BINNENLAND NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN 1938; De nieuwe salarisregeling in Indië Het R.K. Werkliedenverbond vergadert LESDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 December 1937 Derde Blad No. 23852 78sfe Jaargang Erkenning van de verovering van Abessynië. VRAGENRUBRIEK Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van 31 Dec. (Vrijdag) Nieuwjaarswenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 15 regels, elke r-egel meer 15 ct. Tot Donderdag 30 December a.s. des namiddags 1 uur kunnen deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend Kansen voor uitblinkers verbeteren De defensie-kosten. De heer De Bruyn over de vraagstukken van den dag. De geest aan sociale zaken is „om" Vragen van den heer Albarda beantwoord. Naar aanleiding van vragen van den heer •Albarda in verband met de door de Regee ring ondernomen stappen, ten einde te ko men tot erkenning van Abessynic door Italië, verwijst de minister van buitenland- sche zaken allereerst naar de mededeelin- gen, gedaan op 24 December j.l. bij de be antwoording van de omtrent deze aange legenheid door het lid van de Tweede ka mer der Staten-Generaal den heer Wijn koop gestelde vragen. Voorts wordt het volgende gezegd: De Regeering heeft gemeend te moeten aanvangen met raadpleging van de Oslo- staten aangaande het doen van stappen bij de regeeringen van Frankrijk en van Groot Brittannië. Een behandeling, gemeenschappelijk met al die regeeringen, met welke de Neder- landsche regeering ten aanzien van het conflict in den Volkenbond eenzelfde ge dragslijn heeft gevolgd, zou beteekenen een hernieuwde aan-de-orde-stelling in den Volkenbond. Afgescheiden van het uitstel, dat daarvan een gevolg zou zijn geweest, heeft ook de overweging gegolden, dat door de opheffing der sancties de verplichtingen ingevolge het Volkenbondspact in dit geval v/aren uitgeput. Het initiatief tot de ondernomen stappen is geheel zelfstandig en zonder eenige be ïnvloeding van derden genomen. De minister is van meening, dat het ge bruik van den titel de erkenning van de souvereiniteit niet behoeft in te sluiten. De bedoeling is lntusschen erkenning van het voldongen feit. De erkenning van een feit kan niet in strijd zijn met cenig zedelijk beginsel. In dien de minister van meening ware. dat de erkenning het aanzien van Nederland zou schaden, zou hij geen stappen hebben on dernomen om daartoe te geraken. ADMINISTRATIE DER WERKLOOZENZORG. De invoering van de uniforme Stamkaart. De minister van sociale zaken heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten doen weten, weliswaar bezwaar te heb ben om te voldoen aan haar verzoek tot opschorting van de invoering der uniforme stamkaart ten behoeve van de werkloozen- zorg, maar te bewililgen. zooals ondertus- schen ook reeds tot uitdrukking gebracht in een circulaire aan de betrokken ge meenten van 16 December j.l., dat de da tum, waarop de invulling van de omslag- kaarten haar beslag moet hebben gevon den, tot 1 Maart a.s. wordt verschoven. Buitendien maakt de minister geen be zwaar, indien een gemeente, mocht zij zulks wenschen, den dubbelen vorm van de bij circulaire van 4 December j-1. ge voegde model-inlegkaart los laat en dit model vervangt door 2 losse kaarten. De cene kaart moet dan bevatten op de voor- en achterzijde de op de modelkaart voor geschreven kolommen betreffende steun- verleening, de werkverschaffing, de werk loosheidsverzekering en het vrije bedrijf. De tweede de gegevens over den steun in natura. De omslagkaart blijft ook daarbij gehandhaafd in den oorspronkelijken vorm. VECHTWAGENS VOOR HET LEGER. Een regiment van 60 stuks. Naar de „N. R. C." verneemt, ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur een regiment