STADSNIEUWS Blijde Gebeurtenis over één a twee weken 7 8 sie Jaargang DINSDAG 11 JANUARI 1938 No. 23863 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt In Memoriam Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per Tegel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ziftlf per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Uitreiking van vlaggen. Prachtig plan van „De Princevlag". De vereeniging „De Princevlag" alhier Is voornemens om, als het Prinsenkind ge boren wordt, aan de minderbedeelde stad- genooten (ondersteunden door Maatschap pelijk Hulpbetoon, schippers e.a.) een vlag aan te bieden, zoodat dan ook degenen, die geen geld hebben om een vlag te koo- pen aan het algemeene vlaggenfeest kun nen meedoen. Twee veelbelovende jongelui aangehouden. Zij pleegden verscheidene inbraakjes. Zondagavond deed een stadgenoot, zekere van der V., bij de politie aangifte van de vermissing van een bedrag van f. 13.50. De politie stelde een 5onderzoek in en toen kwam aan het licht, dat de 15-ja- rige zoon des huizes met een even oud vriendje, de R.. de daders waren. De jongens hadden zich van dit bedrag in een taxi laten rondrijden, een bioscoop bezocht en zich zelf op allerlei lekkernijen onthaald. Het overgebleven bedrag hadden zij op een plaats in het Van der Werfpark verstopt, waar de politie het geld ook in derdaad terugvond. Een nader ingesteld onderzoek leerde, dat de jongens nog veel meer op htm kerfstok hadden. Zoo bleken zij ook degenen te zijn, die in den nacht van Zaterdag op Zondag (hadden ingebroken bij den kruidenier L. in de Heerenstraat. Zaterdagavond waren beide jongens het terrein gaan verkennen, waarbij v. d. V. met een tang al vast een gat had geknipt in het gaas aan de achter zijde van den winkel. Zondagmorgen om 5 uur was de R. alleen teruggekomen, was door het gat gekropen, had met een steen een ruitje ingeslagen en kon zoo het raam ontsluiten. Zooals wij gisteren al meldden, bestond de geheele buit hier uit slechts vier stukjes chocolade. Zaterdagavond hebben zij ook nog een bezoek gebracht aan een woning in de Pioenstraat, waar zij met behulp van een looper zijn binnengedrongen. Zij onder zochten hier het geheele huis, doch von den niets van hun gading. En tenslotte bleken zij ook schuldig te zijn aan een diefstal met braak, op Oude jaarsavond en eveneens in de Pioenstraat gepleegd, waarbij een bedrag van f. 25. werd gestolen. Van dit geld hebben zij op Nieuwjaarsdag goeden sier gemaakt. Eerst trok het tweetal met den trein naar Den Haag en vervolgens per taxi naar Amster dam, waar zij zich eenige uren lieten rond rijden en zich te goed deden. Platzak kwa men zij 's avonds thuis. De bewoners had den van dezen diefstal geen aangifte ge daan, omdat zij in de veronderstelling ver keerden, dat het bankbiljet tegelijk met een enveloppe was verscheurd of verbrand. Beide jongens zullen vermoedelijk naar Den Haag worden overgebracht. GOUDEN DOCTORAAT. Zondag 15 Januari zal het 50 jaar gele den zijn, dat dr. W. C. Kersbergen te Zeist aan de Leidsehe Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. FEESTAVOND NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. Opvoering van „Robbedoes". In den foyer van de Stadsgehoorzaal vierde de afaeeling Leiden van de Neder - landsche Reisvereeniging gisteravond haar jaarfeest, waarvoor zij evenais verleden jaar de medewerking verkregen had van de Leidsehe tooneelclub „Vadertje Langbeen". De vrij talrijke aanwezigen werden welkom.geheeten door den voorzit ter. den heer'Van der Horst, waarna de tooneelclub een opvoering gaf van het be kende en reeds eerder hier ter stede over het voetlicht gebrachte blijspel „Robbe does", dal ook nu de toeschouwers te boeien wist. Er werd voor een behoorlijke vertolking zorg gedragen en er was een climax zoowel in het