ARTIS IN NOOD 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Januari 1938 Derde Blad No. 23861 n BiTEML. WEEKOVERZICHT Donkere toestanden in Frankrijk Redactie1507 Directie est AcMni«fr 2500 Wie zal het land kunnen redden uit het moeras Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) «ROEIENDE ONZEKERHEID, -De .feestdagen liggen weer achter ons en stemming Is grootendeels verdwenen. Hét leven hervat zijn gewonen gang. los van sfeer en vrij van invloeden van het oozenblik Of de wereld daarmede te feli- clteeren valt, betwijifelen wij echter sterk. Zie bv wat zich bezig is af te spelen in Midden-Europa De verhoudingen daar ■waren reeds niet precies af te bakenen, doch thans tast men meer dan ooit in een soort doolhof rond. Om te beginnen is daar de vreemde en onverwachte wending vhh zaken in Roemenië. De verkiezingen brachten het ministerie Tatarescu geen meerderheid doch wettigt dit het aan het bewind brengen van een partij, die nhuwelijks 10%. der stemmen verwierf? En dit toch is geschied. De ontslag-aanvrage ,van Tatarescu c.s. werd aanvaard, hetgeen 'weinig bevreemding behoeft te wekken, ais men voor oogen houdt, dat in Roemenië efen zittende regeering, die bij verkiezingen geen 40% der stemmen en dus de meer derheid behaalt, al bijzonder zwak staat. Doch waarom dan een partij aan het roer gebracht, die nauwelijks 10"/.. der stemmen verwierf? Koning Carol heeft daarmede een zware verantwoordelijkheid op zich geladen, die, bij mislukking, de dynastie direct in het geding zou kunnen brengen. Als reden wordt opgegeven, dat de ko ning vreesde voor een te groote winst der Uzeren Garde, de nationaal-socialistische partij in Roemenië, en daarom het heeft willen wagen met de partij, die in staat zou zijn om de gevreesde partij den wina uit de zeilen te nemen. Het zij zoo, maar in zee gaan met een dergelijke minderheids- partij bergt niettemin groote gevaren in zich; het behoeft geen nader betoog. Uit den aard der zaak moet de partij van Goga. dfe man, die thans aan de touwtjes trekt, in velerlei opzicht sympathiseeren met hei. doel. dat de IJzeren Garde zich stelt, om die partij in werkelijkheid afbreuk te kun nen doen. En dat is inderdaad het geval. Goga's partij is meer gericht op toenade ring tot Duitschlanö en Italië, brengt mede een beslist anti-semietische politiek, voelt voor een soort totalitair bewind Geen wonder, dat de Roemeensche ver rassing in Frankrijk, Engeland en de lan de der Kleine Entente, met name Tsjecho- Slowakije een zeer onaangenamen indruk maakte! Weliswaar heeft de regeering Goga, waarin Micescu de portefeuille van buitenlandsche zaken draagt, zich uitge put in verzekeringen, dat in de buitenland sche politiek geen wijziging van beteekenis zal worden gebracht, doch vol argwaan blijft men en niet ten onrechte, gelet op het feit, hoe thans reeds Roemenië zich heeft uitgesproken voor erkenning van het Italiaansche imperium, dus zich geneigd toont voor toenadering tot Italië! De onzekerheid, die in Midden-Europa heersehte, is wederom belangrijk toegeno men en het is geen wonder, dat vanuit Sovjet-Rusland reeds bedekte dreigingen klinken. Zooals men weet, is Inzake de kwestie van Bessarabië nog nimmer .een definitieve beslissing gevallen, doch een Roemenië, dat Frankrijk steunt, kan reke nen op matiging van Russische zijde. Nu die zekerheid is weggevallen en dienten gevolge ook voor Polen de vraag, of het miet wenschelijk is om met Duitschland nader aan te pappen, meer naar voren komt, worden vanuit Svoj et-Rusland de eerste symptomen gehoord van aanwijzing, dat omtrent Bessarabië nog niet is beslist! Goga zal straks verkiezingen „organi- seeren" en men zal moeten afwachten of hij met de middelen, die blijkbaar in Roe menië mogelijk zijn om verkiezingen te „makein", in staat zal zijn, zich een meer derheid te verschaffen. Onmogelijk heet het niet. Het typeert