vechtwagens op te richten. De sterkte aan vechtwagens van dit regiment is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch zal vermoedelijk omstreeks 60 bedragen. Wanneer men bedenkt, dat een Duitsch regiment vechtwagens uit twee bataljons, leder van omstreeks 100 lichte vechtwagens en een betaljon van omstreeks 70 middel bare vechtwagens bestaat, dan kan de Ne derlandsche organisatie slechts zeer be scheiden worden genoemd. Het is echter begrijpelijk, dat ons legerbestuur zich voorloopig met deze organisatie tevreden stelt. Uiteraard is het type vechtwagen. dat zal worden ingevoerd, nog niet bekend, daar hieraan uitgebreide proefnemingen moeten voorafgaan. BEZOLDIGING VAN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS IN ZUID-HOLLAND. De besturen van de afdeeling Zuid-Hol land van den Ned. Bond van gemeenteamb tenaren en van de broederschap van ge meenteontvangers hebben inzake de rege ling van de bezoldiging van de burgemees ters, secretarissen en ontvangers een schrijven aan Ged. Staten van Zuid-Hoi- land doen toekomen. Zij wijzen er daarin op, dat in de Zuid-Hollandsche regeling voor de burgemeesters bijv. niet in aan merking komt de diensttijd, als gemeente ontvanger, ambtenaar ter secretarie, pio- vinciaal- of rijksambtenaar doorgebacht in een „kleinere" gemeente in of buiten Zuid-Holland, terwijl voor de ontvangers bijv. niet in aanmerking komt de dienst tijd, als burgemeester, gemeentesecretaris, ambtenaar ter secretarie, provinciaal- of rijksambtenaar doorgebracht, en evenmin de diensttijd, als ontvanger doorgebracht in een „kleinere" gemeente in- of buiten Zuid-Holland. De Noord-Hollandsche, Utrcchtsche, Gel- öersche. Drentsche en Zeeuwschc regelin gen zijn volgens adressanten gefundeerd op een ruimer standpunt dan de Zuid- Hollandsche in dien zin, dat zij waarde toe kennen aan de bediening van het ambt van burgemeester, secretaris of ontvanger en aan het bekleedcn van tal van amb ten, welke de Zuid-Hollandsche regeling in dit verband hetzij niet, hetzij slechts voor een bepaalde bediening noemt. De beperktheid van de in Zuid-Holland geldende regeling leidt er h. 1. thans toe, dal personen, bij wier benoeming het be lang van een bepaalde gemeente ongetwij feld gebaat zou zijn, thans uit financieele overwegingen weerhouden worden te sol- llciteeren. Vandaar dat op verruiming der betrokken bepalingen wordt aangedrongen HET VACCINATIEVRAAGSTUK. De minister van sociale zaken zegt in een nota naar aanleiding van het eindver slag van de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie: Het verst In de critiek gaan de leden, die de regeering ten aanzien van het vaccina tieprobleem ernstig in gebreke stellen. Deze leden achten de oplossing van het vraag stuk blijkbaar zeer eenvoudig. Zij volstaan daarbij met te verwijzen naar de regeling van de vaccinatie in Duitschland. Het staat voor den minister echter allerminst vast, dat de regeling voor Duitschland de voor ons land meest gewenschte regeling is. Minder scherpe, doch niettemin ernstige critiek is geoefend door de leden, die het voornemen een staatscommissie in te stel len afkeurden, omdat zij daarin opnieuw uitstel van een zoo dringend noodzakelijke definitieve oplossing van het vraagstuk zien. Zooals de minister reeds bij de behan deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft uiteengezet, behoeft de instel ling van een staatscommissie geen belang rijke vertraging van de definitieve oplos sing te beteekenen. Hij beschouwt deze instelling integendeel als een noodzakelijke voorwaarde voor het binnen korten tijd verkrijgen van de zoo gewenschte oplos sing. Een nieuwe wettelijke regeling, indien deze noodlg zou worden geacht, zal niet vóór 1 Januari 1939 het Staatsblad kun nen bereiken. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 31 December as. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË DE TOESTAND VAN DE BEMANNING VAN HET VERONGELUKTE DORNIER- VLIEGTUIG D-10. AMBOINA, 28 Dec. 'Aneta/A.N.P.i De in het hospitaal verpleegde leden der be manning van het gisteren verongelukte Dorniervliegtuig D-10 hebben slechts kneus- en schaafwonden bekomen. Een volledig herstel is te verwachten. Bij op name in het hospitaal deden zich lichte verschijnselen van een zenuwschok voor, doch na 24 uur bleek de algemeene toe stand goed te zijn. Alle patiënten zijn rus- Lig. Het vliegtuig moet als verloren worden beschouwd. Na demontage van de bruik bare deelen zal men de rest laten zinken. IIITTIDUffDV GROOT en KLEIN V U UXlWrirllV Lampions - Fakkels ERATO - OUDE SINGEL 14 - TEL. 889 Herauten vanaf f. 2.50. Zwarte Overjassen Hooge Hoeden. 3542 (Ineez. Med.) J. A, S. te L. U moet 14 jaar zijn. Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V. Veer haven 7: Vereen Nederl. Scheepvaart- Mijen, Westplein 2b; Vinke en Co., Leuve- haven 52; Nievelt Goudiaan's en Co Stoom vaart-Mij., Veerhaven 2; Halcyon lijn N.V. Veerkade 5: Scheepvaart Mij. Millingen N. V., Willemskade 2a; Scheepvaart Mij. Rot terdam Oceaan, Westplein 2b; Scheep vaart en Steenkolen Mij, Parklaan 22; Scheepvaartvereen. Zuid, P. de Hoogweg 110; N.V. van Ommeren's Scheepvaart Be drijf N.V.. Westerlaan 10; HollandAme rika lijn, Wilhelminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noord zee, Pr. Hendrikkade 43; Stoomvaart Mij. Nederland, Pr. Hendrikkade 108; Neder landsche Lloyd. Heerengracht 210; Holland —Afrika lijn, Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoomboot MijPr. Hendrikkade 108. en Kon. Paketvaart Mij., Pr. Hendrikkade 108. Het beste lijkt ons dat u schriftelijk sol liciteert. H. S. te L. Op het oogenblik is het adres van H. K. H. Prinses Juliana Burger ziekenhuis Amsterdam. J. A. V. te Z. Het adres van de meel fabriek de Sleutels is Looyerstraat 37, Leiden. J. H. te L. Een algeheele verandering in uw huisvesting en in uw voedering. Hebt u wel eens een hen opengemaakt, toen zij was gestorven? Het komt mij voor, dat u terstond de oorzaak zou ontdekken. Liever had ik geweten welk soort hoen ders gij hebt en wat voor voeder u den ge- heelen dag volop in den ren gereed zet. De hoenders moeten den geheelen dag de beschikking hebben,over, grit,bestaande uit houtskool, gemalen schelpen en kleine steentjes, schoon drinkwater, liefst in een steenen drinkbak, waarin, op 5 liter water, is opgelost één tablet Superol en droog, frisch groenvoeder, b.v. boerenkool. Dit laatste opgehangen in b.v. een netje van touw, juist zoo hoog, dat zij er bij kunnen springen om het groenvoeder te bemach tigen. Als voeder moet u 's morgens de hoen ders geven ochtendvoeder, van goede sa menstelling, rul aangemaakt en juist zoo veel dat het gretig is opgegeten en 's avonds voordat zij op stok gaan per hoen een hand graan, bestaande uit gerst, haver, tarwe en kleine zonnepltten, maar beter is de granen afzonderlijk te voederen nl. den eersten dag gerst, volgenden dag tarwe, vol genden- dag haver en de kleine zonnepltten als kleine toegift dagelijks. De ren behoort van droog zand te zijn. liefst rivierzand, en moet u het graan onderharken, waardoor uw kippen moeten zoeken. Een ren behoeft niet geheel met glas te worden dichtgemaakt, wanneer regen, sneeuw en windvlagen de dieren maar niet hinderen. Schaf u aan ..Hoenders houden in stadstuinen" door Gallus' uitgave „Kos mos" Amsterdam, waarin u nog uitvoeriger verschillende vragen beantwoord vindt. R. d. H. te L. De titel voor Kroonprins bestaat in ons land niet. Bij overlijden van H. M. de Koningin komt H. K. H. Prinses Juliana aan de regeering, en eerst daarna Haar nakome lingen. De arm van een fietser 1$ geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! 