De toestand van handel en industrie in Rijnland gedurende 1937 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 17 Januari 1933 Nieuwjaarsrede van voorzitter der Kamer van Koophandel Teleurstellende resultaten na hoopvol begin. LUCHTVAART In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heeft de voorzit ter, de heer D. ten Cate Brouwer zijn ge bruikelijke Nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij verslag heeft uitgebracht van de resultaten, welke het jaar 1937 voor handel en industrie in het district der Kamer heeft opgeleverd. De heer D. ten Cate Brouwer. Het volgende Is eraan ontleend: Wanneer men de balans over 1937 opmaakt, moet men constateeren. dat voor het overgroote deel van het be drijfsleven 1937 een jaar geweest is, dat belangrijk minder gegeven heeft dan men er van verwachtte. De verslagen uit het bedrijfsleven laten hieromtrent geen twijfel. Als men die ver slagen naast elkander legt, wordt men ge troffen door het feit. dat met het terug- loopen van den omzet, de verkoopprijzen hoe langer hoe slechter werden, met als gevolg van het bedrijf zijn rentabiliteit verliest en het bestaan van den eigenaar of beheerder ondermijnt. Toe te schrijven is zulks aan de mee- doogenlooze concurrentie op de beperkte binnenlandsche markt. Door de buitenmate scherpe concurren tie, welke aan den dag treedt, wordt de be staansmogelijkheid van nagenoeg eiken zakenman bedreigd. Op onze overvoerde binnenlandsche markt is het een wanhopig pochten om zijn bestaan te handhaven Of men mid denstander of fabrikant is, doet weinig ter zake. Bestaanszekerheid is er voor geen van beiden. Roep om ordening. Geen wonder, dat onder deze omstandig heden zeer velen, ook zij die ordening in het algemeen verfoeien, voor eigen vak ordening vragen. Wanneer wij in het district om ons heen zien, zullen wij moeten erkennen, dat er in de laatste 10 jaar veel veranderd is. Hoeveel bedrijven zijn er in den loop van deze periode niet verdwenen. ..Ofschoon deze cijfers niet weergeven de momenteele situatie, geeft de belang rijke teruggang van het belastbaar inko men in de gemeenten tot het district der Kamer behoorend, van f. 64.254.982 tot f. 60.832.725 duidelijk aan. dat in het be treffende belastingjaar circa f. 4.000.000 minder is verdiend en derhalve minder kon worden besteed." De gevolgen van het van de mdustneele bedrijvigheid zijn ernstigeT dam men opper vlakkig zou meenen. Te weinig realiseert men zich, dat met het verdwijnen van belangrijke bedrijven en de daarmede verbonden werkgelegen heid, de bevolking neiging heeft af te nemen, de waarde van het onroerend goed, grond en gebouwen, langzaam maar zeker terugloopt, de winkelstand gaat kwijnen en de overheidsprijzen niet meer de baten op leveren van weleer. Spoediger dan men denkt voltrekt zich dit proces Gemeenten, die een dergelijke ongun stige wending willen voorkomen, zullen goed doen. meer dan voorheen scherpe aandacht te wijden aan den gang van za ken in de in hun gemeente gevestigde be drijven. Het. zal, nu de werkloosheid een bijna permanent karakter vertoont, zaak zijn, dat de gemeentebesturen ernstig nagaan of er hunnerzijds iets gedaan kan en moet wor den om verdere uitbreiding van de werk loosheid tegen te gaan. Men zal zich moeten afvragen of de voorwaarden, waaronder hier gewerkt wordt, gunstiger of minder gunstig zijn dan elders. Het in stand blijven van de bestaands bedrijven is voor de gemeenten van de grootste beteekenis. Voorts moet men trachten, door het sto len van gunstige voorwaarden, r.ieuwe in dustrieën tot zich te trekken. Noodig daar toe is allereerst, dat men de beschkking heeft over goed gelegen industrie-terreinen, die voor billijken prijs te koop zijn. Dan betrachte-men de grootst mogelijke soepel heid in het bepalen van tarieven en voor schriften. Ook voor de Kamer van Koophandel is hier een taak te vervullen. De groote