BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 4 januari 1938 RECHTZAKEN Koni na-Stad houder uale°n°omSandighedenW'zwwel 1T« als economisch opzicht, achtte spr. een ge ■wraakgierige volk, dat zondebokken zocht voor zijn ongeluk, tierde: „De duivel hale De Witt!" In redeloosheid wreekte het volk al het onrecht, dat de regenten „het kind" hadden aangedaan. Zelf zette het de oude prinsenvlaggen en Oranjedoeken op de stadhuizen de burchten der regentenre- geering. En in Dordrecht, de stad der De Witten, hield het volk niet op, vóór de prins in hun midden was. Hij werd ge haald. om door de vroedschap ontvangen te worden, de straten weergalmden van gejuich. En toen hij weer de stad verliet, liep het volk 'sprinsen koets na en vroeg: „Hoe zit het nu, Hoogheid, is u nu stad houder?" „Neen, lachte de prins, „maar lk ben volkomen tevreden." ..Ja, maar wij niet. We willen u stad houder zien. We zullen er voor zorgen dat het gebeurt." En de gewapende burgerij HR. MS. „JAVA" IN DIENST. Overdracht van het commando. Gistermiddag is te Den Helder aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java", een korte plechtigheid geschied. De tijdelijke commandant van den krui ser. overste H. J. Bueninck, heeft het com mando overgedragen aan overste L. F. Klaassen, welke laatste zich in een toe spraak tot alle opvarenden van het schip richtte. Tengevolge van de belangrijke wijzigin- gen en voorzieningen op materieel gebied eLschte een daad van de vroedschap: de aan boord van het schip zullen vele proef- trorVioffin/» Vin rl cvv» «mnc 1-.4 nil rtotviinnn» -IJ... J- 1 - verheffing van dén prins in de ambten zij ner voorvaderen. En binnen een uur was het „eeuwig edict" vernietigd. En alle Dordtsche regenten móésten het besluit van 's prinsen verheffing teekenen. Ook Cornelis De Witt, al lag hij ziek te bed. Het volk omsingelde zijn huis, tierend en dreigend. Nóg weigerde hij. Tot zijn vrouw en vrienden, uit vrees voor hun leven hem smeekten, te teekenen. Toen nam hij de pen. zette zijn naam onder het stuk, maar r.iet zonder de toevoeging v.c. (Vi coactus, door geweld gedwongen). STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. Schriftelijke vragen aan den Minister van Sociale Zaken. Het Tweede Kamerlid Krol heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de uitwerking van de met ingang van 1 No vember j.l. in werking getreden regeling nopens steunverleening aan kleine boeren, voor de belanghebbenden op de zand- en dalgronden in Groningen en Drenthe in fl- nemingen noodig zijn, aldus de overste.'öm nancieel opzicht op groote teleurstelling is dit nieuwe materieel in de practijk te "'tseloopen, speciaal vrar hen, behoorende toetsen. Het is daarom een gebiedende z ^'n' Sr°ep „1 eisch, dat allen zich zoo spoedig mogelijk cpLaf™h~n10o? wn™ wwlj w' op de hoo£t6 stellen van liet ingewikkelde September 1937 No. ~00 1209 afd. W. en mechanisme van het schip g s„ aangezien aan de tot deze groep behoo- De Java" zal aanvano- vólgende maand rende hootden van gezinnen in meerdere !-"..a:!?„,.zai.aanZanJï. ™1!ende.maa^d I gevallen slechts bedragen per week kun nen worden uitgekeerd overeenkomende de convooidlensten in de Straat van Gi braltar gaan waarnemen en is bestemd in Juni aan het Oost-Indische eskader te worden toegevoegd. Met nadruk stelde spr. de taak van den kruiser in het licht als opleidingsschip voor jeugdig marine-personeel. Hij ver- Alle steden volgden, de tegenstand der de TOlle regenten stortte ineen, overal werd het eeuwig edict vernietigd, ja. in Amsterdam maakten de prinsgezinde bestuurders een vuurtje van het voor Oranje zoo beleedi- gende document en toen de brandende snippers door de raadskamer rondwoeien, snoof burgemeester Hooft en tapte nog in