stuk zelf als in het spel. Enkele uitzonderingen als de dames Van Geer en Van Leeuwen daargelaten, hadden de spelers een oogenblik werk om in hun rollen te komen, doch allengs vlotte het beter en vooral het derde bedrijf bracht vaart en was kwalitatief zeer bevre digend. Bram Mennes had zich een goed regis seur getoond, terwijl van de medewerken den in het bijzonder mej. Van Geer een pluim verdiende voor haar gemakkelijke en zeer overtuigende spel. Uitstekend had zij zich in haar rol ingeleefd en mimiek, zoo wel als dictie, vielen te prijzen. Mej. Rie van Leeuwen, als gast. was eveneens goed op dreef en haar rake opmerkingen brach ten nog al eens vroolijkheid in de zaal. Van de anderen viel voornamelijk Bram Men nes op. Na afloop heeft de heer Van der Horst hartelijk dank gebracht aan de tooneel club voor de op dezen avond betoonde medewerking en de dames bloemen aan geboden. welke huldiging door de aan wezigen met applaus onderstreept werd. Het jaarfeest der Reisvereeniging werd, als altijd, met een dansje besloten. De bisschop van Haarlem heeft eer vol ontslag verleend aan kapelaan J. A. van der Snoek O.F.M. alhier, en als zooda nig benoemd pater R. A. J. Klarenbeek O. F. M. De politiebrandweer heeft gisteravond omstreeks 6 uur ten huize van H. v. d. R. in de Rijndijkstraat een schoorsteen brandje gebluscht. Aangezien gebleken is, dat den laatsten tijd vrij algemeen de meening heeft ingang gevonden, als zou de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin binnen enkele dagen te verwachten zijn, deelt Dr. de Groot mede, dat, hoewel de datum onmogelijk met eenige zekerheid is vast te stellen, de waarschijnlijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over één a twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is uitste kend; de emoties van de laatste weken hebben op Hare Koninklijke Hoogheid geenerlei nadeeligen invloed uitgeoefend. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Lezing en demonstratie. Gisteravond gaf de heer Roos, namens do firma Daviro uit Rotterdam, voor bo vengenoemde vereeniging een lezing en demonstratie over meetinstrumenten. Spr. wees er op, dat bij de moderne toe stellen geen goede service meer mogelijk is, zonder een aantal goede meetinstru menten. Hij behandelde hierna de hoofd groepen, waarin deze instrumenten ver deeld worden en vestigde bijzondere aan dacht op de cathodestraalbuis, welker werking hij voor allen begrijpelijk ver klaarde. Na de pauze werd met eenige instrumen ten. uit de keurcollectie, welke de spreker had medegebracht, gedemonstreerd. Dui delijk kwam hieruit de onmisbaarheid naar voren. De demonstratie met de ca thodestraalbuis en met een weerstands capaciteitsmeter trok speciaal aller aan dacht. De waarnemend voorzitter was de tolk aller aanwezigen, toen hij den heer Roos en met. hem de firma Daviro, hartelijk dank bracht voor den buitengewoon ge slaagden avond. Bij onze opgave van leveranciers aan het nieuwe Gymnasium is niet vermeld, dat óe zitmeubelen, bestemd voor de lo kalen van Curatoren, Rector en Docenten, alsmede leeraarszetels in de klassen, ge leverd werden door de firma Loeb alhier. JEUGDVEREENIGING „EMMANUEL." De groote zaal van gebouw „Nathanaël" was gisteravond geheel bezet met ouders en genoodigden om met de vrienden van bovengenoemde Vereeniging het vierde jaarfeest te vieren. Opgewekte pianomuziek verhoogde de gezellige stemming. De leider, de heer P. v d. Reijden, opende dit samenzijn op de gebruikelijke wijze en las den 150sten Psalm. Zijn openingswoord bepaalde spr bij dit Bijbelgedeelte, waar er alle reden is tot dankbaarheid aan God, Die ook dit Jeugd werk in Zijn genade heeft laten voortbe staan. Het jaarverslag gaf uitgebreid de reden weer van de naamsverandering, waardoor de „Vervolgklas" der Zondags school „de Graankorrel" is