WOENSDAG 12 JANUARI 1938 No. 23864 STADSNIEUWS Nederlandsch schip getorpedeerd bij Spaansche kust HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sie Jaargang Verschuiving van den nationalen feestdag gewenscht Alle leden der bemanning gered Remmen- en Lichtweek voor Wielrijders Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden "van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindiplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque.' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden .vr.v. (.2.3$ per week il.'lfi'.i (.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden e -f» portokosten. (voor binnenland 9.80 per 3 mnA>' Met spanning wacht Nederland op de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin en het lag daarom geheel in de lijn van ieders wenschen dat de regeering een na tionalen feestdag vaststelde om ganschhet Volk gelegenheid te schenken aan zijn vreugde uiting te geven. Velen, waaronder ook wij, meenen echter dat door de thans gevolgde handelwijze het gestelde doel niet in zijn vollen omvang zal worden be reikt en zij vragen zich af waarom deze feestdag bepaald is op den dag na de ge boorte van een Prins of een Prinses. Waarom die haast en waarom onnoodige moeilijkheden te veroorzaken in de bedrij ven, die toch niet plotseling ai hun be langen een dag terzijde kunnen schuiven? Toen Prinses Juliana geboren werd, volgde de nationale feestdag tien dagen later. Er is ons inziens alle aanleiding iets dergelijks ook thans te overwegen, temeer omdat zulks in overeenstemming is met het verstandige gebruik om met geboorte festiviteiten te wachten tot rust en nor male omstandigheden teruggekeerd zijn en men van een blakende gezondheid van Moeder en Kind verzekerd is. In een onderschrift bij een „Ingezonden stuk" maakten wij gisteren met enkele woorden onze bezwaren reeds kenbaar. Wij meenden daar nu nog even op terug te moeten komen omdat uit een verklaring van den behandelenden medicus gebleken is, dat de blijde gebeurtenis eerst over één a twee weken kan worden verwacht. Er is dus nog tijd om de te nemen maatre gelen even rustig te overwegen. Getroffen voorbereidingen behoeven niet gewijzigd te worden. Men heeft slechts het tijdstip van den nationalen feestdag, waarvan de datum toch nog niet definitief kan worden vastgesteld, te verschuiven in den geest als Is geschied bij de geboorte van Prinses Juliana. Vele duizenden landgenooten zou den zich daarover verheugen omdat het aldus aan handel en industrie gemakke lijker wordt gemaakt de werkzaamheden tijdig zoodanig te regelen, dat al het per soneel aan den feestdag kan deelnemen, zoodat deze niet slechts in naam maar ook in werkelijkheid „nationaal" wordt! Het feit dat men de officleele feestvreugde niet direct tot uiting brengen zal, maar nog een tiental dagen „opkroppen" moet, zal die vreugde bovendien niet temperen, doch wellicht zelfs nog verhoogen, omdat de viering algemeener kan zijn en de organi satie der feesten door rustige voorberei ding voorbeeldig! CHR. WIJKVERPLEGING „PNIËL". Geslaagde uitvoering van „Inter Amicos". De Chr. Wijkverpleging „Pniël" onder vindt vooral in den laatsten tijd krachtige medewerking van het meubilair-comite Reeds vele jaren terug heeft dit comité het zich tot een taak gerekend voor de stoffelijke belangen van „Pniël" op te ko men. Na een tijd van stilstand is hierin de laatste maanden, dank zü de bezieling die de heeren Jasperse en Mattheus aan het werk wisten te geven, groote verande ring gekomen en gaat er enthousiasme actie van het comité uit. De wiikpredikamt, tiT. J. Riemens, die tevens voorzitter an „Pniël" Is. heeft aan de plannen var, het comité zijn volle sympathie toegezegd er doet ook van zijn kant al het mogelijke om de actie te doen slagen. Teneinde