Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 Januari 1938 De nieuwste postzegeluitgiften in binnen- en buitenland De levende doode GEMENGD NIEUWS Behalve de gewone frankeerzegels kwam weer een groot aantal weldadigheidszegels aan de markt Felle brand te Sneek. Veevoederfabriek liep aanzienlijke schade op. Gisteravond heeft brand gewoed ln de veevoederfabriek ..De Vlijt" van de firma Kok. tevens maalderij van den Aartsdioce- sanen Boeren- en Tuindersbond te Sneek. Werklieden, die bezig waren met het los sen van een met mais geladen schip, be merkten, dat in de nabijheid van de fa brieksmachinekamer. welke uitgerust was met een ruw-oliemptor, brand was uitge broken. Het vuur ontwikkelde zich zeer snel, het geen zijn oorzaak vond in het feit, dat het oliereservoir had vlam gevat. Van de machinekamer sloeg de brand over naar den bovengelegen meelzolder en opslag plaats. zoodat hij zich zeer ernstig liet aan zien. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte het vuur krachtig aan. Tegen zeven uur behoefde voor uitbreiding van den brand geen vrees meer te bestaan. De schade is nog niet te overzien, maar men verwacht toch. dat zij aanzienlijk is. mede. omdat een groote hoeveelheid vee koeken. welke was opgeslagen, door het bluschwater voor gebruik ongeschikt is ge worden. Het woonhuis van den heer Kok en het kantoor van den A.B.T.B. hebben slechts geringe schade bekomen. De voorraad vee voeder en de kantoorinventaris waren ver zekerd bij den A.B.T.B. De schade aan het woonhuis wordt eveneens door verzekering gedekt. De firma is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. AUTO PASSEERDE AAN DEN VERKEERDEN KANT. Beurtschippers in moeilijkheden. Twee schepen op het IJsselmeer in zwaar ijs bekneld geraakt. Ook andere vaartuigen hadden vertraging. De motonboot „Udonea" van de Urker Stoomboot Maatschappij verliet gistermid dag de har,-en van Urk met bestemming Kampen Het schip had twee passagiers voor Kampen aan boord Ten gevolge van een motordefect en het zware ijs is de „Udonea" in het ijs bekneld geraakt. Het stoomschip ,,Jhr. von Geusau" voer ter assistentie uit. doch keerde later on verrichter zake in de haven van Urk terug. Toen de ..Jhr. von Geusau" de haven van Urk weer binnenvoer, gaf de „Udonea" noodseinen. De „Jhr. von Geusa" is daarop ten tweede male uitgevaren. Zij wist toen de „Udonea" te bereiken. In langzaam tempo voeren de schepen daarop naar de haven van Urk terug, waar zij om vijf uur arriveerden. De middazdienst op Kampen ia hierdoor dus uitgevallen. Men hoopt de vaart heden op normale wijze te hervatten. Gisterochtend had ook reeds de postboot „Sirene", welke om elf uur op het eiland moest aankomen, aanzienlijke vertraging. Drie uur over tijd liep het vaartuig de haven binnen. De „Jhr von Geusau" die van Enk huizen kwam. arriveerde drie-en- een halfuur te laat. De beurtschipper Romkes, die gister ochtend met zijn botter van Urk naar Kampen was vertrokken is er niet in ge slaagd deze stad te bereiken. Men vreest, dat het schip in het ijs bil den Ketel be kneld is geraakt. Ook de beurtschipper Kamper, welke tus- schen Urk en Amsterdam vaart zag zich tegenover groote moeilijkheden geplagtst op ongeveer vier kilometer van het eiland be vindt hij zich tusschen groote ijsmassa's, zoodat hij slechts uiterst langzaam in de richting van het eiland vorderde. TWEEJARIG KINDJE ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN OVERLEDEN. Stiefvader staat als zonderling bekend. Onder verdachte omstandigheden is te