BINNENLAND Betuigingen van trouw aan den Volkenbond 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Januari 1938 Vierde Blad Ne. 23878 Zwaarlijvigheid maakt oud J Autoritje van de Prinses. Hofjager Spek morgen naar huis. Kon zich nietmeer bukken! Eden, Delbos, Litwinof, Beek en Unden aan het woord Christelijk Nationaal Vakverbond. URODONAL VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN Gistermiddag omstreeks half drie is prinses Juliana aan de achterzijde van het paleis Soestdljk uitgereden om een korte rit pei auto door de omgeving van Baarn en Soest te maken. Naar wij vernemen aldus de Tel. tal de heer Spek. hofjager. die bij het auto ongeluk van Prins Bernhard ernstig aan tie knie gewond werd, morgenochtend het Borgerziekenhuis hersteld kunnen verla ten en per trein naar zijn woning te Apel doorn terugkeeren. De patiënt is vrijwel geheel genezen, al zal hij wellicht thuis nog eenige rust moeten houden. Woensdag heeft de heer Spek een bezoek gebracht aan de R.A.I., waarheen hij zich per tram had begeven. Sinds ongeveer een week heeft hy loopoefeningen en daarna korte wandelingen gemaakt in het Ooster park tot volle tevredenheid van den be- handelenden geneesheer. Hoewel nog; geen veertig jaar, durfde de heer F. zich niet meer bukken wegens on duldbare rheumatlsche pijnen In den rug. Zijn dagelflksche bezigheden kon hij slechts met veel moeite en onder hevige pjjnep verrich ten en hij zag de dag reeds spoedig aan breken, dat hij zijn arbeid niet meer zou kunnen doen. Tot hij opmerkzaam werd gemaakt op Togal en een Togal-kuur begon. Eerst zonder enthousiasme, want hij had al zooveel geprobeerd, maar toen hij beter schap voelde, was hij zeer verheugd. Nu is hij geheel van zijn rheumatische pijn be vrijd en is hij een geheel ander menscb geworden, dank zij TOG AL-tabletten. Bij alle apothekers en drogisten vanaf f 0.80. Het geheim der Togal tabletten is hun heilzame werking op bloed en Inwendige organen, waaruit z|j de onzuiverheden, de eigenlUke oorzaak van vele pijnen en ongemakken, afdoende verwijderen. 5250 (Ingez. Med.) Buitengewone algemeene vergadering Heden vond te Utrecht ln het gebouw voor Chr. Soc. Belangen een buitengewone algemeene vergadering plaats van het Chrlsteiyk Nationaal Vakverbond. De algemeene vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. Stapel kamp uit Utrecht, waarna hy een kort wel komstwoord sprak. Na vaststelling van de presentielijst werd allereerst overgegaan tot de verkiezing van een gesalarieerd lid van het dagelijksch bestuur. Gekozen werd uit een drietal can didates de heeren F. P. Fuyksohot te Am sterdam, secr. van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor en Handelsgedlenden; C. Grashoff te Rotterdam, secr. van den Ned. Bond van Chr arbeiders in dc kledingindustrie en R. Hagoort, Journalist te Utrecht en de heer Fuyksohot te Amsterdam. Op voorstel van het bestuur bracht de vergadering een wyziging aan in de statu ten van het verbond alsmede in die van het T.B.C. fonds „Draagt elkanders lasten". Na afdoening van deze huishoudelijke zaken trad als referent op de heer J. Schip per van Utrecht, een der secretarissen van het Chr. Nat. Vakverbond, met het onder werp: „Wettelijke regeling inzake klnder- hljslagverzekering". Spr. bezag alt voorontwerp nader aan de hand van de volgende punten: 1. Het be ginsel waarvan de opsteller van het voor ontwerp uitgaat; 2, Voor wie deze wette lijke bepalingen van toepassing zullen zijn; 3. De premie en de uitkeering en 4. De uit voeringsorganen. Hij vatte zyn betoog samen in de volgende punten: 1. Met het algemeen geldende beginsel, omtrent de kinderbijslagverzekering, v-n-., betaling daarvan uit het bedrijf en de wijze waarop Invloed wordt uitgeoefend op de loonvor ming en kan Instemming worden betuigd; 2. De wijze waarop het recht op kinder bijslag wordt bepaald, n.l. te beginnen by het 3e kind; voor eenzelfde bedrag onge acht de hoegrootheid Van het gezin, de vaststelling van de uitkeering op 3 pet. van het dagloon (met de loongrens van f. 3 naar beneden en f. 8 naar boven, per dag) wordt aannemeiyk gemaakt. 