BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag S Januari 1938 De strijd in het Verre Oosten De strij d in Spanj e gevraagd "f..?sr£s? ^vd AANGEBODEN DE ALGEMEENE TOESTAND Van Zeeland te Londen. De vloot-bewapening. Na het onderhoud, dat van Zeeland gis teren met Chamberlain heeft gehad en dat vier unr duurde, is het volgende com muniqué uitgegeven: Alvorens 'het rapport over de hem door de Britsche en de Fransche regeering toe vertrouwde zending te voltooien, heeft van Zeeland zloh met Chamberlain in verbin ding willen stellen, ten einde diens ziens wijze van den algemeenen toestand en in zonderheid van de vooruitzichten eener internationale actie op economisch gebied te vernemen. Tijdens het onderhoud zette van Zeeland in het kort het resultaat van zijn onderzoekingen uiteen. Afgespro ken werd, dat van Zeeland thans zijn rapport zal voltooien en de Belgische oud-premier verwacht, dat het in den loop der komende twee weken aan de Britsche en de Fransche regeering kan worden aangeboden. Van Zeeland ging er, voor zoover het hem betrof, mede aceoord, dat het rapport gepubliceerd zal worden, zoodra de Britsche en de Fransche reseerlng de gelegenheid hebben gehad, het te bestudeeren. Zooals te verwachten was, trekt de Ita- liaansche vlootuitbreiding zeer de aan dacht. In 1940/41 zal de Italiaansche vloot nu als vol®t zijn samengesteld: 4 pantserachepen van 35.000 ton, 4 pant- seikruisens van 24.000 ton. 7 kruisers van 10.000 ton, 12 oceaanikruisers, 12 kruisers tusschen 5 en 8000 ton. 12 vericennings- vaartuigen van 2000 ton. 20 groote torpedo, ibootjagers. 24 kleine torpedobootjagers, 32 zware torpedobooten, benevens ruim 100 onderzeeërs en talrijke oude schepen. Dit vlootprogramma wordt gecomple teerd door een politiek van aanleg van vtootbases. In Frankrijk wUst men er reeds op. dat de Fransche linievloot achterop zou gera ken bij de Italiaansche, indien het Itali aansche initiatief niet beantwoord werd. De Italiaansche schepen Vlttario Veneto en de Littorio kunnen over eenige maanden in dienst gesteld worden. Tot dien tijd worden de Fransche behoeften gedekt door de nieuwe kruisers Dunkerque en Strassbourg. Voorts zijn er twee scheipen van 35.000 ton in aanbouw, die slechts enkele maanden na de Italiaansche gereed zullen zijn. Na de indienststelling van de nieuwste Itali aansche schepen, zal de Fransche linievloot wat tonnage betreft achterstaan bij de Italiaansche. indien Frankrijk geen nieuwe schepen bouwt. In het begin van vorige jaar heeft de Fransche admiraliteit een programma opgesteld, dat in drie jaar voltooid kon worden, waarop oa een schip van 35.000 ton voorkwam. Het plan is ech ter tot dusverre opgehouden in verband met financieele bezwaren. Dit programma moet na het Italiaansche mtiatie-f weer worden opgenomen en voltooid. Frankrijk moet zich sinds de scheipping van de Duitsche vloot, voorbereiden op twee fron ten en verder de veiligheid van zijn kolo niale rijk kunnen verzekeren. In Duitsche militaire kringen zegt men volledig begrip te hebben voor het besluit van de Italiaansche regeering. Het Itall- aansdhe programma zal geen gevolgen met zich meerengen voor het Duitsche vloot programma dat ls vastgesteld in overeen stemming met Engeland in 1935. Niette- mm wordt niet ontkend, dat overeenkom stig dit verdrag en als gevolg van de En- geische vlootultbreidlng. Duitschland den aanbouw van een aantal nieuwe oorlogs- Men «hter geen over de witee waarop Duitschland deze uitbreiding denkt te on- en hoe hét tonnage, dat ter be- Khjfckïng staat gebruikt zal worden. Dat wil zeggen: men zegt nog niet aan te kun- ïl, me,\. 