LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 8 Januari 1938 Fi nan ci eel-Eco no misch Weekoverzicht Trustvorming het zwarte schaap in Amerika's economie BELEGGINGEN de Koninklijke DE STERRENHEMEL VAN DER DRIFT Co. VRAGENRUBRIEK Hot inloram bedrijvigheid in de staalnijverheid weer il@l mierom QlVlCtGnCl VQn gestegen van 20 tot 25 Vi pet., terwijl er ook (Van onzen flnancieelen medewerken. In een ietwat betere stemming zijn wij het jaar begonnen dan wij bet vo rige waren geëindigd. Een directe aanleiding was eigenlijk nauwelijks aanwezig, zoodat men den optimisti scher toon dan ook grootendeels zal moeten toeschrijven aan psycholo gische invloeden, die tenslotte ook zulk een groot aandeel hebben gehad in de reactie van dezen herfst. Men heeft het onbewust gevoel, dat een bodem is bereikt en dit gevoel scbept een zekere mate van vertrouwen in de naaste toe komst. Men ziet bijv., dat de goederenmarkten stabieler zijn geworden en men komt tot het besef, dat, met uitzondering wellicht van katoen, de voorraden stapelgoederen in de wereld zeker niet overmatig hoog zijn. Bovendien zijn de voorraden bij vele groote verbruikers tot een minimum gedaald en zullen zeer binnenkort aanvulling noodig hebben. Indien ook deze groote verbruikers tot de overtuiging mochten komen, dat de goederenprijzen zoo ongeveer hun laagsten stand hebben bereikt, zullen hun aankoo- pen van vrij groote afmetingen moeten worden. Aangezien ook de voorraden in handen van de speculatie danig zijn ge slonken, zullen die aankoopen ongetwijfeld onmiddellijk invloed moeten uitoefenen op het prijspeil. Naast deze meer algemeene overwegin gen heeft vooral de politieke en economi sche ontwikkeling in de Ver. Staten het hare bijgedragen tot het scheppen van een wat gunstiger atmosfeer. Nadat de Kerst en Nieuwjaarsstemming er min of meer was vertroebeld door de heftige uitvallen van eenige vooraanstaande autoriteiten tegen het „kapitaal", met name tegen de trust-misbruiken, en het vermoeden ge rechtvaardigd was, dat dit de voorboden waren van een felle actie van Roosevelt, is de Boodschap, die de President Maandag j.l. persoonlijk tot het Congres heeft ge richt, in dit opzicht aanzienlijk meegeval len. Wel kon men uit deze Boodschap, die in zeer vage bewoordingen was gesteld, le zen. dat Roosevelt de in de New Deal- politiek neergelegde beginselen met onver- flauwden ijver wenscht te blijven nastre ven (wie had anders verwacht?), doch Roosevelt onthield zich geheel van de ver wachte verwoede uitvallen tegen de „big business" en desavoueerde aldus min of meer de aanvallen van de voorheen door hem vooruitgeschoven pionnen. Men kan ongetwijfeld in Roosevelt's Boodschap een neiging tot verzoening tusschen administratie en zakenleven bespeuren. Of die neiging zoo geheel oprecht gemeend is, valt natuurlijk te betwijfelen, maar Roosevelt, die nu eenmaal zijn zinnen heeft gezet op een verdere verhooging der Amerikaansche koopkracht en daarnevens op een slui tend maken der begrooting, schijnt thans wel degelijk in te zien, dat hij hiervoor de medewerking van het groot kapitaal noodig heeft. Toch zal een anti-trust-actle niet ach terwege blijven. Trustvorming is steeds een zwart schaap in Amerika's economie ge weest. Men zal zich