BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 December 1937 De strijd in Spanje ^KUN/T IN UTÏtREN^j VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN KERSTDRUKTE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met de Kerstdagen Is het bij de Spoor wegen bijzonder druk geweest, belangrijk drukker dan andere jaren. Vooral Vrijdag was het op verschillende stations, zooals Amsterdam. Utrecht en ook hier, zéér druk. Niettegenstaande de vele vóór- en volgtrei- nen waren de treinen geheel vol, vooral die naar Duitschland. Alle Dieseltreinen waren in dienst als extra-treinen Ook op de lijn LeidenUtrecht en Alphen —Gouda was het zeer druk, zoodat de ver sterkingen niet overbodig waren. De uitge breide maatregelen der Ned. Spoorwegen om bij eventueele groote vertragingen extra-treinen te laten loopen, zijn niet noo- dig geweest, daar hi het algemeen de trei nen goed op tijd waren. Enkele treinen van Utrecht naar Leiden ondervonden van 10 tot 20 minuten vertraging dooï het wachten op aansluitende treinen uit Groningen. OVERTREDING VAN HET VENTVERBOD. De politie maakte op den Eerste Kerstdag 12 processen-verbaal op. Hoewel de bepalingen van de Winkel sluitingswet op den Eerste Kerstdag niet van toepassing waren en de winkeliers dus vulkomen vrij waren om hun winkels, des- gewenscht zelfs tot des avonds 10 uur ge opend te houden, bleef de gemeentelijke verordening op het venten wel van kracht, zoodat het bijvoorbeeld verboden was op dezen dag melk te venten. De politie maakte te dezer zake in twaalf gevallen proces-verbaal op. Waar de politie-autorlteiten wel op het eerste feit de aandacht vestigden, had het 0.1. aanbeveling verdiend, wanneer althans ae belanghebbende melkslijters er van deze zijde tevoren op attent waren gemaakt, dat het gemeentelijk ventverbod op dezen dag wel van kracht was Het moge dan waar zijn dat „ieder Ne derlander wordt geacht de wet te kennen", in het onderhavige geval ware. waar het hier een grensgeval betreft, waarover zeer gemakkelijk verschil van meening kan be staan, een waarschuwing toch alleszins op haar plaats geweest. Temeer waar o.a. de Leidsche Coop, Melkinrichting ..De Land bouw" aan haar voornemen om op den Eerste Kerstdag melk te doen bezorgen in het openbaar uiting gaf door een adver tentie in ons Blad. Daaruit blijkt toch wel heel duidelijk dat men volkomen te goe der trouw heeft gehandeld en aan de mo gelijkheid van een overtreding van het ventverbod zelfs niet heeft gedacht. GEMEENTEBESTUUR EN GEREF. SCHOOL VEREENIGING. Het schoolbestuur door Ged. Staten in het gelijk gesteld. In het voorjaar van 1937 ontstond een geschil tusschen verschillende schoolbe sturen en de gemeente Leiden over de ver goeding van boventallige onderwijzers aan verschillende bijzondere scholen over het jaar 1935. De gemeente meende op grond van beslissingen van de Kroon aan de be trokken schoolbesturen minder te mogen uitkeeren dan waarop de schoolbesturen hadden gerekend. De wet zegt, dat als een schoolbestuur boventallige onderwijzers heeft en de gemeente ook. de gemeente cie naar evenredigheid van het aantal leer lingen moet vergoeden en moet blijven vergoeden tot één jaar, nadat de gemeente geen boventallige onderwijzers meer heeft of de bovengenoemde evenredigheid ver broken is. Nu meende de gemeente, dat dit ééne Jaar begon te loopen op den dag. dat de evenredigheid verbroken is, terwijl de schoolbesturen meenden, dat dit pas het geval was op 1 Jan. d. a. v. Er waren nog meer kwesties. De Kroon had in het na jaar van '35 beslist, dat art. 100 niet was geschreven om' schoolbesturen