BUITENLAND LOEB LAATSTE BERICHTEN gratis Van Werven Breestraat 161 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Januari 1938 De stri j d in Spanj e YISSCHERIJ-BERICHTEN IDEAAL TAX De strijd in het Verre Öosten Een Kinderwagen 50 Kinderwagens Kinderwagen Uitsluiting in hotels en restaurants. SPORT Binnenland Buitenland De Fransche crisis. DE ALGEMEENE TOESTAND Bezoeken. Stojadinowitsj, de Zuid-Slavische pre mier. heeft Zaterdag von Neurath bezocht, Zondag'Goering op zijn landgoed te Karin- hall. Hartelijke speeches zijn over en weer gewisseld. De Roemeensche minister Micescu zal na Genève een bezoek brengen aan Parijs en begin Februari naar Ankara gaan. waar de Balkan-conferentie dan bijeenkomt Een Duitsche delegatie van officieren ls te Warschau gearriveerd. middelen, terwijl het peil van de kosten van levensonderhoud in de steden snel stijgt. De Italianen, die geld in Abessynië belegd had den, trachten dat mee ren meer terug te nemen; naar schatting vloeit er dagelijks een millioen lire weg. Het schijnt, dat de werkwijze, die de Italianen tot dusverre hebben gevolgd voor de ontwikkeling van Abessynie. op een mislukking zal ultloopen. Onpartijdige toeschouwers zijn van meening dat in werkwijze en ambtenaren verande ring moet worden gebracht, willen de Italianen succes hebben". DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De broederraad van de Belijdende Ker ken heeft een verklaring opgesteld, die ln alle kerken is voorgelezen en waarin ge wezen wordt op het belang van een reli gieuze opvoeding van de kinderen der aan hangers der Belijdende Kerken. De ver klaring dringt er bij de ouders op aan, weerstand te bieden aan de gemeen- schapscholen, die geen godsdienstig on derwijs geven en er op aan te dringen, dat hun kinderen op Belijdende scholen wor den opgevoed. Het aatal predikanten en leiders der Belijdende Kerk, dat thans ln arrest zit. bedraagt zeventien. De politie hteft de apologetische Cen trale in Berlijn-Spandau gesloten en ont bonden. Deze Centrale stond in verband met het centrale comité voor binnenland- sche zendingen. Hoofd der apologetische Centrale was ds. Walter Kuenneth, die een leidende rol heeft gespeeld in de nieuws- geving der Belijdenisbeweging. De R.-K. geestelijke Rupert Mayer ls op nieuw in arrest genomen. Zijn arrestatie is in alle kerken in Beieren bekend gemaakt met het verzoek te zijnen gunste gebe den uit te spreken. Rupert Mayer is zjyaar oorlogsinvalide. In 1915 werd hem een been afgezet. Sinds 1933 heeft hij herhaal delijk geprotesteerd tegen de schendingen van het concordaat door het Duitsche rijk. Hij was reeds in den zomer van het vorige jaar gearresteerd, doch vrijgelaten na tusschenkomst van invloedrijke katholieke persoonlijkheden. FRANKRIJK Weer een wapenbergplaats ontdekt. De politie heeft in een niet bewoond ap partement in de Rue St. Lazare te Parijs een wapenopslagplaats ontdekt. De concierge, Hasenfusz geheeten, heeft erkend lid te zijn van de Csar. Tevens heeft de man verklaard, dat hij den huurder, een zekeren Leon Paoll, kende als lid derzelver organisatie en dat hij bekend was met den aard van het opgeslagene. Na langdurige onderhandelingen van de stakers, die de textiel-fabrieken .ean Odo- mez te Valenciennes bezet hielden, met de vertegenwoordigers van de regeering, heb ben de stakers erin toegestemd de fabriek te ontruimen. De staking in het transportbedrijf te Pa rijs wordt voortgezet. ENGELAND De Engelsch-Iersche besprekingen. In een voltallige vergadering van de Ier- sche delegatie, die deel zal nemen aan de Iersch-Engelsche besprekingen, is overeen stemming bereikt ten aanzien van de nood zakelijkheid de een of andere concessie te verkrijgen betreffende de eenheid van Ier land. Derhalve zal deze kwestie waarschijn lijk het eerst besproken worden en wan neer de een of andere concessie niet ge daan