Ons Kort Verhaal Lancé LEIDSCH DAGBLAD - Darde Blad Dinsdag 28 December 1937 Demasqué KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD^ NIEUWS LUCHTVAART cel Ft den tijd.. RECHTZAKEN Inval in een bank te Amsterdam. Vermoeden van zwendel. De directeur gearresteerd en de boekhouding in beslag genomen. De officier van Justitie, mr. H. A. Was- senbergh, de rechter-commissaris. mr. Su- ringa. en de inspecteur van politie Dijk stra. chef van de afdeeling handelspolitie van net hoofdbureau te Amsterdam, bene vens eenige rechercheurs, hebben een inval gedaan in de Bank Van de Putte en Co. aldaar, een commanditaire vennoot schap. zaak drijvende in perceel Heeren gracht 573. daar vermoed wordt, dat deze bank zich aan zwendelpractijken heeft schuldig gemaakt. De justitie heeft den directeur, D. van de P. gearresteerd. Voorts zijn een groot dee! van de boekhouding en andere paperassen in beslag genomen. De bank is na den inval der justitie gesloten. Het passief van dit kantoor, dat alle bandzaken verrichtte, bedraagt onge veer twee ton, waar tegenover een zeer gering actief staat, meest bestaande uit uiterst dubieuze posten. Deze bankiers gingen weer te werk vol gens het oude beproefde recept. De as. cliënten, die, behalve in Neder land, groolendeels werden gezocht in Zwitserland, België en Frankrijk, werden eerst op zaakkundige wijze met fraai op gestelde brochures bewerkt, die zoo verlei delijk in elkaar zaten en er zoo betrouw baar uitzagen, dat het terrein rijp was voor de werkzaamheden van remisiers. Deze welbespraakte lieden wisten behalve opdrachten, ook contanten en effecten los te krijgen om daarvoor via de Bank Van de Putte speculatieve fondsen te koopen. die zooals de remisiers voorspiegelen, ongetwij feld groote winsten zouden afwerpen en welke stukken binnen zeer korten tijd met sprongen naar boven zouden gaan. De op drachten werden echter in werkelijkheid meestal niet uitgevoerd, doch de bank sloot ze in zichzelf af. Het koopen der specula tieve fondsen had slechts op papier plaats. Het onderzoek der justitie, dat veel tijd zal vergen, is nog niet beëindigd. De boeken zullen door een accountant worden onderzocht. Bij de justitie zoowel als op het hoofdbureau waren vele klach ten over deze zaak binnengekomen. Echtpaar aangehouden te Beek. Man verdacht van moord en dood slag, waarvan de laatste verjaard is. Vrouw had nog twee maanden te goed. Gisterochtend zijn de 50-jarige zigeuner, muzikant S. R. en zijn vrouw, die in een woonwagen te Beek bij kennissen onder dak hadden gevonden, aangehouden en ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld In 1910 heeft R. te Deventer een dood slag begaan, welk misdrijf intussehen is verjaard. In 1928 pleegde hij in Duitschland eveneens een moord op een politieman weehalve de Duitsche justitie zijn uit levering had gevraagd. R. heeft de politie een valschen naam opgegeven, doch hy vertoont een zoodanige overeenstemming met het signalement van den dader der beide moorden, dat de politie er niet aan twijfelt den juisten persoon te pakken te hebben De vrouw, die eveneens een anderen naam opgaf, had nog twee maanden gevangenis straf te goed wegens diefstal te Zwolle, waarheen zij op transport is gesteld. Para-typhus in Gelderland en Overijssel Wees voorzichtig met eendeneieren! Er komen in den laatsten tijd in Gelder land en Overijssel o.a. in Lochem. Deventer en Nijverdal ziektegevallen voor. die op para-typhus wijzen. Ondanks de herhaalde waarschuwingen om eendeneieren alleen te gebruiken als zij minstens acht minuten gekookt zijn, blijken enkele banketbakkers en anderen, die eet waren, zooals croquetjes, taartjes en slaatjes met mayonnaise bereiden, daarbij toch eendeneieren te hebben gebezigd, die onvoldoende verhit waren. Het gevolg daarvan is geweest dat in bo vengenoemde gemeenten verscheidene ziek tegevallen zijn voorgekomen, die op para- typhus wijzen. In twee gevallen is reeds door het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid aangetoond, dat de oorzaak moet worden gezocht bij de eendeneieren. Te Nijverdal zouden reeds drie sterfge vallen hebben