op kosten der gemeente te vrijwareh tegen verlies van rijksvergoeding voor één of meer leer krachten en de gemeente meende nu, dat enkele vergoedingen niet in aanmerking kwamen. De Roomsch-Katholieke besturen en het bestuur der Vereeniging voor Chr. Onder wijs 'kortweg gezegd het Herv. schoolbe- stuurl legden het hoofd in den schoot en verlaagden op de stellige verklaringen van de gemeente, hun declaraties. Het bestuur der Geref. Schoolvereeniging evenwel niet. Dit bestuur wachtte de beslissing van den Raad af 'deze was precies overeenkomstig hetgeen B. en W voorstelden) en ging in beroep bij Ged. Staten van Zuid-Holland met het resultaat, dat blijkens een dezer dagen ontvangen beslissing, Ged. Staten het schoolbestuur geheel in het gelijk en de gemeente geheel in het ongelijk stellen. Ged. Staten overwogen, dat de opvatting van het gemeentebestuur, noch in de be woordingen der betrokken wetsbepaling, noch in de op dit punt bestaande juris prudentie steun vindt en voorts, dat de door de gemeente ten deze voorgestane zienswijze tot onzekerheid en onbillijkheid ten opzichte van de schoolbesturen zou leiden. dat ook de door den Raad gehuldigde op vatting dat het Bestuur der Geref. School vereeniging zich door de gemeente wilde doen schadeloosstellen voor verlies van lijksvergoeding over 1935 niet bij dit be stuur heeft voorgezeten, daar de leerkracht wier salaris wél over 1934, maar niet meer over 1935 door het Rijk werd vergoed door bedoeld bestuur ontslagen was en niet door het schoolbestuur voor gemeentereke- ning was gebracht, dat het bestuur op beide genoemde pun ten in het gelijk dient te worden gesteld. Met wijziging van het besluit der ge meente Leiden werd dus de door den Raad vastgestelde vergoeding aan het bestuur der Geref. Schoolver. voor al de betrokken scholen op hoogere bedragen vastgesteld. CHR. GEREF. GEMEENTE. Als ouderling der Chr. Geref. Gemeente zijn herkozen ae heeren H Buurman J Buys en L Ravensbergen. Als diaken werd de heer Seller herkozen, terwijl in de vaca- ture-Stafleu nog een herstemming zal plaats vinden tusschen de heeren Lek en Van Weelden. TWEE INBRAKEN. Gebraden konijn met petroleum overgoten. Terwijl de bewoners in de kerk vertoef den, is in den nacht van Vrijdag op Za terdag Ingebroken bij de familie H. W. B. aan den Haarlemmerweg, waar een bedrag van f.20.werd ontvreemd. De inbrekers nebben zich aan de achterzijde toegang tol de woning verschaft door een ruit in te drukken en doorzochten het geheelc huis Zij hadden de flauwe aardigheid om een gebraden konijn met petroleum te over gieten en staken voor hün vertrek een tiental kaarsen aan, zoodat de bewoners bij thuiskomst het huis verlicht, een konijn vernietigd en een bedrag van f. 20.ver dwenen vonden. In verband met dezen inbraak is de 23- jarige J. V. aangehouden, die in verzeker de bewaring is gesteld. Tijdens afwezigheid der bewoners is gis teren tusschen des morgens 11 uur en 12 uur 's nachts ingebroken bij A. van R., wo nende in de Pieter de la Courtstraat 46. De dieven kwamen hier binnen door de voor deur met een valschen sleutel te openen en maakten een bedrag van ongeveer f. 150 buit, dat op verschillende plaatsen was ge borgen. De politie stelt een onderzoek in. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Nieuwe schrijvingen: Aannemers-, Metselaars- en Betonbedrijf van H. J. van der Laaken en Zoon 'Beper kende Bepalingen), Hooge Rijndijk 144. Leiden. Vennooten H. J. van der Laaken en L. G. van der Laaken, Leiden. Firma P. H. Meyers en Zoon (Beperkende Bepalingen), Warmonderweg 44, Oegst- geest. Vennooten P. H. Meyers en J. Meyers, Oegstgeest. Opheffingen: Impex Handelsonderneming, Rijn- en Schiekade 12, Leiden: import en export van industr. uitvindingen, zoowel als vertegen woordigers, alsook voor eigen rekening. Den Ouden's Effectenkantoor, Breestraat 47a, Leiden: commissiehandel in effecten. Wijzigingen W. Vink en Zoon, Geversstraat 9, Oegst geest; brandstoffenhandel. De vennootschap onder firma is met in gang van 24 Dec. 1937 ontbonden, door uit treding van den vennoot W. Vink. Het bedrijf wordt voortgezet door G. Vink, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Baalbergen en Zoon. Voorstraat 47a, Kat wijk aan Zee; kleermakerij en handel in confectie. De vennootschap onder firma is door uiUtfeding van den vennoot L N. Baalber gen, met ingang van 1 Jan. 1938 ontbonden. De zaak zal met toestemming van den uitgetreden vennoot, onder de ouden naam worden voortgezet door D. J. Baalbergen, als eenig eigenaar. Wed. C. Noordermeer, Hoofdstraat 267, Sassenheim; manufacturenhandel Vestiging fillaal Hoofdstraat 23. Voor hout, dd. 1 Dec. 1937 Te Delft slaagde voor het examen tex- tiel-warenkennis. de chemie van de wasch en bleekmiddelen, het water en- de kleurstoffen en de chemie van het wasch- proces. mej. W. A. de Witte, directrice van de Stoomwasscherij de Witte alhier. Mej. de Witte is de eerste en tot dusver de eenige vrouw, die dit diploma verwierf, De commissie voor den te houden fakkeloptocht bericht ons, dat de brand weerautoriteiten, alhier, haar hebben ver zocht, hen die aan den oproep tot het aanbrengen van een vensterverlichting, door middel van kaarsen, gevolg wenschen te geven, te verzoeken door het wegnemen van gordijnen en vitrages zooveel mogelijk brandgevaar te voorkomen. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de sociaal-democratische raadsfractie bij de begrafenis van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar officieel vertegenwoordigd was, o.a. door haar voorzitter, mr D. A. van Eek en door den heer J. H. ^chüller. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 20 December 61 volwassen per sonen; Dinsdag 21 Dec. 60; Woensdag 22 Dec. 62; Donderdag 23 Dec. 61; Vrijdag 24 Dec. 60 volwassen personen. DE VASTE BESPELING VAN DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. Nu bekend is. dat de Haagsche schouw burgcommissie de N.V. „het Residentie- tooneel" als vaste bespeelster van den schouwburg voorstelt, heeft de directeur van dit gezelschap, de heer Dirk Verbeek, in een persgesprek mededeelingen gedaan omtrent zijn plannen. De nieuwe naamlooze vennootschap is ln zooverre gereed, dat de statuten zijn ont worpen en de raad van commissarissen is benoemd. President-commissaris zal zijn de heer D Wolf, directeur der N.V. Spoorhout, als commissarissen zullen optreden de hee ren W. Graaf van Limburg Stirum, mr. H. M. Planten en ir. D. Roosenburg. De naam der N.V. is gekozen naar analogie van „het Residentieorkest". De heer Dirk Verbeek zelde ons, zijn taak met vreugde te aanvaarden. Van alle kan ten heeft men hem gelukwenschen gezon den. De eerste, die hem feliciteerde, was de heer Cor van der Lugt- Melsert, tegenover wien de heer Verbeek zijn plicht van dank baarheid gaarne erkent. Als regisseurs heeft Dirk Verbeek aan zijn troep verbonden Johan de Meester en Bets Ranucci-Beckman. Deze combinatie acht hij zeer gelukkig, daar de eerste vooral naar plastische uitbeelding streeft en de laatstgenoemde op het psychologische ele ment den nadruk legt. Door beider samen werking kan een harmonisch geheel wor den bereikt. Intusschen zullen ook anderen, die