Bewogen vergadering van Sportfondsen-spaarders VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 No. 23855 De Kinderkrant Mr. Bierenbroodspot overweegt overname van de Overdekte aan de Haarlemmerstraat HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang Nieuwe bijeenkomst op 12 Januari Nieuwjaarsdag Dit nummer bestaat uit ACHT bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar ?f^PP v.an 0I1S Blaci £evest'gd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. por.o te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. 2.35 per week ff?f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per mnd.V Vergadering eischte terug betaling der gelden. De vergadering van Leidsche Sport fondsen-spaarders, bijeengeroepen door de directie der N.V. De Sportfondsen, te Amsterdam, welke gisteravond ge houden werd in den foyer van dc Stadsgehoorzaal, was zeer druk bezocht en heeft een buitengewoon opgewonden en rumoerig verloop gehad. Zij stond onder leiding van den heer Molenaar, secretaris en lid van den Raad van Toezicht, zulks wegens verhindering van de heeren mr. Punt en De Rcede. Het woord was direct aan den heer mr Bie renbroodspot. die verklaarde dat deze bij eenkomst feitelijk reeds veel eerder ge houden had moeten worden, doch dat er factoren geweest zijn, welke zulks onmo gelijk maakten. Hij stelde vast dat de leden van het Leidsche comité, dat zeer veel werk verzet heeft (in het bijzonder de heer Zuiderveldi aan dat uitstel volkomen on schuldig zijn geweest en schetste vervol gens in den breede de geschiedenis van de Leidsche actie. Spr. vertelde dat van meer dere zijden te Leiden indertijd initiatief is uitgegaan om te komen tot een over dekt zwemibad en dat daartoe de mede werking van de Sportfondsen ingeroepen werd, welke gezien de doelstellingen de zer vennootschap gaarne werd verleend. Reeds op den Sint Nicolaas-dag van 1931 werd spr. ontboden bij den burgemeester van Leiden, die zeide dat in de Sleutelstad een overdekt bad noodzakelijk was en ver langde dat men binnen zes weken met den bouw daarvan aanvangen zou. Ondanks die haast is daarvan niets gekomen. Ge voerde acties bleven zonder succes totdat eindelijk door het huidige comité leven in de brouwerij werd gebracht. Men kreeg voeling met het gemeentebestuur, dat tot medewerking bereid was en. zooals men weet, ook een voorstel om garant te zijn voor aflossing en rente eener leening door den gemeenteraad aangenomen zag. In tusschen waren er kapers op de kust ge komen, namelijk de groep-Koster, die ech ter van een anderen opzet uitgaat dan de Sportfondsen en uitsluitend beoogt over dekte baden te bouwen om deze daarna aan anderen te verkoopen. Deze groep had bereids contact gezocht met de N.V. De Sportfondsen en voorgesteld het Leidsche bad voor de Sportfondsen te bouwen. Deze voelden daar wel iets voor omdat zij door een jarenlange ervaring voldoende op de hoogte waren van de bouwkosten, zoodat aanbesteding niet noodig was en zij waren er te meer toe bereid omdat de groep- Koster in staat scheen ook voor de finan- cieele uitvoering te zorgen, voor zoover de Sportfondsen dat niet direct zelf zouden kunnen. Bezwaar hiertegen bestond er niet. Ook elders, o.m. in Delft, heeft men gebouwd met medewerking van een parti culiere maatschappij en zulks met succes. De onderhandelingen mislukten echter. De Sportfondsen, zoowel aLs de gemeente, eischten een goed bestek en teekening, teneinde de spaarders geen onr.oodig risico te laten loopen, en dat van de groep-Kos ter werd niet voldoende geacht (in Am sterdam leidde een dergelijke onvolledig heid indertijd tot een tegenvaller van f. 175.000 op een bouwsom van f. 119.0001. De geheele technische installatie b.v. was in tien regels omschreven, terwijl de Sport fondsen daar 17 pagina's folio getypt voor noodig heeft. De heer Koster wiens eer lijke bedoelingen spr. niet wilde aan tas ten i noemde dat een kwestie van vertrou wen. doch op de voorstellen werd toch niet ingegaan. Vooral omdat in het Sportfond sen-plan ook een epen bad geprojecteerd was, adviseerde de gemeente toen toch tot doorzetten (spr. bracht hulde aan wethou der Verwey voor diens sympathieke hou ding tegenover de zwembeweging) en het verloop is bekend. Ged. Staten verwierpen het raadsbesluit en de