herinneren, dat reeds in 1890 de beroemde Sherman-Act poogde de uitwassen van het trust-stelsel tegen te gaan. De fameuze geschiedenis met Rocke feller's Standard Oil-ondernemingen be wees echter, dat de ondernemersgeest nog steeds iets spitsvondiger is dan de wet gevende macht en zoo hebben ook herhaal de aanvullingen en verbeteringen in de anti-trustwetgeving van Amerika niet kun nen voorkomen, dat door groote gemeen schappelijke belangen prijs-, markt- en conditie-afspraken werden gemaakt. Ook de jongste tijd is hieraan niet vreemd. Er is geen twijfel, of in de staal- en bouw- materialennij verheid heerschen karteltoe- standen, die niet geheel door den beugel kunnen en die het prijspeil onnoodig hoog houden. Ook in andere nijverheidstakken zijn aanduidingen van kartelformatie. Zoo kochten in 1937 bijv. 13 fabrikanten 64 pet. van den tabaksoogst, 13 ondernemingen 65 pet. van den tarweoogst, 10 „packers" 51 pet. van het aan de markt gebrachte rund vee en 37 pet. van de varkens. Of hier evenwel van „gevaarlijke mo nopolies" kan worden gesproken is natuurlijk nog een vraag. In elk geval zal de Administratie ongetwijfeld trachten, de „trusts" en „monopolies" in haar zwakke plekken te treffen. Wij gelooven echter niet, dat, ook indien zij hierin mocht slagen, zulks van waarlijk doorslaggevende beteekenis zal zijn voor Amerika's economische ontwik keling. Op het oogenblik is de situatie in de Ver. Staten dusdanig, dat de gunsiige en on gunstige bedrijisberichten elkaar zoo onge veer in evenwicht houden. Wij zien een aanzienlijke toeneming der werkloosheid, mede veroorzaakt door het ontslag van 30.000 arbeiders door de General Motors. Daartegenover kondigt bijv. een onafhan kelijke automobielmaatschappij als de Hudson Motor Cy. een verdubbeling van het aantal arbeiders tot 12.000 aan in ver band met de voorgenomen productie van ten goedkoopen wagen. Tegelijkertijd is de aanwijzingen zijn van een wat grooter activiteit in de textielindustrie. Roosevelt heeft deze week natuurlijk ook weer eens voor een verrassing gezorgd en wel ten aanzien van zijn zilverpolitiek. Hij heeft namelijk den aankoopprijs van nieuw-gemijnd Amerikaansch zilver ver laagd van S 0.77.57 tot 0.64.64 per ounce, daarmede den zilverproduceerende staten cier Amerikaansche Unie toonende, dat hij hij niet aan hun leiband wenscht te loopen. De bedoeling dezer verlaging is waarschijn lijk. een steen bij te dragen tot het in evenwicht brengen der begrooting. Men vreesde aanvankelijk, dat de Ver. Staten thans ook den aankoopprijs van buiten- landsch zilver, die met S 0.4475 nog aan zienlijk onder den verlaagden blnnenland- schen prijs ligt, zou reduceeren. doch voorloopig is deze prijs gehandhaafd. Een zucht van verlichting is ongetwijfeld ge slaakt. In de zilver-produceerende landen als Mexico, Canada, Peru en de groote zilver-bezittende landen als Britsch-Indië. De .silver-scare" is alweer verdwenen, vcor hoelang? Nederland is het jaar 1938 met een te genvaller begonnen: de „Koninklijke" heeft een interim-dividend van 6 pet, aan gekondigd. Weliswaar ligt dit dividend 1 DCt. boven dat van het vorig jaar, doch het is lager dan de verwachtingen, die het hadden getaxeerd op ca. 7'/s pet., terwijl bovendien de In sommige kringen