STADSNIEUWS Gelukkig zij, die bezitten DONDERDAG 27 JANUARI 1938 No. 23877 Het incident aan het Blauwe Zand HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78ife Jaargang PRIJS DER ADVERTENTIES: n&fj Ir. A. A. Mussert ontslagen van rechtsvervolging. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg Twee personen gedood. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BD tós. P^r regel vooï advertenties uit Leiden en plaatsen waar fegentsehappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: 1 Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd aft® per 3 maanden ...1.. f. 2.3S per week f. 0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4* poTtokostenJ (voor binnenland f.0.S3 per 3 mud NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Een avond vol tooverij en hekserij. Voor bovengenoemde Vereeniging hield gisteravond in de groote zaal van het Nuts- gebouw de heer Brijs een lezing over „Too verij en Hekserij", terwijl 'hij werd bijge staan door den heer Burgersdijk, die een reeks goocheltoeren vertoonde. Wegens ziekte van de presidente, heette de vice-presidente mevr. T. VriendVan Hoorn, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide heeren, die den avond zouden verzorgen. Onwillekeurig, zeide spreekster, wekt de tilel „Tooverij en Hekserij" In dezen ver lichten tijd een- glimlach op ons gelaat, doch de heer Brijs heeft zich ten doel ge steld den ouden tijd voor ons te doen leven. Gaarne gaf zij daarom het woord aan genoemden heer. Deze begon met erop te wijzen, dat de heer Burgersdijk niet behoort tot het ge slacht der heksen, daar heksen alleen maar vrouwen zijn! De heer Burgersdijk is een afstammeling van de Perzische priesters, de Magiërs. Men onderscheidt zwarte magie en witte magie Zwarte magie is een bovennatuur lijke kraoht zonder de hulp van demonen. De tooverij kende men reeds bij de Per zen. Spr. haalde uit den Bijlbei verschil lende hoofdstukken aan, waarin sprake ls van tooverij. Vervolgens komt spr. tot de vraag wat was eigenlijk een heks en wat een toove- naar? De beteekenis komt op hetzelfde neer. Tooverij werd als erfgoed beschouwd. Spr. kent zelf 3 heksenfamiiies. De toover- kracht van de moeder gaat altijd over of op de oudste dochter of op de jongste. Kan óe heks de tooverkracht niet overdoen, dzn is zij gedoemd te blijven leven, van daar dat er zulke heel oude heksen zijn; jonge heksen vindt men zeer weinig. Heksen waren vrouwen van wie men aannam: lo dat zij een verdrag met den duivel hadden gesloten; 2o. dat zij aan een godslasterlijken sab bat deelnamen; 3o. dat zij op hun nachtelijke tochten allerlei gedaanten konden aannemen, spe ciaal die van katten en wolven. Niet alleen namen de Roomsch Katholie ken aan de heksenvervolging deel, doch ook de Protestanten. Spr. wist te vertellen, dat in den Walpur- gisnacht op 1 Mei op de Blockberg in Den Harz nog altijd een duiveisbal is met hek sendansen Het geloof in heksen is niet alleen zeer sterk ontwikkeld in de Zuidelijke landen, doch ook in het Noorden van ons land. Spr. schetste verder op uitvoerige en gees tige wijze welk kwaad de heksen kunnen bedrijven en hoe men hiertegen afweer- maatregelen kan treffen. Na de pauze kwaim de heer Burgersdijk met zijn goocheltoeren. Met vele verbluf- lende staaltjes wist hij de aanwezigen op een zoodanige wijze bezig te houden, dat het einde veel te vroeg kwam Met hartelijk applaus onderstreepten de aanwezigen de woorden van dank door me vrouw Vriend gesproken. NATIONALE WERKNEMERS-VEREEN. Eerste feestavond. In de met nationale- en oranjevlaggen versierde en geheel met belangstellenden gevulde groote zaal van „Zomerlust" hield óe aid. Leiden van de Nat. Werknemers vereniging haar eersten feestavond. Nadat de voorzitter, de heer C. Stet een welkomstwoord had gesproken, zette hij het doel van dezen avond, het brengen Van gepaste en gezonde vroolijkheid uiteen. Begeleid door het orkest van den Dienst „Vreugde en Arbeid" uit Haarlem werd net N.W.V.