STADSNIEUWS Een nuttig bezit A MAANDAG 27 DECEMBER 1937 No. 23851 (Jlk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78 ste laargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Afscheid van ds. Chr. de Meyere. om (l)aarhetgeheuger> O ir> de steek laat daar beujyst bet album voor courantenknipAelö zyn dienit Kerstmeeting der S.D.A.P. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Nïeuwjaar-wenschen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week t.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Na een 44-jarige ambtsvervulling bij de Evang. Luth. Gem. Ds. Chr. de Meyere, de oudste dienst doende predikant in de Evang. Luther- sche gemeente, heeft gistermorgen na een ambtsvervulling van ruim vier-en- veertig jaar, waarvan bijna twintig jaar te dezer plaatse, afscheid geno men wegens bekomen eervol emeritaat. Met dit afscheid verdwijnt een naam van de lijst der dienstdoende predikanten en in de Luthersche gemeente, welke er sinds 1829 onafgebroken heeft opgestaan. Het was in dit jaar, dat de grootvader van ds. Chr. de Meyere in het ambt te Tiel beves tigd werd. Nadien hebben nog drie zonen en twee kleinzonen, waarvan ds. Chr. de Meyere er één is, het predikambt in de Luthersche gemeente vervuld. Voor deze afscheidsure bestond gister morgen zeer groote belangstelling. Het be dehuis was geheel gevuld. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op prof. H. M. van Nes, prof. Böhl en den heer Pont van de Synodale Commissie. Alvorens ds. De Meyere zijn afscheids woord uitsprak, belichtte hij met een en kele gedachte de geboorte van Christus, aartoe als tekst gekozen werd Lukas 15: „En toen de engelen waren weg gevaren naar den Hemel zeiden de herders tot elkander: Laat ons dan henengaan naar Bethlehem en laat ons zien het woord dat er geschied is, hetwelk de Heere ons heeft bekend gemaakt". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord zette spr. uiteen, dat het Kerstfeest geen Kerstfeestzou zijn, zonder de openbaring Gods, want hierdoor weten wij, dat het Kind In de kribbe de Heiland der men- tchen is. Ds. De Meyere, die verder nog een be schouwing gaf van Gods almacht en het waarachtig geloof in God stelde tenslotte eu hij voor het laatst als dienaar der Leid- sche gemeente actief dienst deed, als cen trale gedachte zijner prediking het liefe lijk bevel: „Hoort naar. Jezus en ziet naar hem". Met ernst en liefde wekte spr. op aan dit bevel gevolg te geven. God roept ons. nu reeds eeuwen, door Zijn evangelie: laten wij aan deze roepstem Gods gehoor geven en Hem geloovig aannemen. Tot zijn afscheidswoord komende, merk te ds. De Meyere allereerst op, dat het hem moeilijk is gevallen om zich van zijn ambt los te maken. De wetenschap echter, dat God hier gesproken heeft en dat het Zijn wil is. die opgevolgd wordt, maakt het gaan gemakkelijker. Vervolgens wees spr. erop, dat de ge schiedenis van den tak-De Meyere ver meldt, dat reeds in 1591 een familielid, in verband met de kerkvervolging, uitge weken uit België, te Amsterdam zijn huis openstelde voor samenkomsten der Luthe ranen. Een ander feit van bijzondere be- teekenis achtte spr. het, dat sedert 1829 toen zijn grootvader als predikant te Tiel bevestigd werd, de naam De Meyere onaf gebroken op de lijst der dienstdoende pre dikanten der Evang. Luth. Gemeenten vermeld heeft gestaan. En thans, aldus spr. zal met dit afscheid die naam daarvan verdwijnen. Hartelijk dankte spr. dan voor het ge schenk (radio-toestel), dat hem namens de gemeente werd overhandigd. Denkt spr. terug aan de liefde, die hij in deze gemeente heeft mogen ontvangen, dan is zijn hart overvloeiende van dank. Ook voor het album, aangeboden door de kinderen van de kinderkerk, dankt spr. zeer hartelijk. Tenslotte richtte spr. zich tot zijn plaatselijken collega, ds. Makkink en verder tot allen, die in kerkelijk ver band