De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 8 Januari 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS WEERBERICHT. AGENDA Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 754. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.3 te Toulouse. Laagste barometerstand 738.6 te Vestmanoer Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige, later wellicht toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind. Toenemende bewolking, later weer kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Nadat een uitlooper van de depressie bij Schotland met vry veel regen ons land ge passeerd is. nam de kern af. maar een diepere nadert by IJsland. De hooge drukking is nog verder Zuidwaarts teruggetrokken. In een wei nig beteekenenden rug van hooge drukking over Zweden, waar de lucht opklaarde, is de vorst tot zeer streng toegenomen. Sarna meldt 31 graden vorst. Uit Frankrijk is de vorst ge heel verdwenen, in Duitschland bleef alleen in het Oosten lichte vorst over. in het Zuiden valt nog sneeuw. Ook in Zwitserland viel dooi in. op de Alpentoppen valt nog sneeuw bij tien tot vijftien graden vorst. In Frankrijk is de licht betrokken tot zwaar bewolkt en valt vrij veel regen. Engeland heeft tijdelijk opklaring, maar in Ierland en Schotland begint weer re gen te vallen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.Z.W.. 3 gr. C.. buiig. Londen: W.Z.W.. 4 gr. C.. mooi. Berlijn: Z.O.. 1 gr. C., sneeuwbuitjes. Nice: N., 5 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4»/i gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 5 gr. C. (41 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 7 u. 16 min.; nam. te 19 u. 35 min. Voor Maandag. Voorm. te 8 u. 06 min.; nam. te 20 u. 33 min. LICHT OP VOOR FIETSERS. Zaterdag: 4.35 nam. tot 7.38 voorm. Zondag: 4.37 nam. tot 7.37 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 8 Jan.: op 10 uur 28. 9 Jan.: op 10 u. 50; onder 0.02 uur. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 9 JANUARI. LEIDEN. Marekerk: Nam. 6 uur, dr. N. J. de Wilde uit Den Haag (jeugddienst! Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf. ds. ten Cate. Egllse Wallonne: dix heures et demie, Mr. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Makkink. Rem. Gerei. Gem.: Voorm. halfelf, ds. A. Trouw van Den Haag. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuls): Voorm. halfelf, ds. G. W. Melchers vair Heiloo. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm. halfelf, Gez. Mis. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Heerma. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur (Vcorb. H.A.), ds. van der Linde; nam. 6 uur. ds. B. J. Geerling van Oude-Wetering. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur. ds. G. J Sanders van Weesp (Voorb. HA); nam. 6 uur. ds. van der Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Lange. AARL ANDER VEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg: Voorm. 10 uur, ds. Oort van Amersfoort. Evangelisatie Hooftstr: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Dekker. Ned. Herv. Kerk Julian ast raat: Voorm. halftien. ds. Stehouwer; nam. halfzeven, ds. de Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Scheers. Klnderkerk ..Bethel": Voorm. 10 uur, de heer Zonneveld. Geref Kerk Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 u., ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. De Ruijterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mul der: nam. 6 uur. ds. Bosch. Martha-StichtingVoorm. 10 uur de heer de Haan van Oostwierum. Chr, Geref. Kerk v. Reedestraat: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. H A. en Dankz.t. ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. K. Warmoltz van Heemse; nam. 6 uur (Bed. H.D.I, ds. E. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Metering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geret Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 ,en nam. 5 uur, leesdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. j halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. I halfzeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tichelaar; nam. 5 uur, de heer Lambour van Katwijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur. dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfdrle, leesdienst. NOORDWIJK BINNEN- Ned. Herv,. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, de heer Veltkamp van Katwijk-aan- Zee. Ned. Prot. Bond (Lindenplein)Nam. halfacht, ds. Bloemhof van Hello. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (Bed. H.A.), ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Koers van Enschede. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 uur, ds. Kroon. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 5 uur, ds. van Noort. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrle, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Heyst: nam. 5 uur, ds. Stehouwer van Alphen. Kerkzaal: Voorm. halftien. ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. van Heyst. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, de heer C. J. Ph. Sobering van Apeldoorn. TER AAR Ned. Herv. Kerk: Voorm. haltien en nam. halfzeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds, Warner. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. H.A.). ds. Goudappel. Geref. Gem. (Ambachtshuis)'Nam. 5 uur, leesdienst. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum: Voorm. halftien en nam. 6 uur en Maandagnam. halfacht, ds. de Rovér van Vlaardlhgen. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. F. W. J. van der Kleboom van Bergen. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, ds. ten Kate; nam. halfzes, dr. Honders. KieviétkèfkVoorm. 10.05 uur, dr. Hon ders. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half tien en nam. halfzeven, leesdienst. VER. VAN VRIJZ. HERV. Beroepen: te Apeldoorn P. Brakman te Oud- en Roodkerk. GEREF. KERK. Aangenomen: naar Brussel (voor den verstrooiden arbeid als hulppred.) A. de Groot, cand. te Rotterdam. Ds. P. OOSTERBAAN. Morgen herdenkt ds. P. Oosterbaan, Doopsgez. predikant te Huizen—Hilversum den dag waarop hij voor 40 Jaar zijn ambt aanvaardde. De jubilaris werd In 1873 geboren en in 1897 proponent om 9 Jan. 1898 te St. Anna- Parochie zijn ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij ln 1901 naar Uithuizen, om zich 18 Aug. 1907 aan zijn tegenwoordige ge meente te verbinden. Morgenochtend zal de jubilaris een ge dachtenisrede uitspreken. VER. VAN CHRIST. ONDERWIJZERS. Tot lid van het hoofdbestuur van de Vereenlglng van Chr. Onderwijzers en On derwijzeressen ln Nederland en de Over- zeesche Gewesten ls gekozen mej. D. G. Rijken te Hlllegersberg met 1154 van de 1372 uitgebrachte geldige stemmen. De heeren Streefkerk te Alphen a. d. Rijn en Vriend te 's-Gravenhage verkregen resp. 93 en 125 stemmen. Mej. Rijken heeft haar benoeming aangenomen. Ds. B. V. HALSEMA. A.s. Woensdag viert ds. B. v. Halsema, Geref. predikant te Ermelo, zijn zilveren ambtsjubileum. Berend van Halsema werd 19 Sept. te Gees (Dr.), waar zijn vader, ds. G. v. Hal sema. de hoogbejaarde em. predikant te Haren (Gron.) toen predikant was. De ju bilaris bezocht de Rijks H.B.S. te Meppel en het Geref. gymnasium te Kampen, waarna hij aan de Theol. School te Kam pen theologie studeerde. In 1912 candidaat geworden nam hij uit 9 beroepen dat naar Haastrecht aan, waar zijn vader hem 9 Jan. 1913 bevestigde en aan welke ge meente de jubilaris zich verbond sprekende over 2 Cor. 4 5. In 1916 nam de jubilaris het beroep aan naar Hallum, om zich 21 Nov. 1920 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden als opvolger van dr. G. Ch. Aalders, die hoogleeraar aan de V. U. was geworden. Ook hier mocht zijn vader hem tot zijn arbeid inleiden en ds. Halsema nam den herdersstaf ln Ermelo op sprekende over Jes. 5 17. In 1920 werd ds. v. Halsema gekozen tot lid van het algemeen bestuur van de Ver eenlglng tot bevordering van Geref. Zie kenverzorging in Nederland, waarvan zie kenhuizen te Hoogeveen en te Ermelo uit gaan, die hem in 1921 met het secretariaat belastte, welke functie hij nog bekleed. Tevens is ds. v. Halsema lid van het stich tingsbestuur van het ziekenhuis Salem" te Ermelo. Aan dat ziekenhuis alsook aan de stichtingen van 's-Heererüoo is ds. v. Hal sema verbonden als docent ln de Chr. religie voor de opleiding van het personeel. Ook nam hij examens af op de bij den Geref. Bond van vereenlglngen en stich tingen van barmhartigheid ln Nederland aangesloten stichtingen, voor welk examen hij gecommitteerde was. Ds. v. Halsema was bestuurslid van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Ermelo, voorzitter van het Locaal- comité van de Vrije Universiteit en voor zitter van den ring Ermelo van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Van