WEK DE GAL IN UW LEVER OP Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 7 Januari 1938 KATWIJK AAN DEN RIJN. (F De Tuinbouw. Behalve van bloemkool, welk product we wel kur.nen uitschakelen want de aan voer is van weinig beteekenis, was er dit tijdvak voor bijna alle producten eenige verbetering waar te nemen. Gele kool maakt hierop een uitzondering hoewel een enkelen dag de prijs ook wel iets omhoog ging. Er draaide niets door en de prijs be woog zich rond f. 1.10 tot f. 1.50 per 100 K.G. Roode kool ls zeer graag geworden en 'liep flink omhoog. De noteering liep van f. 4.40 tot f. 5.40 per 100 K G. Jammer dat er zoo weinigen van profiteered, 't Zijn n.I. maar enkele tuinders die van dit pro duct nog voorraad hebben. Groene kool noteerde van f. 1.60 tot f.2.40 per 100 KG. Voor uien kwam weer iets meer vraag. De prijs was eenigen tijd stabiel gebleven op f. 9 tot f. 9.50, doch liep dezer dagen op tot f. 9.50 tol f. 11.20 per 100 K.G. Ook waschpeen was weer aanmerkelijk beter gevraagd en nadat de prijs hiervan was ge zakt tot 60—75 ct. per kist van 20 K.G.; ging deze weer stijgen tot 0.80—1.25 per kist. Wat niet best van kwaliteit ls, kan niet meer opbrengen dan 40—50 ct. per kist. In den prijs voor Kroten Jcwam zoo goed als geen wijziging; noteering van f. 2.— tot f. 3.80 per 100 K.G. en f. 1.20 tot f. 1.40 'foor kleine maat. Andijvie ging in verschillende prijzen naar gelang van kwaliteit, per kist van 6 K.G. was de no teering van 13—31 ct. Knolselderle ging met het winterweer beter. De beste soort kon gemakkelijk van f. 3.40 tot f. 3.70, de kleinere maat van f. 2.30 tot f. 3.10 per 100 stuks Er kwamen nog enkele partijtjes bospeen, die graag weggingen voor f. 7.40—, 8.00. KATWIJK AAN ZEE. Ir Streekvcrgadering der Chr. Hist. Unie. Deze vergadering werd in Casa Cara ge houden. waar de voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam mr. dr. J. van Bruggen optrad met het onderwerp „Staatspensioen of verplichte ouderdoms- verzdkerlng". De voorzitter de heer L v. d. Zwan opende met Sdhriftlealne en gebed, waarna hii den spreker inleidde. De heer van Bruggen gaf een levens schets van ds. Talma en behandelde de sociale wetten, die door diens toedoen tot stand zijn gekomen. Voornamelijk stond spr. stil bil de dbor ds. Talma geschreven brochure: „De vrijheid van den arbeiden den stand". De arbeider heeft op lateren leeftijd steun noodig. maar dat mag geen armenzorg Zijn, niet omdat deze slecht is te noemen, maar omdat de arbeider zijn krachten geeft ln het arbeidsproces en daarom ook rechten heeft. Spr. gaf dan een overzicht van de wetten, welke door het werk van ds. Talma tot stand zijn ge komen Moet de verzekering verplicht zijn of niet? Het staatspensioen ls een import uit andere landen. Spr. beschreef de sociale toestanden uit het midden der 19e eeuw in Engeland en verwierp het stand punt van de CD.U. en de SDtA.P. Als de staat dat gaat doen, gaat deze bedeelen De staat, de kerk. het gezin hebben hun eigen terrein, waarop zli moeten blijven. Aan de meerwaarde theorie var. de SiDA.P. gelooft niemand meer. Vervolgens bestreed spr. het humaiflteltsldee van het liberalisme en de theorieën van de N.SB. Spr. zette uiteen wat de padeelige gevolgen waren van de crisis in verband met de toepassing van de sociale wetten. Tot slot werd nog gesproken ever het zegelplakken. De voorzitter dankte den heer van Brug gen waarop sluiting met dankgebed volgde en U zult 's morgens „kiplekker** uit bed Hprlngen. Eiken dac moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafschelding onvoldoende ls, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten ln flacons van 0.75. 