Spannende strijd Zuiden het 78ste laargang Maandag 27 December 1937 No. 52 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Lugdunum slaat A.S.C. met 6—3 m Be Quick won van Leeuwarden Alphen thuis door Unitas geslagen m R.V.C.—Hillegom 3—2. O.N.A.Hillinen 51. Wal er Zondag gespeeld wordt Oranje BlauwAlphia 25. Goed voorhoedespel der groenwitten iiidhiiiim) Afd I. tweede klasse: ZFC—ZW 3—1; West Frisia—WFC 1—3. Af deeling II, eerste klasse: Xerxes— IIDVS 5—1. Tweede klasse AHWQuick 3—1; ODS Sliedrecht 23. Tweede klasse B: AlphenUnitas 34; UW—Hercules 4—0. 3de klasse A: BMT—Scheveningen 13; LugdunumASC 6ONAHillinen 51; RVCHillegom 3—2. 3de klasse C: VFC—Laakkwartier 22; St. Öoogerde Musschen 26; Martiriit Olympia 60. 4de klasse B; Oraftje BlauwAlphia 25; VogelKranenburg 18. 4de klasse C: WIK—BTC 25; De Jagers DSO 3—4. Res. 2de klasse A: VUC 3—Olympia 2 22 Res. 3de klasse ft: UVS 2Alphia 2 1—0: Bodegraven 2—LFC 2 4—2; ADO 4— Lugdunum 2 40. Afd. IH. Ie klasse: HengeloGo Ahead 2—3; PEC—NEC 1—2. Afd. IV, le klasse: LongaEindhoven 1—1; Juliana—Willem II 4—3; PSV—BW 2—2; NAC-MW 5—0; NO AD—Roermond ',—3. Afd. V, le klasse: HoogezandAchilles 25; Leeuwarden—B, Quick 1—2; Veloci- tasVeendam 0—5; Sneek—GVAV 15; Heerenveen—HSC 1—2. Van overal. Kerstmis was op voetbalgebied zon der veel verrassingen! Maar de wed strijden waren toch van groote betee- kenis omdat H.D.V.S. er dieper dan ooft door in den put geraakte, omdat P.S.V. zich na veel moeite handhaven kon tegen B.V.V. en omdat N.A.C. zich van een concurrente ontdeed door M.V.V. met groote cijfers in het zand te doen bijten Hermes D.V.S. verscheen aan den Wil genpias met een eenigszins gewijzigd elf tal. dat in de eerste helft zeer behoorlijk spel vertoonde, doch in de laatste drie kwartier afzakte en vrij gemakkelijk door Xerxes Werd verslagen. Het begin was hoopvol voor de Schiedammers, die goede aanvallen opzetten en reeds vrij spoedig de leiding konden nemen toen de rechtsbuiten voorzette en I. van der Tuyn den bal in eens onhoudbaar langs Damme joeg 0—1. Daarna was Xerxes wel wat sterker, maar de uitvallen van H.D.V.S.. waarbij Borrani zich onderscheidde, waren zeer gevaarlijk. Op goede wijze maakte Xerxes na een kwartier gelijk toen Lagendaal met een scherpen pass den snellen de Jong aan het werk zette en deze met een schuiver via Eeun's voet scoorde. 11. H.D.V.S. pakte nog iets beter aan. Ze hield het spel in evenwicht, zelfs dreigde er meer gevaar voor het doel van Damme dan voor dat van Beun, vooral ook omdat de verdediging der thuisclub niet erg op dreef was. met uit zondering van doelman Damme. Borrani schiep zich eenige kansen, doch zijn schot was te scherp. Xerxes hield in deze pe riode het spel wat te kort. maar zeven mi nuten voor de rust nam ze toch de leiding door een goeden kopbal van Lagendaal 2—1. Na de rust verslapte de verdediging van H.D.V.S. De Xerxes-aanval nam de overhand en Kok scoorde 31. Xerxes bleef verder sterker. Het uitvallen van Breitner die een bal tegen het hoofd kreeg, maakte er de situatie voor H.D.V.S. niet 'octer op. In het laatste kwartier maakten Nok en Lagendaal ieder nog een onhoud baar doelpunt. Eindstand 51. Go Ahead heeft in het Oosten opnieuw de grootste moeite gehad met Hengelo, maar ditmaal won zij dan toch. Keeper Halle was slecht op dreef en beging twee blunders, die beide malen een doelpunt kostten! Go Ahead won tenslotte toch met 3—2 