STADSNIEUWS 78 ste Jaargang DONDERDAG 6 JANUARI 1938 No. 23859 Ongerustheid over Prins Michael van Roemenië HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. F. C. Wieder. Auto te water. Overname van de „Overdekte" door de „Sportfondsen" uitgesloten Roode achterlichten voor rijwielen. Met een oorlogsschip in den storm Julius Barmat overleden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Willem Hannaart overleden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties -uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer S ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week T. r/ f.0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd,>; Eervol ontslag gevraagd als directeur der Universiteitsbibliotheek. Dr. F. C. Wieder. Naar wij vernemen heeft dr. F. C. Wieder, wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag gevraagd als directeur der Universiteitsbibliotheek alhier. Frederik Casparus Wieder ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Doetin- chem en studeerde vervolgens aan de Uni versiteit te Amsterdam in de Nederland- sche letteren. In 1900 promoveerde hij bij prof. dr. J. te Winkel cum laude tot doc tor in de Nederlandsche letteren, getiteld „De schriftuurlijke liedekens". Daarna heeft hij twaalf jaren bij de firma Frederik Muller en Co. te Amster dam gewerkt, vervolgens vijf jaar als ad junct-bibliothecaris aan de Amsterdamsche universiteitsbibliotheek, tenslotte als bi bliothecaris der Landbouwhoogeschool te Wageningen en tenslotte te Leiden. Be langrijke geschriften zijn van zijn hand verschenen, ook in buitenlandsche publi caties. De belangrijkste zijn „De oude weg naar Indië om de Kaap (1913), Historiscn-geo- graphische documenten in Spanje (1914), De reis van Maha en De Cordes door de Straat van Magalhaes naar Zuid-Amerika en Japan (Linschoten Vereeniging 3 dee- len 1923—1925). Monuments Cartographies (5 portef. 1925—1933)en „De stichting van New-York in Juli 1625 (Linschoten Ver. 1925). Bovendien verschenen van zijn hand tal van artikelen in het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Kordaat automobiliste redt twee kinderen en zich zelf. Gistermiddag omstreeks 5.uur is op het Utrechtsche Jaagpad een auto. bestuurd door mei. C. A. van B. uit Aerdenhout, doordat de motor koud was en de bestuur ster door veel sas te geven, den wagen wiilde doen starten, plotseling v-ooruit?e- sohoten en te water gereden, waarbij het voertuig nagenoeg geheel onder water verdween. Naast de bestuurster waren op cle voorbank twee kinderen van de familie Sl uit Aerdenhout gezeten, respectie velijk 10 en 8 jaar oud. De automobiliste verloor evenwel geen oogenblik haar tegenwoordigheid van geest; zij slaagde erin onder water een raampje van een der portieren omlaag te draaien en kon door de aldus ontstane opening beide kinderen naar buiten duwen en overgeven aan be hulpzame handen op den wal. Daar zij zeer goed kan zwemmen, wist zij ten slotte ook zich zelf in veiligheid te brengen, zoodat alle drie er zonder eenig letsel afkwamen. Bij de familie, waar zij even te voren afscheid hadden genomen, werden zij van droge k'leeren voorzien. De auto, die betrekkelijk weinig schade had, is in den loop van den avond door een kraanwagen opgetakeld. Naar aanleiding van de mededee- lingen van mr. Bierenbroodspot, direc teur van de N.V. De Sportfondsen, in de op 30 December alhier gehouden vergadering van Sportfondsen-spaar ders, gaf de directie van de N.V. „De Overdekte" ons hedenmorgen inzage van de volgende verklaring: „Commissarissen en Directie der Leidsche Overdekte verklaren hier mede, dat zij met Mr. Bierenbroods pot, Directeur van de N.V. Sportfond sen te Amsterdam, nimmer contact hebben gehad met het doel te gera ken tot overname van hunne inrich ting door de N.V. Sportfondsen en het voor hunne inrichting ook van geen belang achten in de toekomst tot een dusdanig contact te komen." Deze verklaring was onderteekend door de directie en de commissaris sen, waaronder de heer Koster. Alleen de commissaris, de heer Broekmeyer, was door toevallige omstandigheden verhinderd de vergadering van com- missari8sn en directie bij te wonen. In verband met deze verklaring vernemen wij nog dat de aandeel houders (dus ook de heer Koster) hun aandeelen niet aan buitenstaanders mogen verkoopen, zonder deze vooraf aan de andere aandeelhouders te koop te hebben aangeboden* Men wachte niet totdat de politie proces-verbaal opmaakt. De commissaris van politie verzoekt op