3. Als uitvoe ringsorgaan dienen alléén ln aanmerking te komen de bedrijfsraden en de R.V.B. met de Raden van Arbeid, die dan de uit voering en de administratie zelf ter hand moeten nemen en niet aan een ander lichaam overdragen. Het figuur van de be- dryfsvereenigingen zooals die thans be staan, noch die door hei. voorontwerp- Romme worden geschapen, acht spr voor toepassing van de Klnderbyslagverzekering ongewenscht. Nadat over dit referaat van gedachten gewisseld was, werd de vergadering ge sloten. NIEUWE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR HET BOUWBEDRIJF. Ned. Chr. aannemers, en bouwvakpatroons bond voor aanvaarding. In de gisteren te Utrecht ln het Jaar beursgebouw gehouden buitengewone leden vergadering van den Ned. Chi*, aannemers- en bouwvakpatroonsbond werd besproken het ontworpen landelijke collectieve con tract voor de bouwbedrijven. Na een inleiding van den voorzitter, den heer Swarts. ontstond een breedvoerige discussie, welke tenslotte er toe leidde, dat met overgroot? meerderheid de vergadering .rich uitsprak vóór de aanvaarding van het nieuwe collectieve contract, dat o.m. een loonsverhoogine van 2 cent over de geheele linie Inhoudt. ONGEVALLEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het aantal neemt af. Naar wy vernemen doet het verschijnsel Zich voor dat, ondanks het over het alge meen toenemen van het aantal ongevallen op den weg. het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen, in de laatste jaren oiyu afnemen. In 1937 kwamen n.l. 116 ongevallen op onbewaakte overwegen voor. Tc«vn U9 ln 1936, 136 in 1935, 164 in 1934 on 174 ln 1933. In 1937 bedroeg het aantal S°:,aen 3l1- terwyi het aantal gewonden 40 nlv Ofschoon het aantal, hoe klein lèm al^d te Sr°ot zal z|Jh Is het tcrug- ,™9jnde getal toch een gunstig verschyn- „ooertdurende waarschuwingen en de .P'Oeditig door de Verkeers-instanties ven"1?11 s'°tte niet zonder invloed blU- Vl„ terwijl ook van de zijde van de spoor- d„ n,.al het mogelijke gedaan wordt, om overwegen veiliger berijdbaar te maken. Hbld. NED, R.-K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". Vergadering te Utrecht. Onder leiding van den heer Vulink, voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", kwam de centrale groep rykspersoneel van „St. Pau- dus" te Utrecht ln vergadering bijeen. Na een Inleiding door den voorzitter be treffende de gevoerde actie en den huldi gen stand van zaken ten aanzien der loo- nen en salarissen van het rykspersoneel, werd hierover een breedvoerige gedach- tenwlsseling gehouden. De vergadering kon zich volkomen ver eenigen met het door het hoofdbestuur van den bond en de R.-K. centrale gevoer de beleid. Het voortzetten van werkzaam heden door het bureau van zes, gevormd door de in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken zitting hebbende centrales, vond instem ming. Wel was er echter groote teleurstel ling over het feit. dat nog steeds geen po sitief en gunstig resultaat betreffende salarisverbetering was bereikt. De vergadering sprak haar vertrouwen uit ln het toekomstige beleid van het hoofdbestuur, dat er in samenwerking met de R.-K. centrale en het bureau van zes, opgericht zal zyn, op het juiste tUdstip de actie met kracht voort te zetten. Vervolgens werd over verschillende an dere punten aangaande positie van het rijkspersoneel van gedachten gewisseld. Bijzondere vermelding verdient, dat zeer ernstig aandacht werd geschonken aan de verhouding tusschen de loonen van de vast aangestelde en die van de op contract aangestelde rykswerklieden. Besloten werd krachtic na te streven, dat naar redeiyke richtiynen en toepas sing dg loonen van het vaste personeel grondslag zullen rijn voor de loonen van de op contract aangestelde arbeiders. Aandacht werd geschonken aan de po sitie van het georganiseerd overleg, by- zonder onder het departement van Defen sie. Eveneens werd besproken het z.g. or ganisatieverbod, geldend aan genoemd de partement. zooals dat aan de orde gesteld werd en besproken bij de beraadslagingen over de rijksbegTOOting