BINNENLAND M&oftèr6a&em,op KI o os ter balsem LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Januari 1938 Zesde Blad No. 23861 78ste Jaargang Njeuw defensie- uitvoerrecht in Indië S&tejst/ Verkeersregeling voor Paleis Soestdijk. Het publiek zal er wel worden toegelaten. (Van een specialen verslaggever). SOEST, 1 Januari. Zal op den dag, of beter gelegd op het tijdstip, dat de blijde gebeurtenis plaats heeft, publiek voor het paleis Soestdijk zal worden toegelaten? Het is een vraag, waarop „men" tot nu toe geen antwoord heeft gekregen. Toch is het antwoord er. De brigade-comman- danten der Rijksveldwacht te Utrecht en Amsterdam hebben gistermiddag, in het Bureau der Rijksveldwacht tegenover het paleis, geconfereerd over de verkeersregeling. Zij antwoorden bevestigend op de VTaag, of het publiek zich bij het paleis mag bevinden, ten zij hoogerhand het verbiedt. Indien dit niet het geval is, zal op het geluk kigste uur voor Nederland, iedereen, die zich voor het paleis wil bevinden, toegelaten worden. Door den brigadier-majoor A. de Groot uit Amsterdam, zijn drie verkeersregelin gen, betrekking hebbende op de wegen rondom het paleis, in teekening gebracht; een regeling, wanneer het kalm is, d.w.z. dat er niet veel bezoekers zijn, dat het druk is. dus veel toeschouwers en dat het zeer druk is. In het laatste geval wordt alle ver keer rondom paleis Soestdijk stopgezet, in ihet voorlaatste geval zal alleen het rij- verkeer uit de richting Amsterdam langs het paleis mogen maar wordt het verkeer, komende uit Utrecht (Biithoven) en Amersfoort, omgelegd, en is het niet druk dan zal alles blijven, zooals het thans is. Alleen worden dan op het kruispunt Soest- dijkschestraatwegUtrechtsche weg vier man extra geplaatst, om opstoppingen te voorkomen. Eii nu: het publiek. Men begrijpt, dat het gedeelte van den Utrechtschen weg, dat vlak langs het paleishek loopt, ver boden terrein zal zijn. Maar aan den over kant, dus op het rijwielpad, vóór het post kantoor, zal men zich wel mogen bevinden. Een stevige haag van veldwachters zal op dringen voorkomen. Dit is, in het kort, de inhoud van de verkeersregelingen, zooals die door brigadier-majoor de Groot in tee kening zijn gebracht en waaruit dus blijkt, dat tenzij hoogerhand anders beslist, men vóór het palels de wacht zal kunnen be trekken. De geheele verkeersregeling zal niet minder dan negentig man personeel in touw doen zijn. Per auto naar het paleis? Indien dit niet dringend noodzakelijk is, moet dit ont raden worden, temeer, daar de parkeer plaatsen, één voor de autoriteiten en één voor anderen, beide geprojecteerd moesten worden op den Utrechtsche weg, voorbij het paleis in de richting Amsterdam. Na tuurlijk zijn deze plaatsen langs de kanten van den weg voor uitbreiding in de rich ting Amsterdam, vatbaar. Maar het aan tal veldwachters is per slot van rekening beperkt en dus De parkeerplaats voor de autoriteiten zal, 150 M. voorbij het paleis, rechts van den weg komen, als men uit de richting Amsterdam komt. Deze parkeergelegenheid zal niet overbodig zijn, aangezien er stel lig rekening mede gehouden moet worden, dat vele autoriteiten de felicitatleregisters ten paleize zullen willen teekenen. Voorbij deze parkeerplaats komt. alweer verder in de richting Amsterdam, een parkeerplaats, links van den weg. Belangstellenden, die per auto komen, kunnen deze hier kwijt. Het stopverbod, dat nu voor het palels geldt, blijft natuurlijk van kracht, ook al wordt het niet druk. Voorts ls er op ge rekend het verkeer, wanneer het druk wordt, duidelijk aan te geven, hoe men te rijden heeft. De noodige borden zijn daar voor in gereedheid gebracht, zoodat. wan neer men uit de richting Amersfoort komt, bijtijds voor de omlegging van het verkeer gewaarschuwd wordt. Zonder vooruit te loopen op de practi- sche uitvoering van de verkeersregeling, mag gezegd