plaats gehad De medische inspectie der volksgezondheid en de keu ringsdienst van waren te Zutphen stellen een uitgebreid onderzoek in. GROOTE BRANDEN. In een groote houtzagerij in Skole (Polen) is brand uitgebroken. Tijdens de blus- schlngswerkzaamheden is een arbeider ge vallen. Hij was op slag dood. Twee andere arbeiders werden zwaar gewond. De schade, die door het vuur is aange richt, bedraagt 200.000 zlotys. Het plaatsje Castro op het eiland Chiloe (Zuid Amerika) is gisteren door een ge weldigen brand geteisterd. Zeventig huizen werden een prooi der vlammen. Honderd- vijftig gezinnen werden dakloos. De schade wordt geraamd op vijf millioen pesos. Gistermiddag is een zware brand uitge broken in Oxfordstreet te Londen in het gebouw van een groote gramofoonplaten- maatschappij, waar ruim 60.000 platen op geslagen waren. Vijftien brandweerspuiten bestreden het vuur. Het belendende perceel moest wor den ontruimd. Het verkeer werd omgelegd en de politie vormde een afzetting om het toegestroomde publiek op een afstand te houden. Het pand is volkomen uitgebrand. Toen de brandweer het gebouw kon bin nendringen vond zij het verkoolde lijk van den concierge. BUITENLANDSCH^ GEMENGD. AARDBEVINGEN IN MIDDEN-AMERIKA. Uit Salvador (Midden-Amerika i wordt gemeld, dat gisteravond een aardbeving ernstige schade heeft* aangericht in het gebied van Antiquizaya en Ahuachapan. Drie personen zijn om het leven gekomen en velen werden gewond. In Mexico zijn de laatste vier dagen achttien lichte aardbevingen gevoeld. Het epicentrum moet in Zuid-Mexico liggen, in de staten Oaxaca en Guerrero. Gistermid dag werd een sterke beving gevoeld waar van net epicentrum op 330 kilometer van het seismografisch instituut te Tacubaya hgt De omliggende plaatsen liepen arhade op. doch er wordt geen melding genaakt van slachtoffers. VALSCHE MUNTERS GEGREPEN. Na maandenlange nasporingen is het de politie van Genua gelukt een bende val- sche munters te vinden. Tien personen werden gearresteerd. De bende had niet slechts buitenlandsch bankpapier, doch ook buitenlandsche effecten vervalscht en deels in omloop gebracht. ZEVEN DOODEN DOOR CELLULOID- BRAND. Nabij Moyi (Japan) is een lading cellu loid speelgoed in een trein door een weg geworpen eindje sigaret in brand geraakt. Twee rijtuigen werden een prooi der vlam men en brandden geheel uit. Hierbij liepen 41 personen brandwonden op, en zeven hunner zijn aan de gevolgen overleden. HET BEROEMDE HEEREN-ORKEST, zal vanaf 1 Januari in ZOMERZORG optreden. J|T Dit orkest, dat wij met groote kosten hebben geëngageerd, zal zeer zeker in de maand Januari een eerste plaats innemen onder de amusementen, die Leiden biedt 3538 (Ingez. Med.) Sedert meer dan 30jaarwordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw* baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST. BRONCHITIS en andere aandoeningen der ademhalingsorganen KLEINE FLACON ƒ1.13 GROOTE FLACON ƒ1.90 9589 (ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend zeven uur is de „Wielewaal", gezagvoerder Brugman, met vijf passagiers naar Indië vertrokken. Voor de tusschentrajecten hebben twee passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 63 k.g. vracht. 422 k.g. briefpost en 26 k.g. pakketpost meegeno men. De „Pelikaan" is op de uitreis te Ban doeng geland. De „Gier" is hedenmorgen van het vlieg veld Tjilllitan vertrokken met medeneming van 264 kilogram post, 1 kilogram pakket- post en 76 kilogram goederen. Er waren geen passagiers voor Amsterdam. Voor tusschentrajecten zijn twaalf passagiers geboekt. A1s u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is *t een prettige zekerheid, dat er een èndere wagen voor u qjp klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n BfSElWB beurt afwacht Door LOKA. Glen Draper glimlachte welwillend, keek met beheerscht uitdagenden blik de aan wezigen aan en wendde zich toen tot Lord Burbane. Met een lang, ivoren sigaretten pijpje prikte hij elegant in de lucht, om zijn woorden aan beteekenis te doen win nen. .Mijn waarde lord, het spijt mij. in deze zaken een eigen meening te moeten