be langen, welke op het spel staan, brachten de Kamer er toe in overleg te treden met de besturen van diverse gemeenten, teneinde een brochure uit te geven, inhoudende di verse gegevens, welke voor industriën, die zich hier willen vestigen, van belang kun nen zijn. Thans reeds kan ik mededeelen, dat ernstige onderhandelingen met twee belangrijke bedrijven, die zich vermoe delijk in ons district willen vestigen, gaande zijn. Sajetten en wollen garens. De terugslag in de wolprijzen na Juli 1937, welke in September den vorm van een debacle aannam, accentueerde den terugslag van den verkoop. Het aantal arbeiders was eind 1937 kleiner dan eind 1936. Eind 1937 wisten de wolprijzen zich weer eenlgszins te herstellen. De verkoop blijft echter een vaste basis missen. Ge hoopt wordt, dat in de wintermaanden althans zooveel zal worden afgezet, dat 1938 een meer normaal beeld zal ver- toonen. Veel zal afhangen van de ontwik keling van de positie der wolmarkt. De export vertoonde in het algemeen een meer bevredigend beeld. Beter dan in het binnenland gelukte het aldaar de prij zen aan de wolmarkt aan te passen. Breierij. De breierijen ondervonden evenzeer den terugslag, ofschoon de concurrentie de situatie van den aanvang af reeds in dit bedrijf moeilijker maakte dan in de spinnerij Wollendeken-industrie. In het eerste half jaar 1937 bleef de drukte, in 1936 ontstaan door de prijsstij ging van de wol en de devaluatie, aan houden. In het tweede halfjaar en vooral na September ontstond plotseling een groote terugslag. De export bleef bevredi gend tot het laatste kwartaal. In het al gemeen was het prijspeil niet voldoende aangepast aan de wolprijzen. De geringe vraag van het publiek be ïnvloedde wederom de verkoopprijzen, zoo- dat men in het algemeen genomen ook hier over den gang van zaken in het afge- loopen jaar reden tot klacht heeft. De aanzienlijke daling van de wolprijzen maakt de positie van den fabrikant niet gemakkelijker. Gelukkig wisten de wol prijzen zich eind 1937 eenigszins te her stellen. Laken-industrie. In dit bedrijf heeft men in 1937 op volle kracht kunnen werken. De productie van lakens en andere wollen stoffen voor uni- formkleedmg nam. niet onbelangrijk toe; eveneens werd een verhooging van omzet geconstateerd voor de fantasie-stoffen voor burgerkleeding. Vereenigde Touwfabrieken. Ofschoon de export nog vele moeilijk heden ondervond, kon deze toch worden vergroot. De afzet in het binnenland was eveneens gunstig. In de laatste maanden van het afgeloopen jaar zakte de markt iets in. Haringvisscherij en Haringbandel. Een jaar van overvloedige vangst ligt achter ons. De totale besommingen over treffen belangrijk die der vorige jaren, nJ. 950.000 kantjes tegen 803.688 kantjes in 1936. Dit jaar werden niet minder dan circa 550.000 kantjes meer gevangen dan in 1935. Helaas heeft deze gunstige vangst den reeders geen voordeel gebracht. Door den grooten aanvoer liepen de prijzen regel matig terug, zoodat men uiteindelijk van een minder gunstig jaar moest gewagen. Het is te begrijpen, dat bij de steeds te- rugloopende prijzen het afgeloopen jaar voor den Haringhandel evenmin een gun stig jaar is geweest, niettegenstaande de omzetten belangrijk waren. Het voortdu rend zakken der prijzen heeft den handel in het algemeen verliezen bezorgd. De to tale export bedroeg in het afgeloopen jaar 6.305.000 kg. tegen 4.497.000 kg. in 1936. Bloembollencultuur en -handel. De opbrengst van het hoofdartikel, de tulpen, was in het afgeloopen jaar ver beneden middelmatig. De opbrengst van de hyacinthen was daarentegen in het alge meen genomen zeer bevredigend, evenals van de narcissen. Crocus, iris en andere bolgewassen gaven een normale opbrengst. Scilla, anemonen en ranonkels waren daar entegen beneden normaal. Het zomergewas van gladiolen en dahlia's was goed. De prijzen van de tulpen en narcissen be wogen zich