worden, dat de teekeningen, ten bureele van de Rijksveldwacht ver vaardigd, stellig een uitstekend beeld ge ven van de situatie. Overal ziet men aan gegeven waar de veldwachters zich bevin den, zoodat elk oogenblik over hen beschikt ikan worden. Zélf rekenen de verkeersrege laars er op, dat plan n, dus het eenrich tingsverkeer langs het paleis, uit de rich ting Amsterdam, van kracht zal zijn op den gedenkwaardigen dag, dat saluutscho ten zullen verkondigen, dat er een prins of een prinsesje geboren is. Men weet het: Utrecht heeft eeïn foaitrterij van vier stukken 7 c.M. geschut ter beschikking van Baarn gesteld, zoodat, wanneer de batterij-comman dant, van den motorordonnans uit het Badhotel de schriftelijke mededeeling ontvangt, dat er een prins of prinses geboren is, onmiddellijk met vuren begonnen kan worden. Weliswaar ont vangt de batterijcommandant deze mededeeling eerst telefonisch, maar het vuren mag niet eerder beginnen, dan 11a de schriftelijke mededeeling; het kan n.l. zijn, dat de telefonische mededeeling óf verkeerd begrepen wordt, óf verminkt doorkomt, óf dat de telefoon op het beslissende moment dienst weigert. Daarom neemt men het zekere voor het onzekere en wordt door den batterijcommandant gewacht op de verschijning van den motor ordonnans. De stukken geschut staan voorloopig op gesteld naast het politiebureau in Baarn, op een terrein, dat door een ijzeren hek, met vele sloten behangen, stevig is afge sloten. Binnen tien minuten kunnen zij vandaar naar het weiland, aan de grens der gemeente, in stelling gebracht wor den, om na het ontvangen van de heuge lijke tijding om de vijftien seconden afge vuurd te worden. Is het eerste kanon af geschoten, dan heeft men dus zestig secon den den tijd eer het opnieuw afgevuurd moet worden. Daar het laden slechts enkele seconden vergt, kan men dus ruimschoots met. één batterij volstaan. Zelfs als één der kanonen onverhoopt zou weigeren, heeft men nog een zekere marge om de oorzaak der weigering op te sporen. Hoe men zal schieten en of dit niet ge vaarlijk is? Neen, saluutschoten worden gegeven met patroonhulzen, gevuld met kruit, waarover een papieren schijf is aan gebracht. Gevaar is er dus niet bij, ten minste wanneer men niet al te dicht bij het geschut komt., daar dan de luchtdruk merkbaar zou worden. Voorts is, door de keuze van het terrein, waar het geschut in stelling gebracht wordt, vermeden, dat er ruiten in de directe omgeving zouden springen. De manschappen voor de bediening der vuurmonden, zijn thans ondergebracht in een z.g alarmkwartier, in dit geval de gymnastiekzaal der Prinses Julianaschool Op deze manier kan men hen dus onmid dellijk, als dit noodig is, bereiken. Zóó gaat men dus. rondom het paleis Soestdijk, de blijde gebeurtenis tegemoet; rustig afwachtend, omdat alle maatrege len, die te treffen waren, ook inderdaad genomen zijn. Vóór het paleis, waar de veldwachters bij de beide ingangen, in hun regencapes, de wacht houden, bevindt zich voortdurend een aantal belangstellenden. Zij leunen op hun fiets of tegen de boomen, steeds sta rend naar de witte woning van Prinses Juliana en Prins Bernhard, vaag hopend een glimp van het Prinselijk Paar op te mogen vangen. Buitenlandsche journalisten en persfoto grafen, in Baarn en Soest ziet men ze in steeds grooter aantal, wandelen langs de wachtenden, speuren met beroepsblik- ken rond en loopen dan weer verder. Slechts één fotograaf, die zeker van zijn zaak wil zijn, houdt permanent de wacht. Zijn toestel staat gereed voor gebruik tegen het hek, dat hem van den paleis- grond scheidt. Als er wat gebeuren mocht, zal het hem tenminste niet ontgaan Soestdijk, Januari 1938 Een prinsje of een prinsesje? 