wordt, d.w.z. geen toezegging gegeven wordt, die hoop zal geven op een toekom stig Vereenigd Ierland, is het weinig waar schijnlijk, dat een overeenstemming tot stand zal komen ten aanzien van welk an der probleem ook, zoodat de conferentie dan waarschijnlijk zou stranden op den klip der deeling van Ierland. De Valera heeft verklaard, dat er groote moeilijkheden te overwinnen zijn. De Ier- sche delegatie wenscht vurig de grondslagen te leggen voor vriendschappelijke betrek kingen tusschen de volkeren der beide lan den en hoopt, dat bij de huidige bespre kingen een vooruitgang in die richting be reikt zal kunnen worden. ROEMENIË Gayda te Boekarest. De directeur der „Giornale dltalia", Vir- ginlo Gayda, is in Boekarest aangekomen. Volgens sommige bladen zou de Italtaan- sche journalist met een offioieuzé opdracht bij de Roemeensche regeering belast zijn. Gayda werd ontvangen door Goga. den mi nister-president. Ook Duitsche journalisten zullen Roeme nië weldra bezoeken. ZWEDEN De loononderhandelingen met het ho tel- en restaurantbedrijf zijn afge sprongen. Vandaag wordt het geheele bedrijfspersoneel in de hotels en res taurants, met inbegrip van het res taurant in den Rijksdag en in de res tauratiewegens der spoorwegen, uitge sloten. RUSLAND Rede van Molotof. In een rede voor den oppersten sovjet wees Molotof op de beteekenis van de vor ming van het volkscommissariaat van ma rine. Hij verklaarde dat, zoodra de bouw van nieuwe fabrieken voltooid is, de vloot zoo spoedig mogelijk met sterke vlooteenheden aangevuld zal worden. Molotof verklaarde, dat de sovjet-unie niet onverschillig kan blijven tegenover de geweldige uitbreiding van de vloten der kapitalistische mogend heden. Spr. wees tenslotte op de wenschelijkheid eener grondwetswijziging, waarbij den op persten sovjet het recht wordt verleend, den staat van oorlog af te kondigen. Wij moe ten, zeide hij, op bepaalde gebeurlijkheden bedacht zijn, voor het_geval door de impe rialistische agressies complicaties worden uitgelokt. VEREENIGDE STATEN ROND DE VLOOT. ITALIË. Moeilijkheden ln Abessynië? De „Manchester Guardian" en de „Daily Herald" publlceeren pessimistische artike len over de resultaten van het Italiaansche bewind in Abessynië. Het eerste blad schrijft: „de laatste drie maanden moest het Italiaansche bezettingsleger dikwijls te gen een leger van Abessijnen strijden, ter wijl de voorposten talrijke aanvallen had den te weerstaan. Men heeft de grootste moeilijkheden bij de aanwerving van in- heemsche arbeiders en bij de inzameling der landbouwproducten, die de Abessijnen vol gens de wet moeten leveren. Op 7 Decem ber werd een kleine Italiaansche kolonne, die een strafexpeditie moest ondernemen, door de Abessijnen verslagen. Een tweede kolonne van 1200 man moest te hulp snel len. Ondanks hun propaganda bij de Moham medanen stuiten de Italianen op tegenzin bij de Muzelmannen, hetgeen een hunner grootste teleurstellingen is. De economische moeilijkheden duren voort, hetgeen hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door beperking van den invoer, gebrek aan kapitaal en te genwerking en knoeierij door de Abessijnen. Wegen en andere verkeersmiddelen zijn in slechten staat. Eb- ls gebrek aan grondstof fen, en ln sommige streken zelfs aan levens Een rede van oud-president Hoover. Groot-Brittannië en de Vereenigde Sta ten, zoo heeft een woordvoerder der Ame- rikaansche regeering verklaard, zijn voor nemens, zich niet aan de beperkingen, welke het vlootverdrag van Londen ten aanzien van de tonnenmaat der oorlogs schepen voorschrijft, te houden, wanneer de berichten, dat Japan grootere slagsche pen gaat bouwen, worden bevestigd. De zegsman der regeering zeide te gelooven, dat de bij het verdrag aangesloten mo gendheden Japan formeel zullen verzoeken, inlichtingen te willen verstrekken over het vlootbouwprogramma, alvorens