omgezet in een jeugdvereeniging; hierna bracht de pen- ningmeesteresse haar financieel verslag uit. Het programma voor de pauze werd verzorg door de jongens, terwijl tevens een kopje thee werd rondgediend en de gele genheid werd gegeven tot het stellen van vragen omtrent het Jeugdwerk. Het tweede gedeelte van den avond werd door de meis jes afgewerkt en werd gevuld door voor drachten, schaduwbeelden en een spreek koor. De avond werd besloten met een afzon derlijk programmapunt „Afscheid" gehee ten; vooraf hield de leider nog een korte toespraak, waarin hij alle vrienden en ouders hartelijk dankte voor hun mede werking en besloot met er op te wijzen dat het belangrijkste in het Jeugdwerk is de jongeren te wijzen op Christus! Prof. Dr. Willem de Vreese. Slechts enkele weken na Dr. Beets is een ander oud-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal aan zijn nabe staanden, zijn vrienden en zijn arbeid ont vallen. Zijn medewerking aan het Woor denboek is slechts een korte episode uit den opgang van zijn veelbewogen leven geweest. Maar dat vierjarig verblijf (1391 '951 in Noord-Nederland, hier te Leiden, heeft op dezen Vlaming een diepen in druk gemaakt en invloed geoefend. Ook op zijn taal, die zóó geheel Noord neder- landsch, Hollandsch geworden was, dat zijn schrijven en spreken slechts zéér zel den een enkel woord of uitdrukking maar wél, tot het laatst, zijn luide stem, zijn levendig gebaar, zijn drukke beweeg lijkheid! den zuidelijken Nederlander deden herkennen. Geboren Gentenaar, een echte Vlaamsche volksjongen, wist hij zich door zijn groote studiezin en ijver een plaats aan de Universiteit zijner geboor testad te verwerven als student in de Ncdeilandsche en Germaansche philologie, en er weldra onder de leerlingen van Ver- coullie, Paul Fredericq. Pirenne e. a. uit te blinken: zoodat hij op nog jeugdigen leeftijd werd uitverkoren om als Zuidne- derlandsch medewerker aan het Woorden boek verbonden te worden. Doch bij een hervorming en uitbreiding van het uni versitair onderwijs in het Nederlandsch te Gent, als gevolg van den voortgang en bloei der Vlaamsche beweging, werd hij weidra geroenen om aan dat onderwijs, aanvankelijk in lageren rang, later als ge woon hooglecraar deel te nemen. Niet zeer lang duurde het ook tot hij lid werd der Koninklijke Vlaamsche Academie: waar hij voor zijn groote werkkracht een uitgebreid studieveld vond, weldra eer der ijverigste, degelijkste en vruchtbaarste werkers en aanstichters, een stuwende kracht weid. vooral od het gebied der Middelnederland- sche philologie. Meer en meer legde hij zich vooral toe op de kennis en de verdere be- sludeering der Mnl. handschriften: hij ontwikkelde zich tot een voortreffelijk pa- laeograaf. werd welhaast de. als zoodanig erkende, beste kenner der Mnl. hs Vele reizen ondernam hii in Zuid- en Noord-Nederland en in schier alle landen van Europa; overal de Nederlandsche handschriften stelselmatig met de aller uiterste nauwkeurigheid, naar inhoud en vorm, beschrijvende: het schrift, de ouder dom, de taal. de geschiedenis, de achter eenvolgende bezitters, het papier, de band van het handschrift, niets ontsnapte aan zijn aandacht. Zoo verzamelde hij een reusachtig mate riaal. alles met keurige, duidelijke hand geschreven en naar een vast stelsel, met verschillende registers, geordend: Zijn „Bibliotheca Neerlandico Manuscripte", die hij eenmaal hoopte te kunnen uitgeven, met een handboek en een album van Ne- lerlandsche paleographie. Daarnaast strek te hij zijn belangstellingg ook meer en meer uit over de incunabelen (de gedrukte boeken tot 15101 en de postincunabelen (tot 15401; wat hem ook het eerelidmaat schap der Duitsche Akademie te München en het lidmaatschap der Kommission für den Gesemmtkataiog der Wiegendrucke te Berlijn bezorgde. Geen