51 of 101 kanonschoten? Ziedaar de groote vraag Prinses Juliana maakt een rijtoer. In gezelschap van Prins Aschwin. Het publiek, de persmenschen en de foto grafen, die gistermiddag, trouw en hard nekkig als steeds, kou en modder trotsee- rend, voor het Koninklijk Paleis te Soest dijk wachtende waren, zijn op een gegeven moment op een charmante wijze voor dit wachten beloond, aldus meldt 't Utr. Dagbl. Even voor 3 uur reed een groote donkere auto den tuin van het Paleis binnen en bleef eenigen tijd wachten voor den zij - ingang, die leidt naar den Prinselijken vleugel. Klokslag drie uur zag men de Prinses en Prins Aschwin de trap afdalen en de auto, waarvan inmiddels de achter- kap. geopend was, bestijgen. De Prinses nam rechts achter in den wa gen plaats. Prins Aschwin onmiddellijk naast haar. Even na drieën zette de auto zich in beweging. Toen de auto den weg opreed in de rich ting van de Vredehofstraat, zagen de wach tenden voor het eerst, dat inderdaad de Prinses zelf, gekleed in een zwaren bont mantel, in de open auto zat. Lachende hield zij de beide gehandschoende handen voor het gelaat, zoodat de meeste fotografen geen kans hadden haar te kieken. De Prins daarentegen, die eveneens lachende toekeek, kon wel gefotografeerd worden. De Prinses zag er voortreffelijk uit en haar stemming was uitstekend. De auto reed in een zeer matige vaart van amper 20 k.m., langs Hotel Trier de richting in van Soest, door enkele pers auto's haastig gevolgd. Het publiek voor het Paleis was eigenlijk te verbijsterd om hoera te roepen. De meesten volstonden met hun hoed of pet af te nemen, terwijl de veldwachters eer biedig saluut brachten. Het oude extra-uitvoerrecht vervallen. Naar Aneta uit Batavia verneemt, is heden bij den Volksraad een ontwerp- ordonnantie ingediend tot instelling van een nieuw speciaal uitvoerrecht, hetwelk den naam zal dragen van ..Defensie-uitvoerrecht", waarvan de opbrengst over 1938 geschat wordt op 6'/j millioen gulden. Deze belasting zal 1% van de waarde van de uitvoerpro- ducten bedragen. Het ontwerp kent geen vrijstelling voor bepaalde produc ten. Wel is ryoorzien in de mogelijkheid om bij regeeringsverordening bij wijze van hooge uitzondering nijverheidspro ducten van heffing vrij te stellen in dien zulks in het economisch belang van Ned.-Indië noodig wordt geacht. Het defensie-uitvoerrecht treedt met ingang van 25 Februari a.s. in werking, hetgeen samenvalt met het vervallen van het thans bestaande extra-uitvoer recht ad 2°/«. Restitutie van het betaalde defensie-uit voerrecht is mogelijk ten behoeve van ex porteurs (niet-producenten van het uitge voerde product» die voor of op den dag van indiening (dus heden) reeds de ver plichting tot levering naar buiten Ned.- Indië hadden tegen contractueel vastge stelde prijzen en die het aannemelijk ma ken, dat zij niet gerechtigd zijn betaalde belasting van anderen terug te vorderen. Zorg er voor altijd een oot Akkert Kloosterbalsem in huis ie nebben, die komt elk oogenblik van pas Akker's Kloosterbalsem, vanouds beroemd en beproefd, bewijst dagelijks onschat bare diensten en blijft ongeëvenaard: als wond-, huid- en wrijf-middeL Want dit is't bijzondere voordeel van Kloosterbalsem: 'n verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens, tegelijker tijd 'n wondere genezende uitwerking op spieren, weefsels en gewrichten. Daarom bijzonder doelmatig bij kneu zingen en dergelijke verwondingen. Een greep uit de vele verklaringen, welke ter inzage liggen: Ondragelijke brandwonden. De vellen hingen er bij! ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbal- scm. Hoe dat in eens heerlijk verzachtte, ik stond zelf verstomd over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer ge woon". Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr. Rheumatische pijnen kwelden ouden heer van 60 jaar..Hevige rheumatlek-aanvallen begonnen mUn leven te vergallen, Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend mij vertelde welke wonder baarlijke ondervindingen hy met Klooster- balsem had opgedaan. Nu ik zelf dit mid del heb toegepast, kan lk verklaren, dat ik mij weer Jeugdig en monter gevoel". Zoo schrUft ons de Heer J. Vr. te H. HET ONTWERP DER AANSTAANDE BOSKOOPSCHE TENTOONSTELLING. Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging. De 15e algemeene vergadering. Onder presidium van dr. A. v. Deursen van Groningen kwam de Ned. Chr. Reis vereeniging heden in hotel Americain te Amsterdam in 15e jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Nadat de voorzitter van de ontvangende afdeeling de vergadering een welkom had toegeroepen in de. hoofdstad des lands, hield de voorzitter, dr. A. v. Deursen, de openingsrede, waarin hij erop wees dat het 15e levensjaar der vereeniging zich ken merkte door een krachtige actie tot op bouw. Het bureau kreeg ook een afdeeling voor privé-reizen, waarvan de uitkomsten bevredigend zijn. Voor verschillende orga nisaties verzorgt de vereeniging de reizen barer leden en -teet kracht streefde de N.C.R.V. er naar het centrale orgaan te wezen door ook besprekingen te voeren met de directies van verschillende bladen ten-, einde reizen voor hun lezerskringen te erganiseeren. In dit verband bracht spr. hulde aan de commissie voor propaganda en uitbouw. Zoo is er nu in de N.C.R.V. die haar derde lustrum viert, een opgewekt leven dat zich op gelukkige wijze demon streert in de cijfers in de jaarverslagen. De ontwikkeling van het toerisme, het zoeken van onderscheiden wegen, is kenmerkend voor onzen tijd. Uitvoerig ging spr. in dit verband na de mogelijkheden die de door de Amerikanen georganiseerde reizen bieden, om vervol gens te bespreken in welke richtingen de N.C.R.V. haar wegen kan vinden. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat var, den secretaris, den heer H. A Dijkstra van Den Haag, ontleenen we dat het ledental van 12.041 op 30 Sept. 1936 steeg op 12.143 op 30 Sept. 1937. 1918 nieuwe leden werden ingeschreven en 1816 leden afgeschreven. De vereeniging organi seerde in 1937 159 reizen en sinds haar be staan totaal 1646 reizen. Een uitvoerig overzicht van de getallen der deelnemers aan deze reizen wordt in het jaarverslag gegeven benevens een overzicht van de autoreizen, de voetreizen, de winterreizen, de jeugdreizen, de reizen voor vereenigin- gen en de privé-reizen. Het orgaan „Ons Reisblad" verscheen elke 14 dagen en ..Ons Reisboek" elk jaar. Het orgaan heeft een oplage van ruim 11.000 ex. Vier maal werd propaganda gemaakt via de microfoon van de NCH.V. Voor de verschillende onder- deelen van het werk heeft de vereeniging 10 subcommissies. Het verslag van den penningmeester, den heer J. H. C. B. v. Dijk, maakt melding van een eindcijfer van de rekening van baten en lasten van f. 45.333.12. de balans van f 33 924 61 en de exploitatierekening van het orgaan van f. 11D79.09. Aan contribu ties werd onvangen f. 19.618.19. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedéchar- geerd. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 39.050. Het bestuurs beleid en dat van de redactie van het orgaan passeerden eveneens den hamer. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Rotterdam te houden. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. A. v. Deursen en H. v. d. Tol te Rotter dam werden herkozen. Het ontwerp-reis- plan 1938 werd eveneens goedgekeurd. Hierna hield de vergadering zich bezig met voorstellen van de afd. Apeldoorn, pen Haag, Haarlem. Leiden, Utrecht. Vlaardin- gen en omstr. en Zwolle, allen van organl- satorischen aard. Als wondmiddel onmiddellijk verzachtend en genezend bij oude en nieuwe wonden, brandblaren, ontvellingen, insec tenbeten, doorrijden en wonde- of doorgeloopen plekken. Als huid-middel bij winterhanden en wintervoeten, schrale huid, springende handen, uitslag, ring- en dauwworm. Als wriji-middel ongeëvenaard legen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, verstuikingen, heupjicht, zadelpijn, enz. Pot dooi 35 cent. Pollen ran 021/2 cent, i 1.04 en l 1.82. Hoe grooler pot, hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij alle goede Apotheken en Drogisten. 