FA JOH. KNEGTEL Dagbladreclame J. J. MELCHERS' ZEER OUDE GENEVER E. R. BEULINK GROOTE i VERKOOPING Uit de Rijnstreek Kabinetswijziging in Roemenië LEIDSCH DAGBLAD Twes& E'ad Woensdag 29 December 1937 WARMOND Voor Oudejaarsavond Braadkippen Poulardes Kalkoenen 3584 Openb. Verkooping f. 3.20 per literkruik f. 1.60 per halve literkruik 50 cents Korting Dus een liferkruik voor f. 2.70 Nieuwjaarslaarlen J. W. DIRK5E Dzn. Goga volgt Tatarescu op Goudrenetten Vindt U 't zoo prettig Oud en Nieuw Huzaren- en Zalmsalades Ragoutbroodjes, Croquetten en Pasteitjes a 12/4 ct. FACEBR j BROOD i I RAW KEI Haroems JVeekreclame 465 R.R. Teelland De ruggegraat van elk reclameplan Fa. D. WARRING Zonen, Haarl.weg 6, Tel. 622 een Woonschuitje VOOR DE FEESTDAGEN: Mskhers'Oude Cenever H.H. FRUITHANDELAREN! 'stille rijn no. 5. WARMOND. De a.s. blijde gebeurtenis. De Oranje-commissie stelt zich voor, ver zekerd van de algeheele medewerking van gemeentebestuur en Warmond's Ingezete nen. den nationalen feestdag, ter gelegen heid van de a.s. blijde gebeurtenis, als volgt te vieren: Tractatie der schoolkinderen, daartoe in staat gesteld door het gemeentebestuur. Kerkdiensten, in overleg met pastoor A. J Oudejans en ds. G. J. G. de Bel. nog nader vast te stellen. Bij gunstig weder, 's avonds op de Baan een vroolijken stoet te organlseeren, met welwillende medewerking van beide mu ziekkorpsen. welke een serenade brengt aan den burgemeester en gemeenteraads leden. Tijdens het rondtrekken van den stoet wordtdoor beide wijkverplegingen gecol lecteerd ten bate van behoeftige kraam- vrouw(en) in Warmond. De Oranje-commissie verwacht, gezien de welgeslaagde feestelijkheden ter gele genheid van de verloving en huwelijk van het Vorstelijk Paar, algemeene deelname aan den stoet, terwijl aansluiting van ver sierde en verlichte voertuigen zéér welkom zal zijn. Allen deelnemers worden verzocht tijdig op de Baan aanwezig te willen zijn. daar de stoet ongeveer 8 uur vandaar vertrekt. Een auto van de firma v. d. G. uit Amsterdam Is oo den Warmonderdamsehe- wez geslipt en In een naast den wsg lig gende sloot terecht gekomen Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De wagen werd zwaar beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. WASSENAAR. Een mooi kerkconcert. Ten bate van het orgel-restauratiefonds werd een concert gegeven door den orga nist der Dorpskerk dr. H. L. Oussoren met medewerking van den bekenden hoboïst Jaap Stotijn en mevr. Geertruida Stotijn Molenaar, sopraan. Een 200-tal bezoekers was getuige van een artistieke uitvoering, welke op hoog pc'l stond. De organist zoowel als zijn be kwame medewerkers hebben een avond van onvermengd muzikaal genot geschonken. Aanrijding. Mevr. v. R.P kwam op den Rijksstraat weg met haar rijwiel achter een stilstaan de auto vandaan en werd gegrepen door een auto, bestuurd door De B uit Leiden, waardoor zij tegen den weg werd geslin gerd. Zij werd opgenomen met een llnker- schouderfractuur en een hersenschudding. Dr. Galjart verleende haar de eerste hulp. waarna zij per auto huiswaarts werd ver voerd. Ver. van Oud-leerlingen. De afd. Wassenaar van den Bond van vereenigingen van Oud-leerlingen der tuinbouwcursussen vergaderde in café Van der- Zalm onder voorzitterschap van den heer H. Schipper. Deze stelde namens het bestuur voor om de boeken, die in de bibliotheek aanwezig zijn bij gedeelten uit te loven als prijzen voor extra prijsvragen. Dit werd aange nomen. Naar aanleiding van den brief van het hoofdbestuur werden als candidaten voor lid van het hoofdbestuur aangewezen de heeren Bos uit Driebergen en H. Schipper te Wassenaar. Hierop hield de heer P. Kelderman een lezing over: „Hoe