VcnJtcuJe STADSNIEUWS -PEREZ- EEN SIERAAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 7 Januari 193S PERZISCHE TAPIJTEN OPRUIMING OFFICIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN VEREENIGDE WASSCHERIJEH N.Y. Parijsche Wafels P. T. T.-DIENST OP DEN DAG NA DE GEBOORTE VAN EEN PRINS OF PRINSES. Op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten geboorte van een Prins of Prinses zullen het postkantoor en de postagentschappen voor den postdienst om 13 uur worden ge sloten. De avondbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd. Te Leiden zal de 2e buslichting niet plaats vinden. Busrechthouders kuhhen na 13 uur hun correspondentie afhalen aan de achterzijde van het kantoor t ingang door de poort aan de Boommarkt.) In de openstelling voor den telegraaf- en den telefoondienst der kantoren zal geen wijziging worden gebracht. Wat den postcheque- en girodienst be treft, wordt, medegedeeld, dat op genoem den dag geen afrekeningen zullen worden verzonden en dat spoedbehandeling van stortingen, chèque-adviezen en girobiljet ten slechts zal plaats vinden voor zoover de opdrachten het girokantoor vóór 11 uur hebben bereikt. De voor spoedbehandeling in aanmerking komende zendingen moeten te Leiden vóór 7 uur aan het hoofdkan toor of 7.10 aan de stationbussen worden gepost. NEDERL. CHR. REISVEREENIGING. Jodelavond voor de afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging een jodel- en filmavond gehouden in „Zomerlust". Dat vele leden en introducées van deze unieke gelegenheid om het jodelen in eig.en krine te hooren. gebruik hadden gemaakt, valt niet te verwonderen. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps 39 1 en gebed waarna de voorzitter der afdeeling. de heer Joh. Vooys. eenize hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richtte, in het bijzonder tot den heer C. H. Sonneveld, lid van het Hoofd bestuur. den heer Max Gerisch, secretaris van het Duitsch Verkeersbureau en de heeren Von Hoff. de Harzer jodlers. die dezen avond zouden ontreden. Hierna werd na een korte inleiding door den heer Max Gerisch met het draaien der films een aanvang gemaakt. De techniek maakt eigenlijk een inleiding overbodig, te meer waar naast de verklaringen, die de sprekende film zelf geeft, foto's er. op-' nametechniek zoo feilloos zijn. dat iedereen een geheel julsten indruk der landstreken' krijgt. Als eerste film zagen wij een rolprent over de hoofdstad Berlijn, met haar woelig leven haar tempo, haar 'oedrijirisheid, die echter voldoende mogelijkheid bieden, ook rustig de bezienswaardigheden (talrijke musea) en de waterrijke omgeving van Berljjn te genieten. Miet de film .Zon en sneeuw over Duitsch. land" werd een algemeen overzicht van. de wintersport gegeven. Van het. Duitsch Oosten, vla Silezië met bet Reuzengebergte komen wij door de heerlijke winterlandschappen van Hacz en Thiiringen naar het Zwaarte Woud waar de skisport voor het eerst in Duitschland be oefend tverd In het Zuiden begrenzen de sneeuw'oedekte bergtoppen van de Beiersche Alpen Duitschland als wintersportgebied. Daarna maakten wij nog een reis door den Harz. Deze film werd' met een bijzondere interessante techniek opgenomen en geeft, ofschoon de beelden voortdurend in bewe ging zijn od den toeschouwer een juisten indruk over dit rustige groene Duitsche Middengebergte met zijn zegenrijken Broeken, de oude kultuurplaatsen Halber- stadt. Goslar, Wernigerode en de vele bad plaatsen waaraan de Harz zoo rijk is. Tusschen het vertoonen der films traden de heeren Von Hoff, in origineelc Harz- kleederdracht voor het voetlicht. De vroc- lijke jodelliedjos, waarop zij de aanwezigen vergastten, vielen buitengewoon hl den smaak en het spontane en hartelijke applaus lokte tot aller tevredenheid, een toegift uit. Hiema