geuite hoop op een bonus-uitgifte niet in vervul ling is gegaan. Laat ons op de eerste plaats constateeren. dat een interim-divi dend in het geheel geen maatstaf is voor het slot-dividend: bekijken wij de interim- en slot-dividenden der .Koninklijke" gedu- öende de laatste decennia, dan blijkt, dat er hoegenaamd geen vast verband tus schen beide bestaat. Voorts staat het wel vast, dat de financieele resultaten over 1937 uitermate gunstig zijn geweest, zoodat de gereserveerde houding, die het bestuur bij zijn dividendbepaling heeft aangeno men. verklaard zal moeten worden uit de behoefte aan liquiditeit in verband met de onzekere situatie in de Ver. Staten en wel licht mede tn verband met de vreemde ge beurtenissen, die zich op petroleumgebied in Mexico afspelen, waar de regeering blijft flirten met de nationalisatie-gedachte en de arbeiders eischen stellen, die zoo on geveer neerkomen op levenslange vacantie en verzorging. Dit zijn echter naar onze meening slechts incldenteele handicaps. De petroleum-industrie heeft een re cord productie jaar achter den rug, waarbij men de productie heeft weten op te voeren tot het onzaglijke cijfer van over de twee milliard barrels; deze vloed van olie vindt gereeden afzet tegen vrij redelijke prijzen en de Ko ninklijke Shell-groep heef haar aan deel in de wereldproductie wederom zien vergTooten. De vraag naar petro leum en petroleumderivaten is nog steeds toenemende en er is derhalve alle reden om de toekomst van ons grootste industrieel concern met ver trouwen tegemoet te zien. Een totaal dividend van 18 a 20 pet. over 1937 te genover 16'/i pet. over 1936 zou onze verwachtingen niet beschamen. Ook van andere zijde zijn, ondanks de inmiddels ingetreden sterke kentering, be hoorlijke dividenden te verwachten. Zoo heeft bijv. de „Amsterdam Rubber" haal' productie- en verkoopcijfers van haar be langrijkste producten gepubliceerd. Wij berekenen hieruit, dat de bruto-opbrengst van den rubberoogst der onderneming over 1937 niet minder dan f. 4.380.000, die van den palmolie-oogst ruim f. 2.000.000 grooter is geweest dan het voorafgaande jaar. Bo vendien zijn aanzienlijke voorverkoopen voor 1938 verricht tegen vrij hoogen prijs. Ook al neemt men in aanmerking, dat de kostprijs is gestegen uit hoofde van een verhooging van salarissen en loonen en van het duurder worden van geïmporteerde materialen en dat het conservatief beleid der onderneming bij de huidige onzekerheid en bij de inkrimping der rubberproductie vrij groote reserveermgen vereischt, dan kunnen wij niettemin rekenen op een vrij sterke verhooging der dividend-uitkeering, die over 1936 8 pet. heeft bedragen. Om nog eens een anderen greep te doen: het Ned.-Indisch tinbedrijf is er. ondanks de groote tegenvallers van twee voor Banka verloren gegane baggermolens, in geslaagd, den tinuitvoer in 1937 op te voeren tot 39.779 ton tegen een uitvoer van 31.684 tot in 1936, een laagterecord van 14.406 ton in 1933 en een vorig hoogterecord van 36.330 ton in 1929. Met Malakka is Ned.-Indie het eenige land geweest dat zijn quota volledig heeft kunnen produceeren. Ja, Ned.