Mill (NBr.) overleden een ongeveer twee jarig meisje, dat inwoonde bij haar stief vader. den werkloozen grondwerker A. K. Het lijkje zou wonden hebben vertoond, welke duidden op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het kind. In verband hiermede heeft de gemeentepolitie in sa menwerking met de marechaussée uit Grave, den ongeveer 54-jarigen K. gear resteerd en overgebracht naar het arres tantenlokaal te Mill. K. staat als een zonderling bekend, ter wijl diens vrouw, de moeder van het kind, niet ten volle over haar geestvermogens beschikt. KIND ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT. Gisteravond werd het achtjarig meisje F v. d. Ber.g od het Wilhelminaplein te Naaldwijk door een autobus van de West- landsche Tramweg Maatschappij overreden en ernstig gewond. Het kind is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Eergisteren Is op den onbewaakten over weg aan den Barnewinkel te Apeldoorn de bejaarde wielrijder G. Zuidam. veehande laar. bij het passeeren van de spoorlijn door een trein, van het traject Apeldoorn- Zutphen gegrepen. De man werd eenige me ters meegesleurd en bleef ernstig gewond langs de lijn liggen. Twee dokters van „Het Apeldoornsche Bosch" verleenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn werd over gebracht. Gistermiddag is de heer Z. aan de beko men verwondingen overleden. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het uitzicht op de spoorlijn in de richting Apel doorn ernstig wordt belemmerd door een aan de rechterzijde gelegen seinhuisje. Veertienjarige jongen het slachtoffer. Op den drukken verkeersweg Rijssen— Wierden is gisteravond omstreeks zes uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door mej. Olthof uit Wierden. reed een met paard bespannen kar. welke met turf beladen was, achterop. Hoewel deze behoorlijk verlicht was, heeft de auto mobiliste het voertuig waarschijnlijk te laat bemerkt. Om een botsing te vermijden heeft zij den wagen toen scherp rechts ge passeerd. Het gevolg was echter, dat een veertienjarige jongen, die naast den wa gen liep. door de auto werd gegrepen en ernstig gewond. Mej. O. kon het stuur niet houden en reed in een sloot. Zij bracht het er. evenals een inzittende heer. goed af. ter wijl de auto slechts licht beschadigd werd. De jongen, zekere Boersma uit Nijverdal, is ter plaatse door dokter Oosthoek uit Rijssen behandeld, waarna hij naar het ziekenhuis te Almelo is vervoerd. SIGARENWINKEL UITGEBRAND DEN HAAG. TE Veel sigaren en sigaretten gingen verloren. Gisternacht te ruim half één zag een late voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in een sigarenwinkel aan den Denneweg hoek Spekstraat, een filiaal van de firma J. van Thuil te Den Haag. De uiteraard zeer brandbare voorraden sigaren en sigaretten, welke in den winkel lagen opgestapeld, stonden reeds gedeelte lijk in vlam, waardoor de brand zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien. Het feit echter, dat de vlammen nog geen gelegen heid hadden gekregen naar buiten te slaan, toen de motorspuit van het hoofdbureau ter plaatse verscheen, voorkwam erger. Met één straal was de brandweer het vuur nu spoedig meester. De winkel brandde niettemin grootendeels uit. terwijl de aan wezige voorraden sigaren en sigaretten ver loren gingen. De oorzaak moet gezocht worden in over verhitting van de afvoerpijp van een gas kachel. De filiaaalhouder, de heer M. van der Heyde, die boven den winkel woont en sliep, had niets van den brand gemerkt. Hij was door