BINNENLAND De „zeven magere jaren" voor het onderwijs LEIDSCH DAGBLAD - Derde BSad Woensdag 29 December 1937 De ontvluchte Spanjaarden GEMENGD NIEUWS Twee auto's tegen een boom gereden. Joegoslavisch stoomschip nabij Bat gezonken. Grondwetsherziening. Saneering der binnenvaart noodig. Congres Bond van Nederlandsche onderwijzers. SKI-REIZEN AROSA, SILS MARIE en RESIA REISBUREAU LINDEMAN t R.K. Werkliedenverbond. Drietal vischventers uit Spakenburg ernstig gewond. Ten gevolge van de plotselinge gladheid der wegen is gistermiddag nabij Barne- veld een tweetal ongelukken gebeurd. Het eerste overkwam een zeswielige vrachtauto, die op den rijksstraatweg Ter- sohuurAmersfoort tegen een boom botste. Doordat het voertuig dwars over den weg kwam te staan, werd het verkeer ernstig gestagneerd. Toen men nog bezig was het drukke ver keer te regelen gebeurde een tweede on geluk. Juist op de grens van Barneveld en Nijkerk was een kleine vrachtauto met een drietal vischventers uit Spaken burg eveneens tegen een boom terecht gekomen. Alle drie liepen ernstige snjj- wonden op en konden slechts met grootc moeite uit de geheel vernielde cabine bevrijd worden. Twee artsen, één uit Barneveld en één uit Voorhuizen, verleenden de eerste hulp, waarna de gewonden huiswaarts werden vervoerd. Enkele opvarenden worden vermist. Het Joego-Siavisch stoomschip „Srgjin", komende van Cypres en op weg naar Ant werpen, is vannacht boven Bat, op de Schelde, tengevolge van een aanvaring met een onbekend gebleven schip, gezonken De meeste opvarenden van het gezonken schip er bevonden zich 33 personen aan boord zijn door een sleepboot gered en te Antwerpen aan wal gezet. Enkele opvarenden zijn nog aan boord van de „Srgjin". waarvan het voorste ge deelte boven water steekt. Twee of drie personen worden vermist. Het is eohter niet uitgesloten, dat deze personen overgesprongen zijn op andere booten. Het gezonken schip was geladen met pyriet. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S TE EDE. Eén van de bestuurders gedood. Op den rijksweg tusschen Ede en Arnhem ter hoogte van de Ginkel zijn gistermiddag tegen vier uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de beide besturders. de heer J. Hille uit Soest, bekwam ernstige verwondingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd, waar hij overleden is. De andere bestuurder liep slechts enkele ontvellingen op. JONGEN TUSSCHEN KIP KAR EN MUUR BEKNELD GERAAKT. Bij het spelen met kipkarretjes op het terrein van de steenfabriek der firma Gel ders te Kerkdriel, is gistermiddag het 11- jarig zoontje van de familie Ackermans. bekneld geraakt tusschen een karretje en een muur. In hoogst ernstigen toestand is de jongen naar het Liefdegesticht te Kerkdriel vervoerd. Men vreest voor zijn leven. OPSCHUDDING IN EEN BIOSCOOP TE UTRECHT. Magnesiumpoeder vlam gevat. In het Rembrandttheater te Utrecht heeft zich gistermiddag tijdens de voor stelling een ongeval voorgedaan, dat ge zien de omstandigheden, gelukkig goed is afgeloopen. In het programma worden op het tooneel eenige goochelnummers ver toond. Hierbij wordt gebruik gemaakt van magnesiumpoeder, dat door middel van een electrische vonk tot ontsteking wordt ge bracht. Toen nu de directeur van het theater, de heer Kamperdijk, achter het filmdoek bezig was de noodige voorberei dingen te treffen, ontvlamde onverwachts het magnesiumpoeder. Het publiek in de zaal schrok hevig en wilde het gebouw ijlings verlaten, in de meening, dat er brand was ontstaan. Ge lukkig was dit niet het geval. Het perso neel wist de toeschouwers spoedig te kal- meeren, zoodat de voorstelling na een kort oponthoud kon doorgaan. De heer Kamperdijk kreeg slechts lichte brandwonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUS VERONGELUKT. Zeven dooden, zestien gewonden. Bij Vera Cruz (Mexico) is een autobus tegen een boom opgereden. Zeven inzit tenden kwamen om het leven, zestien wer den gewond. Het ongeluk is toe te schrij ven aan breuk aan de stuurinrichting. