UTQ mM BINNENLAND Gouden huwelijksfeest •Yaen&ag iasusr' Derde Biad No. 23870 Eerste Kamer neemt grondwetswijziging aan EEB3XH De overeenkomst met de Osio-Staten 78 ste Jaargang f9 UIT DE RAADZAAL Prinses maak"© q"s'eren weer een rijioer. De interpretatie van art. 7 der grondwet HOEST. KEELPIJN GRIEP, RHEUHATIEK STEKEN IN DE ZW PIJNSTILLENDE WATTEN Lof voor hei initiatief der regeering Ook minder optimistische klanken. FAILLISSEMENTEN trots duur, weinig belangrijke zitting. Hoewel de raad een vollen middag en avond vergaderde, valt er toch maar heel iwelnig te „overzichten". Na de gebruikelijke Nieuws] aarswenschen had een herdenking plaats van onzen overleden oud-burgemeester jhr. de Gijse- laar daar, waar hij vroeger als werkelijk lieerscher" den scepter zwaaide: ln de r-adsvergaderlng. Nimmer konden daar de golven zoo hoog oplaaien, of Jhr. de Gljse- lear hield de hartstochten volkomen ln bedwang. Zelfs wist hij deze dan door een of andere handig geplaatste kwinkslag te doen luwen en te doen plaats maken voor de gewenschte sfeer, waarin de raad be hoort te discussieeren. Hier mocht deze posthume hulde niet ontbreken.... Bij de benoemingen ging de raad ln ge heime zitting inzake de aanwijzing van een nieuwe stadsgeneesheer (vacature van den heer Veldhuyzen). Veel effect heeft deze niet gehad, want de eerst voorge- eiagene, dr. Lahr, verkreeg op vier r" alle stemmen. Veel lawaai en weinig wol leverde heb debat over een onderwijs-aangclegenheld, nJ. het aanvragen van een uitkeerlng ln eens ter vervanging van de Janrlijksche ge- bruiksvergoeding door een aantal school besturen. B. en W. stelden thans voor daaraan te voldoen na eerst weigerend daartegenover te hebben gestaan. Verzet tegen het voorstel op zichzelf was er niet, al was het alleen om het feit, dat anders Ged. Staten toch zouden hebben verplicht aan de verzoeken te voldoen. Maar de ge legenheid was te schoon om „munt" te slaan, politiek gesproken natuurlijk, uit deze affaire en onder aanvoering van den lieer Goslinga is daarnaar naarstig ge streefd. Het is vreemd, dat trots de paci ficatie altijd nog schoolkwesties in de eer ste plaats de gemoederen warm doen loo- pen. Boos was de heer Goslinga. zeer boos Jammer voor den aanvaller; bracht de wethouder het geval nuchter terug op den beganen grond van het „voorstel"! Wel3-' licht zal bij de begrooting het thans ont weken „gevecht" plaats vinden. Dat be looft dan nog wat In hoeverre het zui vere gemeentebelang daarmede gediend zal lijn. is een andere vraag. Zulke gevechten mogen „aardig" zijn. maar het nut voor de gemeenschap in haar geheel blijft steeds problematiek. Tevoren had de heer Goslinga reeds I weinig succes, toen hij zich verzette tegen een beroep op de Kroon in een andere schooi-materle. Zelfs bij eigen partij vond hij weinig steun op grond van de realiteit. Tot slot werden de belde verordeningen afgedaan, die reeds eenige malen waren uitgesteld Ten eerste die inzake de pen sioen- en wachtgeldregeling voor wethou ders en hun weduwen en weezen. Hierbij I nam de raad in doorsnee het meest loyale standpunt in. Ten tweede die betreffende instelling van monumentenzorg. Tegen het principe werd niet geopponeerd, maar de beer Würtz brak, na grondige voorberei ding. dat zij erkend, een lans voor lnvoe- ilng van het recht op schadevergoeding ln d' verordening. Tijdens het debat bl< ileek o.i. echter wel duidelijk, dat hoezeer op het eerste gezicht voor de idee Würtz veel viel te zeggen, daarmede het paard van Troye in de verordening dreigde te worden bin