Felle brand te Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Zaterdag 8 Januari 1938 Waarom Montessorionderwijs De beteekenis voor de practische opvoeding RECHTZAKEN Groote opslagplaats van meubelen verwoest Krachtig optreden van de brandweer Een twintigtal Jaren geleden was het nog mogelijk om over de be teekenis van de methode Montessorl, als opvoedingsme thode. allerlei theoretische overwegingen op te bouwen, betreffende het practisch belang voor de moderne opvoeding en het nieuwe onderwijs. Nu reeds eenige jaren hier in Nederland meer dan tienduizend leerlingen Montessori-onderwijs genieten, vanaf hun kleuterleeftijd tot eventueel aan de universiteit toe, en een stad als Amsterdam zes groote overvulde gemeen telijke scholen heeft voor openbaar onder wijs ln den geest van Montessori, kan men met theoretische beschouwingen niet meel volstaan. Waar tallooze opvoeders oor spronkelijk sceptisch gestemd waren over ue te verwachten resultaten, zooals Mon tessorl die a. h. w. voorspelde, kan men thans aan de hand van een rijke erva ring bevestigen, dat deze methode van zeer bijzondere practische beteekenis is voor de nieuwe opvoeding. Het zij mij vergund hier één en ander te vertellen uit die ervaringen. We wil len dan beginnen een korte karakteristiek van het Montessori-onderwijs te geven en enkele door misverstanden ontstane critiek te weerleggen. Daarna zullen wij in kort Dcstek aanduiden hoe de beginselen van de methode Montessorl in de scholen voor voorbereidend en lager onderwijs in toe passing worden gebracht om tenslotte nog iets mee te deelen over het voortgezet Montessori-onderwijs en vooral over de groote beteekenis van deze opvoeding voor óe ontwikkeling van het individu als ge meenschapswezen. Wanneer ik dan begin een karakteris tiek te geven, wensch ik er vooraf met klem op te wijzen, dat lk de methode Mon- lessori niet zal plaatsen tegenover andere en oudere onderwijsstelsels, wij willen slechts den positieven kant van dit onder wijs naar voren halen zonder het werk van anderen af te breken, daarmee te kennen gevend onze groote achting voor de vele voortreffelijke werkers in het z.g. oude onderwijs, die binnen een stelsel, dat zoo vaak een rem is voor hun eigen in zichten, zoo mooi en toegewijd werk ver richten. Wanneer wij nochtans genood zaakt zijn hier of daar kritiek te oefenen, geldt dit steeds het stelsel, nimmer de per sonen die zich aan de zoo belangrijke so ciale taak van het onderwijs geven, zij het ais leidster van een bewaarschool, onder wijzer of als leeraar van een Gymnasium of H. B. S. Wie zich zonder vooroordeel wil verdië- pen in de beteekenis van de Montessori- methode, doet goed te weten hoe mevr. Montessori, die momenteel in ons land woont, volkomen langs den weg van de ervaring tot haar inzichten is geko men. Zooals het een wetenschappelijk ge schoold onderzoeker betaamt (Montessori is doktor in de medische wetenschappen) heeft zij geen enkele vooropgezette mee- ning t. o. v. het kind ooit aanvaard. Zij heeft zuiver objectief geëxperimenteerd. Haar eerste ontdekkingen, alle in haar boeken beschreven, deed zij te Rome aan achterlijke kinderen en de resultaten wa ren zoo verbluffend, dat zij zich afvroeg hoeveel meer de resultaten zouden zijn bij het normale kind. Van dien dag af werkte zij in hoofdzaak met het normale kind. Dit heeft tot gevolg gehad, dat velen nog steeds meenen, dat de methode Montes sorl alleen voor achterlijke kinderen ge schikt zou zijn, hetgeen bij de vele mis vattingen gerekend dient te worden die er omtrent dit onderwerp bestaan. Want al wat Montessori nu verder