2987 'Van onzen Indischen correspondent) Met de verschijning van het nieuwe ont werp der bezoldigingsregeling voor de In dische burgerlijke ambtenaren is een nieuwe fase ingeluid in de verhouding tus- schen gouvernement en ambtenaar. Hoewel de eerste algemeene regeling in 1925, wel ke door de commissie-Damme was samen gesteld, niet zonder fouten was, kwamen deze door de ruimte in de geldmiddelen, waarover toentertijd kon worden beschikt, niet zoo dadelijk naar voren. Was er eens een te sprekend geval van onjuistheid, dan wist de practijk daaraan nog wel een mouw te passen. Moeilijker werd het, toen kortingen op deze salarissen moesten wor den doorgevoerd tot meer dan 25 pCt. en terugstellingen plaats vonden, toen bijre gelingen, als standplaatstoelagen, verlofs- ïegelingen, enz. werden verslechterd en het Lands-budget niet meer toeliet om het daaruit ontstaan groot nadeel weg te ne men. De in 1933 tot stand gekomen meer algemeene regeling om deze kortingen in een nieuw stelsel in te passen, bleek al spoedig tot steeds grootere onbillijkheden te lelden en daarom besloot de regeering verleden jaar een nieuwe algemeene her ziening te bewerkstelligen onder voorzit terschap van het lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, Spit. Vandaag en morgen houdt het R.K. Werk liedenverbond in Utrecht zijn najaarsver gadering. De heer A. C. de Bruijn opende deze bij eenkomst met een rede, waarin hij er op wees dat de lijn der conjunctuurbeweging gedurende de laatste maanden weer naar beneden omgebogen is. De oorzaak wordt gezocht in den economl- schen neergang welken met name Amerika te zien geeft. Sommigen achten de moge lijkheid van een nieuwe depressie in ons land niet buitengesloten. De werkloosheidscijfers blijven benau wend. Waren in Juni 1937 bij de arbeids beurzen toch nog 310.600 werkloozen inge schreven, dat aantal is geleidelijk weer op- geloopen tot ruim 410.500 op 11 December. Minister Steenberghe, de man, waarop ten aanzien van een economische leven zulk een zware verantwoordelijkheid rust, spreekt in zijn m, v. a. op hoofdstuk 10 te recht van „het ernstige euvel der werkloos heid". Hij zal alle maatregelen richten op vermindering van dit groote euvel. Men loope hem daarbij niet tusschen de beenen, men geve hem (de regee ring) daarbij zooveel mogelijk vrij baan. Het zal hem intusschen niet gemakke lijk vallen het euvel afdoende te be kampen zoolang de ondernemers nog vrijwel onbelemmerd in geld en niet „in arbeid" denken, zoolang men zich op over-mechanisatie kan werpen, zoolang men, naar eigen individueel inzicht en (vermeend) belang, maar kan aanne men en ontslaan, zoolang men fabrie ken kan inrichten en sluiten, zoolang men de financieele lasten van de werk loosheid „op de gemeenschap" kan afschuiven. Zulk een toestand is in een eenigermate geordende maatschappij niet te handdha- ven en onderzocht zal moeten worden de vraag of, naar het voorbeeld door anderen gegeven, bij de „verdeeling van den be schikbaren arbeid" niet gedacht moet wor den aan de mogelijkheid, dat de beschikbare valide arbeidskrachten eenvoudig over de ondernemingen worden verdeeld. Voortgaande bracht spr. hulde aan de legeering die voor-ontwerpen indiende tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het verstrekken van kinder bijslag. De getoonde werkzaamheid van de zen minister is een waarborg, dat spoed zal worden gemaakt met de verdere behande ling van genoemde voorontwerpen en dat ook niet al te lang gewacht zal behoeven te worden met die betreffende de werke- loosheldsverzekering en steunverleening. Wat denkt de minister, voor zoover het van hem afkomt, te