zijn hand verscheen in druk de ge dachtenisrede gehouden bij het 40-jarlg bestaan van de Ver. tot bevordering van Geref. Ziekenverzorging ln Nederland" on der den titel „Door Zijn hand geleld", ter wijl hij ook bijdragen publiceerde ln de plaatselijke kerkbode „Akker en Vrucht", en preeken in „Eenlgerlel Genade". Ds. v. Halsema die zijn Ermelosche ge meente ondanks de bij herhaling op hem uitgebrachte beroepen, trouw ls gebleven behoort tot een bekend geslacht der Af scheiding en is aan niet minder dan 15 predikanten die ln de Geref. Kerken die nen geparenteerd. De Jubilaris zal as. Woensdagmiddag van half drie tot half vijf recipleeren in de Dorpskerk en aldaar 's avonds om 8 uur een gedachtenisrede uitspreken. HEDEN. „Den Burcht": Prop.-avond Sanatoriumfonds „Ons Belang". 8 uur nam. Stadszaal: Gez. O.V.V. m. m. v. Willy Derby. „Zomerlust": Haarlem's operette-gezelschap. 8 uur nam. Zondag. Morschweg 59: Samenkomst 5 uur nam. W. de Zwijgerkerk Oegstgeest: Gemeento Gods. Spr.: Br. E. Gunter. 8 uur nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: Lustrum Leidsche Gymnasiastenbond U.S.A.: Tweede opvoering van „Prometheus Geboeid". Oud-Hortuszicht: Leidsche Radio Ver. Club avond. 8 1/4 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Relsver. Opvoering van „Robbedoes". 81/4 uur nam. Zomerlust: Eerste Leidsche Klucht- en Revue- Gezelschap. Uitvoering. Dinsdag. Morschweg 59: Samenkomst 8 uur nam. Stadszaal: Tooneelavond ten bate van „Pnlël" 8 uur nam. Zomerlust: Eerste Leidsche Klucht- en Revue- Gezelschap. Uitvoering. Katwp aan Zee: Hotel „Du Rhin". Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve uit Den Haag. 8 uur nam. Katwijk aan Zee: Casa Cara. Bij eenkomst Ger. Bond nam. 7»/* uur. Woensdag. Nomateg: Bijbellezing door den heer M. Hey- mans. Nutsgebouw: Lezing L. H. Fontein over het Montessori-onderwijs. 8 1/4 uur nam. W. de Zwijgerkerk Oegstgeest: Gemeente Gods. Spr.: Br. E. Gunter. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstvereeniging. Ten toonstelling Jan Sluyters (tot 16 Jan.), DIVERSEN: 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau. Boer- haavestraat 21. Van half drie tot half vier. Donderdags: Inenting tegen diphterie. half vier nam. precies. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 'sVrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De geschiedenis begon 's nachts". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Angel". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Tarzan's vlucht". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 27 uur en 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.straat 7: „Zoölogica". lederen middag 2.30 uur. 's Avonds om 7 en 8.15 uur. Woensdag, Zaterdag en Zondag 2 uur, jeugdvoorstelling. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.. „De lachende Vrijbuiter". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 8 t/m. Vrijdag 14 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reyst, Steenstr. 35, tel. 136 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst tc Lelden wordt- van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel, Van Driesum, Kortmann en Lahr. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis. ^)eskundig opgebouwde reclame campagnes voor een goed artikel, oi een goede zaak, systematisch in dagbladen gevoerd, moeten slagen. Lido-Theater. Er gijn vele imitatie- Tarzans, doch er ls maar één werkelijk origlneele Tarzan en dat ls de wereldver maarde zwemkampioen Johnny Weissmül- ler, wiens heldendaden zijn toeschouwers in groote vervoering brengen. Met zijn ge spierd lichaam slingert hij zich weer mid dels eindelooze lianen door de jungle, waar hij voor zijn Jane een huisje gebouwd heeft, zelfs met lift en stroomend water. Voorts is hun leven minder primitief dan vroeger; ze zijn een weinig meer „gecivili seerd" en hebben betere omgangsvormen aangenomen. Dit vervolg in de reeks is getiteld „Tarzans vlucht" en men bespeurt meer lijn. meer verhaal en meer afwisse ling, hetgeen de film stellig zeer ten goede ls gekomen. Doch daarenboven valt er toch ook nog van een ongeëvenaarde sensatie te genieten, welke opgediend wordt tegen een achtergrond van ongekende schoon heid ln het oerwoud. Het verhaal zelf be gint met de aankomst van twee familie leden van Jane in de jungle, die haar de heugelijke tijding komen brengen, dat zij een millioen geërfd