opbouwde, geschiedde aan de hand van ervaringen bij normale kinderen. Een van haar eerste ontdekkingen was de volkomen concentratie, die er plaats greep bij een kind, dat men op het juiste oogenblik (de ontvankelijke periode) in zijn leven, die dingen gaf. die het op dat moment noodig had voor zijn ontwikke ling. Zij bemerkte dan een zich zóó in tens verdiepen en een zóó groote innerlijke vreugde bij het kind, dat het niet anders kon of dit moest een teeken zijn van een innerlijke ordening die er ontstond, een ordening die wij wel geluk plegen te noe men, en die ik zou willen omschrijven als uiting van geestelijken groei. Eigenlijk was het zoo eenvoudig. Wij volwassenen, die een werk hebben of een liefhebberij, waar- In we volkomen bevredigd worden, weten Immers ook hoe intens we ons kunnen verdiepen en welk een heerlijk bevrijdend gevoel, een gevoel van waardigheid, het ons geeft wanneer we iets wisten tot stand te brengen. En bij het kind is het niet anders. Ook bij de andere grondbeginselen in de methode-Montessori zal ons telkens weer deze eenvoud treffen, die zuivere waarheid, waardoor we geneigd zijn te zeggen: maar dal, had ik ook kunnen ontdekken, of zoo iets heb ik ook ervaren en hoe is het mo gelijk, dat men deze waarheden zoolang is voorbijgeloopen zonder er acht op te slaan, vastzittend aan een ouden sleur die men niet kon verbreken? Zeker er zijn ook andere, oudere paeda- gogen geweest, die veel van Montessori's ervaringen reeds hadden opgedaan, en wie Liglhart leest of kent zal zich niet meer verbazen over de vraag waarom juist in Nederland de methode-Montessori zulk een mooie kans tot ontwikkeling kreeg. Maar zij allen zijn, een enkele uitzondering daar gelaten, niet in staat geweest hun inzich ten uit te bouwen tot een methode, die practisch bruikbaar werd en van dien aard. dat het mogelijk werd menschen in deze methode op te leiden. Montessori ontdekte, dat een kind aan belangrijke psychische groeiwetten onder hevig is en dat dit proces bij ieder kind weer iets anders verloopt, zoodat het nim mer mogelijk is precies voor te schrijven: op zooveel-jarigen leeftijd moet dit ge beuren, en dan dat. Maar moeten wij dan niet aangeven hoe de groei moet plaats vinden? Neen, nooit, zoomin als we dat bij de planten doen. Die geven we op den juisten tijd de noodige hoeveelheid water, licht, lucht,warmte en voedingsstof fen en vertrouwen verder op de inwen dige groeikracht en de ordende factoren de plant van nature eigen. Wij weten, dat zóó de beste kansen voor harmoni- schen uitgroei gegeven zijn. In de me thode-Montessori beteekent dit: geef het kind zijn omgeving, waarin het datgene vindt waaraan het behoefte heeft. Welke deze behoeften zijn, kunnen wij niet be palen, doch moeten wij a. h. w, aan het kind ontdekken door objectief waarnemen Dit is een belangrijke taak van de leid ster in de school en de ouders thuis. Geef het kind dus keuze, dan zal het naar be hoeven kiezen die dingen, die het noodig heeft voor de ontwikkeling van zijn gees telijke eigenschappen, beginnend met de oefening van zintuig, spieren en taal. Din gen, die deel uitmaken van deze kinder lijke omgeving zijn o.a. de leermiddelen. Ook aan deze is een taak gesteld, zij ver vangen op onpersoonlijke wijze voor een gedeelte den volwassene, die echter in deze omgeving ook niet gemist kan wor den, mits hij zijn plaats weet en niet door te vroeg ingrijpen de natuurlijke ont plooiing afbreekt of tegenhoudt. Dit leer middel heeft de taak het kind in zijn ge voelige periode gelegenheid te geven zich te oefenen en te ontwikkelen. Behalve deze intellectueele