Geen ingrijpende herziening van het belastingstelsel Ds. Niemöller komt voor de Vierschaar Birmenlmid 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Januari 1938 Derde Blad No. 23876 gemengd nieuws Radiotoestellen worden niet belast luchtvaart Voorloopig geen heffing op koffie Groote belangstelling Gevaarlijke handel. Duitsche foezel, die zeer schadelijk bleek voor de gezondheid. Politie en rijksambtenaren hebben ge constateerd dat voor Nieuwjaar in de ge meente Haaksbergen een zeer drukke han del is gedreven in Duitsche foezel, welke -eer schadelijk voor de gezondheid bleek te zijn. Een minutieus onderzoek werd ingesteld want het bleek, dat de Duitsche foezel z.g. methvl-alcohol was, verdunde brandspiritus, die zeer gevaarlijk is voor de gezond heid, hetgeen eenigen tijd geleden is gebleken in Limburg, alwaar enkele personen aan het gebruik van dezen drank zijn overleden. Het onderzoek in deze zaak werd voort gezet, en al spoedig had men de venters van dit schadelijk goedje te pakken, n.l. zekere H, V. uit Haaksbergen en K, uit Rekken. Later wist men ook de hand te leggen op de grossiers J. KI. P. en J. W. uit Haaksbergen en den leverancier, zekeren j. K. uit Haaksbergen. Dat deze heeren met hun jeneverhandel nogal goede zaken heb ben gemaakt blijkt wel uit het feit, dat zij de foezel verkochten voor f. 2 per liter, ter wijl zij het inkochten voor nog geen f. 1 per 10 liter. Tegen de betrokkenen is pro- ces-verbaal opgemaakt. MISSTANDEN IN GEVANGENIS. Een werkmeester bekent. Het onderzoek naar de misstanden, die gedurende langen tijd in de strafgevange nis aan den Amstelveenscheweg te Am sterdam, hebben bestaan en ln verband waarmede kort geleden twee werkmeesters werden gearresteerd, wordt nog met kracht voortgezet door de Rijksrecherche. 1 Een der werkmeesters, De K., heeft een volledige bekentenis afgelegd. De recht bank heeft besloten den werkmeester N. op vrije voeten te stellen. Hij is gisteren pit het Huls van Bewaring ontslagen. Het College van Regenten der Strafge vangenis heeft den man echter geschorst uit zijn ambt in afwachting van de be slissing, welke de minister van Justitie te rijnen aanzien zal nemen. (Tel.) DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 57-Jarige C. de Vlieger uit Haamstede, die bezig was met het rooien van boomen, door een auto gegrepen. Hevig bloedend en met ernstige verwondingen is het slachtoffer, cat doof was, naar het ziekenhuis te Koordgouwe vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Gisteravond omstreeks half zeven is in de Bellerstraat te Assen ter hoogte van het sanatorium „Port Natal" bij een aan rijding de 68-jarige K. Bullema. wonende te Graswijk bij Assen op slag gedood. Een personenauto, bestuurd door iemand uit Assen, kwam uit de richting Bellen en moest ter hoogte van het sanatorium een tegenligger passeeren. Plotseling voelde hij daarbij een schok, zonder dat hij iets op den weg had gezien. Hij stopte onmiddel lijk en vond den ouden man met een diepe hoofdwonde aan den kant van den weg liggen. Hij bleek op slag te zijn gedood. GOED AFGELOOPEN. Uit een legervliegtuig, thulsbehoorënde te Soesterberg, is gisteren tijdens een oefenvlucht in de buurtschap Slichten- horst nabij Nijkerk, een zak zand, welke vijftig kilo woog, gevallen. Het „projec tiel" kwam terecht op het dak van een boerderij, bewoond door den heer H. Bouw man. De zak drong door het dak en ver volgens door den vloer van den zolder, waarna hij in de huiskamer terecht kwam, waar een groote verwoesting werd aange richt. Gelukkig was er niemand in het ver trek. zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het drama van la Poree. Tragische ontknooping. Iu liet gehucht La Poree, gemeente La Ileche, belegerde de gendarmerie de wo ning van de familie Cornuel, bestaande hit een moeder met twee zoons, waarvan een een slotenmaker heeft doodgeschoten, bic op bevel van een deurwaarder de deur open wilde