geregeld met hem van doen hadden. Dankbaar is hij, voor alle toegenegenheid en medewerking, waarmede men hem steeds is tegemoet getreden. Spr.. die ook zijn tekortkomingen heeft gehad, vraagt vriendelijk en nederig om deze te bedek ken met den mantel der liefde Ik heb u, aldus spr., willen brengen tot Jezus. Uit mij zelf heb ik dit niet gedaan maar het is God. die mij daarbij heeft willen helpen. En nu spr.. dan uit den actieven dienst terug treedt om zoo mogelijk plaats te ma ken voor een jeugdigen predikant, daar wil hij nog eenmaal wijzen op een uit spraak van Luther, welke vooral van veel betekenis is voor het werken in de ge meente en welke luidt: Doet u best en laat de rest aan God over. Het is voor spr. een groote vertroosting, dat God het zoo geleid heeft, dat dit af scheid samenvalt met het Kerstfeest, de vleeschwording van Christus, want de heerlijkheid des menschen gaat voorbij, maar het Woord des Heeren. dat hij ook In dezen laatsten dienst nog heeft mogen verkondigen, blijft tot in alle eeuwigheid. Na afloop van deze afscheidspredikatie beeft ds. Makkink namesn kerkeraad en beeft ds. Makkink namens kerkeraad en ?n hem bedankt voor al het werk. dat hij m het midden der gemeente heeft mogen verrichten. Spr. bad hem hierbij Gods ze len toe, waarmede tenslotte de aanwezi- len in een tweetal verzen instemden. Ontroerd dankte ds. De Meyere voor deze woorden om tenslotte nog eenmaal staande te midden van zijn gemeente, er op te wijzen, dat het er in dit korte leven op deze donkere aarde op aankomt, dat het licht uit het eeuwige leven een ieder beschijne. Na afloop van den dienst, die een litur gisch karakter droeg, was er gelegenheid om van ds. De Meyere afscheid te nemen, waarvan velen gebruik maakten. IN MEMORIAM DR. A. BEETS. Ds. J. Heinsius te Wassenaar schrijft ons: Allen, die dr. A. Beets, wiens overlijden dezer dagen is gemeld, van nabij hebben gekend of van de vruchten zijner werkzaamheid hebben geprofiteerd, zul len het er over eens zijn dat in hem een mar, van groote beteekenis is heengegaan. Nederland verliest in hem „een goed patriot", de wetenschap een voortreffelijk en toegewijd beoefenaar, de stad Leiden een trouw en belangstellend burger. Adriaan Beets, op 28 Juli 1860 te Utrecht geboren, als oudste zoon uit het tweede huwelijk van den toenmaligen predikant Nicolaas Beets, ontving in genoemde stad zijn opleiding en studeerde er in de Neder- landsche letterkunde. Na zijn promotie v/as hij eenige maanden medewerker van de Redactie van het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal te Leiden, en diende hij een paar jaar het gymnasiaal onderwijs. Op 1 September 1838 werd Beets opnieuw, ditmaal voorgoed, aan het Woordenboek verbonden. waarvan hij na de noodige voorbereiding mede-redacteur werd. Tot het einde van 1932, op luttele jaren na een halve eeuw, heeft hij zich met nooit ver flauwende ijver en belangstelling aan het Woordenboekswerk gegeven; van den herfst van 1911 tot aan zijn aftreden, was hij voorzitter en secretaris der Redactie. Het is hier niet de plaats om te spreken over wat hij in laatstgenoemde functie voor de zaak van het Woordenboek en de Redactie heeft gedaan. Voor het Neder- iandsche volk is het aandeel van belang dat hij in de bewerking van het Woorden boek heeft gehad, de deelen er van die hij, nagenoeg geheel alleen, heeft' samenge steld, een aaneengesloten reeks van ar tikelen. die met de uiterste zorg en nauw keurigheid. met volkomen beheersching van de stof zijn bearbeid en altijd als mo del kunnen dienen voor andere „woorde naars". Het spreekt van zelf dat zijn groote be langstelling, zijn uitgebreide lectuur en zijn aangeboren zin voor orde hem daarbij zeer te stade kwamen. Met groote vrijge vigheid liet hij ook anderen deelen in wat hij had opgemerkt en verzameld: nog steeds profiteeren de bewerkers van het