allen ernst de mop: „Het eeuwig edict stinkt, mijne heeren!" Toen begonnen ze over de verdediging van de vesting Am sterdam te beraadslagen. Waar was de prins? In zijn kamp te Bo degraven, dag en nacht in touw. De Fran- sche doorbraak naar het gewest Holland was tij de waterlinie voorloopig tot stil stand gekomen. Daar in zijn kamp kwa men de Engelsche gezanten, om den prins over te halen, toe te stemmen in de Fran- sche vredesvoorwaarden, dan zou de En gelsche koning, immers 's prinsen oom, zorgen, dat zijn positie als stadhouder van Hofland ongerept bleef. „Wat?" zoo brak de prins plotseling het gesprek af, „denkt ge, dat ik mijn land, dat zijn belangen in mijn handen heeft gelegd, zal verraden ter wille van mijn persoon? Ik zal u zeggen, hoe ik over En- land denk. Mijn oom, de koning, doet zeer dwaas door Holland van zich te stooten, terwille van Fransche belangen. Ik heb de Fransche plannen beter door dan gij. Nooit zal ik mijn land overgeven op zulke ver nederende voorwaarden, als Frankrijk durft stellen."- „Uw land?" vroeg een Engelsche gezant niet zonder spot, en hij wees op de verzo pen polders, „zoodra het gaat vriezen, ls uw land verloren." De prins knikte, wilde spreken, maar werd door één zijner veelvuldige hoest buien overvallen, die hem uitputten. Hij keek over de troostelooze waterwereld met verdronken hoeven en wat strepen van dammen en dijken Toen sprak hij: „Ze ker. mijn land is in groot gevaar, maar er is toch een middel om het nooit verlo ren te zien." Een vragend gebaar der gezanten: welk is dat middel? „Te sterven bij de verdediging van den laatsten dijk". Het Oranje-kind was man geworden. JOH. VAN HULZEN. aandacht zal hebben Spr. zeide tenslotte, dat allen het tot hun eerste plicht moeten rekenen hem terzijde te staan in zijn streven om van dit schip zoo spoedig mogelijk een geoefend geheel te maken, dat aan de hoogste eischen vol doet. Hierna verklaarde overste Klaassen het commando te hebben overgenomen. UITBREIDING NEDERLANDSCHE LUCHTMACHT. Wederom overdracht van Koolhoventoesteilen. Op den eersten werkdag in dit nieuwe jaar is wederom een drietal Koolhoven K.K.51 militaire trainers overgedragen aan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, waartoe zich gistermorgen een aantal mi litaire vliegers naar het vliegveld Waal haven heeft begeven, teneinde de nieuwe vliegtuigen naar hun standplaatsen over te brengen. VERGADERING NEDERLANDSCHEN BIOSCOOPBOND, DEN veertienden November van het jaar 1650. zes dagen na den dood van zijn vader, den jeugdigen Stad houder Willem II wordt zijn we duwe, de twintigjarige prinses Mary van Engeland, dochter van Koning Karei den Eerste, die in 1649 te Londen werd ont halsd verblijd door de geboorte van 'een zoon: Willem, de derde prins van dezen naam uit het huis Oranje-Nassau. De jon- Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Gisteren is in Krasnapolsky te Afnster- dam een buitengewone ledenvergadering gehouden van den Nederlandschen Bio scoopbond. In zijn nieuwjaarrede, waarmede de bondsvoorzitter, de heer D. Hamburger Jr., de drukbezochte vergadering opende, druk te deze zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop het film- en bioscoopbedrijf in ons land zich ook in het afgeloopen jaar ver der heeft ontwikkeld. De film. aldus spr., staat in het uitgaans leven onbedreigd aan het hoofd. Spr. constateerde voorts, dat het bio scoopbezoek in het afgeloopen jaar bevre digend is gebleven en hier en daar zelfs is toegenomen. Met de ontvangsten is zulks niet het geval. Het eenige lichtpunt achtte spr., dat de voortdurende vermindering van ontvang sten in de achtereenvolgende crisisjaren in 1937 tot staan is gekomen. Bijzondere aandacht besteedde spr. aan de actie, welke in