en zij bleef Heracles dus op den voet volgen. Voor P.E.C. is de situatie onder aan de ranglijst weer wat slechter geworden, legen N.E.C. was er een kansje op succes, doch ondanks het feit dat een der Nij- meegsche spelers kort na de rust uit het veld gezonden werd, wist N.E.C. juist in die slotperiode een gelijken stand, 11, 'n haar voordeel (21) te doen veranderen Fraai was de kamp in het Zuiden tus schen P.S.V. en B.V.V. Men weet het: P.S.V. stond twee punten voor, maar liep gevaar naar voorsprong kwijt te raken. Hoe vin- big heeft zij moeten vechten om dat te voorkomen! B.V.V. speelde een uitstekende partij, beweeglijk en schotvaardig, en zij is dan ook den meesten tijd in het offensief geweest. Tot zeven minuten voor het einde had B.V.V. met 21 de leiding en nieuwe wijziging in den competitiestand leek op komst, doch Van Kooyk loste toen een zeer effectvol schot, dat den Bosschen doelman verraste. De stand was gelijk en P.S.V. had haar voorsprong in deze competitie behou den! N.A.C. klopte M.V.V. (een mede-can- dldate voor de eerste plaats!) met niet minder dan 50 zonder veel moeite en de Maastrichtenaren zijn daardoor voorloopig uitgeschakeld. De staartclubs hadden beide succes. Longa speelde gelijk, Noad won, en vooral voor Bleijerheide en Roermond wordt het vooruitzicht niet zoo heel mooi! De leidende ploegen in het Noorden wonnen alle. Be Quick heeft het zwaar te verantwoorden gehad in Leeuwarden, maar de 21 zege was toch verdiend en op de helft der competitie leiden de withemden nu met drie punten op G.V.A.V. en Achil les. Zoo geweldig veel is dat feitelijk niet, maar het zal toch wel voldoende zijn om den kamipoenstitel opnieuw bij Be Quick te doen belanden. Met Velocitas vlotte het weer niet. Omdat alle schotvaardigheid ontbreekt had men rechtsback Heideveld in de voorhoede opgesteld maar dat was al evenzeer een mislukking en met 50 werd van Veendam verloren. Met Alphen dreigt het nu toch mis te loopen! De kans om twee punten rij ker te worden tegen het bezoekende Unitas is niet gegrepen. Ja: Alphen was sterker en zij heeft na de rust met 3—2 de leiding gehad, maar vooral de activiteit van Wels leidde aan het slot toch nog tot een 43 overwinning der Gorcummers. Alphen heeft nu drie punten uit elf wedstrijden. Daarboven staan Hercules en Vriendenschaar, beide met 7 punten uit 10 ontmoetin gen. Nog is de situatie niet hopeloos, maar zelden was Alphen toch zóó ern stig in gevaar als ditmaal! De derde klasse A bracht een wedstrijd lusschen Lugdunum en A.S.C., waarin de groenwitten, dank zij hun betere voorhoe- despel, met 6—3 de baas bleven. Zij staan hierdoor drie punten voor op de hekke- sluiter Celeritas en hebben inderdaad een behoorlijke kans om A.S.C. en Hillegom dat van R.V.C. verloor, te passeeren. Van Hillinen hadden wij meer verwacht Met 51 ging zij ten onder tegen Ona en dat is voor deze Hillegomsche ploeg toch wel zeer ongewoon! De match tusschen de kampioenscandi- daten: B.M.T. en Scheveningen leverde een 3—1 zege voor laatstgenoemde op, dat nu haar achterstand ingeloopen heeft. Voor de 4e klasse vallen ten laatste nog successen te vermelden van Alphia en D.S.O die resp. met 52 en 43 van Oranje Blauw en De Jagers wonnen. Een slappe leiding. De eerste helft werd in uitstekende ver houding gespeeld. Na de rust was de lei ding wat slap waardoor het spel ontaardde in een ruwe en onsportieve vertooning. De Haagsche