voorbijgangers gewekt. De schade wordt door verzekering ge dekt. EEN DRASTISCHE MAATREGEL. Fabrieksgebouw, waarvan de huur was afgeloopen, in den naeht afgebroken. Tot groote verrassing van velen is men begonnen met de afbraak van het gebouw Drakeniburgh aan de Vondellaan te Utrecht. Een verrassing was het ook voor den ge bruiker. den heer S. Lantinga, directeur van de N.V. machinefabriek Drakenburgh vh. D. W. van Rennes, die in dat gebouw is gevestigd. Toen het personeel gistermor gen op het fabrieksterrein kwam. zag het arbeiders bezig het gebouw af te breken, terwijl aan ieder de toegang werd ontzegd, Heelemaal een verrassing was het voor de directie niet. Het huurcontract van het fabrieksgebouw een oud buiten liep op 1 Januari ki. af en.de directie was er nog niet in geslaagd een voortzetting van het bedrijf te verzekeren. Daar de machine fabriek zich contractueel verbonden had. het perceel tegen het einde van het afge lopen jaar te ontruimen en hieraan inmid dels geen gevolg was gegeven, is de eigenaar des nachts om drie uur met eenige werk lieden gekomen om, in tegenwoordigheid van de politie, met de afbraak van het gebouw te beginnen. Deuren wei-den ver wijderd en het dak werd van de pannen ontdaan. Door dit conflict zijn ongeveer 30 man werkloos geworden. De huurder heeft nog getracht, in kort geding van den president der rechtbank een verbod te krijgen om met de afbraak voort te gaan. maar hij is in het ongeiijk gesteld. De huurder heeft tenslotte moeien toegeven en hij heeft de fabriek verlaten. Vad. TEGEN EEN TRAM GEREDEN. Gisteravond omstreeks half acht is op den Utrechtschen straatweg, ter hoogte van den Kroostwe? te Zeist, een bediende van een Utrechtsch meubelmagazijn met zijn hoog ongeladen bakfiets met de Zeister tram in botsing gekomen. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Zeist aan de bekomen verwondingen overleden. Vermoed wordt, dat de hooge last van de fiets den man het noodige uitzicht op den weg heeft belemmerd, ten gevolge waarvan de aanrijding geschiedde. BUITENLANDSCH GEMENGD. KIND IN DEN TREIN GEBOREN. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt het volgende: In den trein tussclnn Londen en Glasgow Is Woensdag een kind geboren Toen de trein hef, station van Rugby naderde, werd de moeder plotseling onwel. Leden van het treinpersoneel stelden alies in het -werk oom haar behulpzaam te zijn. Even na de geboorte stopte de trein aan een klein stationnetje en werd een dokter gewaarschuwd, die even later in den trein stapte en moeder en kind naar Glasgow vergezelde. DE KOUDE. Tal van slachtoffers. De koude heeft in Roemenië tal van slachtoffers gemaakt. De temperatuur is gedaald tot 32 graden onder het vriespunt. In de Boekowtna zijn tal van boeren op de landwegen doodgevroren. In Bessarablë en Dobroedsja zijn geheele dorpen door de sneeuw bedolven, die vaak drie meter dik ligt. In het noorden des lands ziin groepen wolven gesignaleerd. Treinen hebben groote vertraging terwijl op sommige lijnen het verkeer geheel moest worden gestaakt. Fraaie uitvoering van de Nederlandsche Kinderzegels. Vóór wij de nieuwe zegels gaan bekijken, die de afgeloopen maand opleverde, moge nog een enkel woord worden gezegd over de Nederlandsche Kinderzegels en de A. S. I. B-uitgifte van Ned.