heer Koster begon zelf aan den bouw van een overdekt bad aan de Haarlemmerstraat. Van het mo ment af dat de gemeente daarna in be roep is gegaan bij de Kroon, was vervol gens aan de Sportfondsen geheimhouding opgelegd door het gemeentebestuur, dat het beter vond in die periode geen enkele verklaring af te leggen en geen enkele actie te voeren doch de zaak geheel over te laten aan de prudentie van B. en W. Waar De Sportfondsen van oordeel waren de gemeente noodig te hebben, legden zij zich daarbij neer, maar dat was ook de reden dat de spaarders in zoo langen tijd niets hoorden. Het is begrijpelijk, aldus mr. Bierenbroodspot. dat men vroeg: ,.Wat gaat er met ons geld gebeuren" en dat er twijfel rees. Indien spr. spaarder geweest was, zou het hem vermoedelijk precies een der gegaan zijn, doch er was niets aan te doen totdat de gemeente tenslotte het be roep op de Kroon introk omdat de over dekte van de groep-Koster reeds tot stand was gekomen. Wat kon er toen gebeuren? Ten eerste kon men de onderhande lingen met Koster weer opvatten en ten tweede kon men overwegen of een tweede overdekte (op het Schutters veld) met daarnaast een open bad. ex ploitatie-mogelijkheid zou hebben. Zoo Bij hooge uitzondering zullen wij onze Kinderkrant in plaats van heden a.s. Maandag geven. De Raadseljeugd heeft dan tot Woensdagmorgen 9 uur gelegen- ja dan zou men kunnen beginnen met heid raadsels en correspondentie den bouw van het open bad. ,n ,e zenden Over dat laatste is inderdaad ge dacht, doch het verbod van gemengd zwemmen bracht toen nieuwe bezwa ren. Daarop zijn de onderhandelingen met de groep-Koster hervat en de zaak ligt nu zoo dat de overdekte aan de Haarlemmerstraat onze hulp best kan gebruiken. Ons doel kunnen we op die manier toch bereiken, want dat is im mers: het tot stand brengen en exploi- teeren van een overdekte zweminrich ting. Of wij tot ons doel komen door ons zelf of met medewerking; van der den doet niets terzake! Een dergelijke handelwijze ligt geheel binnen de be grenzing van onze reglementen, aldus spreker. Jammer is het dat van deze kwestie zooveel lawaai gemaakt is, al lereerst door de Pers, maar ook door de actie-Wagemans. Van laatstge noemde had spreker na zijn onderhoud met genoemden heer medewerking ver wacht en niet de opmerking dat hij de bestaande onrust nog vergrooten zou. EERSTE BLAD Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Nadat de voorzitter na deze rede had willen pauzeeren, doch de vergadering als gevolg van zeer heftige protesten werd voortgezet, merkte de heer Henny op ver wonderd te zijn over het feit dat de heer Molenaar deze bijeenkomst, presideerde, hoewel de Raad van Toezicht voor slechts twee jaar in functie is en deze dus al lang geen recht van spreken meer heeft. De heer Henny vroeg vervol gens aan mr. Bierenbroodspot om een con- brieven onjuist heeft genoemd en overi gens voor de spaarders zeer goed werk heeft gedaan. Zijn stukjes in de krant hadden de sympathie der spaarders. Dat de heer Bierenbroodspot op een dergelijke zinsnede nu den nadruk legde noemde spr. onelegant. Dat alles echter was niet de quintessence van de zaak. „ALs u spaarder was geweest, zoudt u ook geprotesteerd hebben", aldus mr. Nord Thomson. Niet temin hoorde men niets, vertelde men niets en deed men niets. De Raad van Toezicht staat buiten zijn functie doch de spaarders kregen geen gelegenheid daar wijziging in te brengen. Spreker meent.dat de directie er is voor de spaarders en dat niet de spaarders er zijn voor de directie. Het was daarom zoowel hoffelijk aLs verstandig geweest die spaarders zoo veel mogelijk op de hoogte te brengen. „Intusschen bent u tusschen twee stoelen gaan zitten, zij het misschien buiten uw schuld, en de heer Koster I heeft zijn bad kunnen houwen en ex- pioiteeren. Thans zeggen de spaarders: het doel is bereikt, Leiden heeft een overdekte; wat wilt gij verder? Een BINNENLAND. Dr. Colijn heeft geen vertrouwen meer in collectieve veiligheid (8e Blad). Mr. Hart over den handel tusschen Indië en Duitschland (Binnenland, 3e Blad). Julius Barmat is uitgeleverd (Binnenland, 3e Blad). Afscheid van den directeur van het Stede lijk Museum „de Lakenhal", den heer A. Coert (le Blad). BUITENLAND. Overleden is de directeur der Belgische Nationale Bank Louis Franck (Laatste Berichten, le Blad). Na dc staking te Parijs (Buitenl., 4e Blad). De strijd om Teruel woedt hardnekkig voort (3e Blad). Het Japansche antwoord aan Engeland be vredigend (4e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. en NIEUWE EERSTE NEDERL. N.V. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Directeur IM. NOOMEN VERDACHTE ONTMOETING! In de afgeloopen nacht zou een welbe kend en overigens zeer geacht medeburger getracht hebben zich toegang te ver schaffen tot het postkantoor. Hij wilde zich op deze wijze in bezit stellen van de „Practise] vrouw". Dit maandblad van de^XfTVn mann was hemt Bij nadereyffformatii dat door ft Nieuwja\rsd^ eenige vertrlging in de staan. Het slaat echter bare OpruimVigs-: geen enkel h\sge Snelste Het is zonder tv^fel merkwaai reeds heden een ber\ht kan wordi bliceerd. hetwelk ei^nlijk bes^ptanfT was voor onze editie van M%andajj^^anuari a.s. Heden werd de Fa. Vroom Drees- mann alhier bezocht door 12.276 bezoe kers, die op deze eerste dag van dc Balans-Opruiming zich het voordeel van de 3895 koopjes, in 45 etalages, 47 vitrines en 43 afdeelingen aareeboden, niet wilden laten ontgaan. Doordat de gegevens hiervoor beschik baar waren, was bet mogelijk bericht ls wel overduidelijk de superioriteit van het menschelijk vernuft boven alle techniek bewezen aar. iet nieuwe? jdejaars-overpein- wijVeüen de balans .t i\ 1937 ons deeL tMconom^che deel! Het atuurlijk lied; het vóór ons lief. Jet ls daarom Lt fcij ons ééime voordeel in zieA: 4&^5ïans~Opruiming VEILIG VERKEER! In het belang van voetgangers, wielrij ders, automobilisten, en allen, die vanaf Maandag 3 Januari a.s. op een of andere wijze zullen deelnemen aan het verkeer in en om onze stad, wordt een ieder verzocht vooral In deze dagen de regels van het ver keer in practijk te brengen, daar de tal rijke bestelwagens van de Fa. Vroom en Dreesmann wegens drukke diensten, ver oorzaakt door de Balans-Opruiming, de Intensiteit en snelheid van het verkeer in bJet onbelangrljke mate zullen verhoogen. (Ingez. MetJ.> p. f. 3674 (Ingez. Med.) creet voorstel. Wat wil de Sportfondsen nu, aldus zijn vraag? Tot dusver hebben wij nog niets gehoord. Kolonel Ruhl merkte op, dat de heer Bierenbroodspot een punt gezet had juist daar waar moest komen wat de vergade ring interesseerde en hij verzocht te ant woorden hoe mr. Bierenbroodspot stond tegenover de motie der ontevreden spaar ders, die hun geld terug geëischt hebben. De heer Bierenbroodspot verklaarde het contract en de reglementen te willen na leven. De bouw van een open inrichting alleen is niet geoorloofd, maar dat zou het doel ook niet geweest zijn. doch eventueel slechts een begin. Intusschen streven de Sportfondsen nu naar het verkrijgen van een overdekte, waarin de gelden der spaar ders belegd worden. Dat is reglementair en derhalve is het verzoek tot terugbetaling onjuist. De zaak is trouwens volkomen lo gisch. Indertijd wilde de heer Koster het overdekte bad reeds voor ons bouwen. Wij hebben dat niet direct aanvaard en ge dacht: werk eerst je plannen uit en als het klaar is dan kunnen we zien of het aan de eischen voldoet. Verschil is er dus feitelijk niet. Mr. Nord Thomson meende dat de his torische weergave van mr. Bierenbroodspwt niet geheel juist is geweest. Want was dat alles juist, hoe gemakkelijk was het dan niet geweest den spaarders per circulaire te vertellen dat men voorloopig door een belofte gebonden was en dus tijdelijk zwij gen moest. De spaarders zouden daar ge noegen mee hebben genomen. Wat overi gens de samenwerking met de groep-Kos ter betreft, meende spr. dat dit een idee is van den laatsten tijd. De heer Bieren broodspot verklaarde indertijd zelf vooi het bad aan de Haarlemmerstraat niets te voelen en hij Het er zich tegenover den heer Wagemans in onwelwillende bewoor dingen over uit. Toen wilde hij door samenwerking zelf een bad bouwen, nu wil hij een bestaand bad overnemen en exploiteeren. Daaiaar. hebben de spaarders echter geen behoef te Zij stortten hun gelden voor den bouw van een overdekt bad. Dat doel is weg. Wie dat andere bad exploiteert laat ons koud. Spr. verdedigde verder het optreden van den heer Wagemans, die eigener be weging de bewuste zinsnede in een zijner tweede inrichting heeft geen