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Geen verminking van het evenredig kiesrecht. EEN MOSCOVIETISCHE TWEELING. Onlangs is in een inrichting voor kraam vrouwen te Moskou een zeldzaam twee lingpaar-meisjes ter wereld gekomen. Reeds van de schouders af zijn de beide lichaampjes samen gegroeid. De gemeen schappelijke romp eindigt in twee volko men normale boenen, zoodat het onderste deel van het lichaam normaal toeschijnt. De kinderen staan onder zore'aal weten schappelijk toezicht van !v iiuuut voer experimentsele geneeskunde der sovjet unie. De kinderen zijn reeds bijna twee maan den oud- Zij krijgen voldoende voedsel en némen in gewicht toe, Wij ontleenen aan de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot. het brengen van veranderingen in de Grond wet: De regeering deelt het standpunt van de leden die als hun oordeel uitspraken, dat de Grondwet moet zijn een weerslag van hetgeen als recht leeft in het volk. Niét naar de luimen van den dag moet de hoogste staatswet gewijzigd worden. Slechts wanneer staatkundige denkbeelden bezon ken zijn, is de tijd gekomen, deze in de Grondwet te verankeren. Naar de meening van sommige leden heeft de Regeering bij het indienen harer voorstellen gefaald. Zij hebben deze con clusie getrokken uit het feit. dat twee der ingediende wetsontwerpen - naar hun oordeel de twee belangrijkste niet de in de Grondwet geëischte gequalificeerde meerderheid van stemmen in de Tweede Kamer hebben verkragen. De Regeering kan de conclusie niet aan vaarden. Deze is niet in overeenstemming met da voorgeschiedenis dezer herziening. Oo wijziging van de Grondwet is het eerst aangedrongen in de Tweede Kamer. De instelling van de staatscommissie is gevolgd, waarin naast even zooveel uit nemende kenners van ons staatsrecht, de leiders der groote politieke partijen in de Tweede Kamer zitting hadden Mag nu dan de Regeering voor de voeten geworpen warden, dat zü heeft gefaald, toen zii voorstellen tot grondwetsherziening heeft ingediend, waar de drang naar her ziening onweersproken uit den boezem van de volksvertegenwoordiging zelf is voort gekomen en zij zich bii haar voorstellen heeft aangesloten bij een staatscommissie samengesteld als boven geschetst? De vraag stellen is haar beantwoorden. De inhoud der voorstellen, zooals zij daar liggen, zou niet van genoeg gewicht zijn, om een herziening der Grondwet te wet tigen. De Regeering aóht dit oordeel niet billijk. Of terecht de procedure tot her ziening van de Grondwet is ingezet, moet worden beoordeeld naar de voorstellen, zooals zij door de Regeering zijn ingediend. Dat de voorgestelde wijziging ter zake van het evenredig kiesrecht zou neerkomen op een verminking daarvan moet de regee ring ontkenneh. Naar haar oordeel zal de wijziging de mogelijkheid openen, een betere werking te verzekeren van het par lementaire stelsel. Den leden, die het betreurden, dat. ter wijl de wetgever reeds herhaaldelijk het beginsel van het verkregen recht op pen sioen heeft prijsgegeven, dit. principe weder tot uiting komt in de in additioneel artikel XHa voorgestelde overgangsbepaling, dat de leden van de Tweede Kamer voor de reeds verstreken jaren, het oude, de hoo- gere pensioen zullen ontvangen, moge er op worden gewezen, dat in de pensioen wetgeving voor ambtenaren ook herhaal delijk verkregen uitzichten in meerdere of mindere mate worden gehandhaafd. Het openen van de mogelijkheid, minis ters zonder portefeuille te benoemen is, zooals reeds herhaalde malen door de Re geering is betoogd, voorgesteld, vooreerst ter ontlasting zoo noodig van den voorzitter van den Raad van Ministers, die algemeene leiding gevend niet moet worden bezwaard door omvangrijke administratieve beslom meringen van een' departement en voorts in zeer bijzondere