Lugdunum-Postduiven L.F.C.-DE JAGERS 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Januari 1938 Vierde Blad No. 23861 De competitie van den K.N. V.B. Kampioensvreugde bij de Leidsche Damvereeniging Het bieden bij Contract Bridge Programma voor morgen Zondag a.s. 2 uur COMPETITIE-WEDSTRIID Zondagmiddag 2 uur Terrein Zoeterw. Singel Voor morgen zUn de volgende wedstrijden vastgesteld Af deeling I. 1ste klasse: Excelsior—D.W.S. D.F.C.—R.F.C.; V.U.C.—V.S.V.; Sparta—Ajax; K.F.C.—A.D.O.. 2de klasse A: D.W.V.—W.F.C.; O.S.V.—Z.V.V; Z.F.C.—West-FrisiaDe Spartaan—H.R.C. 2de klasse B: ZeeburgiaA.F.C.; R.C.H. E.D.O.; HilversumH.F.C.D.O.S.—Velox B.F.C.H.V.C. Afdeeling II. 1ste klasse: Hermes-D.V.S.— D. H. C.: Feijenoord—H. B. S.; Stormvogels— 't Gooi; Blauw-Wlt—C.V.V.; Haarlem—Xerxes. 2de klasse A: V.D.L.Hoek van Holland; D.C.L.—Emma; Quick—De Hollandiaan; B.E.C. U.V.S. (J. J. Th, Jaspers). 2de klasse B: Alphen—Gouda (J. Lawende); Vriendenschaar—Unitas; O. D. S.—Overmaas; SliedrechtS.V.V. 3de klasse A: ScheveningenTONEGIDO; Hillegom—Hillinen .(KI. Buntsma); Lugdunum Postduiven (J. A. van Erk); B.M.T.R.V.C. 3de klasse C: LaakkwartierV.O.C.; Bode gravenSteeds Hooger (C. J. Simmers); Olym- pia—Martinit; V.F.C.De Musschen; Stéeds VolhardenD.H.S. 4de klasse A: RouwkoopTON A (D. Baas); H.D.V.Boskoopsche Boys <P. Jonker). 4de klasse B: L.D.W.S.Oranje-Blauw (D. Cassic)V.D.S.Zwart-Blauw; DUNOArchi pel; S.E.P.Alphia (A. P. Koppenol). 4de klasse C: L.F.C.De Jagers (G. den Boon); MaasstraatDe Ooievaars; W.I.K.Te Werve; B.T.C.—V.V.D.; S.O.A—D.S.O.. (A. Swa- neveld). Reserve 2de klasse A: V.U.C. 3—B.E.C. 2; A D.O. 3—Quick 2; H.V.V. 2—Olympia 2; H.B.S 2—Scheveningen 2; Gouda 2—Alphen 2 <J. Hil- lebrand) Reserce 3de klasse A: U.V.S. 2Bodegraven 2 (O. de Groot); A.D.O. 4—L.F.C. 2. P. Candel; §.B.S. 4Lugdunum 2, 11 uur, (T. Gressie); .V.V. 3Laakkwartier 3: Alphia 2V.U.C. 4. (F. J. A. de Groot). Afdeeling III: 1ste klasse: Wageningen— N.E.C.; P.E.C.—Tubantia; AGOVV—Go Ahead; EnschedeZ.A.C.HengeloHeracles. Afdeeling IV. 1ste klasse: BleijerheideRoer mond; N.O.A.DEindhoven; N.A.C.Juliana; P.S.V.—LONGA; B.V.V.—Willem II. Afdeeling V. 1ste klasse: Be Quick—Leeuwar den; Velocitas—Sneek; AchillesG.V.A.V.; VeendamHeerenveenH.S.C.Hoogezand. Van Overal. De wedloop om de eerste plaats in af deeling I begint interessant te worden! Schakelen wij R.F.C. een oogenblikje uit, al bedraagt haar achterstand niet meer dan drie punten, dan zien wii drie ploegen: K.F.C.. D.W.S. en Ajax welke practisch volkomen gelijk staan. Het is waar: D W.S. kan een punt hooger komen, doch met nog acnt wedstrijden voor den boeg lijkt dat van minieme beteekenis. De vraag is thans wie van de drie in de eerstvolgende periode de meeste activiteit ontwikkelen kan er wie er daarbij het meeste door Fortuin a begun, stigd zal worden Voor K-F.C. vreezen wij dan een weinig, gezien haar teleurstellend spel tegen Excelsior. Zelfs zou het ons niet zoo erg verazen indien zij ook met A.D.O. de grootste moeite had! Ajax krijgt feilen tegenstand in Rotterdam, waar Sparta bo. vendien gevaar loopt voor de laatste plaats, doch het betere spel der Amsterdammers zal toch wel den doorslag geven. En D.W.S. Ja. D.W.S.; zal zij door Excelsior evenzeer van streek worden gebracht als KF.C of zal zij haar meerderheid met behoorlijke cijfers demonstreeren? Wii gelooven aan de laatste mogelijkheid, temeer omdat de (hoofdstedelijke defensie krachtig genoeg is om de Rotterdamsche voorhoede in toom te houden. V.S.V. heeft een kansje in