2412 (ingez. Med.) lichtstoet worden gehouden. Wanneer de geboorte vóór 4.30 uur nam. bekend ls, nog denzelfden avond en zoo het na 4.30 uur bekend is den daarop volgenden avond, ook eventueel 's Zaterdagsavonds. NOORDWIJK. Door B. en W. alhier zijn tot tijdelijke hulp bij de administratie der steunverlee- nlng. arbeidsbemiddeling enz benoemd de heeren mr. Knape en Meyerlnk. NOORDWIJK AAN ZEE. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING LEIDSCHENDAM. Tot kweekeling met akte aan de O.L. school, Prinses Julianaweg, is benoemd de heer van der Lee. uit Voorschoten, die ln bezit is van de hoofdakte. LISSE. Ds. H. Ligtenberg. Ds. H. Ligtenberg, predikant bij de Ger. Gem. alhier heeft voor het beroep naar Bruinisse bedankt. Jaarfeest der Chr. Geref. Jongelings- en Meisjesvereeniging. De Jongelings- en Meisjesvereeniging der Chr. Geref. Kerk hielden hun gecom bineerd jaarfeest, onder leiding van den ecre-voorzitter ds. A. Ponstein. Ds Pon- s.leln wees op den plicht van alle Jonge lingen en jongemeisjes om deel te nemen aan den strijd ln de levenskamp. Met een kort ernstig woord wekte hij hen hiertoe op. Jaarverslagen werden uitgebracht door den secretaris der J. V. en de secretaresse der M. V. Gewaagd werd van een opge wekt vereenigingslevens, hoewel men be treurde dat de Meisjesver. geen eigen pre sidente bezit. In 1938 zal echter in deze functie worden voorzien, doordat mevr. van Aalst zich beschikbaar heeft gesteld. Een Bijbelsch onderwerp werd geleverd door C. Spaargaren over „De uitzending der 12 Apostelen". Spr. zette duidelijk taak en roeping van de Apostelen uiteen, waar- In de christenen van alle tijden een voor- beeld hebben te zien. Na een drukke be- spreking sprak mej. T. Abbink over De eere-positle der vrouw", -hetgeen van ern stige voorstudie getuigde. Een onderwerp over Vad. Gesch. werd geleverd door H Abbink over „De Kampioen van het Pro testantisme". De onderwerpen werden af gewisseld door voordrachten, welke zeer in den smaak vleien. De as. feestelijkheden. Het pl. Oranje-Comité heeft thans een programma uitgewerkt ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Het Comité is er in geslaagd de Kon. Mil. Kapel onder de persoonlijke leiding van den kapitein-dirigent C. L. Walther Boer bereid te vinden een gala-concert te geven op een Oranje-avond in de H. B. G. Dat dit keurcorps hier komt concerteeren, is een feit van beteekenis! Uiteraard ver- ieenen ook de plaatselijke zangkoren hun medewerking aan dezen avond, terwijl nog c-enige andere attractieve punten in voor bereiding zijn. Zoodra het feit van de geboorte van het Koningskind bekend zal zijn,, zal er een Rede van den burgemeester De a-S. blijde gebeurtenis De gemeentelijke administratie. Gisteravond te negen uur vergaderde de Raad, belegd tot het afhandelen van eerüge punten, welker ceslisstag spoed vereischte. De voorzitter hield eerst een korte rede, waarin hij erop wees, dat het afgeloopen jaar in velerlei opzichten van groot belang is geweest. Hij memoreerde oa, hét tulpen- feest dat dit jaar herhaald zal worden en waartoe veel werk is verzet. Bedriegen de voorteekenen niet. dan zal het bezoek aan Noordwljk een onigekende hoogte bereiken in de bloeitijd der tulpen; de voorzitter bracht lof aan de actieve commissie. De aankoop der Noordduinen om daardoor een belangrijke en schoone Boulevard verlen ging te krijgen, kreeg zijn beslag en zeer binnen kort hoopt men de eerste spade ln den grond te kunnen steken, waarmede dan een groot werkobject een aanvang ge nomen zal hebben. De aanneming van het Uitbreidingsplan was wellicht nog het ge wichtigste besluit, hetgeen voor de snelle ontwikkeling onzer gemeente van het al lerhocgste belang zal blijken te zijn. Het definitieve sluitstuk in deze, de goedkeu