breken. Aangezien de Cornuel's zich weigerden over te geven, maakten de gendarmen gistermiddag gebruik van traangas. Dit werd door den schoorsteen naar binnen geblazen. De belegerden deden hierop net °i zij zich over wilden geven. Eén van de zoons schoot evenwel een onderofficier van de gendarmerie dood, waarna de fa milie zich opnieuw in het huls barrica deerde. Daarop heeft de politie het huls in brand gestoken. Eén der broeders Cornuel wist te ontvluchten, de ander werd neergescho ten, evenals zijn moeder, wier haren en K'ooren reeds in brand stonden. Men is op.zoek naar den gewapenden vluchteling. MET AFBRAAK VAN DE „EXPO" BEGONNEN. Gisteren Is officieel een aanvang ge maakt met de afbraak der tot verdwijning Un >mde SPbouwen der wereldtentoonstel- 'fS ,e Parijs. Niet alle paviljoens zullen di"ct ïorden afgebroken. Eenige der aar- aivte.«°ekjes der tentoonstelling zullen behouden blijven. Men verwacht, dat het slooplngswerk in e*LI?.orJaar Ebeindigd zal zijn en dat dl* Siiv i yan Parijs dan zijn gewonen aan zai hebben herkregen, ton schatting zal de slooping 25.000 Eiféw'1' drleniaal het gewicht van den en afbraakmateriaal opleveren. Spoedige beslissing over gedistilleerd-accijns. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de besroottng van financiën wordit het volgende ontleend: Wat. het belastingstelsel betreft, onder schrijft de minister de meerling van ver scheidene leden, dat fouten en onvolmaakt heden. die aan elk belastingsysteem eigen en bezwaailijk te vermijden zijn. zich in sterker mafte doen gevoelen naarmate het aantafl. opcenten wordt verhoogd en hij er kent, dat onder den drang der omstandig heden. de opcenten op bepaalde belastin gen tot eene bedenkelijke hoogte zijn op gevoerd. Toegegeven moet worden dat bii de te genwoordige heffingen van het vermogen (vermogensbelasting met opcenten en ver dedigingsbelasting) de draagkracht die de bezitter van een vermogen dat geen op brengst oplevert, aan dat vermogen ont leent. sterk wordt overschat. Het tijdstip om een ingrijpende her ziening van het huidige belastingstelsel ter hand te nemen, acht de minister nog niet gekomen. Hiertoe zal eerst kunnen worden overgegaan wanneer de toestand van 's Rijks financiën een verlichting van lasten gedoogt. Intusschen is hij wel bereid na te gaan, of liet thans vigeerend belasting stelsel wellicht op enkele concrete on derdeden zoodanig zou kunnen worden gewijzigd, dat de economisch vaak on- gcwenschte en „anti-sociale'' werking er van, zou kunnen worden opgeheven of althans verminderd. Met andere leden, die het bestaande belastingstelsel afkeurden, is de minister van oordeel, dat moet worden gestreefd naar een zoodanige verdeeling van den belastingdruk, dat de belasting wordt ge heven daar. waar zü het gemakkelijkst kan worden opgebracht. Hiermede is echter niet gezegd, dat dit streven in de bestaande wetgeving niet voldoende tot uitdrukking is gekomen en met name niet. dat de ver houding tusschen directe en indirecte be lastingen zoo als in den loop der jaren is ontstaan, in de tegenwoordige omstandig heden niet juist is Dat van lieverlede in de verhouding busschen directe en indirecte belastingen een verschuiving ten ongunste van de indirecte belastingen is ingetreden, is te wijten aan de tijdsomstandigheden, die vooral de opbrengst der belastingen naar inkomen en vermogen hebben gedrukt, ondanks het feit. dat de tarieven door op- centenheffingen tot het uiterste zijn op gevoerd. hetgeen medebracht de nood zakelijkheid om tot versterking van de middelen bestaande indirecte belastingen te verhoogen of nieuwe in te voeren. Aan afschaffing van de heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. kan dan ook voorshands niet worden gedacht. Een zakelijke belasting als de grondbe lasting kan uiteraard geen rekening houden met de draagkracht van hen die haar moeten opbrengen. Aangezien deze belasting, althans voor zoover zij de ongebouwde