nengehaald en met groote meerderheid is daarvan tenslotte dan ook afgezien. De verordening is ongewijzigd aangenomen. De geboorte-aangifte. Gistermiddag te kwart vóór drie heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana een korte autotocht ge maakt in de omgeving van Baarn en Soest. H.K.H. verliet het paleis aan de achterzijde cn nam in de Packard plaats. De auto reed het geheele Pa- loispark door cn kwam bij den oud: 11 Vcenhuizer tol op den betonweg van Soeétdljk naar Bilthoven. De Prinses reed toen in de richting van hotel Trier en vandaar naar de gemeente Soest. Later in den middag reed een tweede hafejuto voor. waarin HM. de Koningin plaats nam om eveneens een rit in de om geving van het Paleis te maken. Naar de Tel. verneemt, ls thans officieel vastgesteld, dat de geboorte van het kind van Primes Juliana en Prins Bernhard ten Palelzc Soes'dljk zal worden aangege ven door den Prins zelf ten over-,aan van den burgemeester van Baarn, Jhr. mr. G. C. J. van Rc-enen, als ambtenaar van den ■burgerlijken stand, teiwül als getuigen zullen ontreden de hoogste twee function®, rissen in den lande, te w:ten de minister- Dresldent dr. H Colljn en de vice-president van den Raad van S ate. ihr. mr F. Bee- laerts van Blokland. Zi.1 beiden zullen zich reeds vóór de geboorte naar het paleis te Soestdlik begeven. GEEN VERPLICHT VERKEERS- ONDERWIJS. Verkeersregelen reeds in leerplan. De K N.A.C heeft zich korten tijd gele den tot den Raad van Ministers gewend met het verzoek het daarheen te lelden, dat het vsrkeersonderwijs als verplicht leervak in de Lager Onderwijswet zou wor den opgenomen In antwoord op het adres deelt de Mi nister van Onderwijs mede. dat hp den hoofdinspecteurs van het lager onderwijs verzocht heeft in een vergadering met de inspecteurs van iedere hoofdinspectie hen od te wekken de aandacht van de gemeen tel- en schoolbesturen te vestigen op de „leidraad voor het verkeersonderwijs". uit. gegeven door het Verbond van Vereenigin- gen voor veilig verkeer. Aangezien den Minister ijit vorige rap porten van de hoofdinspecteurs is gebleken dat in het algemeen od bevredigende wijze is voldaan aan vroeger door de regeering gegeven aanbevelingen om ln het leerplan te doen opnemen periodieke en verplichte behandeling van de verkeersregels meent hii zich hiertoe ie kunnen beperken en kan hij geen vrijheid vinden aan he; verzoek tot opneming van het leervak „Verkeers onderwijs" in de Lager Onderwijswet te voldoen. (Van onzen parlementairen medewerker). Zoo ls dan gisteren de laatste parlemen taire phase inzake de Grondwetsherziening (afgesloten; nu rest nog alleen de Konink lijke bekrachtiging. Van de 8 ontwerpen, die op 19 October j l. in de Tweede Kamer (in tweede lezing) aan de orde kwamen, bleven er slechts 6 over, want. gelijk men weet, werden er 2 verworpen; dat inzake de wering van revo- lutionnaire volksvertegenwoordigers, en het zg. verzamel-ontwerp, waarin allerlei za ken waren geregeld. De 6 overblijvende wetsontwerpen, die gisteren in den Senaat v/erden behandeld, betroffen: le. de wijzi ging van het inkomen der Kroon; 2e. de verlaging van de schadeloosstelling en van ket pensioen der leden van de Tweede Kamer; 3e. het openen van de mogelijk heid, om ministers zonder portefeuille te benoemen; 4e. de mogelijkheid om het evenredig kiesrecht zoodanig te wijzigen, dat de absolute evenredigheid niet meer geheel behoeft te worden bereikt; 5e. het hogelijk maken van de instelling van openbare lichamen voor beroep en bedrijf, on 6e. eenige bepalingen betreffende