kan men het geheele jaar een bloeiende border hebben?" Tot leden der kascommissie werden ge kozen de heeren J. Wensveen, G. ter Burg en J. Hermsen. Tot juryleden om het ingezondene voor het puntenstelsel te keuren, werden be noemd de heeren H. Schipper, J. P. Gros en G ter Burg. De uitslag luidde: Voor Croton Ellisa 10 p.; Croton Var. 9 p.; Dra caena Beauté 8: Dracaena Brillanti 9 p.; Peperomia argyraea 8 p.; Cyprepedium Lahtymianum 9 p.. inzender G Verlind. Een bloemstuk 9 p., inz. J. Hermsen. Hierna werd de uitslag bekend gemaakt van het tijdens de vergadering vervaar digde nieuwjaarsstukjes. De keuring was ALPHEN. N.C.R.V. füm-avond. In de zaal der Martha-Stichting werd een N.C.R.V. film-avond gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond, zoodat de zaal tot in alle hoeken bezet was. Ds. J. Hartkamp geref. predikant sprak een kort propaganda-woord over „Door de lucht tot Jezus" in welk verband hij wees op de groo te beteekenis van de Christelijke radio-om roep in ons land. Na dit pakkend propa- gandawoord werden de reeds veel beschre ven films „Hoe 't reilt en zeilt" en „Door de branding" vertoond, waarvoor groote aan dacht bestond. De heer J. Zonneveld eindig de met een kort slotwoord, na ook nogmaals op de beteekenis der radio te hebben gewe zen. HAZERSWOUDE. Uitvoering „St. Michaël". De R.-K. zangver. „St. Michaël", gaf on der leiding van den heer G. J. Harmsen haar eerste uitvoering. Verschillende liede ren werden keurig vertolkt, terwijl mede werking werd verleend door het Groenen- dijksche strijkje. Een kinderkoortje onder leiding van mej. H. Koot zong op eenvou dige. maar fraaie wijze mooie kinderliedjes. Het was een goedgeslaagde avond. Kerstfeestviering der Ned. Herv. Gem. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. werd met de leerlingen der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd, bijgewoond door een groot aantal ouders en belangstellenden. Na het zingen van Ps 118 13. opende ds. Kiehl met gebed. Nadat het „Eere zij God" was aangeheven, verhaalde de heer A. A. Matze de Kerstgeschiedenis, en kregen eenige der kleinste leerlingen w.o. er waren van 4 jaar oud, gelegenheid om bij beurten eenige verzen van Luc. 2 van 1 t/m 20 op te zeggen, waarvoor veel belangstelling was. De kinderen zongen ook verschillen de Kerstliederen. De heer B van Rijssel vertelde onder groote aandacht een Kerst verhaal: „Wil tegen wil". Voorts werden verdeeld in twee groepen, n.l. de groep van htn die een bindcursus hadden gevolgd en degenen die nimmer een dergelijke vakop leiding hadden genoten. Voor groep 1 wer den toegekend le pr. G. Verlind; 2de pr. P 'Kelderman; voor groep 2: le pr. K. Bentschap Knoek; 2de pr. J. Wensveen; 3de pr. J. P. Gros; 4de pr. J. Hermsen. De heer A. F. van Zetten zeid.e toe. een lezing te zullen houden over „Schadelijke en niet schadelijke bessen". Hierop volgde sluiting. ZEVENHOVEN. Verhuring en verpachting. Bij de verhuring en verpachting van het grasgewas en vischwater van polder Nieuw koop hoofdzakelijk alhier gelegen werden hooge sommen besteed. Men joeg maar op engeen strijkgeld; er was veel animo. De Noordschedijk viel ten deel aan ae heer Janmaat te Nieuwveen voor f. 655. De Molenkade aan C. J. v. Olden voor f. 510. De kade te Nieuwveen voor f 570. Van het dorp tot de Kruisweg aan G. Domburg voor f. 42 Van den Kruisweg tot Wingelaar aan L. v. d. Vaart voor f. 34. Van Wingelaar tot de Korteraarsche Hoogt voor f 24. Het vischwater werd verpacht tot W. Blom aan A. Fokker voor f. 15 Van W. Blom tot Limeersche brug aan den heer Lok te Nieuwveen voor f 9. Het batig saldo der gemeenterekening 1936 bedraagt f. 208 hetgeen een mee valler is. In de Herv. Kerk werd f. 25 gecollec teerd ten bate der kerk. onder gezang de Kerstgeschenken enz. uit gereikt, hetgeen de feeststemming niet weinig verhoogde. Ds. Kiehl herdacht met weemoed het overlijden van den Ambachtsheer, baron Röell en wees er op, hoe ook op dit Kerst feest zijn vriendelijke attentie wordt ge mist. Zijn verscheiden wordt op verschil lend terrein in onze gemeente gevoeld. Na het gemeenschappelijk zingen van den Lofzang van Zacharias. eindigde ds. Kiehl deze uitnemend geslaagde Kerst feestviering met dankgebed. Ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis zullen de schoolkinderen van de scholen op het Dorp alhier onthaald wor den op het tradltioneele beschuitje met oranje-muisjes. Tevens zal dan een optocht door het dorp gehouden worden. NIEUWVEEN. Bazaar der Chr. Meisjesvereeniging. In de Chr. school werd de bazaar ge opend der Chr. Meisjesvereeniging „Eere zij God", ten bate van de Evangelisatiever. De voorganger der Evangelisatie, de heer A. v. Scherpenzeel, opende met te laten zingen ps. 146 1, waarna hij voorging in gebed. Na een hartelijk welkomstwoord, verklaarde hij den Bazaar met een woord van aanbeveling, voor geopend. Er is inderdaad hard gewerkt door de dames. Prachtige spreien, allerlei fraaie handwerken, enz. zijn er te koop; ook zijn er aardige attracties! Bij het Bureau Arbeidsbemiddeling staan momenteel 37 werkzoekenden inge schreven. OUDE-WETERING. Tot stationhouder bij de posterijen en telegrafie alhier, is benoemd de heer G. S. van der Ploeg, te Oud-Ade. RIJNSATERWOUDE. Tot kerkvoogd der N. H. kerk alhier is herbenoemd de heer P. Reijngoud. WOUBRUGGE. Een tegenspraak. Men schrijft ons van bevoegde zijde: In het nummer van Maandag komt een bericht voor onder het hoofd: „De ge meente in het gelijk gesteld", meldende den uitslag van een door het bestuur der Christelijke school ingesteld hooger beroep, inzake de administratiekosten. Naar ons van de zijde van het schoolbestuur wordt gemeld, is dit bericht onjuist. Er Is ab soluut geen sprake van, dat de gemeente in het gelijk gesteld is. De uitspraak van Ged. Staten in dit geding is, dat de ge meente alsnog over 1934 een bedrag van f79.30 aan de school moet uitbetalen. Wat toch ls het geval? De gemeente had over 1934 géén administratiekosten berekend. Het bestuur ging in hooger beroep en vroeg daarvoor overeenkomstig de jurisprudentie der kroon f. 0.50 per leerling, indien dit bedrag niet juist uit de gemeenterekening zou zijn af te leiden. Het bestuur vroeg bovendien een zeker bedrag als vergoeding voor niet in rekening gebrachte uren van den gemeentewerkman. Op beide punten is het beroep van het schoolbestuur toe gewezen. Hierbij is door Ged. Staten het bedrag der administratiekosten (nadat de gemeente als gevolg van het beroep, dus gedwongen, deze had berekend op f. 0.29 per 1.1.) vastgesteld op f. 0.33 per leerling en de vergoeding voor de niet berekende uren van den gemeentewerkman op 17 ct. per leerling. In totaal over 1934 een be drag van f. 79.30, welk bedrag de gemeen te alsnog aan het bestuur moet uitkeeren. Het bericht, als zou de gemeente in dit geding in het gelijk gesteld zijn, is dus totaal onjuist. Het kabinet-Tatarescu is inderdaad afgetreden. Minister-president Tatarescu heeft er in een verklaring voor de pers op gewezen, dat, hoewel zijn regeering in den Senaat over een flinke meerderheid beschikte, zij in de Kamer niet op een liberale meerderheid kon steunen. Daar deze toestand de verwezenlijking van het regeeringspregramma onmogelijk maakt, heeft hij den koning het ontslag van het kabinet aangeboden. Daarop heeft de koning Goga, den leider der Chr. nationale partij de vor ming van een