4271 (Ingez. Med.) MAND MET BLOEMEN EN VRUCHTEN NAMENS DE SCHOOLJEUGD VOOR PRINS BERNHARD. Het comité van de Nederlandsche school jeugd heeft heden ten paleize te Soestdijk een mand met bloemen en vruchten laten bezorgen voor prins Bernhard. In een begeleidend schrijven zegt het comité, dat de Ned. schooljeugd gedurende de laatste weken intens met den prins beeft meegeleefd. Door de aanbieding van bloemen en vruchten wil zij uitdrukking geven aan haar blijdschap over het aan vankelijk herstel. Plan van den heer A. Lebbink gekozen. Naar wij vernemen, is het ontwerp ,Maja", ingezonden door den heer A. Lebbink te Rotterdam, een bekende per soonlijkheid in tuinbouwkringen, gekozen uit de 34 plannen, die onder motto A wa ren binnengekomen voor de prijsvraag, uit geschreven voor het beste ontwerp voor den aanleg der Groote Voorjaarstentoon stelling te Boskoop, te houden van 1430 April 1938. Het is een prachtig plan, dat dan ook alle stemmen op zich vereenigde en dat weer geheel iets anders is dan de beide voorafgaande. Dat een plan voor een tentoonstelling te Boskoop heel bijzondere eischen stelt, is door den ontwerper blijkbaar aangevoeld, zoodat deze bij uitstek goed tot hun recht komen. Voor- en midden-gedeelte van het plan, zijn streng symetrisch, terwijl van het ach terste deel de aanleg in landschapstijl ls gehouden, met een bijzonder gelukkig ge slaagde overgang, gevormd door model stadstuintjes, die bezitters van kleine plek jes open grond ten voorbeeld strekken. Bijzonder geslaagd zijn ook de ontwor pen vergezichten, die elkaar kruisen en de volle lengte zoowel ais de volle breedte uit- I minister tot eenige nadere voorziening stekend doen uitkomen. aanleiding zouden kunnen geven. DE GIJZELING VAN EEN JOURNALIST. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden in verband met de gijze. ling van den heer Hansen heeft de minis ter" van justitie geantwoord, dat hij niet beschikt over middelen om een einde te maken aan een door den rechter ingevolge artikel 221 van het wetboek van strafvor dering bevolen gijzeling. Overigens hebben da vragen inmiddels voor het onderwerpelijke geval practische beteekenis verloren aangezien de bedoelde gegijzelde bij beschikking van de recht bank te 'sGravenhage uit de gijzeling is ontslagen Bij de betrokken gijzeling zijn geen feiten of omstandigheden gebleken welke den MINISTERIEELE CIRCULAIRE BETREFFENDE DEN BRAND- STOFFENBUSLAG. De minister van sociale zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebe sturen betreffende den brandstoffenbij- slag. waarin hij herinnert aan zijn vorige circulaire inzake dit onderwerp en waar in de minister bepaald heeft, dat degenen, die geen volle week bij de werkverschaf- fing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn tewerkgesteld. den brandstoffenbijslag slechts kunnen ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werk verschaffing arbeiden. Dit voorschrift blijkt aldus schrijft de minister thans in sommigegevallen onbevredigende consequenties te hebben ten aanzien van de tewerkgestelden, dóór dat de gesteunden, ook al ontvangen zij tengevolge van gezinsinkomsten een lage steunuitkeering, wel wekelijks brandstof fenbijslag ontvangen. De minister is bereid aan dit bezwaar tegemoet te komen, doch zou het niet juist achten, wanneer aan de tewerkgestelden ook over de dagen, c.q. weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffenbijslag werd toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodieke tewerkstelling hooger dan het bedrag, dat aan steun zou worden ont vangen. Hierin ligt reeds een zekere com pensatie. Daarenboven ontvangen de