleden gestorven: Ha- zt'. de knapste der meisjes, getrouwd met tea man, die haar tyranniseert, Madge, me reeds vroeg socalistische ideeën koes- te™?' Seheel en al gematerialiseerd en vrvl nt haar kinderplichten, Kay d door het schrijven van interviews schrift .sterren in dagbladen en tijd ig ,en in haar levensonderhoud en Ro- jlioudste zoon, leeft gescheiden van "touw en kinderen en is het zorgen kind. ook financieel van zijn moeder. Alleen de altijd tevreden, bedeesde Alan is zichzelf gebleven De bijeenkomst van heden is belegd ter bespreking van de familiebelangen, die er waarlijk niet rooskleurig voorstaan. Voor treffelijk komen in deze debatten de ka raktereigenschappen tot uiting, zooals Priestley dit in I in primairen aanleg bü de verschillende familieleden deed veron derstellen. De sterk contrasteerende meeningen ten opzichte van het gevoerde beheer, gevoegd bij aller antipathie jegens Hazel's echt genoot, die deze gevoelens op precies de zelfde -wijze beantwoordt, leiden tot con flicten en tenslotte tot een algeheele on derlinge verwijdering. Dat is er dus overgebleven van bet eens zoo sterke gezinsleven! De overgang naar m vergt van de toe schouwers eenige inspanning door den merkwaardigen terugval in het tijdsverloop welke de auteur zich veroorlooft; het der de bedrijf speelt n.l. wederom op den avond van Kay's 21sten verjaardag en het brengt ons tevens de oplossing voor ver houdingen, welke ons krachtens observatie of logischen gedachtengang op grond van het voorgaande niet duidelijk kónden zijn Alle leden der familie Conway zijn vol grootsche plannen voor de toekomst. Wat er uiteindelijk van terecht zal komen? Zullen ze ooit in vervulling gaan of zal Kay's sombere droom bewaarheid worden? De Tijd, de groote leermeester, zal het lee- ren, ook aan de familie Conway De Rotterdammers hebben aan dit stuk een zeer goede uitbeelding gegeven, waar bij mevr. Ranucci-Beckman, Enny Meu nier, Vera Boncjam en Adr. Canivez zich op het eerste plan stelden. Het eerste be drijf werd in een prachtige vaart gespeeld; het tweede kon ons qua tooneel verreweg het meeste bekoren. Er was in den geheel gevuklen Schouw burg groote waardeering voor spel eh spe lenden, zich uitende in hartelijk en aan houdend applaus. Hedenavond wordt een tweede opvoering gegeven. Met den trein van 11.57 uur is de hofjager W. Spek. die van 29 November j.l. af in liet Burger- ziekenhuis te Amsterdam verpleegd werd, hedenochtend weer in zijn woonplaats, Apeldoorn, terugge keerd. De heer Spek was vergezeld van zijn echtgenootc. Per auto begaven zij zich recht streeks naar hun woning, de villa „Jagershof", gelegen in het ko ninklijk park achter het paleis Het Loo. Het bleek, dat dc knieblessure, die de heer Spek bij het auto ongeval heeft opgeloopen, hem bij het loopen noch zichtbaar hin derde. In een boodschap aan het Congres vraagt president Roosevelt 830 millioen voor uitbreiding der weermacht, waarvan voor de vloot 800 millioen noodig wordt geoor deeld, hetgeen een uitbreiding met 20 pet. beteekent. In totaal zullen 47 oorlogsschepen wor den gebouwd met een tonnen- maat van 255.158 ton. (Men zie het 3e Blad). EVANGELISATIE-AVOND GEREF. KERK. 