LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Januari 1938 Gemeenteraad van Leiden NAGEKOMEN BERICHTEN Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT MARKT (Zitting van hedenmiddag.) Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter, Lombert en Schüller. Herdenking van jhr. de Gijselaar. Na goedkeuring der notulen herdenkt de VOORZITTER, terwijl allen zich van hun zitplaatsen verheffen zijn overleden voor ganger. Hij zeide ongeveer; Er bestond tot heden toe nog geen ge legenheid om vanwege het Gemeentebe stuur van Lelden uiting te geven aan de gevoglens die het sterven van den oud burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijse laar bij dit bestuur deed opkomen. Toch bestaat daaraan behoefte en wil ik op deze plaats, zoo lang en zoo waardig door hem bezet, trachten met enkele woorden deze gevoelens te vertolken. Het schetsen van zijn levensloop, een overzicht van het zoo overwegend belang rijke deel, dat daarin wordt ingenomen door zijn 17-jarig regiment van Leiden's stadsbestuur laat ik gaarne aan hen, die daarvan de levende getuigen waren en dus daaraan meer recht kunnen doen ervaren, over. Die, vaak zoo zeer door zijne persoon lijkheid gekenmerkte, regeering meege maakt te hebben, is echter volstrekt niet uoodig om de groote beteekenls daarvan te kunnen beseffen en waardeeren. Wat zijn inzicht aan goeds bracht en zijn tact wist te leiden in de juiste banen, werkt nog zoozeer door, dat wij hem telkens tegen komen, wanneer wi( de totstandkoming van regelen of instellingen nagaan of den financleelen toestand van Leiden In oogen- schouw nemen. Op veel drukte hij zijn stempel. Toen Hare Majesteit de Koningin jhr. de Gijselaar riep tot het burgemees terschap van Leiden, heeft Zij een besluit genomen, dat langs twee wegen een wel daad Is gebleken te zijn. Eenerzijds een weldaad tegenover den persoon van De Gijselaar. Geen ambt toch had ln zoo ster ke mate de ln hem sluimerende gaven van hart en hoofd kunnen wakker roepen ten dienste van het algemeen belang als juist dit. dat zoozeer de gelegenheid opent om veelzijdig invloed te oefenen en dat zoo zeer de persoonlijkheid van den drager doet spreken. Die invloed is groot en goed geweest en daaraan dankte hij dan ook een bijna weergalooze populariteit. Wan neer hij over de Leidenaars sprak, drukte hij zich weliswaar in negatieve termen uit en zeide mij dan zoo dikwijls: „het volk in Leiden is niet kwaad", maar het bleek steeds overduidelijk, dat hij in positieven zin de goede eigenschappen van onze stad- genooten zeer hoog waardeerde. Anderzijds was zijne benoeming een wel daad voor de stad. Hoe rijk zijn bestuur geweest is aan constructief werk toont de uitgave van het boekwerk Leiden 1910 1927. - - Hoe goed en doeltreffend zijn beleid was, toen het er om ging de Leidenaars te voe ren door de oorlogs-crislsjaren en hun de grootste ellende te besparen, dat getuigen de tallooze overleveringen van zijn met zooveel juistheid gekozen medewerkers en daarvan spreekt een hem ter eere opgericht monument, op een der meest in 't oog val lende plaatsen van de stad. Het ware onjuist en onbillijk hem als ten ouderwetsch regent te bestempelen, want dan zou men daarbij moeten denken aan de vele fouten die den regentenstand van vorige eeuwen in de schoenen plegen te worden geschoven, maar een reeent ln den goeden zin van het woord was De Gij zelaar in optima forma. In dat opzicht had hij zeker iets geniaals. Daarom was dan ook zijn conservatieve aanleg geen hinderpaal in het leiden van een bestuurs