Verslapte hoogspanning te Baarn Onze Indische Luchtpostbrief Een populaire gevangenis te Amsterdam 1EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 12 Januari 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS IDEAAL TAX g Hoe de wachtenden den tijd verdrijven "IS/T fs OTTEREN dagbladreclame Een bewogen jaar voorbij Het mislukte ANIF-experiment - Chineesche boycot Personeel verdiende duizenden RECHTZAKEN LUCHTVAART BAARN, 12 Januari. Wi] wachten nog. Wij hebben reeds lang gewacht. We zullen nog wel langer wach ten, althans zoo heeft het communiqué van dr. J. de Groot ons gisteren verteld. Toen in het badhotel te Baarn, het hoofdkwartier van wachtende hofdignita- rissen, officieren en journalisten van al lerlei pluimage, gisteren de mededeeling van den geneesheer bekend werd, en toen het dientengevolge in dc hersenen der wachtende persmenschen klaar werd, dat hun verblijf te Baarn nog lang zou kun nen duren, viel er een zekere ontspanning waar te nemen. Wel fronsten eenigen be denkelijk de wenkbrauwen, met bezorgd heid denkend aan den langen, langen tijd. waarvoor geen tijdverdrijf voorhan den scheen, en aan de vele copy, waarvoor de stof dreigde te gaan ontbreken, maar in ieder geval verdween een oogenblik de hoogspanning, die in de laatste dagen wel wat erg was opgeloopen. De aankomst van H.M. de Koningin, de aankomst tevens van verschillende hofdignitarissen, het bezet ten van het „bijkantoor" van het A.N.P.. de aankomst van verschillende anderen, wier aanwezigheid met de blijde gebeurtenis in verband kon worden gebracht, dat alles had de stemming gewekt, dat het nu ernst ging worden. Met grooter waakzaamheid werden de telextoestellen in het oog ge houden. Zenuwachtige naturen waren zelfs des nachts op een gedroomd geluid uit bed gesprongen. Doch toen gisteren omstreeks 12 uur het communiqué van den geneesheer kwam, keerde een, zij het eenigszlns gemelijke bedaardheid weer. De buitenlandsche journalisten, onder wie veel ËngeLschen en een enkele Scandinaviër, begonnen zich zelfs af te vragen, of Am sterdam niet meer „stories" zou opleveren dan Soestdljk, welk oord toch op dit oogen blik voor hen uit niet veel meer bestond dan uit een hotel en het hek van een onbereikbaar palels, waar voor fotografen eigenlijk meer te doen was dan voor ver slaggevers. En toch ging er niemand naar Amster dam. Men kan Immers nooit weten. Mis schien bleef men wat langer tafelen, mis schien ook trok de taptoe, welke des avonds te negen uur op de Brink in Baarn werd geblazen, wat meer belangstelling dan deze ceremonie zou hebben getrokken, indien de journalistieke zenuwen wat meer ge spannen waren geweest. De taptoe werd, in deze stemming van verslapte spanning, het amusement van den dag. JUBILEUMCONCERT CHR. ORATORIUM- VEREENIGING „CON AMORE". De as. uitvoering van „De komst des Heeren". Op de zilveren jubileum-uitvoering der Chr. Oratorium-Ver. „Con Amore", welke op Woensdag 19 Januari in de Stadsge hoorzaal plaats vindt, wordt ten gehoore gebracht het Oratorium van den Belgi schen componist Joseph Ryelandt, die op 7 April 1870 te Brugge geboren werd en daar sedert vele jaren directeur van het conservatorium is. Ryelandt is een vruchtbaar en kundig componist, een van de voornaamste ver tegenwoordigers der huidige Vlaamsche School. Vooral door zijn in 1907 voltooid oratorium, „De komst des Heeren", dat slechts driemaal in ons land is uitgevoerd, trok hij de opmerkzaamheid tot zich. De eischen, die Ryelandt aan de uitvoe renden stelt, zijn niet gemakkelijk. Voor namelijk de noodzakelijkheid van twee koren, is oorzaak, dat het werk ln ons land niet vaker werd gegeven. Het eerste deel behandelt Christus' komst óp aarde. Het geeft eerst een beeld van de duisternis, waarin het mensohdom wan delt, van het steeds heviger wordend ver langen naar verlossing en van de voorberei ding voor de komst van den Verlosser in het vleesch. Totdat in de volheid des tljds Christus op aarde in Bethlehem geboren wordt en Zijn heerlijkheid glanzend over de volkeren straalt. Tot een hoogtepunt van beeldende kracht stijgt zijn muziek