ring van hoogerhand, mag .redelijkerwijs nog ln dit loopende jaar tegemoet worden gezien. Tenslotte sprak hij zijn beste wen- schen ultï De heer Van der Wiel dankte namens de raadsleden. Hoewel meer pessimistisch dan de voorzitter, hoopte hU dat de goede wen- schen in vervulling zouden gaan. .Punt 1. was een voorstel tot subsidie aan de pl. Oranjevereenlglngen en het toestaan van een crediet' voor het aanbrengen van verslering en verlichting aan het Raadhuis ter gelegenheid van de spoedig te verwach ten blijde gebeurtenis, waarbij ook Noord- wijk in geenen deele achter mag blijven Het totaal verlangde bedrag van f. 1600 zal dienen ter tractatle van alle schoolkinde ren met inbegrip der bewaarscholen, waar voor 25 ct. per kind toegedacht was, de twee Noordwljksche Oranjevereenigingen elk f. 300.— en f. 320.— voor de gemeente zelf. Het voornemen bestaat bij het Raad- huls een défilé te houden als vorig jaar, bij schijnwerperver lichting, de Raad te ontvangen teneinde de gebeurtenis met een frisschen dronk te beklinken. Als geheel nieuw zal een vreugde-boom gebrand wor den bij wijze van vreugdevuur, een nieuw soort vuurwerk, hetgeen l'/i uur brandt in zeven steeds kleiner wordende cirkels. De heer Vogelaar vroeg, of overleg gepleegd wordt met de Oranjevereemgingen en of ook de kinderen der mr, v. d1. Berghstlch- ting in de tractatie warden betrokken, waar op bevestigend werd geantwoord. Z. st. vereenigde zich de Raad met het voorge stelde. Ingekomen was een brief van de Ned. Bond van Koffiehuishouders etc., de Raad verzoekende voor de komende feestdagen het tapverbod op te heffen, toepassing van het sluitingsuur soepel te behandelen en vrijstelling te geven op deze dagen van vermakelijkheidsbelasting. De voorzitter wees er op dat B. en W. voorstellen met de eerste twee punten accoord te gaari em de derde niet aan te nemen. Wat het tapver bod betreft, zoo zijn de komende feestda gen hierop niet van toepassing, omdat de wet deze dagen niet genoemd heeft en om dat volgens den vooraltter er de Noordwij- kers hoegenaamd geen sterken drank drinken. Het sluitingsuur vaststellen be hoort tot zijn competentie en niet tot die van den Raad. zoodat dit punt buiten dis cussie kan blijven. Vrijstelling van verma kelijkheidsbelasting achten B. en W. prin cipieel niet gewenscht en in de practijk niet van Invloed op de feestelijkheden. De heer Van der Wiel Week, wat het tapver bod betreft, ook nu weer eenigstrins pessi mistisch omtrent de matigheid van Noord- wij kers tegenover „Oranjebitter" en zag liever de tapkast dicht. Zelfs werd er ge mompeld dat toch ook .Ranja met een rietje" goed ln de kleur van het feest blijft! Onder hilariteit konden de overige aanwezige raadsledefn zich echter met de zienswijze van B. en W. vereenigen en werd aldus besloten. Ten overvloede vroeg de heer Bulk den voorzitter in zijn kwaliteit als hoofd der politie, hoeveel gevallen van openbare dronkenschap er vorig jaar Januari bij de feesten geweest waren én of er onregelmatigheden veroorzaakt door drankmisbruik hadden plaatsgevonden. Al les bleek echter nihil te zijn geweest. De heer Llefferink begroette de uitspraak van den Raad in deze cn wenscht ook in deze te zien toegepast: „Vrijheid - Blijheid". Volgde het toestaan van een crediet ■groot f. 500.tot aankoop van een stren- breker om steenen tot puin te vermalen. Na toelichting goedgekeurd. De door den Minister nieuw voorgeschre ven administratie voor werklooeen en bij komstige zaken blijkt een reusachtige hoe veelheid werk op te leveren op de secreta rieën, Vele gemeenten In cms land bleken op dit punt administratief te wenschen over te laten, redenen waarom een univer- seele administratie ls gelast, w.o. ook