apparaat, waarin geleidelijk aan veel plaats werd ingeruimd aan elementen, die op po litiek terrein Inzichten vertegenwoordigen, die grondig van de zijne verschilden, want hij gevoelde zich op zijn gemak met een ieder die van gezond verstand blijk gaf, welke richting of geloof hij ook toege daan was. Na zijn aftreden bleef hij warme belang stelling toonen in Leiden en haar Univer siteit. Na zijn overlijden zullen Leiden eij oie Universiteit lang dankbare herinnering houden aan een man die zijn groote ga ven in ruime mate aan zijn land en vooral aan deze stad ten goede heeft doen ko oien, aan een man waarvan men veel hield. Hij ruste in vrede. Voorts biedt hij den raad zijn beste wenschen aan voor het Nieuwe Jaar. 1937 heeft niet gebracht de gehoopte verbete ring in de werkloosheid en spr. uit den wensch, dat het ln 1938 vooral in dit op zicht beter moge gaan. In dezen gelukwensch betrekt hij ook wethouder Splinter, wien hij geheele gene zing toewenscht in diens eigen belang en in dat der gemeente. Moge 1938 onder God's zegen vruchtbaar werk leveren ln dezen raad. De heer Wllmer antwoordde als oudste raadslid. Hij sprak als volgt: Namens den Raad mag ik u danken voor de aangeboden gelukwenschen. Wederkee- rig wenschen alle Raadsleden u veel geluk in 1938. Veel geluk in uw openbaar, maat schappelijk werk, in 't bijonder bij de uit oefening van uw even mooi als moeilijk ambt van burgemeester. Veel geluk, waar ten slotte alléén het geluk kan worden ge vonden, waar de bron moet liggen van het geluk; veel geluk in uw particulier, intiem 'e7en. in uw gezinsleven. God zegene u! ik wil ook de hoop en de verwachting uit spreken, dat uw leiding als voorzitter dezer vergadering in 1938 zal zijn, zooals in het verleden; onpartijdig. En hierbij voeg ik ook de hoop voorzichtigheid verbiedt mij re zeggende hoop en de verwachting dat wij, Raadsleden, u deze leiding zullen J^isemakkeüjken door wat we te zeggen nccccn, te zeggen: kort en bondig als 't vü; dondig kan dan ten minste kort. Het erlangen, om kort te zijn, mag ons echter ooit weerhouden, om te spreken, waar wij meenen dat het plicht is, om te spreken mUn mede-Raadsleden mij on getwijfeld verwijten, dat ik in mljnpll'cht te kort schiet, als ik mij niet zou aanslui ten. zij het dan met enkele woorden, bij het in memoriam, door u gewijd aan wijlen burgemeester de Gijselaar. De namen de Gijselaar en Lelden zul len in de historie aan elkaar blijven vastgekoppeld. Burgemeester de Gijse laar had Lelden liel! En dat heeft de burgerij gewaardeerd! Zóó gewaardeerd, dat zij in haar burgemeester niets wilde zien, waarmede zij het niet eens kon zijn, waarmede zij niet kon sympa- thiseeren, maar alleen: zijn liefde voor de stad die niet was schijn, maar volle reali teit! Dat hebben wij, leden van den Raad, kunnen constateeren. Er kwam hier niets aan de orde. wat het wel en wee van Lei den raakte, of het bleek te hebben: de le vendige, warme belangstelling van den voorzitter, die zich met een bewonderens waardige scherpzinnigheid van alle zaken tot in de finesses oo de hoogte had gesteld, zoodat zijn meerdere in feiten-kennis in den Raad niet werd gevonden. Naar alles, wat het wel en wee van Lelden betrof, ging zijn toegewijde zorg uit, maar heel in het bijzonder naar den financleelen toestand der gemeente. En ik meen. niet te veel te zeggen, als ik beweer, dat Leiden van deze laatste zorg nog profiteert. Als een burgemeester, wien Leiden's be lang naar volle waarheid warm ter harte ging zal burgemeester de Gijselaar in de