de financiën te versterken werden verschillende wegen ingeslagen Eén daarvan was de belegging van <vn tooneelavond in de Stadsgehoorzaal waar voor men zich de medewerking vetzeiterd had van het tooneelgezelschap „Inter Amicos" en van de Leidsche Chr. Harmo nie-vereen.. directeur de heer H. J, A, 3ok_ hove. Voor dezen avond, gisteren in de Stadsgehoorzaal gehouden, bestond flinke belangstelling, al moet direct gezegd, dat èn het doel èn het spel van „Inter Ami cos". een stampvolle zaal verdiend hadden. Dit neemt echter niet weg. dat de stem ming er ook maar geen oogenbiik onder ge leden heeft. Integendeel van het begin van den avond af. toen de Chr. Harmonie niet vroolijike klanken het programma opende, tot aan het einde van het op gevoerde tooneelstuk, was er een prettige sfeer. Met een woord van welkom opende dr Riemens deze bijeenkomst, waarna hij een korte uiteenzetting gaf van het op te voe ren stuk „Een onzekere belegging". .Inter Amicos", die. zooals gezegd, dit stuik over het voetlicht bracht, heeft hier in zich zelf overtroffen. Reeds eerder za- e.en wii dit ernsüg-willend clubje spelen en ook thans heeft het ons weer best voldaan. Er werd met animo en overtui ging gespeeld De heer W. van der Horst, die zich ook ditmaal een goede kracht toonde, bad ongetwijfeld de- zwaarste rol te vervullen hetgeen hem echter zeer wel is toevertrouwd. Bloemen voor de dames en veel applaus voor allen waren de beste belooiüng. die men aan het gezelschap geven kon. Met het zingen van den Avondzang werd dezegeslaagde samenkomst besloten. Aanvallende onderzeeër verdween onmiddellijk. Volgens via Barcelona te Londen uit Alicante ontvangen berichten, later bevestigd door een mededeeling van het Spaansche persagentschap te Va lencia, is het Nederlandsche s.s. „Han nah" van de N.V. Stoomschip Maat schappij Hannah (F. W. Uittenbogaart) te Rotterdam, door een onbekenden onderzeeër op 47 mijl van Valencia, tusschen deze stad en Alicante, zes mijl buiten kaap San Antonio, getor pedeerd. De onbekende duikboot ver dween onmiddellijk na den aanval. Het kustwachtstation van kaap San Antonio nam het eerste het gebeurde waar. Het was toen 12.30 uur. De „Han nah" had de machines reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheep vaartautoriteiten van Alicante en uit Javea, een visschersdorp, assistentie derwaarts gezonden. Spoedig was het schip bereikt en alle opvarenden kon den in veiligheid worden gebracht. De „Hannah" meet bruto 3730 ton, netto 2311 en is in 1913 te New Castle gebouwd. Het schip beoefende de wilde vaart, hoofdzakelijk op de havens van de Middellandsche en de Zwarte zee De laatste maal dat het in de thuisha ven, Rotterdam, geweest is was in Mei van het vorige jaar. Het was toen op den llden van die maand met een lading graan uit Breilla (Roemenië) in de Maashaven aangekomen. Op 22 Mei daaropvolgend was het in ballast naar Bremen vertrokken en sinds dien niet meer naar Nederland terugge keerd. Op 1 Januari j.l. echter was het schip uit Antwerpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaansche persagentschap te Valencia blijkt, dat de Hannah een lading tarwe en boonen aan boord had, terwijl dit telegram als plaats van bestemming Valencia noemt. In het gezicht van de haven is de Hannah dus in den grond geboord. De bemanning bestaat uit 31 koppen en is slechts voor een deel van Neder landsche nationaliteit. De maatschappij had tot hedenochtend nog geen enkel bericht van den gezag voerder ontvangen. VER. VOOR VEILIG VERKEER. Uitreiking van verkeersdiploma's. In de theoriezaal van het politiebureau heeft de voorzitter van de afdeeling Lei den der Ver. voor Veilig Verkeer, de heer M. J. E. Kwint gistermiddag een verkeers- diploma uitgereikt aan een 50-tal onder wijzeressen en onderwijzers