STARK'S pasta Binnenland enwe^: is die tuuWw fiwjdfiijnf LEIDSCH DAGBLAD Tweede Biad Maandag f7 Januari 1938 GEMENGD NIEUWS Dagbladreclame is niet te vervangen ■hvei foe- 1qeXckiM&eM. THIJS IJS EN DE DRIE DWERGEN Nieuwe spellingregeling Slotemaker de Bruine Handhaving van de uitgangs-„n". Wel één e, één oendes voor de sch. 12 cachets 50 d» Proefdoosfa 2 cachets 10 et. BijApoth.enDrog- 4732 (Ingez. Med.) Volgens „Ons Noorden" zou minister Slotemaker de Bruine nu hij met zijn Bel gischen ambtgenoot niet tot overeenstem ming kon komen, voornemens zijn, een nieuwe spellingregeling te ontwerpen, waarbij hij de geheele geslachtsregeling De Vries en Te Winkel wil handhaven en al leen de andere vereenvoudiging van één e en één o en de s inplaats van sch wil handhaven De minister meent, dat hij bij de invoe ring van deze gedeeltelijke regeling van zijn voorganger kan ontkomen aan een schadeloosstelling aan de uitgevers. Het zou, wanneer dit plan uitvoerbaar wordt ge acht, in het voornemen van het kabinet liggen deze spelling met ingang van 1 Jan. 1339 ook bij de departementen en andere rijksinstellingen door te voeren en tevens zulks te verzoeken aan provinciale en ge meentebesturen. de vragen overigens niet woordelijk aangehaalde passages uit de Landdagrede van den organisatieleider der N. S. B. in Indië. door hem ernstig zijn afgekeurd. De ocdoeldc functionaris treedt af en als zijn ODvolger ls aangewezen de oud-resident Van den Bos, die daartoe binnen eenlge weken naar Indië zal vertrekken, zoo wordt In het telegram medegedeeld. Een telegram In gelijken zin werd ge zonden aan den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indië. De journalist Hansen wordt toch nog vervolgd. Wegen» het weigeren van getuigenis. Naar ons thans gemeld wordt, zal de kwestie der geheime Haagsche raadsver gadering van 20 Sept. jJ. langs anderen dan den aanvankelijk ingeslagen weg toch nog aan het oordeel der justitie worden onderworpen. Tegen den journalist, C. L. Hansen, die, als bekend, in zijn gemeenteraads overzicht eenige zinsneden schreef, be treffende het in de geheime zitting be handelde en die zich liever een gijze ling liet welgevallen, dan de bron van zijn mededeelingen aan de justitie te vertellen, is nu een vervolging inge steld op grond van art. 192 van het wetboek van strafrecht, waarin het weigeren van getuigenis in een straf zaak, in casu tegen het raadslid N. N. strafbaar is gesteld. Als getuige in deze zaak zal de rechter commissaris jhr. mr. P. G. M. van Meeu wen. optreden. Wij herinneren er aan, dat de heer Han sen in December jJ. een drietal weken in gijzeling heeft doorgebracht en dat bij zijn Invrijheidstelling, einde December het on derzoek tegen het onbekende raadslid geen positief resultaat scheen te hebben opge leverd, evenmin als in de daarop gevolg de dagen van Januari, toen de raadsleden allen door den rechtercommissaris zijn gehoord. Inmiddels heeft, naar men weet, de Ned. Journalistenkring een commissie in het ieven geroepen, die omtrent het verschoo- ningsrecht van den journalist een onder zoek. zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen. De nu ingestelde vervolging zal het mo gelijk maken, bij openbare behandeling een uitspraak in hoogste instantie over deze belangrijke aangelegenheid te verkrij gen. Reeds gistermiddag is den heer Han sen een eerste verhoor door den rechter commissaris in strafzaken afgenomen. Vanzelfsprekend heeft dit verhoor geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. DE VERPLAATSING VAN ROTTERDAM'S DIERGAARDE. Nieuw aspect van het station D.P. B. en W. van Rotterdam hebben den raad een voorstel doen toekomen tot rui ling van grond met de Diergaarde, waar door laatstgenoemde stichting zal worden verplaatst naar een deel van het terrein in Blijdorp, waarop in 1928 de Nenijto is gehouden. Door dezen grondruil kan de Wester singel worden doorgetrokken naar een ruim plein, even westelijk van het bestaande stationsplein. Te zijner tijd zal daar een nieuwe vleugel van het D. P.