gedachtenis van de Leldsche burgerij voort- leven. Dat God hem moge schenken de Heer lijkheid. die wil verhopen als einddoel van alle menschelijk leven en streven. Dan doet de voorzatte'- mededeeling van een reeks Ingekomen Stukken, w.o. mis sives van Ged Staten, houdende goedkeu ring van raadsbesluiten. Om praeadvies wordt in handen van B. en W. gesteld het, adres der buitengemeen ten inzake de tariefsverhooging van de electriciteit. B. en W. stellen voor spoedelschend te behandelen een voorstel bij de Kroon in be roep te gaan inzake een beslissing omtrent een vergoeding aan een viertal bijz. scho len. inzake overtollige onderwijzers. De heer GOSLINGA meent, dat B. en W. uitvoerig de zaak hadden kunnen toelich ten. daarvoor was tijd genoeg. Weth. TEPE zegt, dat alle stukken toch ln de leeskamer hebben gelegen, waaruit kon blijken, dat de zienswijze van het col lege niet gewijzigd kan zijn, daar deze in geen enkel opzicht is ontzenuwd. Vandaar deze houding van het college, die z. i. over duidelijk moet worden geacht en geen praeadvies z. i. meer noodig maakte. Spr. begrijpt niet. waarom er bezwaar kan zijn voor een beroep, opdat de kwestie rechtskundig wordt uitgemaakt. De heer GOSLINGA blijft betreuren, dat geen praeadvies is uitgebracht. Het voorstel van B. en W. het voorstel spoedeischend te behandelen, wordt aan genomen met 265 stemmen. Tegen de heeren Goslinga, Wilmer, Eiker bout. Kelj en Bergers. De heer GOSLINGA verwondert zich niet, als B. en W. in beroep willen gaan tegen een twijfelachtig geval als het eerste deel. doch spr. zet nader het 2e gedeelte van dit geval uiteen, waaruit z.l. volkomen duidelijk blijkt dat Ged. Staten hier het eenlg juiste standpunt hebben ingenomen. Waarvoor •dan beroep op de Kroon? Wethouder TEPE verdedigt, nader het standpunt van B. en W. Waarom verzet de heer Goslinga zich tegen een uitspraak in hoogste instantie? Niemand kan daarvan toch nadeel ondervinden. De heer BEEKENKAMP zal met B. en W. meegaan, daar z.l. niet ln beroep is te gaan over een deel van een besluit van Ged. Sta ten. en de heer Goslinga erkent toch het goed recht voor het le deel. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 274 stemmen. Tegen de heeren Goslinga, Wilmer, Eiker bout en Bergers. (De zitting duurt voort). ALPHEN. Loop der bevolking'. Gevestigd: Aalbertus Uithol Vinekebuurt 60 Jacoba W. de Jong, Stationsstraat 40 Her- manus H. Bogaards. Emmalaan 49 Gerrit de Kruljf, Kortsteekterweg 42 Rosaline van Dien Stationsstraat 13 Jan H. van 't Wout Steek- terweg 244. Vertrokken naar: Amsterdam Overtoom 283. Geertrui Spijker Amersfoort Jacomijntje Uil. Uithoorn. Ringdijk 5. Hendrika G. v. d. Sloot Rotterdam Goudscheweg 79 Jacob A. J. Beu kers Kwadijk no. 121, Willem de Vries 's Gravenhage v. Drinkwaarstr. 16 Christina A. Rosier Amsterdam. Amstelveenscheweg 846, Pieter de Groot. z. beroep Wassenaar, Wass. slag 9, Dirkje M. v. Heusden Leiden, Korte Mare 22. Cornelia Bruines Loosdrecht. Laan tje D.180. Williem Griffioen en gezin Rotter dam. Multatullastr. 7 Willem Kamping en echtg. scheeDmakerskn. Rotterdam Multatiliastr. 