maatrege len te nemen ten aanzien van de in het verdrag gestelde grenzen. Indien het bericht wordt bevestigd, zoo voegde de woordvoerder er nog aan toe, dan zal de vloot der Vereenigde Staten onge twijfeld machtiging zien te verkrijgen om oorlogsschepen van gelijken of zelfs groo teren omvang te bouwen. Intusschen zal het vlootdepartement de berichten over de Amerik. vloot ten zeerste beperken, zelfs van den Volkenbond. Alleen Engeland en Frankrijk zullen volledig op de hoogte worden gehouden. Een ontstellend beeld van de toestanden onder het personeel der Amerikaansche koopvaardij is vervat ln het rapport van de gezamenlijke verhooren der commissies van den Senaat voor handel en arbeid met betrekking tot het hangende wetsontwerp ter amendeering van de koopvaardijwet. Het rapport maakt melding van zware tuchtmiddelen en schendingen van de wet, gebrek aan eerbied voor de officieren en beleediging van passagiers. De oud-president der Ver. Staten, Her- bert Hoover, heeft in een rede te New-York 'een beroep gedaan op de Ver. Staten om met de rest van de wereld samen te wer ken, teneinde de oorlogslasten te vermin deren. Hoover legde er den nadruk op, dat de Ver. Staten zichzelf niet in gevaar die nen te begeven door gebruik te maken van militair geweld om oorlogen van andere volkeren te voorkomen of te doen eindigen, en evenmin door deel te nemen aan econo mische sancties of embargo's. Wij in de Ver. Staten, zoo verklaarde Hoover, moe ten ophouden met hooggespannen verwach tingen ln andere landen te verwekken. Wel moeten wij samenwerken met elke gezonde Internationale poging ter bevordering van de economische en sociale welvaart der we reld. Hoover drong aan op verlaging der tarie ven, op het vasthouden aan de onschend baarheid der verdragen o.a. van het pact- Kellogg en op de weigering om die voor- deelen te erkennen, welke verkregen zijn door een schending van dit pact. Hoewel hij een versterking van de natio nale verdedigmgs-middelen ondersteunde, verk'aarde Hoover, dat de bewapening be perkt dient te blijven tot het uitsluitende doel om een aanval tegen het Westelijk halfrond af te slaan, de bewapening ter zee moet zich aanpassen bij het feit. dat de Philippijnen niet langer ln de Ameri kaansche verdedigingslinie zijn opgenomen. De politie van Madrid heeft 153 perso nen in hechtenis genomen, die deel uit maakten van een fascistische organisatie. De voornaamste leiders werden verrast ln een huis, waar zij gewoonlijk vergaderden. De organisatie droeg een militair karakter en was uit verschillende afdeelingen sa mengesteld. o m. een afdeellng voor het in zamelen van geld onder rechtsche kringen, bestemd om hulp te verleenen aan ambte naren, die tot vijanden van het bewind waren verklaard. Van de verschillende fronten, valt niets bijzonders te melden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 Januari. Tarbot 136—105 ct. per KG.; Tong 10386 ct. per KG.; Heilbot 11483 ct. per KG.; Griet f. 32—19 per 50 KG.; Groote Schol f. 15—13.50. Middelschol f. 15.5014. Zetschol f. 21.5019.50. Klelnschol f. 21—12, Bot f. 11; Schar f. 11—5.30, Poontjes f. 11.50; Groote .Schelvisch f. 32; Mid del Schelvisch f. 28.50, klelnmiddel Schelvisch f. 2822.50, Kleine Schelvisch f. 21—18, Groote Gul f. 19—15, KI. Gul f. 16—4.90, Wijting f9.50 4.50, Makreel f. 17.5016, Versche haring f. 9.60—6.50; Kleine hake f. 22—12.60. alles per 50 KG.; Kabeljauw f.88—43 per 125 KG.; Vleet f. 71.80 per stuk; Leng f. 1.601; Koolvisch f. 0.840.32 per stuk; Rog f. 33—19 per koop. Witte zeevisch: Groote Schelvisch f. 9.50 5.80 per 50 KG.; Middel Schelvisch f. 8.50—7.65 per 50 KG.; Klelnmiddel Schelvisch f. 9—7.80 per 50 KG.; Kleine Schelvisch f.118.50 per 50 KG.; Groote Gullen f.5.503.80 per 50 KG.; Kleine Gullen f.5.60—3.90 per 50 KG.; Kabel jauw f.16—11 per 125 KG. Aan den afslag 4 trawlers: IJm. 31 met f5330 (gedeeltelijke lading); IJm. 39 met f.3290; IJm. 94 met f. 1800; IJm. 106 met f. 1610. 