oefening is er een tweede uiterst belangrijke factor, n.l. de ontwikkeling van den gemeen schapszin. Het kind is vanaf zijn geboorte eigenlijk gemeenschapswezen. Ook dit is nooit erkend. Maar zijn gemeenschap is niet onze gemeenschap van volwassenen, doch die van leeftijdgenooten, Het is dus niet voldoende, dat wij een psychologisch Verantwoorde omgeving scheppen voor het kind. waarin het zelfstandig kan werken en zich ontwikkelen aan materiaal, etc., want dan zouden wij inderdaad egoïsti sche individualistjes van hen maken. Zij moeten in deze omgeving tevens vinden kinderen, iets ouder en iets jonger dan zijzelf, waarmee ze hebben samen te le ven, samen te werken, maar nu niet in klasseverband als de gewillige dienaren van één leider, maar als kleine zelfstan dige wezentjes, die zelf probeeren klaar te komen met de problemen, die hen, even als ons volwassenen, door de gemeenschap worden gesteld. En dan komt daar tenslotte het essen- tieele, zoo vaak misverstane beginsel van de vrijheid. Mogen ze nu maar doen wat ze willen? Dat kan toch nooit goed zijn! Inderdaad is het vrijheidsbeginsel voor üe methode Montessori van groot belang, want hoe kan men weten, welke de be- noefte Is van een kind en wanneer een ge voelige periode optreedt, wanneer men het kind niet vrij laat kiezen en zich uiten? Deze vrijheid echter kan alleen worden toegestaan in de passende omgeving van het kind. Een straat met auto's is geen passende omgeving voor een kleuter. Bin nen zijn omgeving, maar in het bijzonder in zijn gemeenschap dient ieder kind vrij te zijn voorzoover hij door zijn vrij heid de vrijheid van anderen niet belem mert. Ook voor het Montessorikind geldt dus een vrijheidsbeperking, die echter niet is voortgekomen uit de willekeur van den volwassene, die vaak maar al te wispel turig is met zijn eischen en toegeeflijkhe den aan het kind, maar door de wetten, die de gemeenschap hem onpersoonlijk oplegt. Een Montessorikind mag loopen en praten in zijn klas, maar nimmer zoo, dat hij anderen daarmee hindert door tegen de tafeltjes te stooten of te luid te spre ken. De taak van den leider of leidster ln deze kimjergemeenschap is dus geheel an ders dan die van den onderwijzer. Zij moeten voor hun taak berekend en opge leid zijn en zekere karaktereigenschappen bezitten, die hen ertoe in staat stellen. Dank zij enkele opleidingscursussen in Nederland is dit mogelijk. Veel misvat tingen en veel oude vooroordeelen zijn ge wekt wij weten het doordat vroeger on voldoende voorbereide leerkrachten de me thode verkeerd in toepassing brachten en de slechte resultaten bleven dan niet ach terwege. De leider of leidster in de Mon- tessoriklas heeft niet op te voeden in den cuden zin van het woord, doch leiding te geven. Zij heeft ervoor te zorgen, dat de groei zoo harmonisch mogelijk verloopt, dat de omgeving goed is voorbereid, dat de kinderen geholpen worden en hun aan wijzingen worden gegeven hoe het mate riaal te gebruiken. Zij is echter niet het middelpunt, doch degeen die zoo rustig en afzijdig mogelijk leiding geeft, niet door de moeilijkheden voor de kinderen op te lossen, maar door hen aan te moedigen zelf den weg te zoeken. Want juist op het zelf zoeken komt het aan. Nooit is iemand olcrk geworden door anderen te zien oefe nen. zélf de snieren stalen door oefening is de eenige weg; nooit heeft iemand iceren vioolspelen door het een ander te zien doen, zélf net zoolang tasten en zoe ken totdat het spiergevoel de juiste plaats aangeeft voor het treffen van den goe den toon. De methode-Montessori strekt zich ver der uit dan het eigenlijk onderwijs, zij