'Vertooning van de film „De open Poort". In de dichtbezette Heerengracht-kerk werd gisteravond een evangelisatie-avond gehouden vanwege de G-eref. Kerk. Na het zingen van G-ez. 27 2 en gebed sprak ds. H. A. Wiersinga een openings woord. waarin hij uiteenzette, dat het in den 1 .vatoten tijd in Leiden zeer gezegend is gegaan met den evangelisatie-arbeid. Thans zijn een honderd leden uit de ge meente wekelijks bezig het evangelie te (Verkondigen aan hen, die hiervan vroeger nooit hoorden. Aan honderden kinderen wordt eveneens de blijde boodschap ge bracht. Heerlijk is het, dat de gemeente met haar liefde, gebed en gaven hierachter staat. Jaarlijks wordt hieraan circa f.3000 ge schonken. In beginsel zien wij dan ook reeds de vruchten op den arbeid komen. Naast de prediking van het evangelie, zooals deze geregeld geschiedt door huisbe zoek en straatprediking en ook door mid del van de Zondagsschool en de gemeen schappelijke samenkomst, wordt ook ijverig met de lectuurversprelding gewerkt. Zoo worden geregeld 2500 exemplaren van „De Goede Weg" uitgereikt. Ds. Wiersinga beëindigde zijn korte toe spraak met een warm aanbevelend woord te spreken voor het evangelisatietijdschrift de .EI isabeth-bode om verder nog op te wekken het evangelisatie-werk steeds te blijven gedenken. Het verdere gedeelte van den avond werd in beslag genomen met de vertooning van de film ,De open Poort". Deze film, heel het evangelisatiewerk omvattend, en uitgebracht door de Vereeniging tot ver spreiding van de Heilige Sohrift te Am- Sterdam, toöiit óhs in een inleidend deel de evangeiisatfë-roeping, ons in Gods Woord geteekend. Vervolgens wordt een indruk gegeven van de straatprediking en van den arbeid in een woonwagenkamp. Zeer interessant waren vooral de kijkjes van het kampleven. Het huisbezoek, met zijn vele moeilijkheden en verder het tentwerk gaven voorts een indruk van dezen tak van evangelisatie-arbeid en verder ook over het jeugdwerk en over dien arbeid onder schippers en zeelui. Tenslotte wordt nog het werk voor en bij zieken uitgebeeld. De film besluit met het doel van alle evangelisatie-werk, den weg der verlossing, aan te toonen. In aansluiting op deze film werd nog een evangelisatie-teekenfihnpje gedraaid, dat langs den weg van de caricatuur voor zitter, secretaris en penningmeester in hun arbeid uitbeeldde, opwekkend tot fi- nancieelen steun. Het evangelisatie-zangkoor, dat onlangs onder leiding van den heer P. de Maaker is opgericht, verleende in deze openbare samenkomst voor het eerst zijn medewer king. Ds. Wiersinga heeft met gebed den avond ■gesloten. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. De uitdeeling van baby-uiteetten. Het comité „Oranje en Jong-Nederland" vestigt de aandacht van belangstellenden op de bepaling, dat het uitreiken van de baby-uitzetten begint met den dag. waarop de Prinses Moeder wordt en niet eerder. Zij die negen dagen of minder voor de Prinses moeder zijn geworden zijn, komen voor een volledlgen uitzet in. aanmerking. Er bestaat nog gelegenheid zich bij de secretaresse mevr. Wenstnok, Witte Singel 21 op té geven. DE TREINENLOOP LEIDEN—UTRECHT. Wordt met 18 minuten verkort. Onze spoorwegmedewerker meldt: In ver,band met het feit, dat met deru a.s. zomerdienst door de uitbreiding der electri- ficatie bij de Ned. Spoorwegen de snelheid der treinen belangrijk verhoogd zal wor den, zal ook de gemiddelde snelheid op het baanvak Leider,Utrecht, welke nu 75 80 K.M. bedraagt, tot 90 K.M. verhoogd worden. Hierdoor zal de tijdsduur van de réis LeidenUtrecht, welke nu in 58 minu ten wordt afgelegd, worden teruggebracht tot 40 nanuten. Overleg en - leg wat over en - beleg dat in een polis van de BIJKANTOOR MADEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 5313 (Ingez. Med.) Inbraak in het Volksgebouw. Ten nadeele van de moderne Leidsche Werkloozen Vereeniging, welke