201 uitbreiden met *e- krachtiger bewapende schepen, of pfn van orooter tonnage .th Engeland wiist men op een bericht mt Japan, volgens hetwelk de nleuwe lMe sc hepen van dit land een Inhoud van 46.000 ton zullen hebben en bewapend zul len zijn met kanonnen van 16 duim. Indien dit bericht juist is dan zou de Indruk die door het Italiaansche initiatief ontstaan is. versterkt worden, dat Engeland genood zaakt zou zijn de veiligheidsclausule van de vlootovereenkomst van 1936 in werking te stellen. Deze clausule zou Engeland toe. laten het voor linieschepen vastgestelde tonnage van 35.000 te overschrijden Indien een buitenlandsche mogendheid die over schreed. Men spreekt thans over liniesche pen van 46.000 tot 52 000 ton met kanonnen van 16 duim en men verheelt zich niet, dat een dergelijke vergrooting van ton nage betrekking zou hebben op alle linie- vloten De kwestie van het evenwicht in de MLd dellandsche Zee ls door dit besluit van Mussolini weer een; ten zeerste op den voorgrond gebracht. Men hecht de grootste bc 'eekenis aan de besprekingen van de admiraliteit en aan de beslissingen die mogelijk in de eerstvolgende maanden ge nomen zullen worden. ROEMENIË De erkenning van Italië's Imperium. De inwendige politiek. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken. Micescu, heeft den Ita- liaanschen gezant thans officieel medege deeld. dat zijn rogeering zeer binnenkort toestemming voor de accrediteering van een nieuwen gezant zal vragen, die de Roemeensche regeering zal vertegenwoor digen bij den koning van Italië en keizer van Abessynië. De post van Roemeensch gezant te Rome is gedurende twee maanden onbezet ge weest. Joanltzescu is benoemd tot minister van landbouw. Hij is uit het ..Roemeensche Front" (de partij van Vaida Woiwod iwaarvan hij secretaris-generaal was, getreden. Met hem hebben zich verscheidene groo te afdeelingen van het „Roemeensche Front" bij de Nationale Christelijke Partij aangesloten. De liberale partij heeft zich uitgespro ken tegen de bedoeling der regeering de kamers te ontbinden, welke op grond van de jongste algemeene verkiezingen zijn sa mengesteld, zonder dat deze bijeen zijn ge weest. Een dergelijke maatregel acht de partij in strijd met den geest en de toepassing van de grondwet, daar slechts tot ontbin ding kan worden overgegaan, indien er verschil van meening bestaat tusschen re geering en parlement. VEREENIGDE STATEN Gezanten-benoeming. Roosevelt heeft Joseph Patrick Ken nedy tot ambassadeur te Londen en Hugh Wilson tot ambassadeur te Ber lijn benoemd. Voorts is bekend ge maakt, dat de Amerikaansche ambas sadeur te Moskou in het voorjaar naar Brussel zal worden overgeplaatst. Joseph Patrick Kennedy, de nieuwe am bassadeur in Engeland werd 6 September 1888 te Boston geboren. Kennedy is een zeer bekende figuur in de bank- en zaken wereld en gedurende enkele jaren bekleed-: de hij de functie van president der Securi ties Exchange