toonen. maar werkelijk ik geloof niet aan spo ken. In een oud kasteel als dit is men eerder geneigd de geestenwereld iets min der nuchter te bekijken. In deze hal han gen zooveel wapens en herinneringen aan een ouden riddertijd, dat men haast zou verwachten de oorspronkelijke bewoners hier te zien rondwandelen". Bij het aanhooren van deze wandeiplan- nen begon het gezelschap weer wat on rustiger te worden. De heeren trachtten zich flink te houden, een houding waar de dames minder waarde aan schenen te hechten maar ongewoon deden allen. Alleen Glen Draper scheen zonder angst. De oude Lord Burbane liet zich door Glen's woorden niet uit het veld slaan. „U moet weten" zei hij langzaam, „dat ik hoegenaamd niet bang ben voor den geest van mijin voorvader. Wij bewonen om het zoo uit te drukken het zelfde huis en ais goede familieleden doen wij dat vriendschappelijk. Trouwens, u moet niet meenen, dat spoken altijd zulke gruwelijke wezens zijn. als gij u voorstelt. Ik heb den geest van dit kasteel een enkelen keer zelfs in zeer goede stemmingen aangetrof fen". .Meent u dat u gewoon met hem praat, zooals bijvoorbeeld met ons hier?" vroeg miss Wantrop angstig. ,Met hem praten niet" antwoordde de lord, „zoo moet u zich dat ook weer niet denken. Ik zal u een merkwaardige ge schiedenis hiervan vertellen". Onrustig luisterde men naar hem en zelfs Glen keek geïnteresseerd. „Vele jaren geleden bracht één van mijn nichten hier een paar weken door. Zij was het type van de moderne, geëmancipeerde vrouw zelfbewust, sportief en intellec tueel. Als meisje van twintig was zij reeds leidster over tweeduizend internationale padvindsters en verbeterde het Engelsche record hamerwerpen. Toen zij zes en twin tig was sprak zij volksmenigten toe en kreeg twee weken celstraf wegens beleedi- ging van een kamerlid. Op vijf en dertig jarigen leeftijd was züj een zeer ongemak kelijke dame. dat laat zich begrijpen, en zoo oud was zij toen zij bij ons kwam lo- geeren. Op een avond kwam de familiegeest ter sprake. Zij lachte mij uit. Geesten beston den niet en als zij meenden wel te moeten bestaan, dan moesten zij maar eens op komen zij zcu hun wel een flink pak slaag geven. Wel, ik was in die jaren nog een tamelijk jonge kerel en het ging hier vaak vroolijk toe. Er kwamen menigmaal gasten en min stens eens in de maand gaf ik een feest, in deze hal. Ik was juist jarig in den tijd van het bezcek van mijn nicht en bood al mijn kennissen een groot gecostumeerd bal aan. Wei meer dan tweehonderd menschen waren er dien avond een prachtig feest. U kunt begrijpen hoe indrukwekkend dat was deze mooie omgeving en daarin een groot gezelschap in de mooiste en vreemd ste gewaden. Ik moet erkennen dat mij® nicht er werkelijk goed uitzag en dat zij toonde meer te kunnen dan hamerwerpen en redevoeringen houden. Zij danste goed en wist de heeren bezig te houden, zoodat men zich verdrong om met haar te mogen dansen. Het was jammer, dat zij het juist moest zijn, die mijn feest verstoorde, of liever, zij was het niet.maar luister Eén ridder scheen werkelijk de gunst van mijn nicht gewonnen te hebben, want toen zij hem ontdekt had, danste zij met geen ander meer. Het woord ridder is hier bijzonder op zijn plaats, want deze jonge man was gekleed in een prachtig harnas. Hij bewoog zich in dat metalen dans- costuum met veel gemak niet zoo zwoegend als men gewoonlijk op bals de heeren daarin ziet voortkruipen. En van het gesloten visier scheen hij ook geen last te hebben, want hij converseerde luchtig en opgewekt. Op het verstorende moment kon ik juist nauwkeurig volgen wat zich voordeed, want ik ergerde mij er juist aan, hoe mijn nicht de regels van de bal-étiquette ver waarloosde. Het démasqué zou precies om twaalf uur plaats vinden en daar zie ik plotseling, dat zij, om elf uur al, in echt vrouwelijke nieuwsgierigheid, trachtte te weten te komen, wie haar danser was. Ik zag haar trekken aan het vizier va® het harnas, dat niet gemakkelijk open ging. En juist wilde ik haar toeroepen: „dat mag nog niet!" toen er iets verschrikkelijks ge beurde. Mijn nicht gaf een gil, zoo angstwekkend