het overgangs-recht in de Grondwet. Dat dit alles geen moeilijkheid meer zou opleveren in de Eerste Kamer, lag voor de hand. Al dadelijk kwam de heer Van Lanschot, namens de geheele rechterzijde verklaren, dat zij geen aanleiding vindt thans debat ten te herhalen die reeds vroeger (bij c-evste lezing) gehouden zijn. De rechtsche fracties betreurden de verwerping, in de andere Kamer, van een tweetal ontwer pen (inzonderheid van dat tegen de revo lutionnaire volksvertegenwoordigers), maar zq zouden poarne aan de zes overgebleven wetsvoorstellen hun stem geven. Een soort gelijke verklaring legde de heer Drooglee- I e*« Fortuyu namens de liberalen af. Maar de heer Van Vessem, de nationaal- socialist, hield ons wat langer op, en zette evenals hij vroeger reeds deed en ook in Tweede Kamer is geschied) eenige be- E;'„en tegen de overgeschoten wetsont- rt! £ln u|teen. Bezwaar had hij b.v. tegen ■;-.i „ij dle zal worden gemaakt oo het d": °er evenredige vertegenwoordiging. ad^ho mogell.1k maakt, en bezwaar ontwm-L !v'el dlt met den Inhoud der rpen niets te maken heeft) tegen de interpretatie, door de Regeering gegeven van art. 7 der Grondwet, als zou dit be voegdheid inhouden tot het uitvaardigen van een verschijningsverbod, een bevoegd heid, welke, volgens mr. Van Vessem, de vrijheid van drukpers te niet zou doen. Ook enkele andere sprekers hebben nog een redevoering gehouden. Daarbij heeft prof. Kranenburg, vrijzin nig-democraat, nog eens de houding ver dedigd van hen. die gestemd hebben tegen het ontwerp inzake het weren van revo- lutionnairen. Hij is van oordeel, dat het parlement genoegzaam in staat is, revolu tionairen in hun uitingen tot rede te bren gen. zonder tot uitsluiting over te gaan. Ineake art. 7 der Grondwet vereenigde hij zich met het standpnt van mr. Van Ves sem. dat een verschijnings-verbod met dat artikel niet in overeestemmig is, een mee ning. die hij vrij uitvoerig toelichtte. Met overtuiging, en op voortreffelijke gronden, heeft prof. Kranenburg op de groote waar de der drukpersvrijheid gewezen, een vrij heid, die inhaerent is aan het parlemen taire systeem. Het belangrijke van deze Grondwets-herzienlng noemde de hooglee raar het hoofdstuk inzake de nieuwe orga nen en hij sprak de hoop uit. dat deze be paling straks goed zal worden uitgewerkt. Namens de sociaal-democraten sprak de heer De Zeeuw, die zich verheugd toonde over de verwerping van het voorstel inzake de revolutionnaire volksvertegenwoordi gers. en zich evenals vorige sprekers ver zette tegen een interpretatie van art. 7 die een verschijnings-verbod mogelijk mfckt. Ook voor den heer De Zeeuw ligt er goeds in de bepaling betreffende het oprichten van nieuwe organen, al wees hij er op, dat dit onder de bestaande Grondwet ook al mogelijk was; men heeft die mogelijkheid echter niet aangegrepen. Minister Van Boeyen heeft de behande ling van deze revisie met een korte rede gesloten. En hij wees er daarbij op. dat Ce betee- kenis van de herziening niet slechts gele gen is in haar inhoud, maar ook in het feit, dat overwogen is of er nog andere wijzigingen noodzakelijk zijn. Het nega tieve antwoord op die vraag is evenzeer van belang. En zoo is de omstandigheid, dat men deze voorstellen weinig belang rijk acht. op zich zelf een verheugend feit. De Minister heeft omtrent het evenredig kiesrecht, de revolutionnaire volksverte genwoordigers. de nieuwe organen voor beroep en bedrijf en de drukpersvrijheid nog het een en ander gezegd, maar nieuwe gezichtspunten kon hij uitteraard niet NIEUW