politie zorgde dat incidenten na afloop niet voorkwamen. Het veld was glad en zwaar te bespelen. De gasten passen zich het eerst aan deze omstandigheden aan en geven hierdoor ook den toon aan. De Hillegomsche halflinie steunt goed al werd rechts wat te weinig in het spel be trokken. De buitenspelval brengt steeds redding. Dan zet Houtzager goed voor en Schrama scoort Direct is het dezelfde speler die weer mooi voorzet; Schrama kogelt in. wel slaat de Haagsche keeper weg, maar Schrama schiet nogmaals in en het is 02 Nu komt ook R V C. los en het grootste gevaar dreigt van links waar de gebr. Caluwe uiterst snel opbrengen. Van Vuuren heeft er echter het oog goed in en zoo gaat het spel snel van doel tot. doel. In de laatste minuut verkleint R.V.C. haar achterstand door het benutten van een strafschop. De tweede helft begint met een sterk overwicht van R.V.C Als een der Hillegom- spelers mist is het Caluwe die dit afstraft door onhoudbaar te scoren. Even later breekt de rechtervleugel door en de in bui tenspelpositie staande Caluwe heeft geen moeite om in te schieten. Nu komen de gasten opzetten en de omzetting met Win kelaar als midvoor brengt het R.V C. doel steeds in groot gevaar. Hii passeert op een moment alles en juist als hij den gelijk maker zal inschieten wordt hij gehaakt. De scheidsrechter laat verder spelen. Nu past R.V.C. allerlei ongeoorloofde middelen toe om haar voorsprong te behouden. Enkele Hillegommers beantwoorden met hetzelfde spel, zonder dat de scheidsrechter tegen deze ruwe vertooning optreedt. Zoo ein digde deze zoo mooie begonnen wedstrijd. Drie doelpunten in evenveel minuten. Behoudens eenige aanvallen van Hillinen Is O.N.A. voor de rust steeds sterker geweest en het hooge tempo waarmede de Gouwe naars op dit zware en moeilijk te bespelen terrein steeds weer op het Hlllinen-doel afstevenden dwong bewondering af. Niet temin werd van der Jagt. die een uitste kenden indruk maakte slechts één maal in die eerste helft gepasseerd en te betreuren was. dat de maker van deze goal. de Goudsche linksbuiten buitenspel stond. Dit was echter niet de eenige fout die arbiter Presser maakte. De uitvallen van Hillinen waren niet snel genoeg om gevaarlijk te zijn. Reeds spoedig in de tweede helft liet Hillinen de verdedigende taktiek in den steek en de voorhoede kreeg nu, gesteund door de halflinie meerdere gelegenheid om aan te vallen De gelijikmaker werd na keürig combinatiespel gescoord door C. Freeke. Alle illusies op een Hillegomsche zege werden in drie minuten verijdeld. In dien korten tijd zagen de rood-zwarte gast- heeren kans een drietal doelpunten te scoren van behoorlijke kwaliteit en met een 41 voorsprong kon O.N.A het laatste half uur uitspelen. Hillinen was hierna bepaald weer van den schrik bekomen, want O.N.A. werd teruggedrongen. Met kunst- en vliegwerk wisten de backs en keeper de situaties voor het doel steeds te redden. Legio corners waren het resultaat, maar Hillinen kon den achterstand niet meer inhalen of verkleinen Kort voor het einde wandelde de Goudsche linksbinnen door de Hillegomsche verdediging en bracht den stand op 51. De overwinning was verdiend. Blijft O,N A. in dezen vorm door spelen. dan zal nóg menig elftal van haar vertlezen. Door de clubs uit Leiden en omgeving. Voor aanstaanden Zondag zijn o.m. de volgende competitiewedstrijden vastgesteld: Tweede klasse: UVSQuick en Sliedrecht —Alphen. Derde klasse: MartinitBodegraven. Vierde klasse: Leidsche BoysRouwkoop, GSVDVS, Bosk. Boys—SSDS. HDV Roodenburg, SEPLDWS. SOALFC en WIK—DSO Reserve klasse: Alphen II—HBS II. De Jong scoort viermaal. Het is Alphia na zwaren strijd ge lukt met beide punten naar de Rijn streek terug te keeren. Het heeft langen tijd gespannen want de 21 voorsprong, die Alphia met de rust had, kwam daarna in groot gevaar. Doch door stug verdedigen wist Alphia succes voor de Hagenaars te verhin deren. Hierna wist Alphia zich los te werken en met nog 3 goede doelpunten wist zij dezen lastigen tegenstander van het lijf te schudden. Om twee uur trapt Alphia af en gaat direct op het doel af. De achterhoede der Hagenaars grijpt resoluut in en geeft niet thuis. Dan probeert de Oranje Blauw voor hoede het ook eens, doch ook zij brengen het niet ver. De achterhoede van Alphia is in het begin niet erg trapvast doch de middenlinie is des te beter en Idenburg, die van Loon verving paste zich goed aan. Na ongeveer twintig minuten krijgt de Jong een goed. aangegeven bal van Schel lingerhout en brengt met een goed schot den stand op 01. Dezelfde speler brengt nogmaals na aangeven van Schellingerhout den stand op 0—2. Oranje Blauw komt hierna in den aanval doch de Alphia ach terhoede heeft zich goed hersteld en de Hagenaars krijgen niet veel kans. Toch weten de gastheeren een verdiend, tegen- punt te maken als de linksbuiten met een goed schot den stand op 12 brengt. Na de rust zitten de Oranje Blauwen er VOETBAL: Overwinningen van Lugdunum Alphia en D.S.O. KORFBAL: Fluks won den 2den prijs op de seriewedstrijden te Am sterdam. GYMNASTIEK: De jaarlijksche steenwed strijden te Amsterdam. fanatiek op en wordt Ajphia teruggedron gen. Zij weet den druk evenwel goed to doorstaan. Eenmaal denken wij de Hage naars te zien gelijkmaken doch de midvoor schiet hoog over. Dan weet Alphia zich los te werken en brengt met een paar gevaar lijke aanvallen het doel der gastheeren in gevaar. Nog even komt Oranje BI. terug maar dan i.s het weer Alphia die aanvalt. Van Egmond en Rijsdam loopen door de verdediging heen. de bal belandt bij de Jong en de stand is 1—3. Dan is het de Jager die tegen den paal knalt, deze komt weer voor zijn voeten en nu maakt hij geen fout. Idenburg veroorzaakt dan een straf schop, waaruit de Hagenaars den achter stand verkleinen. Vijf minuten voor het einde is het nogmaals de Jong die doel punt en als scheidsrechter Zwanenvelt het einde aankondigt heeft Alphia verdiend- gewonnen. Falende halflinie en onpro ductieve aanval bij A.S.C. Vele honderden toeschouwers waren Eersten Kerstdag door den modder van het Ajaxlaantje naar het Lugdunum- terrein gebaggerd voor den wedstrijd tusschen groen-wit en rood-zwart en zij hebben niet minder dan tien doel punten (waarvan er één geannuleerd werd) voor hun geld gekregen. Fraai spel zagen zij daarbij in slechts zeer beperkte mate en dan feitelijk alleen nog maar van dc Lugdunum-voorhoede die verrassend goed werk heeft gedaan, maar er was variatie en spanning door de tallooze kansen, welke ter weers zijden geschapen werden De uitslag: 63, zegt reeds dat groenwit productiever was dan rood zwart en dat was goed want Lugdunum verdiende deze overwinning, maar alle kansen tegen elkaar afmetende moet daarnaast toch ook vastgesteld worden dat A.S.C. gelegenheid te over gehad heeft: niet enkel om gelijk tc maken, doch om de