thans' de steeds goed geadministreerde gemeen ten te lijden hebben. Te Noordwljk la door de controleurs steeds alles punctueel ln orde bevonden, maar niettemin moest na tuurlijk de nieuwe administratie worden Ingevoerd, B. en W. stellen voor een hulp aan te stellen op f. 800.salaris. Algemeen bleek de Raad deze noodzakelijkheid te be treuren; indien er een volslagen kracht met een gezin achter zich op deze post zou komen, vonden vele leden de bezoldiging te laag. Uit de discussie werd het voorstel zoodanig gewijzzigd dat f. 1000.crediet werd toegestaan; ls dit geld op, dan komt het punt opnieuw aan de orde. Ook het bureau Openbare Werken blijkt onvolledig bezet te zijn met werkkrachten en overbe zet met werk, zoodat ook hier in voorzien dient te worden. Het andere werk onder vindt vertraging irn de afwikkeling en voor namelijk het typewerk neemt te veel tijd in beslag. Hiervoor werd, geien 't verschil in aard der betrekking door don Raad f. 800 gevoteerd. Het volgend jaar komt deze post dan zoo noodig weer op de begrooting. Hierop volgde sluiting. RIJNSBURG. Propaganda-avond Ned. Herv. Meisjesvereeniging. In de kerkzaal werd een propaganda- avond gehouden, uitgaande van de Ned. Herv. Meisjesvereeniging, onder leiding van ds. H. P. Fortgens te Voorschoten, consulent der Ned Herv. Gemeente alhier. Na ope gezang en een Inleidend woord werd een uitgebreid en gevarieerd programma af gewerkt. De voordrachten en samenspra ken oogstten veel bijval. Inzonderheid het zangspel „Een Pelgrimsreis" onder leiding van den heer Cnossen werd met onver deelde aandacht gevolgd. Met gemeen schappelijk gezang werd de zeer geslaagde avond gesloten. In het Katwijkereind geraakte een met groenten beladen wagen ln de Vliet, doordat het paard schrok van een auto. Het grootste deel van de groenten ging verloren. Ook hier is een aanvang gemaakt met het uitdeelen der wiegen met toebehooren aan hen, die ln verband met de a.s. blijde gebeurtenis daarvoor in aanmerkj-ng komen. VALKENBURG. Het I2'/i-jarig jubileum der Chr. Schoolver. In de zaal van den heer P. de Vries hield de Chr. Schoolver. een bijeenkomst ter her denking van het feit. dat de school 12'/i jaar bestaat. De voorzitter, de heer D. de Vries Sr., liet zingen Ps. 95 vers 1, las Ps 111 en ging voor in gebed. Hij heette in het bijzonder welkom den oud-voorzitter Ds. Hermanides, ds. Meyering van Katwijk, vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur en de oud-bestüursle'den. Verschil lende felicitaties waren binnengekomen! Nadat de secretaris, de heer A. Zandber gen, een geschiedkundig overzicht gege ven had. legde de heer Haantjes, het hoofd der school, vooral nadruk op het merk waardige feit, dat niet alleen de school jubileert, maar tevens drie bestuursleden, nl. de voorzitter, de heer D. de Vries, en de heeren P. Noort. penningm. en Varke- visser. Tevens waren het hoofd en de heer J. v. d. Zwart 12'A jaar aan de school ver bonden. Spr. bracht. Zijn eerbiedigen dank aan God voor alle zegeningen in dien tijd genoten. Ds. Hermanides. de oud-voorzit ter, haalde een schat van herinneringen uit den oprlchtlngstljd op. Hierop werd. even als bij de opening gezongen Ps. 121 vers 1, waarna verschillende sprekers het woord voerden, zy spraken hun vreugde en dank uit met dit heuglijk jubileum. Ds. Meye ring van Katwijk, sprak het slotwoord liet zingen Gez. 96 en sloot met dank gebed. Ook hier hoopt ds. Steenbeek de a.s, blyde gebeurtenis in 't Vorsteiyk gezin, kerkeiyk te herdenken. Valt deze vóór 12 uur 's morgens, 's avonds om 7 uur en an jers den volgenden avond om 7 uur. De werkloosheid is hier onrustbarend toegenomen. 