-lied „Arbeid-Eer" gezongen. Het hoofdbestuurslid, de heer Verwaal uit Rot terdam, die den wegens ziekte verhinder den voorzitter, den heer Woudenberg, ver- ring, wees er op, dat de N.W.V, haar doel eerst zal hebben bereikt wanneer alle ar beiders er van zijn doordrongen, dat een heid noodzakelijk is. Vervolgens gaf hij een overzicht van de onderdeelen van het N. V., het arbeidsbemiddelingsbureau, dat de groote steden in den korten tijd van ®)n bestaan reeds zulk uitstekend werk heeft verricht, het bureau voor Sociale Za ken, dat onrechtvaardigheden bij steunuit kering bestrijdt en den dienst vreugde en arbeid, die ontspanningsavonden organi seert. De heer Stet, die vervolgens wederom net woord nam, laakte op scherpe wijze het j m V-n de vakvereenigingen, die, zoo velde hij, zoo nu en dan wel op enkele mis standen hebben gewezen, doch nooit heb ben ingezien, dat het geheele huidige N a niet deugt- cuftÜi de Nationale dansgroep van het Mr, "Het Gooi" een drietal boerendan- fiim uitgevoerd, werden de N.W.V.- Leiri 6u cen "lm van den bouw van het kni+f0 Gymnasium vertoond. Na een slim 't21!,2® werd het tooneelstuk „Een nai» I opgevoerd, waarna de natio- N dansgroep nogmaals optrad, bestima p van het officieele programma ^d er gelegenheid tot het maken van CIIR. HISTORISCHE VROUWENGROEP Ds. H. Kiehl spreekt over Oranje. De Chr. Hist. Vrouwengroep voor Leiden cn omstreken, vergaderde voor het eerst in dit nieuwe jaar in huize Feenstra. Het steeds stijgende aantal leden was goed ver tegenwoordigd. Als gewoonlijk opende de leidster, mej. Langman de vergadering met zingen, lezen en gebed. In haar Inleiding vestigde zij de aandacht der dames op de komende jaarvergadering op 14 Febr. De agenda van die vergadering belooft veel goeds, aangezien mevr. J. C. van Amstel ran Löben Seis zal spreken over „Beschou wingen rondom een wereldvraagstuk der menschheid", terwijl prof. J. de Zwaan een inleiding zal houden over ,De toekomst der Christelijk-Historische Unie". Feestredenaar van de genoemde verga dering was ds. H. Kiehl van Hazerswoude. Aanvankelijk was de bedoeling, dat spre ker zou gedenken hoe Nederland even tueel verblijd zou zijn, als de verwachte Oranjetelg zou zijn geboren. Van een feest rede naar aanleiding van dat blijde gebeu ren kon uiteraard geen sprake zijn. Op voortreffelijke wijze heeft spreker echter de moeilijkheid onderschept, door te wijzen op den hechten band die Nederland en Oranje bond en bindt. Na er op gewezen te hebben, dat we leven in afwachting en dat dit afwachten moet zijn biddend en hopend op een grooten zegen voor Neder land, ging spr. historisch na. wat in den loop der tijden Oranje voor Nederland is geweest. Telkens weer was het Oranje, die in moeilijke omstandigheden uitkomst bracht. Het Oranjehuis was geen Vorsten huis, dat vele telgen bezat. Het is altijd cen angstig bezit geweest, maar telkens weer gaf God op den juisten tijd een nieu wen loot aan den ouden stam. Speciale ge beurtenissen uit het leven der Oranje's werden door spreker belicht; het zou te ver voeren ze hier alle te memoreeren. Op het eind van zijn voordracht, noemde spr. verschillende data in de maand Januari, belangrijk in het leven der Oranjevorsten, blijde en droeve; het spreekt vanzelf dat 7 Jan. 1937 niet vergeten werd! De Vrouwengroep was opgetogen over den geslaagden avond. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering gesloten. CHR. BESTURENBOND. De heer Knetsch over „Natuur en vrijheid" Op uitnoodiging van de studieclub van den Chr. Besturenbond heeft gisteravond de heer A. Knetsch gesproken over „Na tuur en Vrijheid". De vergadering, welke goed bezocht was werd met een kort inleidend woord door den heer Van Cittert, tweede voorzitter, geopend. De heer Knetsch, die direct hierop het woord verkreeg, begon met er op te wijzen, dat na de overheerschende positie van het mercantilisme, waarbij de staat de lei ding had van het economische leven, de critiek op dit systeem van practisch