KANTOORGEBOUW VOOR DE BUI. Naar wij vernemen heeft de Ba'.aafsohe Import Maatschappij den hoek van den WasoenaarcehewcZ en de Floris Grilo- straat te 's Gravenhage aangekocht met de bedoeling daar een nieuw kafVoor te bouwen De architecten de heeren J J. P Oud 'Rotterdam). A J. Kropholler 'Wassenaar) Ir D Roosenfcurg 'Den Haoz) en Ir G. Frledhoff (Amsterdam) hebben opdracht gekregen bouwplannen te omwerpen. NEDERLAND. ENGELAND EN HET VERRE OOSTEN. Gisteravond heeft de Nederlandschc ge zant te Londen, mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum, op een diner van de Roya! Empire Society een rede gehouden, waarin hij o.a. sprak over de bezorgdheid, dis zoo- we! Nederland als Engeland vervult als ge volg van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Na gewezen te hebben op het groeiende bewustzijn, dat de Nederlandsche en Brit- sche belangen ln Oost-Indlë onderling af hankelijk zijn, verklaarde graaf van Lim burg stillam- Het is beslist zeker dat, in dien de regen door ons dak dringt, het uwe eveneens zou beginnen te lekken. Eeuwen van cultureelen arbeid liggen achter onze beide landen en ieder zou vastberaden het zijne bijdragen om de vernietiging te voor komen van wat met zooveel succes en ijvêr is opgebouwd. Wij mogen in vroegere tijden mededingers zijn geweest, het is duidelijk dat de bescherming van ons cultureel werk ln die gebieden een gemeenschappelijk vraagstuk is. Laat men echter niet denken, dat wij ons in slaap laten wiegen door het zekere voor uitzicht op steun van den grooten broer. Neen, ook wij zijn een volk. dat het hoofd koel houdt en met sterke zenuwen. Wij zijn terdege waakzaam en brengen groote offers om ons huis te bewaken. Dit doen wij zeker niet uit vrije verkiezing. Wij kun nen niet anders en wil worden ertoe ge dwongen door wat wij rondom ons zien gebeuren. Wij gaar. uit van de veronder stelling, dat wij wel eens geheel op onszelf zouden kunnen zijn aangewezen. HET „STEMPELEN" BIJ DE BLIJDE GEBEURTENIS. De Minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat. wat de dagelüksche aanmel ding (het stempelen) van werklooze ar beiders betreft, in verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis de volgende gedragslijn kan worden gevolgd. Wordt het bericht bekend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen worden gestaakt Voorzoover het gemeentebestuur den daarop volgenden dag. dus den eigenlijken feestdag, de gemeentelijke bureaux sluit, kan alsdan ook vrij van stempelen worden gegeven. KOOIEENDEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten dat de koolman ln 1938 verplicht is de kool-eenden opgesloten of gehokt te houden van 1 Juli af tot den dag, waarop in dat jaar het vangen van water wild door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan. op de pijnlijke plek. bestrijdt dooien 35 en 55 ct. 9708 (Ingez. Med.) meer openen. Inzake de eerste twee pun ten ontkende hij krachtig, dat die gericht zouden zijn (geweest) tegen een bepaalde politieke partij; wat het derde betreft wees hij er op. dat thans een organieke wet noodig zal zijn om die nieuwe organen te regelen en wat betreft do drukpers vrijheid verdedigde hij de opvatting, dat art. 7 der Grondwet zich wel verzet tegen preventieve censuur, maar daarnaast wel degelijk een ander preventief optreden mo gelijk maakt, doch hij legde er daarbij den nadruk op, dat dit op het oogenblik geen practische beteekcnls heeft, aangezien de Regeering geen voorstel tot uitwerking dier bevoegdheid overweegt. De Regeering echter is zei de Minister van