name van het navolgende: Nu met ingang van 1 Januari 1938 be stuurders van 2-wielige rijwielen bij duis ternis een rood achterlicht op hun rijwiel moeten voeren, behoorende tot een door den Minister goedgekeurde soort en voor zien van een rijkskeur, wordt onder de aandacht gebracht, dat tot heden meer malen is gebleken dat de reflector even tueel ook achterlicht op onjuiste manier was aangebracht. Teneinde onaangenaam heden voor de betrokkenen te voorkomen, volgen hieronder in het kort de eischen voor het achterlicht enz.: 1. Het achterlicht (bestaande uit lan taarn met reflector) moet behooren tot een door of vanwege den Minister van Waterstaat goedgekeurde soort en voorzien zijn van het door dien Minis ter vastgestelde merk. 2. Het achterlicht moet in verticalen stand (glas loodrecht) zijn aange bracht op het witte gedeelte van het achterspatbord niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek. 3. Het achterspatscherm moet over een lengte van ten minste 30 c.M. gemeten van het ondereinde af, geheel helder wit zijn gekleurd of van een helder witte bedenking zijn voorzien. Aangenomen mag worden, dat iedereen zal onderschrijven dat een goede signalee ring van de achterzijde der rijwielen in het belang is van den betrokken bestuur der en ook in het algemeen verkeersbe- lang. Maar dan mag eveneens worden ver wacht, dat stipt aan de voorschriften zal worden voldaan, teneinde zooveel mogelijk effect te bereiken. Het glas van het roode achterlicht mag niet schuin tegen het spatbord zijn aangebracht, maar moet het zij nog eens herhaald een loodrech ten stand hebben. Het achterspatbord moet over genoemde lengte helder wit zijn ge kleurd of van een helder witte bedekking zijn voorzien. Laten de wielrijders dit nog eens nagaan en is de helder witte kleur verdwenen een weinig witte verf en de zaak is in orde. DE BEGINA MARIA. Men heeft zich gisteren in Roemenië ernstig ongerust gemaakt over het lot van de torpedoboot „Regina Maria", waarmede kroonprins Michael op weg was naar Athene, waar hij de huwelijksplechtigheid van Prins Paul van Griekenland wilde bij wonen. Gistermiddag deelde de comman dant van de torpedoboot mede, dat hij ter hoogte van de Bulgaarsche haven Boergas ten gevolge van een zwaren storm in nood was geraakt. Hierna liet het schip gerui- men tijd niets meer van zich hooren. In enkele Bulgaarsche havens werden terstond oorlogsschepen gereed gemaakt om eventueel hulp te verleenen. Prins Michael. Te middernacht seinde de „Regina Maria", dat zij op weg was naar Constanza. Gesleept door de Britsche sleepboot „King Lear" heeft de torpedoboot heden morgen die plaats bereikt. Kroonprins Michael keert thans per spoor naar Boekarest terug, vanwaar hij over land naar Athene zal gaan. De politiebrandweer is hedenmorgen uitgerukt voor een schoorsteenbrandje in een Chineesch restaurant in de Lokhorst straat. DE BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Het kerkbestuur der Ned. Isr. Gemeente, alhier, heeft de leden opgewekt om van hun aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis te getuigen, door het houden van een dankstond ter gelegenheid van de geboor te van een Oranjetelg. De dienst heeft plaats, indien de blijde gebeurtenis bekend wordt vóór 5 uur n.m., op den avond van dienzelfden dag om 8.15 uur, bij latere bekendmaking op hetzelfde tijdstip van den daarop volgenden dag. Zou door deze regeling de dienst op Vrij dag of Zaterdag vallen, dan wordt deze verschoven tot den Zondag d.a.v. J. C. SIERAT. Werd gisteren 80 jaar. Toen wij gisteren een oogenblik in de vriendelijke woning van den heer J. C. Sierat aan de Sieboldtstraat vertoefden, hadden wij niet het gevoel, dat wij hier tegenover een man zaten, die op dezen dag zijn tachtigsten verjaardag vierde. Helder van geest, jeugdig van hart vooral als het gesprek loopt over het Zondagsschoohverk, dat hij nog geregeld in Prediker verricht en tenslotte een aangenaam causeur, die met enthousiasme weet te vertellen van den tijd in het prediker-verband doorge bracht. Zijn geheugen laat hem hierbij geen oogenblik in den steek. De financier Julius Barmat is heden morgen in de St. Gilles-gevangenis te Forest, een voorstad van Brussel, waar hij sedert eenige dagen was opgesloten, overleden. Julius Barmat was de leider van het Barmat-concern, gevormd door het viertal gebroeders Barmat. Zij stammen uit de Oekraine en zijn dus feitelijk van Russische origine. Julius Barmat emigreerde in 1906 naar ons land, doch werd