Commission. Hugh Robert Wilson werd 29 Januari 1885 te Evanston geboren. Wilson studeer de aan de Ecole Libre des Sciences Politi- ques te Parijs. Reeds op jeugdigen leeftijd trad Wilson in diplomatieken dienst. Hij was achtereenvolgens particulier secretaris van den Amerikaanschen gezant te Lissa bon, legatie-secretaris in Guatemala, te Berlijn, Weenen, Bern en Tokio. Sins April 1927 bekleedde hij de functie van gezant in Zwitserland. In 1928 was hij adviseur en gedelegeerde van de voorbereidende com missie voor de Ontwapeningsconferentie te Genève. Volgens een statistiek van het departe ment van arbeid heben in 1937 1.745.000 arbeiders deelgenomen aan 3743 stakingen. FRANKRIJK De regeering en de stakingen. Minister-president Chautemps heeft aan den voorzitter van den algemeenen bond van Fransche werkgevers, Gignoux, aan den secretaris-generaal van de C.G.T. Jou- haux en aan de leiders van de beide voor naamste middenstandsvereenigingen, een schrijven gezondfen van den volgenden in houd: Het toenemende aantal arbeidscon flicten en de hardnekkigheid van som mige dier geschillen, alsmede de sfeer van agitatie, waarin deze conflicten zich afspelen, berokkenen aan het land onnoemlijke schade. Een dergelijke toestand mag niet voortduren en de regeering is vast besloten, niets achterwege te laten, om er een einde aan te maken. De minister-president kent de critiek, welke de werkgevers oefenen op de onwet tige stakingen en het politiek karakter, dat zij vaak hebben. Hiertegenover staan even wel de klachten van de arbeidersorganisa ties over het verzet tegen hernieuwing van collectieve contracten of het doorvoeren van scheidsrechterlijke uitspraken inzake loonen, e.d. CJhautemps acht het verstandiger, in plaast van dezen strijd te laten voortduren, de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders nader tot elkaar te brengen, ten einde gemeenschappelijk te pegen conflic ten te vermijden of het aantal er van te beperken en aan conflicten, die toch nog uitbreken een snelle en rechtvaardige op lossing te geven. De minister-president hoopt oprecht, dat dit ook de wensch is van hen, tot wie hij zijn schrijven richt en hij zal zich zeer ver plicht voelen, wanneer de vertegenwoordi gers van de werkgevers Woensdag a.s. des middags 4 uur bij hem willen verschijnen, te zamen met de vertegenwoordigers van de C.G.T. en van den middenstand. Hij is overtuigd, dat een eerlijk debat onder leiding van de regeering duide lijk de oorzaken van de huidige tegen stellingen aan het licht zal brengen en dat een nieuwe overeenkomst zal kannen worden uitgewerkt, welke een eerste voorwaarde is voor het herstel van den socialen vrede en de alge meene welvaart. Chautemps en de minister van arbeid, benevens de hooge functionarissen van beide departementen hebben bijna vier uur lang geconfereerd over een ontwerp voor een „modern arbeldsstatuut". De conferentie bood Chautemps en zijn medewerkers gelegenheid, de eerste richt lijnen te bestudeeren van de nieuwe ar- beidscode, door den minister-president dezer dagen aangekondigd en in zijn schrij ven aan de werkgevers- en de arbeiders bonden bepleit. De conferentie van werkgeversbonden heeft haar provinciale afdeelingen bijeen geroepen, om te beraadslagen over het ant woord. dat zal