uit Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude. die in de af- geloopen maanden met vrucht een door inspecteur D. W. van der Wal gegeven ver- keerscursus hebben gevolgd. De heer Kwint feliciteerde allereerst de dames en heeren met het door hen ver worven diploma en verbond daaraan den wensch, dat zij de lust en de gelegenheid mogen vinden om het ontvangen onderwijs op vele leerlingen over te dragen. In het bijzonder verwelkomde spr. den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer, den voorzitter en secretaris der Verkeersonderwijscommissie. respectievelijk de heeren H. van Slooten Jr. en Boerstra en den inspecteur van politie, den heer van der Wal, wien hij hulde bracht voor de wijze, waarop door hem het verkeers- onderwijs is verstrekt en voor de toewij ding. steeds door hem aan de zaak van het veilig verkeer betoond. Spr. wees er vervolgens op hoe in ver schillende steden het aantal verkeersonge vallen nog steeds toeneemt en schetste het werk der Ver. voor Veilig Verkeer, die als een onderdeel van haar arbeid hier ter stede een verkeersonderwijscommissie in het 'leven heeft geroepen, welke de veilig verkeersgedachte tracht ingang te doen vinden bij de schooljeugd. In dit verband deed. spr. een beroep op aller medewerking om ook in de omliggende gemeenten de oprichting van dergelijke commissies te bevorderen. De eisehen ter verkrijging van net verkeersdiploma zullen overeenkomen met die, welke hier ter stede worden ge steld. Na nog te hebben herinnerd aan de goede verstandhouding, waarin steeds met de overheid wordt samengewerkt, wekte spr. de aanwezigen op ook als lid tot de vereeniging toe te treden. Spr. achtte het een verblijdend en hoop gevend teeken. dat de onderwijzeressen en onderwijzers in de buiten-gemeenten aan den thans beëindigden cursus hun volledi ge medewerking hebben gegeven en ïiij eindigde met het uitspreken van de hoop. dat dit goede voorbeeld velen tot navol ging zal strekken. De heer van Slooten, voorzitter der On derwijscommissie, sprak eveneens zijn groote voldoening uit over de algemeene deelneming aan de cursussen en felici teerde de gemeenten Oegstgeest. Leider dorp en Zoeterwoude met het bezit van een onderwijzerscorps, dat zich met zooveel toewijding aan zijn nieuwe taak de jeugd opvoeden in de verkeersproblemen heeft gegeven. Vervolgens reikte de heer Kwint de di ploma's uit. 33 nieuwe leden traden tot de vereeni ging toe. Vandaag is het de eerste dag. Vanavond valt de eerste slag! Dan klinkt het: Fietser afgestapt! Wordt gij op heeterdaad betrapt op 't rijden met verblindend licht, dan doet de sterke arm zijn plicht! Wij raden U dus aan met kiem: Breng vlug in orde lamp èn rem! OPLEIDING VOOR DE VESTIGINGS- EISCHEN. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Dec. 1937 werd aan het kantoor Leiden op spaarbank boekjes ingelegd f. 230198.14 en terugbe taald f. 208092.95. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 22105.19. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 173. Samenwerking van middenstandsgroepen. De Vestigingswet-Kleinbedrijf 1937 mag zich in een zeer groote belangstelling van den Middenstand verheugen. Deze wet kan immers een einde maken aan te groote en daardoor schadelijke concurrentie in een bepaalde branche. Momenteel zijn reeds vestigingseischen afgekondigd voor het slagers- en bakkers bedrijf. Zij, die in deze bedrijven dus een zelfstandige zaak zouden willen stichten of overnemen, zullen moeten voldoen aan be paalde eisehen van algemeene handelsken nis. vakbekwaamheid en credietwaardig- heid. De opleiding voor vakbekwaamheid ge schiedt door de organisaties, doch die voor algemeene handelskennis is thans, na ampele bespreking en voorbereiding, hier ter stede ter hand genomen door een Com