-station ver rijzen, waar de hoofdin- en uitgang zal komen. De entrée tot de stad zal dan in hooge mate aan aantrekkelijkheid winnen. De Stationsweg wordt doorgetrokken tot het nieuwe plein en de Diergaardelaan wordt doorgetrokken naar den Beukels- dijk, waardoor een rechte en goede hoofd verbinding met het westen tot stand komt. Met de spoorwegen zal een strook grond van 30.276 M2 ten Noorden van het Diergaardeterrein, op het bestaande em placement, worden geruild met 71.400 M2 grond in Blijdorp ten Noorden van het emplacement. Het terrein van de P.T.T. aan den Sta tionsweg, groot 3.300 M2 waarop een groot nieuw spoorwegstation zou verrijzen, zal worden geruild tegen een even groot ter rein aan het nieuwe stationsplein, direct bij den nieuw gedachten hoofdingang ge regen. Op het terrein in Blijdorp, waar nu sport- en speelvelden zijn gelegen, zal een aan alle moderne eischen beantwoordende Diergaarde worden gesticht. „ARÉND" WOU HAAR NEST NIET VERLATEN. Tewaterlating Poolsche onderzeeboot verliep niet vlot. De. reeds in ons Zaterdagnummer ver melde tewaterlating van de Poolsche on derzeeboot „Orzel" van de werf der N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is, naar we nog nader kunnen melden niet zonder incidenten verloopen. Op de met vele vlaggen versierde werf arriveerde tegen half twee een groot aan tal autoriteiten, zoowel Poolsche als Neder- iandsche. De Poolsche pastoor Hoffman, geassisteerd door pastoor Timp uit Vlls- -ingen, verrichtte de ceremonie van de in zegening van het schip. De laatste com mando's weerklonken en een bel luidde, hetgeen beduidde, dat het schip gereed was voor de tewaterlating. Mevrouw Bu- kowski stond gereed om met een flesch champagne de gebruikelijke doopplech tigheid te verrichten. Maar toen de flesch tegen den scheepswand was stukgeslagen, en de muziek van de marine-kapel uit Den Ilelder eerst het Poolsche volkslied speel de, gevolgd door het Wilhelmus, kwam in de „Orzel" geen beweging. Het schip bleek muurvast te zitten. Een locomotief werd aan het werk gezet, doch ook dat mocht niet helpen. Het eenige resultaat was dat een staalkabel brak. Met man en macht heeft men langen tijd gezwoegd om de on derzeeboot in haar element te krijgen, doch de „Arend" weigerde het nest te verlaten. De tijd verstreek en den velen wachtenden werd de tijd gekort door vroolijke marsch- muziek van de marinekapel en de harmo nie „Ons Genoegen" uit Vlissingen. De sleepboot „Ruys" werd vastgemaakt. Met aile mogelijke middelen trachtte men be weging in de onderzeeboot te krijgen, tot eindelijk, te kwart voor drie eenige bewe ging in het halsstarrige schip kwam. die aantoonde dat deze pogingen succes had den. Ruim een kwartier later was de „Or zel". onder toejuichingen van de talrijke aanwezigen, in haar element terecht ge komen, Dr. COLIJN's REDE OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. De minister-president, dr. H. Colijn, zal op den nationalen feestdag een radiorede houden. Deze rede zal over de drie Neder- landsche omroepzenders uitgezonden wor den te 14.00 