staats beleid los kwam. In de 18e eeuw kwam een nieuwe wijs- geerige richting, die van de „verlichting" tot grooten invloed. De Fransche revolutie ontspruit aan deze wijsgeerige theoriën, die tot de natuur terugroepen, de leer der volkssoevereiniteit aanhangen en den staat als een noodzakelijk kwaad beschouwen. Vervolgens behandelde spr. de physio- cratische school, welke van de stelling uit gaat dat alle individuen dezelfde natuur lijke rechten hebben en door het eigen oe- lang worden gedreven. Dit systeem is op het idividualistisch natuurrecht gebouwd, erkent geen zedelijke rechtsvormen en miskent het gebod der naastenliefde. Achtereenvolgens stond spr. stil bij de theorieën van Adam Smith en David Ricardo. Beiden gaan uit van het natuur recht. Adam Smith en zijn volgelingen zijn overgegaan tot het opstellen van econo mische wetten als natuurwetten. Men heeft echter geen voldoende rekening gehouden met de practijk. Men redeneerde te ab stract. Fout gezien was het ook. dat men het eigenbelang als „de" motor van het economisch leven beschouwde en alle an dere drijfveeren van maatschappelijken, politieken, zedelijken en godsdienstigen aard buiten beschouwing liet. Bovendien is de conclusie, dat het geluk van de indi viduen tevens het geluk van de gemeen schap medebrengt, eenzijdig en dus onjuist. Verder wordt bij deze theorie niet gerekend met de eeuwige bestemming vrin den mensch. Nadat de heer Knetsch nog stilgestaan had bij de Manchester-richting, weidde hij nog in het kort uit over het liberalisme in ons land om tenslotte te eindigen met de waarden van het Christendom in het licht te stellen. Een geanimeerde gedachten-wisseling volgde op deze inleiding, waarna sluiting op gebruikelijke wijze volgde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Bink. Nieuwe Beestenmarkt 21. Leiden. Handel in tabak en sigaren. Uittredend eigenaar: J. Bink, Leiden, d.d. 22 December 1937, PROPAGANDA-AVOND v. „BARTTMEUS". Het onderwijs aan blinde kinderen. De eenige Rrotestantsch Chr. School voor blinde kinderen in Nederland „Bartimeüs" te Zeist, hield gisteravond in het gebouw „Pniël" een propaganda-bijeenkomst. De bedoeling van deze vergadering was tevens een indruk te geven van het onderwijs aan blinde kinderen. Candidaat v. d. Bos las aan het begin van den avond een gedeelte uit Joh. 9 om in aansluiting op dit tekstwoord te wijzen op de liefde van Jezus, die zich speciaal ook uitstrekt tot de lijdenden. Spr. wekte tenslotte op om in het gebed en ook finan cieel, het werk van .Bartimeüs" te geden ken. De heer H. Timmer van „Bartimeüs" gaf vervolgens een inleiding op de film, die vertoond zou worden. Nadat spr. allereerst had uiteengezet, dat het een heerlijk werk is blinden hulp te verleenen, bracht hij het werk in herinnering van Braille, die zelf blind zijnde, het naar hem genoemde schrift uitvond. Spr. eindigde met een uit voerige beschrijving te geven van het on derwijs, zooals dit in ,3artimeüs" geschiedt, waarbij naar voren werd gebracht, dat het voor leerlingen, die willen aanpakken, mo gelijk is zich zoo te bekwamen, dat een goede positie in de maatschappij hen kan worden aangeboden. Nadrukkelijk werd nog in het licht gesteld, dat .Bartimeüs" vóór alles den kinderen met het evangelie wenscht bekend te maken. In aasluiting op deze toespraak werd een film vertoond, welke het gesprokene op vele' plaatsen verduidelijkte en aanvulde. Dr. G. Beekenkamp heeft de samenkomst met een kort woord gesloten. SEXSKIP „FRYSLAN". Gezellige avond. Onder leiding van den voorzitter, den heer W J. Nijholt, hield het Selskip „Frys- lan" gisteravond een „gearkomste" in „De Harmonie". Een zestigtal leden was aan wezig. De voorzittër heette in zijn ope ningswoord allen hartelijk welkom, waar na staande het „Friesch Volkslied" werd gezongen. Hierna deelde de voorzitter me de, dat op 26 Febr. a.s. de bekende Friesche voordragers „Barend en Martsje" met hun dochter Tsjitske in Leiden komen, wat ze ker weer een mooie avond