voor 1938. NED. R.K. BAKKERSPATROONS. Bondsraadsvergadering te Utrecht. De Ned. RK. Bakkerspatroonsbond hield gisteren zyn bondsraadsvergadering ln hote' Noord-Brabant te Utrecht onder pre sidium van den bondsvoorzitter, den heer J. Loose uit Bergen op Zoom, aldus de „Msb." Sinds de laatste vergadering zyn 30 nieuwe afdeelingen gesticht zoodat de Bord thans 152 afdeelingen telt met ruim 3000 leden. Er ontspon zich een gedachtenwissehng, waarbij naar voren kwam. dat ordening ln het bakkersbedrijf alleen mogeiyk ls door prijszetting. De prys moet voldoen aan de verlangens zoowel van den produ cent als van den consument. Vervolgens kwamen de verschillende voorstellen aan de orde. Dc afdeellng Arnhem meende, dat de algemeene verkoopsvoorwaarden der diver se meelfabrieken te eenzydig zyn, enkel en alleen in het belang der meelfabrieken. Om daaraan te ontkomen zal het bondsbe- stuur moeten komen tot overleg met de Meelfabrikanten, waarbij verkoopsvoor waarden worden vastgesteld, die zoowel in het belang zün van verkooper als kooper. Daarin zou dan ook moeten worden op genomen de verplichting het Station voor Maaldery en Bakkerij te Wagenlngen bin dende uitspraak te laten doen by ev. kwa- liteitsgeschlllen. Het hoofdbestuur stelde voor. over dit voorstel overleg te plegen met de Ned. Ver- eeniging van Meelfabrikanten. Dtt werd aangenomen. Een ander voorstel-Arnhem sprak den wensch uit in het Bondsblad het onderzoek te vermelden van roggemeel en tarwemeel. Het hoofdbestuur zag het belang der bak kerij bij het onderzoek van roggemeel en tarwemeel in en zal het Station voor Maal- deiü en Bakkerij te Wagenlngen opdracht geven ook nu en dan monsters van rogge meel en tarwemeel te trekken. Dc vergadering kon zich hiermede ver eenigen. Hierna volgde rondvraag en sluiting van de vergadering. Gisteren ls de eerste groote zitting van den Volkenbondsraad ln 100ste bijeenkomst gehouden. Eden vestigde daarop de aandacht. Het getal 100 bewijst reeds, dat de raad be proevingen heeft doorstaan, maar men mac niet vergeten wat tot stand is ge bracht. Evenwel worden de mislukkingen meer gevoeld. De bond kan toch trotsch zijn op hetgeen werd bereikt In geen geval mag men echter de oogen sluiten voor zekere betreurenswaardige ge beurtenissen. Door onvoldoende medewer king van sommi'e leden ls het arbeidsveld van den bond beperkt en kon niet worden bereikt, wat de eerste opzet ls geweest. Dit moet erkend worden. Toch wil de regeering van het Britsche Koninkrijk haar geloof betuigen in het doel en de idealen van den bond en de beginselen, die vervat zlin in het handvest Volgens deze beginselen moet de internationale vrede en veiligheid tot stand worden gebracht. Eden. De Britsche regecring is van meening dat gehandhaafd moet blijven hetgeen bestaat. Niettegenstaande zijn beperkt arbeidsveld is de bond het beste werk tuig voor de internationale samenwer king. Engeland wil gaarne samenwer ken met alle landen, die geen lid zijn van den bond en het wil de vriend schappelijke betrekkingen met deze mogendheden bewaren, zoolang deze betrekkingen Engeland niet hinderen in zijn verplichtingen, welke het heeft als lid van den bond. Engeland hoopt, dat nog eens de dag zal komen, dat de bond zal worden, wat de oprichters zich hebben voorgesteld, een universeel lichaam. De bond mag geen toevluchts. oord voor een bepaalde ideologie wor den. Alleen het denkbeeld" „vrede door internationale samenwerking" kan wor den geduld als ideaal. Engeland wil zich niet laten meesleuren in onvruchtbare en bittere redetwisten, het hoopt, dat een overeenkomst to stand zal komen, welke alle landen vereenigen zal. Doch oo het oogenhlik schy-nt de beste houding, door te gaan met zich te bedienen van een werktuig, dat gereed ligt voor elk doel. waarvoor het.js bestemd en zoo het vertrouwen te toonen in de werkeiyike be ginselen, waarop de bond berust". Delbos. Na de Britsche minister van buitenland- sche zaken, nam zijn Fransche collega, minister Delbos, het woord. Hy verklaarde namens zyn regeering: Frankrijk wenscht haar trouw aan den Volkenbond te