eigendommen betreft, is geamortiseerd, zou verlaging of afschaffing enkel een geschenk aan de tegenwoordige eigenaars beteekenen. Hoe wel tegen de omzetbelasting gegronde be denkingen kunnen worden ingebracht, is de minister van oordeel, dat de voordeelen die deze algemeen© verbruiksbelasting boven een bijzondere verbruiksbelasting biedt als ook de nood der schatkist haar voortbe staan vooralsnog rechtvaardigen. Ook een verhooging van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij de inkomstenbelasting (en de gemeentefondsbelasting) zal totdat betere tijden voor de financiën van rijik en gemeenten zullen zijn aangebroken, moe_ ten worden uitgesteld. Maatregelen tot opheffing van het z.g. bankgeheim zijn van den minister niet te verwachten. Nog geen koffieheffing. De invoering van een koffiebelasting is meermalen overwogen. Het groote nadeel is. dat koffie hier te land© meer dan thee een volksdrank is, zoodat in ieder geval met een matige heffing dient te worden volstaan en van de opbrengst, dus geen overdurven verwachtingen gekoesterd mogen worden en dat een koffieheffing, hoe hoog of laag zij mag zijn. de bestaande vrijheid van de Nederlandsche koffiemarkt aan banden legt. medebrengende het gevaar van verplaat-sing van den internationalen koffiehandel naar het buitenland. Bfi de invoering van een koffieheffing doet zich vefder de moeilijkheid voor. dat de hier te lande op dat oogenblik aan wezige voorraden aan de heffing ontsnap pen. hetgeen de opbrengst in den eersten tijd sterk zal beperken, tenzij men bii die invoering tot een zeer rigoureus stelsel van navordering met betrekking tot den reeds HEVIG GEVECHT IN PERNAMBUCO. Tusschen fanatici en politie. Het D.N.B meldt uit Rio de Janeiro, dat in den Braziliaanschen staat Pernambuco religieuze fanatici en politie-beambten 42 uur lang een vuurgevecht hebben geleverd, waarbij 145 personen werden gedood, o. w. vijf politie-beambten. De aanvoerder der fanatici, die reeds gcw'men tijd door de politie werd gezocht, is ontkomen. in het vriie verkeer zijmden koffievoerraad mocht besluiten In ieder geval is de minister van oor deel, dat tot een hernieuwde koffie heffing, in welken vorm dan ook, niet dan in zeer dringende omstandigheden moet worden overgegaan, omstandig heden welke naar hij meent op dit oogenblik nog niet aanwezig zijn. Het denkbeeld om een radiobclasting te heffen ten behoeve van de algemeene middelen is eenige jaren geleden, na grondig onderzoek door de regeering verworpen. Nieuwe gezichtspunten die tot een andere beslissing zouden kun nen leiden, heeft de minister sedert dien niet ontdekt. Voor zooveel noodig wordt opgemerkt, dat radio-ontvang toestellen, als deel uitmakende van de stoffeering van een perceel, aan de personeelc belasting naar den grondslag „meubilair" zijn onderworpen. Pleiziervaartuigen en biljarten. Omtrent een nieuwe regeling van de personeele belasting naar de grondslagen pleiziervaartuigen en biljarten, welke reke ning houdt met het belang van de Industrie en de werk verruim lrug. is d© minister bereids in overt eg getreden met zijn ambtgenoot van blnnenlandsche zaken, met het oog op de bij deze aangelegenheid betrokken finan cieel© belangen der gemeenten. Accijnsvcrlaging. Ten slotte kan de minister mededee- len, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent het vraag stuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Aangezien de belasting van de doode hand volgens de bestaande wet voor het laatst over het belastingjaar 1938 kan wor_ den geheven zal in den loop van dat jaar een beslissing moeten worden genomen over de vraag, of de heffing na 1938 dient te worden voortgezet. Naar het zich thans laat aanzien, zal deze vraag bevestigend moeten worden beantwoord, al ware het slechts op grond van de overweging, dat haar opbrengst totJ het verkrijgen van een sluitende begrooting voorshands niet kan worden gemist. Voor een vengunning van de in de wet opgenomen vrijgteQling in dien zin. dat bij eventueele voortzetting van de heffing alle kerkelijke goederen worden vrijgesteld, ziet de minister vooralsnog geen grond. \0 NVERGEL1JKELUK goed! Onvergelijkelijk mooi tevens! Jnnghans, het voorname merk. Horloges voor langen trouwen dienst, blijvend punctueel, altijd betrouwbaar. De groote Jungban6- collectie bevat zak- en polshorloges in tal van uitvoeringen, voor eiken smaak en prijs. 