-Indië sluit het jaar zeifs af met een carry-over van 851 ton. Hiermede heeft het bewezen, dat het het potentieel krachtigste tin-pro- duceerende land ter wereld is. Volgens onze, overigens zeer oppervlakkige, berekening komt de dcorsneeprijs voor tin in 1937 uit op ca f. 2100 per ton, die voor 1936 op ca. f. 1570. Zelfs rekening houdend met de jongste daling van den tinprijs en de spe ciaal voor Ned.-Indië en Malakka dras tische productieverlaging voor 1938, kan men rekening houden met een verhooging van het dividend der Billiton Maatschappij en een belangrijke stijging van de inkom sten, die de Ned.-Indische Schatkist uit het tinbedrijf trekt. Doen wij echter nog één greep in ons be- drijfsleven en wel ditmaal bij het bank- Ster 3* gepotte, ot kkiu> Ster ,/i 2* grooue- Ster '/a 1* gr. :ll> Melkweg OEERS ©\TOJLEMMN UATSTE KVMH1ER N1EUVE HAAN Nevenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel op Ja- Quari 1938, in Ne derland, des avonds te acht uur Mid delbare Tijd, gelijk aan 2 h 43 min. Sterretljd. In tegenstelling met gewone land kaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den be schouwer geteekend. Dat is bij sterre- kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, ten einde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dèt kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het O.Z.O. naar het W.N.W., door de sterrenbeelden Twee lingen, Wagenman, Perseus, Cassiopeia, Zwaan, een gebogen stippellijnzij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterre&ee/dende eigennamen van een aantal der helderste sterren zija in sc/iryfletters ge teekend. De middaghoogte yan de zon neemt deze maand toe van 15°' tot 20%°, de dagboog de tijd dat zij boven den horizont sjtaat), dientengevolge van 7% uur tot ruim 9 uur. De schijngestalten van 'de maan zijn N.M.Jan.E.K.9 Jan.V.M.16 Jan.; L.K.23 Jan. en N.M.31 Jan. Slechts de schijngestalten van 9 en 16 Jan. vallen binnen ons kaartje ditmaal. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der yier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) zij'staat te dicht bij de Zon om goed waargenomen te worden. Mars (m 1,2) is avondster in den Water man, later in de maand in de Visschen. Jupiter (m 1,5) is avondster in den Steenbok; dicht hij de zon (29 Jan. in con junctie)', Saturnus t(m 1,2) is avondster in de Visschenu (ni magnitude helderheid, vergeleken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft.) Het jaar 1938. Hier volgen enkele gegevens voor het thans aanvangende jaar 1938. Het Mohammedaansche nieuwe jaar r(1357) vangt aan op 3 Maart Goede Vrijdag is 15 April, Paschen 17 en 18 AprilHemelvaartsdag 26 MeiPinksteren 5 en 6 Juni. Het Joodsche nieuwe jaar (5699) vangt aan 26 Sept en Kerstmis, als altijd, op 25 en 26 December. De astronomische Lente vangt aan op 21 Maart, als wanneer de zon om 7 uur in het teeken Aries of Ram yan den Dierenriem In Nederland, Januari 1933 20 h MT. Wettelijk ingeschreven bf) bet Bureau '/d Indnstrieclcn Eigendom onder No. 4 2 2 2 ZUID VENUS MARS© JUPITER Q) SATURNUS© treedt De astronomische Zomer vangt aan 22 Juni 2 h (Cancer of Kreeft)de Herfst 23 Sept. 17 h (Libra of Weegschaal) en de Winter 22 Dec. 12 h (Capricornus of Steenbok). Den 3en Januari 1938 staat de aarde in het Perihelion, d.w.z. in dat punt van haar baan om de zon waar zij het dichtst bij dit hemel lichaam isden 3en Juli staat de