1938 OPEL Prinses Juliana weer te Soestdijk STADSNIEUWS De feestelijkheden bij de a.s. blijde geboorte Auto in het Noord-Hollandsch Kanaal gereden A 78 sfe Jaargang MAANDAG 3 JANUARI 1938 No. 2385$ HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DXGBTad voor leiden en omstreken Prinses Armgard en Prins Aschwin in ons land Zij bezoeken Prins Bernhard De beste wensch voor maakt een eind aan geldverspilling - Vreugdeboom op de Beestenmarkt Fakkeloptocht en klokgelui. Drie kinderen verdronken Ouders en baby gered. CAHEX's KOLENHANDEL Beperkt ijsvermaak. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Ruiterlijke bekentenissen LEIDSCH GLAS IN LOODBEDRiJF GLASHANDEL TELEFOON 3671 LEIDSCH DAG B LAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te. betalen. Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week t'.'.T.'.'.'.'.'.'J f.0.18 Franco per post -f. 2:35 per 3 maanden -f portokoste; (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn<L! n1 Foto Ziegler, Den Haag. Prinses Armgard. Prinses Juliana is na een verblijf van verscheidene weken, Zaterdagmid dag te tien minuten over half twee uit het Burgerziekenhuis té Amster dam vertrokken en per auto naar Soestdijk teruggekeerd, waar Zij weer haar intrek in het paleis heeft ge nomen. Het voornemen van de Prinses om op den Nieuwjaarsdag naar het paleis te Soestdijk terug te keeren, was geheel on bekend gebleven en toen Zaterdagmiddag de auto, waarmee de reis werd gemaakt, kwam voorrijden en het publiek, dat even voor den ziekenuitgang bleef kijken en dat in verband met den vrijen dag iets talrij ker was dan anders, de Prinses zag uitrij den. meende men dan ook, dat dit weder om voor een wandelrit was, zooals men ge wend was, daar Prinses Juliana dit in de afgeloopen weken herhaaldelijk heeft ge daan, wanneer de weersgesteldheid zulks maar even toeliet. Het spreekt wel van zelf dat na de toegewijde zorg, die Prins Bernhard zoowel als Prinses Juliana in het Bur gerziekenhuis hebben ondervonden, het afscheid van geneesheeren en ver plegend personeel zeer hartelijk was. De rit naar Soestdijk. De Prinses werd vergezeld door haar hofdame, freule De Brauw en was ge kleed in een bruinen bontmantel. Voorafgegaan door een auto van de Am- sterdamsche politie, zwenkte de auto de Linnaeusstraat in, waarna zij terstond rechtsaf sloeg, de 3de Oosterparkstraat in, om— het wachten voor de juist gesloten zijnde afsluitboomen van den spoorweg overgang in de Linnaeusstraat te vermij den en waarschijnlijk ook om niet langs den slecht bestraten Middenweg door Wa tergraafsmeer te moeten rijden, doch langs het geasphalteerde Oosterpark de iets be ter bestrate Weesperzijde te kunnen vol gen. Het Amsterdamsche politie-escorte bege leidde de auto van de Prinses tot even bui ten Diemen. Hier werd eer. oogenblik stil gehouden, om de kap van de auto van de Prins open te zetten, wat door het zachte, fraaie winterweer mogelijk was. Daarna v. erd in matig tempo de tocht naar Soest dijk voortgezet; er werd niet harder dan 20 K.M. per uur gereden. De belangstelling langs den weg was vrij groot. De auto's, welke zich zoo langzaam voortbewogen, trokken natuurlijk veler aandacht. Toen de Prinses Baarn gepasseerd was en zich op den weg naar Soestdijk bevond, gaf zij opdracht niet rechtuit te rijden doch eenige honderden me iers voor den hoofdingang rechts af te slaan en via een zijweg den achter tuin in te rijden. Zoo geschiedde het en op deze wijze was de Prinses reeds in haar