in dat gedeelte, dat de geboorte in Beth- lêhems stal bezingt. Het mystieke „Het Woord is vleesch geworden" de jubelende Engelenzang en het innlg-vrome „Geze gend die gekomen is in Name des Heeren" weet Ryelandt tot een geheel van groote schoonheid te vereenigen. Het tweede deel verhaalt van het komen van Christus in de mensohenziel. Dit ge deelte, dat hoofdzakelijk voor twee solo stemmen is geschreven, geeft een beeld van dc worsteling eener door schuld ver- slagene ziel. om tie komen tot den vrede, die alle verstand te boven gaat. Op geluk kige wijze wordt het met een zeer melo dieuzer! koorzang, waarvan de woorden zijn ontleend aan den Sisten Psalm, be sloten. Het derde deel tracht de gebeurtenissen te schilderen, die met Christus komst op de wolken des Hemels ten jongsten dage samenvallen. Vooral dit deel is, muzikaal gesproken, rijk aan spannende momenten. Dc geweldige feiten, waarvan de H. Schrift in profetische taal gewaagt, de zalige ver wondering der verlosten, ze zijn sober, maar voor ieder aandachtig luisteraar dui delijk verstaanbaar, weergegeven. Het slotkoor bezingt de heerlijkheid van het nieuwe Jeruzalem en eindigt met het loflied van het Lam. Hierin is Ryelandt op z'n allerbest cn geeft hij muziek van waarlijk visionaire kracht. o kom var. allo goede reclame De taptoe op de Brink, welke de stafmu- ziek van „de veld" uit Utrecht blies, was een bewijs van erkentelijkheid van de te Baarn gelegerde bedieningsmanschappen der saluutbatterij, voor de hartelijke ont vangst, welke hun van de zijde der Baarn- sche bevolking is ten deel gevallen. Aller wegen bestond van de burgerij, tot welke deze klankenhulde gericht was, belangstel ling en het bleek, dat de taptoe niet alleen door de bewoners van het Badhotel werd beschouwd als een welkom evenement ln den dagelijkschen loop der dingen. Het was echter een ware verrassing voor dege nen, die van de Brink na afloop der taptoe naar het Badhotel terugkeerden, daar we derom de stafmuziék met bazuinen en pauken te zien opgesteld. De blazers waren per auto naar het Badhotel vooruit gereden en bliezen op het terras van het hotel tot groot genoegen van zijn bewoners nogmaals de taptoe. Kapelmeester Beunders liet zijn mannen geven wat zij geven konden en klaar en pittig tetterde de koperen muziek door de donkere avondlucht Het spreekt vanzelf, dat zooveel longenkracht, terwille der vriendschap aangewend, beloond diende te worden met een glaasje bier, dat den mu zikanten werd aangeboden in een der zalen van het Badhotel. Het geviel, dat de zaal, welke den mannen van „de veld" een gast vrij onderdak bood, juist de zaal was, waar twee telexmachines staan opgesteld, welke zijn aangesloten op de zendmachine in de werkkamer van het A.N.P. Natuurlijk was er veel nieuwsgierigheid rond dit technisch wonder Het duurde niet lang of een af gevaardigde werd naar het A.N.P, gestuurd, met een verzoek om een demonstratie. De man van het persbureau overwoog, dat een proefuitzending op het Baarnsche telex netje nut kon hebben en dat daarvoor geen betere tekst kon worden gekozen dan een hulde aan de blazers, die dezen avond zoo duidelijk van de vriendschap tusschen mi litairen en burgers hadden getuigd en er werd een tot nu toe ongekende dichter ge vonden, die hiervoor een versje uit zijn mouw schudde. De tekst van deze proefuit zending verdween als souvenir naar het eerste regiment veldartillerie. Zoo verdrijft het wachtende badhotel zijn tijd, in vriendschap en genoegen.... Zuster Trijntje Boonstra, die zal op treden als eerste verpleegster van Prinses Juliana, is gistermiddag uit Den Haag naar Soestdijk vertrokken. De rijksveldwacht voor het Paleis te Soestdijk is versterkt met 20 man, twee motorrijwielen en een auto. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Smits van Sliedrecht. NOORDEN. Geref. Kerk: Nam. halfacht, de heer E. J. Brugman, van Amsterdam. NOORDVVIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27 Nam. halfacht, ds. Mulder van Veenendaal. VOOR DONDERDAG 13 JANUARI. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijm: Nam. 8 uur, ds. B. van Neerbos, van Rilland Bath. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Riekel van Delft. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. P. Hon- koop, van Den Haag. HAZERSWOUDE. Salvatori: Nam. 7 uur, ds. J. D. van Hof, van Delfshaven. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. J. P. Meyering van Zwijndrecht. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder)Nam. 6.45 uur. ds. D. Driessen, van Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Culemborg (vac. dr. A. v. Seims) F. J. Mulder te HerveM. MET EMERITAAT. Twee Geref. predikanten in de buurt van de Overijsselsche hoofdstad, n.l. ds. N. G. Kerssies te Wezep en ds. H. H. Schoemakers te Kampen, die beiden dit Jaar hun 40- Jarig ambtsjubileum vieren zullen, zijn voornemens in den loop van dit jaar met emeritaat te gaan. Ds. Kerssies werd 14 Jan. 1875 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1898 candidaat werd om 31 Juli van dat jaar te Kapella-Biezelinga zijn ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1904 naar den Ham. om zich 13 Mei 1917 aan zijn tegenwoordige gemeente te ver binden. Ds. Schoemakers werd 30 Sept. 1873 ge boren en ontving eveneens zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen. In 1898 candidaat geworden deed hij 26 Juni van dat jaar zijn intrede te Dirkshorn. In 1901 vertrok hij naar Workum. welke stand plaats in 1908 met Alblasserdam verwisseld werd. 5 April 1914 verbond ds. Schoemakers zich aan de kerk te Kampen. Gevangenen kochten versnaperingen tegen den dubbelen prijs. Zooals wij gisteren hebben gemeld zijn de werkmeesters H. en V. de K. van de strafgevangenis, aan den Amstelveensche- weg te Amsterdam gearresteerd, omdat zij er van verdacht worden tegen geldelijke belooning gedetineerden in de gelegenheid te hebben gesteld met elkander in ver binding te komen. Het ,JRott. Nieuwsblad" geeft daarover nadere bijzonderheden. Wü ontleenen hier aan het volgende: Tal van inbrekers, helers, dieven, verduisteraars en andere misdadigers, die in gevangenissen elders in het land hun straftijd moesten uitzitten, vroe gen wegens „familie-omstandigheden" dringend overplaatsing naar Amster dam en meestal werden zij na eenigen tijd naar de gevangenis aan den Am- stelveenscheweg overgebracht. De aan gename verrassingen, die den heeren hier dagelijks als St. Nicolaas-surprises werden bereid, waren in de onderwe reld reeds spoedig wijd en zijd bekend. In die Amstcrdamsche gevangenis was het zoo kwaad nog niet, wanneer je maar goede maatjes wist te worden met de bewuste werkmeesters. Eén ding was echter noodig. Ook de werkmeesters huldigden het gezegde, dat alleen de zon voor niets opgaat. Er moest voor allerlei genoegens behoorlijk worden betaald. En zoo is men er achter gekomen, dat de gedetineerden tegen flinke bedra gen alles gedaan konden krijgen, wat zi): maar wilden. Alles werd in deze gevangenis binnenge smokkeld döor middel van de werkmeesters die zelfs Wél bij de familieleden van de gevangenen als vrienden thuis kwamen. Chocolade, boterletters, sigaren, sigaretten, Geldersche worst, een lekker pannetje soep, men kan niets opnoemen of het werd ge bracht of in de gevangenis toebereid. Jarenlang, naar schatting van 1925 af, oefenden tientallen gevangenen, hun over wicht op de werkmeesters uit, omdat deze ambtenaren eenmaal omgekocht hun extra verdiensten niet gaarne meer wilden missen en deze moeten in die twaalf jaar in de duizenden hebben geloopen. Het is gebeurd, dat aan een misdadi ger een bedrag van honderden guldens, dat als zijn aandeel werd beschouwd na een groote inbraak en door anderen werd bewaard, door bemiddeling van de werkmeesters in de strafgevangenis ter hand werd gesteld. Dit aandeel van den gevangene bedroeg 1. 