betuigen en het vertrouwen, dat zij heeft in zijn toe komst. Zij sluit niet de oogen voor de moeilijkheden, doch zy ziet in deze moeilijkheden de noodzakelijkheid tot aaneen sluiten. De huidige crisis in Europa en de wereld toont hoe gTOot het gevaar is, wanneer deze beginselen worden vergeten. Aangezien veel van den bond verwachtte, verwijt men den bond, dat hij onmachtig is. Aangezien de bond te dikwijls onmach. tig bleek, verklaart men, dat de metho den niet deugen, in plaats van deze methoden beter toe te passen. De oorlog in Spanie. hoewel het een burgeroorlog is, heeft zijn terugslag gehad Reeds meermalen heeft hij aangetoond, dat de bond ls afgeweken van de doelstel lingen van de oDrichting De houding van Polen is eenvoudig Het wil het evenwicht tusschen zijn rechten en plichten bewaren. Polen is besloten bii te dragen in de ver sterking van de vreedzame betrekkingen en de vriendschappelijke samenwerking tus schen alle landen Nadat Wellington Koo. de vertegenwoor diger van China verklaard had. da', de Volkenbond moet trachten aan zyn ver plichtingen voldoen en zich niet achter voorwendselen moet verschuilen, voerde nog een aantal vertegenwoordigers van kleinere mogendheden het woord Namens de Kleine linten te betuigde Micescu do aanhankelijkheid aan den bond De Zweedsche gedelegeerde Unde zeide men te o a Het Zweedsche volk blyft krachtig 1 gehecht aan den Volkenbond Het is er van overtuigd dat de bond het karakter zal behouden van een uitgebreide internatio nale organisatie in den boezem, waarvan Iedere staat, die zijn oprechten en doel- matlgen steun aan het gemeenschappeiyk werk wil brengen, zijn plaats kan vinden. Zweden meent, dat de Volkenbond een in ternationaal genootschap blijft in den wa ren zin des woords en niet de nationale. OUixeioorrog is. neen, zyn lerugsiag genau zelfzuchtige belanden van dezen of eenan ln geheel Europa en wie kan beweren, dat statenannln verdJd!a+ TV» VimiHirtc van het conflict in het Verre Oosten niets hiermede heeft te maken? Den grondbegin selen van den bond kan men niets ver wijten. Indien die beginselen niet meer bestaan, berusten de betrekkingen tusschen de sta ten slechts op geweld en het wankelbaar evenwicht zou leder oogenblik verbroken kunnen worden door het uitbarsten van een oorlog. Aangezien het beginsel van den bond een Ideaal ls, zeggen sommigen dat het een hersenschim is. Echter ls het ideaal geen hindernis voor actie, doch een noodzake lijke voorwaarde hiervan Indien men de beginselen van den Volkenbond miskent, zal men spoedig verplicht zyn toch weer zijn toevlucht te nemen tot collectieve maatregelen. Er is verder geen sprake van inmenging in de blnnenlandsche aange legenheiden van anderen. Alle soorten re geeringen zün te Genève vereenigd en Genève biedt de beste gelegenheid tot vreedzame samenwerking. Indien al niet alle verwachting ls verwezenlykt. dan ver- eenigt de bond toch alle mogelijkheden in zich. Te dikwyis vergeet men. wat tot stand is gebracht. In de samenwerking ligt de vrecle. Frankrijk blijft gehecht aan de liberale en democratische beginselen en blijft ook bereid met alle mogendheden een vreed zame regeling te zoeken en zy behoudt haar vertrouwen in den bond. Litwinof. Daarop nam de Russische vertegenwoor diger, Litwinof. het woord Hij verklaarde, dat hoewel de Sovjet Unie niet behoort tot de oprichters van den bond, zij toch in haar bultenlandsche politiek steeds heeft ge streefd naar het handhaven van den vrede. Hoewel de Sovjet Unie meer dan een andere staat kan vertrouwen op eigen kracht en vaderlandsliefde, heeft zij ge voel voor haar internationale plicht. De Sovjet Unie behoeft piet opnieuw haar aan- hankeiykheld aan den bond te betuigen. Ind'ien de aanvallende staten op het oogen- blik zoo tegen den bond ijveren, dan is dit een bewys. dat zy gelooven dat de bond hun actie kan weerstreven, meer dan som mige kleingeestige leden van den bond gelooven. Polen's houding. Vervolgens nam de Poolsche minister Beek. het woord. De afgelegde verklaringen aldus Beek, wijzen od het belang, dat de staten hebben bii de