aanzienlijk boven de gestelde minimumprijzen. De handel had een vlot verloop. Ook de handel in plantgoed en teeltver gunningen was levendig. Voor het afgeloo pen jaar golden dezelfde saneringsmaat regelen als voor 1936. In 1938 zullen de bin dende minimumprijzen vervallen. Over den export van bloembollen kan men tevreden zijn. Engeland betrok in totaal voor ongeveer 2 millioen gulden meer, de export naar de Vereenigde Staten en Canada vertoonde een sterke stijging, de handel op Scandi navië was normaal. De afzet naar Zweden ging weliswaar iets terug, doch de op brengst was niet lager. De daling van het Fransche betaalmid del was oorzaak, dat de import van bloem bollen in Frankrijk aanzienlijk terugliep. Bij een uitvoer van 2'/» millioen kg. in 1936, bleef die van 1937 met ongeveer 800.000 kg. ten achter. Dank zij den gunstlgen stand van de clearing, ging de export naar Dultschland belangrijk vooruit. In kilogrammen uitge drukt nam dit land 8 pet., in geldswaarde circa 35 pet. meer dan in 1936. De handel met Duitschland verliep tot volle tevreden heid van de exporteurs. De afzet in Argentinië, Zuid-Afrika en Australië gaat langzamerhand Iets voor uit. De totale export bedroeg in het afge loopen jaar circa 42.900.000 K.G., verte genwoordigende een waarde v. f 27.800.000 of wel ruim f 4.500.000 meer dan in 1936. Over het geheel genomen, is de devalua tie voor het bloembollenvak voordeelig gebleken. De bloementeelt was in het afgeloopen jaar weinig voordeelig; belangrijke hoe veelheden zijn op de veiling doorgedraaid, omdat ze den minimumprijs niet konden opbrengen. In tegenstelling hiermede waren de re sultaten van de bloembollentrekkerij Iets gunstiger dan in 1936. Voornamelijk be trof zulks de trekkerij van tulpen, wat in het algemeen genomen ook het hoofdpro duct is. De omzet van de Veillngvereeni- ging „Flora" bedroeg ln het afgeloopen jaar f. 1.046.432.17 hetgeen f. 137.197.13 meer bedraagt dan in het jaar 1936. Deze hoogere opbrengst is evenwel hoofdzake lijk toe te schrijven aan den grooteren aanvoer. "Dakpannen, kalkzandsteen, schelpkalk, hout, beton. In het begin van 1937 was er een aller- wege merkbare opleving te bespeuren, die eenige hoop gaf op betere tijden. De vraag naar bouwmaterialen was grooter dan in het voorgaande jaar. De sterk ge stegen houtprijzen stimuleerden de prij zen van andere bouwmaterialen, waardoor de verkoopen vlotter verliepen dan voor heen. Zeer spoedig zakte de markt echter in, zoodat aan het eind van 1937 de toestand van de ondernemingen bij de bouwbedrij ven betrokken, van slecht tot matig va rieerde. Op elk gebied in deze branche is er een overproductie te constateeren, waardoor er bijna als regel verkocht wordt tegen een prijs, die den kostprijs van het product niet of nauwelijks dekt. Het spreekt vanzelf, dat onder dergelijke voorwaarden de bedrijven op den duur niet in stand gehouden kunnen worden. Zoo is het b.v. voor de Dakpannen- industrie te hopen, dat de gezamenlijke producenten tot een productieregeling komen. In de Kalkzandsteenbedrijven kon men, ofschoon de kostprijs van het product ten gevolge van de devaluatie met circa 20"/o gestegen is, door de moordende concurren tie van de fabrikanten onderling er even min in slagen het product op een behoor lijken, voor de rentabiliteit van het bedrijf noodzakelijken, prijs te brengen. In de betonindustrie is de moordende concurrentie eveneens oorzaak, dat de be drijven niet geheel rendabel zijn, al is er ongetwijfeld in deze branche eenige verbetering merkbaar geweest. Kon. Ned. Grofsmederij. Het afgeloopen jaar gaf reden tot te vredenheid, Met uitzondering van de af- deeling scheepsbouw had men ln alle afdeelingen behoorlijk werk. De export nam eenigermate toe. De betere bezetting met orders maakte het noodzakelijk het aantal arbeiders geleidelijk uit te brei den, de bezetting bleef echter nog steeds onder het