-Indië, waar over ik het reeds kort had in het vorige praatje. Wel zelden is. naar mijn gevoelen, de Nederlandsche Post met haar Kinderzegels zóó goed uit den hoek gekomen als dezen keer. De lachende jongenskop is pp voor treffelijke wijze weergegeven; de tot het strikt-noodzakelijke beperkte letters en cijfers zijn zeer goed verzorgd, terwijl druk en kleuren aan de hoogste eischen voldoen. Men heeft het Hoofdbestuur der P. T. T. meermalen aangevallen over de Nederland sche zegelproducten, wel eens met recht, doch vaker ten onrechte, maar het verdient thans alle hulde voor deze schitterende kinderzegels. Ongetwijfeld wordt er zeer veel van verkocht, wat voor een groot deel te danken is aan de reclame, die voor deze zegels wordt gemaakt, doch het feit, dat het publiek over het geheel genomen de zegeltjes aantrekkelijk vindt, zal ongetwij feld den verkoop ten goede komen. De A. S. I. B.-zegels. Het spijt mij, dat ik zooveel goeds niet kan zeggen van de A. S. I. B.-zegels van ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen in sommige gebieden van, Anatolië zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. De Guediz heeft, verscheidene doipen onder water gezet. Gelukkig kenden de bewoners nog tijdig een goed heenkomen zoeken. Drie personen zijn evenwel omge komen. Het spoorwegverkeer is bijna on mogelijk geworden. Ook de Menderiz is buiten haar oevers getreden. Men werkt met koortsachtige haast aan de versterking van de dijken. TRAMONTSPORING BIJ PRAAG. 2 dooden, 53 gewonden. Gistermiddag is in Dei vice, een voor stad van Praag een motorwagen van de tram ontspoord en tegen een paal van het electrische net gebotst. De twee aanhang wagens schoven in elkaar Bij dit ongeluk vielen twee dooden terwijl drie en vijftig personen werden gewond. Zeventien dei- gewonden zijn er ernstig aan toe. door HERMAN ANTONSEN. Toen, op een heeten Augustusdag. Jack Carringway te New York in de Club der tooneelspelers binnenkwam, zag hij er uit, als iemand, die ten einde raad was. Of schoon nog pas even in de twintig, had zijn slanke gestalte alle soepelheid verloren, was zijn gelaat betrokken en de glans uit zijn vriendelijke grijze oogen verdwenen. Hij liep regelrecht naar het brievenrek, vond daar geen enkëlen brief en keerde zich teleurgesteld om. Toen zag hij op het aan plakbord in de hall een kaart met een breeden zwarten rand vastgeprikt. Een overlijdensberichtwaar zijn eigen naam op stond! Hii voelde een ijskoude rilling over ziin heele lichaam. Zijn zenuwen wa ren toch al overspannen, hij was half on passelijk van de middaghitte en hij wreef zich met de beide handen de oogen uit, om toch maar goed te bunnen zienen las nogmaals het bericht. Ja. het stond er duidelijk! Zijn eigen naam! Hii draaide zich met een ruk om Het was nog vroeg in den namiddag en er bevonden zich nog slechts viif andere heeren in de zaal. hem bekende tooneel spelers, met uitzondering van één gezetten man met groote. felle oogen. die alleen een dikke sigaar zat te rooken. Ontstemd riep Jack door de zaal: „Zeg lui. waf moet die afschuwelijke erap beteekenen?" Maar ziin vrienden zetten rustig het ge sprek voort, alsof hii niets gezegd had. Hij kwam gejaagd naar het groepje toe en wees op het aanplakbord „Wie is op dat krankzinnige idee van dat rouwkaartje gekomen?" „Goeie genade! Wat is dat?" zei een van zijn vrienden. De anderen hielden op met praten en een hunner vroeg: „Wat be doel je?" Op gedempten toon antwoordde de eer ste: .Jk zou er een eed op bunnen doen, dat ik dien armen Jack Carringway daar net iets hoorde zeggen". „Ik heb ook iets gezegd en ik zal nog meer zeggen! Ik moet weten, wat dit te beteekenen heeft!" Maar wat er verder gesproken werd. deed den doodeliik afgematten Jack Carringway om zich heen