missie. bestaande uit vertegenwoordigers van de afdeelingen Leiden van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond en den Christelijken Middenstands bond. Deze Commissie heeft de Handelsavond school „Kennis is Macht" bereid gevonden, het betreffende onderwijs, speciaal inge steld op de middenstandseischen te geven. Deze cursus is zoowel voor leden van de organisaties als voor niet-leden toegan kelijk. Zoo wordt, evenals overal in den lande, ook te Leiden hard gewerkt aan de oplei ding van den Middenstand, opdat zij, die zich zouden willen vestigen, ten spoedigste in het bezit komen van het officieele diploma, dat in de toekomst vereischt zal worden. Nadere byzonderheden omtrent inschrij ving enz. vindt men in een desbetreffende advertentie in dit Blad. Ds. W. Bouwman. Wordt a.s. Vrijdag 70 jaar. EXCURSIE „NATUURGENOT". Gisteravond brachten de leden van de Aquarium- en Terrariumhoudersver. „Na tuurgenot" een bezoek aan den heer A. Dros. Fruinlaan alhier, om diens collectie aquaria, welke geheel in den mum- is gebouwd te bezichtigen. Na een woord van welkom van den heer Dros, werd eerst het groote aquarium met 750 L. inhoud be zichtigd. Opvallend mooi waren hier de Monck- hausia Piltieri en de Pterophyllum Scalare. Vervolgens wei-den nog 3 andere bakken van ieder 150 L. inhoud bezichtigd om te besluiten met een kijkje achter de coulis sen der technische installatie. Het was in één woord af. Met een woord van dank van den heer Donk voor de door den heer Dros verleende gastvrijheid, werd te ca. 9 uur afscheid genomen. Ds. W. Bouwman. A.s. Vrijdag hoopt ds. W. Bouwman, emeritus predikant der Geref. Kerk al hier, zijn zeventigsten verjaardag te herdenken. Willem Bouwman werd 14 Januari 1868 geboren te Zuidwending (Gron.), waar zijn vader landbouwer was en waar hij tot zijn achttiende jaar in het bedrijf van zijn vroeg gestorven vader werkzaam was. Toen vatte hij de studie op. Na de Normaalschool te hebben doorloopen, bezocht hij het gym nasium te Winschoten en studeerde aan de Theol. School te Kampen. Dank zij zijn laaie volharding werd hij reeds in 1895 candidaat om 8 Dec. van dat jaar in zijn eerste gemeente te Lutjegast intrede te doen. Hij was de eerste predikant dezer pas geïnstitueerde gemeente, wier institueering door classis en Part. Synode herhaaldelijk was geweigerd. In Lutjegast kwam door de activiteit van den jubilaris binnen 2 jaar een Chr. school tot stand. In 1898 werd het voor de tweede maal door de kerk van Ezinge op ds. Bouwman uitge brachte beroep aangenomen. Hier heeft ds. Bouwman, naast de catechisaties in eigen gemeente nog in vier dorpen in den om trek gecatechiseerd en meestal des Zon dags driemaal gepreekt. In 1901 vertrok ds. Bouwman naar Hallum (Fr.l. waar hij 16 jaar heeft mogen arbeiden en op allerlei terrein een groote activiteit heeft mogen ontplooien. Tijdens zijn verblijf in Hallum mocht ds. Bouwman een nieuw kerkge bouw in gebruik nemen. In pers en vergadering heeft ds. Bouw man met zijn collega, dr. W. A. van Es, thans nog te Leeuwarden, zeer geijverd om met name de armenzorg in meer kerke lijke banen te leiden. Door zijn initiatief werd het Friesch Kerkblad opgericht en eerst met wijlen dr. J. C. Rullmann, toen predikant te Garijp, later met wijlen ds. S. Huismans van Anjum, redigeerde hij dit orgaan tot aan zijn vertrek naar Leiden. In Leiden was hij mede-redacteur van de Leidsche Kerkbode. In Friesland nam ds. Bouwman ver schillende deputaatschappen waar en werd hij bij herhaling afgevaardigd naar de Part. Synode in welks moderamen hij meestal eveneens zitting had. 6 Aug. 1916 verbond ds. Bouwman zich aan de kerk van Leiden. Hij bekleedde voor de classis Leiden enkele deputaatschappen en maakte eenige malen deel uit van de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord. Vooral