gegeven worden op de in vitatie van Chautemps. De bond van werkgevers in de Fransche textielindustrie heeft intus- schen minister-president Chautemps reeds een schrijven gezonden, waarin de verbazing van de leden van den bond wordt uitgedrukt over de metho de, welke de president denkt te vol gen om een einde te maken aan de sociale conflicten. De bond is van meening, dat de huidige conflicten een gevolg zijn van de te groote toe gevendheid van de regeering. In tusschen is gisteravond te Parijs een vijftigtal arbeiders van een wijnfirma in staking gegaan en heeft de magazijnen beziet. Bij deee firma zijn in totaal tweehonderd man werkzaam. Als vergelding van het verbod van eenlge Fransche kranten ln Italië, zijn de Ita liaansche bladen „Stampa" en Gazetta del Popoio" in Frankrijk verboden. Chineesche plannen. Naar uit Hankau gemeld wordt, zijn be paalde plannen betreffende de a.s. militaire operaties geformuleerd in een belangrijke conferentie van het Chineesche opperbevel. Deze conferentie werd onder leiding van Tsjang Kai Sjek gehouden en ls gisteren geëindigd. De bevelhebbers vertrekken thans in allerijl naar hun resp. fronten, voorzien van nieuwe instructies. Het is niet mogelijk bijzonderheden over de genomen besluiten te weten te komen. Er verluidt echter, dat vele Chineesche lei dende figuren voorstander zijn van het overgaan tot een offensieve tactiek op alle fronten in plaats van een in het defensief blijven, zooals men tot dusverre gedaan heeft. Deze militairen brachten naar voren dat de Japansche troepen dun verspreid zijn over afzonderlijke fronten, die mijlen uiteenliggen, zoodat hun achterhoeden en hun verbindingsmiddelen onevenredig be waakt worden en China een offensief op groote schaal kan openen, tegelijkertijd in alle richtingen. De Japansche opmarsch. Militaire waarnemers te Sjanghai zijn van meening, dat de Japansche legers in China ontzaglijk uitgebreid worden. Naar een ruwe schatting zijn 350.000 manschap pen verspreid over de uitgestrekte Chinee sche gebieden. Het in Zuidelijke richting oprukkende Japansche leger, welks doel Soetsjau is, waar het contact moet krijgen met het in Noordelijke richting trekkende Japansche leger, heeft Tsjausien, op 85 mijl van Soetsjau, bezet. Gemeld wordt, dat de Chineezen ver scheidene divisies uitgelezen troepen sa mentrekken ln de nabijheid van Soetsjau. De Japansche militaire uitgaven. Kringen van het Japansche ministerie van financiën ramen, dat de militaire uit gaven in 1938 een hoogte van vier tot vijf milliard yen zullen bereiken. Geheimzinnige branden in Nanking. Het veelvuldige uitbreken van geheimzin nige branden in Nanking, o.a. in de Sovjet ambassade, is thans door de Japansche autoriteiten opgehelderd Zij zijn aangesto ken door de overblijfselen van de Chinee sche troepen, die zich onder het publiek hebben gemengd. Een Chinees is door een Japansche patrouille gevangen genomen, terwijl hij bezig was een particuliere wo ning in brand te steken. Bij nader onder zoek bleek, dat het een vermomd Chineesch soldaat was. Koeng Teh Tsjeng niet meer in Tsjoefoe. Het is uitgelekt, dat hertog Koeng Teh Tsjeng, de rechtstreeksche afstammeling van Confucius, en zijn vrouw niet meer in Tsjoefoe aanwezig waren, toen de Japan- neezen deze stad, de