doen, met betrekking tot de bestrijding van de werkloosheid? Afdoend antwoord op die vraag heeft hij nog niet gegeven. Hij heeft een „werkcom- mlssie" ingesteld, welke bedrijfsgewijze zai moeten onderzoeken, hoe door maatrege len op het gebied van den arbeid de opne ming van arbeidskrachten kan worden ver groot. De minister heeft daarbij met name gedacht aan verkorting van den arbeids duur. verhooging van den leeftijd, waarop jeugdigen te werk mogen worden gesteld en aan vervroegd ontslag aan oudere arbeiders. Aanvankelijk kon ten dezen eenig be zwaar worden ingebracht tegen deze werk wijze der regeering. De schijn kon worden gewekt. dat zij verantwoordelijkheden wenschte af te schuiven. De minister heeft echter doen weten: „in uiterste instantie mag de overheid er niet voor terugdeinzen om, hetgeen door het bedrijfsleven zelf had behooren te geschieden, over te nemen". Met die beteekenende, volgens spr. volko men juiste uitspraak, kan ook bij het be drijfsgewijze onderzoek worden rekening gehouden. Misschien kan daardoor in de richting van een gunstig resultat worden gestimuleerd. Verder is de minister voornemens de arbeidswet verder toe te passen en uit te breiden; openbare werken zullen vervroegd worden uitgevoerd, de emigratie zal worden gestimuleerd, terwijl met de werkverschaf fing zal worden voortgegaan. Ten aanzien van de bestrijding der werk loosheid blijkt de regeering derhalve stellig van goeden wil te zijn. Meer mag men rede lijkerwijze van haar thans nog niet vragen. Hoe staat zij ten aanzien van de steun verleening? Tot ons leedwezen aldus spr. moe ten wij zeggen, dat wij het ten aanzien van deze kwestie niet geheel met haar eens zijn. Met een beroep op de prijsstijging en den toestand der gezinnen onzer werkloozen is gevraagd een algeheele verhooging van den steun. Dat is door de regeering afgewezen voornamelijk op grond, dat daardoor het verband tusschen steun en loon zou worden verbroken. Het is echter van algemeene bekendheid, dat het loon van vele arbeiders uit het vrije bedrijf tot zoodanig peil is weggezakt, dat het allernoodzakelijkste levensonderhoud daaruit niet bekostigd kan worden en op allerlei wijze de liefdadigheidheid te hulp moet komen om aan te vullen waarin het loon tekort schiet. Zulk een „loon" mag o.i. voor de overheid, die zich uitdrukkelijk wil laten leiden door Gods wet, dus rechtvaardigheid en naas tenliefde moet betrachten, geen maatstaf zijn voor steunberekening. De heer De Bruin drong aan op het laten vervallen der bepaling betreffende de „dub- bel-uitgetrokkenen" en sprak erkentelijk heid uit voor enkele met spoed genomen maatregelen ten bate der werkloozen, zoo als die betreffende den extra bijslag voor gesteunde Inwonende oudere kinderen, zij het dan dat de gestelde voorwaarden die nen te worden herzien, de verlenging en verhooging van de brandstoffen-toeslag en de verleening van den extra B-steun Ten aanzien van het laatste heeft eenig misverstand bestaan. De minister sprak van „spaarregeling", dat was psychologisch min der goed aangevoeld. De minister zelf is ge neigd te zeggen, dat hij ten deze een fout heeft gemaakt. De extra B-steun-regeling is een toeslag-regeling en zoo ver onze infor maties reiken, wordt er door tienduizenden werkloozen, vooral in de provincie gebruik van gemaakt. Alles bijeen kan, objectief, van de zijde der katholiek georganiseerde ar beiders, vergeleken ook bij een voor gaande periode, voor zoover onze arbei dersbeweging er meer bijzonder belang in stelt, gezegd worden: het begin van minister Romme (van dit kabinet) is goed en doet een bevredigend verder gaan verwachten. De geest aan sociale zaken blijkt „om" Dat is reeds veel ge wonnen. Protesten ondanks verbetering Natuurlijk Is ook deze nieuwe