staren, alsof hij zichzelf af vroeg: „Wat gebeurt er met me? Heb ik nachtmerrie? Of word ik gek?" Want zon der eenig teeken te geven, dat ze zijn aan wezigheid bemerkten, bleven de anderen rustig doorpraten. ,Hoe lang is het nu geleden dat hii over. leden is?" „Nog maar een paar dagen". „Waaraan?" .Gebrek aan geld en getob over zijn vrouw en kind" zei een grijsharig acteur. „Zelfmoord?" „Neen. daar was Jack de man niet naar. Maar zijn zenuwen waren kapot en hii ging eraan ten gronde". „Eigenlijk een verdraaid schandaal!" „Zeg dat wel. Mac. Totdat hem dit over kwam-. was Jack de vroolijkste en gelukkig ste kerel, dien ik nog ooit gekend heb". Je hebt wel met hem samengespeeld, is het niet?" „Ja zeker, dat is zoo. het laatste seizoen nog in „Zijn heerlijk Tehuis". Ik zal hem nooit vergeten, dien aardigen, prettigen jongen Bij de repetities en onderweg en gedurende den heelen tijd. dat we in de speelden, was Jack de vriend van ieder eenwist alle ruzietjes te sussen". Jack deek snel een stap naar zijn vriend toe. „Bill!" zei hii met halfverstdkte stem. „Ik weet. dat het een grap is. maar ik ikkan niet meer. Ben doodop! Ik kan het niet verdragenZeg toch wat tegen me! Ik sta hier vlak bij ie!" Maar zijn oude vriend Bill vervolgde be daard en zonder om te zien: „En hij speelde drommels goed ook. Hij maakte er echt iets moois van. Hebt u het stuk niet gezien, mijnheer Blakesford?" „Neen. Heelemaal niet. Ik was toenter tijd juist buiten de stad", antwoordde de gezette man met de sigaar. Hij was de eenige van het heele groepje, die naar den levenden doode keek. maar ook hij scheen niets te zien. „Jack vertelde me nog kort voor ziin dood. dat u van plan was. hem de hoofdrol te geven in het drama, dat u volgende maand op de planken brengt". ..Ja. daar heb ik ook wel over gedacht Ik mocht hem ook graag lijden.... Maar in dezen tijd kun je zoo weinig wagen en ik had hem nog nooit zien spelen". De levende doode deed een schrede voor. uit. als wilde hii zeggen: „Maar mijnheer, kijk dan nu in hemelsnaam naai' me!" Doch de dikke, bejaarde regisseur bleef rustig zitten puffen aan zijn sigaar „Ik heb wel hooren praten over ziin optreden van verleden jaar, maar dat zegt me zoo weinig, omdat het een komische rol was. En ik heb ook hooren zeggen, dat hij niet genoeg acteerde. Die jonge man speelde gewoonweg zichzelfde gelukkige, lief hebbende jonggetrouwde man. Een zeld zaamheid tegenwoordig!" „Ja, het was zeldzaam". „Kende u zijn vrouw?" „Alsof ze mijn dochter was. Ze noemde me „oom Bill". Ruth is een allerliefst jong ding. Ze had nog al eens voor de radio gezongen. Verdiende er nog geen schatten meemaar dertig dollar per week en dat moest ze ook opgeven, toen ze een kleintje kreeg. Maar wat zouden ze zich daarvar) aantrekken? Jack had zijn vak en zij had Jacken hun kleine flat op de bovenste verdieping lag heel dicht bij den Zevenden Hemel. Herinner je je nog onze bijeenkomsten bij hen thuis. Mac?" „Dat zal waar zijn! Denk ie. dat ik die ooit vergeet? Ze vroegen immers niet alleen lui als joumaar ook jongelui zonder werk, zooals ik en ze wisten altijd iets nieuws te berde te brengen". „Er was maar één nadeel aan!" „Endat was?" Bill grinnikte eens. „Ze gaven me altijd het gevoel, dat ze zich nog een heel stuk gelukkiger zouden voelen, zoodra ik de kamer uit was". „Omdat ze zoo verliefd op elkaar waren?" „Precies. Heusch jongens, die twee wis ten. wat het leven kon zijn". ,En als je dan bedenkt hoe hij in de wolken was toen hun kleintje kwam. Groote hemel, je zou