het afgeloopen jaar met onverminderde kracht is gevoerd tegen de overheidslasten, waaronder het film- en bioscoopbedrijf zoo zwaar gebukt gaat. Na mens alle bedrljfsgenooten sprak hij den wensch uit, dat de overheid, van wier waardeering en belangstelling bij tal van gelegenheden hij overigens met erkente lijkheid gewag maakte, eenmaal zou in zien. dat de verschillende lasten hoe lan ger hoe meer een struikelblok vormen om het film- en bioscoopbedrijf winstgevend te doen zijn en derhalve den lastendruk zou terugbrengen tot proporties, die meer in overeenstemming zijn met de redelijk heid en de billijkheid. Hoewel van de naaste toekomst moeilijk een prognose valt te geven, in verband met dc ongewisse en ingewikkelde lnternatio- met plm. 50 pCt. van hetgeen bij tewerk stelling in centrale werkverschaffing kan worden verdiend? 2. Wanneer vraag 1 in bevestigenden zin moet worden beantwoord, is de minister dan ook de meening toegedaan, dat den tot groep b. behoorenden hoofden van ge zinnen volledige vrijheid kan worden ge laten om al dan niet voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking te komen en dat aan de personen behoorende tot ge noemde categorie, die aanvankelijk op eigen initiatief in de „steunregeling kleine boeren" zijn betrokken, gelegenheid moet worden gegeven, om zich, althans gedu rende de perioden van het jaar waarin op het bedrijf geen werkzaamheden plegen verricht te worden, aan de regeling te ont trekken, zonder aanspraak te verliezen op tewerkstelling in centrale werkverschaf fing, wat den tijdsduur daarbij betreft, verband houdende met de gezinssterkte? HET NIEUWE MATERIEEL VOOR DE ZEEMACHT. der Amalia van Solms, de' weduwe van Frederik Hendrik zich met deze taak be lastte. In 1666 bewerkte zij dat de Staten van Holland hem aannamen als „Kind van Staat"; de eerzuchtige zestienjarige knaap kon haar dit moeilijk vergeven. De raad- pensionaris Mr. Joan de Witt kreeg thans het oppertoezicht over den jongen prins de Witt, die in 1654 bij de Acte van Se- clusie den Engelschen beloofd had, nim mer te zullen gedoogen, dat de prins in Holland en Zeeland tot de waardigheid zij ner voorvaderen zou worden verheven. In 1667 bewerkte de Witt de totstand koming van het Eeuwig Edict, waarbij be paald werd dat het stadhouderlijk ambt onvereenigbaar zou zijn met het kapitein- generaalschap en admiraalschap der Unie Bij het uitbreken van den oorlog met Frankrijk. Engeland, Munster en Keulen werd Willem Hl tot Kapitein-Generaal voor één veldtocht benoemd. De ineen- storting van de Nederlandsche verdedi ging de bezetting van Utrecht door de Franschen (23 Juni 1672) leidde tot pa niek, die de oorzaak werd van een volks beweging ten gunste van Oranje. De vrede met Engeland kwam m 161* tot stand - die met Frankrijk eerstin 1678, te Nijmegen. Inmiddels was in 167# Willem gehuwd met Maria Stuart, oudste dochter van Karei II van Engeland. Drie jaar nadat Karei II door zijn broeder Ja cobus was opgevolgd wisten de ontevrede nen in dit land Willem te bewegen, naar Engeland over te steken, Jacobus vluchtte naar Frankrijk (1688). Een poging om met de hulp der opgestane R. Kath. Ieren den troon te herwinnen, mislukte bij Boyne (1690) De dood van Mary trof den Prins smartelijk (1694)! doch ongebroken ver volede hij zijn strijd voor de zaak van hei Piotestantisme en het Europeesch even wicht. Op 19 Maart 1702, door velen in Engeland en Nederland betreurd stierf WU- lem Hl: met hem eindigt de afstamming in regelrechte mannelijke linie van Willem den Zwijger. matigd optimisme voor de ondernemingen in het film- en bioscoopbedrijf gerecht vaardigd. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een voorstel van het hoofdbestuur tot vaststelling van een prijsbeschermings- reglement. De voornemens ten aanzien van het verstrekken van bouwopdrachten. Zooals gemeld heeft de minister van defensie onlangs ten aanzien van het nieu we materieel voor de zeemacht reeds mede gedeeld. dat de meeste schepen hier te lande zullen worden gebouwd. Voor de twee torpedojagers toegestaan op de begrooting 1937. kunnen bereids bouwopdrachten worden verstrekt. Het zou haar men ons meldt, in het voornemen liggen deze twee schepen te doen bouwen bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingeti. Voor het geven van opdrachten voor den bouw van de marlnevaartulgen waarvan eerste termijnen worden aangevraagd op de begrooting 1938 dient uiteraard te wor den gewacht tot dat «fisze begrooting wet is geworden. De voornemens ten aanzien van het verstrekken van de bouwopdrachten schijnen echter al vasteren vorm te heb ben aangenomen, mede in verband met het feit dat voor tijdige reserveering van ma teriaal en hellingen snelle 'voorbereiding van de plannen noodig is. In dit stadium kunnen de voorloopige voornemens voor de verdeeling van de ver dere bouwopdrachten als volgt worden om- schreven de twee torpedojagers 1938 voor de Rot- terdamsche Droogdok-Maatschappij van de zeven onderzeebooten: twee voor de Kon. Maatschappij „De Schelde", drie voor de Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij en twee voor de Maatschappij Wilton -Feyenoord De tweede flottieljeleider, waarvan ook op de begrooting 1938 de eerste termijn is aangevraagd, voor de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam Wat den nieuwen kruiser betreft, zou het voornemen bestaan deze bij de Mij. Wilton - Feyenoord te stellen, de machinekamer- installatie echter bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde". N.RHrt. ONTWIKKELING VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRO-DIENST. In zijn gebruikelijke tot het personeel ge houden Nieuwjaarstoespraak heeft ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T. ge zegd dat er bij den postchèque- en glro- HET CREMATORIUM TE VELSEN. In het crematorium der vereeniging voor facultatieve lijkverbranding te Velsen had den in het afgeloopen jaar 890 verasschln- gen plaats tegen 791 in 1936. Een stijging dus met 99 of ruim 12 Van deze 890 crematies waren 187 van overledenen uit Amsterdam, 174 uit Den Haag, 53 uit Rotterdam, en 476 uit andere plaatsen. Hiervan behoorden 367 tot de Ned. Herv. Kerk, 39 waren Remonstrant, 47 Doopsgezind, 38 Luthersch, 14 Israëlie- tisch, 16 Roomsch-Katholiek, 15 behoorden tot een ander kerkgenootschap en 354 tot geen kerk. Voorts behoorden er van de ge- cremeerden 468 tot het mannelijk en 422 tot het vrouwelijk geslacht. HAAGSCHE RECHTBANK. Dorpspraat S. O. uit Alphen aan den Rijn had aan verschillende personen verteld, dat de brand in de woning van J. 8. vermoedelijk wel door hem zou zijn aangestoken. Deze bewering leverde echter een straf baar feit op, en bij verstek was hij tot zes weken gevangenistraf veroordeeld, van welk vonnis hij nu in verzet kwam. Verdachte zei niet te hebben geweten dat hetgeen hij had gedaan, zoo erg was, maar de officier vond het wél erg, en vroeg be vestiging van het vonnis. De verdediger, mr, Jansonius noemde het beweerde door O. een gewoon dorpspraatje, dat zonder verdere bedoelingen was rond verteld. De politierechter zag geen reden om het vonnis te wijzigen, en bekrachtigde het. Oneerlijke penningmeester. Terzake verduistering van f.600 a f.700 stond terecht de penningmeester der Coöp. Inkoopvereenlging „Ons Belang" te Hazers- woude. van R Verdachte bekende verduistering, doch meende dat het bedrag f. 150 beliep. De tweede voorzitter der vereeniging J. L. deelde mede dat inderdaad na bereke ningen. het tekort plm. f. 260 zou