oordeel, dat een verschijnings-verbod van een be paald blad niet valt onder het begrip pre ventieve censuur, omdat men aan zijn ge voelens op behoorlijke wijze dan toch nog elders openbaarheid kan blijven geven. Een opvatting, waartegen stellig nog wel iets te zeggen zou zijn maar wij doen dit nu niet. Slechts bij aller-dringendste noodzaak echter zei de Minister zal de Regee ring gebruik maken van de bevoegdheid, die volgens haar in art. 7 gelegen ls. Hierbij bleef het. De Kamer heeft alle wetsontwerpen met groote meerderheid aanvaard. De natio- naal-socialisten bleken ook hier tegen de meeste gekant, behalve tegen die betref fende het inkofnen der Kroon en betref fende de wijziging van de overgangsbepa lingen. Wij herinneren er aan, dat het eerste van deze ontwerpen een wijziging bevat van het inkomen der Kroon, als gevolg waarvan Prinses Juliana en Prins Bern hard voortaan elk een inkomen van f. 200.000 per jaar zullen ontvangen. Op het oogenblik geniet de Prinses het dubbele, maar de Prins niets. Aan een verkeerden toestand, die al veel vroeger verbeterd had moeten worden (Prins Hendrik heeft nooit eenig inkomen genoten) is nu een eind gemaakt. De nieuwe „overvetle" Rinso is het enige wasmiddel, dat speciaal voor de wasmachine wordt gefabriceerd. Duizenden vrouwen hebben hel reeds kunnen constaterenmet Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht. In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhall uur al het wasgoed van 5 personen prachtig wit maakt, voor slechts 121 /2 cent. Dat is het' resultaat, dat U alleen maar met Rinso kan bereiken in elke wasmachine en ook in elke tobbei „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE 4828 R 2*1-0307 (Ingez. Med.) Verschenen is het Voorloopig Verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor overleg met de regeering Inzake han delspolitieke aangelegenheden, over het ontwerp tot goedkeuring van de op 28 Mei 1937 te Den Haag tusschen Belglc. Dene marken. Finland. Luxemburg, Nederland, Noorwegen cn Zweden gesloten overeen komst tot ontwikkeling van het handels verkeer. Wij ontleenen daaraan: De groote meerderheid der commissie kon zich met het voorstel der regeering tot goedkeuring van het ln dit wets ontwerp bedeelde verdrag geheel ver- ecnigen. Zij was van oordeel, dat de totstandkoming van harte toejuiching verdient. Al moge de practische betee- kenis niet zoo groot ziin als men wel zau wenschen, het beginsel, dat er aan ten grondslag ligt, is juist. Het verdrag is een uiting van een streven naar opheffing van handelsbelemmeringen, naar bevordering van een vrijer ruil verkeer en is als zoodanig niet te onderschatten, vooral van ideëele be- tcckenis. De hier aan het woord zijnde leden der commissie meenden: dat een woord van lol voor het Initiatief der Nederlandsche regeering niet ach terwege mag blijven. Zij spraken de boop uit, dat de regeering zal trachten in deze richting voort te gaan. Enkele andere leden der commissie kon den deze optimistische opvatting niet deelen, al hadden zij tegen goedkeuring van het verdrag geen bezwaar. Zij betwij felden of, na mislukking van vorige pluri- laterale overeenkomsten, de omstandig heden wel gunstig waren om met een zoo danige overeenkomst opnieuw een proef te wagen. Is het niet Juist, zoo vroegen deze leden, dat verschillende van de deelnemende lan den na het sluiten van dit verdrag zijn voortgegaan met het tot stand brengen van handelspolitieke belemmeringen, ook al'glng dat niet gepaard met schending van de letter der overeenkomst? Heeft