Den Haag tegen V.U.C. aannemende tenminste dat er iets van den goeden vorm van ver leden week overgebleven is. Zij kan in dat geval im puntental met Excelsior gelijk komen. Feijenoord's voorsprong in afdeelin» II kan morgen vergroot worden! Immers ter wijl zij zelf triomfeeren kan over het be zoekende H B Sontmoeten Haarlem en Xerxes elkaar op het terrein der roodbroe- ken en het zou zoo vreemd niet zijn indien dat uitliep op een draw. Voor beide staat er veel op het spel, voor Xerxes is het zelfs de allerlaatste kans en dat zal spanning brengen tot het uiterste. Belangrijk is ook H.D.V.S.D.H.C. want een nieuw nederlaag, welke tevens puntenwinst voor de naaste concurrenten beteekenen zou, kunnen de Schiedommers o.i. niet meer verdragen. De Oostelijke leiders komen andermaal voor heete vuren. Heracles ondervindt van Hengelo altijd vinnieen tegenstand (de naaste buren zijn gewoonlijk de felste tegenstanders!) en Go Ahead zal In goeden vorm moeten zijn om de baas te blijven over A.G.O.V.V.. dat bovendien terreinvoor- deel heeft. Voor Enschedé schijnt de situa. tie gunstiger te ziin maar voor de club, die tweemaal over het leidende Heracles zege vierde. dient men toch steeds op zijn hoede te ziin. Van de hekkesluiters heeft Wagenin. gen o.l. een iets betere kans dan PE.C. om een puntje in de wacht te sleepen. Haar tegenstander: NE.C.. faalde dit seizoen noe al eens en toonde ongetwijfeld minder kracht dan Tubantia. afgezien dan van een zeer ernstige inzinking der ploeg uit Al melo welke zij thans te boven schijnt te zijn. Het Zuiden is zonder ..groote" matches. Natuurlijk zullen er verrassingen komen idle zijn er vrijwel iedere week en zij houden de spanning er in!) maar normaal moeten overwiningen van PS.V., N.AC. en B V.V. als regelmatig worden aangenomen De candidaten voor de laatste plaats staan daar buiten. Nummer elf: Noad zal een poging doen haar achterstand op Bleijer heide en Roermond in te loopen door Eind hoven te kloppen, doch vermoedelijk zal dat wel bij een ..poging" blijven. Daarnaast is het niet onmogelyk dat Roermond een succesje boekt tegen Bleijerheide. Be Quick speelt in het Noorden reeds den returnwedstriid tegen Leeuwarden en waar zij de vorige ontmoeting won moeten haar thans op eigen veld ongetwijfeld de beste kansen gegeven worden. Hoe echter zal de strljdwerloopen tusschen Achilles en G V.A.V.. twee ploegen die juist den laat- sten tijd zoo op den voorgrond treden en beide ooten naar de eerste olaats zijn gaan opslaan sinds Be Quick door het vertrek van drie spelers beduidend verzwakt werd? Voor ons staan de kansen der Groningers wat beter dank zil meer routine, doch het Is niet onwaarschijnlijk dat dit voordeel door de terreinwinst meerendeels genivel leerd wordt. Veendam kan Heerenveen van zich afhouden en de plaatselijke kamp tegen Hoogezand zal niet ver van een pun- tenverdeeling af blijven. Een belangrijke dag wordt het in 2A voor U.V.S.! Aangenomen dat B.E.C. (nummer laatst dezer klasse) haar achterstalligen wedstrijd wint. bedraagt de voorsprong van de Leidsche ploeg op de hekkesluiters vier punten Met nog zeven ontmoetingen te spelen is dat heel gering, maar dat zou nog kleiner worden indien U.V.S. morgen in Delft tegen BjEC. falen zou. Daarvoor dient gewaakt! Maar dat moet met den noodigen ernst geschieden want op eigen veld bracht zij het indertijd niet verder dan tot een draw (22). U.V.S. moet na tuurlijk weer met eenige invallers uitkomen en zij zal daarom de uiterste krachten moeten geven om te voorkomen dat B E