2 loggers met versche haring: IJm. 490 met f. 250; Sch. 284 met f. 450. 2 Deensche kotters: E. 41 met f. 1660; E 503 met f. 720. Jl trawlloggersKW. 86 met f. 1510; KW. 76 met f. 2050; KW. 74 met f. 1860 en KW. 159 met f. 1800 besomming. IJm. 201 met f. 680; KW. 75 met f. 540; KW. 162 met f. 680; KW. 175 met f. 490: KW. 169 met f. 360; KW. 69 met f. 1070; KW. 22 met f. 1090; KW. 105 met f. 1060; KW. 52 met f. 300: KW. 124 met f. 770; KW. 153 met f. 270; KW. 27 met f. 560; KW. 177 met f. 460; KW. 108 met f. 380; KW. 178 met f. 430; KW. 51 met f. 1270; KW. 132 met f. 930. MET 6 PERSONEN NAAR DEN HAAGf. 2.25 TELEF. 4368 (Ingez, Med.) Verklaring vah Tsjang Kai Sjek. ft ben bezig een nifuw leger slagvaar dig tc maken. Twee maanden heb ik no'ódig om de aan hfet front van Sjang hai verslagen divisies weer op te bou wen. De oorlog is in een nieuw sta dium gekomen. Zoo verklaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek den specialen correspondent van Reuter in het hoofdkwartier te velde in de provincie Hoenan. Onze tegenstand, zoo vervolgde de Ohlneesche opperbevel hebber, zal niet geconcentreerd worden op sommige- sleutelposities. Wij zullen gebruik •maken van de uitgestrektheid van ons land en het Japansche leger onophoude lijk bestoken. Wij zullen ons verder west waarts moeten terugtrekken. Maar den strijd zullen wij voortzetten. Alle Chinee sche regeeringsleiders zijn het hierover eens. Met de verovering van Nanking zijn de Japansche moeilijkheden toegenomen. Hun doel, de verpietiging der Chineesche regeering, is hiermede geenszins dichter bij. Van nu af zuilen mijn krijgsverrich tingen erop gericht zijn, een groot Ja- pansch leger op Chineeschen grond te houden. Des te langer dit duurt, des te grooter Inspanning zal dit voor Japan be- teekenen. Ten slotte deed de maarschalk een beroep op Amerika en Engeland, hem oorlogsmateriaal te verschaffen. In offlcieele kringen verklaart men ove rigens, dat de Ghineesche regeering, hoe wel de diplomatieke betrekkingen door het optreden van de Japansche regeering ern stiger zijn geworden, nog steeds bereid is over redelijke vredesvoorwaarden te on derhandelen. In die voorwaarden moet echter de territoriale en politieke integri teit van China geëerbiedigd worden. De voorstellen, tot dusverre door Japan ge daan, zijn daarvan ver verwijderd. De Chi neesche ambassadeur ln Japan ls gereed Tokio te verlaten, zoodra de Japansche ambassadeur ln China teruggeroepen wordt. Japan's houding. Do woordvoerder van het Japansche mi nisterie van bultenlandsche zaken, heeft aan builenlandsche journalisten verklaard, dat de regeeringsverklaring van gisteren in feite de verbreking beteekent der diplo matieke betrekkingen tusschen Japan en het bewind van Tsjang Kai Sjek. Tevens beteekent zij de verbreking der vredeson derhandelingen. Deze zouden evenwel her vat kunnen worden zoodra de maarschalk bewijs levert van zijn oprechtheid tegen over Japan. De woordvoerder voegde hier aan toe. dat Tsjang Kai Sjek zonder de hem gedane voorstellen categorisch te wei geren, niettemin te verstaan heeft gege ven, dat de Japansche vredesvoorwaar den voor China niet aanvaardbaar wa ren. Japan heeft zijn politiek ln de kwes tie der oorlogsverklaring aan Ohlna nog niet vastgesteld, hoewel de Japansche re geering op het oogenblik niet het voorne men heeft China den oorlog te verklaren. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de woorvoerder, dat Japan niet met de regeering van Tsjang Kai Sjek zal on derhandelen en evenr.v 1 de voorloopige regeerlng van Pelping heeft erkend. Voor de dagelijksche kwesties, zal Japan onder handelen met de plaatselijke- autoriteiten. Dc vorming der regeering van Peiping. De verklaring der Japansche regeering heeft een grooten stoot gegeven aan de beweging tot organisatie van een formeele regeering van Pelrring. ter vervanging van de tegenwoordige, welke nog een voortoopig karakter draagt. In welingelichte kringen gelooft men, dat de formeele regeering der republiek China ln Maart a.s zal worden geïnstalleerd. Waarschijnlijk onder leiding van generaal Tsjin Yoen Peng, die in 1919 en 1920 eerste minister was. Van het oorlogstooncel. Volgens betrouwbare Chineesche berich ten ziln gistermorgen aan de kust van Kwantoeng, even ten Noorden van Macao, 500 tot 600 Japansche mariniers aan land gezet onder bescherming van een spervuur der oorlogsschepen en van de luohtmacht. Chineesche versterkingen ziin derwaarts gezonden; er wordt hevig gevochten. De landing wordt beschouwd als een proef voor een mogelijiken inval in Zuid-China. De Chineesche strijdkrachten hebben een aanval in de richting van Woehoe onder nomen. De Japansche stellingen worden hevig door vliegtuigen gebombardeerd. Lan?s den spoorweg TientsinPoekau wordt nog steeds gevochten. De Chineezen geven thans toe Tsining weer verloren te hebben, doch verzekeren, dat de Chinoesche strijdkrachten, die naar het Noorden op rukken ln de richting van Jentsjau, nieuwe vorderingen gemaakt hebben. SCHERMEN. DE HOOFDKLASSE VOOR 1938. De technische commissie van den K.N.A.S.B. heeft de schermsters en schermers thans aan gewezen, die in 1938 in de hoofdklasse ge plaatst zijn. Hier volgen de namen: Floret (dames): M. v. d. Sluis. T. v. d. Klauw, Th. Dekkers, M. Hesslnk—Teenink, D. v. Es. A. Endenburg, M. v. Vorst. R. Munnink, A. Secrève en A. Rosenbach. Laatstgenoemde zal niet aan den kampioenswedstrijd deelnemen. Floret (heeren): J. G. Booij, F. A. Mosman, Ch. Knock, W. v. d. Berg, G. L. Munnlk, J. van Jole, W. L. Wagemans, J. A. v. d. Klauw, J. C. W. v. Dam (Lelden), J. Dreef (Lelden), S. Gaarkeuken en A. C. Montfoort. Degen (heeren): W. Driebergen, C. Weber, F. P. v. Wieringen, N. P. P. v. Hoorn, C. J. Götz, J. A. G. de Leeuw, J. van Jole, J. A. Vander - voodt, G. L. Munnik, J. C. W. v. Dam, P. Kunzc en Alf. Mayer (beide laatstgenoemden nemen niet deel aan de kampioenschapswed strijden). Sabel (heeren)J. Breemouwer. F. A. Mos man, F. P. v. Wieringen, J. J. Desta. J. J. Swaan Jr.. (Leiden), N. Sjerp Jr. G. L. Mun nik, H. F. v. Weenen, W. Driebergen, A. C. Montfoort, H. J. Los, J. A. Vandervoodt en J. Tollenaar, waarvan laatstgenoemde niet in den kampioenswedstrijd uitkomt. De Kinderwagenfabrlsl: VAN WERVEN stelt Ier beschikking voor de baby's, die in dezelfde week geboren worden als die waarin Neder land verblijd wordt met de ge boorte van een Oranjetelg. Aanstaande Moeders, die in dezen tijd een baby verwachten, gelieven ons haar naam en adres op te geven, waardoor zij in aan merking komen voor gratis ont vangst van een Binnen 8 dagen na de geboorte van de Baby moet ons hiervan bericht worden gezonden met de juiste opgave van den geboorte datum. - Indien de ingekomen geboorteberichten het aantal van 50 mocht overschrijden, dan zal onder toezicht van ambtelijke personen het lot beslissen. 4760 4760 (Ingez. Med.) MOTORRIJDER VERONGELUKT TE VUGHT. Vannacht vond een taxi-bestuurder op den Helvotrtschen weg. onder Vught IN. Br.), een man dood langs den weg liggen. Een onderzoek wees uit, dat het slachtoffer met zijn motorrijwiel, tegen een boom was gereden en daarbij op slag moet zijn ge dood. De verongelukte Ls de 38-jarige weduwnaar Voermans uit Vught. Hij laat vier kleine kinderen achter. OMVALLEND PETROLEUMKACHELTJE VEROORZAAKT BRAND TE .HELMOND. Gisteravond omstreeks elf uur ontstond, door het omvallen van een petroleum kacheltje, brand in de slaapkamer van den apotheker van Riet, wiens zaak aan de markt te Helmond gevestigd is. Het vuur breidde zich snel uit en na lut tele oogenblikken stonden ook de keuken en een achter het slaapvertrek gelegen ruimte, welke als