geboorteplaats van Confusius, op 6 Januari binnenrukten. De hertog is, aldus het Japansche telegraaf- agentschap Domei, door de Chineesche troepen op bevel van Tsjang Kai Sjek naar Hankau gebracht. Hertog Koeng is het hoofd der familie Confucius en als zoodanig wordt hij niet alleen door de plaatselijke Chineezen, maar door het geheele Chineesche volk vereerd. Nieuwe incidenten in Sjanghai. Japansche mariniers hebben heden het New-Asia-hotel, Britsch eigendom, gelegen in de internationale nederzetting even be noorden de Soetsjau-kreek, bezet. Twee Britsche vlaggen werden omlaag gehaald en vervangen door de Japansche kleuren. Eenig huisraad werd uit het hotel, dat een van de meest modeme van Sjanghai is, verwijderd. Verder zijn Japansche soldaten handge meen geworden met een Russisch vrijwil liger, die een van hen met zijn revolver had bedreigd. Fransche politiemannen en an dere Russische vrijwilligers werden bij de zaak betrokken en tenslotte richtten de Ja pansche militairen een mitrailleur op de Franschen en Russen De Fransche autoriteiten hebben krach tig geprotesteerd. Hartnekkig duurt de strijd om Teruel voort. Slechts aan een gedeelte van het front is de strijd eenige uren onderbroken om vrouwen, kinderen en grijsaards te kunnen evacueeren die ten getale van 2000 de stad hebben verlaten. Van uitputting vielen eenige vrouwen flauw. Havas meldde gisteravond uit Bar celona, dat de rechtsche kolonel Rey d' Hancourt, de militaire commandant van Teruel, zich met 1500 man heeft overgegeven. Officieel is dit echter nog niet. De evacuatie der vrijwilligers. De ondercommissie der non-interventie commissie zal zich in haar bijeenkomst van Dinsdag bezig houden met het plan der deskundigen inzake de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. De kosten aan dit plan verbonden zul len, naar de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meent te weten, naar schatting ongeveer 400 000 pond sterling, d. i. ruim drie en een half millioen gulden, bedragen. Deze kos ten zullen door de non-interventiecommis sie worden bestreden uit de contributies der landen, die in de commissie vertegen woordigd zijn. Dat de kosten zoo hoog zijn, komt omdat het plan de volgende maat regelen omvat: Het vormen van basiskampen, op flin- ken afstand achter het front gelegen, waar in de vrijwilligers bijeengebracht zullen worden in groepen van niet meer dan 2000 tot 3000 man. Het voeden en kleeden der vrijwilligers gedurende den tijd voorafgaande aan de terugtrekking. Het verschaffen van schepen en andere vervoermiddelen voor de eigenlijke eva cuatie. Daar het aantal betrokken vrijwilligers wordt geschat op 100.000 ls het vraagstuk van voeding en kleeding een belangrijk punt. Men rekent, dat ieder tien dagen zal moeten wachten en dit komt hierop neer, dat men voor een millioen dagrantsoenen zal hebben te zorgen. Het plan omvat een bepaling, dat tegen hen. die in Spanje zijn geweest, geen bij zondere maatregelen zullen worden toege past, wanneer zij naar hun land terug- keeren. Voor de Kerstvacantle was op de meeste punten overeenstemming bereikt, niet ech ter ten aanzien van de netelige kwestie der belligerentenrechten ter zee. In beginsel is men overeengekomen, dat de belligeren tenrechten zullen worden toegekend, zoo- ara „substantieele vorderingen" zijn ge maakt met het terugtrekken. Er is echter lang over en weer gepraat over de uitleg ging van het woord „substantieel". Aan vankelijk was men van meening, dat over eenstemming zou worden bereikt over een cijfer van obi en nabij 70 pCt. Waarschijn lijk zal 50 pOt. echter dichter bij de be slissing liggen. De moderne kunst. Kon ik maar schilderen, zooals u! op mijn schilderijen kan men dadelijk zien wat het voorstellen moet! Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Projectielantaarn Te koop Bevraag een pro jectielantaarn of accor- deon. Brieven m. beechrll- P rpS J>"U«°PI!aaf aan: Si. "krkweg D. 44. J'I Aar Aan 't zelfde adreo een haardkachel te koop. 3 CLUBFAUTEUILS Te koop gevraagd, 3 club fauteuils. klein model Lederen uitvoering. Brie ven met uiterste prys Bur. v. d. Blad ond. No. 3045 k. teelland onder No. 2883 k. MELKWAGENTJE Te koop gevraagd een melkwagentje, zoo gcfed als nieuw. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 2973 k. ZAKENMAN Koopman te Lelden ln hoe- ronstoffen met goede cliën- téle zoekt deelgenoot met eenlg kapitaal om te zamen een zaak in deze branche te beginnen. Goede refe renties staan ten dienste Brieven Bur. v. d Blad onder No. 2808 k. ORGEL te koop gevraagd, op mu ziek wordt meer golet dan op kast. Br. opgaaf merk. registers en prijs Bur v. d. Blad onder No. 2820 k. DEKZEIL Te koop gevraagd een dek zeil voor boot. groot pl.m. 6 A meter bij 3 meter. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 2842 k. AUTOs Te koop gevraagd aange reden auto's ét contant. Defecte of aangereden aut0'6. '32 tot '37. Auto- slooperyValkenburgsche- weg 16. H. Schouw by Lel den. Telef. 2302. DANSPARTNER gevraagd door heer. voor bals en wedstrydon. ook bulten Leiden. Brieven met opgave van postuur, event, foto. Bur. van dit Blad on- öer No, 2728 kv KINDERWAGEN Gevraagd een kinderwagen ln goeden staat, liefst dik ke banden. Brieven met prijsopgaaf Bur. v. d. Blad onder No. 2808 k, BOEKHOUDEN 146 geslaagden voor de examens „Handelskennis L. O.". „Federatie" (Mer- ourlus) „Vereenlglng van Leeraren". Condities f. 6.- p. mnd. per wekel. lesuur. J. A. JANSEN, Kamerllngh Onneslaan 15 (Kerkplein) Lelden. Tel. 2811. Inrich ten, bijhouden controlee ren. adviezen. MEUBILAIR Aangeboden: Protos stof zuiger; Valllant-gelser met douche, vol autom.; jon gensbureautje met zit bankje; eikenh eettafel; tulnameubl.; markies, br. 2.68 x uitval 1.30; boeken; gasoven. Emmalaan 54, Oegstgeest. Telef. 1599, Simplex Rijwiel enz. w.o. dames- en heerenryw., gaarden, karpetten, slaap- en eetkamer nmeubl., lin nenkast. Duitsche krulssn. Plano f. 75: orgel f. 58; bad Siemens geiser f. 59; gas fornuis f 19; kabinet, stoel- tjesklok; Singer trapnaal- machine f. 45.— G-EBRS. KOOREMAN, Heerengracht 25. OPRUIMING 6 Frledrich Herder tafel messen f. 0.25 6 vloesch- vorkjes f. 0.25. afkomstig Zllverfabr. v.h. Regeer. Booromslagen voor allo houtboren. pan f. 0.40. Bankschroeven 95 on 115 ct. Prima stalen flguur- zaagbogen f. o 25 Klsten- bandUzerspanapDaraat f 10. A. ALT. Mare 114. „DE HOUTWERF" Alle soorten Board's Ten- test. Beaver, Kenmorc, Bi- tumlt. Insulwood, enz. Etcrnletplaten, rood, grijs en gegolfd, alle afmetin gen. Vraagt prysopgaaf! Goedkooper dan .De Hout- werf'' bestaat niet! Nieuwe RUn 87, Telef. 