tevens de waarde van vrije verkiezingen! Het anti-semietisme is reeds in vollen gang en we betwijfelen of de tusschen- komst van Engeland en Frankrijk in dit opzicht wel veel uitwerking zal sorteeren. Het anti-semietisme is Roemenië immers van nature niet vreemd! Als soort tegenwicht voor het gebeuren in Roeenië ziet men een sterke verkoeling in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije en Italië. Eens was de Duce de groote beschermer der vroegere Donau- mcmarchie tegen de Duitsche expansie- zucht, doch dit hjtot reeds historie gewor den, nu de as Rome-Berlijn zich heeft toe gespitst en Onbreekbaar heet. Komende week zullen te Boedapest be sprekingen plaats vinden omtrent de toe passing der protocollen van Rome! Het zal Weenen en Boedapest gelegenheid geven om zich te beklagen over Rome's wijziging in politiek opzicht, doch zal het veel baat. geven, gelet op de uiteenzetting van Gayda in de Giomale d'Ibalia? Deze verklaring laat immers weinig twijfel over of Italië steunt thans onomwonden het Duitsche streven naar expansie in de richting van den Balkan en daarmede is alles gezegd! Mogelijk zou zelfs kunnen- zijn. dat. wan neer Frankrijk en Engeland besliste toe zeggingen zouden willen doen, Oostenrijk zoowel als Hongarije zich meer in deze richting zouden willen oriënteeren. Men ziet, de onzekerheid is ernstig toe genomen en nooit kan dat van goeden in vloed zijn op behoud van den vrede, al hoort men dit woord meer dan ooit in alle verklaringen. Vandaar dan ook de voortzetting der be wapening op een schaal, dat men zich gaat afvragen, of diverse landen dan regelrecht afsturen op een staatsbankroet! Tusschen Engeland en Italië is de situa tie scherper geworden tengevolge van het uitzenden van radio-berichten in het Ara bisch door de B.B.C. als antwoord op de Italiaansche uitzendingen van Bari uit. Meer en meer vestigt zich de overtuiging^ dat in de Engelsch-Italiaansche verhou dingen het gevaar zich toespitst daar En geland met groote vasthoudendheid thans een program van afweer heeft ingezet, dat wel eenigszins doet denken aan het be kende gezegde: de beste afweer is de aan val! Gelukkig betreft het echter nog geen directe maatregelen van militairen of mari- tiemen aard! Niettemin: Albion ontwaakt. Onzeker is eveneens de situatie in het Verre Oosten. Het schijnt, dat Japan mo menteel vredespogingen in het werk stelt, pogingen, die echter nog niet tot eenig resultaat leidden. De Japansche eischen zijn te hoog gesteld! Eenigszins in de lijn van de uitlatingen van minister Soetsoe- goe. die feitelijk ronduit verklaarde, dat Japan's bedoeling is. om het blanke ras uit China te verdrijvenLater heeft Onze Parijsche correspondent schrijft: Het gaat slecht in Frankrijk, heel slecht zelfs De sociale conflicten, die de laatste maanden van het vorige jaar na een be trekkelijk rustige periode alierwege op nieuw uitbraken, nemen dagelijks in hevig heid toe en bijna geen dag gaat er voorbij, of een nieuwe tak van het bedrijfsleven wordt er door getroffen. Het was v/el een wonderlijke samen-loop van omstandigheden, die juist op het uur, dat het communiqué van minister-presi dent Chautemps. patroons en arbeiders op wekkend tot samenwerking en de hecr- schende sociaie onrust scherp afkeurend, op de Effectenbeurs bekend werd, de drei ging der bankgeëmployeerden met een onmiddellijke staking als een loopend vuurtje de ronde deed. Uit deze zuiver toe vallige omstandigheid werd onmiddellijk de conclusie getrokken, dat de toestand veel dreigender was dan men aanvankelijk meende cn dat een algemeene staking voor de deur stond, die de regeering met een dringend beroep op de bevolking trachtte te vermijden. Het gevolg was natuurlijk een onmid dellijke ineenstorting der noteeringen. vooral der staatsfondsen, die echter later weer een gedeelte van het geleden verlies Tokio geprobeerd dit te verdoezeien. gelet