aarde in het Aphelion, d.i. op z'n verst van de zon af. De planeet Mercurius heeft z'n grootste Wes telijke elongatie op 20 Jan., 19 Mei en 13 Sept.; z'n grootste Oostelijke elongatie valt op 2 April, 21 Juli en 25 Nov. Venus heeft 11 Sept. haar grootste Oostelijke elongatiede dagen van haar grootste helder heid zijn 16 Oct. en de Tweede Kerstdag 1938. Elongatie wil zeggen: afstand van de zon (aan den hemel voor het oog welteverstaan). Bij de z.g. binnenplaneten Mercurius en Venus is dit van belangze gaan dan zoo laat moge lijk na de zon onder, c.q. komen zoo vroeg mogelijk voor de zon op, en zijn dan dus in het donker zichtbaar. Mars staat 24 Juli in conjunctie samen- stand) met de zonJupiter 29 Jan. en Saturnus 29 Maart; Jupiter staat 21 Aug. in oppositie met tegenover) de zon, Saturnus 8 Oct. Verduisteringen in 1938. Er zullen in 1938 vier verduisteringen zijn, te weten twee van de zon en twee van de maan. 14 Mei totale maansverduistering, beginnende 6 h 57 min. Greenwich-tijd, eindigende 10 h 31 min. In Nederland niet te zien. 29 Mei totale zonsverduistering, met een maximum-duur der totaliteit op de centrale lijn van 4 min. 4 sec. Deze totalitcitslljn ligt tus schen 50 en 550 Zuiderbreedte in de buurt van Vuurland. In Nederland is er niets van te zien. 718 Nov. totale maansverduistering, beginnen de 7 Nov. 20 h 41 min. Greenwich-tijd en ein digende 8 Nov. 0 h 12 min. De totaliteit vangt aan 21 h 45 min. en eindigt 23 h 8 min. Zichtbaar in Nederland, want de maan komt hier dan des middags omstreeks vier uur op en gaat den anderen ochtend kwart voor acht onder. 21122 Nov. gedeeltelijke zonsverduistering, maximaal 0,78 deel van de zonsmiddellijn. Zichtbaar alleen in de Noordelijke Pacific. wezen, dan ontwaren wij de keerzijde der medaille. De Nederlandsche grootbanken zullen waarschijnlijk weer de eerste groote lichamen zijn, die met hun balansen voor aen dag komen. En zooals de situatie zich laat aanzien, zullen de resultaten over 1937 nu niet zoo heel bemoedigend zijn. In den aanvang van het jaar is weliswaar de ef- fectenomzet vrij groot geweest, doch deze is sindsdien aanmerkelijk afgezakt en de zeer lage rentestand, die nagenoeg het ge- heele jaar van kracht is geweest, heeft de inkomsten ongetwijfeld sterk gedrukt. De rentabiliteit van ons bankwezen is een vraagstuk, dat langzamerhand een drin gend karakter heeft verkregen. (Nadruk verboden). BEMIDDELING VOOR HYPOTHEKEN. Makelaarskantoor OUDE VEST 29 - TELEX. 513 615 (Ingez. Med.) A. H. J. te L. Het is onze gewoonte om van inschrijfgelden e.d. geen melding te maken. Daarvoor dient men zich te wenden tot onze advertentie-afdeeling. Aan nieuwsberichten verleenen wij, als steeds, gaarne plaatsruimte. B. te L. De Gevangenpoort te Den Haag is des Zondags geopend van 1—4 uur. De toe gangsprijs is 10 cent. Uw andere vragen worden over enkele dagen beantwoord. G. R. te L. Het particulier adres van minister Romme is Rich. Wagnerstraat 1, Am sterdam. Minister Romme verleent eiken Woensdag om 2 1/2 uur audiëntie. Het ministerie is gevestigd Bezuidenhout 30, Den Haag. J. P. v. d. Z. te V. Minister president en minister van Alg. Zaken dr. Colijn; Binnenland - sche Zaken H. van Boeyen; Buitenlandsclie Za ken mr. J. A. N. Patijn; Defensie