gedacht hebben, dat zijn leven ervan afhing". „En om al dat geluk terug te krijgen, had die arme Jack niets anders noodig gehad dan een vast engagement". „Toch waar? Dan had ik dien jongen dus kunnen redden?" vroeg de bejaarde heer. „Dat is drommels jammer. Ik mocht hem graag. Maar wat had ik moeten doen. Ik was op zoek naar een dramatische kracht en ik had hem nog nooit zien spelen". „Hoe houdt Ruth zich eronder. Sill?" vroeg Mac. „Die is er kapot van. En ze heeft niets, Maar ze gaat er natuurlijk niet bdj zitten.. ze heeft de kleine te verzorgenze pro beert weer bij de radio te komen". „Een heele toer tegenwoordig!" „Bijna onmogelijk, zeg dat liever". Maar plotseling barstte de levende doode. op wiens gelaat, en ln wiens wijdgesperde oogen al de ondragelijke spanning te lezen was. die dit onderhoud hem bezorgde, bui ten zichzelf van opwinding los: „Alle don ders, dat is niet waar Dat is een ver vloekte leugen! Kijik dan toch naar me! zeg wat tegen me! Ik sta hier naast jullie. Ik ben spring levend! Ik ben niet dood!" Zijn zenuwen schenen plots gebroken te ziin en hij liet zich met het hoofd in de handen op een stoel neervallen, trillend en snikkend, alsof hij krankzinnig was geworden. Dan verstrakte hii langzaam aan. als verwachtte hij op een antwoord. Dat kwam van de man met de dikke sigaar. „In orde. jongen, ik denk. dpi het zoo wel goed is. Je hebt er slag van en ik zal je die hoofdrol geven". Bevend en onzeker opstaande antwoordde Jack Cairringway: „Dank u. mijnheer". „Kom morgen op de repetitie om tien uur. Tegen tweehonderd per week. Is dat in orde?" „Ja zeker, mijnheer". De regisseur glimlachte. „Dat brengt .ie zeker m den Zevenden Hemel terug, is het zoo niet? Zou je het niet gauw aan je vrouw gaan vertellen?" „Ruth! Groote goedheid!" Maar toen hij zich omdraaide, wankelde hij en viel in den stoel terug. Zijn vrienden waren oogenhlik. kelijk .bij hem. „Brandewijn, gauw wat. Mac!" „Ik haal het al!" .Neen dank je. Ik ben weer heelemaal in orde.het was maar even zoo'n schok.. niet alleen, omdat het zooveel voor ons beteekent. maar omdat jij me de gelegen heid hebt gegeven, onbewust deze rol voor mijnheer Blakesford te spelen. Dat zal ik nooit van je vergeten! Maar zóóiets nooit meer! Ik begon werkelijk te denken dat ik dood was!" De dikke regisseur grinnikte. „Je raakt wel gewend aan dat gevoel, iongen. zoodra de critici od je worden los gelaten". zei hij gemoedelijk. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Ned.-Indië. Nu deze op ware grootte voor mij liggen, stellen zij teleur De teekenlngen zijn dermate overladen, dat men er niet goed uit wijs kan worden. België. De zijn Belgische buurman is present met jaarlijksche anti-tuberculose-serie, waarop het portret Is weer gegeven van Prinses Jo- séphine Charlotte. Niet on aardig, doch dit zegel, met zijn niets-zeggend lijstje, haalt toch niet bij ons eigen kinderzegel. De serie bestaat uit de waarden 10 en 5 centimes grijsblauw, 25 en 5 bruin, 35 en 5 groen. 50 en 5 olijf, 70 en 5 donkerrood, 1 franc en 25 c. rood, 1 fr. 75 en 25 c. blauw en 2 frs. 45 en 2 frs. 55 lila rose. Duitschland. De Nothilfe-zegels van Duitschland laten ons diverse scheepstypen e. d. zien. beel den, die toch zoo bijzonder weinig hebben uit te staan met de speciale doelstelling de zer uitgifte. De serie bestaat uit de waarden 3 en 2 pf„ 4 en 3, 5 en 3, 6 en 4, 8 en 4, 12 en 6. 