internationale samen werking ln het kader van een permanent lichaam statengroep verdedigt. De houding van den Volkenbond heeft bij menige gelegenheid in den loop der voorbile jaren teleurstelling onder de volken gewekt. Deze feiten zijn er, helaas, en het is een daad van trouw te erkennen, dat de toepassing van de handvestbepa lingen en een bereiken van de doel stellingen van den bond zijn middelen te boven zijn gegaan en verder gingen dan de inspanning, die deze leden be reid waren in dienst te stellen van de gemeenschappelijke zaak. De aldus op het gebied der sancties geschapen toe stand verdient een ernstig onderzoek en de byeenkomst van de commissie van 28 zal daartoe zonder twijfel de gelegenheid bieden. Ik ben er van overtuigd, dat een bespreking in deze commissie, met het doel den toestand op te helderen en beter de betrekkin gen te definieeren tusschen den Vol kenbond en zyn leden, in werkelijkheid de banden kan toehalen tusschen de staten, die lid zijn van onze instelling. Hierna werd de zitting geschorst. De Kleine Naties. De vertegenwoordigers der staten: Bel gië, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Zwitserland heb ben Inlichtingen uitgewisseld. De Scandinavische vertegenwoordigers zelden van meening te zyn, dat het systeem der sancties ondoeltreffend geble ken is. De verplichtingen op grond van artikel 16 moeten nauwkeuriger worden omschreven, terwyl naar hun meening de toepassing van economische zoowel als van militaire sancties facultatief moet zyn. De Belgische regeering wil zich haar vrij heid van beoordeeling voorbehouden voor het geval internationale troepen haar grondgebied mochten willen passeeren, daar zy van meening is. dat aangezien militaire sancties facultatief zyn, het ver- ieenen van doortocht aan troepen eveneens facultatief dient te zyn. Zwitserland wenscht zijnerzyds terug te komen tot volkomen neutraliteit. Besloten werd. dat de zeven mogend heden zullen wachten met het nemen van een definitieve beslissing. UIT DE S-DJI.P. De moeilijkheden in Friesland. Naar het s.d. Volksblad voor Friesland van gisteravond meldt, heeft het bestuur van de afdeelinz Oldeboorn der SD.AP geweigerd te voldoen aan het verzoek van het party bestuur, om de. in verband met het conflict in Friesland geroyeerde leden van de ledenlijst af te voeren. In verband hiermede heeft het panty- bestuur besloten, gebruik makend van haar statutaire bevoegdheden, d« geheele afdee llng Oldeboorn te schorsen en haar voor royement aan het komende partycongres voor te dragen Dit is na de afdeeling Akikrum reeds de tweede afdeeling in Friesland, die in ver band met de kwestie Kiès voor royement aan het congres zal worden voorgedragen. DE VESTIGING VAN EEN GARNIZOEN TE APELDOORN. Het voorstel van B. cn W. aangenomen. De gemeenteraad heeft gisteren met 29—2 stemmen aaiwenomen het voors'el ran B en W tot het aangaan van trans acties. het verleenen van een credlet van f 25 000 ln verband met de vestiging van een garnizoen. BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op bo ter is, behoudens tussr' -?*\tydsche wyzi ging, voor de week van 27 Jan. tot 3 Febr. vastgesteld op f0.65 per K.G. DE ARBEIDER EN DE ZIEKTEWET. Men schrijft ons: Hoewel de Ziektewet nu al van 1 Maart 1930 af, dus bijna 8 jaar. in werking is, komen er nog steeds bij den Raad van Ar beid tal van ziekmeldingen veel te laat binnen. Het biykt. dat de werknemers nog steeds niet voldoende doordrongen zijn, van de noodzakeUjkheid om zich tydig ziek te melden. Is de werkgever aangesloten by de zie kenkas van den Raad van Arbeid, dan moet de arbeider zelf voor de ziekmelding zorgen en wel binnen 24 uur na het Intre den der arbeidsongeschiktheid wegens ziekte. Komt nu een ziekmelding te laat binnen, dan zal als regel het ziekengeld eerst ingaan op den derden dag. nadat de ziekmelding is ingekomen. Een aanmerke lijke schade soms voor den verzekerde, die hy te wyten heeft aan eigen nalatigheid. Gevolg is dan vaak, dat zoowel de werk gever. als de arbeider, ontevreden ls op den Raad van Arbeid, ofschoon deze In stelling gehouden