uur, waarna te 20.00 uur even eens over de drie zenders een heruitzen ding plaats vindt. Het tijdstip van eerste uitzending te 14.00 uur is gekozen ten einde zooveel mogelijk alle Nederlandsche luisteraars in de gelegenheid te stellen de toespraak van den heer Colijn aan te hoo- ren, hetgeen niet het geval zou zijn. wan neer alleen een uitzending zou plaats vin den te 20.00 uur, d. i. op een tijdstip van den dag, waarop in veel plaatsen gods dienstoefeningen gehouden zullen worden. Deze uitzending te 14.00 uur wordt ten be hoeve van de luisteraars in Ned. Oost- Indlë overgenomen zoowel door de Phohi- als door de rijkszenders. De storm. Het Nederlandsche motorschip „Heems kerk" is Zaterdag op de zandbanken van de baai van Dungeness, ter hoogte van Littlestone in het gTaafschap Kent Enge land i, toen het een schuilplaats wilde zoe ken voor den storm, aan den grond geloo- pen, doch weldra zonder assistentie vlot gekomen. Het betrof het 360 ton metende motor schip Heemskerk van de N.V. J Vermaas Scheepvaart Bedrijf te Rotterdam. Tengevolge van den Zuidwesterstorm is gisteren het Belgische lichtschip „West- hinder" op drift geraakt. De bemanning slaagde er evenwel in een reserve-anker uit te brengen, dat hield. De „Westhinder" is daarna op 1 mijl van zijn oorspronkelijke ligplaats voor anker gegaan. Een oude roofoverval opgehelderd N.S.B.-LEIDER IN INDIË VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEIEN. Minister Welter verwittigd. Naar aanleiding van vragen, door het Eerste Kamerlid, den heer J. A. M. Brui- neman, aan den minister van Koloniën gesteld, heeft ir. A. A. Mussert, de leider uer Nationaal Socialistische Beweging, een telegram gezonden aan den minister van Koloniën, waarin hij bevestigt, dat de in PREMIE ZIEKTEWET. Staatsblad No. 895 van 11 Januari jl., be vatte een Koninklijk besluit, waarbij de premie voor de Ziektewet ten opzichte van de Raden van Arbeid belangrijk is gewij zigd met ingang van 1 Januari 1938. De normale premie, die, toen de wet in werking trad, was bepaald op 23 cent, ls thans teruggeloopen tot 17 cent per f. 10 loon. Een vermindering alzoo van ruim 26 pet. Inmiddels werd de beschikking verkre gen over behoorlijk statistisch materaal en is het dus mogelijk geworden, de lasten meer naar evenredigheid van het risico te verdeelen. Voor een 40-tal bedrijven is een hoogere premie verschuldigd, varieerend van 19 cent. tot 43 cent, terwijl alleen voor het stucadoorsbedrijf de premie 57 cent per f. 10 loon bedraagt. Een groot aantal bedrijven, die voorheen onder het verhoog de tarief vielen, zijn thans onder het nor male tarief van 17 cent per f. 10 loon ge- Daarentegen is een aantal andere be drijven nu in het hoogere tarief seplaa,tst Daartoe behooren o.a. de tuinbouwbedrij ven, waarvoor de premie 19 cent per f. 10 loon ls geworden. Verdei verdient nog vermelding, dat voor de verzekerden, die bij wijze van werk\er- schaffing zijn te werkgesteld de premie van 50 cent is teruggebracht op 29 cent per f. 10 loon. Een vermindering alzoo van r"van l'januari jl. af mag de werkgever, als gevolg van deze wijziging, op het loon van de arbeiders ten hoogste slechts 8 It cent per f. 10 loon verhalen en in geval van werkverschaffing ten hoogste de helft der premie. EEN ORANJE OP BRITSCHEN TROON. Naar aanleiding van het Woensdag j.l. in ons Blad geplaatste artikel „Een Oranje op Brltschen troon", schrijft een onzer le zers ons het volgende: In het artikel wordt o.m. gezegd: .Moe weinigen hebben hem Willem III werkelijk verstaan?" Een bijdrage hiertoe