trots herhaald verzoek niet genationaliseerd. Het heet, dat de andere drie broers eerst in Lodz werkten om tijdens den oorlog ook naar Amsterdam te komen, waar zij in 1917 hun concern vormden (de Amenina). Vooral op Duitschland dreven zij zaken en na de inflatie daar vestigden zij zich te Berlijn, waar zij weldra zeer op den voorgrond traden. Einde 1924 werden zij, behalve Isaak, die buitenslands was, gearresteerd, be schuldigd van fraude. Het uitgebreide proces duurde tot Maart 1928. Julius werd veroordeeld tot 11. Henri tot 6 maanden gev.straf. met aftrek van 157 dagen preventief. In 1929 om gezondheidsredenen in vrijheid gesteld, week Julius Barmat naar ons land uit. waarheen Henri hem later volgde. Vanuit Amsterdam dreven zij hun zaken verder, doch kwamen op nieuw met het gerecht in aanraking; men denke aan de Parijsche Stavinsky- affaire en ook in België en Oostenrijk werden vervolgingen ingesteld. Dit leidde tot de uitlevering aan België. Toen hij daar arriveerde was hij reeds ziek en direct is hij onder behandeling van den gevangenisdokter gesteld. Tering zou hem hebben gesloopt. Het parket te Brussel heeft schouwing van zijn lijk gelast. Daarnaast kan de heer Sierat ais wan delaar nog menigen jongere beschamen. Een wandelingetje van twee uur maakt hij nog wat graag. Maar ook op het terrein van het maat schappelijk leven heeft de heer Sierat zijn sporen verdiend. Zoo was hij meer dan vijf en vijftig jaar werkzaam bij de firma Zuurdeeg te dezer stede. Dat hij indertijd bij deze firma een zeer gewaardeerde kracht was, trad ook gisteren nog aan den dag toen de heer J. Zuurdeeg en ook de oud-procuratiehouder der firma, de heer Wendel, hem kwamen gelukwenschen. Den heer Sierat, die evenals zijn broer en zuster, ridder in de orde van Oranje Nas sau is, heeft het gisteren niet aan blijken van belangstelling ontbroken. Reeds in den vroegen ochtend, maar ook in den middag en des avonds kwamen zeer velen hun gelukwenschen aanbieden. Onder hen be vonden zich ook de eere-voorz. van Pre diker, de heer P. Mazurel en verder afge vaardigden van de onderafdeelingen van deze vereeniging. Een groote schat van bloemen en een rachtige fruitmand, een geschenk van de inderen der Zondagsschool, sierden de wo ning van den tachtigjarige en gaven aan het geheel een feestelijk aanzien. De heer Sierat, die verlegen was onder zooveel blijken van sympathie en harte lijkheid, zal ongetwijfeld aan dezen dag een aangename herinnering bewaren en hij zal hem tevens nieuwe bezieling ge schonken hebben om het jeugdwerk, dat hem zoo lief is, voort te zetten. binnenland. Hoe Nederland van de blijde gebeurtenis op de hoogte zal worden gebracht. (3e Blad). Ongelukken op gladde wegen; het verkeer in het Noorden tijdelijk vrijwel stil gezet. (Gemengd, 3e Blad). buitenland. Nog altijd verwoede strijd om Teruel. (Ie Blad). Roosevelt's begrooting voor het komend financieel jaar wijst weer een tekort aan. (Buitonland, le Blad). Overleden is de beruchte financier Julius Barmat. (le Blad). Roemenië erkent de verovering van Abes- synië door Italië. (Laatste Berichten, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Ofschoon eenige opklaring tijdens den nacht afkoeling zou kunnen brengen, zal de nieuwe depressie later den wind bij toenemende kracht naar Zuid-West doen draaien en is verdere stijging van temperatuur te wachten, met veel kans op regen. GIFT VOOR HET STADHUIS CARILLON. Een voorbeeld ter navolging. Een belangstellende dame zond als eerste gift in het nieuwe jaar voor het carillon in den Stadhuistoren een bedrag van honderd gulden. De heer Willem Hannaart. Hier ter stede is gisteren op 77-jarigen leeftijd overleden de heer Willem Hannaart, oud-eerste-bedienoe van het collegium van het L SC Ruim 45 jaar heeft de heer Hannaart het LS.C. gediend en de wijze waarop hij dat deed bezotgde hem in rui men kring een groote bekendheid. Doch niet alleen bij de leden van het LS.C. stond Willem Hannaart hoog aan geschreven ook door zijn collega's was hij om zijn grooten liver en ztjn altijd opge ruimd karakter zeer bemind. Bij zijn af scheid van het LSC. nu ongeveer 8 iaar geleden werden zijn verdiensten beloond door de toekenning van de zilveren eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau- Ongetwijfeld zal het be richt van zün overlijden door velen met droefenis zijn ontvangen. Hii ruste in vrede De begrafenis zal a.s. Zaterdag om half jwaalf op Rhijnhof plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1