bedragen. Evenwel is een volledige berekening niet mogelijk. De bode der vereeniging, W. M. L. deelde mede dat hij alle door hem geïnde bedra gen aan verdachte had afgedragen. De officier vond het niet geheel juist, aan iemand, die een vrij laag loon heeft, zulk een groot bedrag onder zijn beheer te geven. Dit neemt niet weg dat de verduis tering niet geoorloofd Ls. Gezien het gun stig rapport vroeg de officier zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en terugbetalen van het bedrag door den rechtercommissaris te bepalen. De politierechter liet echter overeen komen met partijen, dat f270 terug be taald zal worden en legde vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar op. Bij zijn patroon gestolen. Ten nadeele van een firma waar hij werkzaam was, had J. K. uit Leiden een hoeveelheid baalzakken gestolen. De bedrijfsleider deelde mede, dat reeds eerder verdenking op K was gevallen, en hij tenslotte werd betrapt. De officier wilde het nogeens probeeren, waarom hij twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd conform den olsch vroeg. De politierechter vonniste conform den eisch. Beleediging ambtenaar in functie. Wegens beleediging van een ambtenaar in functie, heeft A. Z. uit Sassenhelm te recht gestaan. Er was nu over verdachte een rapport uitgebracht, dat volgens den officier maar heel matig was. Verdachte was al eerder voorwaardelijk veroordeeld. Er werd nu twee maanden gevangenis- str&f geëischt. De politierechter vonniste tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie Jaar. De verdwenen fuik. dat hetgeen hij deed zoo erg was, doch do deurwaarder deelde mede, dat nadrukkelijk was gezegd, dat de piano onder het be slag viel. De Officier wilde in dit geval met een geldboete volstaan nJ. f. 75 subs. 75 dagen. De Politierechter vonniste tot f. 35 subs. 70 dagen. Een polderkwestie. In den Zuidpolder bij Benthuizen had J. Q, uit Bleyswijk, een duiker doorgestoken, hetgeen een strafbaar feit zou opleveren. Maar Q. betoogde dat hij tot dezen maat regel moest overgaan, omdat hij geen water genoeg kon krijgen. Volgens mededeeling van den voorzitter van dezen polder, was in een vergadering van polderbesturen rond Hazerswoude, be sloten, om het water in den polder lager te houden. De kwestie bleek niet zoo eenvoudig uit te zoeken en Ged. Staten hebben haar reeds in onderzoek. Daarom besloot de Politie rechter de zaak terug te wijzen naar den Rechtercommissaris voor nader onderzoek LICENTIEBOUW VAN DORNIERS. Naar wij vernemen aldus het Vad. heeft de minister van defensie thans defi nitief besloten tot den bouw van Dornier- aegu UUli Cl U1J UC11 puOtLUC4Ul-- V.11 gnu "Win wcoiwvv,»» w v "-li dienst thans 312.000 personen en instellln- vliegbooten onder licentie in Nederland. De vischhandelaar W. J. v. V. uit Stomp- wljk, heeft het vischwater de Lcidsche Wal- lenwetering gepacht, en daarin stonden fuiken Hij vermiste eenige fuiken en ver zocht verschillende personen op te letten Toen werd in het vischwater van D. O. B. uit Zoetermeer een fuik van V. gevonden, waardoor O nu wegens diefstal terecht stond. Verdachte zei evenwel niets te heb- ben geweten van een diefstal, zelf naa ny helpen zoeken naar de fuiken. De gemeente-werkman L. vertelde dat toen hij met zijn schuit door de wetering voer. toevallig de fuik aan zijn vaarboom bleef haken. De fuik stond niet opgesteld. Deze getuige had ook gezien, dat B. een fuik uit het vischwater van v. V. haalde. Met welke bedoeling dat gebeurde, wist ge tuige evenwel niet. De Officier achtte het bewijs geleverd, en vroeg f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter vond geen bewijs. en sprak verdachte vrij. Geld en' broek gestolen. In Katwijk had S. een broek gestolen, en in