beide winstpunten in de wacht te sleepen! Het beslissende moment in dezen kamp lag in de 30ste minuut na de pauze toen roodzwart het spel in handen had. Zij was van 14 tot 34 ingeloopen en er bestond inderdaad gegronde reden om ook den gelijkmaker nog te verwachten. Toen even wel. speelde van Nierop nota-bene met een vrij veld vóór zich! vlak bij het doel terug op den keeper, die volkomen verrast werd en het leer niet meer te stoppen ver mocht. waardoor Lugdunum met. 53 leidde en het moreel der rood-zwarten een zoo grooten klap gekregen had dat er niets meer te redden viel. Van den aanvang af domineerde de groenwitte voorhoede, waarvan vooral de linkervleugel: Vermondde Lange, magni fiek combineerde en zoo tactisch en vlot opereerde dat de A S C.-defensie er geen vat op krijgen kon En die verdediging was al niet bijster sterk, hetgeen zij met de defensie der groenwitter, gemeen had. waardoor beide aanvalslinies zich tallooze kansen heoben bunnen scheppen. Dat Lugdunum er daarvan de meeste benut heeft lag in de eerste plaats aan de grootere schotvaardigheid en meerdere beweeglijk heid der thuisclub en verder aan het goede, hoewel wat fortuinlijke keepen van doel man Koet. Het eerste doelpunt van Lugdunum kwnm na tien minuten van den voet van rechts binnen van der Heyden (10). wiens verre en snelle schuiver voor Freyser onhoudbaar was. Binnen de minuut kreeg AS.C. kans od den gelijkmaker, maar zelfs toen Mooten alleen voor den doelman stond zag hij geen mogelijkheid dezen te passeeren. En meer en meer gaf Lugdunum daarna den toon aan! Onder leiding van midhalf Gans speelde de middenlinie uitsluitend op den aanval (een overigens gevaarlijke en te eenzijdige methode!) en waar de rood zwarte halflinie, zwak als zij was. zich voortdurend terugtrok, kon groenwit tel kens attaqueeren. Zij deed dat goed en energiek en weldra was het 20 door de Lange, waarna een doelpunt van rechts- uiten Pauw terecht wegens offside gean nuleerd werd. Er was precies een half uur gespeeld toen Wenting een der talrijke kansen voor AB.C. te benutten wist en uit een corner van Zwanenburg keurig inkopte. 21 Met vinnige stormloopen poogde rood-zwart toen gelijk te maken en het was onbegrijpelijk dat zij daarin niet slaagde. Hardnekkig bleef de voorhoede echter weigeren de fraaiste kansen te accepteeren en hierdoor aangemoedigd trok Lugdunum weer van leer om acht minuten voor de rust door de Lange de score tot 31 op te voeren A.S.C. is in de tweede helft sterker ge weest, wat niet wegnam dat Koolloos na negen minuten door de ver opgedrongen roodzwarte defensie dribbelde en den stand op 41 bracht Een strafschop we gens hands, verbeterde even later de rood zwarte perspectieven. De ia Bije scoorde gemakkelijk (42) en hoewel de gasten daarna het spel te weinig over de vleugels leidden, behielden zij toch eenig overwicht cn kon Wenting ne. 25 muten den ach terstand tot 43 verkleinen De Lugdunum. ploeg dreigde ontredderd te worden: ap pèleeren, onnoodig hands maken, enz. wa ren de normale voorteekenen er van. doch zij had Fortuna aan haar zijde toen van Nierop zich onverwachts tegen de eigen defensie keelde en v-or groenwit de scre op 53 bracht A S C. is daarna nog wel en onsamenhangend en die kwieke groen witten hadden nu weer zooveel moed ge kregen dat zij telkens van die snelle uit- valsstooten ondernamen, welke de verde diging der tegenpartij (waarin Abelman in de