vertrekken aangekomen, voor dat het publiek goed en wel wist, wat er aan de hand was. Zoo geschiedde de terugkeer van de Prinses niet alleen volkomen onver wacht, doch ook geheel onopgemerkt. De vele honderden, die voor het paleis stonden te wachten imen hoopte dat ook de Prins zou komen) gingen tenslotte te leurgesteld naar huis toen zij zagen dat de rijksveldwacht inrukte en de standaard op het middengedeelte van het Paleis ge- heschen werd. De Prinses heeft voorloopig haar intrek genomen in het middengedeelte. Daar stonden ook eenige fraaie bloemstukken, welke in den loop van den dag ten paleize waren bezorgd. Prinses Armgard en Prins Aschwin. Zaterdagavond zijn de moeder van Prins Bernhard. Prinses Armgard en Prins Bernhard's broeder, Prins Asch win, te Soestdijk aangekomen. Zij heb ben hun intrek in het paleis genomen. Gisteren heeft eerst Prinses Armgard in den voormiddag een bezoek van ongeveer een uur aan Prins Bernhard, die af en toe reeds weer in de gang wandelt, gebracht, terwijl gistermiddag Prins Aschwin ongeveer een uur bij zijn broeder vertoefde. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin, die Zaterdagmiddag van 12—2 uur in het Paleis aan het Noord einde te Den Haag nieuwsjaarsreceptle had gehouden, begaf zich des middags naar. Amsterdam om een bezoek aan Prins Bern- hard te brengen. Vervolgens ging Zij naar Soestdijk. 's Avonds was Zij in de Regentessekerk te Den Haag onder gehoor van ds. A. B. te Winkel. 3960 (Ingez. Med.) De Commissie van uitvoering van de feestelijkheden bij de a.s. geboorte van een Prins of Prinses bericht ons, dat thans het programma voor de feestelijkheden definitief is samenge steld en het volgende omvat: 1. De geboorte zal, zoodra deze be kend is geworden, aan de burgerij van Leiden worden aangekondigd door he rauten en wel door twee groepen van ieder 3 herauten en twee trompetters. De aankondiging zal allereerst geschie den aan het College van Burgemeester en Wethouders, dat daartoe bijeen zal komen in het Gemeentehuis aan het Rapenburg. Daar zullen verder aan wezig zijn de Contact-Commissie en de Commissie voor den Fakkeloptocht. Vervolgens zullen de herauten en trompetters door de stad trekken. Indien de geboorte vóór zes uur des avonds bekend wordt, geschiedt de aankondiging nog dienzelfden avond en anders den volgendeh morgen om 9 uur. Mocht deze regeling tot gevolg heb ben, dat de aankondiging op Zondag zou moeten geschieden, dan blijft zij geheel achterwege. 2. Indien het bericht van de ge boorte voor 6 uur des avonds bekend wordt, zal op dien zelfden avond nog een Lichtstoet worden gevormd, welke langs de reeds aangegeven route door de stad zal trekken. Mocht het bericht na 6 uur 's avonds bekend worden, dan wordt de licht stoet den volgenden avond gehouden. Indien deze regeling tot gevolg zou hebben, dat de fakkeloptocht zou wor den gehouden op Zondagavond, dan zal hij een dag dus tot Maandag worden uitgesteld. Aan dezen Lichtstoet zullen minstens zeven muziekcorpsen medewerking ver- leenen, terwijl reeds vele vereenigingen en groepen zich voor deelneming heb ben opgegeven. Verwacht mag worden, dat ongeveer Gisteravond omstreeks half acht is onder de gemeente Koedijk (N.H. i een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie jonge kinderen den dood hebben gevonden. De heer J. Bakker uit Bergen, vroeger werkzaam bij de melkfabriek „Wllhel- mma", doch thans werkloos, die In een oude huurauto met zijn vrouw en vier kin deren van familiebezoek