1800. Het was ongeveer een kwart van een buit van circa f. 7000, die in 1934 door vier Amsterdamsche inbrekers is gestolen bij een inbraak in een belastingkantoor te Apeldoorn. Dit aandeel moest bewaard worden door een collega, aangezien die man. die daar „recht" op had, plotseling werd gearresteerd als verdacht van een andere inbraak, waarbij voor een groot be drag aan effecten werd gestolen. Hij was echter aan deze laatste inbraak onschuldig, maar hij wenschte den werkelijken dader niet te verraden. Daarom knapte hij drie jaar voor hem op en vroeg na zijn veroor deeling overplaatsing van de strafgevange nis te Zutfen, naar die te Amsterdam. Zijn aandeel van f. 1800 werd trouw bewaard door zijn koruiten. Een groot deel van dit geld kon hij, toen hij eenmaal hl de ge vangenis te Amsterdam zat, dank zij de medèwerking van de werkmeesters, in de cel ontvangen. De medewerking werd verleend tegen het gewone tarief, dat de behulpzame werkmeesters hadden bedongen: de helft van het binnengesmokkelde geld. Men zal zich afvragen, waarvoor de ge vangene dit geld ln zijn cel noodig had. In de strafgevangenis aan den Amstervecn- scheweg, met zijn vriendelijke werkmeesters hadden de gevangenen er echter zeer veel aan. lederen dag wilden zij sigaretten of sigaren rooken. Zij hadden ook wel eens trek in koekjes, in een hartig stuk worst of tegen St. Nicolaas in een stuk boterlet ter. En dat moest betaald wordfen. De gevangenen verstrekten den werk meesters het geld, waarvoor deze alles kochten, waar de gevangenen trek in hadden, met dien verstande echter, dat de ambtenaren den kostprijs volgens het bekende tarief verdubbelden. Zoo doende kregen de werkmeesters eerst de helft van het binnengesmokkelde geld, vervolgens den dubbelen prijs van de gekochte artikelen, totaal 75 van het door misdrijf verkregen geld. Een behoorlijke bijverdienste dus. Een gedetineerde at iederen dag suiker koekjes, waar hij dol op was en die hem ook bij flinke hoeveelheden werden ver strekt. Hij deelde de lekkernijen eerlijk met zijn kornuiten, die zoo nu en dan vry ln zijn cel mochten komen. Een andere gevan gene, die dol op melk was, kreeg zoo nu en dan anderhalven liter per dag. Op zekeren dag kookte een der gevange nen zelfs soep met worst in zijn cel! Het wordt mogelijk geacht, dat ook an dere ambtenaren in het complot zijn be trokken. Alle geëmployeerden in de straf gevangenis zullen aan een verhoor worden onderworpen, BATAVIA, 3 Januari. (Van onzen Indische correspondent). Indië heeft een bewogen jaar achter den rug. Een sterk opgaande lijn tot in de eer ste jaarhelft, waarna een stilstand en een bezinning is gekomen in de tweede helft. De begrooting zal voor het eerst zonder een aanzienlijk tekort worden afgesloten: de uitvoeren zijn met sprongen omhoog gegaan, gevolgd door de invoeren. Van buitenlandsche zijde is er bijzondere be langstelling voor vestiging van gToote be drijven getoond, waardoor de industria lisatie verder voortgang kan hebben, en ook in de politiek komt thans een gema tigd ethische richting tot uiting, die zich in verzoenenden geest richt tot den Vol kenbond en de Inheemsche beweging. Moesten in de bewindsperiode van den vorigen Gouverneur-Generaal de teugels strak worden gehouden, omdat het voor Indië ging om het „erop of eronder", nu ook met betrekking tot geldelijke voorzie ningen weer eenige toezeggingen kunnen gedaan worden, zal het tegenwoordig be leid wat meer armslag kunnen verleenen. Onopvallend voltrekken zich de verande ringen in de algemeene constellatie, het geen een aanwijzing is dat zoowel van vooruitstrevende als van behoudende zijde op de zekerheid van dit beleid wordt ver trouwd. Toenadering tot het moederland. Dit jaar heeft ook weer eenige toenade ring gebracht tusschen Holland en Indië, alsmede een beter begrijpen van elkan ders standpunt. Wij moeten het daarom des te meer betreuren, dat tegen het eind van deze maand een instituut, dat tot het sterker aanhalen van dezen band het zijne bijdroeg, n.l. het. Alg. Ned. Ind. Film-syndi caat, kortweg ANIF genaamd, zijn werk zaamheden voor een groot deel zal moe ten beëindigen, omdat door de onvrijwil lige stopzetting van het nieuws] oumaal de ideëêle inhoud aan dit syndicaat komt te ontvallen. De oprichters hebben niet kunnen bewerken, dat aan Indië door mid del van de film die belangstelling werd gegeven, waarop dit land aanspraak mocht maken. Wel konden de bioscopen m Nederland