heeft, waartoe haar aanwezigheid in Lonéen dringend ge- wenscht wordt. Zij voorzien zich derhalve van de medewerking van den oerwoud kenner Fry. doch deze blijkt geen eerlijke bedoelingen te hebben met zijn leider schap. Hij wil n.l. Tarzan in een kooi naar Europa brengen, om zoo geld met hem te verdienen. Tarzan en de onmisbare hulp van z'n olifanten verijdelen dit snoode plan echter bijtijds en het jungle-wonder en zijn Jane zetten hun gelukkig leven in de eenzaamheid verder ongestoord voort, want Jane's handteekening bleek al vol doende voor de erfenis en kapitein Fry heeft zijn avonturen niet kunnen naver tellen, of het moest in de maag van eeni- ge vraatzuchtige alligators zijn, die den snoodaard verslonden hebben. De sfeer van de jungle is bijzonder goed getroffen; prachtige natuuropnamen en afwisselende speelscènes en sensatie van de beste soort, terwijl het geheel gekruid is met een aan stekelijke humor, waarvoor Herbert Mun- din op dankbare wijze zorg draagt. De ath- letisch gebouwde Johnny Weissmüller troont als een koning temidden van zijn dieren in de wildernis en zijn charmante levensgezellin is Mauree Ó'Suliivan, en verder bewondert ge voortdurend de ge waagde opnamen, die ongetwijfeld een uiterst dankbaar resultaat hebben opge leverd. Met onverdeelde aandacht hebben we de sterke speelfilm „Verkeerd beoordeeld" ge volgd. waarin Jack Holt uitblinkt en Kath leen Burke en Florence Rice hem verdien stelijk ter zijde staan. Een gekleurd tee kenfilmpje en een attractief journal com- pleteeren dit welgeslaagd program. Casino-Theater De naam Victor Mc Laglen heeft een goeden klank en wanneer deze gev/eldenaar. die achter een robust uiterlijk een gevoelig kloppend hart ver bergt. de hoofdrol vertolkt, kan men er verzekerd van zijn, dat zijn tallooze be wonderaars in extase geraken om z'n door gaans sympathiek spel. hetwelk meestal verlevendigd wordt door een reeks span nende gebeurtenissen, waarin list en „han digheid" hoogtij vieren. „De lachende vrij buiter'' maakt op deze gang var. zaken geen uitzondering. Het is het relaas van het leven van Danny Mc Halle, wiens rus- lelooze en ongedurige aard hem een avon- luriersbestaan bezorgt. De grootste moei lijkheden weet hij zonder al te groote in spanning het hoofd te bieden, hoewel hij bij één van k'n ontvluchtingen vrouw en kind moet achterlaten. Zijn zwerversnatuur voert hem naar Zuid-Amerika, waar hij zich onder den naam van captain Easter de leiding van een revolutionnalre beweging weet te verschaffen. Hierbij komt hij ln aanraking met Mason, een politieman, die nog een kleine rekening met hem te ver effenen heeft uit vroegere tijden, doch voorloopig is Easter zijn tegenstander te vlug af. Het toeval komt Mason echter te hulp, wanneer Easter een hechte vriend schap heeft gesloten met Pat Collins, die de eigen zoon van Easter blijkt te zijn; uit angst, dat Easter haar Pat in het avon tuur met zich mee zal sleepen, verzet de verloofde van Pat zich met kracht tegen deze vriendschap, waarin ze steun vindt bij Mason, die haar voorstelt, hem te hel pen om Easter in handen te krijgen, in ruil waarvoor hij dan Pat ongemoeid zal laten. Voor een dergelijk verraad ls het meisje echter niet te vinden en ze waar schuwt Easter, waarvoor ze als tegenpres tatie, vraagt, dat hij Pat van verdere me dewerking zal doen afzien. Het is reeds te laat en Pat wordt gearresteerd. Nu be merkt Easter, dat er verraad ls gepleegd door Don Flavio, den president, en deze wordt volgens de regelen der kunst on schadelijk gemaakt, waarna Pat zijn vrij heid terugkrijgt. Victor Mc Laglen speelt de titelrol met veel bravour en boeiend. Vooraf gaat „Hoe raak ik mijn geld kwijt", een amusante rolprent vs&i Engel- sche makelij met goed spél vïn Jack Buchanan. 