zal worden. Hij spoorde alle leden aan zooveel mogelijk te willen zorgen, dat de zaal dien avond goed bezet is. Het bestuur heeft mede door een ontvangen schrijven van een dames-lid, waarvoor hij deze hartelijk dank zegt, een circulaire laten drukken ten dienste der propaganda-commissie, welke eerstdaags bijeen zal komen. Hierna gaf de heer Bijls- ma een „bijdrage" „De Opporteur" (humor) welke veel bijval vond. Na de pauze werd door de Wassenaar- sche leden een blijspel (één-acter) van Y. Schuitemaker en getiteld „De klanten van Kikker", opgevoerd, dat goed werd gespeeld en zeer veel succes oogstte. De voorzitter bracht den speelsters en spelers, benevens den heer Bijlsma. hartelijk dank voor hun werk. Na sluiting werd nog een oogenbiikje „geskotst" en was men nog een tijdje ge zellig bijeen. Melchers tot vijftien gulden boete veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft vandaag vonnis gewezen in de straf zaak tegen ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., die terecht heeft gestaan, verdacht van mishandeling, gepleegd tijdens het bekende incident op het Blauwe Zand op 14 Mei jX, kort voordat de verkiezingen plaats hadden. Conform den eisch van den officier van justitie, mr. B. Kist, heeft de rechtbank ir. Mussert ontslagen van rechtsvervolging en het beroep op noodweer, dat door verdachte was ge daan, gegrond verklaard. De rechtbank veroordeelde daaren tegen Melchers, die wegens mishande ling van ir. Mussert terecht heeft ge staan. tot vijftien gulden boete, subsi diair tien dagen hechtenis. Diens be roep op noodweer werd door de recht bank verworpen. In deze strafzaak had de officier van justitie vijftien gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis gerequireerd. Ir. Mussert, noch zijn verdediger, mr. Van Vessem. waren ter zitting aan wezig om kennis te nemen van de uit spraak. Melchers was wel verschenen. Enkele minuten voor half zes heeft zich gisteravond op den onbewaakten overgang op den Springenweg onder de gemeente Apeldoorn een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee in woners van Deventer het leven hebben verloren. Een vierpersoonsauto, welke op dit tijdstip uit de Jachtlaan komende, den overweg naderde, kwam door nog on opgehelderde oorzaak in botsing met. de lokaaltrein, welke om 5.34 uur uit Het Loo te Apeldoorn moet aankomen. De auto werd in den flank gegrepen en ruim 250 meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Uit de ravage van de totaal versplin terde auto werden de lijken geborgen van de beide inzittenden, de heer E. Maat en mevrouw T. StamKuyk, bei den uit Deventer. Zij moeten bij de botsing, die met een ontzettenden slag gepaard ging, reeds zijn gedood. Het stoffelijk overschot van de ongelukki- gen is per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer Maat en mevrouw Stam wa ren op den terugweg van een condo- leancebezoek bij een zwager van me vrouw Stam. Met behulp van ijlings ontboden spoorwegpersoneel slaagde men er eerst na ruim drie kwartier in de spoor lijn weer vrij te maken. Het is niet uitgesloten, dat de heer Maat. die slecht van gehoor was, de trein niet heeft gehoord, waardoor de botsing niet meer te vermijden was. CENTRALE ORGANISATIE VAN BUURTVEREENIGINGEN. Bespreking van statuten en huishoudelijk reglement. Onder presidium van den heer Joh. G. van der Kloot, kwamen in „Royal" de le den der commissie bijeen, aan wie de voor bereiding van de oprichting van bovenge noemde organisatie is opgedragen. In deze vergadering werden de door den secretaris den heer Th. J. van der Heijden, voor de centrale organisatie ontworpen statuten en huishoudelijk reglement behandeld, als mede de daarbij aansluitende model-sta tuten en huishoudelijk reglement voor de buurtvereenigingen. In de concept-statu ten voor de Centrale Organisatie werd nu reeds uitdrukkelijk vastgelegd, dat deze or ganisatie zich niet zal bewegen op het ar beidsveld van de bestaande drie midden- standsvereenigingen, doch in het