te Schoorldam huiswaarts keerde, reed onder Koedijk- Noord met geringe snelheid in de richting Bergen. Op een recht gedeelte van den weg zag een voorbijganger, de heer Prins, de auto plotseling den berm van den weg afrijden en in het Noord-Hollandsch ka naal verdwijnen. Hij alarmeerde onmiddel lijk een aantal omwonenden, die met een ladder naar de plaats van het ongeluk snelden. De auto bleek vlak aan den kant van het kanaal te liggen, terwijl de kap nog boven water uitstak. De bestuurder wist het portier van de auto te openen en zich naar buiten te wer ken. Door handreiking kon hij op dan wal worden getrokken. De man was volkomen ontdaan en wilde zich opnieuw te water begeven. Men dacht eerst, dat hij dit uit zenuw achtigheid wilde doen, dcch even later zeide hij, dat zijn vrouw en drie kin deren zich nog in den wagen bevonden. Men sneed toen de kap open en met vereende krachten werden de drenke lingen uit het voertuig gehaald. Toen men B. vroeg of nu allen gered waren, deed hij de ontstellende mededeeling, dat er nog een vierde kind in de auto zat. Ook dit kind, dat slechts eenige maartden oud was, werd tenslotte op het droge gebracht. De moeder en de vier kinderen waren bewusteloos. Geneesheeren, die spoedig aanwezig waren, constateerden, dat drie der kin deren, drie meisjes van vijf en vier en van drie jaar, inmiddels waren over leden. De heer en mevrouw Bakker en de baby zijn. nadat zij eerst bij omwonenden waren binnen gebracht, per ziekenauto naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar over gebracht. Hun toestand is vrij gunstig. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Wel is het zekér, dat de wagen slechts een geringe snelheid heeft gehad. De heer Prins verklaarde na melijk, dat deze hoogstens 20 tot 30 km. bedroeg. Het wegdek was ter plaatse niet glad en de sporen der wielen wijzen in het geheel niet op slippen. Men vermoedt, dat er iets aan de stuurinrichting gehaperd heeft. Dit zal eerst kunnen blijken, wan neer de wagen zal zijn opgehaald. drieduizend deelnemers aan den stoet zullen medewerken. De Commissie stelt voor dit doel fak kels ter beschikking. Tijdens het voorbijtrekken van den Lichtstoet zullen vanaf schuiten de bruggen aan het Rapenburg door mag nesiumlicht worden verlicht, evenals de molen „De Valk". 3. Op den avond van den lichtstoet zal op het parkeerterrein aan de Steenstraat een „Vreugde-lichtboom" worden geplant met zeven lichttransen, welke gedurende geruimen tijd zijn vreugdelicht zal verspreiden. De Commissie verwacht, dat. zoodra de blijde geboorte bekend zal worden, de verschillende Kerkgenootschappen de klokken van hun kerken zullen laten luiden. De Commissie herinnert nog eens aan haar oproep om op den avond van den Fakkeloptocht een vensterverlichting aan te brengen. Dat alom gevlagd zal worden spreekt vanzelf. NIEUWE RIJN 40 - TEL. 2697. 3978 m. g. (Ingez. Med.) Uiterste voorzichtigheid zij geboden. Het kwik in den thermometer daalde vannacht tot ruim vijf graden Celsius onder nul, waardoor alle slooten vanmor gen met een dunne ijslaag bedekt waren. Voor de tennisbanen bleek deze vorst ruimschoots voldoende om de liefhebbers der schaatsensport in de gelegenheid te kunnen stellen de ijzers onder te binden. irDe Krogt" te Oegstgeest opende reeds hedenmorgen haar deuren en bij door gaande vorst zal het Leidsch Tennispark aan den Morsehweg hedenavond dit voor beeld volgen. Voor telefonische informaties onthoude men: De Krogt. Tel. 2123; Leidsche