C. morgen haar eerste overwinning boekt! Winnen onze stadgenooten dan is het niet zoo heel erg overdreven meer om te con- stateeren dat zij in behouden haven zijn. Alphen gaat optornen tegen Gouda en vóór alles ls het te hopen dat arbiter La- wende de teugels strak ln handen zal houden. De eerste ontmoeting gaf inder tijd tot trieste tooneelen aanleiding en een vervolg dient voorkomen te worden, in het belang van beide clubs, in het belang speciaal van Alphen. dat thans de verant woordelijkheid draagt! Gouda won de eer ste maal met 3—1 en dat schijnt ook thans een normalen uitslag, al moeten wij hopen TERREIN POMONA. 42« (Ingez. Med.) dat de Alphenaren mi eindelij-k eens voor een surprise zullen zorgen. In 3 A zal heel sportlievend Hillegom uit loopen voor den kamp tusschen Hillegom en Hillinen Laatstgenoemde staat iets hooger op de ranglijst en won den eersten wedstrijd met 20. Wie daarop opnieuw zou rekenen doet zeer gevaarlijk, omdat een plaatselijke wedstrijd als .egel eer. ander resultaat brengt dan men tegemoet gezien heeft Lugdomum heeft een kansje om achter Pomona de 31 nederlaag te wre ken welke zij indertijd tegen Postduiven leed en daarop is te meer kans nu er nieuwen moed in het groenwitte kamp is gekomen. Verder zal Bodegraven thuis van Steeds Hooger moeten winnen. Zoo niet dan bezet zij morgenavond de laatste plaats! Rouwkoop heeft in 4 A natuurlijk geen moeite met Tona dat het zoet der over winning nog niét heef t mogen smaken. tfK Bosk. Boys gaat een nederlaag t'egemcfé# tegen HD V. De spanning in 4 B is den laatsten tijd weer toegenomen en daarmede zijn cfê kansen van ploegen als Alphia en L.D.W S. in gelijke mate gestegen Thans mogen geen fouten gemaakt worden en dat schijnt ook onnoodig nu zij respectievelijk tegen S.EP. en Oranje Blauw binnen de lijnen komen. L.F.C. moet in 4 C weer trachten haar achterstand op de leiders in te loopen en wii rekenen er daarom op dat zij beginner, zal met een zege tegen De Jagers, dat geenszins tot de kampioenscandidaten be hoort. Daarnaast zien wij D.S.O. in staat om te triomfeeren over hetzelfde elftal, dat Zondag van LF.C. won. namelijk S.OA. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor morgen. lste klasse: DSO 2Zuiderkw. 1. 2 u., Ver meulen; Sportman 1Alphen 3. 2 uur. Kop- peschaar; UVS 3Lugd. 3. 10 uur (hoofdter rein) Verwoerd; LDWS 2LFC 3, 11 uur, De Wissel. 2de klasse A: Alphia 3ASC 3, ll'/s uur. (bij- terrein) P. Hillebrand; Lugd. 4UVS 4. 10 uur. «lste terrein) Rankcma; DVS 2LDWS 3. 12 uur. v. d. Lucht; Roodcnburg 2LFC 4, 10 uur. A. Hiilebrand; Alphen 4Rouwkoop 2. 11»/; u.. (bijterrein) Kroesemeyer. 2de klasse B: Sportman 2Lugd. 5, 11 uuv. v. d. Berg; DVS 3Morschkw. 1, 10 uur. F. Boom; TONA 2Zuiderkw. 2, 11 uur, Lens. 3de klasse A: ASC 4LDTS 2. 11 uur (Kem- penaerstraat) Ju; Lugd. 6UVS 6, 12 uur '3de terrein), v. Tongeren. 3de klasse B: DSO 3Zuiderkw. 4. 10 uur (gr. bij terrein) Rietkerken; Morschkw. 2Lugd. 7, 12 uur, v. d. Stelt. 4de klasse A: Lugd. 3LDWS 5. 10 uur (3de terrein) v. d. Water; Roodenburg 4UVS 8. 12 uur, Venetië; Rouwkoop 4DSO 4. 11»/. uur. Derogee. 4de klasse B; UVS 9Alphia 4, 12 uur (gr. bijterrein) Broekhof; Morschkw. 3—LDWS 6. 