is, de wetteüjke bepalin gen ten uitvoer te leggen. Maar ook op den arbeider rust de ver plichting om de wet na te leven. Met het oog op de financleele zyde van de verzekering is een goede en tydige con trole nu eenmaal onmisbaar. Deze is alleen mogelyk, indien de wettelyke voorwaarde daartoe, bestaande in tydige ziekmelding, van den kant van den arbeider wordt na geleefd. Aan alle postinstellingen en ten kantore van den Raad van Arbeid, zyn de formu lieren voor ziekmelding gratis verkrygbaar. Zoo noodig kan in het uiterste geval wor den volstaan met ziekmelding per brief of briefkaart, als men maar duidelijk eigen naam en adres en naam en adres van zyn werkgever vermeldt. Onbekendheid met de wet is nooit een excuus. De werkgevers zyn gehouden een kaart op en maakt U het leven moeilijk. Aarzel niet... Urodonal staat gereed om U te helpen. Het verwijdert het urinezuur en de overtollige vetten en herstelt daardoor Uw gezondheid.Die neemt blijft zich lenig en gezond voelen. 5245 (Ingez. Med.) te hangen op een voor alle arbeiders duide- lyk zichtbare plaats, waaruit kan blijken, by welk orgaan (Raad van Arbeid of Be- drijfsvereenlging) de arbeiders zyn verze kerd. Verder bevat deze kaart de noodige in lichtingen omtrent de wyze van ziekmelding en het premieverhaal op den arbeider. Het niet ophangen van zulk een kaart, welke door de uitvoeringsorganen wordt verstrekt, is door de wet strafbaar gesteld. Het is derhave, mede met het oog op het belang van de verzekerde arbeiders, van groot gewicht, dat de werkgevers deze wet telyke verplichting stipt nakomen. NEDERLANDSCHE DAG TE MüNCHEN Gisteren is te Miinchen een Nederlandsche dag gehouden, naar aanleiding waarvan de eerste burgemeester der stad in het „Haus Tannhof" een ontvangst heeft ge houden. Hlerby waren o.a. aanwezig de Nederlandsche gezant te Berlyn, mr. C. Ridder van Rappard, de consul te Miin chen W. Dyserinck, verscheidene leden der Nederlandsche kolonie aldaar, persoonlyk- heden uit het Nederlandsche cultureele leven, alsmede vele vertegenwoordigers van party- en staatsinstellingen. In zyn welkomstwoord verklaarde Ober- bürgermeister Fiehler, dat de Nederland sche dag te München, overeenkomstig den tydgeest, een uiting is van den wil tot cultureele uitwisseling tusschen nauwver- wante volken, waardoor het gees'clyke leven en de gebruiken van Duitschland en Nederland nader tot elkaar worden ge bracht. Ridder van Rappard wees op de goede betrekkingen, die Nederland met Duitsch land onderhoudt en gaf uiting aan de overtuiging, dat de Nederlandsche week te Miinchen zal bydragen tot versteviging van de cultureele banden en de goede ver standhouding. Mej. B. T. te L. Wy kunnen U geen be paalde vereenlging aanbevelen. Alphabetisch volgt hier een opgave van de drie Leidsche dames-gymn. vereenigingen. ..Brunhilde". mej. A. Snel. Schelpenkade 20, alhier. ..Concordia", mej. Blok. Haven 30. alhier. „Nieuw-Brunhilde". mevr. A. v. d. Kloot. Vlietweg 30, Zoetervroude. J. E. te L. De directie van het Kamerlingh Onnes-laboratorium bestaat uit de heeren prof. dr. W. H. Keesom en prof. dr. W. J. de Haas, directeuren en dr. C. A. Crommelin. adjunct-directeur. Sollicitaties in geen geval richten aan hun particulier adres. Directeur van het Physiologisch Laboratorium Zonneveldtstraat 18a is prof. dr. G. G. J. Rade maker. J. S. te L. Wendt U tot den secretaris van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds, den heer P. A. van Aggelen. Nieuwsteeg 4, alhier. Als dat uw auto is die daar staat, dan moet ik u bekeuren, want de parkeerlam- pen branden niet. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den rechter stond terecht de chauf feur A. F. uit Haarlemmermeer. Hy zou met zyn auto op den Aalsmeerderdyk geen voorrang hebben verleend toen de autobe stuurder J. L. uit Haarlemmermeer met z'n beladen auto met bouwmaterialen rechts van verdachte wilde passeeren. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 10 subs. 6 dagen hechtenis. Overeenkom stig den eisch werd verdachte veroordeeld,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13