gerechte critiek uitoefenen op de techni sche afwerking der Anif-journaals. doch buiten deze afbrekende critiek hield men zelfs geen goed woord meer over voor het initiatief en de offers, welke in het onderhavige geval waren gebracht De weigering om deze journaals m Holland verder te vertoonen, sloot ook alle ver betering voor den vervolge uit. Wij staan dus op het oogenblik voor een mislukt experiment, dat echter op zichzelf meer waardeering moet afdwingen dan vele anderen die beter slaagden. Commercieel is slechts de film Terang Boelan een suc ces geworden, vooral in de Inheemsche wereld al is ook daar natuurlijk weer het noodigè op af te dingen. Het blijft voor ons Jndisohlui" toch altijd weer opnieuw eent raadsel hoe deze vicieuze cirkel kan wor den verbroken en op welke wijze derhalve door het aankweeken van grootere be langstelling in het moederland door woord en beeld, deg Hollander tegenover Indië minder commercieel zal kunnen komen te staan dan tot nu toe. De Chineezen en de boycot- beweging tegen Japan. Wij behoeven een dergelijke nationale band dan nog geenszins zóó sterk te voe len als bijv. de Chineezen in Indië ten op zichte van hun geteisterd stamland. Dit zou immers maar aanleiding geven tot in cidenten, die voor de Chineezen hier te lande des te onaangenamer kunnen zijn, omdat ze zich in een vreemd land voor doen, waar de openbare orde en rust niet mag worden verstoord. Toch hebben zij langen tijd een groote zelfbeheersching getoond, ook tijdens een Japansch vloot- bezoek: thans schijnt evenwel de boycot beweging tegen Japansche goederen in een verkeerde richting te gaan. Iedereen is uiteraard vrij een ander te boycotten, zelfs als men daar een gezamenlijke pro paganda voor zou willen voeren. Mits die propaganda maar niet van zachten dwang tot terrorisme overslaat, want dan is een krachtig optreden van de zijde der over heid ter bescherming van het algemeen belang vereischt. Onze Chinesche mede burgers zouden met deze handelwijze een deel van de sympathie verspillen, die zij hier zoo ten volle in deze moeilijke om standigheden genieten. De methoden om hun medeburgers te dwingen zich bij een bepaalde boycotactie aan te sluiten, zijn geenszins alle even on schuldig. Winkels worden met teer be streken en komen met naam en toenaam in de Chineesche kranten. Boeten worden geheven ten bate van het Roode Kruis, met bij niet-betaling de kans op oor-afsnijding. De oud-voorzitter van de Chineesche Han- delsvereeniging is in dit verband kort ge leden in hechtenis genomen omdat ge meend werd dat onder zijn leiding hande lingen dlaats hadden, die met de strafwet in conflict zouden komen. Deze arrestatie heeft echter onder de anderhalf millioen onderdanen, die de Chineesche bevolkings groep hier uitmaakt weer verontwaardi ging en verbittering gewekt, voornamelijk omdat zij voor het grootste deel zelf niet weten, waar de grens van het mogen en niet-mogen ligt. De Regeering had hier moeten beseffen, dat voor een zoo gediffe rentieerd ontwikkelde groep als de Chinee zen in Indië zijn, eenige nadere verklaring van haar houding wel gewenscht zou zijn, daar thans slechts misverstand ls gewekt. Het verschil tusschen legalen en illegalen boycot moet duidelijk gemaakt worden, dan zal men ook beter de kleine groep, die deze boycot thans traoht te forceeren kun nen houden binnen de perken, waarbinnen zij zich mAg bewegen. DE MOORD IN DE OLEANDERSTRAAT TE ROTTERDAM. Het OJV1. eischt tegen verdachte 12 jaar. Op 6 Juli van het vorige jaar werd in de Oleanderstraat te Rotterdam een veete tusschen den werklooze arbeider J. V-. 