50 personen staan ingeschre ven, van wie 17 steuntrekkend zyn. WARMOND. Een buitenkansje! Aan het spaarsysteem-Romme hebben in deze gemeente 22 personen deelgeno men. Van de in deze gemeente te dezer zake gehouden collecte is van het Rijk ontvangen f. 144.14 zynde 50% van het to taal opgehaalde bedrag, zoodat dit bedrag onder 22 personen kon worden verdeeld. Bovendien was er gelegenheid om ook nog te beschikken over het door deze werkloo- zen zelf gespaarde bedrag. Al deze uitkee- ringen hadden plaats in natura, naar wensch van den spaarder. Het was voor de werkloozen-commissie een omvangrijk werk om in deze een rechtvardige verdee ling te kunnen opstellen, gezien de ver schillende tydstlppen waarop aan de spaarregeling werd deelgenomen. De Com missie komt dan ook een woord van lóf toe voor dit belangeloos werk. Door de gladheid van den weg reed een auto, bestuurd door den heer K. uit Haarlem op den Heerenweg alhier tegen een boom. De bestuurder liep lichte ver wondingen op doch de wagen werd zwaar beschadigd. Door een kraanwagen uit Lel den moest hy worden weggesleept WASSENAAR. Lezing van dr. v. d. Sleen. Voor het Nuts-Departement en de Ver. „Wassenaar Vooruit" hield dr. W G N. van der Sleen uit Haarlem in het Centraal Theater een voordracht met lichtbeelden en een film over het onderwerp: „Zwerf tochten door Zuid-Afrika. De voorzitter van het Nut sprak een welkom, waarna dr. v. d. Sleen aanving met een herinnering aan den verschrikkelyken Boerenoorlog, welke de mannen van Nedcrlandschen 'ALPHEN. De werkzaamheden bij Gouwsluis. De werkzaamheden rand Gouwsluis aan de Hooge Zijde, waaraan wy reeds aan dacht wydden, vorderen thans goed. Het wegllchaam voor den nieuwen Rijksstraat weg ls zoo goed als gereed, zoodat de af werking nog op de bestrating wacht. Ook ln de nieuwe brug begint teekenlng te komen. Beide brughoofden zyn zoo goed als gereed en gisteren heeft men een aanvang gemaakt met het wegnemen van het dam wand. Met Februari zal begonnen worden met het manteeren van de 45 M. hooge heftorens. Tot lid van de administratie <ier Ger Kerk te Alphen werd benoemd de heer A. van Nood alhier. Teneinde niet verrast te worden, heb ben de bewoners in de Raadhuisstraat in verbalnd met de a.s. blijde gebeurtenis reeds een aanvang gemaakt imet de voorberei dende werkzaamheden voor de verslering en zyn reeds verschillende draden gespan nen voor de verlichting. BODEGRAVEN. Haastige spoed is zelden goed Tijdens een verkeersopstopping in de Brugstraat, veroorzaakt door het ophalen van de brug, trachtte de bestuurder van een klein race-autotje, die blijkbaar bü- zondere haast had, tusschen de file door en langs de auto's heen naar voren te dringen. Dat gaf natuuriyk stagnatie, die pas kon worden opgelost toen het autotje achteruit was gezet. Na korten tyd kon de bestuurder, afkomstig uit Scheveningen zyin reis vervolgen, maar slechts een paar K.M. verder werd hij het slachtoffer van zyn haast. Met de bedoeling nog Juist tusschen een rijtuig em een geparkeerde auto door te dringen, schoot de bestuurder uit en trachtte met zyn wagentje te dringen tusschen een huls en een boom door, ter- wyi de ruimte daar slechts 1.25 M. was. Dat mislukte volkomen. Het wagentje werd aan de züden totaal ingedrukt. De be stuurder kwam er goed af, maar een naast hem zittende dame bekwam een hoofd wond. Tot onderwyzer aan de RK. Jongens school is benoemd de heer J. J. Vernooy thans kweekeling met acte aan die school. Het Oranje-comité ls voornemens naast de reeds bestaande plannen ook nog een Oranje-étalagewedstrijd te organisee- ren, waarvoor de medewerking der winke liers wordt gevraagd en waarvoor pryzen worden uitgeloofd. BOSKOOP. Lezing van den heer S. G. A. Doorenbos. De ver. voor Boskoopsche culturen 'Po- mologlsche