dankte de voorzitter allen, die hadden meegewerkt om dezen avond te doen slagen, waarna de heer Sonneveld de belangstellenden opwekte zich als lid op te geven, ten einde door het deelnemen aan de reizen in staat te zijn het jodlen in de juiste omgeving te beluisteren Rest noz te vermelden dat de pauze werd opgeluisterd door pianomuziek van den heer Sloos. die zich op zeer verdien stelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Met het zingen van Gez. 77 1 en dank zegging werd deze zeer geslaagde avond1, waarop met voldoening kan worden terug gezien, gesloten. IIERSCHOLINGSCURSUS VOOR HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANTPERSONEEL. Om het aan geëmployeerden in boven genoemde bedrijven mogelijk te maken om hun vakbekwaamheid te vergrooten, heb ben de vier hier ter stede gevestigde or ganisaties zich tot de bevoegde autoritei ten gewend en zijn door die samenwerking geslaagd in hun pogen om te komen tot het instellen van een cursus, welke binnen eenige weken een aanvang zal nemen. Op dezen cursus zullen theoretische en practische lessen gegeven worden. Zij die hun kennis van het bedrijf willen vernieu wen of vergrooten kunnen dien cursus bij wonen, ongeacht hun leeftijd. Werkloozen ontvangen de lessen en het lesmateriaal gratis, werkenden betalen een geringe ver goeding. Ook werkgevers kunnen dezen cursus tegen vergoeding bijwonen. De samenwerkende organisaties zijn: Voor de werkgevers: R. R. S., adres: P. J. B. de Haas, Café Rest. ..Royal" Douzastraat; St. Jan. adres H. J. M. de Graaf, Lage Rijndijk 4. Voor de werknemers: St. Antonius, H. J. Stikkelman, Kapteynstraat 58; B. H. P., secretariaat. Levendaal 91. Aan deze adressen, alsmede aan de Ar beidsbeurs, zijn alle inlichtingen gratis te bekomen. Het verslag van het hoofdbestuur der Leldsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot Armoede, over het jaar 19361937, dat werd uitge bracht in de Novembervergadering van 1937, is in druk verschenen. VROUWENVER, „DORCAS". Door de opbrengst van de met vergun ning van B en W. gehouden collecte zoo mede door de van particulieren ontvangen kleeding daartoe in staat gesteld, heeft liet bestuur van de Vrouwenver. Dorcas" der Aaventgemeente, aan 80 gezinnen een KerstgaVe kunnen uitreiken, in totaal be staande uit 602 kleedingstukken. LEIDSCHE VER. VAN HANDELAREN IN GROENTEN EN FRUIT „DE EENDRACHT". De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging kwam bijeen in café Kossen, Lammermarkt 11 alhier, onder voorzitterschap van den heer T. Vos, die na een hartelijk welkom den leden een voorspoedig Nieuwjaar toewenschte, zoo wel in gezin als in zaken. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris den heer H. v. d. Meij werden onveranderd vast gesteld. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken en mededeelingen werden twee nieuwe leden geballoteerd en door den voorzitter verwelkomd Het door den penningmeester den heer A. Ciere uitgebracht financieel verslag maakte melding van een klein batig saldo Het jaarverslag van den secretaris ge tuigde van een gezond vereenlgingsleven Het ledental, thans 47, is voor uitbreiding vatbaar. Bij de bestuursverkiezing werden de 4 aftredende bestuursleden met groote meerderheid van stemmen herkozen Tot leden van de kascommlssie 1938 wer den benoemd de heeren Verkuzen en Bey. Hierna hield de heer H. v. d. Mey een causerie over „Het zakenleven". Spr. be handelde daarbij achtereenvolgens: eer lijkheid, volharding, vakkennis, koopman schap en activiteit. Aan het einde van zijn rede dankte de voorzitter den spreker voor zijn interes sant betoog, waaruit veel te leeren viel. Namens de leden sprak de heer Kwaad gras welgemeende woorden van dank tot het bestuur voor de zorgvolle behartiging der in het afgeloopen jaar voorgekomen belangen. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 33, betonvlechters 27, betonwerkers 72, fundeeringwerkers 2, glazenmakers 2, glazenwasschers 12, granietwerkers 20, grondwerkers 114, .beiers 9, metselaars 152. opperlieden 128, schilders 281, sloopers 7, steenhouwers 3, staatmakers 10. hulp- straatmakers 19. stucadoors-witters 77, timmerlieden 299, uitvoerders 11, voegers 29, ongesch. bouwvakarb. 10. Totaal 1320. Fabrieksarbeiders: bleekers 19, lompen- sorteerders 13, vellenblooters 1, steenfabr. arb. 130, zeepfaör. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 57. Totaal 225. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 103, reizigers, colp. 39. winkelbedienden 37, étaleurs 2, incasseerders 16, musici 7, on derwijzers 5, overheidspersoneel 3. Totaal 224. Hotel-café-pers.: huispersoneel 9, kell- ners 53. koks 8. Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 4. hout bewerkers 80. kistenmakers 5, kuipers 6, lijstenmakers 3, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 18, meubelmakers 32, poiitoer- ders 3, ongfesch. fabr. arb. 34. Totaal 187. Kleermakers: kleermakers 94. kappers 6, schoenmakers e.a. 27. Totaal 127. Land- en tuinarb.: bloemisten 49, land arbeiders 39, tuinlieden 41. warmoeziers 10, ong. landarb. 8. Totaal 147. Metaalbewerkers: bankwerkers 101, bllk- bewerkers 38, burgersmeden 39, eiectriclens 61. gasfitters 18, gasmetermakers 1, ge reedschapmakers 1, instrumentmakers 3, isoleerders 6, kernmakers 1, kettingsmeden 20, klinkers 8, koperslagers 4, lab. bedien den 3. lasschers 9, loodgieters 57. machi nisten 16. metaalboorders 6, metaaldraaiers 3, metaalslijpers 5, metaalzagers 1, mon teurs 30, opticlëns 1, pianostemmers 3, po lijsters 3. ponsers 5. rijwielherstellers 19, Tijtuigschilders 2, scheepstimmerl. 6, sto kers 29, tegenhouders 18, hulp-verw. mon teurs 17. voorslaanders 4, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 10, wagenma kers 4, ijzerwerkers 51, zandspuiters 1, zandvormers 2, zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 49. Totaal 663. Sigarenmakers: sigarenmakers 21, slg. sorteerders 1. sig. strippers 20. Totaal 24. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3. technikers 4, teekenaars 15, werkmeesters 22. Totaal 51. Textielarbeiders: hekelaars 5, katoen- drukkers 236, kluwers e.a. 93, linkers 13, plaatsnijders e.a. 23. schrobbelaars 2, spin ners 69 spoeiers 3. staaldraaddraaiers 6. sterkers 2. strijkers 15, wevers 127, wolbe werkers 47, ongesch. textielarb. 71. Totaal 415. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 151, exp. knechten 21, koetsiers 12, loopknechten 41, schippers 88, magazijn- knechten 59 spoor- en trampers. 20, wa kers 7 transportarbeiders 75, losse arbei ders 559 Totaal 1038. Typografen: boekbinders 23, boekdruk kers 17, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 44, letterzetters 27. steendrukkers 1. Totaal 76. Voedingsmiddelenarb.bakkers 95, ove- nisten 5. slagers 77, suikerwerkers 20, wijn- kooperskn. 14. zoutzieders 3, zulvelbereiders 5, ongesch. fabr..arb. 47. Totaal 266. Vrouwen: apotliekersass. 2. kapsters (leerl.l 2. naaisters 7, sorteersters 1. maas- sters 1, winkeljuffrouwen 24, buffetjuffrou wen 1, serveersters 1, linnenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 41, verpleegsters 11, be drijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onder wijzeressen 4, ass. en huishoudsters 12, dag meisjes 62. dienstboden 15, kinderjuffrou wen 5, werksters 101, fabr. arb. 71, A.V.O. 8. Totaal 372. Algemeen totaal 5205 6 Januari 1937 5083 3 Januari 1936 4883 Ben. 81 ged. werkloozen. S-G RAVEN HA GE NOORDEINDE 140 C 4194 (Ingez. Med.) LEIDSCHE AQUARIUM. EN TERRARIUM VER. „DE NATUURVRIEND". De voorz. de heer W. Zwart, heette allen hartelijk welkom en wenschte