op de uitwerking in diverse landen, w.o. ook de Vereenigde Staten, maar den in druk zal men moeilijk meer geheel te niet kunnen doen. Het was een waardevolle waarschuwing konden inloopen, toen de ware strekking van het regeeringscommuniqué bekend werd Op slot van zaken is dit slechts een klein incident, maar het teekent toch de sfeer, die op het oogenblik in Frankrijk heerscht Slechts een kleinigheid is er noodig, een vergissing, een valsche voorstel ling van zaken, om onmiddellijk het bedrijfsleven in pessimistischen zin te doen reageeren. En werkelijk er is re den voor. Welke die reden is? Het ge mis aan autoriteit. Met woorden heeft de regeering her haaldelijk verklaard geen onwettigheden meer te dulden en in het vlammend com muniqué van Chautemps wordt verklaard, dat het voortduren van den tegemvoordi- gen toestand onmogelijk is en dat de re geering dit niet kan dulden. Die woorden zijn zeer zeker uit het hart van millioenen Franschen gegrepen, want ook de overgroote meerderheid der- arbei ders is die voortdurende agitatie moe en verlangt niets anders dan in vrede haar dagelljkschen arbeid te kunnen verrichten. Doch aan die woorden moeten daden be antwoorden en voortdurend blijkt het op nieuw dat de regeering den moed mist die kleine rumoerige minderheid tot rede te dwingen. Met enkele voorbeelden kunnen we dit illustreeren. Sinds ruim veertien dagen sta ken de duizenden arbeiders van de Goodrlchfabrieken te Colombes nabij Pa rijs. Het motief? Het wegzenden van den Russischen arbeider Rivinov, welk feit, vol gens de verklaring van minister-president Chautemps zelve, door beide partijen als arbiter aanvaard, volkomen gemotiveerd was. Wanneer dus dit ontslag gemotiveerd was, kan niemand aan de conclusie ontko men, dat de staking ongemotiveerd was. En wat heeft de regeering gedaan? Op de eerste piaats heeft zij den moed niet gehad de door de stakers bezette fabrieksgebou wen te doen ontruimen, heeft zij medege werkt tot de eveneens wettelijke „neutralisatie" van de fabriek en ten slotte blijkt zij onmachtig de partijen tot elkaar te brengen, daar de patroons zeer terecht weigeren de leiders van die ongemotiveer de staking weer in dienst te nemen, terwijl de arbeiders geen repressaille maatregelen wenschen te aanvaarden. Het voortduren van dit conflict dreigt bovendien nog heel wat ernstiger gevolgen na zich te zullen slepen, daar het arbeiderssyndicaat der chemische producten, waarbij een groot deel der Goodricharbeiders is aangeslo ten, roerig begint te worden, besprekingen voert over een sympathiestaking in de heele branche en Zich van den finencieelen en eventueel actieven steun der metaalar beiders tracht te verzekeren Een ander jammerlijk gevolg van dit ge brek aan autoriteit kan men op het oogen blik bijwonen in het Rhóne-dal, waar een staking is uitgebroken in de kalk- en ce- mentindustrie. In een der in die streek zoo talrijke fabrieken hadden de arbeiders het werk neergelegd en de fabriek bezet. In geen der andere fabrieken was er sorake van staking, daar over het alge meen de arbeiuers tevreden waren en een uitstekende verstandhouding heersehte tusschen werkgevers en werknemers. Tij dens een paar nachtelijke uren veranderde die situatie volkomen. Een honderdtal ke rels, die niet tot de fabriek behoorden, waren op het terrein binnengedrongen en in naam van de C. G. T. gaven zij bevel Dagbladreclame van onschatbare waarde. „Dagbladreclame is van onschatbare waarde zoo men op snelle wijze het publiek in een bepaald afzetgebied, waar ook gelegen, wil bereiken. Dagbladreclame is een soepel reclame middel, dat gemakkelijk in ieder reclameplan kan worden toegepast. Dagbladreclame kan desnoods in één nacht worden veranderd, indien een plotselinge wijziging der omstandig heden dit noodig mocht maken. Tenslotte is het controleeren de» resultaten van dagbladreclame een voudig. Waardoor