is een opvoedingsmethode in den ruimsten zin van het woord, maar we zullen hier geen plaats hebben om over deze methode in verband met de huiselijke opvoeding te schrijven. Gaarne verwijzen we daarvoor naar het nieuwste boek van Montessori: „Het geheim van het Kinderleven", dat reeds uit practische overwegingen over waard is door iederen opvoeder gelezen te worden. Hoe de boven aangeroerde beginselen nu m de voorbereidende en ook in de lagere Montessorischool in practijk gebracht wor den, hoop ik in een volgend artikel uiteen te zetten. Drs. H. JORDAN Jr. DE. t. ADLER VEROORDEELD. Tier maanden gevangenisstraf wegens gebruik van een valschen pa*. De Rotterdamsche rechtbank deed gister, middag uitspraak in de strafzaak tegen dr. F. W. Adler, secretaris van de Socialisti sche Arbeidersinternatijonale, 58 jaar oud, wonende te Brussel. Hem was ten laste gelegd dat hij op 29 Augustus JJ. te Rotterdam opzettelijk ge bruik heeft gemaakt van een valsehen leis- pas die op een anderen naam stond) dan de zijne, en ook andere gegevens bevatte, welke niet op verdachte toepasselijk waren De rechtbank achtte het ten. laste ge legde bewezen en veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Het OM. had f. 250 boete su'os. 100 dagen hechtenis geëischt. Men zal zich herinne ren dat dr. Adler van een valsehen pas ge. bruik maakte omdat hij ln zijn kwaliteit van secretaris der S AI. niet in Duitschland en Oostenrijk kan komen en rekening wilde houden met de mogelijkheid, dat het vlieg tuig waar mee hij van Praag naar Amster dam vloog, tot een landing op Duitsch óf Oostenrijksch grondgebied gedwongen zou kunnen worden. De rechtbank deed verder nog uitspraak in de zaak tegen den 59-jarigen Oosten- rijkschen ingenieur M. G thans te Den Haag woonachtig en den 30-jarigen Duit- scher Erwln E. F. J. los werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, die beiden eveneens van een valsehen pas hadden gebruik gemaakt. Zii werden res.p. veroor deeld tot f. 250 boete suos. 50 dagen hech tenis en vier maanden gevangenisstraf. De eisch was voor G, vier maanden ge vangenisstraf en voor F een jaar. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: H. H„ Katwijk, overtreding ijkwet f. 1. 1 d. met verbeurdverkl. inhoudsmaat; H. F. P.. idem, 3 X f. 1, 3 x 1 d. met verbeurd verkl. gewichten; P. V„ idem, f. 1, 1 d. met verbeurdverkl. gewicht; P. P. Noordwijk. overtreding motor- en rijwielwet, f. 3, 1 d.; V. A. v. d. L., den Haag, overtreding motor- en rijwielregl. f.3, 1 d.: C. Th. R„ straatschenderij, vrijspraak; A. v. d. S„ Delft, visschen met zetlijnen of stekken f. 5.2 d. met verbeurdverkl. stekken; J. v. d. W„ Noordwljkerhout, overtreding mo tor- en rijwielregl. f. 7.50, 3 d.; H. van Z„ Sassenheim, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2, 1 d.; C. de J„ idem, idem; P. de H., idem, idem; J. J. B„ idem, idem; Chr. v. d. B.. den Haag. idem, idem; A. P„ idem, idem; M. M. v. d. M„ den Haag, idem, idem; B. J. P.. idem, met een twee wielig motorrijtuig rijden over een geslo ten verklaarden weg f.5, 2 d.; W. R„ Noordwijk, overtreding motor- en rijwiel- wet f.5, 2 d.; W. R., idem. idem, idem; B. J. P., den Haag, idem, idem; A. E„ idem, idem f. 10, 4 d.; N. v. d. B„ Noordwijker- hout, loopen op verboden grond f. 10, 4 d.; N. v. d. B., idem, idem f. 10, 4 d.; T, T„ zwervende, openbare dronkenschap f. 5, 2 d.; J. N., Amsterdam, overtreding spoor wegwet f.3, 1 d.; W. J. V„ overtreding drankwet f.3, 1 d.; C. J. de K„ overtre ding Kon. Besluit. Bevolkingsboekhouding f.3, 1 d.; Chr. H„ Zoeterwoude, overtreding motor en rijwielregl. f. 7.50, 3 d.; J. A. v. R., Voorschoten, idem f.3, 1 d.; J. H„ idem, idem; P. S., idem. idem; S. V., idem idem; H. B., Zoeterwoude, idem, 2 x f. 2.50 2 x 1 d. W. V. wielrijden zonder bel f, 2.of 1 d: J. F. G, Oegstgeest, wielrijden zonder licht f. 3, —of 1 d; C. C. v. d. K. idem f. 3.