vereenlging) hield in hotel ..Klaassen" een algemeene ledenvergade ring. De voorz., de heer D. Veerman Jr. opende en verwelkomde Inzonderheid den spreker, den heer S. G. S. Doorenbos. dir. der ge meente-plantsoenen te 's-Gravenhage. Na afhandeling der periodieke werkzaamhe den, hield hy een leerzame lezing over: „Vrucht en besdragende Heesters". Na ge dachtewisseling volgde sluiting. Gouden Echtvereeniging. A.s. Dinsdag zal het 50 jaar geleden dat dat de echtelieden Jan van Ge merer, en Magdalena Verhey. ln het huweüjk traden. De bruidegom en de bruid, die beide nog een goede gezondheid genieten, zyn resp.74 en 72 jaar. De bruid herdenkt tevens op dien dag haar verjaardag. De gelukkige oudjes wonen aan de Nleuwstraat No. 53. Voor een talryk opgekomen publiek, had in het gebouw „Salvtaorl' 'eefn bijeen komst plaats, waarby de propagandafilm van het werk onder de misdadig aange legde, z.g. psychopatische jeugd werd ver toond. De heer H. Roosenbeek uit Rotterdam lichtte een en ander nader toe. De avond werd geopend door ds. Jacobs en gesloten door ds. Petersen, reep. Ned. Herv. en Geref. predikant alhier. B. en W. hebben in de vacature, ont staan wegens de pensloenneerlng van den heer G. van GooswiUlgen tot grafdelver aangewezen den heer Anth. Trlmp. HAZERSWOUDE. Een hollende hit veroorzaakt schade. Een hit, gespannen voor een groan ten- wagen van den heer L. S„ sloeg in het Westeinde op hol, Juist toen de groenten- koopman bezig was zyn klanten te bedie nen. Het dier schrok van een fietsrijdenden jongen, die wat lawaai maakte toen hy den wagen passeerde. De hit ging aan de haal en sleepte zyn vrachtje achter zich aan. totdat het voertuig ln volle vaart tegen een boom opbotste. Het gevolg was dat het tuig brak. de groentenwagen nogal schade bekwam en de groenten over den weg ver spreid lagen. Het paard, ontdaan van zyn last, bleef een eind verder uit eigen be weging stilstaan, doch had een verwonding aan een zyner pooten opgeloopen. Een schadepost voor den groentenkoop- man was het gevolg. LEIDERDORP. Jaarvergadering Ned. Chr. Bouwvak arbeiders Bond. De afd. Leiderdorp van bovengenoemden Vakbond hield haar jaarvergadering ln het Catechisatielokaal van de Ned. Herv. Gem. De bijeenkomst droeg in verband met het 20-jarig bestaan een feestelijk karakter. De voorz., de heer D. de Haas, opende, waarna de verslagen van secretaris en penning meester volgden. Medewerking verleende voorts de rederijkerskamer „Solme". Voor muziek zorgde het trio Nagtegaal en de heeren L. Noordanus en W. de Vogel Jr. Verschillende personen hadden prijzen be schikbaar gesteld. De hiermee gehouden tombola bracht f. 14.80 op, dat gestort werd ln het plaatseiyke steunfonds. De heer L. Bod van den Haag, lid van het Centraal Bestuur hield een korte rede over „Groeiende Verantwoordelijkheid". Het was een prettigen avond. NOORDEN. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk Zün herkozen de heeren J. v. d. Horsten, J. de Jong. De Geref. Kerk droeg aan de zending af de som van f. 12. stam onder het EngeLsche juk bracht, waaraan zy bezig zyn zich steeds meer te ontworstelen. Uit hun succesvollen taal strijd, hun Oranje-blanje-bleu vlag enz, Wijkt dat zy hun afstamming allerminst afh vergeten, dat het Nederlandsche élément niet werd vernietigd. Aan de hand van lichtbeelden en film giri& spr. vervolgens met zyn auditorium het land bekijken en vertélde op smakeiyke wyae van zijn zwerttoShten, v&i dè fauna en flora, van de steden enz Na afloop dankte genoemde voorzitter dr. v. d. Sleen hartehjk en riep hem een tot weerziens toe. Een belangrijke vondst. In verband met de arrestatie van twee inbrekers en één medeplichtige, die een inbraak pleegden in perceel