kabinet opgedragen en deze heeft daaraan voldaan. Aan buitenl. zaken komt Micescu, aan defensie generaal Antonescu. Het kabinet bestaat uit 9 leden van Goga's partij en 4 leden der boerenpartij, die echter terstond uit hun partij zijn gestooten. Goga. De nieuwe minister-president, Octavian Goga, werd in 1881 te Sibiu in Transsyl- vanië geboren. Hij studeerde te Boedapest en Berlijn. Voor den wereldoorlog ageerde hij in Transsylvanië onder de Hongaarsche heerschappij ten gunste van Roemenië. Goga is een talentvol dichter, hij wordt zelfs beschouwd als de beste dichter v,an het Roemeensche irredentisme. Aanvankelijk maakte hij deel uit van de politieke groepeering van maarschalk Ava- rescu, die hij tenslotte verliet, om de na tionale agrarische partij te stichten, welke later een fusie aanging met de christelijke verdedigingsliga van prof. Alexander Cuza. waardoor de nationaal-christelijke partij ontstond. Hij maakte zich tot voorvechter van een rassistische politiek en van een overeenstemming met Duitschland. De nieuwe regeering is een regeering van de sterke hand. Zij beschikt in de Kamer over veertig zetels van de 390 en de vor ming is alleen terug te voeren tot den wil van den koning om een beroep te doen op een bijzonder energiek persoon. Goga wordt als zoodanig beschouwd en men denkt hierbij aan zijn optreden als minis ter van binnenlandsche zaken in 1926, toen hij den doorslag gaf tot de overweldigende meerderheid van maarschalk Avarescu bij de verkiezingen. In sommige kringen gelooft men, dat, wanneer nieuwe verkiezingen zullen wor den uitgeschreven onder het minister-pre sidentschap van Goga, de regeering een meerderheid voor de nationale christelijke partij zal verkrijgen. De regeering heeft ten doel de rechtsche stroomingen, die af wijken van de IJzeren Garde, samen te doen gaan, aangezien de leidende personen In het land vreezen voor de IJzeren Garde. Deze taak zal moeilijk zijn, want de re geering zal het hoofd moeten bieden aan de IJzeren Garde, aan de nationale boe renpartij en misschien ook aan de libe ralen. In de binnenlandsche politiek zal zeker het programma van de nationale christe lijke partij, welke zich op rassenstandpunt stelt worden verwezenlijkt, n.l. invoeren van een „numerus clausus" of een naar verhouding verdeelen van de openbare functies volgens het percentage van de in het land aanwezige rassen, verder natio nalisatie van verscheidene bedrijven, o.a. van de pers en een antisemitische politiek. In de bultenlandsche politiek zal de nieuwe regeering, niettegenstaande haar sympathie voor het nationaal-soclalistl- sche Duitschland en het fascistische Italië, tenminste in het begin niet ver afwijken van de politiek van de voorgaande regee ringen. Het schijnt, dat de regeermg alleen cm blnnenlandsch-politieke redenen is ge kozen. Manin. de leider der boerenpartij, heeft de nieuwe regeering een uittar. ting tegenover de bevolking genoemd, De partij van Goga. zoo zeide hij. heelt slechts 10 pet. der stemmen gehaald en draagt het karakter van een persoonlijk bewind met antiparlementaire en antl- corastitutloneele bendenzen. De boerenpartij zal ccsitie nemen tegen hetgeen als drei gend gevaar voor de belangen des lands wordt beschouwd. Ter gedegenheid van het afleggen van den eed door de nieuwe ministers heeft koning Carol een toespraak gehouden, waarin hü heeft gezegd: „Gij moet bezield zijn van een geest van onwankelbare vaderlandsliefde en trouw aan den vorst. Ik ben ervan overtuigd, dat deze geest in uw harten leeft. Gij begeeft u op een nieuwen weg, waarvan het parool is „nationa lisme". Dit parool is schoon, doch moeilijk te verwezenlijken. Gii zult zeker de wijsheid en den