daarvoor ln aanmerking komen, in de gelegenheid worden gesteld te reglsseeren. In het algemeen zal het streven van de DE ALGEMEENE TOESTAND De conflicten in het Verre Oosten. Japan heeft de Vereenigde Staten inzake het Panay-incident in groote lijn volledige genoegdoening gegeven, al handhaaft het als zijn meening, dat het „een misver stand" was. Niettemin is het incident nog niet geheel gesloten, daar nog veel te regelen overblijft zooals b.v. de schadever goeding en tevens blijkt duidelijk uit Amerika's antwoord dat het zeer zorgvuldig in de toekomst den gang van zaken zal gadeslaan, geen verdere overtredingen van zijn rechten meer duldend. Het is voor Japan een ernstige waar schuwing, voorzichtig te zijn! Intusschen trekt de aandacht dat Japan Engeland nog niet heeft geantwoord. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan de buitenlandsche journalisten ver klaard. dat de Japansche autoriteiten een nauwkeurig onderzoek instellen naar het Incident van de „Lady Bird" doch het is niet mogelijk te zeggen, of het antwoord op de Britsche nota voor Nieuwjaar gereed zal zijn. De woordvoerder verklaarde verder, dat het mogelijk is, dat in verband met het Panay-incident verscheidene officieren te ruggeroepen zullen worden, o.a. admiraal Mitsoenami. Ook deelde de woordvoerder mede, dat de Japansche autoriteiten een onderzoek instellen naar de mogelijkheid of een Japansche kruiser in de achtervolging van een Ohineesch schip de territoriale wate ren van Hongkong heeft geschonden. Tenslotte deelde de woordvoerder mede, dat binnenkort een besluit zal worden ge nomen over de verlenging met een jaar van het visscherij-verdra? met de Sovjet- Unie. Vijf van de zeven Japansche onder danen, welke door de Sovjet-autoriteiten waren gearresteerd zijn inmiddels vrijge laten. DUITSCHLAND De gearresteerde predikanten. De predikanten der Belijdeniskerk, die op vrije voeten waren gesteld om de Kerst dagen in familiekring te kunnen doorbren- aen, hebben bevel gekregen na de Kerst dagen weer naar de gevangenis terug te keeren. Het verzoek van Niemoeller om ook althans gedurende de Kerstdagen in vrij heid te worden gesteld, is afgewezen. Volgens ontvangen inlichtingen zal Goebbels een reis naar Egypte maken, waar hij zes of acht weken zal blijven. Deze reis. die naar men in bevoegde krin gen verklaart, reeds lang te voren was voorgenomen, teneinde den minister eeni- gen tijd rust te geven, zal van particulie ren aard zijn. ROEMENIË Na de verkiezingen. De koning heeft te Sinaia een onderhoud gehad met Tatarescu over den politieken toestand van het land na de verkiezingen. Volgens niet bevestigde geruchten zou Tatarescu het ontslag van het kabinet heb ben aangeboden; de Koning zal evenwel eerst in het nieuwe jaar een beslissing nemen. In politieke kringen geloofde men, dat de koning Constantin Bratianu. den leider van de liberale partij, welke op het oogen- blik aan de macht is, de vorming van een nieuwe regeering zal opdragen. Men ver wacht, dat Bratianu zal slagen in het tot stand brengen van een overeenkomst met de nationale boerenpartij en dat hij de begrooting voor 1938/39 zal doen aanne men. De verkiézings-commissie heeft ten aan zien van de berekening van het aantal toe te wijzen zetels besloten: Ten eerste: de verdeeling xan de zetels zal geschieden op grondslag van het per centage. dat iedere partij heeft behaald in het geheele land en niet districtsgewijs, zooals het regeerings-blok had gevraagd. Ten tweede: partijen, die minder dan twee procent van het totaal aantal stem men hebben gekregen, zullen worden uit