5135 (Ingez. Med.) De tocht der Groene Muizen. Twee toestellen reeds te Rio de Janeiro. Uit Rio de Janeiro wordt vernomen, dat de door kolonel Blseo en Bruno Mussolini bestuurde toestellen gisteren om 23 uur Italiaansche tijd op het vliegveld van Rio de Janeiro zijn geland. Het 5700 K.M. lan ge traject DakarRio hebben zij in on geveer veertien en een half uur afgelegd. Zooals bekend, hadden de vliegers aan vankelijk het voornemen, de tweede etappe van hun vlucht naar Rio de Janeiro in Natal te beëindigen. Dit voornemen is in tusschen gedeeltelijk gewijzigd. Kolonel Biseo en luitenant Bruno Mussolini zetten na Fernando Noronha, gepasseerd te zijn, direct koers naar de Brazillaansche hoofd stad, terwijl kaptein Moscatell! genood zaakt was. de vlucht in Natal te onderbre ken. omdat de propellers van zijn vlieg tuig „niet goed zongen". Deze vlucht heeft in Rome een ware explo sie van enthousiasme verwekt. Alle gebou wen van de Romeinsche fascistische groe pen werden terstond verlicht. De orkesten in de schouwburgen, bioscopen, café's en restaurants speelden volksliederen, terwijl het publiek uitbundig juichte. Talrijke optochten trokken door de stad, om uiting te geven aan de vreugde over de schitterende prestatie van de Italiaan sche vliegers. Wat de benaming van de toestellen be treft, de idee, om op den romp van elk vliegtuig drie groene muizen te schilderen is van Bruno Mussolini, die daarbij ge dacht heeft aan een oud Romeinsch spreekwoord: „Laat je vijand groene mui zen zien", hetgeen gelijk stond met de aansporing, in een gevecht zulk een dap perheid aan den dag te leggen, dat het den tegenstander groen en geel voor de oogen werd. Onze Berlijnsche correspondent schijft ons d.d. 25 Januari: Ruim zeven maanden heeft men er in bevoegde kringen voor noodig gehad, al vorens men ertoe besloot, ds. Martin Nie möller, den voorzitter van den Berlijnschen Broederraad der Belijdende Kerk, predi kant der Evangelische Gemeente te Ber- lijn-Dahlem, voor de vierschaar te dagen. En het zonderlinge hierbij is, dat dit be sluit ln de Duitsche pers niet eens wordt bekend gemaakt. Niettemin heeft de me- dedeeling, dat het proces is vastgesteld op 7 Februari a.s, zich als een loopend vuur tje over heel Duitschland uitgebreid en de belangstelling, welke men in het Derde Rijk voor dit proces toont, doet in om vang stellig niet onder voor de spanning, waarmede het ook in het buitenland wordt tegemoet gezien. Ds. Niemöller zal voor een „Sonderge- richt", voor een speciale rechtbank te recht staan, waarmede gezegd wordt, dat men de tegen hem ingediende klachten als zeer ernstig beschouwt. Dat viel trouwens reeds bij zijn eerste arrestatie op 1 Juli van het vorig jaar af te lelden uit de of- ficieele motiveering van de Geheime Staatspolitie: „Niemöller heeft sinds ge- rulmen tijd van den kansel en bij andere kerkelijke samenkomsten ophitsende rede voeringen gehouden, vooraanstaande per soonlijkheden van den staat en de partij beschimpt en onware beweringen verspreid over officieel genomen maatregelen en hiermede de bevolking verontrust. Voorts heeft hij aangespoord tot verzet tegen wetten en verordeningen van den staat". En natuurlijk wordt ook de buitenland- sche pers er nog bijgehaald, want dat is zoetjesaan ln het tegenwoordige Duitsch land gebruikelijk geworden, om den volke kond te doen, hoe slecht alle overige vol ken der wereld zijn: „Nlemöller's uiteen zettingen zijn uitvoerig door anti-Duitsche bladen in het buitenland