J. J. C. van Dijk; Economische Zaken mr. M. Ph. Steen - berghe; Financiën mr. J. A. de Wilde; Justitie mr. C. M. J. F. Goseling; Koloniën Ch. J. I. M. Weiter; Onderwijs. K. en W. prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine; Sociale Zaken prof. mr. C. P. M. Romme; Waterstaat mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren. G. C. E. O. te K. Wendt U tot den heer D. W. van der Wal inspecteur van politie, Poli tiebureau, Leiden, VOOR ZONDAG 9 JANUARI. Hilversum I, 1875 M. en 415.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.- muz. 9.00 Voetbalnieuws 9.05 Tuinb.praatje 9.30Gr.muz. - 9.45 „Van staat en maatschappij" causerie 10.00 Orgelspel 10.10 Zang en piano 10.40 Declamatie en gr.muz. 11.00 „Fantasia" en solisten 12.00 Causerie „Als ik kan" 12.05 Omroeporkest, en solist I.00 Gr.muz. 1.30 „Wat Indië ons geleerd heeft" 1.50 Gr.muz. 2.00 Boekbespreking 2.30 Concertgebouw-orkest en solist 4.10 Dordrecht-sche Gemengde Zangvereen. „Apollo" 4.30 AVRO.-Dansorkest 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 „De profeet Jeremia", causerie 5.30 Voor de kinderen 6.00 Sportuitzending 6.15 Sportnieuws ANP., gr.muz. 6.30 Causerie over het werkkamp „De Kuil" 6.45 Neder - duitsch Hervormde Kerkdienst 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Gr.muz. 8.45 Radiojournaal 9.00 „Barbe bleue", operette 10.00 Radiotooneel 10.15 Renova-kwintet 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO.-Dans orkest 11.4012.00 Orgelspel. Hilversum II, 301,5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— II.00 KRO. 8.30 Morgenwijding 9.30 Gewij de muziek (gr.pl.) 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert 12.15 KRO.-orkest. (Om 1.00 „Het 100-jarig bestaan van het Burgerlijk Wetboek", causerie) 2.00 Godsdienstonder richt voor ouderen 2.30 Gr.muz. 3.05 De KRO.-Melodisten en solist 4.00 Gr.muz. 4.15 Ziekenlof 4.55 Sportnieuws 5.00 Chr. Residentie-Mannenkoor en orgel 5.55 Gr.- muziek 6.20 Nederduitsch Herv. Kerkdienst 7.45 Sportnieuws 7.50 Gr.muz. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen 8.10 Oostenrijksch— Nederlandsch Uitwisselingsprogramma 9.30 Berichten 9.35 Gr.muz. 9.40 KRO.-orkest 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog Droitwich, 1500 M. 12.50 BBC.-Harmonie- Orkest en solist 1.50 Het Bridge water Harp kwintet 2.20 Voor tuinliefhebbers 2.40 Grmuz. -u, $.20 BBC-Orkest en soliste 4.20 J. O. te L. Secretaris van het Roode Kruis afd. Leiden is mr. M. B. Vos, Rapenburg 32. alhier. A, v. d. L. te L. Volgens het door u ge noemde artikel wordt het loon bij de arbeids overeenkomst bepaald op een bedrag, voor elk geval of voor eiken verrichten dienst afzon derlijk vast te stellen. Tenzfj uitdrukkelijk in de overeenkomst het tegendeel is bepaald, zult u geen recht hebben op kindertoeslag. M. N. te L. U hebt geen recht op uitbe taling van loon op de dagen, waarop u niet werkte. Niettemin kan het u gegeven worden uit billijkheidsoverwegingen. K. d. B. te W. Woubrugge. Nicuwveen, Uithoorn, Mijdrecht, Loenen, Hilversum, pl.m. 48 K.M. Hilversum. Utrecht, 's-Hertogen- bosch, Eindhoven, Weert, Susteren, Sittard, Pl.m. 173 KM. Missiepraatje 4.40 Het Willie Walker Octet 5.20 „Signposts to God", cyclus 5.40 Brosa Strijkkwartet en soliste 6.40 Filmpraatje 6.55 BBC.