noodtoestanden als bijv. oorlog, hét kabinet op een breedere basis te kunnen stellen. Een practijk. als waar' tegen eenige leden te dezen waarschuwen, zou ook de Regeering verwerpelijk achten. Mocht onverhooot een Regeering zich tot zoodanige practijk laten verleiden, dan kunnen de Staten-Generaal met toepassing van hun algemeen controlerecht haar met effect een halt toeroepen. AFSCHEID DIRECTEUR A'DAMSCHE GEMEENTELIJKEN GENEESK. EN GEZONDHEIDSDIENST. Dr. L. Heyermans benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In een geheel volle zaal, heeft ar. L, Heyermans gistermiddag in „Krasna- polsky" te Amsterdam afscheid genomen var. medewerkers, vrienden en relatiesnaar aanleiding van zijn aftreden als directeur van den Geneesk. Dienst aldaar. De zeer druk bezochte receptie was ge organiseerd door een huldigingscomité on der voorzitterschap van dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur voor de volksgezondheid. Gesproken werd door dr. C. van den Berg (directeur-generaal der Volksgezond heid), die mededeelde dat H. M. de Konin gin dr. L. Heyermans heeft benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Spr. speldde den gedecoreerde de eeretee- kenen op de borst en besloot zijn rede met eenige hartelijke persoonlijke woorden. De voorzitter van het uitvoerend comité, dr. Eykel, bood den scheiden directeur ver volgens het door den kunstschilder Bart Feizel vervaardigde portret aan van dr. Heyermans met een door mej. Menalda samengesteld album, waarin de handtee- keningen van de schenkers verzameld waren. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN NOORSCH SCHIP. Vannacht, heeft zich een hevige ontplof fing voorgedaan aan boord van het Noor- sche schip „Inna" in de haven van Poole (Engeland i. Het schip is langzaam gezon ken, een der opvarenden is verdwenen, De wijziging van de wet tot evenredige vrachtverdeeling. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933 hou dende tijdelijke maatregelen ter bevorde ring van eene zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Men betreurde, dat dit wetsontwerp op een zoodanig tijdstip is ingediend, dat niet verwacht kon worden, dat het vóór 1 Januari 1938 het Staatsblad zou bereiken, indien het onderzoek in de afdeelingen het uitbrengen van een voorloopig verslag noodzakelijk zou maken. In dit geval im mers zou onverzwakt gehandhaafd blijven de eisch van artikel 13 der wet, dat vóór 1 Januari 1938 een voorstel van wet moest worden gedaan, waarbij de overgang tot den normalen toestand wordt geregeld, aan welken eisch de regeering niet zou hebben voldaan. Verscheidene leden gaven te kennen, dat dit wetsontwerp niet tweeledig behoort te zijn. Met de verlenging van den in arti kel 13 gestelden termijn tot 1 Juli 1938 konden zij zich geheel vereenigen, maar zij hadden bezwaar tegen het voorstel, uit ge noemd artikel te schrappen de woorden „zoomede de overgang tot den normalen toestand", aangezien daardoor wordt voor- ultgeloopen op de aangekondigde coördi natie van het goederenvervoer, hoewel op het oogenblik niets anders noodig is dan verlenging ran den bestaanden termijn. Van verschillende zijden werd weder op de tegen deze wet bestaande bezwaren de aandacht gevestigd. De oorzaak van alle ellende In de binnenscheepvaart te veel aanbod voor een te geringe vraag heeft de wet niet alleen onaangetast, gelaten, maar zelfs versterkt. Onder de werking van deze wet zijn schepen in de vaart ge houden of gebracht, die anders zeer zeker zouden zijn afgevoerd. Zonder een gron dige saneering van de binnenvaart zal geen verbetering verwacht mogen worden. Voorts is de wet ten deele van haar kracht be roofd door de jurisprudentie. Voorts werd opgemerkt, dat het geens zins zeker is, dat Nederland op 1 Juli 1938 van deze wet verlost zal zijn. Wel heeft de minister het voornemen voor 1 Juli 1938 een nieuw wetsontwerp in te dienen, doch