U het gevoel wondt bespaard, dat iemand heeft, die op een doel schiet dat zich ergens in een volslagen donkere ruimte moet bevinden". Dit betoogde onlangs de heer Don Thomas, directeur van de V.V.V. van Zuid-Caiifornië. Een reclame-expert, die wel uitermate bevoegd is tot oordeelen. Hij wist n.l. het aantal win tergasten van Z. Califomië op te voeren van 200.000 tot 500.000 en heb aantal zomergasten vajn ongeveer nul tot ruim een millioen per jaar. In 16 jaar tijds is de Z. Californische ..vreemdelingenindustrie", dank zij systematische reclame, en in hoofd zaak dagbladreclame, ongeveer 800 vooruit gegaan. 4267 het werk neer te leggen. „Wat is er aan de hand?" werd aan een der stakers ge vraagd. „Er wordt gestaakt, mijnheer?" „Gestaakt? Waarom?" „Och, dat weet nie mand. Maar ik zal u zeggen, waarom ik staak. Ik ben lid van de C. G. T. en heb geen zin overhoop gestoken te worden of een pak slaag op te loopen!" Het voorbeeld, dat even té voren door de binnengedrongen kerels gegeven was. toen zij een paar werkwillige arbeiders met tien tegen een hadden overvallen en duchtig afgeranseld, zóó. dat twee hunner een veertien dagen in het hospitaal zullen moeten doorbrengen, was afdoende ge weest. Wie de leider is van de staking? Een kroegbaas, wiens cafétje de zetel is van de communistische cel en die luide den raad geeft: „Als ze niet willen, steek ze dan overhoop En wederom wat doet de regeering? In kort geding heeft de rechtbank beslist, dat desnoods met behulp van de gewapende macht de bezette fabrieksterreinen ont ruimd moeten worden. Maar de prefect, de regeeringsvertegenwoordiger dus. heeft tot nu toe geen linger uitgestoken om dit von nis uit te voeren, terwijl hij wel genoeg politie en mobiele garden bij de hand had. toen de werkwilligen, die verreweg de groote meerderheid vormen, uit protest tegen deze eenheid gedurende eenige uren het gebouw van de prefectuur bezetten. Met tientallen zou men deze voorbeelden van gebrek aan autoriteit kunnen ver meerderen. Of is het niet gebrek aan auto riteit, dat een dikke duizend stakers de opslagplaatsen der levensmiddelenwinkels bezet houden, terwijl meer dan vijf duizend werkwilligen het werk zouden willen her vatten? En wat te zeggen van de aanhou ding en gevangenhouding der twee werk willige transportarbeiders, die in het hartje van Parijs en op klaarlichten dag door sta kende kameraden gedwongen werden uit hun taxis te stappen en uren lang werden vastgehouden. Gebrek aan autoriteit! Gebrek aan auto riteit ook die staking van het gemeente- personeel, die een dag lang het heele gere gelde leven van Parijs ontwrichtte. Gebrek aan autoriteit eveneens het ontvangen der stakersdelegatie achter den rug van den onverzoenlijken minister-president om door zijn socialistischen collega van Binnenland- sche Zaken. En moet hetzelfde niet geconstateerd worden bij de staking in de haven van Rouaan, waar de matrozen de kapiteins willen verplichten afstand te doen van een der hoogste rechten, die steeds een scheeps kapitein „meester na God op zijn schip" heeft gehad: de vrije keus bij de aanmon stering van equipage? Werkelijk, de inzet van het nienwe jaar is wel heel somber en men ziet heusch niet, hoe Frankrijk zich uit die dreigende en steeds talrijker moeilijk heden zal redden. Minister Chantemps meer diplomaat dan sterk, is zeer ze ker niet de man, die Frankrijk uit deze benarde omstandigheden zal weten om hoog te halen. Maar wie dan? Het antwoord kan slechts gegeven worden door een hopeloos schou derophalen! En wanneer we in deze week na Nieuw jaar nog eei. wensch mogen uiten voor Frankrijk's bestwil, dan is het deze: Dat spoëBig. heel spoedig een „kerel" moge op staan een krachtig persoon, die nog niet verpolitiekt met vaste hand en onbuigzame wil het schip van staat In veilige haven moge binnenbrengen. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9