opslagplaats voor chemi caliën wordt gebruikt, in brand. Het echtpaar van Riet bracht zijn drie kleine kinderen in allerijl naar aan de voorzijde, gelegen apotheek. Er ontwikkel de zich echter zoo'n hevige rook, dat de kleinen door buren, die vreesden dat zij anders zouden stikken en daarom de deur van de apotheek forceerden, op straat wer den gebracht. Daarna trachtten zij met emmers water het vuur te stuiten. Inmid dels was ook de brandweer gekomen, die met twee stralen den brand bluschte. De apotheek is behouden, doch heeft water schade gekregen. De achter de apotheek gelegen behuizing van de familie van Riet ls, met Inbegrip van de opslagplaats, ge heel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN ONGEVAL OVERLEDEN. Het éénjarig jongetje Th. B. v. d. B„ te Den Haag, dat Zaterdag uit het raam van de tweede étage op straat viel en in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis Zuidwal is vervoerd, is in den loop van den Zondag ln het ziekenhuis overleden. De heer Vos uit Laren, die gisteravond, toen hij met zijn fiets den rijksweg te Bus- sum overstak, door een auto werd aange reden, is vanmorgen in de Majella-stlch- tlng tc Bussum overleden. Het slachtoffer had bij de aanrijding een ernstige hersen schudding en verwondingen aan het hoofd bekomen. MOTOR TEGEN TRAM GEBOTST. In de Phoenlxstraat te Delft ls vanmor gen omstreeks twaalf uur een motor In bot sing gekomen met een tramwagen van de H.T.M, De motor werd ongeveer twintig meter meegesleurd. De bestuurder, de 18- jarige v. d. H. uit Hoorn, werd zwaar ge wond. Zijn duo-passagier, de 26-Jartge P., uit Maassluis, werd aan hoofd en handen gewond. Zij werden ln het St. Hlppolytus- gesticht te Delft ter verpleging opgenomen, Verklaring van Blum. Bij het verlaten van het Elysée zeide Blum tot de persvertegenwoordigers: „Ik heb getracht een combinatie tot stand te brengen, die ik zelf stoutmoedig had ge noemd. Wij moeten aannemen, dat zij dat Inderdaad was, want ik ben niet geslaagd. Ik constateer overigens, dat zij door de openbare meening gunstig ontvangen was. Ei' restte mij dus een zuivere Volksfront combinatie. De radicaal-socialistische fractie heeft gisteren vergaderd en er bleek daar een zekere oppositie tegen deelneming der communisten aan de regeering te zijn. Onder deze omstandigheden kon ik alleen maar van mijn pogingen afzien. Ik acht het nutteloos mij langer in te spannen". WASHINGTON EN DE VEROVERING VAN ABESSYNIE. Daar de bladen verschillende artikelen hadden gepubliceerd over het al of niet erkennen van de verovering van Abessynie, heeft, de woordvoerder der Amerik. regee rlng medegedeeld, dat er geen wijziging is gekomen ln de politiek van Washington, dat zich blijft verzetten tegen een erken ning der verovering. Gedurende den laat- sten tijd is het vraagstuk niet ln rege ringskringen besproken en het staat ook niet od de diplomatieke agenda. Cordell Huil blijft voorstander van de beginselen van Stlmson, die geen gewelddadige ver overingen wilde erkennen. Men merkt in gezaghebbende kringen op. dat die leer ook is toegepast in het JapanschChineesche conflict. De Vereenigde Staten weigeren de Japansche veroveringen op economisch en politiek gebied te erkennen en wijzen lederen Japanschen eisch. die berust op de resultaten der krijgsverrichtingen af. AMERIKAANSCHE UITGEVERS NIET NAAR LEIPZIG. Achtenveertig vooraanstaande uitgevers hebben medegedeeld, dat zij niet zullen deelnemen aan het internationaal congres van uitgevers van boeken, dat te Lelpz'z zal worden gehouden. Zij hebben een ma'le aangenomen, waarin rezegd wordt, dat ln Duitsch'land de boekhandel even a's de kranten gekneveld is en dat geen Duitsch uitgever uiting zal durven geven aan een andere meening don die, welke door de nationaal-soclalistlsche autoriteiten wordt opgelegd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2