4 Trianon-theater Mariene Dietrich be hoort voor zeer velen tot de meest geliefde actrices van het witte doek en zoo ls het dan ook niet aan twijfel onderhevig of talloos velen zullen haai- deze waek willen bewonderen in „Angel", een film, waarin de star uitkomt onder leiding van Ernst Lubitsch. Het eerste opmerkelijke ln deze film is, dat de atmosfeer aanmerkelijk minder zwoel en romantisch is dan ln vorige creaties, welke in sterke mate wer den beinvloed door haar toenmaligen re gisseur Joseph von Sternberg. Daarenboven heeft zich haar speelwereld verplaatst naar het terrein van 'het dagelijksche leven, waardoor haar uitbeelding aan realiteit heeft gewonnen. Aan „Angel" ligt zelfs een zeer alledaagsch gegeven ten grond slag: de bekende driehoeksverhouding, waarbij Mariene als lady Barker, de echt- genoote van den diplomaat Barker (Her- bert Marshalli wordt geplaatst tusschen haar wettigen ega, die zich aan de staats zaken heel wat meer gelegen laat liggen dan aan zijn huwelijksleven, en een van diens jeugdvrienden (Melvyn Douglas) die op een wel heel toevallige wijze met haar ln aanraking is gekomen en zonder haar ware indentiteit te kennen, spontaan ver liefd op haar is geworden. Even geheim zinnig als Mariene alias Angel in zijn leven gekomen is, verdwijnt zij daaruit. Eindelijk na vele vruchtelooze pogingen, vindt hij haar terug, thans niet in Parijs, waar zij elkander de eerste maal ontmoet ten, doch in Londen en als de echtgenoot van zijn vroegeren vriend. Het conflict tusschen verschillende vormen van sym pathie, welke Mariene voor beide mannen koestert, spitst zich gedurig toe en bereikt zijn hoogtepunt, wanneer sir Frederick Barker voor diplomatieke aangelegenheden naar Genève moet vertrekken, zijn vrouw hem tot Parijs vergezelt en bij een geza menlijk samentreffen de waarheid aan het licht komt. Eerst dan begrijpt Sir Fred. Barker zijn tekortkomingen en dan is ook voor zijn echtgenoote het probleem opgelost. De groote actrice geeft aan deze rol een diep doorleefde uitbeelding, waarbij zij voortreffelijk tegenspel ondervindt van haar beide partners. Van het voorprogramma dient een dra matische film „Hoog spel" met Gail Patrick en Ricardo Cortez in de hoofdrollen met lof vermeld. Luxor-Theater. De film „De geschie denis begon des nachts" is meer dan een gewone amusementsfilm. De regisseur Frank Borzage maakte van deze romance iets aparts en hij slaagde er ln het mag nifieke spel der hoofdpersonen uitzonder lijker waarde te verleenen door zijn bui tengewoon fraaie montage. De geschiede nis begon Inderdaad des nachts. Zij begon in de nachtelijke verlatenheid van een be kend restaurant bij het knallen van cham pagne-kurken, bij zachte, meesleepende muziek en bij het wild kloppen van twee harten, die elkaar voor het eerst in hun leven troffen en direct liefde voor elkan-1 der vonden..,. Jean Arthur is de jonge, charmante Vfóuw, wier leven door een Ja- loerschen echtgenoot onmogelijk wordt ge maakt; Charles Boyer is de vreemdeling, die op zeer toevalligew ijze in staat is haar uit moeilijkheden te heipen, een aanran der neerslaat en met de vrouw een nacht van vergetelheid zoekt en vindt in het res taurant, waar de komische Secare (Leo Carlllo) in de keuken den scepter zwaait.1 Colin Clive is de echtgenoot, wiens pogin gen om de echtscheldingsactle zijner vrouw ongedaan te maken, mislukt zijn, doch die nieuwe mogelijkheden ziet zoodra hij be merkt dat zijn echtgenoote op een ander verliefd is geworden. Hij doodt den man, die door den vreemdeling bij de aanran ding neergeslagen en lichtgewond was, en werpt daarna de schuld op den minnaar van zijn vrouw, die om den ander te redden in wanhoop toegeeft aan den elsch harer echtgenoot om hem naar het buitenland te volgen. De geschiedenis is daarmede echter niet uit. Want ook bui ten de grenzen ontmoeten de betrokkenen elkaar en opnieuw stapelen de moeilijk heden zich op, totdat de echtgenoot, na meerdere misdaden, zoodanig in het ge drang komt dat hij zich van het leven berooft en schriftelijk de ware gebeurte nissen uiteenzet. Zoo eindigt deze film tenslotte op zeer sensationeele en voor den toeschouwer bevredigende wijze! Gelijk reeds gezegd „De geschiedenis begon des nachts" is een film, welke bo ven het normale peil der amusementsfilm uitgaat. Zij ls prachtig van regie en mon tage. overtuigend van spel: tragisch zoo wel als humoristisch, munt uit door vele close-ups, en brengt een buitengewoon vlotte dialoog, welke onafgebroken boeien blijft. Het beste spel wordt daarbij wel licht geleverd door Colin Clive als de ja- loersche en misdadige echtgenoot. Zijn mimiek en dictie, zijn gansche houding, zijn van een zeer groote kracht en zij geven aan deze historie een diepere tra giek! Hansi Knoteck. Victor Staal e.a. zijn in actie in een aardige Duitsche.film voor de pauze, welke naast de noodige span ning tevens een groot aantal opnamen geeft, die in het bijzonder den beoefe naars der ski-sport intere&seeren zal. ques te Parijs. Reeds op jeugdigen leeftijd 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6