bijzon der de belangen van de buurtvereenigingen zal behartigen. Besloten werd de ontwer pen binnen korten tijd aan de bij de com missie bekende buurtvereenigingen in en kele exemplaren te doen toekomen. Daarna zal een vergadering worden uitgeschreven, tot bijwoning waarvan de buurtvereeni gingen zullen worden uitgenoodigd. Op die vergadering hoopt de commissie te kun*- nen komen tot oprichting van de Cen trale Organisatie van Buurtvereenigingen. In verband hiermede worden de secreta rissen van de diverse vereenigingen, die niet aanwezig waren op in October 1937 gehouden vergadering, nogmaals verzocht hun adressen op te geven bij den secre taris der commissie, Hooge Rijndijk 105. al hier. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter, de heer van der Kloot, ook na mens zijn mede-commissieleden zijn waar deering uit voor den arbeid, welken den se cretaris reeds voor de Centrale Organisatie heeft verricht. BINNENLAND. Dr. Colijn spreekt te Den Haag voor do Oranje-Garde (Binnenland, 2e Blad). Ontploffing in Indische vuurwerkfabriek; veertien dooden (Uit Ned. Oost-Indië, 2e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Genève (Buitenland, le Blad). Geruchten over nieuwe Italiaansche hulp aan Franco (le Blad). Actie voor een derde ambtsperiode van president Roosevelt (Buitenland, le BI.) De ontploffing te Villejuif (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk nog buiig weer met tijdelijke opklaring, daarna neemt waarschijnlijk de wind af. In den nacht kan lichte vorst voorkomen. Overdag wordt weinig neerslag verwacht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heeren C. N. Geise (Rotter dam), C. J. H. van Buuren (Leiden) en C. G. Pel (Wassenaar) en mej. N. E. Lis- sauer (Rotterdam). 25-JARIG JUBILEUM. Heden herdacht de heer Leendert Boot den dag, dat hij voor 25 jaar als pakhuis knecht in dienst trad bij de N.V. de Con dor v.h. Wilh. Schudel en Co.. alhier. Om half twaalf werd de jubilaris op het kan toor van bovengenoemde N.V. ontvangen door directie en personeel. De heer Carl F. Schudel, directeur der N.V., sprak den ju bilaris toe en bood hem een couvert met inhoud aan. Verder werd hem een ver- eerend getuigschrift met zilveren medaille van de Maatschappij van Handel en Nij verheid uitgereikt. Namens het personeel sprak de heer Herweïjer eenige woorden van gelukwensch en liet deze vergezeld gaan van de aan bieding van een cadeau. Nadat de jubilaris de directie en verderen aanwezigen dank had gebracht werden ververschingen rond gediend. 5177 >PIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Ingez. Med.) De heer C. W. T. M. Meuwese, ambte naar ter Gemeente-Secretarie alhier, hield gisteravond in „De Harmonie" voor een 30- tal leden van de onderafdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren een lezing over „Luchtbescherming". Onze stadgenoot de heer A. G. Hooyer is door de Arrondissements-Rechtbank te den Haag beëedigd als makelaar in onroe rende goederen. Er heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan het bestuur der Leidsche Reddingsbrigade ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in Juli a.s. een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Penningmeester van dit comité is de heer W. Treur, Heerensingel 51 a, alhier. Woensdag a.s. zullen in het Leidsche Volkshuis werken uitgevoerd worden van Joh. Seb. Bach (concert d klein, cantate 211, cantate 150) door het koor en klein orkest onder leiding van Johannes Rönt gen uit Amsterdam. Deze naam is een waarborg dat er iets zeer moois gegeven zal worden, zoodat wij het ons tot een voor recht mogen rekenen dat deze bekende pianist met zijn koor en orkest in onze Sleutelstad zal optreden. De heer E. S. de Jong, oud-leerling der Chr. Kweekschool alhier, thans hoofd der Chr. school te Klundert (N.B.), is benoemd tot hoofd eener opleidingsschool voor Oer. onderwijs te Haarlem. Zoover is het met het Carillon Comité nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1