1176. PRACHT JASSEN Tegen blliyke prijs uit zeer ruime sorteering aangebo den. pracht winterjassen, costumes, enz., enz. Niet zichtbaar gedragen. Het betere maatwerk). Adres: JAN J SLOOS. ln betere 2e h. hecrenklcedlng. Stille Ryn 11 (Heerenhuis), Lel den. TIMMERHOUT! Enorme voorraadvloer hout. kraal-, sponning-, rabatdelen, baddlngs, bin ten, 3x4 'dm, 2x3 dm. geschaafde planken, latten, tingels ln alle afmetingen. Vraagt prijsopgaaf! Goed kooper dan „De Houtwerf" bestaat nletl N. Ryn 87, Telef. 1176. DIERENVRIENDEN V oorhanden: Spanleltje. Leeuwtjes. Terriers. Bou vier. Poolsch Schnauzertje. Prima kanaries, poppen, goudvlsschen, witte mui zen, kooien, volières, enz. De Goedkoope Hoek. Ko- revaarstraat, halte Blauwe tram. Lelden. AFBRAAK EN PUIN Te koop: pl m. 20 ton puin 6000 straatklinkers, waal- S'-een, alle soorten afbraak Gebogen golfplaten, IJze ren binten, dakramen, pij pen. spiegelglas, enz. H. DE BOLSTER. Blooper, Oven-yn 8. POOTAARDAPPELEN N. H. Eerstelingen 30—40 Zeeuwse he Eigenheimers; Red Star en Blauwen 28- 35. 35-40. Amst. peenzaad prima ep Pootulenplantcn Aangeboden door: P M. v. EG MOND. Valktenburger- weg 24, Katwyk a. d. Rijn CHEVROLET 1931 Van particulier te koop: beste Chevrolet, 2-deurs, groen, goed ln lak, loopt zuinig. Prfjs f. 150.Te zien en te bevragen: Ga rage J. MAAN. Katwyk a. Zee. BROEIKAS teakhout te koop, lang 8.40, breed 3.40. hoog 2.80 met verwarmingskachel, merk Rova ©n ledenkachel 7 leden, merk Ideal Bolle! met leiding. Te bevragen: H. DE BOLSTER, Over- rijn 8, Slooper. 2 SLEEPERSWAGENS en 2 span paardentuigen te koop voor spotprys, al les ln prima staat. Te zien on te bevragen bij: H. DE BOLSTER. Aan nemer van sloopwerken, Overryn 8. Lelden. KAPOKMATRASSEN Byvullen en opnieuw over trekken tegen fabrieksprij zen. Ook van uw zwaar veerenbed maken wy een modern 3-deellg matras. Alles ln één dag gereed. Matrassenfabrlek „Kleine", Stationsweg 47 a, Tel. 1748 Ingang El tax. RADIO 1937—1938 Balans-opruiming! Pracht aan bieding! Varley 1937 -1939. Ned. fabr., lngeb. electro dyn luldspr., ge heel ln notenkast. 1 jaar garantie, geschikt voor 125 —220 V. Nu spotpr. f. 53.50 WIRA. Haarl .straat 91. FONGERSRIJWIEL Te koop een z. g. a n. Fongers damesrijwiel met Terryzadel. eleotr. lamp en S. A. 3 versnelllngsriaaf, voor lagen prijs. L. ERADES Jr., Hooge- woerd 158, by Plantage, Telef 3994. VRACHTWWAGEN met hand Kieper, Che vrolet. het geheel ln prima conditie. Lagen prijs. Zijlpoort-Garage. Haven 3 a. Telef. 67, Lelden. ILLUMINEERGLAZEN Blauw on rood, voor kozijn verlichting, zonder gova&r ERATO. Oude Singel 14, Telef. 899. Lampion, stok en kaars 10 ct. Bulten guirlandes. Te huur zwarte overjassen, Hoog© hoeden. UITVERKOOP Pluym houdt morgen uit verkoop. Nieuwe Kachels f. 15: nieuw veerenbed f 15; rookstoelen f.4; stoelen, tafels, ledikanten, schryf- bureau. waschkasten. nachtkastjes. Koopt Inboe dels, doet verhuizingen en transporten, blliyk tarief. Hoogewoerd 41 Tel. 1266 GEEN massaproduct! Met zorg samengestelde Pijptabak voor fijnproevers. Heeren baai. Krul. zwarte tabak 7 ct. Maryland 10. Varinas 12. Havana 15 ct. p. Va ons M. WOLTERS. N. Ryn 2. Telef. 2033; Doezastr. 32. Telef. 2941; Janvo6sensteeg 63. Telef. 