15 en 10, 25 en 15 en 40 en 35 pfennig. Het is dus allesbehalve een koopje. Luxemburg. Ook Luxemburg is aan de markt met de gebruikelijke Oharitas-zegels, waarop Wen- ceslaus n is afgebeeld, die koning van Bohemen en hertog van Luxemburg was. De serie bestaat uit de waarden 10 en 5 centimes, 35 en 10. 70 en 20, 1 franc en 25 c., 1 fr. 25 en 75 c. en 1 fr. 75 en 1 fr. 50. Zij zijn alle ln twee kleuren gedrukt, terwiji de oplaag bestaat uit 75.000 complete series. Van de drie laagste waarden werden er belangrijk meer gedrukt. Zwitserland. Dat Zwitserland met zijn Pro Juventute- zegels eveneens de aandacht vraagt, spreekt vanzelf. Zij verschenen in de waar den 5 en 5 rappen groen, 10 en 5 violet. 20 en 5 rood en 30 en 10 blauw. Op eerstge noemde is weer gegeven gene raal Dufour. op de 10 rappen Nikolaus von der Fluë, een oude bekende, die reeds eer der op een kinderzegel werd afgebeeld. Op de twee overige ziet men een jongens- resp een meisjeskopje, en waar men ln Zwitserland thans het 25-jarig bestaan der kinderzegels herdenkt, bracht men een zil veren takje aan op de twee laatstgenoemde waarden. Dc Vrije Stad Danzig. De Vrije Stad Danzig gaf twee weldadig heidszegels uit in de waarden 25 pfennig karmijn en 40 blauw en rood. Zij worden tegen dubbelen prijs verkocht; de extra opbrengst komt ten goede aan de Danzi- gers, die de stad verlieten, nadat deze tot Vrijstad was verklaard en die zich vestig den in het zoogenaamde Danziger Dorf te Magdeburg. Oostenrijk. Een prachtig-uitgevoende serie weldadig heidszegels verscheen in Oostenrijk. Reeds gedurende enkele jaren brengt de post van dit land een dergelijke serie, waarop dan eens beroemde componisten, dan weer architecten, veldheeren e.a. zijn weergege ven. Voor dit jaar maakte men een keuze onder de beroemde geneesheeren, onder wie er verschillende zijn met een Europee- sche vermaardheid. Stralend voor ons gevoel als Nederlander is, dat op een der waarden werd afgebeeld wijlen onze landgenoot Van Swieten, die lijfarts was van keizerin Maria Theresia en de stichter der Weensche geneeskundige school. De serie omdat de waarden 5. 8, 12, 20. 24. 30, 40 60 en 64 groschen, die tegen dubbelen prijs worden verkocht in een oplaag van 150.000 exemplaren Alleen com plete stellen zijn aan de postkantoren ver krijgbaar. Italië. De Italiaansche post gooit het weer eens over een anderen boeg. Zij gaf dezer dagen een serie frankeerzegels uit met de portret ten van beroemde landszonen, wier eeuw feest thans wordt herdacht. De serie be staat uit de waarden 10, 20. 25, 30, 50, 75 centesimi, 1 lire 25, 1.75, 2.55 en 2.75: de beide laatste zijn belast met een toeslag van 2 lire elk. Voor deze tien ver schillende zegels koos men de portretten van vijf jubi larissen, te weten: Spontlni i componist)Stradivari (vioolbouwer), Leoparai (dichter), Pergolesi (com ponist) en Giotto (schil der). Het is voor de verzamelaars te hopen, dat het hierbij blijft, want anders kan het wat worden, gelet op het groot aantal beroemde componisten, beeldhou wers enz., wier wiegje op Italiaanschen bo dem stond. Dc overige landen. Tot slot in vogelvlucht een overzicht van de overige nieuwgeborenen onder de post zegeltjes. Frankrijk, frankeerzegels 30 cen times bruinrood (zaaister) en 60 centimes grijsbruin (vredestype), Griekenland. 13 frankeerzegels, van 5 lepta tot 25 drachmen en weergevende antieke beelden e.d. Mo naco. frankeerzegels in de koerseerende teekening en in de waarden 5 centimes rood en 10 blauw. Turkije, Balken-entente, fran keerzegels: 8 en 12'/: kurus. Yougo-Slavië idem in de waarden 3 en 4 dinar. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10