10 uur, Warnaar. Op de foto van links naar rechts, zittend: J. Kleer, Joh. Klinkenberg, M. Optendrees, P. v. d. Stel en P. Wassenaar. Staande: P. de Haan, voorzitter, A. ter Haar. I. Teleng, S. v. Duyn, S. v. d. Wijngaard. A. J. v. d. Lelie (wedstrijdleider) en A. de Water. Aan de Leidsche Damvereeniging is het gelukt met haar eerste tiental een plaats in de Hoofdklasse te veroveren. Dat dit zou geschieden, stond bij den aan vang van de Competitie 19371938 theore tisch al vast en hoewel theorie en praktijk vaak met elkaar in strijd zijn, heeft de praktijk geleerd, dat dit tiental een plaats in de Hoofdklasse ten volle waard is. Het tweede tiental wilde voor het eerste tiental niet onderdoen en heeft in de tweede klasse bewezen een woordje mee te kunnen spreken. Thans waren de twee candidaten bijeen in het clubgebouw van de L D V. Ook voor dezen wedstrijd bestond groote belang stelling. Rijnsburg en L.D.V. n hadden ieder twee verliespunten en moesten beide hun laatsten wedstrijd spelen. De winnaar van dezen wedstrijd zou kampioen worden van de tweede klasse L.D.D B. Beide tientallen hebben zich ten volle gegeven, wetende wat er voor hun club op het spel stond. L.D.V. II kwam uit dezen strijd te voorschijn met een 164 overwin ning en legde daardoor beslag op het kam pioenschap tweede klasse. Na afloop had een huldigig van beide tientallen plaats. Bij monde van den voor zitter, den heer P. de Haan. werd den heer J. Kleer een groote krans, door het bestuur aangeboden, om den hals gehangen. Hierna werd dit nieuwe Hoofdklasse-tiental op de gevoelige plaat vastgelegd. De voorzitter wenschte beiden tientallen met het behaalde succes geluk en bracht een speciaal woord van dank aan den heer A. J. v. d. Lelie, wien het niet benijdenswaardige baantje van wedstrijdleider was opgedragen. Spreker stelde de prestaties van beide tientallen ten voorbeeld aan het derde en vierde tiental en hoopte, wat het vierde tiental betreft, dat het hun moge gelukken dit seizoen als derde kampioen uit den strijd te voorschijn, te komen. Voor het derde tiental zijn deze kansen verkeken. Een groot kampioensfeest zal het waardige slot vormen. Een hartelijk applaus volgde op deze welgemeende woor den, waarna de eerewijn werd rondgediend. Overzicht. Van de leiders der eerste klasse staat UV5. 3 morgen voor een lastiger wed strijd dan Sportman, dat het thuis tegen Alphen 3 wel zal kunnen redden. Neen, U.V.S. 3 heeft het ditmaal moeilijker tegen Lugd. 3 van wie zvi de eerste ontmoeting op het nippertje met 32 wist te winnen. Met dien uitslag zullen de blauwwitten momenteel ook tevreden zijn. maar zelfs daarvoor moet tegen Lugdunum 3 het beste uaard voor den wagen. Dat geldt eveneens voor Zuiderkwartier, dat volledig en fit naar Zegwaart moet gaan, wil zij niet met de kous op den kop thuis komen. We wachten verder nog steeds op de eerste zege van LF.C. 3. Hoe denken de withem- den er morgen over tegen LD.W.S. 2. In 2 A gaat Lugd 4 een nederlaag tege moet tegen U.V.S. 4. dat ongeslagen aan den kop blijft zaan, nog steeds gevolgd door LD.WS 3. dat een stevige partij staat te wachten tegen D.V.S. 2. Mogelijk weet LD.W.S. er een kleine overwinning uit te halen Dan blijft er ten minste nog eenige spanning aan den kop bestaan. Roo denburg 2 zal LF.C 4 weinig kans geven, welke wetenschap Alphia 3 moed kan in blazen om thuis alles te geven teneinde A.S.C. 3 te kloppen. Alphen 4Rouwkoop 2 kan op een puntenverdeeling uitloopen. In 2 B kan Morschkwartier 1 tegen D.VS 3 weer twee puntjes inloopen. Sportman 2Lugdunum 5 is het meest belangrijk voor de bezoekers. Of de groen- witten er in zullen sla-gen om beide puntjes (die zoo noodig zijn) in de wacht te sleepen. is een groote vraag. In 3 B zal AS.C. 4 niet veel voor L.D.T.S 2 onderdoen en mogelijk wordt het zelfs een revanchepartijtje voor ASC. UVS 6 zal bil Lugdunum 6 geen