Wittenbur- genveg 102 en Lange Kerkdam 105 alhier, is door de politie Woensdag langen tyd ge dregd in het water van den Zuidwal te Den Haag. Volgens bekomen inlichtingen zou daarin een kistje zijn geworpen, waarin zich nog diverse bescheiden, op misdrijf betrekking hebbende zouden bevinden. Het zou daar in door de daders geworpen zyn, nadat het eerst door hen was opengebroken. Een en ander om eventueele nasporingen te be moeilijken. Tenslotte is het bewuste kistje nderdaad opgehaald, waardoor een waar devolle schakel in het onderzoek is ver- kiegen. TER AAR. Jaarvergadering C.M.V. De Chr. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" hield haar jaarvergadering in het gymnastieklokaal van de Chr. Nat. School a. d. Aardam; deze werd geopend met een voor dit doel vanwege den Chr. Bond van Jonge Vrouwen en Melsjesvereenigingen uitgegeven liturgie. De presidente, mej. Slingerland, sprak een welkomstwoord tot de talryk opgekomen belangstellenden, waaronder vele afgevaardigden van elders. Uit het verslag van de secretaresse, mej. T. Kammeraat, bleek dat de vereeniging thans 34 leden telt; uit dat van de penningmeeste- resse, mej. H. Heemskerk, dat het kassaldo een batig slot van f. 23.51 aanwijst. Nadat een aantal afgevaardigden goede wenschen van zustervereenigingen hadden overgebracht, en een dameskoor eenige lie deren ten gehoore had gebracht, droeg mej. Roekhuizen voor „Fragmenten uit de Bergrede". Een samenspraak, een opstel, behandeling van diverse onderwerpen, voordrachten, ge dichten en zang vulden voorts den avond, terwijl een paar keurige tableaux, voorstel lende „De wüze en de dwaze maagden en „Het Kruis op de Rots" werden opgevoerd. Terwijl ln de pauze versnaperingen werden rondgediend, vond een verkooping plaats ten bate van de rusthuizen „Erica" en „Moria" te Nunspeet. De presidente dankte alle medewerkenden, waarna ds. Heemskerk sloot met dankgebed. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes. Z. van P. van Kooten en C. J. Robbers Jan Willem. Z. v. H. C. Kooli man en M. Poot Klazina Maria, D. van C A. Blonk en G. M. Binken Maria Cornelia D van W. A. Bron en J. van Elswyk Trijntje! D. van P. J. Hoogendoorn en A. van der Neut Getrouwd: W. A. Kraan en N. Noorlander. Nu de gemeente-ambtenaren de kan toren aan den Henegouwerweg ln gebruik hebben genomen, en de verbouwing van het Raadhuis is voltooid, is het nieuw gebouwde politiebureau door de politie be trokken. Alle politie-gevallen worden thans aan dit bureau behandeld. Voor spoed gevallen zyn de agenten aan hun woningen te spreken. WOUBRUGGE. Loop der bevolking 1937. Op 31 December 1936 bedroeg het aantal In woners 1291 m. en 1266 vr. Nadien geboren 27 nf. en 31 vr gevestigd 59 m. en 71 vr. Overleden 16 m. en 16 vr.. vertrokken 52 m. en 80 vr.. zoodat het aantal Inwoners op 31 Dec. 1937 bedroeg 1310 m. en 1272 vr. Er werden 21 huwelijken gesloten. Propaganda-avond der B. V. L. Voor een goed'bezette'zaal hield' de afd. der B V. L. een propaganda-avona. De voorzitter, de heer Chr van der Nagel, sprak een welkomstwoord, meer in het by- zonder tot generaal Zeeman, kapitein Kar- res,-kapitein Van Leun en den burgemees ter. Afgewisseld door stukjes humor, spra ken de burgemeester, de generaal en ka pitein Karres, terwijl de heer Dekker van Alphen een met gloed uitgesproken pro- paganda-rede hield. De onderlinge schiet wedstrijden werden door den voorz. toe gelicht en onder applaus werd vermeld, cat de heer Van Huist uit Leiden voor den winnaar een medaille had beschikbaar ge steld. Deze medaille is gewonnen door den heer A. Wittebol. Het verdere van dezen avond werd gevuld met voordrachten, mu ziek en zang. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7