regeling onder groote protesten ontvangen, doch hoe wij de zaak ook bekijken, in opzet en vezen is de nieuwe regeling een zeer groo te verbetering. De fout schuilt alleen in de schriele bijregelingen en dan nog bijzon der in de op de betrekkelijk lage eindsala- rissen gebaseerde pensioenen. De commis sie heeft zich in de eerste plaats bij dè nieuwe regeling voor oogen moeten stel len, wat een gedecimeerd Indisch budget» waarop thans- in de eerste plaats de te lang uitgestelde defensie-voorzieningen te rugvallen, zal kunnen dragen na tot den bodem te zijn „aangepast". Zooals Aneta reeds heeft geseind, zijn die kosten f. 12 millioen, waarvan de helft rechtstreeks ten laste der salarisverbeteringen komt en de andere helft wordt veroorzaakt door een verbetering der bijregelingen, zooals we derinvoering der standplaatstoelagen, kin dertoelagen. verbetering van ziektebijsla gen, reistoelagen, enz Aan een noodzake lijke verhooging van den pensioensgrond slag mag op aandrang van Holland echter niet gedacht worden. Het is deze rem die naar men hier verneemt, juist in Holland wordt aangezet door Indische gepension- ncerden (op den hoogsten grondslag), weike de meeste en billijkste protesten uit lokt. Temeer voelt het tegenwoordige inge krompen Indische ambtenarencorps de on billijkheid van deze Hollandsche handel wijze, omdat het, wat zijn werk betreft, zeker niet minder mag aangeslagen wor den, dan zij die in Nederland thans reeds het otium cum dignitat© (met onverkort pensioenverdienen. Kansen voor uitblinkers. Een van de voorname voordeelen der nieuwe salarisregeling dunkt ons te schui len in den aan de lagere middelbare krach ten te stellen eisch, dat zij, om volgens een hoogere schaal bezoldigd te worden, naast hun diploma de geschiktheid moe ien bezitten om leiding te geven. Daardoor zullen de vele middelmatigen. mits deze regeling goed wordt doorgevoerd, voor een redelijke barrière blijven staan, en zullen alleen de uitblinkers het verder kunnen rrengen. Een alleszins redelijke eisch, wel ke tot nu toe bij het gouvernement te wei nig werd doorgevoerd in de lagere ran gen. waardoor voor iedereen, die de lagere school had afgeloopen de mogelijkheid werd geopend om tot een salaris van 2 a SCO gld. per maand te stijgen. Ongetwij feld heeft deze betrekkelijk dure groep een aanzienlijk deel van het tekort op de be grootingen in de crisisjaren op haar gewe ien. Het is van den anderen kant alles zins redelijk te achten, dat de positie van ae ambtenaren, die in den hoogsten nood moest wijken voor het groote algemeen be lang van het Land, thans met een deel van de gestegen inkomsten zal worden ge holpen. De stijging der Defensieuitgaven Naast deze verbetering, die wellicht tot 1 Januari 1938 zal terugwerken, zelfs ai wordt zij later doorgevoerd, wordt de voornaamste verhooging in de inkomsten besteed aan defensieuitgaven, inhalen van achterstand, en een kleine belastingver laging. De stemming voor een verhooging der eerst bedoelde uitgaven is hier zeer gunstig, omdat men het resultaat van een „conflict" van zoo nabij ziet, doch over de gcruischlooze poging tot wijziging in de verdeeling der kosten van de defensie over Nederland en Indië is men hier lang niet zoo eensgezind. In vele kringen wordt de houding van Holland ten opzichte hiervan al dus gezien, dat men op deze manier het vroeger toegezegde bedrag van f. 25 millioen, dat Indië als geschenk van Holland in de moeilijkste tijden gekre gen heeft, verdeeld over drie jaren, weer wil ongedaan maken zonder dat dit teveel in de gaten loopt. Welke houding niet dadelijk zou duiden op een sedert kort zoozeer gepropageerd, steeds beter onderling verstaan van Moederland en koloniën.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9