IJmulden geld. De verdachte liet verstek gaan maar de Officier lichtte uit diens strafblad, dat hij al eerder tot drie maan den gevangevangenisstraf ls veroordeeld. S staat slecht bekend, is brutaal en daar om vroeg de Officier zes maanden gevange nisstraf. Het vonnis werd conform den eisch. x HAAGSCHE POLITIERECHTER. Ruzie. Over den echtgenoot van mej. van W. te Boskoop, had mej. J. van E. onvriendelijke dingen gezegd. De verdachte zei wel het bewijs te kun nen leveren voor hetgeen zij beweerde, doch de Politierechter herinerde eraan, dat een dergelijke bewering dan nog is verbo den. De echtgenoot die aangifte van de belee diging had gedaan, en de echtgenoote die haar gehoord had, deden beklag, en daarna vroeg de Officier f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter bracht de boete op f. 7.50 subs. 5 dagen. Steundelict. Aan den dienst der steunverleening had M. C. uit Nieuwkoop gezegd dat hij in een bepaalde week f. 7.80 lfad verdiend, doch bij het onderzoek door den controleur C. J. Verlaat Ingesteld bleek, dat het f. 16 was geweest. De Officier deelde mede dat ln totaal f. 146 was verzwegen. Daarom vroeg hij zes weken gevangenis straf. Verdachte zei uit armoede te hebben ge handeld. De Politierechter bepaalde het vonnis op twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De schuit in aanbouw. Wegens diefstal van een aantal planken had zich te verantwoorden W. G. H. uit Lel den. H. had zijn vroegere patroon bestolen, teneinde zijn plan tot het bouwen vaneen schuit ten uitvoer te kunnen brengen. De Officier wilde een rapport over ver dachte hebben en vroeg aanhouding der zaak. De Politierechter besloot hiertoe. KANTONGERECHT TE LEIDEN. gen zijn aangesloten, tegenover 300.000 in Juni en nog lang geen 300.000 in het begin van 1937. De toeneming per dag bedraagt thans 100 aansluitingen. Het aantal boekingen in 1937 was 90 millioen. (soms meer dan 400.000 per dag), de totale omzet was niet minder dan f. 16'/, milliard gulden Het saldo is van 1 Januari 1937 van f. 200 millioen tot f.240 millioen op 1 Januari 1938 gestegen. In vergelijking met het buiten land hebben wij hier een zeer belangrijke plaats mogen innemen. Per duizend inwoners zijn er hier te lande 35 aansluitingen, een aantal, dat slechts wordt overtroffen door België, waar men er 49 heeft per duizend Inwoners. R3jr«"ri"ROOTING IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Woensdag 12 Ja nuari om 11 uur een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting voor 1938. De booten zijn bestemd voor de Kon. Marine in Indië en ontwikkeld te Frle- drichshafen, waar een kleine serie in aan bouw is. De opdracht voor den licentlebouw ls ge geven aan de N.V. .Avlolanda" te Papen- drecht, die ook de eerste serie, meer dan tien jaar geleden, in licentie heeft gebouwd. Een gedeelte van de booten zal echter worden vervaardigd bij de Schelde te Vlis- singen. DR. COLUN HERSTELD. De minister president, dr. H. Coüjn, heeft heden na zijn ongesteldheid, zijn ambts bezigheden hervat en heeft hedenmiddag de vergadering van den Ministerraad ge presideerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar de „feesb." verneemt, zal mr. André Peters, oud-voorzitter van de K.D.P. binnenkort voor het lidmaatschap van deze partij bedanken en zijn zetel in de Prov. Staten van Zuid-Holland ter beschikking stellen. Van heling vrijgesproken. C. la L. uit Lelden, zou zich aan heling schuldig gemaakt hebben. Hij kocht zakken, die van diefstal afkomstig waren. Nu betoogde verdachte evenwel niet te hebben geweten dat zij van diefstal af komstig waren, en hij betaalde den gewonen prijs De dief vertelde daarentegen, dat la L. hem weieens heeft gewaarschuwd voor zichtig te zijn zoodat hij dus blijkbaar wel