7. Pieter Idenburg. LEIMUIDEN. Propaganda-avond B. V. L. De afd. Leimuiden-Rijnzaterwoude der B.V.L gaf een propaganda-feestavond in de groote zaal van mej. Sneeboer. Do voorzitter, de heer J. A. Bakhuizen sprak een opwekkend openingswoord, waarin hij het nut der B.V.L. uiteenzette. Na het zingen van het le en 4e couplet van het Wilhelmus sprak pater van Scha len over „De noodzaak der B.V.L." met als tegenstelling het communisme en het na tionaal socialLsme. Ds. van Apeldoorn be handelde „De bescherming van onze gees telijke goederen door de B.VL." De voorzitter van de Gew. landstorm commissie in de stelling Amsterdam dr. I. H. J. Vos bracht het voortbestaan en de beteekenls van de B.V.L. naar voren. Kapi tein Neuyen sprak eveneens een propagan distisch woord. Het dubbel-mannenkwartet „Onderling Kunstgenot" te Nieuw-Vennep vulde den avond met zang aan. De voorzitter dankte allen medewerken den. speciaal den pl. leidei' van de B.V.L. den heer l'Ami die dezen avond voor een groot gedeelte heeft georganiseerd. Aan eiken landstormer werd een herden- Icingsplaat uitgereikt, terwijl den voorzitter een gedenkplaat in lijst werd aangeboden. BINNENLAND. NEDERLANDSCH GEZANT IN BELGIE EN LUXEMBURG. BijKon. Besluit is mr. B. Ph baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische en bij het Luxemburgsche hof. HAARLEMMERMEER. Loop der bevolking. Gevestigd Dirk Schuit, Sloterweg 499 Allda Veld- boer. Krulsbessen-Veneperweg 302 Cornells Noordhoek, Leimulderdijk 34 Johan M. Wop- kes. Dennenlaan 50 Gerrit Boerstoel Hoofdweg 1201 Arnoldus M. de Rue, Sloterweg 69 Dlna Evelecns, Aalsmeerderdijk 419 Berendlna de Weerdt van Lummel, Iepenlaan 15 Allda Vreeken. Hoofdweg 1334 Johanna Smit geb. Jacobs, Ltsserdyk 515 Arle Köster, Nieuwe- meerdtjk 401 Jltske de Boer. Sloterweg 858 Aart Borg, Nieuwemeerdijk 402 Paulus Roe- lofs. Leeuwerikstraat 46 Arle P. Dekker, Nieuwemeerdijk 493 Hendricus L. G. van Tol, Sloterweg 230. Vertrokken: Metje E. van Deventer geb. Jan sen. Amsterdam. Llnnaeushof 21 bov. Louise Meiier. Amsterdam. Achillesstr. 69. 2 hg. Mau- rits van Tol. Vinkeven c.a. Baambrugsche Zuwe 4 Elizabeth van Beynen. Bussum. Albert Neu- huyslaan 10 Johannes Klootwyk, 's-Graven- hage, Bosschestr 15. Schevenlngen Petrus J. Koperdraat. Amsterdam, Vespucclstr. 109 1 hg. - Marinus J. Kip, Amsterdam. Kromme Mydrecht- straat 93. 3 hg. Johanna M. Bakker, Velsen. Zanderstr. 3. IJmuiden Jan van Rijn. Bever wijk. Creutzberglaan 11 Joseph Schoenmaker Amsterdam, van Walbeeckstr. 31, 2 hg. Ger- ben de Vries, Beets, no. 130 Catharlna S. Kindt geb. Ruehl. Bloemendaal, Julianalaan 23. Overveen Dirk van Oostrum. Aalsmeer, woonschip Elias J. van Petegem. Haarlem, Schalkwykerweg 111 Henricus Marcus, Ouder- Amstel, Popullerenstr. 24. 1 hg. In de Ned. Hervormde Kerk te Hoofd dorp werd door ds. Salverda bekend ge maakt, dat omtrent de in de kerk in verband met de a.s. blijde gebeurtenis te houden bijzondere samenkomst, nader be paald is, dat deze. wanneer de geboorte van een Prins of Prinses plaats heeft vóór 3 uur 's middags, denzelfden dag 's avonds te 7 uur zal worden gehouden; anders in den avond van den volgenden dag. In verband met den in Haarlemmer meer van een groot werk aan den Lisserweg ten nadeele van den vrachtrijder v D. ge- pleegden diefstal van auto-banden, verne men wij, dat de vermoedelijke dader zekere P. uit deze gemeente, ter beschikking van de Justitie is gesteld. Het aantal cursisten aan het te Hoofd dorp opgerichte Inst voor Middenstandsont wikkeling ter verkrijghjg van het Midden stands-diploma. bedraagt reeds meer dan 40. Voor het onderwijs aan dezen cursus (handelskennis, boekhouden, Ned. taal en correspondentie) werden aangewezen de heeren P. de Hoog, J. Wessels en A. de NIJs. In verband met de nieuwe samen stelling van het bestuur van de afdeeling Halfweg en omstreken van de N. Holl. ver. „Het Witte Kruis" vernemen wij. dat tot voorzitter van deze afdeeling, alsmede van de onderafdeellng wijkverpleging