den leden met hun gezin een gelukkig en voorspoedig 1938 toe. Het is voor de ver., aldus het verslag van den secretaris, een mooi, ge lukkig en goed jaar geweest.. Moot, omdat de beide bestaande vereenigingen elkaar hebben weten te vinden, gelukkig omdat de eerste prijs werd behaald in den leden wervingswedstrijd en den eersten pi'Us in den Nationalen kweekwedstrijd. waarvoor het lid de heer A. Blok zorgde en een goed jaar. omdat de vereeniging met een on gekend groot kassaldo het nieuwe jaar te gemoet kan treden. Ook het ledental gaat steeds omhoog. Na afschrijving van leden door vestiging elders, beëindiging der lief hebberij. steeg het ledental na de fusie met 20" o. Een lid van de voorlichtings-commlssie behandelde vervolgens oogvliesontsteking bij onze visschen. De voorzitter dankte dezen spreker voor zijn uitvoerige uiteenzetting. Na afhandeling der huishoudelijke zaken sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. MJLITARIA. Aan den sergeant mr. schoenmaker F. W. Rijsdam, werkzaam bij de garnizoens- werkplaatsen alhier, zal op 15 Januari a.s. de zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst worden uitgereikt. -• Het 124-jarig bestaan van het 4e reg. inlanterie zal Maandag a.s. worden her dacht door het houden ln den voormid dag van een marsch door de stad, waaraan onvoorziene omstandigheden ln verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voorbehouden de 'Koninklijke Militaire Kapel zal deelnemen. IN DE KAST INDIEN VOOR U WASCHTI WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 4122 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: L. Demmenie en Zoon. Haarlemmer straat 169. Leiden. Kantoorboekhandel, bu reauinstallaties; fabriek van cartonnages enz. De bepalingen ten aanzien der rech ten van derden zijn thans in een akte vastgelegd. Corn. Wijnnobei. Hoogewoerd 39. Leiden. Rund-, kalfs- en varkensslagerij; fijne vieeschwaren. De vennooten W. L. Wijnnobei en C. Wijn- nobel zijn dd. 16 Dec. 1937 uitgetreden. Het bedrijf wordt thans voortgezet door: F. A. Kemperman, Amsterdam, als eenig eige naar, onder den naam: fa. C. Wijnnobei. Vereenlgde Wasscherijen. N.V. „Vewa" ln oprichting. Witte Singel 13. Leiden. L. W. G. van Ulden. (Huwelijksche voorwaarden). Naamlooze Vennootschap van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapijtenhan- del. Haarlemmerstraat 172/174 Leiden. Vol macht verleend aan: A. J. H. van Cleef en B. G. M. van Cleef, Leiden, (beheerders). Beperkende bepalingen. Fa. van Nood en Donker. Hooftstraat 155 Alphen a. d. Rijn. Expeditie-onderneming. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Fa. van Nood en Donker 'B.PJ Venn.: C. Donker en B. Donker, Alphen a.d. Rijn. Bijv. uit- geoef. bedr.: meubeltransport. Wij ontvingen het gedrukte verslag omtrent het Rijksmuseum van Nat. Histo rie te dezer stede, loopende over het tijd vak van 1 September 1935 tot 31 Decem ber 1935 en uitgebracht door den direc teur, prof. dr. H. Boschma. De politiebrandweer is gistermiddag om halfeen uitgerukt voor een begin van brand ten huize van I. R. D. R. in het perceel Oude Rijn 5, dat inmiddels reeds door den bewoner was gebluscht. De waarnemend wethouder van Fa bricage, de heer J. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Ik geloof, dat ik dezen keer maar eens op den drijver mile!dan is er misschien kans dat ik de haas raak! RESIDENTIE-ORKEST. Willem van Ottcrloo (gastdirigenti Annie Fischer (pianiste), Willem van Otterloo. Er waren dezen avond drie welkome ver rassingen: een veelbelovend Hollandschc dirigent (de 30-jarige Willem v. Otterloo, thans eerste dirigent van het Utrechtsen Orkest), een virtuose pianiste (de 21-jarige Annie Plscher, Liszt specialiste bij uitne mendheid) en een primeur voor Lelden: Hmdemith's „Mathls der Maler", fragmen