zin. Wat wilt gij met ons geld doen? Dat het bad van den heer Koster voldoet staat vast; u zou anders geen samenwerking willen. De Sportfondsen- taak is dus ten einde." Het kan zijn, aldus mr. Nord Thom son, hoewel ik dat niet geloof, dat wij ons juridisch te veel aan u vastgekop peld hebben, maar het kan toch niet uw bedoeling zijn dóór te gaan als de grootc meerderheid der spaarders er tegen is. Spr. stelde daarom voor hier omtrent de meening der vergadering te vragen! Mr. Bierenbroodspot, na nogmaals zijn standpunt ten opzichte van den heer Wagemans te hebben uiteengezet, zeide vervolgens: Wij zijn niet onrede lijk. Het is echter voor de Leidenaars, die alleen hun plaatselijke belangen zien, heel moeilijk zich op het stand punt te stellen van De Sportfondsen, die landelijk werkt. Zij zag hier een kans haar arbeidsveld uit te breiden en laat een stad aLs Leiden niet gaar ne glippen. Er is nu een contract en daarop doet spr. wel degelijk een be roep. Bovendien: Leiden heeft een overdekte, maar wij moeten ook zorgen dat die er blijft. Over de finesses zijner plannen kon spr. intusschen niet ver der uitweiden. Deze hoopte hij bin nenkort in een volgende vergadering uiteen te zetten (protesten uit de zaal: „Alweer binnenkort") Inmiddels wilde hij die finesses wel per soonlijk aan mr. Nord Thomson meedee- len, doch niet in een bijeenkomst waar de Pers aanwezig was. (De heer Henny merk te hier op dat hiervoor een gemakkelijke oplossing was door de Pers te verzoeken van die finesses niets te vermelden Zij zou daar ongetwijfeld aan voldoen). Mr. Nord Thomson stelde vast dat ter vergadering feitelijk geen enkele kwestie, indertijd reeds door den heer Wagemans aan de orde gesteld, was beantwoord. Op i nieuw worden de spaarders behandeld als i Het vooruitzicht voor het weer van de volgende dagen is afwisse lend dooi en vorst, met zware be wolking en tijdelijk kans op regen of sneeuw. onmondige kinderen. Of overigens de N.V. de Sportfondsen landelijk arbeidt interes seerde spr. niet. Wij hebben niet betaald om melischen in Zierikzee of elders te la ten zwemmen. Indertijd is in een circulaire onderteekend door het eere-comité, gezegd dat het geld zou worden terugbetaald in dien de actie om tot de bouw van een overdekte zweminrichting te geraken, geen succes zou kunnen hebben. Wel nu. aldus spreker, daarop wachten wij. Mr. Nord Thomson zeide vervolgens per motie het oordeel der vergadering te willen vragen indien de leiding der verga dering weigerachtig bleef daaraan te vol doen. De voorzitter verklaarde nog eens dat men de spaarders niet had kunnen inlichten in verband met de belofte aan het gemeente bestuur. De heer Van Appel zeide dat tal- loozen alleen hun geld gegeven hebben om Leiden aan een overdekte te helpen omdat er toen behoefte aan was (nu niet meer), de heer M. Verboog interesseerde het niets of de overdekte aan de Haarlemmerstraat zich zou kunnen handhaven. Gaat het in derdaad niet, dan kan de Sportfondsen actie opnieuw beginnen en is er alle kans dat men dan wel de medewerking van Ged. Staten krijgt. De heer Jonk vroeg den heer Bierenbroodspot zijn woord gestand te doen. gezien zijn verklaring in de in dertijd alhier gehouden propaganda-ver- gadering, waarin hij zeide dat de spaarders hun geld terugkrijgen, indien de bouwniet doorgaat. Kolonel Ruhl, luide gesteund door tien tallen anderen, waarvan er bereids velen op hun stoelen stonden, eischte dat vol daan zou worden aan het verzoek van mr. Nord Thomson om de vergadering te laten stemmen. Eenige onvriendelijke woorden van mr. Bierenbroodspot over de Pers lokten ver volgens een protest uit van den heer Henny, die zich persoonlijk beleedigd ge voelde, waarna mr. Bierenbroodspot excu ses aanbood. Langdurig werd er daarna gediscussieerd over het feit of de vergadering al dan niet haar oordeel zou mogen uitspreken. Mr. Nord Thomson kwam tenslotte met de vol gende motie: „De vergadering van Sportfondsen- spaarders, gehoord de uiteenzetting van mr. Bierenbroodspot, leider van de N.V. De Sportfondsen, onvoldaan over wat daarin werd meegedeeld, deelt aan de Sportfondsen-directie en het comité van actie mede, dat men het geld, dat door de spaarders is ge stort, terug wenscht."

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1