puntje verspelen. In 3 B weet DS.O. 3 thuis tegen Zuider kwartier 3 de puntjes wel te veroveren. Bij U.VS. 7—LD.WS 4 helt de balans naai de bezoekende club over. terwijl wij het zelfde vermoeden van den wedstrijd Morschkwartier 2Lugdunum 7. In 4 A zal U.V.S. 8 niet toelaten dat Roodenburg 4. evenals zij bij D.V.S. 4 deed, een puntje kaapt, Lugdunum 8 is verplicht de twee verliespunten wegens niet opkomen in te halen. En dat moet dan morgen maar tegen L D.W S. 5als die het goed vindt. L.D.W.S. 6 blijft in 4 B tegen Morsch kwartier 3 wel de sterkste vooral daar de bezoekers geen puntje mogen verliezen, wil de spanning er een beetje in blijven. U.V.S. 9 krijgt bezoek van Alphia 4, dat er weinig voor voelt om onderaan te bengelen, iets wat de blauwwitten nog kort geleden aan den lijve ondervonden 1 Gewone prijzen. 3070a Rijwielstalling- 5 cent. (Ingez. Med.) L.F.C.—DE JAGERS. Voor dezen belangrijken wedstrijd is L.F.C. als volgt samengesteld: (V. r. n. 1.) doel: J. Heu-; achter: G. Crama en J. Koning: midden: J. Kukler, G. Zwanenburg en L. F. D. Nagte- geller; voor; M. v. Leeuwen. J. Nieuwenburg, N. Ouwerkerk, A. J. Nagtegeller en F. Herreur. L.F.C. n—A.D.O. IV. L.F.C. II komt tegen A.D.O. IV als volgt uit: (V. r. n. 1.): doel: H. W. Duffels; achter; F. v. d. Blom en J. Duffels; midden: W. Nieuwen burg. B. v. Dam en I. v. d. Wijngaard; voor: H. Senteur, J. Laulier, A. Duff els,J. v. d. We tering en A. Link. GEDOUBLEERD DOWN GAAN KAN VOORDEELIG ZIJN. XLI. De gevolgtrekking kan worden gemaakt dat het voordeelig moet zijn ten koste van 2 gedoubleerd down te gaan de te genpartij te verhinderen de eerste man che te behalen Indien men zelf niet kwets- wp^vwót8/1 va-n 1 down ind'en men zelf Tpr SrH ,ajr V.^"Bezien men dan min- onzipbïhft hetgeen men. zichtbaar en onzichtbaar zou verloren hebben indien de tegenpartij die manche had behaald. Op oen duur zal het zelfs voordeeliger zijn nog een downslag meer te riskeeren om de tegenpartij te verhinderen een manche of robber te behalen omdat men met het doen van een dergelijk te hoog bod nog een kleine veiligheidsmarge heeft. Ie. Zal de tegenpartij niet steeds in staat zijn om te doublceren en bestaat de kans dat men het contract ongc- doublcerd speelt, waardoor het verlies' veel kleiner is. 2e. Zal het wel eens voorkomen dat de distributie van de 2 spellen gunsti ger is dan waarop men had gerekend zoodat het aantal downslagen meevalt. 3e. Zal in vele gevallen de tegenpar tij toch prefereeren eigen spel te spe len waarbij men dan een betere kans krijgt dit laatste, hoogere, contract down te krijgen. Zijn b.v. beide partijen kwetsbaar en de eene partij kan juist 4 Harten maken en de andere partij 4 Schoppen en iaat de conservatieve, weinig riskeerende speler alt laatste bod spelen, dan verliest hij 620 punten. De speler, die zich echter rekenschap geeft van deze waarden, zal 5 Schoppen bieden. Doubleert de tegenpartij dan gaat hij 1 down en verliest 200 punten, dus 420 punten minder dan hetgeen hij anders verloren zou hebben. Doubleert de tegen partij niet, dan is dit verschil 520 punten Biedt de tegenpartij echter 5 Schoppen, hopende dit te maken en aldus meer te behalen dan met doubleeren mogelijk was, dan gaat zij l down, hetgeen ongedou- bleerd 100 punten oplevert, waardoor men dus een winst van 720 punten heeft Dit is een van de moeilijkste beslissin gen, welke er bij het bieden te nemen val len. Biedt men 5 Schoppen uit vrees dat de tegenpartij 5 Harten zal maken en achter af blijkt dat zij hiertoe niet