Ten nispark, Tel. 2324. Met nadruk vestigen wij er de aan dacht op, dat het ijs in het buiten water overal nog absoluut onbetrouw baar is! TREINVERTR AGING. Toen Zaterdagmiddag de electrische trein 1095, die om 15.53 naar Den Haag vertrekt, in het station alhier binnen kwam. bleek dat tusschen Haarlem en Leiden de assen van een derde-klas-rijtuig waren warm geloopen. Nadat de reizigers in een ander rijtuig waren overstapt, werd het rijtuig uit den trein gezet. Door een en ander vertrok de trein met 15 minuten vertraging. BINNENLAND. De regeering verdedigt haar algemeen be leid; een oplossing der spellingregeling noodzakelijk geacht. (3e Blad). De Eerste Kamer over het Egalisatiefonds, (3e Blad). De postbegrooting voor 1938. (Binnenland, 3e Blad). Twee dooden bij aanrijding op onbewaakten overweg te Lange Ruige Weide. r (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Franco's troepen heroveren Teruel. Drié journalisten gedood. (Ie Blad). Schacht over de Valuta. (Buitenland, le Blad). De Parijsche „Expo" wordt niet verlengd. (Buitenland, le Blad). Weer Kamer-ontbinding in Roemenië in zicht. (Buitenland, le Blad). Diverse Nieuwjaarsboodschappen. (Buiten land, le Blad). Maarschalk Tsjang Kai Sjek treedt af als Chineesch premier, doch blijft opper bevelhebber. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het Noorden lichte vorst, met temperatuur om bet vriespunt, in het Zuiden lichte tot matige vorst, met eenige kans op sneeuw. In ons Blad van morgen zullen wij een aanvang maken met een serie artikelen „Ruiterlijke Beken tenissen", waarin een leek op humoristische wijze vertelt van de wederwaardigheden, die hij be leefde, toen hij zich aan de ruiter sport ging wagen. Wij kondigen deze artikelen met te meer genoegen aan, daar de schrijver dezelfde is als die, welke eenige jaren geleden in ons Blad schreef over „Het snelle ding", een serie schetsen, waarvoor bij onze lezers zeer groote belangstelling bestond. 3999 VR A-ANTIVRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (ingez. Med.) Hiermede hebben wij de eer U te be richten, dat wij ons bedrijf met ingang van 3 Januari zullen uitbreiden en ver plaatsen van Hooigracht no. 42, naar NIEUWE RIJN 83. Met deze uitbreiding zullen wij in staat zijn Uw gewaardeerde orders met nog meer zorg uit te voeren. Ons telefoonnummer blijft onveranderd, dus No. 3671. Uw orders, die door ons op zeer hoogen prijs worden gesteld, zullen wij gaarne in onze nieuwe omgeving tegemoet zien en teekenen, Hoogachtend, LEIDSCH GLAS IN LOODBEDRIJF. 3961 (Ingez. Med.) „DIE RHIJNLANDERS" GROEP III N.P.V. Nieuwjaarsmaaltijd. In het keurig versierde groephuis in de van der Werffstraat vond 1 Januari de traditioneele Nieuwjaarsmaaltijd plaats voor leden, oud-leden en groepscomité van greep III der NP.V. Na het binnenbrengen der Groepsvlag en het oplezen van welpen- en padvinders- wet. opende de groepleider, hopman Cor- nellsse met een welkomstwoord en een terugblik over 1937. In tegenstelling met vorige jaren werd er ditmaal een warme maaltijd opgediend, bereid door een viertal, met deze groep sympathiseerende dames. Tusschen de ver schillende gangen voerden enkele sprekers het woord en gaven welpen en voortrek kers iets ten beste. Tenslotte sprak hopman over toekomst plannen in 1938, waarvan het twintig-jarig bestaan het hoogte punt zal vormen Met de gebruikelijke ceremonie, werd deze uitstekend geslaagde avond gesloten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1