gesloten. PALESTINA De terreur. De achtervolging der terroristen in het Noorden duurt nog geregeld voort. Reeds zijn een 40 Arabieren gedood. troep zijn een zoo groot mogelijke homo geniteit te bereiken. Het aantal der spelers zal 28 of 30 zijn, waaronder verschillenden van het Hofstad- tooneel. Ook zal aan jongeren kans worden gegeven. Voor de decors zal, om verstarring te vermijden, de medewerking worden ge zocht van meer dan één ontwerper. Johan de Meester zal de decors verzorgen van de door hem geregisseerde stukken. Bovendien kunnen de namen worden genoemd van prof. Herman Rosse en en Rie Cramer. Om begrijpelijke redenen deed de heer Verbeek geen mededeelingen omtrent zijn repertoire, waarvoor hij nog zes maanden van voorbereiding heeft. „In het algemeen", zeide hij, „vind ik, dat het repertoire zwaarder moet worden, in houdsvol en ook kleurig. De kleur heeft het tooneel op de film voor. De klassieken en half-klassieken worden te veel vergeten, wij zullen ze meer gaan opvoeren. Wij hopen samen goed werk te doen voor het tooneel ,en ik geloof er in". Tenslotte deelde de heer Verbeek nog mede, dat ook in de provincie zal worden gespeeld. De vaste ruil-Dinsdag met den Amsterdamschen stadsschouwburg zal wor den hersteld. „BOEFJE". Woensdag 29 December a.s. geeft de N.V. Ver. R'damsch Hofstad-Tooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert in den Schouwburg alhier nogmar!.: et-populaire voorstelling van „Boefje met Annie v. d. Lugt MelsertVan lEes ln de titelrol. BELGIË Geruchten omtrent kabinetswijziging ongegrond. Naar aanleiding over de loopende ge ruchten omtrent een op handen zijnde ka binetswijziging, welke o.a. de vervanging van van Isacker als minister van econo mische zaken zou beoogen, verklaart de Independance Beige uit goede bron ver nomen te hebben, dat er geen sprake is, noch geweest is, van eenige wijziging in het kabinet. FRANKRIJK BONNET IN DEN SENAAT. De stakingen. Minister Bonnet heeft ln den Senaat een uiteenzetting gegeven van den flnanciec-len toestand waarbij hij deed uitkomen, dat sinds Juli 28 milliard aan schulden zijn terugbetaald De discontorente ls tot de helft terug gebracht en de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk is met 10 millioen toegeno men, hetgeen een bewiis is voor den terug keer van het vertrouwen. De situatie van den frank ls technisch dan ook gezond. Indien men thans zou sta- biliseeren. zouden alle voorschotten der Bank van Frankrijk kunnen worden terug betaald. De frank kan nog slechts worden bedreigd door onvoorzichtigheid of poli tieke vrees. Overigens heeft men in de laatste maanden kunnen constateeren. dat belansriike kapitalen ziln teruggekeerd. Een deflnief succes eischt een nieuwe krachts inspanning om te strijden tegen financieele demagogie. De regeering wijst een wisselcontrole van de hand welke gepaard zou gaan met een nieuwe devaluatie, hetgeen de midden klassen voor altijd zou vernietigen. De regeering zal volharden bij haar po litiek van begrootingsevenwicht en zal een productie begunstigen door uitbreiding van credietverleening op korten en mididen. langen termijn. Een dezer dagen heeft een Duitsch mi nister gezegd", aldus zeide Bonnet verder, „steeds minder boter en meer en meer kanonnen" Spr. zou willen, dat de Fran- schen dit woord zouden overdenken. „Zij bevinden zich", aldus Bonnet, „op een be slissend kruispunt, waarvan hun verder lot afhangt". Herhaaldelijk door applaus van den schoeien Senaat onderbroken, vervolgde de minister: „de Franschen moeten weten, wat wij door het vermeerderen der eischen het voortzetten der