— of ld; E. v. d. P. Oegstgeest. idem f. 3,of 1 d; J. H., Katwijk, wielrijden zonder reflector f. 2,— of 1 d; A. H. Rijnsburg. overtreding motor- en rijwielregl. f. 1.of ld; C. K. wielrijden zonder reflector f. 2, of 1 d; J. K. idem f. 2,— of 1 d; K. D. over treding motor- en rijwielregl. f. 3,of 1 d; G. S„ Rotterdam, idem f, 3,of 1 d; Chr. B. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren f 2of 1 d; H P. idem f. 2,of 1 d; A. S. C. v. S. idem f. 2,of 1 d; N. v. R.Zoeterwoude,overtreding spoor wegwet f. 3 of ld; L. S, Oegstgeest over treding alg. keur van het Hoogheemraad schap van Rijnland f. 2.50 of 1 d; J. P. J. O. Rijnsburg, overtreding landbouwcrisiswet f. 15.of 5 d. met verbeurdverkl. vet; J. v. B. Lisse, overtreding motor, en rijwielregl. f. 20.— of 8 d; H. G. te Leiden op den openbaren weg personen uitschelden f.3. of 1 d; J. L. T. overtreding vissoherijwet 2 x f. 2.— of 2 x 1 d. met verbeurdverkl. hengels: Chr. R. D. D. den Haag, overtre ding motor- en rijwielwetregl. f. 7.50 of 3 d; D. G. F. V. overtreding ongevallenwet f. 5,— of 2 dagen. A. Th. v. d. M.. Ter Aar. openbare dron kenschap f.5, 2 d.: J. J., zwervende, te Noordwijkerhout venten zonder vergun ning f.2, 1 d.; H. N. te Leiden venten f.2, 1 d.; R. S„ den Haag, wielrijden over een gesloten verklaarden weg f.2. 1 d.: C. N„ idem. overtreding" motor- en rijwielwet. f. 7.50, 3 d.; W, M, B„ idem, idem; H. Th. V„ Zoetermeer. idem f.5, 2 d.; H. v. d. G„ Katwijk, autorijden over een gesloten ver klaarden weg f.5. 2 d.; E. v. d. B„ Zoe termeer, overtreding motor- en rijwielregl. r. 3. ld.; J. V., overtreding dienstplichtwet. f,7.50, 3 d.; M. P. V.. Roelofarendsveen, wielrijden zonder licht en reflector, 2 x L'2. 2 X 1 d.: IJ. v, d. B„ Katwijk, in slaat van dronkenschap het verkeer belemmeren f.5, 2 d.; J. v. D„ idem, idem, idem; F. B. J. V„ Noordwijk, overtreding prov. ïegl. op de wegen, f.3, 1 d.: N. O., Katwijk, over treding motor- en rijwielwet f.3, 1 d.: W. J. C. v. d. B., Noordwijk, overtreding motor en rijwielregl. f. 1 1 d.; J. J. K. P., Was senaar idem f. 5, 2 d.: J. de Z.. idem, idem idem; L. V., den Haag, idem f.10, 4 d.; J. de G„ Lisse. idem f.5, 2d.; J. v. B„ Noordwijk. wielrijden zonder licht f. 3, 1 d F. v. d. B., Leiderdorp, idem, idem; C. P.'v. d. B„ Voorhout, wielrijden zonder re flector f.2, ld.: N. J. D., Noordwijk, Idem, idem; H. I. v, G„ idem, idem; C. J. v. d. V overtreding motor- en rijwielregl. 2 x f.2, 2 s 1 d.; J. P. S.. Noordwijk, wielrij den zonder rem f.3, ld.; A. Z„ Zoeter woude, overtreding motor- en rijwielregl. 2 x f. 2, 2 x 1 d.; J. O R„ te Leiden als be stuurder van een rijwiel daarmede een per soon vervoeren f.2, d.; A. C. S. v. S., idem, idem; P. C, v. d. B„ Noordwijker hout, overtreding alg. pol. verord. Noord wijkerhout, f.1. 