ten uit de opera van dien naam. Reeds eenige Jaren geleden drongen wij, tpen dit werk in Den Haag werd uitgevoerd, op een uitvoering daarvan aan: doch voor het Leidsohe auditorium werd het toen blijkbaar nog te „modem' of te „gecompli ceerd" bevonden. Nu men het echter elders en ook door de radio heeft kunnen hooren, stonden waarlijk-geïnteresseerden ln de muzikale evolutie er wellicht ondanks den meermalen „bytonalen" inslag niet meer zóó vreemd tegenover. Stellig ver- eischt deze compositie herhaaldelijk aan dachtig luisteren of zélf doornemen, om haar volledig te kunnen verstaan en waar- deeren Hindemith, van wiens enorme productie wij hier te weinig kennen, wijst, gelijk die van Strawinsky een merkwaardige ontwik kelingsgang aan en betoont zich met deze interessante altaar-trilogie opnieuw een der meest baanbrekende moderne compo nisten. Deze driedeelige „symphonie" is ge ïnspireerd op het belangrijke triptiek van Dürer's tijdgenoot, den laat-middeleeuw- schen schilder Matthias Grünewald, dat thans een plaats gevonden heeift in het museum te Kolmar. Christus' geboorte (Engelkonzert), de Graflegging en de Verzoeking van den Heiligen Antonius zijn de onderdeelen. Htndemith heeft deze schilderingen in stemmingen becomponeerd in een gewij- zlgden stijl, waarin het dikwijls louter cere brale van vroegere werken plaats maakte voor meer suggestieve gevoelsexpressie, me- lodisohe inspiratie en felle bewogenheid, waardoor de waarachtig muzikale ontroe ringen, vooral in het derde deel als een verrassing naar voren treden. Daarnaast zijn natuurlijk ook de uitermate knappe technisohe vaardigheid en vormbeheer- sching, alsmede de voortreffelijke kwalitei ten der sobere orkestbehandeling evident en bewonderenswaardig gebleven Het Engelkonzert is een kundig', contra- punctisch spel van motieven en tegen- motteven, feestelijk van karakter door den Cantus firmus der trombones, het „Es sun- gen drie Engel" werd ontleend aan het ook door Mahler, echter zoo geheel anders, be handelde „Des Knaben Wunderhorn". De pastoraal getinte Graflegging, met haar telkens door pauze's onderbroken melodie- voering is een somber stemmend tusschen - deel, waarin de sfeer van tragiek over- heerscht, waarop dan de hartstochtelijke strij kerstnzet van „De .Verzoeking" een prachtige inleiding vormt tot de breed- cpgezette schildering van helle smarten en pijnen, met de ojrzweepende rhytmen een fantastische en rijkgeschakeerde uitbeel ding vormend van al hetgeen Antonius te ondergaan heeft, zich tenslotte oplossend: in de hymnen van het „Laiuda Sion Salva- torum" en de plechtige, orgelende klanken van het slotthema. Voor een uitvoeriger analyse ontbreekt ons helaas de ruimte. Het wilde ons voorkomen, dat Van Otter loo. die met groote zekerheid uit het hoofd dirigeerde, het orkest vast in de hand had. Hij heeft zijn entrée er waarlijk niet ge makkelijk mee gemaakt, doch stond na het zoo boeiende laatste deel, toch voor een overwinning. Natuurlijk zal hij in dit werk geestelijk nog meer kunnen groeien, om er de bezielde, verdiepte en overtuigende vertolking van te geven, die het behoeft. Maar als geheel was reeds véél meer be reikt dan een louter objectieve partituur vertolking en openbaarde hij, speciaal in het laatste deel voldoende persoonlijke sj>ankracht om er een alleszins verdienste lijke realisatie van te geven. Met groote aandacht hebben wij hem ook gevolgd ln het correcte accompagnement Van Liszt's befaamd Es dur concert, dat subliem gedragen werd door Annie "Fischer's groot talent. Haar klankrijke toongeving werd slechts een enkele maal overstemd door de machtige orkestklanken, haar brii- lSnte, rhytmische stuwkracht, zweept allen mee en overvleugelt de moeilijkheden. Het is haast onbegrijpelijk, hoe dit ranke figuurtje tot zulke