in staat zou zijn geweest, dan is de opoffering noode- loos geweest. Past men echter en de te- partij maakt het contract van 5 Harten wel, dan heeft men veel meer verloren. Het hooger bieden moet dan ook nooit ont aarden in een tot eiken prijs zelf willen spelen, doch moet uitsluitend gebaseerd zijn op een volkomen begrijpen van deze aan het bereiken van manche en robber verbonden zichtbare en onzichtbare pre mies. Omgekeerd doubleere men nooit alleen, om de tegenpartij down te krijgen, doch alleen met de wetenschap, of inet het ge gronde vermoeden, dat met doubleeren meer punten te behalen zijn dan met het spelen van eigen spel. Uiteindelijk geldt met het behalen van de robber doch het punten-saldo! Doubleeren zal dus steeds speciaal in aanmerking komen zoodra men de overtuiging heelt dat met eigen spel geen manche ie behalen is en er dus geen kans bestaat tot het behalen van een der gelijke zichtbare of onzichtbare premie. Ook de stand van de partijen zal vaak den doorslag -.even bij de beslissing om trent al of niet doubleeren. Zijn beide par tijen kwetsbaar, dan is het behalen van de robber mede ruim 600 punten waard, en zal men goed doen het bereikbare manche- contraot niet op te offeren voor een be langrijk minder aantal strafpunten. Is men zelf niet- de tegenpartij daaren- gen wei-kwetsbaar, dan is de kans. welke men heeft op het behalen van de robber, ongeveer 1 op 4, Men zal in het algemeen goed doen. indien men hiertoe de kans krijgt, de kwetsbare tegenpartij te doublee ren en aldus een aantal punten vergaren die een tegenwicht vormen tegen het drei gende vprlies van de robber. Is men zelf kwetsbaar en de tegenpartij niet, dan is de kans, welke men heeft op het behalen van de robber, ongeveer 4 op 1. Een zekere 500 punten met een kans op 700 punten door doubleeren zijn dan te verkiezen boven het behalen van de 500 punten aan de robber verbonden (aange nomen dat 200 punten reeds verdiscon teerd zijn in het behalen van de eerste manche). Immers men heeft die punten vast binnen en behoudt zijn betere kans om in volgende spellen alsnog de robber te behalen. Kan men dergelijke onzichtbare waarden toekennen aan het behalen van de eerste manche, dan is het duidelijk dat ook een deel-score van bijv. 40 of GO onder de lijn, een zekere waarde vertegenwoordigt. Deze waarde kan men gerust als ongeveer 100 punten aannemen, waardoor elke deelscore dus ongeveer 150 punten waard zou zijn. Deze waarde houdt verband met het feit, dat men in de eerste plaats zelf gemak- keiijker het manchebod zal kunnen doen. verkiezen. De gelegenheid hiertoe doet zich en in de tweede plaats de tegenpartij zelfs op vrij zwakke spellen zal trachten te ver hinderen dat deze manche bereikt wordt. Immers waar slechts een laag bod wordt vereischt om de manche te behalen, is de tegenpartij door hoog bieden niet gewaar schuwd dat een zeer sterk spel aanwezig is. Gaat zij toch bieden dan zal men haar in vele gevallen een flink aantal straf punten kunnen opleggen. Omgekeerd zal het ook weer 100 tot 200 punten waard zijn om te verhinderen dat de tegenpartij zulk een deel-score bereikt waarbij men dan steeds nog de kans heeft dat de tegenpartij een hooger bod doet hetwelk zij niet kan maken waardoor men in plaats van een verlies een winst te boe ken krijgt. Heb ik hiermede behandeld het al of niet wenscheüjke van het doubleeren van hooge contracten en de conclusies welke te trekken zijn uit een juiste waardeering der manche-waarden, een tweede fout. welke herhaaldelijk gemaakt