1 d.; J. J. de B.. Voor hout, te Sassenheim zich na bezetten tijd ophouden in een café f.2, 1 d.; J. C. K., Hedenmorgen vroeg heeft een felle brand gewoed in een der opslagplaat sen van de N.V. Everest, een onder-af- deeling va nde N.V. Arnoldi van de Bergh's Handèl-Maatschappij, geves tigd aan de Nassauhaven-Westzijde te Rotterdam. De brand, die zich tot ver in den om trek tegen den nachtelijken hemel af- teekende, liet zich al spoedig zoo ern stig aanzien, dat groot alarm werd ge maakt, waarop binnen zeer korten tijd drie motorspuiten, een groot aantal slangenwagenj en later nog eenige drij vende stoomers uitrukten. De brand weer heeft den brand echter zoo des kundig aangepakt, dat zij hem vrij spoedig onder de knie had. Een der houten loodsen, ongeveer 15 bij 50 me ter, is echter, evenals de opgeslagen houtwerken, een prooi der vlammen ge worden. De N.V. Everest omvat een complex ge bouwen, dat zich uitstrekt langs de Nassau- haven Westzijde, de Nassauhaven Oostzijde en den Persoonsdam. De hoofdingang is aan de Nassauhaven Westzijde, links daar van bevinden zich talrijke onderafdeelin- gen, zooals de kuiperij, de zagerij, de scha- verij. de kister.makerij en ter rechterzijde zijn de meubelmakerij, de opslagplaats voor huishoudelijke artikelen en het tankhuis ondergebracht. Daarvan heeft alleen ge brand de opslagplaats van huishoudelijke artikelen, een groote loods van 15 bij 50 meter, voorzien van een gegolfd plaatijze ren dak, die aan de voorzijde aan de Nas sauhaven grenst en aan de achterzijde aan het water van de Nassauhaven. De loods is voor een deel op palen in het water ge bouwd, terwijl aan de achterzijde de wand wordt gevormd door gegalvaniseerde ijzeren platen. Door tot nu toe niet bekende oorzaak is de brand uitgebroken in den hoek, die wordt gevormd door het samenvallen van den vleugel van de bij de meubel makerij behoorende houtloods en de opslagplaats. Vandaar hebben de vlam men zich meegedeeld aan de geheele opslagplaats van huishoudelijke artike len, waarin zich groote partijen wit houten artikelen bevonden. Zooais be grijpelijk. brandde dit hout als een lier en weldra schoten tegen den donkeren hemel groote vlammen omhoog, terwijl vonkenregens op de bijgebouwen en om liggende panden neerdaalden. Tot aan den rand van de stad kon mgn den feilen gloed waarnemen en het is te danken aan de betrekkelijk gunstige ligging van de brandende loods en aan het krachtige ingrijpen van de brandweer, dat het vuur ln vrij korten tijd was bedwongen. Tegen half zes waren vanmorgen de sto kers van de N.V. met hun werk begonnen en dezen waren het, die kort daarna den brand ontdekten. Personeel van de tuin bouwveiling „De Zuidhollandsche Eilanden" welk veilinggebouw Is gevestigd op den aan- grenzenden hoek van de Nassauhaven Oost zijde en aan den Persoonsdam, heeft direct twee eigen stralen op de waterleiding aan gesloten, waarmede het blusschingswerk een aanvang had genomen. Inmiddels had personeel van de veiling den directeur, den heer A. Hogeweg. die in de buurt woont, gewaarschuwd en een gedeelte van het archief in veiligheid gebracht op lorries, zoodat, wanneer de brand eventueel mocht overslaan, dit direct weggereden kon wor den. Zoover ls het evenwel niet gekomen. Het veilinggebouw is geblakerd en tal van ruiten zijn gesprongen, maar daar is het bij gebleven, dank zij het feit, dat men bij de brandweercentrale merkte, dat de brand een vrij ernstig karakter droeg en op de melding „middenalarm" tegelijk een mo torspuit werd uitgezonden. Groot alarm. Nu arriveerden kort na elkaar nog eenige slangenwagens, die in totaal met zes stra len op de waterleiding gingen werken. Inmiddels was het blusschingswerk komen te berusten bij hoofdman W. A. Keeman, die den toestand zoo ernstig inzag, dat hij groot alerm liet maken. Daarop rukten nog uit de motorspuiten 2 en 5. Spoedig had men den brand aan drie zijden ingesloten, terwijl de vierde zijde aan den waterkant lag, zoodat de brandende stukken achter wand in het water vielen en geen verdere uitbreiding konden veroorzaken. Aan den waterkant ontstond nog even consternatie, omdat vlak tegen den