Noorwegen het invoerrecht op knoopen en schoenen niet verhoogd, Zwe den dat op druiven en België eveneens dat op schoenen en eenige soortan olie, en bestaan er in verschillende landen geen voornemens aangaande verdere verhoo gingen? Heeft ook Nederland zich niet ge noodzaakt gezien het invoerrecht op aar dewerk te verhoogen? En is het niet waar, dat tusschen Noorwegen en Denemarken economische wrijvingen bestaan, die over en weer steeds tot represailles, met name op het gebied van het artikel olie, aanlei ding hebben gegeven? Gaarne zouden deze leden van de regeering een overzicht ont vangen van alle maatregelen van dezen, aard. die door de verschillende deelnemen de landen sedert het sluiten van Uit ver drag genomen zijn. Dient in het feit, dat zulke maatregelen zijn genomen, niet het bewijs gezien te worden, dat de tijden niet rijp zijn voor de verwachte handelspolitieke ontwapening? Zou deze vraag bevestigend beantwoord moeten worden, dan zouden deze leden er geen bezwaar tegen hebben, indien het verdrag niet werd verlengd. Naar hun oordeel zal 's lands belang gediend worden, wanneer de regeering. mede met het oog op de mogelijkheid eener nieuwe depressie, de handen vrij houdt om in de toekomst al die maat regelen te kunnen nemen, die tot in standhouding van het Nederlandsche bedrijfsleven noodig zullen blijken. Dat enkele van de deelnemende landen ook na het sluiten van het verdrag den invoer van bepaalde artikelen hebben be moeilijkt, konden andere leden geenszins als een argument tegen het verdrag zelf aanvaarden. Men moge deze bemoeilijking betreuren, het effect van het verdrag wordt er niet door teniet gedaan. Wat overigens het Zweedsche invoerrecht op druiven be treft. dit staat, hoe schadelijk het ook voor ons land moge zijn. geheel los van het thans besproken verdrag. De verhooging ls slechts een gevolg van beëindiging van het verdrag tusschen Zweden en Spanje, dat een laag Invoerrecht vaststelde, waar van Nederland krachtens de meest begun stiging kon proflteeren. Niet juist achtten deze leden het verder, thans reeds te spreken over de mogelijkheid van niet-verlenging van het ter goedkeu ring aangeboden verdrag. Op de toekom stige ontwikkeling van de handelspolitieke verhoudingen dient thans nog niet te wor den vooruitgeloopen. Uitgesproken door de air. Rechtb. 's-Graven- hage d.d. 17 Januari: J. Linschoten, caféhouder en J. W. Boerma, caféhouder, Leiden, te zamen handelende onder de firma Libotarla. Haarlemmerstr. 70, Leiden. R.-c. jhr. mr. H. O. Feith, cur. mr. G. H. Wis- senburgh. Leiden. De N.V. Parapluiefabr. ..Pluvlus". Lelden Kraalerstraat 11a. R.-c. mr. H. Haga. cur. mi". F. H. van der Tas. Leiden. J. Schouten, Leiden. Nieuwsteeg 25. R.-c. mr. G. H. B. van den Boom, cur. mr. E. J. M. H. Bolslus, Leiden. Morgen gaan voor onze stadrenooten A Beij en msj P Eeij-Dirkzwager, wonende Sumatrastraa; 48. voor de een-en-vijf'igste maal ds bruid cdazen in. terwijl zii op 1 Februari a s hun gouden huwelijksfeest hopen te herdenken De bruidegom, die thans 71 jaar oud is, was ruim 36 iaar als werkman in dienst der gemeente en werd ongeveer 7 laar ededen gepenslonneerd; zijn braid is aan de andere ziide één jaar van de zeven kruisjes ver wijderd. Hun directe nakomelingschap beslaat. uit 10 kinderen. 35 klein- en 5 achterklein kinderen. j Mogen zü in de woning van hun jongste doch'er. waar zii een liefdevol tehu'.s hebben gevonden, nog tal van jaren voor elkander en voor hun naaste familie gespaard 1 blijven.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9