geest van opoffering vinden, welke noodig ls öm zonder aarzeling, doch tege lijkertijd met groote voorzichtigheid de opdracht te vervullen, welke ik u toever trouw. De grondslag, welke aan dit kabinet is gegeven met het devies „God, Koning. Land'1, vereenigt twee gelooven. Het put zijn kracht uit het nationalisme, dat steunt op den grondslag van het land, de boeren. Dit ls het symbool van een eenheid in het kabinet en ik ben overtuigd, dat gii allen met trouw en toewijding deze hooge taak zult weten te vervullen. Ik wensoh u succej tot versterking van het vaderland. Dat God u hierbij helpe". WEGGELOOPEN zwarte poes, (witte borst en witte pooten». Achterkant Stationsweg of Rijnsburgersingel. - Verzoeke vriendelijk inlicht, of terug bezorging Stationsweg no. 25 tegen goede belooning. 2001a 5 p. mooie 45 ct.; 50 p. f. 4.25 5 p. extra 50 ct.; 50 p. f. 4.75 5 p. prima 60 ct.; 50 p. f. 5.50 5 p. gele Bellefl. (middel) 30 ct. 5 p. 1ste soort Bellefleur 35 ct. 5 p. prima Bellefleur 45 ct. 5 p. zoete Armgaarders 25 ct. 5 p. groote Winterjann. 35 ct. Groote Pompelmoes, p. st. 8 ct. 10 gr. Jaffa sinaasapp. 50 ct. 10 extra Mandarijnen 40 ct. Fijne Handperen - Druiven. Div. noten, Pakjes Dadels, enz. Ik wensch mijn geachte Cliëntèle en Bekenden een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR „HET DUO" P. K. Koorsteeg 11 - Tel. 22. 3595 COÖP SPAAR- EN VOOR SCHOTBANK VOOR LAND EN TUINBOUW. Spaarboekjes moeten worden ingeleverd vóór controle en re. iïbijschrljving vóór 7 Jan. 1923. 3582 Zitting voor Rekening-Cou ranthouders op 19 en 20 Ja nuari 1938. HET BESTUUR. A) Uv. banket alleen van ken! GEBR. NAG T EGAAL om eerst den heelen dag hard te werken en dan 's avonds ter dege vermoeid te vieren I Nee, natuurlijk niet! Dat is niet gezellig3548 Laat diè taak dan maar liever acm óns over I fijn in orde, bezorgen wij U bijtijds thuis I Saucijzen 12 ct. Amandelbroodjes 10 ct. Te kust en ie keur vindt U verder bij ons Appelbollen en -beignets a 10 ct. Appelflappen 7 ct. Appelgebaltjes 8 ct. Sneeuwballen met slagroom 10 ct. Choux de Paris a 10 ct. Gebakjes 8 ct. U kent 't devies 1 Ons éénig streven Voor 't minste geld Het beste geven Kleine dito (Pe'its Fours) 5 ct. UNDESTR.8 TEL.3169 C0BETSTR.69 TEL. 3 96A 1 flesch roode zoete Wijn voor 25 cent of 1 flesch Slaolie voor 45 cent, na aankoop van 1 gld. Kruidenierswaren, uitgezon derd suiker en margarine. Speciaal adres voor RIJSTTAFEL-INGREDIËNTEN. TAUGEE p« p<>nd 20 ct. NIEUWE RUN 47 - TEL. 1399 STATIONSWEG 3 TEL. 3655 GEVERSSTR. 81 - TEL. 1991 te huur. aan den Hofdijk te Oegstgeest, Ingaande 1 Januari 1938. Te bevr,N.V. Leldsche Expl. Mij. van Onr. Goederen, Rapenburg 122. 3591 De Deurwaarder J. H. OOS- TECR.WIJK zal op Donderdag 30 December a.s., dss n.m. 2Va uur, publiek a contant ver- koopen3583 liggende in de Heerensingel- gracht aan den wal van de Stadshulpwerf, Oude Heeren gracht te Lelden. - Voorts ecnig beddegoed en een hand- keffer geheel gevuld met kra- merijen. Te bezichtigenV; uur voor I den verkoop. Noordeinde 27 Telef. no. 1665 3594 (15 jaar oud) Tnf on mpf 31 Tlpcpm BON Tot en met 31 December geven wij tegen inlevering van dezen bon op elke kruik van 50 ct. af. Amandelkoekjes, Gevulde Nou gat hoorntjes, Soesjes, Korsti koekjes, Wafeltjes, Frou-Frou, Noisettes, Schuimpjes, 35 ct, per Vt pond. - Boterkoekjes, groote sorteering, 18 ct. p. ons. Zoute Palmiers, Stengels. Kra kelingen, Kaasstengels en koekjes 20 ct. per ons. MARE 40 en 44 - TEL. 1133. 3588 DONDERDAGAVOND 7 uur van diverse partijen Peren en Appelen, Sinaasappelen, Mandarijnen en Jaffa's. Grossierderij in Binnen- en Buitenlandsoh Fruit 4—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8