gegalvaniseerd ijze ren achterwand het motorbootje „De tijd zal het leeren" van genoemde N.V, gemeerd lag. Dit scheepje raakte in brand, terwijl men dacht, dat er zich nog menschen aan boord bevonden. Dit bleek niet het geval. Ondanks het feit, dat een en ander groote moeilijkheden opleverde, zijn eenige brand weerlieden er in geslaagd het scheepje te verhalen. Spoedig bleek, dat de opslagplaats niet meer te houden was. Eenige drijvende stoo mers hebben nog met de vaste straalpijp gewerkt, maar men heeft er zich toe be paald, de omliggende gebouwen nat te hou den en een groot deel van het materiaal te concentreeren op de meubelmakerij, die dan ook behouden is. Het personeel, dat om half zeven op het werk kwam, is teruggezonden met de bood schap, om half acht terug te komen. Tegen dien tijd had men den brand ook volledig onder de knie. Alles was verzekerd. idem, te Voorhout wielrijdeti over een trottoir f.2, 1 d.; J. H. T„ zwervende, over treding spoorwegwet f.4, 2 d.; W. P. E. B. te Leiden zonder vergunning op den open baren weg muziek maken f.2, 1 d.; W. F. van P., idem, idem; H. J. J. v. d. K„ zwer vende, te Noordwijk zonder vergunning op den openbaren weg liedjes zingen f.2, 1 d.; P. V.. overtreding vleeschkeuringswet f.25, 10 d.; F. Z., Rijnsburg, overtreding iandbouwcrisiswet f. 5, 2 d. J. C. de G. overtr. landbouwcrisiswet f. 5 of 2 d.; L. C. v. P. Nootdorp, overtr. motor- en rijwielregl. f. 15 subs. 5 d.; P. V. Lisse, over treding landbouwcrisiswet f. 1 of 1 dag; A. J. K. Oegstgeest overtr, arbeidswet f. 3 of 1 d.; P. W. V. Voorhout, idem 3 x f. 3 of 3 x 1 d.; A. M. P. overtr. Visscherijwet f.2 of 1 d.; P. D. v. Z. idem f.2 of 1 d. met ver beurdverkl. hengel: H. C. B. overtr. arbeids wet 2 x f. 5 of 2 x 2 d.; J. G., zwervende, te Noordwijkerhout zonder vergunning venten f.2 of 1 d.; A. A. Haarlem, wielrijden over een gesloten verklaarden weg f.2 of 1 d.; N. v. d. B.. Noordwijkerhout, loopen op ver boden grond f.5 of 2 d.; L. D. idem f.2 of 1 d.; T. Z. idem f. 2 of 1 d.; W. W. Hillegom idem f.5 of 2 d.; C. P. K. te Voorhout zon der vergunning venten f. 2 of 1 d.; J. P. de K. Rijnsburg idem f.2 of 1 d.; P. L. Z. over treding keuringsverord. Leiden f.25 of 10 d.; J. J. K. P. Wassenaar overtr. motor- en rijwielregl. f. 5 of 2 d.; F. J. M. K„ zwervende idem f. 3 of 1 d.; H. T. Katwijk, overtreding iandbouwcrisiswet f.5 of 2 d.; N. A. J. L. Voorschoten, overtr. keuringsverord. Voor schoten f. 5 of 2 d.: Chr. v. d. B. Hoorn, autorijden zonder verlicht nummer m. let tel en zonder rood achterlicht 2 x f. 3 of 2 x 1 d.: B. K. Amsterdam idem 2 x f. 3 of 2 x 1 d.; L. G. N. Hilversum, overtreding motor- en rijwielwet en -regl. 2 x f. 2.50 of 2xld.; P. D. Eindhoven, overtr. motor- en rijwielregl. f.3 of 1 d.; J. J. K. Schevenin- gen, autorijden met ondeugdelijke remmen f. 5 of 2 d.; C. Ph. v. A. Hilversum, auto rijden zonder licht f. 7.50 of 3 d.; H. v, d. H. den Haag idem f. 7.50 of 3 d.: A. J. L. idem autorijden zonder spiegel f. 5 of 2 d.; J. J. G. Breda, overtr. motor- en rijwiel- regiement f. 5 of 2 d.; J. P. G.. wie.lrijden zonder bel f.2 of 1 d.: J. v. d. R. idem f.2 of 1 d.; H. J. Z. idem f.2 of 1 d.; N. Fv. E. Rijnsburg. wielrijden zonder licht f.3 of 1 dag; H. A. v. d. F. idem f. 3 of 1 d.; P. de R. Rijnsburg idem f. 3 of 1 d.; D. P. B. Haar lemmermeer. overtr. motor- en rijwielregl. geen straf; F. J. de B. overtr. verord. Lei den op het verkeer te land 6 x f. 1 of 6 x 1 d.; J. R. in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren f. 7.50 of 3 d.; A. v. d. M. Katwijk een koe vervoeren, welke leed aan de besmett. ziekte