opgenomen". Men schijnt in de Wilhelmstrasse te over zien, dat Martin Niemöller binnen en bui ten zijn vaderland niet slechts als kansel redenaar, maar minstens evenzeer als dap per U-boot-commandant uit de harde ja ren van den oorlog hoog aanzien geniet. Men bewondert hem als een strijdvaardig man, aan wien voor zijn militaire presta ties de hooge onderscheiding „Pour le Mérite" door den toenmaligen keizer werd toegekend. Het ligt dan ook voor de hand, dat er sedert zijn arrestatie protest-samen komsten ln verschillende kerken hebben plaats gevonden. Vooraanstaande mannen der N.S.D.A.P. hebben bewijzen van kame raadschappelijke trouw tegenover hun vroegeren strijdgenoot afgelegd en na drukkelijk verzocht, hem weer vrij te laten. Maar dit alles heeft niet veel geholpen, want toen men ds. Niemöller wegens ge brek aan belastend materiaal twaalf dagen na zijn arrestatie weer vrijliet, stond de Gestapo in Alt-Moabit reeds op hem te wachten. Men deinsde er niet voor terug, een der meest vooraanstaande predikanten der Evangelische Kerk opnieuw naar den Aiexanderplatz mee te nemen, waarschijn lijk, omdat men in het tegenwoordige Duitschland iedere kritiek op het beleid der regeering als een symptoom van „Deutschfeindlichkeit" beschouwt. Reeds midden-Augustus zag men het Niemöller-proces met spanning tegemoet en de gemeente Dahiem ademde op van verlichting bij de gedachte, dat de zaak nu eindelijk aan het rollen zou komen. Maar voor de acte van beschuldiging be schikte men nog niet over voldoende be lastend materiaal, zoodat het proces voor onbepaalden tijd werd verdaagd. Of het belastend materiaal thans zoo sterk van uitwerking zal zijn, dat men den beklaagde tot een gevoelige straf kan veroordeelen, is een vraag, waarop het proces binnen enkele weken pas een afdoend antwoord zal geven. Daar wij uit betrouwbare bron vernomen hadden, dat ds. Niemöller kortelings we gens overspanning is flauw gevallen, in formeerden wij naar den stand van zijn gezondheid en men verzekerde ons, dat deze thans weer weinig te wenschen over laat, Hij voelt zich gesterkt door de on telbaar vele bewijzen van medeleven, welke hem uit zijn gemeente geregeld zijn toe gezonden. Bij zijn verdediging wordt hij geassisteerd door een drietal ervaren advocaten, in de eerste plaats door dr. Holstein. voorts dooi de juristen Hahn en Koch, terwijl ter even tueele aanvulling dr. Tonnemann zal op treden. Ook zij hebben de afgeloopen we ken benut, om materiaal ter verdediging van hun cliënt te verzamelen en het aan tal getuigen a décharge zal stellig voor dat a charge niet onderdoen. Men vestigde er onze aandacht op, dat een „Sonderge- richt" niet een speciale rechtbank voor de zaak-Niemöller is, maar een duurzame in stantie. welke slechts ernstige strafzaken in behandeling neemt. Daar de toeloop van het publiek en de pers zeer omvangrijk zal zijn, heeft men voor het proces een groote zaal aangewe- Mr. Besier gaat heen als procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd zal mr. L. B. Besier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, op 1 April as. zijn functie neerleggen, Mr. Besier is ln 1868 geboren te Utrecht. Daar bezocht hij het gymnasium en stu deerde hij in de rechten om 23 Juni 1891 te promoveeren op het proefschrift: „de stichtingen en 't ontwerp tot herziening van het burgerlijk wetboek", en op stellingen. Na eenige jaren de practijk van advocaat en procureur te hebben uitgeoefend, werd hij benoemd tot ambtenaar O. M. bij kan tongerechten ter standplaats Middelburg. Dit was in 1896. Een Jaar later werd hij ambtenaar O. M. te Utrecht. In 1903 volgde zijn benoeming tot sub stituut officier van Justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaren later werd mr. Besier benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak overleed, werd mr. Bezier in zijn plaats benoemd tot hoogsten magistraat in het openbaar mi nisterie. De binnenkort scheidende