formidabele kracht prestaties in staat is, waarbij naast het technische toch ook het muzikale niveau opmerkelijk is. Zij is reeds nu een persoon lijkheid: hoeveel mag men dus nog van haar verwachten! De sympathieke en be scheiden soliste is niet minder dan drie maal onder de levendigste toejuichingen teruggeroepen. Na Brahms' Vierde was de aan v. Otterloo gebrachte hulde welverdiend. Hij gaf er een oergezonde, door en door Germaansche vertolking van. Wij kunnen ons voorstellen, Een verrukkelijke wafel wkSShSTn met zachte roomvulling, KWALITEIT i "ii V en met poedersuiker be strooid. 20 cent per ons. 4034 (Ingez. Med.) AFSLUITING DOEZASTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Doezastraat tusschen Lange Raamsteeg en Jan van Houtkade. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij. en voertuigen zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, VAN 8TRYEN. Secretaris. Lelden, 7 Januari 1938. 4245 dat Brahms er mee ingenomen zou zijn geweest: het werk ligt hem goed Van Ot- terloo's vitale kracht had hier geen belem mering om zich te uiten. Met energiek ge baar. dat bij meerdere routine nog duide lijker kan worden, gaf hij een stoeren Brahms, die op den duur zeker nog wel aan rijkere nuanceering kan winnen. Toch zou den wij hem gaarne nog eens in een ander genre het teere, droomerige willen hooren, om een zuiver totaalbeeld van zijn kunnen te verkrijgen. In ieder geval ver heugen wij ons over de aanwezigheid in ons land van een begaafd dirigent, een normaal-voelend, gezond mensoh, die zich niet overgeeft aan verzenuwde overgevoe ligheden. Het is juist geweest, dat het bestuur zijn keuze óók op Van Otterloo heeft laten val len. Met belangstelling zullen wij zijn groei volgen. Hij zal natuurlijk nog flink moeten werken, om in de rij der „eersten" te wor den opgenomen, doch meerdere voorwaar den daartoe lijken ons stellig reeds tot ont wikkeling gebracht. Men heeft onzen jeugdigen landgenoot, (die zeker nog van zich zal laten .spreken, hartelijk gedankt voor zij.n reeds kranige prestatie. IJMUIDEN. 7 Jan. Tong 128—98 ct. per KG.: Kleinschol f,16.50 per 50 KG.; Schar f.9 per 50 KG.; versche Ka ring f. 4.60—3.15 per 50 KG.. Aan den afslag 6 loggers met versche haring: VL. 16 met f.152: VL. 97 met f.389; VL. 199 met f.33: VL. 205 met f.231; VL. 204 met f.779: VL. 207 met f. 894. Nagekomen (versche haring) SCH. 6 met f. 1336. DE VISCHVOORZIENING VAN ONS LAND Verzoek aan den Minister. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedryf heeft een schrijven gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin het er op aandringt de grenzen van ons land meer open te stellen voor aan- en invoer van Deensche en Noorsche visch. zoolang de actie in het visscherUbedrüf te IJmuiden voortduurt. 1JMXJIDENSCHE TRAWLERS IN ENGELAND. Drie trawlers van de My. Petten, n.l. de Pet ten, de Schoorl en de Bergen hebben een reis op Engeland gemaakt en besomden daar resp. f. 2100.—. f. 4200 en f. 3900. De Petten is naar IJmuiden gekomen in ver band met een lekken ketel, terwijl de Schoorl en de Bergen nog een reis op de Noordzee maken en daarna naar IJmuiden komen om te mark ten. IJmuidensche trawlers weer naar zee. De eerste booten reeds vertrokken. (Van onzen correspondent). Nadat gisteren de bestuurders der ver schillende organisaties te IJmuiden er met klem bij hun leden op hebben aange drongen in het belang van hun eigen zaak naar zee te gaan. schijnen de zeevisschers tot andere gedachten te zijn gekomen. Immers zijn heden op een aantal IJmui densche booten de noodige werkzaamheden voor het uitvaren hervat en Inmiddels zijn reeds 3 trawlers naar zee vertrokken, ter wijl verwacht mag worden, dat in den loop van den dag meerdere .booten zullen volgen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2