3703. FONGERS RIJWIEL Te koop Fongers dames- rijwiel met S.A. 3 versnel lingsnaaf met lamp voor zeer lagen prijs. ERADES, Hoogewoerd 158, bl.1 Plan tage. RENAULT Enkele Renault Autom. gebr voor demonstratie, hebben slechts een paar 1000 K.M. geloopen. Benz.- verbr. 1 op 11, sterk ver- laosden prijs. Zijlpoort-Garage. Haven 3 a. Telef. 67. Lelden. HAARD Aangeb,: E M. Joarsma vulhaard. ln uitstekenden staat, Te bevragen; W. OOGERDIJK, Kem- penaerstr. 47. Oegstgeest. WAARSCHUWING Mot een kleine uitgave zult u zich veel narigheid en kosten besparen. Indien u uw waterleiding hoofdkr. heeft laten nazien door: A. v. BRERO Erk Water- fitter. N. Mare 25. Tele foon 2989. Voer hennen - Molm Gemengd voer voor kippen en konynen 10 p. 50 ct., gelten- en konynenvoer 10 p. 35 ct... gebroken tarwe 10 p. 30 ct.. 25 p. 70 ct. Molm f. 1.30 per baaltje. v. NOOD's Graanhandel, Heerengracht 76 Bruynzeel Deuren!! Enorme voorraad, alle af metingen, kamerdeuren, kastdeuren, sultedouren, glasdeuren keukendeuren, stolpdeuren, teak voordeu ren! Complete schuifwan den! Lijstwerk. Losse Bruynzeel sloten en sleu tels. Bruynzeel's alléénver koop! .De Houtwerf". n. Ryn 87, Tel. 1176 LEDERKLEEDING Lederen Jekkers f. 17.50; Jassen, broeken, vesten, koopt u uitsl. by: VER HOOG. Wij kunnen u kwa liteit en kleur garandeeren. Oliejokkers 3.95, Jassen 5.50, pypen 1.50. knie- rij en heuplaarzen vanaf 2.75, Lederhandel A. VER HOOG. Haarlstraat 57. t.o. Roxy Bioscoop, Tel. 578. Triplex 35, 39 en 44 ct. afmeting 120 x 105. ge schuurd. afmeting 125 x 51 25 ct. per plant. Enorme voorraad! Alle soorten, dikten, afmetingen! Vraagt, prysopgaaf! Goedkooper dan ..De Houtwerf" be staat niet!! „De Hout werf". Nieuwe RJJn 87, Telef 1176. VRACHTWWAGEN V 8 dubbel lucht, groote laadbak, het geheel als nieuw. Zijlpoort-Garage. Haven 3 a. Telef. 67. Lelden. Slaapk.ameublement Aangeboden: eiken slaapk. ameublement met Auplng matras, groote linnenkast, kaptafel, tafel, stoelon en nachtkastjes. Emmalaan 52, Oegstgeest vlaggestok Wegens vertrek vlaggen- stok te koop. bijna nieuw, ruim 7 meter lang. Brieven letter C.. Boekh. v. d. VEEN. Oegstgeest. f.1 PER WEEK Betere meubelen bedden, dekens en karpetten tegen lagere pry zen. vanaf f. 1. per week. Onze bekende spaarboekjes met korting zyn weer verkrijgbaar. Burgsteeg 5. Luchtvaart Navigator Nog enkele uren voor privé lessen vrij. J. F. DE NIE, Verwer- straat 10—12, Lelden. Te lefoon 380. meubelreparatie Gedurende Januari op alle reparaties en meubelstof fen 10"^ korting! Profi teer van deze aanbieding. Laat nu uw gestoffeerde meubelen repareeren. Meubels toffeerderl.l A. LASSCHUIT. Hoogl. Kerl:- koorst-eeg 12, b d. Hooi gracht Zend briefkaart. RADIO STOFZUIGER Wegens verhuizing aan geboden een pracht Erres- toestel met ingebouwde luidspreker, goed spelend en een Protos stofzuiger, compleet met koffer en onderdelen. Voor elk aan nemelijk bod. Haarlemmerweg' 13. PIANO Prima Duitsche kruissna- rige plano aangeboden voor f. 160.Volledige garan tie. Huurplano's f. 5.per maand per jaar. W. BARN ING. Oud© Singel 16. Telef. 2858. 13.50 Nelson rijwiel Te koop een heerenrytviel met torpedonanf gesloten kast en beste banden, ziet er nog keurig uit en ga rantie. Adres: de Gene- stetstr. 2. a. d Haagweg. S—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15