normale. Constructiewerkplaatsen. De bedrijvigheid was in 1937 beter dan in het vorige jaar. Ofschoon in het alge meen genomen in de tweede helft van 1937 een teruggang te constateeren was, bleef de bezetting dezer fabrieken in ons district goed, Scheepsbouw. In den scheepsbouw was een geringe verbetering te bespeuren, althans, het af geloopen jaar is minder slecht dan de 5 voorgaande jaren. Het gemiddelde aantal arbeiders, dat tewerk kon worden gesteld, was hooger dan in het voorgaande jaar, ofschoon nog te gering voor een loonende exploitatie. Edelmetaalwarenfabrieken. In strijd met wat had kunnen worden ver wacht, zijn de resultaten van het afgeloo pen jaar niet zeer gunstig. Chemische industrie. De resultaten in dit bedrijf stemmen tot tevredenheid. Ofschoon de devaluatie geen toeneming van den export tegevolge had, was er toch de gunstige omstandigheid, dat voor de producten een betere prijs be dongen werd. Het aantal arbeiders bleef statlonnair. Distilleerderijen. De zeer hooge accijnzen oefenen zooals bekend een funesten invloed uit op de om zetten. De prijzen voor het binnenland ble ven in het algemeen constant, ook het aan tal arbeiders onderging geen verandering. Export van beteekenis was er niet. Ving het jaar aan met een meelprijs van f. 15.85, welke in Maart steeg tot f. 17.40, ge leidelijk werd de invloed merkbaar van de grootere oogst-verwachtingen, zoodat toen deze werkelijkheid bleken te worden, de prijzen eveneens geleidelijk inzakten. Het eind van het jaar bracht dan ook den laag- sten meelprijs nJ. f. 15.10. Suikerwerk-industrie. Ook voor deze bedrijven was 1937 weinig gunstig. Enkele artikelen werden niet an ders dan tegen verliesbrengende prijzen om gezet. De export nam in het afgeloopen Jaar iets toe. Het aantal arbeiders bleef statlon nair. Vruchtensap- en Jamfabrickcn. De Vruchtensap- en'Jamfabrieken maken moeilijke tijden door. De lage prijzen van het versche fruit hadden een ongunstige uitwerking op de vraag naar het product, hetgeen in den laatsten tijd vooral ten aan zien van jam zeer merkbaar was. De ver koopprijzen zijn, zooals vrijwel in elke branche, door de concurrentie tot een zoo danig peil Ingezakt, dat van winst geen sprake kan zijn. Groenten- en vleeschconservenindustrie. Voor de conservenindustrie heeft het jaar 1937 weinig verandering gebracht. De groentenprijzen waren ongeveer gelijk aan 1936. In de vleeschconservenindustrie is de toestand evenmin gunstig. De toestand voor deze bedrijven blijft somber. Tuinbouw. Voor de tuinders in de gemeente Alke made, is het afgeloopen jaar zeer ongunstig geweest. De export heeft zich niet in die mate ontwikkeld, als aanvankelijk werd aangenomen. De mislukking van den aard beien-oogst, welke teelt de laatste jaren meer en meer één der hoofdbrdnnen van het bestaan vormde, heeft menigen tuinder aanzienlijke verliezen doen lijden. Het ge was van peulen, boonen en augurken bleef ver beneden het middelmatige. Hoewel de prijzen op de veiling hooger waren dan in het voorgaande jaar bleef de totale opbrengst lager. De flnancieele toe stand der tuinders is wederom bedroevend en velen zijn op overheidszorg aangewezen. De totale omzet op de veiling te Roe- lofarendsveen bedroeg f. 359 055,48 tegen f. 408,718,00 in 1936; terwijl deze cijfers voor de veiling te Ter Aar f. 408 000 tegen f. 376.000 in het laar 1936 luiden. Coöperatieve Groentenveiling. Ofschoon de omzet van de Coöp Groen ten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereeniglng ..Leiden en Omstreken" in het afgeloopen jaar ruim f. 33.000 meer bedroeg dan in het voorafgaande jaar, was het resultaat voor de leden, bü de veiling aangesloten, zeer slecht. Er is door de tuinders in het afgeloopen jaar met verlies gewerkt en men Is meer dan ooit aangewezen op overheidssteun. Wanneer steun voor de telers van de koude gewassen niet spoedig wordt ver leend, gaat deze groep