moge wellicht het volgende zijn, dat hier te weinig bekend werd. Willem III over leefde, zooals bekend, zijn zoo zeer gelief de vrouw zeven jaar. Op zijn lichaam werd om zijn linkerarm een zwart zijden lint gevonden.' Toen de Kamerheeren dit de- Vermoedelijke daders gearresteerd. In den avond van 24 op 25 October 1933 is te Ophoven-Sittard een roofoverval ge pleegd op den alleenwonenden 67-jarigen R. T, Omstreeks zeven uur hoorden buren eenig gekreun komend van het erf van T. en aan een ongeval denkend, begaven zij zich daarheen, waar zij den ouden man bewusteloos op den grond aantroffen. Nog even kwam hij bij en was in staat mede te deelen, dat hij door twee man nen was aangevallen, doch meer kon hij niet zeggen. Een terstond ontboden dok ter constateerde, dat den man verschil lende slagen met een hard voorwerp wa ren toegebracht, waardoor hij het bewust zijn verloor. Men bracht het slachtoffer zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te Sittard over, waar het op 1 November d.a.v. overleed zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Men vermoedde, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Bij onderzoek bleek geen geld in de wo ning aanwezig te zijn en men wist ook niet of het daar voordien aanwezig was. Ondanks ijverige nasporingen mocht de politie er. niet in slagen de daders van dezen overval te achterhalen. Dezer dagen, dus meer dan vier jaar later, is er echter eenig licht in deze zaak gekomen. In een café te Maesyck (B.), zou tijdens een woordenwisseling tussohen eenige bezoekers op dezen roofoverval zijn gezinspeeld en de ma rechaussee te Sittard, wie dit ter oore kwam, heeft voldoende aanleiding ge vonden om tot arrestatie van een viertal inwoners uit Sittard, nj. K., de gebroeders van der D. en G. over te gaan. Van dit viertal worden K. en een van de gebroeders van der D. verdacht den overval te hebben ge pleegd. VOLLEDIGE BEKENTENIS INZAKE KNOEIERIJEN TE HAARLEM. IN GLOEIEND IJZER GEVALLEN. Ongeluk in gieterij te Vaassen. Zaterdag is in de Ijzergieterij „Vulcanus" te Vaassen de werkmeester Stevens in gloeiend ijzer gevallen. Met zware brand wonden is hij naar het gemeente-zieken huis te Apeldoorn overgebracht. Drie andere arbeiders, die in de nabijheid van Stevens werkten, kregen lichte verwondin gen. Na ter plaatse te zijn verbonden konden zij op eigen gelegenheid naar huis gaan. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat werkmeester Stevens tijdens het ijzergieten op een leeg olievat 6tond. Onder het werk is gloeiend ijzer onder het leege olievat ge- loopen. Door de hitte hebben zich hierin dampen ontwikkeld, welke tot ontploffing zijn gekomen. Het vat vloog uit elkaar met bovenstaand noodlottig gevolg. FRAUDE BIJ BOERENBOND TE DONGEN. Een tekort van ruim f. 15.000, Reeds eenigen tijd had het bestuur van den R.-K. Boerenbond te Dongen verden kingen tegen zijn tweeden boskhouder F. E., die er een zeer luxueuze levenswijze op nahield. De gewone controle bracht evenwel geen bijzonderheden aan het licht, waarna een zeer consciëntieus on derzoek werd bevolen. Dit bracht ernstige vervalschingen en tekorten aan het licht, waarna de burge meester der gemeente, hiervan In kennis gesteld, onmiddellijk tot aanhouding en voorgeleiding van F. E. overging. Terstond heeft de verdachte bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer acht a ne gen jaar kleinere bedragen te hebben ontvreemd waardoor thans een tekort van ruim f. 15.000 zou zijn ontstaan, welk te kort evenwel vermoedelijk tot f. 20.000 zal oploopen. De boekhouder, die sedert kort gehuwd is. genoot tot voor eenigen tijd het volste vertrouwen van het bestuur en den kas sier. Hij is op een geraffineerde wijze te werk gegaan. Het geld is gebruikt om een levensstaat te voeren, die geheel boven de financieele krachten van den gearresteer de ging. Dit werd evenwel eerst na zijn huwelijk in Dongen bekend. Voordien zocht hij bulten Dongen voornamelijk zijn ge noegens, waardoor minder de aandacht op de verkwistingen werd gevestigd. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBEDEN. De bestuurder aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De 45-jarige melkkoopman Clips uit Prlncenhage is gisteravond met een per sonenauto in Hoogstraaten (België) tegen een boom gereden. In ernstigen toestand ls de man naar het St. Ignatlus-gesticht te Breda overgebracht. Vanochtend ls hij aan de verwondingen overleden. MEISJE VERDRONKEN. Gisteren is de 21-jarige mej. van Hemert uit Bussum, doordat haar rijwiel in aan raking kwam met dat van een ander meisje, te Zoelen in de Llnge terecht ge komen en verdronken. OM PIJNLOOS TANDEN TE KRIJGEN. Agent van levensverzekeringmaat schappij gearresteerd. De recherche der Haarlemsehe politie heeft Zaterdag den 53-jarigen agent van de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij gearresteerd, die een bedrag van ruim f. 25.000 heeft verduisterd. Toen na de aangifte de politie den agent wilde arresteeren. bleek hij niet thuis te zijn. Blijkbaar had de man dus lont gero ken en was hij er snel van door gegaan. Den geheelen nacht is hij niet in zijn wo ning teruggekeerd. (Het huis werd streng bewaakt). En ook in den loop van den Za terdag werd hij in de stad niet gezipen. Omstreeks half vijf des middags bereikte echter de politie de mededeeling van den rijksveldwachter te Spaarndam, dat de man daar zwervende was aangetroffen. Zijn arrestatie was toen nog slechts een kwestie van enkele oogenblikken. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en onmiddellijk verhoord. De man, die na zijn omzwervin gen gedurende den nacht eenlgszlns over stuur was, bekende alles volledig. Zelf gaf hij een bedrag van ruim f. 28.000 op, dat hij zou hebben verduisterd. De knoeierijen heeft hij ruim zes jaren weten vol te hou den, zonder dat men het In Leeuwarden merkte. Toen echter een der .cliënten een leening wilde afsluiten en hiervan het hoofdbureau in kennis stelde, ontving deze bericht, dat hij enkele jaren geleden reeds geld had geleend. Naar aanleiding hiervan stelde toen het hoofdbureau een onderzoek in, dat tot het ontstellende resultaat leidde. De politie vermoedt, dat de agent met het verduisterde geld gespeculeerd heeft. Bijgeloof en dierenmishandeling te Dreumel. In een huisgezin te Dreumel moest het jongste kindje tandjes krijgen, waardoor de kleine nogal lastig _was. Een vriend des huizes wiste raad: Snijd van een levende mol de pootjes af en hang die de kleine om den hals. Zoode mol dan nog loopt, zal het wicht niets lijden met het tandjes krijgen. De huisvriend zou voor een en ander zor gen. Spoedig was hij in het bezit van een mol en toog er mee naar de bewuste wo ning. Daar werden het arme beest de pootjes afgesneden, waarna het op straat werd gezet, waar het op zijn bloedende stompjes voortsukkelde. Gelukkig kwam de politie van deze wreede dierenmishande ling op de hoogte en de wreedaard kreeg twee processenverbaaleen voor het ver voeren van een mol zonder vervoerbewijs en een voor dierenmishandeling. BUITENLANDSCH GEMENGD. Storm over Engeland. Vele ongevalen. Zaterdag