Woordenboek van wat Beets als fungee- rend en als gewezen Redacteur, met de pen in de hand lezende, heeft bijeenge bracht. Behalve zijn belangrijk aandeel aan het Woordenboek heeft Beets een zeer groot aantal bijdragen aan verschillende tijd schriften geschonken. Verreweg de meeste betroffen zaken van taalkunde of de gram matica, die hem aantrok, veeleer de taal in' verband met realia, met zeewezen en folklore, en vooral de „volkstaal". De meeste van zijn artikelen zijn verschenen in het Tijdschrift v. Nederl. Taal- en Let terkunde. waarvan hij tot zijn dood toe secretaris der redactie is geweest. Het wordt uitgegeven door de Maatschij. der Nederl. Letterkunde, die hem om deze en andere diensten haar bewezen, in de laatst gehouden jaarvergadering tot haar eerelid heeft benoemd. Zijn levendige belangstel ling voor de folklore blijkt ook uit zijn aandeel in de ettelijke jaren geleden ge houden tentoonstelling betreffende Palm- paschen; die voor de stad zijner inwoning oa uit zijn geschriften over geschiedenis van het Heilige Geestweeshuis, waarvan hu jarenlang regent is geweest. Beets, die nooit een sterk gestel heeft gehad, heeft vooral ae laatste jaren ern stige ziekten doorgemaakt, die zijn echt- genoote, familie en vrienden vaak groote zorgen baarden. Doch alles droeg hij met bewonderenswaardigen moed en in vol komen Godsvertrouwen; zijn geest bleet gelukkig onverzwakt. Toen zijn vrienden enkele weken, geleden vernamen, dat hij opnieuw ziek was geworden, moesten zij met het oog op zijn hoogen leeftijd wel het ergste vreezen; die vrees is, helaas! bewaarheid. Beets was een man, die over verschillen de zaken, o.a. op religieus en politiek ge bied, een vaste overtuiging, en over ver schillende personen een gevestigd oordeel bezat. Maar hij drong zijn meening niet aan anderen op: daarvoor was hij te hu maan en te bescheiden. Zijn bescheiden heid bleek ook bij zijn wetenschappelijk werk: als een ware geleerde schaamde hij er zich niet voor, op terreinen waar hij zich minder of niet thuis voelde, de voor lichting in te roepen van wie hij daartoe bevoegd achtte. Voor zijn vrienden washij een trouw vriend, altijd hartelijk, en be reid om ieder bij te staan, die zijn hulp of raad noodig had. Wie heb goed hebben gekend, zullen hem nooit vergeten. Donderdag a.s. te 3 1/4 uur nam. zal de hoofdasent-rechercheur van politie C. Klay. die den gemeentedienst met pen sioen gaat veriaten, afscheid nemen van het politico ps in de theoriezaal van het politiebureau. gggk voor knipieló Leidsch Dagblad Practisch en onmisbaar voor hen, die de artike len uit het Leidsch Dagblad, waar zij speciaal belang in stellen, ordelijk en overzichtelijk willen bewaren. Dit album, gebonden in grijs linnen band, ter grootte van 35 X 25 c.M., bevat 80 genummerde pagina's, waarop de uitknipsels geplakt kun nen worden en bovendien 4 gelinieerde register- pagina's. Van heden af verkrijgbaar a f. 1.20 aan het Bureau van het Leidsch Dagblad (giro No. 57055). 3302 Rede van den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. De gewoonte getrouw hield de plaatse lij ke afdeeling der S.D.A.P. in de groote Stadszaal een Kerstbijeenkomst, waarvoor de belangstelling ditmaal niet zoo groot was als gewoonlijk. Niettemin was de zaal goed bezet de balcons bleven afgesloten toen de afdeelingsvooraitter, de heer H. van Woudenberg, een kort welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot den spreker, den heer E. Kupers. den voorzitter van het Ned. Vakverbond. Door omstandigheden wordt deze bijeenkomst niet gehouden aan den vooravond van het Kerstfeest, zooals ge woonlijk, doch op den Tweede Kerstdag. Spr. wees vervolgens op de schrille tegen stelling, welke er bestaat tuissehen de klan ken van het Kerstlied bij uitnemendheid „Vrede op aarde", welke momenteel in vele talen en landen weerklinken en de stem van het