agitatie en het bemoei lijken van het werk der leiders, van den hoogsten tot den laagsten, naar den onder gang gaan. De andere weg is moeilijker, soberder, ik ben overtuigd, dat wij dien zullen volgen. Ik twijfel niet aan Frankrijk" (aanhoudend bravogeroep) Vervolgens nam de voorzitter der com missie van financien, Calllaux. het woord, die zijn volledigen steun geeft aan het pro gramma van Bonnet, doch opnieuw het land en de regeerine plechtig wenscht te waarschuwen, dat men geheel moet afzien van een levenswijze, die de inkomsten van Frankrijk te boven gaat en zich afspiegelt in een voortdurend deficit van begrooting en schatkist. Voor alles moet al het moge lijke worden gedaan om de begroofcing in evenwicht te brengen, teneinde de bedrei ging van een devaluatie te vermijden. Aan den anderen kant kunnen de militaire uit gaven niet worden verminderd Dc twee eenigst-e geneesmiddelen zijn arbeid en zuinigheid De Senaat heeft in eerste lezing het wetsontwerp tot intrekking van het wets- decreet der regeerlng-Laval, waarbij de huren met tien procent werden vermin derd, aangenomen. De stakingen te Parijs duren neg steeds voort, doch op instigatie van Chautemps worden thans onderhandelingen met par tijen gevormd, die naar men verwacht tot een oplossing zullen leiden. Militairen heb ben het transport van levensmiddelen en kranten verzorgd. De stakers hebben de Goodrichfabriek te Colombes ontruimd op voorwaarde, dat geen enkele sanctie zal worden toegepast ln verband met de staking en dat de zaak van den ontslagen arbeider, welke de oor zaak van het conflict vormde, aan een diepgaand onderzoek zal worden onder worpen. In dit verband zij er aan herinnerd dat de betrokken arbeider ontsla gen was, omdat hij een telefoonaftakking aangelegd had uit de administratiekanto ren der fabriek De bakkersstaking te Algiers is geëindigd. De patronen hebben een verhooging van den broodprijs met 10 c.t. aanvaard en wel voor de invoering van de 40-urige werk week. Nog altijd Teruel. Volgens Barcelona is Teruel op 2 gebouwen na bezet. Deze gebouwen zouden overigens ln brand staan. Daarentegen houdt Salamanca nog al tijd vol, dat Teruel de verdediging geens zins heeft opgegeven en dat de rechtschen een omsingelingsbeweging uitvoeren. Schepen in beslag genomen. Lloyds berichtte gisteren uit Gibraltar dat twee Grleksche stoomschepen, waar van de namen niet bekend zijn, door een gewapenden treiler van de vloot van Fran co zijn aangehouden en naar Ceuta ge bracht. Madrid gebombardeerd. Vannacht omstreeks één uur heeft de artillerie van de rechtschen een bombar dement op Madrid geopend. In versneld tempo vielen de granaten ln het centrum der stad. Het telefoongebouw werd weder om een aantal malen getroffen, evenals andere gebouwen aan de Gran Via. De slechtgebouwde huizen in de arbeiderswij ken werden ernstig beschadigd. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. ■H. J. B. te L. Minister Slotemaker de Bruine verleent eiken Maandag om 2 uur audiëntie. Aanvragen der audiëntie is niet noodzakelijk, doch wel wenschelijk J. v. d. L., te L. Op 1 September 1668, 's avonds om negen uur, liet de eerzame Joost Franszoon van der Linden, ziek van lichaam te bed liggende, doch volkomen wetende wat hij deed, den notaris bij zich komen ten einde zijn testament te maken. Hij verklaarde dat zijn eenige nicht, of bij vroeger sterven van deze, haar man, erfgenaam zou zijn, met dien verstande, dat alie huisjes en erven staande aan ze kere poort aan de Maredorpsche Achter gracht, later Van der Werffstraat, steeds om niet zouden worden bewoond door arme