-Mannenkoor 7.20 Orchestre Ray- monde 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadig- heidsoproep 9.10 Berichten 9.25 BBC.-Zan gers 9.50 BBC.-Theater-orkest, BBC.-koor, Schrammelkwartet en solisten 10.50 Epiloog. Radio-Paris, 1648 M. 8.10 en 11.25 Gr.muz. 11.50 Orgelconcert 12.40 Gr.muz. 12.50 Visciano-orkest en zang 3.20 Zang 3.35 Mandoline-orkest 4.05 Duoconcert 4.20 Radiotooneel 5.20 Colonne-Orkest 8.35 Zang 8.50 „Le pardon de Ploërmel", opera 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest. Keulen, 456 M. 5.20 Havenconcert 7.35 Orgel, cello en harp 8.50 Gr.muz. 10.00 S.A.-Orkest en -koor 11.20 Omroep-Amuse mentsorkest 12.25 Vliegeniersorkest en W. Hass' orkest 3.20 Omroeporkest, -kleinorkest en solisten 5.20 Keulsche Mannenzangver- eeniging 7.20 Omroeporkest 10.0011.20 Eugen Wolff's dansorkest, zang en orgelspel (gr.opn.). Brussel, 322 en 484 M. 9.25 Gr.muz. 10.50 Orgelconcert 11.20 Reportage 12.40 Gr.muz. 1.30 Omroepsalonorkest 2.35 Gr.muz. 3.05 Pianovoordracht 3.35 Mannenkoor „Las- salle Kring" en Gr.pl. 5.35 Omroepdansorkest 6.50 Cellovoordracht 7.20 Omroepsalonor kest 8.20 Bonte Avond 10.30 Omroepdans orkest 11.20—12.20 Gr.muz. 484 M.: 9.20 Gr.muz. 10.20 Ed. Loiseau's orkest 10.50 Pianovoordracht 11.05 Gr.muz. 11.15 Repor tage 12.50 Orgelspel en Gr.pl. 1.35 Gr.muz. 2.202.35 en 2.50 Omroepsalonorkest 3.15 Gr.muz. 4.05 Strijkkwartet van Rome en jpr.pl. 5.15 Gr.muz. 5.50 Fud Candrix' or kest 7.35 Gr.muz. 8.20 Omroepsymphonie- orkest 9.20 Gr.muz. 9.35 Cabaret 10.30— 12.20 Gram.muz. Dcutschlandsender, 1571 M. 7.20 Omroep orkest, Hans Busch' orkest en solisten 9.20 Berichten 9.45 Sportreportage 10.05 Scheepsweerbericht 10.2012.15 Eugen Wolff's orkest, zang en orgelspel (gr.opn.). VOOR MAANDAG 10 JANUARL Hilversum I, 1875 M. en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gr.muz. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gr.muz. 10.30 Ensemble Jetty Cantor 11.10 Decla matie 11.30 Ensemble Jetty Cantor 12.30 Gr.muz. 1.30 Kovacs Lajos' orkest (opn.) 2.00 Het Omroeporkest en solist 3.00 Declama tie met pianobegeleiding 3.30 Het Omroep orkest 4.30 Causerie „Music Hall" (Met gr.pl.) 5.30 Gr.muz. 6.00 De Palladians 7.00 AVRO.-Dansorkest 7.30 Causerie „Beroemd-» heden In de dierenwereld" 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Concertgebouw orkest 9.15 Radiotooneel 10.30 Gr.muz. 10.40 Sportreportage 11.00 Berichten ANP, Hierna: AVRO.-Dansorkest 11.4012.00 Gra- mofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. NCRV.-Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.muz. 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gr.muz. 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. Lectuur 11.30 Gr.muz. 12.00 Berichten 12.15 Gr.muz. 2.30 Amsterdamsch Salonorkest 2.00 Voor de scholen 2.35 Gr.muz, 3.00 „Wat de pot schaft", causerie 3.30 Gr.muZ. 3.45 Bijbellezing 4.45 Sopraan en piano 5.15 Voor de kinderen 6.15 Gr.muz. 6.30 Vra genuur 7.00 Berichten 7.15 Vervolg vragen uur 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Evangelisatie- Samenkomst 9.45 Cello en piano 10.00 Be richten ANP. 10.05 Dampraatje 10.20 Ver volg van 9.45 10.45 Gymnastiekles 11.00 12.00 Gr.muz. Na afloop: Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.35 Sportpraatje 11.50 BBC.