en zoo doordringend, dat er een rilling door de heele zaal ging. Zij was haast niet tot bedaren te brengen. Men vroeg haar wat er was. Spreken kon zij niet, maar vol angst wees zij naar haar danser. Daar midden in de zaal, tusschen de dansers, stond het harnas, onhandig zwaaiend met zijn ijzeren armen. Het vi zier stond open. En achter het vizier.... was niets. Toen liep het leege harnas, met de han den op de rug, tusschen de uiteenstuivende dansers door. Het liep dwars door deze hal, tot de groote ingangsdeuren en klom weer op het voetstuk, waar het vandaan geko men was. Al mijn gasten renden door andere deu ren het kasteel uit, mijn nicht met zich mee dragend. Toen ik heelemaal alleen was ben ik naar het harnas gegaan. Ik gunde hem ook wel wat en begreep, dat het moeilijk voor hem geweest was om niet mee te gaan dansen. Maar spoken moeten ten slotte hun plaats weten en ik heb hem dan ook zeer bestraffend aangekeken. Hij haalde zijn schouders open in die houding, met opgetrokken schouders, staat hij daar nu nog, u kunt dat duidelijk zien". Lang bleven de gasten dien avond niet. Zij namen afscheid en met groote snel heid liepen zij langs het hamas, dat daar onbeweeglijk stond, met opgetrokken schouders. Glen Draper liep er langzaam voorbij, zonder een bochtje te maken, maar de oude lord kon zien dat hij rilde. Toen allen vertrokken waren, keek hij aandachtig naar de ijzeren figuur, lachte en zei zacht tot zich zelf: „Die smid, van wicn ik hem de vorige week gekocht heb, heeft mij bekocht hij zit waarachtig te hoog im de schouders. Auteursrechte® voorbehouden. Nadruk verboden. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 29 DECEMBER. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond Julianaweg 27)Nam. half- acht, ds. Fokkema van Delft. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum: Nam. halfacht. ds. de Rover van Viaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijsoord G. v. Doorn, cand. te Hilversum. Te Oulemborg (als hulppred.) D. Ozinga. ass. pred. te Utrecht. Bedankt voor Emcns-Buiten J J. Poot te Bunschoten. Voor Ysbrechtum J. Schmidt te Oosterlittens. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Groote-Lindt (als hulppred. i J. v. d. Schaft, cand. te Viaar dingen. die bedankte voor Middelburg Naar Thesinge P. Westerloo. cand. te Groningen. Bedankt voor Stadskanaal D. Vreugden- hil te Appelscha. DE KERK EN DE ZENDING. Eert brief der samenwerkende zendingscorporaties. Door de hoofdbesturen der samenwerken de Zendingscorporaties is een brief gezon- aan de Algemeene Synode der Nederl. Herv. Keric in venband met het od de bijzondere samenkomst in Januari 1938 in bespreking komend reorganisatie-ontwerp. Het ligt niet op onzen weg. aldus den brief, ons over de te volgen gedragslijn uit te spreken, doch de voortdurende bevordering van en bemoeienis met de stichting van zelfstan dige kerken op de zendlngsvelden doet ons diep beseffen, van welk een beteekenis het is.dat de kerk zich bezint op een organisa tie. die haar wezen tot uitdrukking brengt en de volvoering van haar taak bevordert. Het is met name artikel 8 ten 6de van het ontwerp, dat ons, die verantwoordelijk zijn voor het grootste deel van den zen- dingsarbeid. door de leden uwer Kerk ge dragen, er toe brengt onze hartelijke in stemming met dit deel van het voorstel uit te spreken. Met droefenis zien wij, hoe de toewijding der zendingsvrienden, zooals zij noodgedwongen zich buiten de kerke lijke organLsatie om openbaarde, er toe ge leid heeft, dat in de gemeente de zending maar al te veel gezien wordt als een private aangelegenheid van daarin nu eenmaal in het bijzonder belangstellenden. En ons verlangen en inspanning gaan uit naar een kerk. die in al haar geledingen de zaak der zending als haar eigene draagt, om dat zü verstaat, dat heel de gemeente als door God gezonden met haar getuigenis te staan heeft in de wereld, vlak om haar heen. maar ook onder de heidenseh? vol keren. In deze richting hebben wij zoo gaat de brief vsrder het onze taak geacht zooveel mogelijk gemeenten en classes uwer kerk in de wettige vertegenwoordiging