47 iaar en den winkelier p. J. van Berben op bloedige manier beëindigd. V. drong des avonds zeven uur den winkel binnen en bracht den winkelier met een mes eenige gevaarlijke wonden toe. Deze waren van <üen aard, dat de man nog in den loop van den avond ls overleden. Thans stond V. voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. Er waren 17 getuigen opgeroepen. Als eerste werd gehoord de inspecteur van politie J. V. Tas. Deze had de misdaad gereconstrueerd en was daarbij tot de overtuiging gekomen, dat van de verschil lende steken, die V. zijn slachtoffer, dat achter de toonbank moet hebben gestaan, één onder den oksel doodeliik is geweest- Hii had echter nog de kracht om te pro- beeren den winkel uit te kotnen. V. moet hem toen van achteren nog verschillende steken in den rug hebben toegebracht en in de keuken zakte Berben in elkaar. Tragisch waren de mededeelingen van den tweeden getuige, een zoon van het slachtoffer. Deze verklaarde, dat V. dien dag al eerder in den winkel was geweest en bedreigingen geuit had. De winkelier had toen gezegd, dat men de politie moest waarschuwen en dat is toen ook gebeurd. Het adres schijnt echter foutief te zijn overgekomen, waardoor de politie te laat is gekomen om den moord te voorkomen Deze getuige gaf ook inlichtingen omtrent de aanleiding van de veete. Het bleek een geldkwestie te zijn, terwijl bovendien V aan van Berben verweet, dat hij hem bij den steun verraden had- Als laatste getuige werd gehoord p. W. den Haan. wien verdachte eenige minuten voor den moord om vuur gevraagd had. zij stonden toen voor den winkel van den verslagene en verdachte had gezegd, ter wijl hij naar de winkeldeur wees: .Ik zal dien vullen verrader eens bii zijn kladden pakken", Hierna kreeg V. zelf gelegenheid verkla ringen af te leggen. Hij vertelde om., dat Berben hem steeds had gesard en hem meermalen bii den steun had verraden. Hij noemde het slachtoffer een ploert, hetgeen groote verontwaardiging in de rechtszaal teweeg bracht .Verder beweerde hij. door Berben aangevallen te zijn en hem uit zelfverdediging gedood te hebben. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. Römelingh, er op, dat ver dachte zich practisch gesproken van de heele zaak niets aantrekt Nadat spr. uitvoerig alle fei'en nas eens is nagegaan, achtte hii moord niet bewe zen, doch wel doodslag. Hii was van mee ning. dat hiervoor slechts een zeer zware straf op zijn plaats is en eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van twaalf jaar. Uitspraak 25 Januari a.s. MET 6 PERSONEN NAAR DEN HAAGf. 2.25 TF.Ï.F.F. 4368 (Ingez. Med.) HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hij kwam toch niet Terzake van beieediging stond A. J. S. uit Leiden terecht. Hij had N. uit Voor schoten onvriendelijke woorden toegevoegd Naar verdachte zei, krijgt hij van N. nog 90 oent. doch deze ontkende dat beslist. Over deze vordering ontstond een stevig discours, waaraan de Politierechter een einde moest maken. Er moest nog eer. ge tuige zijn, maar die was niet verschenen. „Hij komt toch niet heeft hij tegen me ge zegd", vertelde verdachte. „Dan zullen we hem laten halen", re pliceerde de Politierechter. Om dit te doen werd de verdere behandeling der zaak aan gehouden. Diefstal in hotel Bij verstek heeft de Haagsche Rechtbank den huisknecht H. F. uit Leiden veroor- aeld tot acht maanden gevangenisstraf, terzake diefstal van levensmiddelen uit een hotel te Den Haag. waar F. werkzaam was. Verdachte kwam van dit vonnis in vei zet. De chef-kok van hotel „Het Gouden Hoofd" deelde mede dat hij reeds eenigen tijd levensmiddelen had vermist. Verdachte ontkende de diefstallen te hebben ge pleegd: hij had de levensmiddelen van ver schillende koks gehad. Die vertelden dat natuurlijk niet, omdat zij het niet voor el- xander of hun patroon wilden weten. Hoe de boter, kreeft en sardines bij hem in zijn kastje waren gekomen, wist hij niet. De Officier meende in de pertinente ge tuigenverklaringen voldoende bewijs te vinden dat verdachte inderdaad den dief stal had gepleegd. Daarom werd bevesti ging van het vonnis gevraagd. Verdachte hield zijn onschuld vol. Uitspraak over 14 dagen. DE POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is gistermiddag te 5.10 uur op Schiphol geland. Zooals men zich herinneren zal, ver bleef de Nandoe enkele dagen met een kapotten motor te Bagdad. Nadat de Oever zwaluw een nieuwe daarheen had overge bracht, is de Nandoe huiswaarts vertrok ken. De „Jan van Gent" is gisteravond te 7 uur op Schiphol geland. 3—S

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11