onherroepelijk te gronde. Kaashandel. Verwachtte men in het begin van het nieuwe seizoen 1937, toen de prijzen onge veer gelijk waren aan die van 1936. in het algemeen lagere prijzen, zoodra de graskaas aan de markt kwam bleek, dat deze ver wachting niet juist was geweest. De prijzen waren belangrijk hooger. Contracten met het buitenland, op lave basis afgesloten, gaven aanzienlijke verliezen. De productie was in het begin van het seizoen ongeveer gelijk aan die van 193C, doch werd aanzienlijk verminderd door de gunstige onwikkeling van de botermarkt en mede door het uitbreken van een heftige eruptie van mond. en klauwzeer. Uitgeversbedrijf. Evenals in de laatste jaren, had ook in 1937 het Uitgeversbedrijf zijn zorgen. Voor de uitgave van tijdschriften en periodieken is het nog een zeer moeilijke tijd. Het aantal abonnementen loopt nog steeds te rug, terwijl het uiterst moeilijk is de tot dekkurg der onkosten benoodigde adver tenties in voldoende mate te verkrijgen. Het aantal arbeiders bleef vrijwel con stant De omzet van uitgeverij en drukkerij is in 1937 ten opzichte van 1936 gestegen. De financieele resultaten zijn in het alge meen genomen niet gunstig, daarvoor zijn de prijzen var. hét drukwerk door de zeer scherpe concurrentie van ongeorganiseerde bedrijven te laag. Middenstand. Voor den middenstand is het jaar 1937 zeer teleurstellend geweest. De middenstand maakte weder een on gunstig jaar door. Lasten, waaronder hij gebukt gaat, worden hoe langer hoe moei lijker opgebracht. De toestand waarin het midenstandsbedrijf zich nu reeds jaren be vindt. was voor de Regeering aanleiding daaraan haar ernstige aandacht te wijden. Dat er in Leiden in middenstandskringen protesten opgaan tegen de verhooging van de electriciteltstarleven, zal niemand ver wonderen. De St, Nicolaas-verkoopen. die in het voorgaande Jaar vrij bevredigend waren, zijn in het afgeloopen jaar niet zoo goed geweest. Geconstateerd werd, dat vooral de luxe zaken dit jaar minder verkochten. Het publiek schijnt meer dan gewoonlijk ver- brulksartikelen gekocht te hebben. Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Toegestaan werden 58 borgstellingen voor f. 11.675 (vorig jaar 54 borgstellingen voor f. 12.595). Het verlies op de borgstellingen, in 1936 verleend, bedroeg slechts 4'A pet. In 1937 werd voor een bedrag van f. 17.861.95 gesaneerd met een afkoopsom van f. 10.509.92. Er werden voor een bedrag van f. 18.977.72 schuldregelingen getroffen, welke door be langhebbenden of anderen werden afge wikkeld. Vreemdelingenverkeer. Het bezoek aan de Noordzee-badplaatsen Noordwijk en Katwijk gaf dit jaar alles zins reden tot tevredenheid. Het aantal badgasten in Katwijk en Noordwijk bedroeg resp. 14 845 en 17.000. Bevrachtingscommissie. Het totaal bevrachtingen, tot stand ge bracht door de Bevrachtingscommissie te Leiden, nam in het afgeloopen jaar niet onaanzienlijk toe. Tot en met eind Novem ber van 1937 werd in totaal bevracht 41.240 ton tegen 33,810 ton ln dezelfde periode van 1938. Markt- en Havendienst. Het verkeer te water nam, hetgeen blijkt uit een kleine toename van de ontvangsten aan haven- en bruggeld, in het afgeloopen jaar iets toe De gang van zaken op de ver schillende markten en aan de hiermede nauw verband houdende Waag, was over het geheel genomen niet bevredigend. Het aantal aangevoerde partijen kaas liep terug, zoomede was de aanvoer van boter geringer dan in 1936. Kou. Ned. Stoomb. Mij. BAARN, uitreis, 13 Jan. te Valparaiso PERSEUS. 15 Jan. van Amst. te Kopenhagen ACHILLES, 14 Jan. van Palermo naar Lissabon. Holland.Amerika Hjn ROTTERDAM, toe ristenvaart. arr. 14 Jan. te New-York. Kon. Pakelv. Mij. SWARTENHONDT, 14 Jan. van Singapore te Auckland. M\j. Nederland POELAU BRAS, thuisr., pass, 14 Jan. Gibraltar. HollandOost-Azië Lyn MEERKERK, Ui'r,, 14 Jan. te Hongkong. Mi). Oceaan PHRONTIS. 