procureur- generaal is Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en commandeur inde orde van Oranje-Nassau. Na zijn aftreden als procureur-generaal zal mr. Besier de functies blijven beklee- den van lid van den algemeenen raad voor psychopathenzorg en van voorzitter van ce commissie voor de strafwetgeving. De vestiging van slagers. Staatsblad met eischen van handels kennis, vakbekwaamheid en crediet- waardigheid afgekondigd. Gisteren is een Staatsblad afgekondigd, inhoudende de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid, waaraan met ingang van 1 Februari a.s. ingevolge de vestigingswet kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager willen vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tijde lijk vestigingsverbod (de z.g. spertijd) dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen overeen met die van het z.g. middenstands diploma algemeene handelskennis, waar voor door de drie Nederlandsche midden standsbonden circa 200 cursussen zijn op gericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal bij een 20-tal cursussen, over het geheele land verspreid, ingericht door de slagersorganisaties, gelegenheid bestaan zich de vereischte vakbekwaamheid eigen te maken. In verband waarmede kan wor den opgemerkt dat in het ontwerp onder scheid wordt gemaakt in runder-, varkens-, paarden- en lamsslagers. Diegenen, die zich willen vestigen, heb ben zich voortaan niet meer te wenden tot het departement van economische zaken doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district, waar de vesti ging zal plaats hebben onder overlegging van de stukken, waarbij zij moeten aan- toonen, dat zij aan de eischen van han delskennis. vakbekwaamheid en crediet waardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige over gangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zijn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf hebben, worden gepubliceerd. DE ITALIAANSCHE KWESTIE. Finland weigert erkenning. Naar het Finseh Telegram Ag. uit Hel- singfors seint, heeft de Finsche regeering de Nederlandsche regeering in kennis ge steld van haar besluit, zich te onthouden van erkenning van het Italiaansche kei zerrijk, omdat bij een aantal landen over deze aangelegenheid geen overeenstem ming bestaat. DE VERJAARDAG VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER. De 79ste verjaardag van ex-keizer Wil helm wordt morgen op de gebruikelijke wijze, als familiefeest, op Huize Doorn ge vierd. In den loop van gisteren en heden zijn voor deze viering op Huize Doorn aan gekomen de dochter van den keizer, de hertogin van Brunswijk en alle zoons van den keizer, n.l. de kroonprins met gema lin, prins Eitel Friedrich, prins Adalbert met gemalin, prins August Wilhelm en prins Oscar met gemalin. Tevens arriveer den prins Louis Ferdinand van Pruisen met zijn verloofde, groot-vorstin Kira van Rusland, de zuster van den keizer, de landgravin van Hessen en bovendien nog eenige kleinkinderen van den keizer. Voor de leiding van de bijzondere gods dienstoefening is de hofprediker Ricliter- Reichhelm uit Berlijn overgekomen. zen Men rekent met een objectieve be handeling, temeer, daar ds. Niemöller ook tijdens zijn voor-arrest met voorkomend heid is behandeld. Mevrouw Niemoüer mocht haar man alle veertien dagen be zoeken en zoo nu en dan werden ook an deren toegelaten, voornamelijk, wanneer het om belangen van kerkdijken aard °in» De correspondentie was vooral de faatste weken zeer omvangrijk en waar het gebruikelijk is, dat alle brieven en geschriften, welke de gevangenis binnen komen of verlaten, eerst aan nauwkeurige controle onderworpen worden, bracht dit voor het hiertoe aangewezen personeel heel wat drukte met zich mede. Het verloop van dit proces kan van in vloed zijn op de maatregelen, welke de staat binnenkort inzake de Evangelische Kerk denkt te nemen. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9