wordt, is het niet doubleeren van lage contracten spe ciaal van een na-bod op de hoogte van 2 na een openingsbod van den partner, bijv. wanneer de tegenpartij 2 Harten, Ruiten of Klaveren biedt, na een openingsbod van den partner van 1 Schoppen of speciaal van 1 S.A., alleen om het feit dat men wel een hooger bod kan doen. Kan men zelf een manchebod bereiken, dan is hiervoor nog iets te zeggen, lijkt dit echter onmogelijk of zelfs maar twijfel achtig. doch men heeft eenige sterkte in de door de tegenpartij geboden kleur en bovendien een paar H.T.'s. dan is onmid dellijk uit het aantal H.T.'s hetwelk de partner door zijn openingsbod heeft ge garandeerd en het eigen bezit aan H.T.'s na te gaan welk percentage men van de 88'/- H.T.. die in het spel aanwezig zullen zijn. heeft, en hoeveel slagen de tegen partij vermoedelijk down zal gaan. Ls de tegenpartij kwetsbaar dan zal het zelfs herhaalde malen aanbeveling verdie nen zelfs een mogelijk manchebod te laten loopen voor een flinke double en zijn 3 of 4 gedoubleerde downslagen in elk geval te herhaalde malen voor, ook bij betere spe lers en ook bij biedingen, welke op zich zelf geheel gemotiveerd en verantwoord waren. Ten slotte kan elk goed gemoti veerd bod stranden op de rotsen van een ongunstige distributie", zooals Culbertson liet zoo gaarne uitdrukt en herhaalde ma len komt het zelfs op wedstrijden tusschen de beste spelers voor dat een kwetsbare partij 3 en meer slagen down gaat op een simpel na-bod op de hoogte van 2. Over het algemeen zal doubleeren steeds min of meer gevaarlijk zijn indien men geen betrouwbare inlichting heeft gekre gen van den partner omtrent diens spel, bijv. wanneer deze slechts heeft gepast, een eventueel openingsbod slechts éénmaal verhoogd heeft, waarvoor practisch geen H. T. sterkte noodig was. of indien hij slechts een minimum na-bod heeft ge daan. hetgeen eveneens op een betrekke lijk zwak spel gedaan kan zijn. In deze gevallen onthoude men zich zooveel mo gelijk van doubleeren. althans van het ge ven van te scherpe doubles. Aan den anderen kant zal men met goede kans op succes kunnen doubleeren indien men een betrouwbare inlichting van den partner heeft gekregen, omtrent diens kracht, bijv. door een openingsbod of een informatie double. Deze kansen van het met goed gevolg doubleeren van een laag na-bod van de tegenpartij na een openingsbod van den partner, of van een straf-pas na een in formatie double van den partner van 1 S. A.. worden in het algemeen veel te veel verwaarloosd. Ten slotte nog een enkel woord over de z.g. stop-double. Het. kan voorkomen dat de partner bijv. Schoppen opbiedt tegen een Harten-bod van de tegenpartij en dat men zelf practisch waardeloos is. In een dergelijk geval zal het soms aanbeveling verdienen een 4 Harten-bod van de tegen partij te doubleeren, hetgeen men anders niet gedaan zou hebben uit vrees dat de partner anders 4 Schoppen zal bieden en zelf gedoubleerd zal worden. In extreme gevallen zal men zelfs wel eens een bod van de tegenpartij van 3 Schoppen dou bleeren hetgeen men anders uit voorzich tigheid niet gedaan zou hebben, uitsluitend uit de vrees dat de partner met eigen spel nog hooger zal bieden en gedoubleerd down zal gaan Het spreekt van zelf dat men in dit laatste geval wél eenige stcnr.e in Schoppen moet hebben en er een be hoorlijke kans moet bestaan het contract down te krijgen. Ook al zou men 't in nor male gevallen te riskant hebben gevonden dit bod te doubleeren. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13