tweede helft door Boezeman vervangen was) volkomen in verwarring brachten. En het was van der Heyden, die nog eens lang- een paar tegenstanders zigzagde, od het beslissende moment goed uitkeek en aldus den eindstand tot 5—3 opvoerde. A.D.O. IV—LUGDUNUM II 4—0. Aanvankelijk was groen-wit In den aan val, doch spoedig bleek dat de rood-groenen beter ploegverband hadden. Doelpunten bleven niettemin voorloopig uit. Een twee tal door Lugd. gescoorde doelpunten werd geannuleerd, het eerste echter ten onrechte. Eerst 5 min. voor de pauze wist de thuis club op handige wijze keeper v. d. Berg te passeeren, 10. terwijl de midvoor direct hierop den stand op 20 bracht. De tweede helft was, mede door de zwakke leiding, verre van vriendschappe lijk. De Haagsche grensrechter hield er een eigenaardige wijze van vlaggen op na. n.l. altijd ten gunste zijner vereeniging. Kort voor het einde scoorde de thuisclub nog tweemaal en met een verdiende, hoewel geflatteerde 40 zege voor de leiders, kwam het einde. BODEGRAVEN II—L.F.C. II 4—2. In het eerste kwartier wogen beide par tijen goed tegen elkaar op. Eerst doelpuntte Bodegraven door haar linksKnnen. waarna L.F.C. uit een corner gelijk wist te maken. Langzamerhand komt Bodegraven in de meerderheid en zij weet haar overwicht uit te drukken in twee fraaie doelpunten, beide wederom gescoord door den goedspelenden linksbinnen (31). Kort na de rust profiteert L.F.C. van een. misverstand in de Bodegraven-achterhoede en zij brengt daardoor den stand op 32. Na een serie gevaarlijke aanvallen weet de rechtsbuiten van Bodegraven nog een maal met een diagonaal schot te doelpun ten. 42. ARGENTINIË UIT DEN ZUID AMERIKA ANSCHEN VOETBALBOND. Liever dan niet te kunnen deelnemen aan de komende wereldkampioenschappen te Parijs is Argentinië uit den Zuid-Ameri- kaanschen voetbalbond getreden. Zooals bekend heeft Argentinië, zij het na den officieelen sluitingsdatum, voor de wereldkampioenschappen ingeschreven en de F.I.F.A. heeft deze inschrijving aan vaard. De Zuidamerikaansche voetbalbond waarbij Argentinië is aangesloten, heeft nog geen beslissing genomen inzake deelneming van bij dezen bond aangesloten landen. Deze beslissing zou waarschijnlijk op 'n vergade ring op 10 Januari a.s. vallen, doch de F.I F.A. heeft als uitersten inschrijvingsda tum 30 Decemt>er vastgesteld, in verband waarmede Argentinië voor den Zuid-Ame- rikaanschen bond bedankt heeft. Het is niet waarschijnlijk, dat de Zuid-Amerikaan- sche voetbalbond voor dezen datum een ver gadering zal kunnen bijeenroepen, zoodat dan verdere deelneming van Zuid-Amerik. voetballanden aan de wereldkampioen schappen uitgesloten zou zijn, uitgezonderd dan Brazilië, dat eveneens op tijd heeft in geschreven. Het is zeer wel mogelijk, dat ook Brazilië uit den Zuid-Amerikaanschen bond zal treden, hetgeen een versterking voor de positie der F.I.F.A. en een ernstige verzwakking voor die van den Zuid-Ameri- kaanschen voeabalband zou beteekenen, LUGDUNUM III—L.F.C. III 4—2. Een aanvallend Lugdunum trof een goede L.F.C.-verdediging tegenover zich De rust kwam met 0—0, doch in de tweede helft scoorde groen-wit tweemaal achtereen '20). Daor slordig spel bij groen-wit wis ten de Kanaries gelijk te maken (2—2). Het was Bekkering, die kort voor het einde groen-wit de leiding hergaf 32. waarna v Velzen den eindstand op 42 bracht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9