en gisteren heeft een gewel dige storm, met een windsnelheid van 80 mijl per uur, over Brittannië gewoed. De lijst van ongelukken is groot. Zoo ls een onbekend stoomschip, naar gemeld wordt, met man en muis vergaan buiten Rhoscolyn in Anglesey. Te Cardiff is een treiler bin- nengeloopen met een doode aan boord. De man was door een geweldigen golf tegen het dek geslagen en gedood. Het Brltsche 3.s. Copeland is te Bristol binnengeloopen en heeft gemeld, dat een lid der beman ning vermist wordt, terwijl twee opvaren den gewond zijn. De hevige storm heeft de „Isle of Tha- net", waarmee Eden naar Engeland terug keerde, anderhalf uur opgehouden. Bij het binnenstoomen van de haven van Folke stone stiet het schip tegen den kademuur, waardoor het schade opliep aan den voor steven boven de waterlijn. Aan de promenade van Abersysthyth is door den storm een schade van 20.000 pond sterling aangericht. Te Blackpool bereikten de golven een hoogte van 25 meter. Overal moesten de schepen een toevlucht zoeken in de ha vens. Voor de kust van Pembroke is het schip „Fermanagh" vergaan. De kapitein is verdronken. De boot, welke De Valera naar Liver pool bracht, had 3'/s 'uur vertraging, maar ten vliegtuig, dat van Dublin naar Croy don vloog, brak het bestaande record met liefst 12 minuten en legde den afstand in 86 minuten af. Te Colwyn in Wales moest het treinver keer langs de kust stopgezet worden, om dat de rails op sommige plaatsen drie voet onder water stonden. Ernstig treinongeluk in Britsch-Indië. UIT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Het één-jarige jongetje T. v. d. B., is uit de tweede verdieping van de woning aan de Helmersstraat te Den Haag gevallen. Daar was een raamkozijn van slechts 35 centimeter hoog. Het kind viel feitelijk in de kamer maar tuimelde door het lage kozijn op straat. Het is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Zeven dooden. De express CalcuttaDelhi is in botsing gekomen met een goederentrein bij het station Bamraull nabij Allahabad. Zeven personen werden daarbij gedood, vijftien ernstig gekwetst. De slachtoffers zijn allen Indiërs, behalve één Engelschman. Een derde klasserijtuig was ln een ander derde- klasserijtuig geschoven en vervolgens om geslagen. iiiiiiiiiiiiiilililliilliiiiiilliilllllillliiilllllllililllllliilliillllllllllllllliillllliiiil 4720 (ingez. Med.) den afnemen bleek het een gouden ring en een lok haar van Mary te bevatten. Macaulay, history of England, schrijft daarover: „When his remains were laid out, it was found that he wore next to his skin a small piece of black silk riband. The lords in waaiting ordered It to be taken off. It contlned a gold ring and a lock of the hair of Mary". (Toen Hij werd afgelegd, bemerkte men, dat hij op zijn bloote lijf een zwart zijden lintje droeg. De kamerheeren lieten het lintje losmaken. Het bevatte een gouden ring en een haarlok van Mary). 19. Thijs heeft zijn plan vlug uitgelegd en de kabouters von den 't lang niet slecht; zij riepen luid hoera en spraken opgewonden door elkaar, want zij hadden grooten hekel aan dien toovenaar toen gingen zij op weg, om vlug dit plan thans te volvoeren en om den toovenaar het loon te geven voor zijn slechte toeren. De hoofdkabouter ging zijn vrienden en ook Thijsje, voor; hij leidde hen het woud gansch door toen nog 'n paar heuvels af en op en daarna zagen zij 't kasteel des toovenaars pas liggen, op een heuveltop. „Kijk", zei nu de hoofdman-dwerg. ,daar woont hij, op dien berg!" 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7