de bestaande wet zal ook na dien datum blijven gelden, totdat het nieuwe ontwerp wet zal zijn geworden. Men zag hierin een reden te meer om zich tegen de voorge stelde verlenging met 6 maanden te ver zetten. Andere leden kwamen tegen deze be schouwingen op, die zij als eenzijdig ken schetsten. Zij wezen op de nuttige werking van de bevrachtingscommissies in het be lang van een meer evenredige vrachtver deeling, op de afschaffing van de schip- persbeurzen in café's en op het feit, dat de loonen in de binnenscheepvaart door deze wet gunstig zijn beïnvloed. Vele leden vroegen, of de minister in staat en bereid is mede te deelen, welke de voornaamste richtlijnen zullen zijn van het in de memorie van toelichting aangekon digde wetsontwerp. In het bijzonder zou men willen vernemen welke maatregelen de minister wil voorstellen om aan de be zwaren tegen de bestaande wet een einde te maken. Sommige leden verklaarden zich met dit wetsontwerp te kunnen vereenigen, hoe wel zij het bedenkelijk achtten, dat de aan deze wet klevende gebreken nog eenlgen tijd hun invloed zullen doen gelden. Zij spraken de verwachting uit, dat gedurende den tijd, dat deze wet nog van kracht zal zijn, zij volgens de oorspronkelijke bedoe lingen van den wetgever zal worden toe gepast. Betwijfeld werd of wel juist ls de ver klaring ln de tweede alinea van de memo rie van toelichting, dat de wetgever met de woorden „overgang tot den normalen toestand' op het oog heeft gehad afschaf fing van de evenredige vrachtverdeeling „zonder meer". TAXECEDEEXTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelbentralle. 2 t/m 8 Januari Oonsumptiemelk regeeringscon- tract. taxegedeelte 7.25 cent. eventueel ver. hoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdraöht. Overmelk regeerings. minimumprijs 6.40 ct. Afdracht bü levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 ct. Zij worden door de Franco- regeering teruggezonden. Naar wij' van de zijde der Franco-regeering verne men, is besloten, dat de Spanjaarden, die in Neder land geïnterneerd waren en ontvlucht zijn, zoo spoe dig mogelijk teruggezon den zullen worden. Te Rotterdam begon gisteren het con gres van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. De voorzitter van de afdeeling Rotterdam, de heer J. J. G. Wensink, verwelkomde de congressisten namens zijn afdeeiing. Hier na sprak de voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer J. P. W. van der Sluis, zijn openingsrede uit. Hij zeide, dat er een periode achter den rug ligt, welke onder den naam van noodzakelijke bezuinigingen een afschuwelijke afbraak heeft gebracht. Spr. moest ontkennen, dat het finan cieel onmogelijk is althans een zeer be langrijk deel van de aan het onderwijs toegebrachte schade te herstellen. In de officicele mededeelingen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is door den Bond ijverig gezocht naar de positieve resul taten van het dit jaar gevoerde beleid. De uitkomst bewees dat wij in de on derwijswereld nog leven in de „zeven magere jaren". Een klein lichtpunt werd gevonden in de wijziging van het K.B. betreffende de verlofregeling. De Bond verheugt zich voorts over de aan neming van de motie-Moller in de Tweede Kamer. In de derde plaats was spr. dankbaar dat voor 1938 de leermiddelenmisère in de gesaneerde gemeenten minder ernstig zal zijn. Onrecht noemde spr. het, hetgeen de gehuwde onderwijzeres wordt aangedaan. De minister heeft zijn normen aanzienlijk verlaagd ten gevolge waarvan in den loop van 1938 andermaal 75 ontslagen zullen vallen. Spr. herinnerde er verder aan, wat door het comité van actie is gedaan ter verde diging van de openbare school en tenslotte stipte hij den salarisstrijd aan. daarbij mededeelend dat de Bond de talrijke opge legde kortingen als gepleegd onrecht ge voelt. Na deze rede sprak de wethouder van onderwijs te Rotterdam, de heer