werden benoemd de heeren P. H. van Essen te Halfweg en H. v. d. Ban te Zwanenburg. Verder werd tot peningmeester van bo vengenoemde afdeeling aanwezen de heer N. G. Scholten en tot penningmeester van de onderafdeeling ..wijkverpleging" de heer J. C. Merkies, beiden te Zwanenburg, al hier. HILLEGOM. Uitvoering „Crescendo". De Harmonie „Crescendo" gaf gisteren avond een uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden. De groote zaal van Flora was geheel bezet. Toen het eerste nummer gespeeld was, sprak de voorzitter een woord van welkom en dankte voor den ontvangen steun. Tevens stelde hij den nieuwen directeur voor. den heer G. Dik, die onlangs den heer Maas Is opgevolgd. „Crescendo" gaf een acht-tal nummers ten beste, waarnaar met aandacht ls ge luisterd en waarop telkens een dankbaar applaus volgde. In twee marschen speelden de jonge pijpers mede. Deze uitvoering is uitstekend geslaagd. Na de pauze trad het Duo Busch op. zeer tot genoegen van het publiek, dat zich goed geamuseerd heeft. WARMOND. Feestviering van Warmond's Fanfare. In Hotel de Stad Rome gaf de Muziekver. Warmond's Fanfare een feestuitvoering. De voorzitter opende en gewaagde van een glansrijk Jaar. temeer wanneer wij be denken, dat de beschermheer mr, E. E. Menten de vereeniging dit jaar 15 nieuwe instrumenten en een volledig paukenstel heeft geschonken. Spr. bracht hem daar voor warmen dank en hulde. Ook memoreerde spr. het. succes op het concours te Gouda waar de vereeniging zoowel in den marsch- en in den concert- wedstrijd een len prijs wist te behalen, iets wat is te danken aan den bekwamen leider en dir. den heer M. Bolderdljk. Als stoffe lijk bewijs van waardeering bood spr. hem een kistje sigaren aan. De afd. muziek speelde keurig een zestal nummers; wij hoorden dat de vereeniging hard vooruit is gegaan, vooral de ouverture „Jeanne Maillotte", een zeer zwaar stuk, was zeer goed verzorgd. Tot slot volgde een potpourri van vaderlandsche liederen, een aardige verrassing, waarbij allen mee zongen. Mej. N. Meskers speelde eenige piano sol!, waarvoor zij van den eere-voorzitter een doos bonbons ontving. Dan volgde de verloting, onder toezicht van den eere- voorzitter, notaris P. H. Romijn. De afd. tooneel voerde uit de klucht „Amor.en Bananen", dat goed gespeeld werd. Vooral de dames tooneelisten waren rolvast. Een luid en daverend applaus brak los. Na een uitvoerig dankwoord van den eere-voorzitter volgde sluiting van dezen prachtig geslaagden avond! DE STRAFZAAK BETREFFENDE DE BANK G. A. TEN HOPE EN CO. Op 8 November j.l. heeft het gerechtshof te Amsterdam de beide directeuren van de bank G. A. ten Hope en Co., te weten C. K. en mr. dr. J. van O., ieder tot drie jaren ge vangenisstraf met aftrek van een jaar voor- loopige hechtenis veroordeeld, wegens ver duistering van gelden. C. K. heeft in zijn straf berust, doch mr. dr van O. is ln cassatie gegaan. Heden diende deze zaak voor den Hoogen Raad. waarbij raadsheer prof. Taverne als rapporteur een overzicht gaf van de zwen- delpractijken, welke werden uitgeoefend aan de hand van de „Hollandsche collectief- bank, ln welker specuiatiekassen de gelden der deelnemers heetten te worden gestort en van de „Beur-echo", waarin allerlei val- sche voorspiegelingen werden gegeven om de speculatie aan te moedigen en de gelden binnen te krijgen. Voor van O traden heden als raadslieden op mr. Is. Coopman te Amsterdam en mr. J. Zuyderhoff te 's-Gravenhage. De procureur-generaal zal op 31 Januari conclusie nemen. HOOGE RAAD. Beleediging van mr. van Schalk. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen van Arnold Meijer, leider van „Zwart Front", die door het gerechts hof te 's-Gravenhage tot een maand ge vangenisstraf is veroordeeld wegens smaad jegens mr. van Schaik, toen deze als minis ter de naturalisatie van Mannheimer be vorderde. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een zonderling. In Oegstgeest had G. L. B. zonder dat er eenige reden voor was, een tweetal dames onbehoorlijke woorden toegevoegd. BIJ verstek was hij door den Politierechter tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis hij in verzet kwam. Mej. B. vertelde dat zij rustig op een bank zat, toen verdachte passeerde, en be- leedigende woorden uitte. Ook de werkman H. had de woorden gehoord, maar niette min ontkende verdachte hardnekkig; in leder geval zouden de dames hem eerst be- lecdigd hebben. De Officier vond het ge- wenscht het geval naar den Rechter-com- missaris te verwijzen, voor een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. De Politierechter besloot hiertoe. De uitkijkpost. Terzake medeplichtigheid aan diefstal stond terecht, C. K. uit Katwijk aan Zee. Terwijl duindoorn werd gestolen, had K. de uitkijkpost betrokken om te waarschu wen als de politie kwam. Toen de politie kwam, werd K. toch aan gehouden. Hij zei nu, dat het maar om één keer ging; hij had geld noodig en door op deze wijze aan duindoorn te komen, zou hij een handeitje kunnen drijven. De Officier vond de methode van K. on juist en vroeg tien dagen gevangenisstraf. De Politierechter vonniste tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar. L. W. H. uit Wassenaar, die den diefstal had gepleegd, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Diefstal op de veiling. Op de groentenveiltng te Rijnsburg had de koopman R. de W. uit Leiden velling- kisten weggenomen. Dat bekende verdach te. De officier vroeg drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter volstond met een geld boete van f. 15 subs. 30 dagen en voor waardelijk twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Het verdwenen bontje. A v. d. V. uit Rijnsburg had konijnen gestolen in Voorschoten bij D. Die vertelde dat hii zeven konijnen had en vijf waren er gestolen. De officier wilde volstaan met een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie taar. De politierechter dacht er anders over hil legde f. 6 boete subs. 6 dagen hech tenis op. Vernieling. Van de radio-distributieleidlngen had B uit Leiden een blokleldlng vernield. Hij liet verstek gaan. De zaak werd aangehouden, waarbij bevel werd gegeven om den ver dachte een volgend maal mee te brengen. T. v. B. te K. Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V. Veer haven 7; Vereen Nederl. Scheepvaart- Mi; e nWestplein 2b; Vinke en Co.. Leuve- haven 52; Nievelt Goudiaan's en Co Stoom vaart-Mij., Veerhaven 2: Halcyon lijn N.V. Veerkade 5; Scheepvaart Mij. Millingen N. V.. Willemskade 2a; Scheepvaart Mij Rot terdam Oceaan, Westplein 2b; Scheep vaart en Steenkolen MIJ. Parklaan 22; Scheepvaartvereen. Zuid. P. de Hoogweg 110: N.V. van Ommeren's Scheepvaart Be drijf N.V.. Westerlaan 10; HollandAme rika lijn, Wilhelmlnakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noord zee, Pr. Hendrikkade 48: Stoomvaart Mij. Nederland, Pr. Hendrikkade 108; Neder- landsche Lloyd. Heerengracht 210; Holland Afrika lijn. Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoomboot Mij., Pr. Hendrikkade 108, en Kon. Paketvaart MIJ., Pr. Hendrikkade 108. Het beste lijkt ons dat u schriftelijk solliciteert. R. G. t L. De Inkomstenbelasting bedraagt ln hoofdsom f. 58.20. A. F. M. te L. Die mogelykheid bestaat zeer zeker. S. H. te L, - Wendt U tot de directie van her Academisch Ziekenhuis, Runsburgerweg alhier. E. te V. - De directeur der Ambachtsschool zni U gaarne de gewenschte Inlichtingen verstrek ken. P. L. te L. - By ziekte gaat loonbetallng ge durende een betrekkeiyk korten tyd door. Me vrouw moet haar loon dus in het gestelde ge val betalen. AMSTERDAM, 17 Januari. De handel op de effectenbeurs blijft van kleine afmetingen en ln dit opzicht vormt de maand Januari tot dusverre een groote tegen stelling met de overeenkomstige maand van 1937. De oogenblikkelijke toestand verschilt dan ook hemelsbreed met dien van verleden jaar. Alstoen openden zich hoopvolle vooruitzichten en in verband hiérmede werd op uitgebreide schaal tot den aankoop van aandeelen overge gaan. Op het oogenblik echter weet men niet, wat de dag van morgen zal brengen en houdt men zich ten opzichte van de fondsenmarkt uiterst gereserveerd. Nu komt daarbij dat de Fransche franc de rust op de wisselmarkt weer heeft verstoord. De ongunstige financieele toestand in Frankrijk, de kabinetscrisis en alles wat daaraan vast zit, komt aan de waardeering van het Fransche ruilmiddel niet ten goede. Indien in Frankrijk niet wordt overgegaan tot een politiek, waarbij de uitgaven in over eenstemming worden gebracht met de in-* komsten, dan kan men zich moeilijk een roos kleurige voorstelling vormen van net Fransche staatscrediet en de toekomst van het Fransche ruilmiddel. De Nederlandsche gulden wordt ge lukkig hoegenaamd niet meer beïnvloed door de bokkensprongen van den Franschen franc. Integendeel, komt een gedeelte van het uit Frankrijk wegvluchtende kapitaal waar schijnlijk naar ons land. hetgeen de geldover- vloed onwillekeurig in. de hand werkt. Maar de onberekenbare positie van de Fran sche munteenheid vormt een factor van onze kerheid die leidt tot terughoudendheid, ook ten aanzien van den effectenbeurs. Voorts is uic het verloop van Wall^treet hoegenaamd geen peil te trekken, en ook dit is een reden, die tot voorzichtigheid maant. De middagbeurs. In den toestand van de effectenbeurs was niet veel verandering gekomen. De handel had vrij wel geen uitbreiding ondergaan. De stemming was evenwel prijshoudend. De Amerikaansche waarden waren zelfs goed gedisponeerd. Vooral de Staalaandeelen. In Bethlehem Steels en Republic Steels ging het vrij levendig toe en onder beurstyd werd. na goed prijshoudende opening een opwakrtsche richting gevolgd. Ook Anaconda's konden zich niet onaardig verbete ren. Public Utilities hadden een kalm voorko men. Op de locale markt werden Koninklijken iets lager ingezet, doch onder beurstijd kon ge leidelijk aan een verbetering worden waargeno men. Van de Industrieelen openden de Phllipsaandeelen iets boven het vorige slot en daarna konden zij zich goed handhaven. Bij kalmen handel waren Unilevers vast ge stemd. Een vrij drukke affaire ontwikkelde zich in de Fokker-aandeelen. die goede vraag ont moetten en opnieuw een flinke koerswinst be haalden. Aku's waren prijshoudend. In Rubber- aandeelen ging niet veel om. Amsterdam Rub bers trokken onder beurstijd een kleinigheid aan. Voor de meeste minder courante soorten, kwamen iets hoogere noteeringen tot stand. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s werden enkele procenten hooger genoteerd. Voor Scheepvaartaandeelen bestond weinig belang stelling. De stemming was prfjshoüdend. hoe wel de koersen niet veel verschilden bij die van den vorigen dag. Tabakken waren ver deeld. Deli Batavia's konden enkele procenten avanceeren. Oude Deli's waren weinig veran derd, terwijl Senembah's wat lager kwamen te liggen. Op de beleggingsafdeeling waren de 4 pet. obligatiën eerder iets aangeboden; de koers daalde tot 100 5/8<Vo. De nieuwste 3n/0 obligatiën 1937 trokken fractioneel iets aan. Voor het ove rige kwamen vrfjwel geen mutaties voor. De stemming voor gemeentelijke en provinciale obligatiën was prijshoudend. De meeste soorten werden tegen ongeveer de vorige prijzen ver handeld. Eveneens was dit het geval met de meeste hypotheekpandbrieven. Voor Fransche fondsen bestond niet veel belangstelling. Op het verloop van zaken te Parijs is tot dusverre niet veel staat te maken. Fransche rentes lageii wat vaster in de markt, daarentegen haddeii de guldensleeningen een weifelend verloop. Bra zilianen waren verwaarloosd. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 3/8; Berlijn 72.34; Parijs 6.01; Brussel 30.37; Zwitserland 41.471/2; Ko penhagen 40.071/2; Stockholm 46.27 1/2; Oslo 45.10; New-York 1.79 3/4; Praag 6.31; Oostenr. Bankpapier 31.65; Lire (Bankpa pier) 7.35. - Prolongatie 1/2; Part, disc; 1/8; Daggeld 1/4. Registermarken 38 1/8; Crediet Sperrmax- ken 10 1/8; Effectensperrmarken 91/»Reis marken 52; Bankpapier 37 AMSTERDAM, 16 Jan. Veemarkt. Aange voerd 500 vette koeien, le kw. 72—80, 2e 6470, 3e 5262 p. K.G. slachtgewicht. 90 melk- en kalfkoeien 180—250 p. st. 39 vette kalveren 2e kw. 72—80, 3e 56—68 p. K.G. levend gewicht. 55 nuch. kalveren 815 P. at. 31 schapen 1832. 433 varkens, vieeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 71—72, zware varkens 7071, vette var kens 6970 p. K.G. slachtgewicht. ROTTERDAM. 17 Jan. Veemarkt. Aan voer totaal 2409, w.ó. 569 vette runderen, 223 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 927 schapen en lammeren. 685 varkens. Prijzen p. K.G. Vette koelen le kw. 76, 2e 68, 3e 5054. Vette ossen le 72, 2e 68, 3e 50—54. Vette kalveren le 120. 2e 105, 3e 70 75. Varkens (levend gewicht) le 61, 2e 60, 3e 59. Schapen le 56, 2e 51. 3e 46. Lam meren le 64, 2e 60, 3e 55. Prijzen per st. Schapen le kw. 32, 2e 28, 3e 25. Lamme ren le 22, 2e 19, 3e 16. ROTTERDAM. 17 Jan. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij). Stemming flauw. Rotte (p. 100 K.G. i N. Russische 76Z77 Ko disponibel f 8.85. Zuld-Russ. disp. f 8.80. Amerik. No. 2 f8.20. Gerst (per 2000 K.G.) Zuid- Russische 66/67 Ko. disp. f 159. Amerik. No. 2 disp. f. 153. La Plata No. 3 disp. f 150. stoomend f. 150. Canada No. 4 begin Febr. te verwachten f-146.50 Karoon disp. f. 153. Turksche 66'67 disp. f. 153. La Plata 64/65 stoomend f 156. ladend f. 155. Poolsche 68/69 stoomend f. 159, ladend f 158. Haver (per 100 K.G.) La Plata Clipped 55/56 disp. f. 6.50, stoomend f. 6.40. Mais iper 2000 KG.) Gele La Plata disp. f.155. Gele Amerik. No. 2 stoomend f. 139. Idem Mixed f. 142 stoomend f. 139. Idem No. 3 stoomend f. 138. Idem No. 2 witte aange komen 142. Afrik No. 3 aangekomen f. 141. Gele Joego-Slavische aangekomen f. 139. Idem Brazlliaansche stoomend f 150. Boekweit (per 100 K.G.i Poolsche Herr- schafts disp. f 8.60. Am.Can. disp f 8.80. Jan. afl. f8.85. Febr. afl f 8 90. - Binnen- landsche granen (per 100 K.G.i Haver f6 6.85. Gerst Chevalier f88.25. Rogge tot f. 7.75. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erw ten, kleine groene f 8.5011. Schokkers f 1317. Bruine boonen f. 811.50. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3