kanon, de klanken van het impe rialistische en fascistische régime. Ten slotte deelde spr. nog mede. dat de leiding van den zang der „Stem des Volks" niet zal berusten bij den dirigent, den heer Anton Krelage, doch by Otto de Nobel, geen onbekende bij de Leidsohe sociaal-demo craten. Nadat „De Stem" een tweetal strijdliede ren en het Leidsche Polyphonia-orkest eveneens twee nummers ten gehoore had gebracht, was het woord aan den heer Ku pers, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voorzitter van het Ned. Vak verbond. Kerstrede van den heer E. Kupers. Spr. herinnerde allereerst aan den Eer sten Kerstdag van het jaar 1914, toen de vijandelijke frontsoldaten den strijd staak ten en gezamenlijk Kerstfeest vierden. Toen eindelijk, in 1918. de volkenslachting een einde nam en het volgende jaar de Volken bond werd gesticht, meende men. dat een belangrijke schrede was gezet op den weg, welke leidde tot verwezenlijking van de leuze „Nooit meer oorlog". Helaas, wat is er, 18 jaar later, van het ideaal van den wereldvrede overgebleven Wat is er terecht gekomen van de drie zuilen, waarop het protocol van Genève van 1924 berustte: veiligheid, arbitrage en ont wapening. Het schijnt wel of er een nood lot rust op de sociaal-democratische regee ringen; telkens aLs in Engeland de sociaal- democratie grooten invloed uitoefende op de regeering, was er in Frankrijk een con servatief bewind en omgekeerd. Gelijktijdig in beide landen trad de sociaal-democratie helaas nooit op den voorgrond. Inmiddels ontwikkelde zich in Centraal- Europa het fascisme en het is wel niet aan twijfel onderhevig, waar in ons werelddeel de grootste oorlogsgevaren schuilen: in Duitschland en Italië. Uitvoerig stond spr. stil bij de vrijheids beperking onder het fascistische régime, ongeacht of het sociaal-democraten of communisten dan wel pacifisten, protestan ten of katholieken betreft. In het Oosten maakt de Japansche barbarij duizenden I genoemde orkest, slachtoffers en de Volkenbond is onmach- De heer Van Woudenberg sprak een kort tig om gehoor te geven aan China's ge- i slotwoord. rechtvaardigde klacht over deze schending van het Negen mogendhedenverdrag. Wel werd het optreden van Japan op papier veroordeeld, doch daarbij bleef het en het Japansche geweld houdt aan. En wat is het resultaat geweest, zoo vroeg spr.. van het non-interventie-pact ten op zichte van den toestand in Spanje? In dit verband bracht spr. hulde aan de republi- keinsche regeeringstroepen, die den sociaal democraten in heel Spanje nieuwen moed hebben gegeven door hun overwinning op Franco's troepen bij de herovering van Teruel. Wanneer de chantage- en afpersingspoli- tiek der fascistische landen ten opzichte van de democratische staten voortduurt, kan een oorlog niet uitblijven Ondanks de verovering van Abessynië. de bezetting van het Rijnland door de Duitsche legers en de Japansche invasie in China, heet de „casus belli" nog steeds niet bereikt. De fascistische grootmachten maken een schromelijk misbruik van het groote ver antwoordelijkheidsbesef der democratische staten, die niet dan in het alleruiterste ge val tot het afsohuwelijke middel van ge weld willen besluiten. Niettemin hoopt spr.. dat zij ter beperking van de fascistische uitbreiding, eindelijk eens een krachtiger geluid zullen laten hooren. Ook in ons land geeft de toestand weinig reden tot gerustheid. Wel behaalde de S.D.A.P. bij de jongste verkiezingen een kleine zetelwinst, doch practisch komt de situatie toch hierop neer, dat ons land wordt geregeerd in den geest van minister Colijn en minister De Wilde. Aan de hand van voorbeelden, ontleend aan de jongste begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, wees spr. op het verschil tusschen de door de Katholieke staatslieden gevoerde actie in ae propagandageschriften en hun prac- tische politiek in de Kamer. Ook