op het gebied van het Chr. onderwijs heeft ds. Bouwman zich verdienstelijk gemaakt. In 1901 werd hij in Ezinga lid van den Schoolraad voor de scholen met den Bij bel. waarvan hij 20 jaar deel uitmaakte. Dank zij de medewerking van ds. Bouw man kreeg Dokkum een Chr. kweekschool, waarvan hij tot aan zijn vertrek naar Lei den voorzitter was. Mede door zijn initia tief werd in Friesland de nog bestaande vereeniging voor Chr. Holl. Inlandsch on derwijs op het Friesche zendingsterrcin te Keboemen opgericht, waarvan ds. Bouw man eveneens tot 1916 voorzitter was. Hier ter stede was ds. Bouwman voorzit ter van het districtsbestuur van Geref. Schoolverband. Ook is hij vanwege den Schoolraad tal van jaren gedelegeerde ge weest voor de examens en vanwege het Geref. Schoolverband examinator voor de z.g. Na-acte. Met. ds. Jac. van Nes Czn. te den Haag en ds. J. A. Tazelaar te Rotter dam nam ds. Bouwman het initiatief voor de uitzending van radio-kerkdiensten. Hij werd voorzitter der commissie en toen deze zaak later door de Generale Synode der Geref. Kerken werd geregeld, werd ds. Bouwman een van de Generale deputa- ten, van welks college hij nu eveneens voorzitter is. Hij is mede-oprichter van de BINNENLAND. Minister Patijn over den Nederlandschen stap inzake Abessynië. (3e Blad). De wet op de zeevisscherijdiploma's weldra in werking. (Binnenland, 3e Blad). Onze Indische luchtpostbrief. (3e Blad), BUITENLAND. De besprekingen te Boedapest en Belgrado (Buitenland, le Blad), De Fransche werkgevers verschijnen niet ter conferentie in hotel Matignon. (Bui tenland, le Blad). De C. S. A. R.-kwestie in Frankrijk. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Na aanvankelijke opklaring zal de kans op regen weer toenemen. Er zal een matige wind waaien uit richtingen tusschen Zuid en West. Overdag zal de tempera tuur weinig veranderen, 's nachts zal zij waarschijnlijk iets zachter zijn. afd. Leiden van de Ned. Chr. Radio Ver eeniging en voorzitter der afdeeling. Van zijn hand zagen eenige predicaties en referaten het licht. Het vorig jaar verleende de classis Lei den hem op zijn verzoek eervol emeritaat en in het begin van Februari a.s. zal zijn opvolger in de Sleutelstad zijn intrede doen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak geologie, mej. E. Meyers (Oegstgeest). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. A. van der Hoeff en Co., Waldeck Pyrmontlaan 20 Oegstgeest, assu rantiekantoor. Wijziging: P. H. Eggink, Pieterskerkkoor- steeg 9. Leiden, electr., gas- en waterfitter, koper- en blikslager. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: lood- en zinkwerker. winkel ln electr. art., sanitair en radio. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen" de heeren C. W. Coppoolse, Leiden; P. C. Drost, Den Haag. vroeger te Voorhout; G. G. Jungerius. L. Th. Kurpershoek en J. van Steenwijk, allen te Leiden; allen leerlin gen van den heer J. A. Jansen, Kamer- lingh Onneslaan 15, alhier. De heeren C. Brilman, P. van der Leeden en dr. W. Tuyn. allen alhier, zijn benoemd tot leden van de commissie, be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van nijverheidsonder wijs, gemerkt Nb. Nc, No. Np, N I, NIII en de aanteekening op de akte N III. zoomede voor het getuigschrift, bedoeld in artikel 38, eerste lid. der Nijverheidsonderwijswet, behoorend bij die akten of die aanteeke ning. De voordrachten-serie in het Leidsche Volkshuis zet in 1938 goed in met een voordracht door mr. G. J. Salm, uit Am sterdam. Voor zeer velen is deze geen on bekende en we twijfelen niet of zij zullen gaarne komen luisteren naar dezen boeien- den spreker. Zijn onderwerp is ditmaal: „Wat weten we van het verre verleden?"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1