mond- en klauwzeer f. 25 of 10 d.: A. J. J. v. V„ zwer vende, te Leiden zonder vergunning op den openb. weg liedjes zingen f.2 of 1 d.; J. de J. te Katwijk zonder vergunning ven ten f.2 of 1 d.; J. C. v. D. zwervende, te Noordwijkerhout zonder vergunning op den openbaren weg het bedrijf van muzikant uitoefenen f 2 of 1 d.: C. B idem te Voor schoten op den openbaren weg muziek ten gehoore brengen f. 2 of 1 d.: K. A. A. ten B Bleiswijk overtr. motor- en rijwielregl. f. 10 of 4 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voor bovengenoemde Rechtbank stond in hooger beroep terecht de 34-jarige chef typograaf F. M. S. uit Haarlemmermeer, die bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem is veroordeeld tot f. 15 subs. 10 dagen hechtenis wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Verdachte had op het kruispunt Haarlemmerstraat-Plein te Halfweg met zijn auto den doorgang niet voldoende vrijgelaten, waradoor een auto bestuurd door den heer W. v. Kleef uit Amsterdam slipte en over den kop sloeg. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. Vonnis 20 dezer. De 35-jarige brugwachter B. A. M. S., uit Haarlemmermeer, was door den kan tonrechter te Haarlem wegens overtreding der wapenwet veroordeeld tot f. 25 subs. 25 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van een in beslag genomen buks. Verdachte had in een boot in de Buitenrie te Haar- lemmerliede-Spaarnwoude met een buks een zwaan doodgeschoten. Verd. bekende. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Vonnis 20 dezer. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Oplichting. Voor den Haarlemschen Politierechter stond terecht de 36-jarige mej. I. V., uit Haarlemmermeer, wegens oplichting. Ver dachte had te Heemskerk van een aldaar wonende pastoor f.3 weten los te krijgen, zich uitgevende voor mej. O.. Verdachte heeft in andere plaatsen hetzelfde feit ge pleegd. De officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. De politierechter veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van 1 week. Heling. Wegens heling van het door mej. V. ver kregen geld. stond terecht de 28-jarige T. v. a. O. uit Haarlemmermeer. Verdachte had f. 3 als geschenk aangenomen. De of ficier van Justitie eischte 3 maanden met aftrek van het voorarrest tot en met 7 Januari. De politierechter veroordeelde verdachte tot 2 maanden met aftrek van het voorarrest tot en met 7 Jan. Mishandeling. Wegens mishandeling van den 14-jari- gen scholier G. v. H. uit Lisse, stond te recht de 39-jarige handelsbediende J. H. v. d. V. uit Lisse. Op 17 April 1935 had het zoontje van verdachte oneenigheid gehad met den mishandelde. Verdachte was hier over niet erg best te spreken en had v. H. met het hoofd tegen de straatsteenen ge duwd. De officier eischte f. 5 subs, 3 d. hechte nis, De politierechter deed er f. 4 af en dus moet verdachte slechts f. 1 betalen of I dag hechtenis ondergaan. Met een riek gestoken. A. B. uit Nieuw-Vennep had op 21 No vember oneenigheid gekregen met C. N. uit Lisse. Op een gegeven oogenblik nam hij zijn aardappelenriek en stak er mede naar getuige. C. N. werd boven zijn pols verwond. De officier eischte een geldboete van f. 25 subs. 15 d, hechtenis. Alvorens vonnis te wijzen wilde de politierechter een reclasseeringsrapport inwinnen. De zaak werd daartoe terug verwezen naar den Rechter-Commissaris. Het nummerbewijs. Wegens het rijden met een nummerbe wijs van een ander, werd de 29-jarige schilder F. J. C. R. uit Haarlemmermeer veroordeeld tot f. 5 subs. 3 dagen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11