-Schotsch Orkest en soliste 12.50 Gr.muz. 1.35 Orgelconcert 2.05 „Troubles of a Game Warden", causerie 2.20 Gr.muz. 2.55 Sportreportage 3.05 Gr. muz. 3.20 Het Bath Pump Room Orkest 4.20 Orgelspel 4.50 Gr.muz. 5.20 Zang 5.40 Het Tom Jones Octet 6.20 Berichten 6.40 Zang 7.00 Muzikale causerie 7.20 Va riété-programma 8.05 Komische voordracht 8.20 „The Cinema", causerieën 8.50 Radio tooneel 9.20 Berichten 9.40 Buitenlandsch overzicht 9.55 Orgelspel m. m. v. solisten 10.20 BBC.-Theater-Orkst 11.00 Declamatie 11.20 Bram Martin's Band 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). Radio-Paris. 1648 M. 7.50. 8.50 en 10.40 Gr.muz. 12.20 R. Blareau's orkest en zang 3.05 Zang 3.20 Pianovoordracht 4.20 Zang 4.35 Vioolvoordracht 5.20 G. Bailly's or kest 8.35 Zang 8.50 „Gillette de Narbonne", operette 10.5011.05 Gr.muz. Keulen, 456 M. 5.50 Omroepkleinorkest 7.50 Silezische Orkestvereeniging 11.20 Brand weermuziekkorps 12.35 Nedersaksisch Sym- phonie-Orkest 1.35 Omroepschrammelensem- ble 3.20 Omroep-Amusementsorkest 6.30 Stedelijk Orkest M. Gladbach 7.30 Gr.muz. 7 55 Omroepkoor en solisten 8.20 Westduitsch weekoverzicht 9.00 Baskwartet 9.50—11.20 Omroeporkest en -schrammelensemble. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr. muz. 12.50 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Grmuz 5.20 Omroepsalonorkest 6.50 Om roepkleinorkest 7.20 Philharmonisch Orkest van Boedapest 9.15 en 10.30—11.20 Gr.muz. <134 m.' 12.20 Gr.muz. 12.50 Omroeporkest 1.50—2.20 Gr.muz. 5.20 Omroeporkest 7.05 en 7.35 Omroepsalonorkest 8.20 „La fille de Madame Angot", operette. Deutschlandsender, 1571 M. 6.35 Omroep orkest, -kleinorkest, Brandle-kwintet, cellokwar tet en solisten 8.20 Duitschlandecho 8.40 Philharmonisch concert 9.20 Berichten - 9.50 Kwartetconcert 10.05 Scheepsweerbericht 10.2011.20 Bremer Stadtmusikanten en net Hom-kwartet. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Zondag 9 Januari. lste Programma: lederen dag van 824 uun: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur! Kro, Ncrv enz. 3de Programma: 8.50 Keulen 9.50 Radio P. TT Nord of div. 11.20 Keulen 1&20 Brus sel vi. 13.35 Parijs R. 14.20 Brussel Fr. 14 35 Brussel VI. Pl.m. 15.35 Keulen 17.20: Parijs R. 19.20 Keulen 21.20 Brussel Fr. 21.35 diversen Pl.m. 21.50 Berlijn. 4de Programma: 8.30 Brussel VI. Pl.m 12.50 Droitwich 14.20 diversen 14.40 Droitwich 16.20 London Reg 16.40 Droitwich 17.20 London Reg. 18.00 Boedapest of div. 18.20 London Reg. 18.55 Droitwich -=• P1.Q1. 13,00 Boedapest öf div. Pl.m. 23.25 Par ijs Radio. Maandag 10 Januari. lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen Pl.m. 9.20 Parijs R. 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Brussel VI 13.30 Keulen 14.20 R. Danmark 15.20 Keulen 17.20 Parijs Radio 18.20 London Reg. 19.20 Miinchen of div. 20.20 Rome of diversen 21.25 Boedapest of div. 22.20 Brussel VI. 22.30 Keulen 23.20 R. Danmark of div. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 Droitwich 13.35 London Reg. 14.20: Droitwich Pl.m. 19.50 London Reg. 20.50 Droitwich Pl.m. 23.00 London Reg. 23.20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—6

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18