het werkloozencijfer vormt een ern stige reden tot ongerustheid en daarom temeer, aldus spr., zijn we er trotsch op. dat het moreel van onze troepen onge schokt is gebleven. De noodzakelijke achteruitgang in het ledental als gevolg van de crisis, is tot stand gekomenzoowel de partij als de vak beweging ontwikkelen zich weer in op gaande lijn, dank zij het idealisme, waar mede haar voormannen bezield zijn. Wij weten, aldus spr., dat er maar één macht in de wereld bestaat, welke in staat is betere toestanden in het leven te roepen, niet alleen voor de arbeidende klasse, doch voor de geheele menschheid. Naar mate onze beweging over de gan- sche internationale linie groeit, komt het ideaal vaai den wereldvrede dichterbij. Spr. wees vervolgens op de kapitalisti sche productie-regeling, waardoor eener- zijds grondstoffen worden vernietigd en anderzijds bittere armoede wordt geleden. Dat alles kan ons, aldus spr., niet ontmoe digen. omdat we weten, dat eens een toe komst zal aanbreken, waarin de productie niet zal worden geregeld door de winst cijfers der kapitalisten, doch door de men- schelijke behoeften en omdat wij weten, al dus eindigde spr., dat evenals na Kerstmis de dagen gaan lengen, eens de nacht van het kapitalisme zal wijken voor den dag van het socialisme (applaus). Na deze rede werd gepauzeerd, waarna het programma werd afgewerkt met zang en muziek van „De Stem" en het hierboven BINNENLAND. De Eerste Kamer over de kabinetsformatie. (3de Blad). Scheveningsche logger bij Dieppe gestrand (Gemengd, 4de Blad). Kerstfeestviering in het Burgerziekenhuis te Amsterdam; geschenken van H. IVL de Koningin (Binnenland, 3de Blad). BUITENLAND. Het Panay-incident voorloopig geregeld (3de Blad). Diverse Kerstboodschappen. De Paus tegen Duitschland (3de Blad). Treedt in Roemenië het kabinet Tatarescu af? (Buitenland, 1ste Blad). Bonnet in den Franschen Senaat (Buiten land, 1ste Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN In onze omgeving zal de vorst vermoedelijk niet langer dan 1 a 2 etmalen aanhouden. 3501 VRA-ANTIVRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) Teneinde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij den Abonné's beleefd onzen loopers, die vanaf heden xVieuwjaar komen wenschen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. De wensch is gesteld op stevig wit papier en luidt als volgt; „De besteller van het „Leidsch Dagblad" wenscht U een geluk kig Nieuwjaar". DE DIRECTIE. KERSTFEESTVIERINGEN IN DE GESTICHTEN „ENDEGEEST" C. A- Ook dit jaar is het Kerstfeest op de ge bruikelijke wijze in de gestichten gevierd. Op den Eerste Kerstdag gaf het zusterkoor ..Onder Ons" onder leiding van mevrouw Stuurman in de hall van het sanatorium ,Rhijngeest" een uitvoering Het koor. be geleid aan de piano door mej. Rie Blok uit Leiden, verwierf een dankbaar applaus. Aan het einde sprak dr. A. W .Borgerhoff Mul der namens de patiënten woorden van dank tot allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit Kerstfeest. Des avonds gaf bovengenoemd koor in de centrale ontspanningszaal van .Endegeest" een uitvoering. Uitgevoerd werden verschil lende kerstliederen, o.a. van Handel. Brahms, Mendelssohn en ten slotte de Kerstcantate van Catharina van Rennes. Mej. Blok ver zorgde ook hier weer de piano-begeleiding, terwijl voorts medewerking werd verleend dcor Ans van Eldik (viool) en Leo Dee (violoncel). O Op den Tweede Kerstdag gaf het Ende- geester personeel muziekcorps „Willen is Kunnen" onder leiding van broeder Simons in de centrale ontspanningszaal van „Ende geest" een goed geslaagde uitvoering. Ver schillende nummers werden door de vele aanwezigen medegezongen. Aan den dirigent, broeder S. Simons, wer- aer bloemen aangeboden. Het optreden van een humorist viel in dit programma uit den toon.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1