in het zendingswerk te betrekken, oa. door hun de verantwoordelijkheid te laten voor bepaalde zenddngsgebleden. Dankbaar mo gen wii vaststellen, dat dit pogen groeiende instemming ondervindt en dat de herinne ring aan de apostolische taak der kerk meer en meer weerklank vindt. Maar van een werkelijke bewustwording der ge meente valt ten deze nog niet te spreken en nog stooten wij telkens weer op mis verstand. lauwheid en onverschilligheid Bij onzen strijd hiertegen zullen wij het als een sterken steun ervaren, wanneer uw vergadering uitdrukkelijk uitspreekt, dat „wezen en doel der kerk voor al hare lid maten Mi de vervulling hunner roeping, voor alle ambtsdragers bij hun amtsbedie- ning en voor alle kerkelijke vergaderingen insluit de behartiging (wil verheugen ons om dit. veelzeggende woord!) van de zen ding. in het bijzonder in het Koninkrijk der Nederlanden binnen en buiten Europa" Wt1 zien met vreugde den dag tegemoet, waarop de kerk het zendingswerk voor eigen verantwoording neemt en stellen van harte gaarne onze ervaring en hulp daartoe ter beschikking. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. De algemeene vergadering. Heden werd in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht de jaariijksche algemeene verga dering gehouden van de Unie van Christ. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland, de organisatie van klasse-onder wijzers bij het Prot. Chr Onderwijs. De voorzitter, de heer T. C. Bos van Utrecht, opende de vergadering hedenmorgen op gebruikelijke wijze en hield hierna de openingsrede, waarin hij wees op de ont wikkelde actie en het daaraan niet ge- evenredigde resultaat, een ietwat ruimere toepassing van art. 56, 2e lid. Het lichtpunt is dat de Tweede Kamer onvoldaan berust te bij de behandeling van de jongste On- derwijsbegrooting. Spr. acht het een gezon de sociale opvatting geen vergoeding uit 's Rijks kas te geven aan de kweekelingen met acte. Maatregelen moeten overwogen om aan het schromelijk misbruik van het instituut kweekeling met acte een einde te maken. De volgende phase van het spel lingsdrama wordt met belangstelling afge wacht. Aangedrongen moet steeds weer op afschaffing van de 5 pet. salaris korting. De in uitzicht gestelde wettelijke regeling van de onderwijsopleiding mag eveneens met belangstelling worden afgewacht. Spr. verwelkomde met een enkel woord de aanwezige gasten en afgevaardigden van bevriende organisaties. Hierna kwamen de Jaarverslagen aan de orde. Dat van den secretaris, den heer A. P. Jungcurt Jr. van Den Haag maakt mel ding van een stijging van het ledental op 1704. Een nieuwe afdeeling werd opgericht te Veenwouden. Het bureau gaf 737 advie zen. Het orgaan „De Chr. Onderwijzer" ver scheen geregeld. Het verslag werd met het bestuursbeleid goedgekeurd. Evenzoo het verslag van den penningmeester, den heer J. M v. d. Bepe van Delft, die van zijn be heer werd gedéchargeerd. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 12.570 en de contributie op 3/5 pet. van het netto salaris. Aangenomen werd een voorstel va® het hoofdbestuur om een HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een vrijspraak. J. C. uit Woubrugge zou eenige gestolen eenden hebben „geheeld", welk feit door hem evenwel werd ontkend. Hij wist zelfs niet eens dat de eenden in huis waren, want om dat na te gaan heeft hij geen tijd De Officier wilde aannemen dat C. van de heling niets wist. en daarom vroeg hij vrij spraak. De Politierechter deed dienover eenkomstig uitspraak. De kans. E. V„ thans gedetineerd in het Huls van Bewaring, had aan S. verteld dat hij mtt zijn schuit in de schutten bij Leldschendark lag. en nu had hij geen geld, hetgeen hij aan S. vroeg. Die gaf hem f. 5. doch het bleek dat het verhaal dat V. had gedaan, onwaar was. Verdachte gaf dat toe, en had er spijt van, zoo hij vertelde. De officier vroeg drie maanden gevan genisstraf. De politierechter wilde verdachte zijn kans geven waar hij om vroeg, en legde zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd' van 3 jaar. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. De 33-Jarige slooper T. J. S. uit Hazers- woude, heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad, terzake lichamelijk letsel door schuld. Op een sloopwerk, door verdachte uitgevoerd, zou hij geen voldoende maatregelen hebben ge nomen om te voorkomen dat een schutting omviel. Toen dit plaats vond, werd een pas- seerende juffrouw door de schutting ge troffen en gewond. De rechtbank heeft S. veroordeeld tot f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terechtstaan P. G. B. uit Rijnsburg. omdat hij met züjn auto in het Noordeinde alhier op een militaire colonne was ingereden, waarbij een der militairen was aangereden en daarbij verwond werd. Het OM. etschte f-15 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak conform. L. de B. visscher te Katwijk aan Zee moest terechtstaan omdat hij als gezag voerder varende met een motorboot op de Noordzee, niet gezorgd had dat een wachts- man aan boord aanwezig was, welke over treding door een politieboot, die op de Noordzee kruiste, geconstateerd was. Ver dachte erkende de overtreding maar ver klaarde dat dit meer gedaan wordt. Het O.M vond dit een zeer slechte gewoonte, daar als er geen wacht-sman aan boord aanwezig is, dit zeer groot gevaar voor de scheepvaart oplevert. Hij eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 7.50 boete of 2 dagen hechtenis. In verband met den eisch van het O.M. van f. 100 boete of 28 dagen hechtenis tegen den veehouder G. J. van T. uit RUnsaterwoude, die een koe op de Leidsche veemarkt had aangevoerd welke lijdende was aan mond en klauwzeer, werd op ver zoek van den raadsman de heer G. Hufkens dierenarts te Gouda gehoord. Deze ver klaarde als deskundige, dat bij bii de be wuste koe te Reeuwijk mond en klauwzeer had geconstateerd. Wel was de koe aan de beterende hand, doch het verwonderde spr. dat dit niet bij den aanvoer op de Leidsche markt was gemerkt. Het O.M, wijzigde den eisch van f. 100 en vroeg nu f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot f 10 boete of 4 dagen hechtenis. G. P. B„ slager alhier moest terecht staan wegens overtreding van de Crisiszuivelwet. Op 30 October hadden de controleurs van de Crisiszuivelwet bil een onderzoek bij! verdachte in de gang in zakken van over jassen. die aan een kapstok hingen, een pakje spijsvet van 1/4 K.G. en 15 pakjes van l'/i ons verstopt gevonden, zonder dat deze van de vereischte banderolles voorzien waren geweest. Verdachte verklaarde dat dit spiisvet voor eigen gebruik was ge weest. waarop de kantonrechter opmerkte, dat men dit toch niet in de zakken van jassen verstopt. De gang. waarin de jassen hingen stond in verbinding met den winkel en werkplaats. Het OM. vond de overtre ding zeer ernstig, daar z.i hier ernstige fraude in het spel was. De ambtenaren der crisiswetten hadden in de werkplaats nog een machine ontdekt, waarmee het vet uit de pakjes verwijderd toon worden zonder dat de banderolles beschadigd wer den. Daar alles op fraude wees, eischte het O M. f. 50 boete of 30 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen vet. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 50 boete of 10 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. A. van R. landbouwer uit Katwijk aan Zee moest terechtstaan omdat hij aldaar koeien uit een weide waar mond en klauw zeer heerschte naar een onbesmette weide had overgebracht. Verdachte erkende de overtreding Het OM. weer er op hoe ge vaarlijk deze handelswijze van verdachte was geweest en eisohte f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. krachtige actie te voeren voor pensionnee- ring van onderwijzeressen op 55-jarigen leeftijd indien zij zulks wenschen, alsook op verkrijging van afvloeiings- en toe- vloeiingsregelen in de wet, terwijl aan het werkprogramma nog iets werd toegevoegd inzake de rechtspositie. Een voorstel- Kennemerland om van het orgaan week blad te maken werd om de kosten verwor pen. In de middagvergadering sprak ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, over: „Heeft Oxford aan oe onderwijzers iets te zeggen?" 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10