ge- steunden niet steeds den' vollen brandstof fenbijslag tengevolge van het voorschrift, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbe drag en brandstoffenbijslag ten hoogste mag bedragen 95%> van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de on dersteuning in het vrije bedrijf zou kun nen verdienen, indien hij niet werkloos was. Met deze factoren rekening houdend, keurt de minister goed, dat aan de arbei ders, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, te rekenen van 10 Ja nuari 1938 over de dagen, c.q. weken, dat zij niet zijn tewerkgesteld (de z.g. wandel- dagen of-weken) wordt uitgekeerd 50»/o van het bedrag, dat zij, met inachtneming van de ministerieele circulaire van 29 No vember j.l. als brandstoffenbijslag zouden ontvangen, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel tewerkgesteld waren ge weest. H. J. Kuiper (R.-K. W. V.), C. van der Lende iNV.V.i, A. Mastenbroek, dr. J. G. Oortwijn Botjes (Kon. Ned. Landbouwco- mité), K. L. H. van der Putt (pl.v.v. mr. B. J. M. van Spaendoncki (Alg. R.-K. wg. ver.), J. Schipper (C.N.V.), mr. B. C Slo- temaker (pl.v.vJitr. P. Steinz) (Verbond v. Ned. Werkgeversi, A. Stapelkamp (C.N.V.), prof. dr. J. A Veraart en prof. mr. C. W. de Vries. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale. 9 t/m 15 Januari. Consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.50 cent. Afdracht bü levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. VERSPREIDE .BERICHTEN. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag 20 dezer plaats hebben, in plaats van Vrijdag 21 dezer. UIT NED. OOST-INDIË VOORONTWERP KINDERBIJSLAG VERZEKERING. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, heeft benoemd tot voorzitter, le den en plaatsvervangende leden van de commissie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp-wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering. Voorzitter: mr. dr. L. N. Deckers. Deden en plaatsvervangende leden: Mr. F. J. H. Bach (r.k. Middenstandsbond); L. J. Bax- ker (N.V.V.), J. C. Blankert( Kon. Ned. Middenstandsbond). A. Borst Pzn (pl.v.v. mr. A. Hoekema) (Chr. Werkg.verbond), mr dr J van Bruggen (Ver. Raden van Arbeid), mr. T. A. van Dijken, W -Drees, dr H. L. van Duil (pl.v.v. mr. H. Bijleveld) (Rijksverzekeringsbank). Joh. Eering (N. V.C.). Jac. Gemen (R.-K. W. V.), mr. H. H. W. Groeneveld, P. J. Kolijn (C.B.T.B.), Voorburg. HET DEFECT AAN HR. MS. SUMATRA. Gisteren hebben wij een telegram van Aneta geplaatst waarin gesproken werd over een ongeluk aan boord van Hs. Ms. Sumatra, bij welk ongeluk een stoker zou zijn omgekomen. Uit het bericht, zooals wij dit ontvingen, was slechts op te ma ken, dat het een gisteren gebeurd ongeluk betrol. Dit nu is niet het geval; door een storing bij de ontvangst van het telegram is deze verkeerde indruk gewekt. Het bericht hield slechts een mededeeling in over de schade, die het ongeluk, dat eenigen tijd geleden op den kruiser is gebeurd, heeft veroor zaakt. Er is dus niet wederom een ongeluk ge beurd. Aneta heeft slechts willen seinen dat de schade van het destijds gebeurde ongeluk ten hoogste f. 2000 bedraagt, en dat de reparatie in Nederland zal worden uitgevoerd, wanneer dit niet tijdens het halfjaarlijksche onderhoud in Indië kan geschieden. Neen juffrouw!.... Hands up! betee- kent. dat u uw handen moet opsteken! PIN/TINUTTERCN NIEUWE UITGAVEN. Bij de Uitgevers Drukkerij Henri Bergmana N.V. te Tilburg verscheen in verband met de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis een bundel van „10 vaderlandsche liederen", verzameld en bewerkt door Jop Pollmann. die naar één der liederen „Slaat trommels en trompetten" werd genoemd. Bij de N.V. de Middelburgsche Courant te Middelburg is verschenen: „Het liberalisme en het agrarische vraagstuk" door J. Smid te

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17