haar zetel heeft in het Volksgebouw aan de Heerengracht, is gistermiddag tusschen 4 en 7 uur uit een gesloten bureautje, staande in een afgesloten lokaal, een bedrag van f. 740 ontvreemd, dat gis teravond aan de leden zou worden uitgekeerd. Toen gisteravond om 7 uur de secretaris en de penningmeester der genoemde orga nisatie het lokaal wilden betreden, vonden zij tot hun groote verwondering de deur aan de buitenzijde niet afgesloten. Sporen var. braak -waren er niet. maar toen zij de deur openden, zagen zii direct, dat onbe voegden hier een bezoek hadden gebracht. Het licht brandde, de gordijntjes waren dichtgeschoven en het bureautje, waarin het geld geborgen was. bleek opengebroken. Bij hun vertrek, waren de gordijnen ge opend en brandde er geen licht. Het geld was afkomstig van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, doch de Leid sche Bestuurdersbond was voor dit bedrag garant. De L B.B. is tegen inbraak ver zekerd. Hedenmorgen is van genoemden dienst het zelfde bedrag ontvangen, zoodat de uitkeering hedenmiddag plaats vindt. De recherche stelt een onderzoek in. BELANGRIJKE LITTERAIRE UITGAVE. In samenwerking met de Mij. der Ned. Letterkunde. Door de Maatschappij der Nederiandsche Letterkunde alhier en de Koninklijke Vlaamsche Academie te Gent wordt het grootsche plan voorbereid, een reeks van honderd deelen samen te stellen, die een volledig beeld geeft van de beste litera tuur van de middeleeuwen tot op heden en bevattende behalve het Nederlandsch en het Vlaamsoh ook zoo mogelijk het Zuid- afrikaansoh en Friesch. Daartoe is een commissie benoemd, bestaande uit dr. A H. Cornette te Antwerpen, prof, mr. P. N. van Eyk alhier, prof. dr. J. van Mierlo Jr. te Antwerpen, dr. H. W. E. Moller te Til burg, prof. dr. R. Verdeyen te Luik, prof. dr. J. de Vries alhier en prof. dr. J. Wille te Amsterdam. Binnenkort zal een lijst met de te ver schijnen werken gepubliceerd worden, de uitgave van een 24-tal in de eerstvolgende vier jaren is reeds in voorbereiding. Het eerste deel zal begin 1939 verschijnen. HET WERK VAN JAN H. EEKHOUT. Lezing van dr. J. van Ham voor den Chr. Kunstkring. De onlangs in onze stad opgerichte Chr. Kunstkring heeft gisteravond in den geheel gevuiden foyer van Den Burcht zijn eerste vergadering gehouden, waarin als speker optrad dr. J. v. Ham. die sprak over het werk van den dichter-romanschrijver Jan H. Eekhout. Alvorens tot zijm eigenlijk onderwerp te komen zette dr. van Ham het doel van den Chr. Kunstkring uiteen. Het is in het kort: belangstellenden in de litteraire kunst in de gelegenheid stellen van tijd tot tlid zich te doen voorlichten door gezaghebbende critici, essayisten en schrijvers over allerlei litteraire onderwerpen en hen litteraire kunst te doen genieten door middel ven declamatie en zoo mogelijk tooneelopvoe- ringen. In het begin van zijn eigenlijke lezing zei dr. van Ham dat Eekhout een van onze vruchtbaarste en tegelijk meesibegaafde Pnotestantsche jongeren is. Men treft bij Eekhout, die Zeeuwsch-Vlanüng van ge boorte is. naast Vlaamsche gemoedelijkheid aan: de schreeuw in doodsnood en den juibel over het leven. Zijn verzen van den dood. al of niet achter het masker der vreugde vinden we in Doodendans. zijn vertalingen van den Chineeschen dichter Li Toi Po, zijn bundels Wijn en Jaspis en Jade en zijn Gilgamesj. Jan Eekhout is ongetwijfeld een van de beste dichters-vertalers van onzen tijd. Een kunstzinnige vertaling is een nieuw kunst werk naast het oorspronkelijke, met een eigen leven. Dit