oude lieden, waarvoor natuurlijk een fonds was vastgelegd. De toegangspoort is later door een nieu we vervangen. Het ls natuurlijk mogelijk, dat de heer Joost Franszoon van der Linden nage slacht had of nog andere familieleden in de rechte lijn der Van der Lindens, be halve de genoemde nicht. Doch dit ls ons niet bekend. Of u dus tot het nageslacht dezer Van der Lindens behoort er zijn er vele te Leiden kunnen wil niet uitmaken. Daartoe zou een tijdroovend onderzoek in de Registers van den Burgerlijken Stand en in de kerkelijke registers vóór 1811 noodzakelijk zijn. De laatste zijn op het Gemeente-Archief. DENEMARKEN Onrust in Sleeswijk. De rechtbank te Apenrade heeft den lei der van de Dultsche minderheid in Deensch Sleeswijk, dr. Moelier, veroordeeld tot zes tig dagen hechtenis, terwijl twee andere leiders van deze minderheid werden ver oordeeld tot een gemeenschappelijke boete van vijfhonderd kronen. Zij werden veroordeeld, omdat zij in pamfletten de Deensche autoriteiten en het Deensche recht hadden beleedlgd. De Deensche pers maakt thans melding van het feit, dat de Dultsché pers, zoowel in Duitschland als in Sleeswijk een hevige veldtocht tegen Denemarken heeft gevoerd. Bovendien zijn overal ln Deensch Sleeswijk vergaderingen gehouden om tegen het von nis te protesteeren: uit Duitschland zijn redenaars gekomen, die in felle toespraken zelfs wijziging van de grens elschten. Dit schijnt te wijzen op een hernieuwde actie van Duitschland inzake Sleeswijk, hetgeen verontrusting wekt ln Deensche politieke kringen. GEBOREN: Carolus Johannes Gerardus z. van C. F. Genemans en W. H. Smit Martina Maria Theodora Elisabeth d. van Th. C. Alkemade en M. P. M. Dieben Johannes z. van J. Wijling en C. v. d. Voort Adriana Antonla Cornelia d. van F. Vink en A, Th. Berbee Gerard Wilhelmus Theodorus Maria z. van Th. J. Tomassen en M. M. Peters, ONDERTROUWD. H. Stokkel Jm. 21 Jaar en S. Pet jd. 30 jaar J. Kukler jm. 25 jaar en C. M. Blansjaar jd. 23 jaar J. M. v, Asperdt jm. en Z. v. Putten jd. OVERLEDEN: L. KeijKempenaar vr. 65 jaar Vogelsang m. 43 jaar. G. A, JAPAN. Japansche keizer opent den Landdag- De keizer heeft de 73ste zitting van den Landdag persoonlijk geopend. In zijn troon rede wijst hij op den ernst van den toe stand doch tevens geeft hij uiting aan zijn vertrouwen, dat ook het laatste doel in China bereikt zal worden. De keizer zegt onder meer: „Bij de opening van den Landdag deelen wij den leden van belde hulzen mede, dat wij met groote voldoening constateeren, hoe de betrekkingen tusschen Japan en dc mogendheden, waarmede het door verdra gen verbonden is. aan vriendschappelijk heid en hartelijkheid winnen. Onze officie ren en manschappen vergrooten ons mili taire aanzien door iedeibn strijd te winnen, terwijl het volk aóhter de frontlijn een drachtig streeft naar overwinning der moei lijkheden. Wij hebben onzen ministers op gedragen, de gewone en de buitengewone militaire begrooting voor 1938, benevens verschillende wetsontwerpen in te dienen- Met het oog op den ernst van den toestand hopen wij, dat gij allen zult samenwerken bij de behandeling dezer ontwerpen en uw aandeel zult hebben in de leiding der staatszaken" In het Huis van Afgevaardigden is een ontwerp-adres van antwoord opgesteld, waarin men den keizer geluk wenscht met de inneming van Nanking. De strafactie, aldus het ontwerp, vordert steeds, terwijl het vertrouwen van het volk ln het de°r Japan bezette gebied terugkeert. De afge vaardigden beloven alles te zullen doen om den staat te dienen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2