iets vermoedde. De Officier meende dat hier schuld- heling aanwezig was, en vroeg f40 boete subs. 40 dagen hechtenis. De Politic achtte geen bewijs geleverd, en sprak verdachte vrij. De dure tanden. O D uit Lelden, had V. W. uit Voorscho ten 'mishandeld. Dc klap die hij uitgedeeld had, was nogal aangekomen, want van W was er twee tanden door kwijt geraakt. Daar vroeg hij nu f. 75 voor, doch de Poli tierechter meende dat deze tandarts-reke ning wel wat al te gepeperd zou zijn. Daar om werd besloten dat van W. eerst elders prijsopgave moest vragen en het vonnis werd aangehouden, om de schadevergoeding nader te bepalen. Piano uit het beslag. Op den boedel van M.. H. te Oegstgeest, was door een deurwaarder uit loeiden be slag gelegd, doch een piano was door H. daaraan onttrokken. De verdachte zei niet te hebben geweten L. R. uit Valkenburg moest terechtstaan, omdat zijn dochtertje sedert October de school aldaar niet meer bezocht had. Ver dachte verklaarde dat hij haar thuis ge houden had, omdat de school niet ontsmet was, daar het hoofd der school lijdende was aan T.B.C. De burgemeester van Val kenburg verklaarde dat het niet noodig was geweest, om de school te ontsmetten. De heer P. de Vriqp, voorzitter der Chr. schoolvereenlglng, verklaarde dat het hoofd: der school wegens T.B.C. 3 Jaar afwezig was geweest. Dokter Huettng had het over bodig gevonden om de school te ontsmet ten, daar besmettingsgevaar niet aanwezig was. Ook dr. Brouwer, directeur van het consultatiebureau voor T.B.C. te Lelden had het niet noodig geoordeeld de school te ontsmetten. Het O.M. vond dat er geen reden was geweest om het kind thuis te houden en eischte f. 3 boete of 1 dag hech tenis. De kantonrechter vond het wel vreemd, dat de vader pas na drie jaar tot die conclusie was gekomen. Verdachte ver klaarde het later pas gehoord te hebben. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis met de vermaning om het kind naar school te sturen. W. A. B„ loonslager aan het Openbaar Slachthuis moest terechtstaan, omdat hij in ht Openbaar Slachthuis een varken, dat door hem werd geslacht, maar dat nog niet dood was, ln een broeikuip met heet water had geworpen. De terreinknecht van het O.S., C. Molenkamp, verklaarde dat het varken nog niet dood was geweest, toen verdachte het ln de broeikuip met heet water had geworpen; van de hevige pijn had het beest in het heete water gespar teld. Getuige had verdachte nog gewaar schuwd dat het varken nog leefde. Het OM. vond het feit buitengewoon ernstig te meer daar verdachte reeds eer der door den keurmeester gewaarschuwd was; het O.M. wilde eerst hechtenisstraf wagen, maar eischte nu nog f. 30 boete of 14 dagen hechtenis; mocht verdachte echter weer terechtstaan, dan Kil het O.M. hechtenisstraf eischen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of acht dagen hechtenis. 0 0 0 L. M„ koopman alhier, moest terecht staan, omdat hij, hoewel niet aangesloten bij de Ned. Fruitcentrale. in zijn winkel appelen, peren en druiven ln voorraad heeft gehad. Verdachte kon niet begrijpen, dat hij van den verkoop van fruit ls uit gesloten, daar hij reeds 21 jaar in fruit handelt. Het O.M. wees er op, dat ver dachte ook niet bij de Kamer van Koop handel is ingeschreven en men geen fruit mag verkoopen als men niet bij de Ned. Fruitcentrale is aangesloten en eischte f. 10 boete of vijf dagen hechtenis. Uit spraak f. 5 boete of 2 dagen. W. van B. uit Rijnsburg moest terecht staan, omdat hij met zijn auto bij de Koe straat te Rijnsburg het rechterverkeer geen voorrang had verleend, met gevolg dat een ernstige botsing was ontstaan. Eisch f, 20 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak conform, 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10