wonder dat hij, ook om zijn talent van organisatie de aangewezene was ter vervulling eener va cature van het directoraat der Gentsche Universiteits-Bibliotheek. Toen kwam de oorlog! Als alle Vlaam sche philologen van jongs af ijverig, vurig Flamingant, werd hij vanzelf gedreven in de gelederen der Vlaamsche activisten, waarin hij. als lid van den „Raad van Vlaanderen", een rol van beteekenis speel de die hem. na de nederlaag en den terug tocht der Duitschers en de (begrijpelijke Waalsche reactie (welhaast een „Fransche furie") zijn ambt en waardigheden kostte, ja zijn leven in gevaar stelde. Ter dood veroordeeld, weldra verbannen, beroofd van huis en hof. van veler vriendschap in Bel gië (en ook hier te lande), vluchtte hij naar Noord-Nedrland, dat hij voortaan, zonder eenig berouw over zijn politieke actie volgaarne als zijn tweede vaderland beschouwde, en waar hij te Rotterdam in het besturen der Gemeente-Bibliotheek nog 15 jaar lang (1919—'341 een hem geheel vlijende en zeer gewaardeerde ambtelijke werkzaamheid vond, zich o.a. toeleggende op het verzamelen, voor die bibliotheek en beschrijven van tal van Erasmiana. Totdat hij eindelijk de laatste vier jaren zijns levens in een rustige, gelukkige omge ving te Voorschoten zich geheel heeft kun nen wijden aan zijn geliefde „B.N.M." en anderen bibliographischen arbeid, waarvan veel. helaas „onvulscreven" zal blijven! De Vreese was een zeer kundige, geleer de boekenvriend. Hij was ook een sterk, een strijdbaar man, die van zichzelf en van anderen veel gevergd heeft, die geeri strijd geschuwd, veel moeilijkheden ge kend. zich menigen vijand gemaakt heeft, maar ook vele vrienden heeft verworven, die hem niet zullen vergeten. PROF. Dr. J. W. MULLER. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 6 September 1937, tot intrekking van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vast gestelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, voor zooveel betreft een gedeelte der gemeente, gelegen ten Noord westen van de spoorbaan AmsterdamRot terdam en ten Zuiden van het voormalige Psychopaten-asyl (Pesthuis). Leiden, 11 Januari 1938. 4437 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. AANRIJDING ONDER WASSENAAR. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is op den rijksstraatweg onder Wassenaar ter hoogte van de Maaldrift een vrachtauto, bestuurd door A van L. alhier plotseling naar links uitgeweken. Van de tegenovergestelde zijde kwam een personenauto, bestuurd door de L. uit Rotterdam, die de vrachtauto plot seling op zich af zag komen en een botsing niet kon voorkomen Vervolgens botste de vrachtauto tegen eenige boomen en reed met de voorwielen in de sloot. De personenauto werd vrijwel geheel in elkaar gedrukt, terwijl de L snijwonden en gekneusde ribben bekwam. De bestuurder van de vrachtau'o en de naast hem zittende Z. uit Wassenaar be kwamen vrij ernstige snijwonden aan hoofd en handen Dr. B uit Wassenaar en dr S uit Voorschoten verleenden de eerste hulp. Z is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd, terwijl de L.'én van L per particu liere auto naar hun woningen rijn ge bracht. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. Meyer. Rijnsburgerweg 116, Leiden' veehandel. Eigenaar J. Meyer, Leiden. M. van Dam. W. de Zwijgerlaan 7. Oegst- geest; veehandel. Eigenaar M. van Dam, Oegstgeest. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Conventia", Haar lemmertrekvaart 22a, Oegstgeest. Afkomstig uit 's-Gravenhage. Opheffingen: Van Dam en Meijer. W. de Zwijgerlaan 7, Oegstgeest: veehandel. N.V. Zeevisscherij Maatschappij „Knob- be", ter Leedeiaan 5. Sassenheim. Wijzigingen „La Vesdre" Wolindustrie. Zoeterwoud- scheweg 3. Leiden. De liquidatie is met ingang van 31 Dec. 1937 beëindigd. A. A. van Reijzen. v. Limburg Stirum- straat 5, Noordwijk-Binnen; electrische artikelen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf atelier voor het ontwikkelen en afdrukken van films en andere fotografische werkzaam heden. Naamlooze Vennootschap Conservenfa- briek „De Verwachting" v.h. E. J. Sehoon- dergang—Speet, Middelstegracht 49—53, Uiterstegracht 60. Leiden. Overleden directeur W. Droste. Wasse naar, dd. 31 Dec. 1937. Corn. Lok, D. 164, Ter Aar: timmerman. Uittredend eigenaar C. Lok. Ter Aar, dd. 1 Jan. 1938. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma order den naam Geroeders Lok. (Beperkende Beoalingeni. Vennooten J. C. Lok, Ter Aar en Corn. Lok Jr., Ter Aar. BINNENLAND. Interpellatie-Vorrink in de Eerste Kamëp. (Ie Blad). De buitengewone algemeene synode der Ned. Herv. Kerk komt morgen bijeen (Kerk en School, 3e Blad). Het drama ie Mill opgehelderd. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Zal Japan thans doorzetten? Ongerustheid in Engeland. (Ie Blad). De politieke besprekingen te Boedapest en Praag. (Buitenland, le Blad). De C.S.A.R. beschuldigd van de bomaan slagen te Parijs. Ge Blad). De code van den arbeid in Frankrijk (Buitenland, le Blad). Beck over Polen's buitenl. politiek (3e BI.). Adam Koe opgevolgd door generaal Skwarczynski als leider van het Pool- sche nationale blok. (Buitenl., le BI.). Het amendement Ludlow (geen oorlogs verklaring voor een volksreferendum is gehouden) door het Amerik. Huis van Afgevaardigden niet in behande ling genomen. (Buitenland, le Blad). Nieuwjaarsreceptie bij Hitier. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. Toenemende bewolking met eenige kans op regen. Later zal de lucht opklaren. De wind zal Westelijk blijven. De kans bestaat dat de temperatuur des nachts tot even onder het vriespunt daalt, doch overdag zal zij niet veel ver anderen. Te Den Haag slaagde voor het prac- tijk-examen in Fransche Handelscorres pondentie Ver. van Leeraren, de heer B. Huizen alhier. Voor het examen Engelsche Handelscor respondentie slaagde mej. S. L. J. Koch alhier. Belden zijn leerlingen van mej. Nell Kagie. Gisteravond werd in het Trianon- Theater voor het eerst vertoond het korte filmpje van het bombardement der Ja panners van de Amerikaansche kanon neerboot „Panay", het incident, dat zoo veel opzien heeft gebaard. Men krijgt even een indruk van dit onverwachte gebeuren, waarop dan het vervoer en de behande ling der gewonden volgt. De werkelijkheid is hier echter zeker niet zóó sensationeel althans in dit filmpje als wij mees tentijds van de „gefantaseerde" films ge woon zijn. Slechts wanneer men zich ter dege realiseert, dat hier nu eens geen sprake was van „spel", doch van een dra matisch gebeuren, dat zich in het ware leven afspeelde, zullen deze opnamen den toeschouwer treffen. Jammers is tevens, dat de beelden wat vaag zijn maar hier kon dan ook van een .speciale montage uit den aard der zaak geen sprake zyn... £>e heer C Crama. kleermaker van beroep en wonende Zuidsingel nr. 12 wordt as Zate: dag 70 iaar. Dit feit zou op zich zelf nle zoozeer vermeldenswaard zijn, ware het niet. dat aan dit jubileum een aardige bijzonderheid verbonden is. De heer Crama is namelijk in dit huis ge boren en heeft er sindsdien onafgebroken gewoond. Na zijn huwelijk is hii er bliiven wonen en zijn vijf kinderen zijn eveneens allen van hier uit getrouwd. Men wijst er ons op, dat de Zater dagavond in de Burcht gehouden propa- ganda-avond voor het Sanatoriumfonds „Ons Belang" is georganiseerd door de vereeniging van onderofficieren en niet door de ve eeniginz van off'cieren. Verder sch even wij dr' d? hoeren de Haan en de Jager een partij degen scherm den. dat moet zijn de heeren Haerden en de Jager. De dressuurproef stond onder leiding van den heer Beverwijk.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1