J. Ratté. Spr. zeide, dat het hem speet, dat de con gressisten door een samenloop van om standigheden niet in de burgerzaal van het Raadhuis waren ontvangen. Hij eindigde zijn korte toespraak met de hoop uit te spreken, dat het Rotterdamsch congres in alle opzichten mocht slagen. Tot de vele sprekers behoorde nog de heer Jakobs. die het congres o.m. mede deelde, dat ln België de z;g. „groote klasset" zijn afgeschaft. Hij hoopte dat dit goede voorbeeld spoedig ln Nederland gevolgd zou worden. Vervolgens werden 15 van de 23 voor stellen voor den eersten congresdag behan deld. De afdeeling Den Haag stelde o.m. voor. dat ln de L.O.-wet de bepaling zal worden opgenomen, dat de overgang van het gewoon lager onderwijs naar het mid delbaar, voorbereidend hooger, u.l.o.- en vakonderwijs slechts zal plaats hebben na het zevende leerjaar. Het hoofdbestuur verklaarde dat het zich reeds lang heeft uitgesproken voor de ze venjarige grondschool. Het voorstel werd dan ook bij acclamatie aangenomen. De afdeeling Arnhem stelde voor een krachtige actie te voeren voor vervroegde pensionneering (55 jaar) in het bijzonder voor de vrouwelijke collega's. De vergadering keurde dit goed, alleen voor zoover de vrouwelijke collega's be treft. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen een motie van de landelijke jon- gerencommissie, luidende „De algemeene vergadering, kennis geno men hebbende van de volgende passage in de Millioenennota „Het zal dus duidelijk zijn. dat voors hands ook de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zich zelf gewenscht of nuttig zouden zijn, zooals: verhooging van salarissen en loonen, verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onder wijs, uitbreiding van de gelegenheid tot opneming in de ouderdomsverzekering en meer andere", verzoekt het hoofdbestuur een versterkte actie te voeren voor verlaging van de léer- lingenschalen, en verder alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om te komen tot ordening van de onderwijzersopleiding. Ook werd aangenomen een motie van het landelijk groepsbestuur voor het voor bereidend onderwijs betreffende den meer dan chaotischen toestand van genoemd onderwijs. Tot slot werd behandeld een motie, luidende: „De Bond van Ned. Onderwijzers, enz., kennis genomen hebbende van de ver klaring der Regeering, dat zij het tijdstip, om te komen tot verlaging der leerlingen schalen, nog niet gekomen acht, spreekt over deze verklaring zijn diepe teleurstelling uit, handhaaft zijn bezwaren tegen de be staande leerlingenschalen, die voor de ze delijke en intellectueele vorming der school jeugd fatale gevolgen hebben, en draagt het hoofdbestuur op met alle ten dienste staande middelen en onvermin derde kracht de actie tot verbetering voort te zetten." Deze motie werd onder groote geestdrift goedgekeurd. Hiermede was het zakelijke gedeelte van den eersten congresdag afgeloopen. Gisteravond ls nog een revue opgevoerd- door Rotterdamsche onderwijzers. NAAR Breestraat 151 - Telefoon 3562 604 dngez. Med.) Conceptplan voor een vrouwen organisatie goedgekeurd. Nadat de heer A. C. -de Bruyn gisteren te Utrecht de najaarsvergadering van het r.k. Werkliedenverbond had geopend, werd de actueele onderwijskwestie aangesneden De voorzitter deelde over deze kwestie aan de vergadering mede, wat de heer Suering namens de r.k. fractie van de Tweede Kamer tot den minister had ge zegd. De heer De Bruyn merkte hierbij o.a. op, dat de minister ln de Tweede Kamer, naar men aanneemt, officieel namens de regee ring een afwijzing heeft doen hooren; of dat wel heelemaal juist is, laat spr. daar; voor defensie heeft de regeering wel het geld kunnen vinden: waarom dan ook niet voor deze belangrijke kwestie? Aangaande de wettelijke werkloosheids voorziening deelde de voorzitter mede, dat met de drie groote arbeiderscentrales over leg wordt gepleegd. Binnen afzienbaren tijd