14 Jan. van Pa- dang naar Amsterdam. Rott. Lloyd BUITENZORG, thuis,, pass. 14 Jan. 12 uur 's nachts Kaap del Armi. Diverse Stoomvaartberlchten SUNETTA, R'dam n. St. Kitts v.o., pass. 14 Jan. Dunge- ness MANVANTARA, 12 Jan. van Soera- baya te Baltk Pappan RAMBON, pass. 14 Jan. La Coubre MACOMA, m.s., 12 Jan. van Venetië naar Haifa ALETTA. 12 Jan. van Singapore naar Haiphong JOSEFINA. 13 Jan. v. Singapore n. Haiphong AGATHA 13 Jan. van Singapore n. Soesoe PAULA, 12 Jan. van Pladjoe n. Soesoe SCHIE, Libreville naar Hamburg, pass. 14 Jan. Oues- sant WICKENBURG, 14 Jan. v. Bordeaux naar R'dam AMSTEL, R'dam n. Libreville, pass. 14 Jan. Las Palmas GOUWE, R'dam naar Libreville, pass. 15 Jan. Flnlsterre HOOGLAND. 15 Jan. van Danzig naar Ant werpen RAMBON. 14 Jan. van Lorient to Bordeaux ZEELAND. 15 Jan. van Kopen hagen naar Gdynia COLYTTO, 14 Jan. van Galveston n. R'dam EMMAPLEIN, Narvik n. R'dam. pass. 15 Jan. Udsire FRIESLAND. 15 Jan. van Stettin n. R'dam. DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om 4 uur is de „Toren valk" op Schiphol geland. DE GORDON BENNET WEDSTRIJD. De Gordon Bennet wedstrijd voor vrije ballons zal dit jaar te Luik aanvangen. Door de overwinning van Ernst Demuyter, is de aeroclub van België n.l. met de uit voering van den wedstrijd belast, Het juiste tijdstip staat nog niet vast, waarschijn lijk zal het Juni a.s, worden. 4724 (Ingez. Med.) Alphensche brug. Zoowel ae opbrengst van de bruggelden als het aantal doorvaarten bij de Alphen sche Brug nam ln het afgeloopen jaar be langrijk toe. Het aantal betalende vaar tuigen bedroeg in 1936 23.254, welk aantal ln het afgeloopen Jaar steeg tot 26.917. Posterijen en Telefonie. De opleving, welke zich ln het afgeloopen jaar in meerdere bedrijven vertoonde, kwam eveneens tot uiting in het aantal verzonden en ontvangen poststukken. Zoo nam het aantal brieven in het interlocal verkeer, ontvangen aan het Postkantoor te Leiden, toe met 413.543 stuks, in het locale verkeer met 106.652, het aantal briefkaar ten in het interiocale verkeer met 256.43» stuks. Deze totalen, verkregen door vermenig vuldiging van de uitkomsten der tellingen over diverse tijdvakken, waren in de hier boven genoemde volgorde: 4.897.672, 452.634, 2.049.359. Het aantal locale telefoongesprekken tot en met 18 November 1937 bedroeg te Lel den 3.894.797. Het aantal uitgaande interiocale tele foongesprekken tot en met 30 Novembet 1937: 4.187.799. Spoorwegvervoer. De ontvangsten voor reizlgersvervoer aan de stations H.S.M. en S.S. bedroegen over de eerste elf maanden 1937 f. 844.487.23 tegen f. 799.618.36 over gemelde periode m 1936, zoodat een vermeerdering te consta teeren valt van ca. f. 45.000. Aan vracht- en snielgoed werd in totaal evenwel minder dan in 1936 verzonden, ge lijk de hiernavolgende ciifers laten zien, n.l 6 882 ton ln Januari tot en met No vember 1937, tegen 7 542 ton over dezelfde periode in 1936. htM. Het aantal reizigers op het traject Lei- den—Zijdeweg was in de eerste elf maanden van het afgeloopen niet onbeduidend groo ter en steeg van 1.382 915 tot f 1.478 293. De ontvangsten bedroegen f. 208 984 of rui® f. 12.000 meer dan in het vorige iaar N.Z.HT.M. Op de ilijnen ScheveningenDen Haag— Leiden—KatwijkNoordwijk, inclusief de stadslijn Lelden—Oegstgeest. alsmede lijn Lelden—Haarlem, werden in de eerste elf maanden van het afgeloopen iaar ver voerd 9 759.178 personen, hetgeen een toe name beteekent van 237 103 reizigers vergelijking met het vorige iaar. Over beide Kjnen bedroeven de totale ontvangsten in he1- afgeloopen iaar f 1 229 494. tegen f 1.202 095 ln het vorge iaar. Het uitvoerige overzich' eindi-de met een opsomming van de belangrijk; e werkzaam heden der Kamer in het afveloooen iaat en met woorden van dank van den voor zitter aan zijn naaste medewerkers. Op het vervolg der vergadering komen wil nader terug. 4—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12