laatste is vooral bij Eek bout het geval, die zelf met minder luid mieespreekt dan de oorspronkelijke dichter. Toch heeft Eekhout zijn gevoel van ver antwoordelijkheid tegenover het vers. dat hü bewerkt. Eekhout is een voortreffelijk lezer: zijn liefdevol lezen is zoo Intens, dat het in hem naklinken gaat. tot het z ij n vers is. Als hii het via zijn eigen techniek dan opschrijft, is de oorspronkelijke dich ter niet verraden, misschien niet vertaald, maar geniaal vertolkt Het vers is niet verraden, maar tot nieuw leven gered Dit spreekt, vooral duidelijk in zijn vertaling van het Gilgamesj-epos. Met dgze vertaling heeft Eekhout zich BINNENLAND. „Winterflora" te Haarlem opent op VI Fe bruari haar poorten. (2e Blad). De begrooting van Justitie; voorloopig ver slag der Eerste Kamer. (3e Blad). De evenredige vrachtverdeeling; memorie van antwoord. (Binnenland, 3e Blad). Felle brand te Harderwijk. (Gemengd 2e BI.) BUITENLAND. Het Amerikaansche bewapeningsplan (3e Blad). Rond de zittingen van den Volkenbondsraad (Buitenland, le Blad). De stroomingen in Japan, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE MAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voorloopig is storm uit Noordwest met hagel- en regenbuien en af koeling waarschijnlijk. Later zal eenige opklaring en afneming van wind volgen. als het ware de angsten moor den dood uit het lichaam geschreven. Als hij later over den dood schrijft, is deze niet weer de angstverwehker, maar de ingang tot nieuw leven. Eerst is misschien nog zijn verzoening met den dood een schichtig zich ergen bij de geliefde (In aedibus omaris) maar weldra laat hij zijn stervenden boer getuigen van de waarde van het leven, wiens zegen hem nog troost bij het af scheid nemen en in zijn gedicht De Hove nier is de dood voorwaarde van nieuw leven en de dood; zelf een nieuwe zege. Spr. las een aantal gedichten om het boven staande toe te lichten. Na de pauze behandelde dr. van Ham Eekhout's proza, waarbij hij een korte kenschetsing gaf van de romans: de boer zonder God1, Patriciërs. Aarde en Brood err Warden, een koning. Aarde en Brood moet tot het beste gerekend worden, dat er op het gebied van den boerenroman verschenen is. niet met minst ook om den edelen voornamen vorm van Eekhout's prachtig proza. Warden is misschien nog meer dan het vorig werk een roman van aarde-ge bondenheid. De groote waarden van het leven: Gods natuur, trouwe arbeid en een zuiver gemoed, een onverbrekelijk -huwelijk en 's levens bekroning, een kind. worden door Eekhout in dit boek als idealen door gegeven. Als karakteristiek van Eekhout's proza las spr. tenslotte een gedeelte uit Warden, een Koning. In de pauze bestond gelegenheid zich als lid van den kring on te geven, waarvan bijna alle aanwezigen gebruik maakten, zeedat deze avond, behalve om de zeer interessante en met groote aandacht aan gehoorde lezing van dr. v. Ham. ook om deze reden, zeer geslaagd mag heeten. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft den 24-jarigen nachtverblijver D. van Z. aangehouden, ervan wordt verdacht zich in Wassenaar te hebben schuldig gemaakt aan een in braak. Voorts is aangehouden de 30-jarige H. H. alhier, onder verdenking van rijwiel diefstal. Hij is in verzekering gesteld. En tenslotte is nog aangehouden zekere A. v. d. L., die ontsnapt was uit een krank zinnigen gesticht te Woensel (NBr.) en de aandacht op zich vestigde, doordat hij in den Leidschen Hout een dame lastig viel.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1