hoopt men dan tot een overeenkomst te komen. Vervolgens was aan de orde het concept plan Inzake de arbeidersvrouwen-organi satie. Aalmoezenier v. d. Made gaf hier over nog een nadere toelichting. Aange geven werden de volgende richtlijnen voor de statuten voor de katholieke arbeiders- vrouwenorganisatie. De vereeniging draagt de naam van Katholieke Arbeldersvrou- wenorganlsatie. Zij is een zelfstandige ver eeniging van en voor de vrouwen uit den r.k. arbeidersstand. Zij vormt de tweede afdeeling van de r.k. arbeidersbeweging in Nederland en heeft, haar zetel ten kantore van het r.k. werkliedenverbond. De vereeniging heeft ten doel om de vrouw uit den arbeidersstand, hetzij gehuwd of ongehuwd, te vormen tot godsdienstige, zedelijke, maatschappelijke hoogstaande vrouwen. Het centrale bestuur zal worden gevormd door een vrouwelijke afgevaardigde van elk der diocesane bonden en twee afge vaardigden van het r.k. werkliedenver bond; aan dit bestuur wordt een geeste lijke adviseur toegevoegd. De heer W. Steinmetz uit Haarlem was de eenige, die op deze vergadering de nood zakelijkheid van een dergelijke organisatie bestreed. Het conceptplan werd door de vergade ring goedgekeurd en zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan het episcopaat. Het voorstel om het verbondsbestuur te machtigen tot aankoop van den noodzake- lijken grond en het bouwen van een nieuw kantoorgebouw werd na bestrijding door den heer v. d. Brink, vertegenwoordiger van den metaalbewerkersbond, met 2 stem men tegen aangenomen. De vergadering werd hierop geschorst tot vandaag. DE TOESTAND VAN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Conferentie tusschen werkgevers en werknemers. In het concertgebouw te Hengelo is gis termiddag een bespreking gehouden tus schen de voorzitters van de vier textiel- werkgeversorganisaties in Twente en de hoofdbesturen van de drie samenwerkende textielarbeidersonganisaties ..de Eendracht" „St. Lambertus" en „Unitas" Uitvoerig werd vain gedachten gewisseld over den huldigen toestand en de toekomst van de Twentsche textielindustrie. Voorts maakte de vacantieregellng een punt van (bespreking uit. Besloten werd deze zooveel mogelijk te uniformeeren. VERSCHOONINGSRECHT VOOR DEN JOURNALIST. Het bestuur van den Ned. Journalisten kring heeft besloten een commissie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rap porteeren over de vraag of het wenschelijk is. dat een wettelijk geregeld versohoo- ningsrecht voor den journalist tot stand komt en zoo ja, hoe een dergelijke wette lijke bepaling zou moeten luiden. De heer jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de Rechtbank te Rotterdam, oud-redacteur van de N.R.Ct,, heeft zich bereid verklaard de leiding de zer commissie op zich te nemen. De com missie bestaat verder uit de heeren mr. J. F. E. Belinfante, plaatsvervangend direc teur van Aneta; mr. A. J. Hankes Driels- ma, advocaat en procureur te Rotterdam; D. Hans, hoofdredacteur van de Avond post; mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utr. Nieuwsblad; G. P. J. van Overbeek. redacteur van de Arbeiderspers; mr. L, J. Plemp van Duive- land, eerevoorzitter van den N.J.K.; G. Po lak Daniels, parlementair redacteur van Het Vaderland en mr, M. Rooy, secretaris van de hoofdredactie der N.R.Ct. NEDERLAND EN HET PROTEST VAN DEN NEGUS, Naar aanleiding van het bericht, dat de Negus Haile Selassie in een telegram aan de staatshoofden der Oslolanden er zijn ongerustheid over heeft uitgesproken, dat op ultnoodlging van de Nederlandsche regeering deze staten in overweging zullen nemen de bezetting van Ethiopië door Ita lië „de jure" te erkennen, wordt van be voegde zijde erop gewezen, dat het Neder landsche voorstel betrekking heeft op een erkenning „de facto", doch dat van een erkenning „de jure" nimmer sprake is ge weest. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10