Oostenrijk voor Hakenkruis de vraag: of monarchie LEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 27 December 1937 GEMENGD NIEUWS De monarchistische gedachte wint steeds meer veld naald gekropen. Daarna waagde hij zich nimmer zoo diep in het vijandelijke land. Hij hield niet van riskante veldslagen, die veel bloed kostten, maar weinig baat brachten. Hij was 58 jaar, toen hij het hoofd ter ruste legde. Zijn laatste, groote zorg was geweest: een huwelijk van Frederik Hen drik. zijn broer, om de toekomst van de Oranje-dynastie te verzekeren. Kort voor De Sch. 81 nabij Dieppe gestrand. Tengevolge van den dichten mist is de motorlogger SCH. 81 uit Scheveningen eer gisteren op eenige kilometers afstand van Dieppe iFrankrijk) op een zandbank bij de BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEGREPEN. Twee gewonden bij Hulshorst. Vrijdagavond omstreeks acht uur heeft zich op den Rijksstraatweg te Hulsthorst een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. De 15-jarige dochter van den heer H Maurits' 'dood was zijn broer met de schoo- b'even aan boord ne Amalia van Solms getrouwd. Het1 .Een sleepboot uit Dieppe is ter assistentie troostte hem op zijn stervenssponde dat uitgevaren. Aan boord bevindt zich een zij bij hem was. Frederik Hendrik had schipper van een der Nederlandsche loggers, geen tijd om naar zijn stervenden broer te wej*e in Dieppe liggen kust gestrand. De 14 leden der bemanning kwam met haar rijwiel uit een zijweg en komen: hy was in het veld, nog altyd tegen den Spanjaard. En toen de groote krijgsman de oogen voor immer gesloten had. dichtte Huygens In zyn „Scheepspraat": Mouring, die de vrije schepen van de zevenlandsche buurt veertig jaren onbegrepen, 1) onbekropen, 2) heeft gestuurd Mouring is te kooi gekropen, en de endelooze slaap heeft zyn wakker oog beslopen en hem. leeuw, gemaakt tot schaap. Reeders en matrozen 3) riepen: „Och, de groote schipper, och! Wat zou 't schaên. of wy al sliepen waakte schipper Mouring nog! Kyk. de takels en de touwen en de vlaggen en het schut staan te pruilen in de rouw en altemalen in de dut." Daar het getij op het oogenblik zwak is gelooft men niet dat de logger voor Woens dag vlot zal komen., De Sch. 81. de ..Maria" is een motorlogger van de N V. reedery v.h. Frank Vrolyk te Scheveningen. Het schip meet bruto 122 en netto 77 ton. Schipper is R. van der Zwan. Het schip is Vrijdag van Scheveningen ter vischvangst vertrokken en was op het oogenblik der stranding met een groote vracht haring onderweg naar Havre. De „Maria" is in 1918 gebouwd op de werf van J. Boot te Woubrugge. VREEMDE GERUCHTEN TE NOORDWIJKERHOUT. I) onberispeiyk; 2) zonder zich te laten overrompelen; 3i regeering en volk. JOH. VAN HULZEN. Door justitioneel onderzoek gelogenstraft. Naar aanleiding van het overiyden van c.en 80-jarige bloembollenkweeker C. M„ te Ncordwijkerhout, gingen in die gemeente vr-emde geruchten. M. zou by een echte- lyken twist klappen hebben opgeloopen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Wij hebben ons ter zake met de politie in verbinding gesteld, die ons het volgende mededeelde: In verband met de praatjes is het stof- felyk overschot van M. op last van de justitie in beslag genomen, waarna dl'. Hulst Tnhrolror nronlnnn uit Leiden sectie heeft verricht. Hierbij is lUDiener uitniicuiy komen vast te staan, dat het overiyden een achtervolgd. gevolg is van ouderdom, zoodat de man geen gewelddadigen dood is gestorven. Het luk is na het gerechtelyk onderzoek Is de man verdronken? weer vrygegeven Een sensationeele gebeurtenis heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag afge- achturig iongftif mft viin fifts speeld in de omgeving van de Willem de achijakig jongetje met zijn fiets AvnuD rr\T TTTA Zwijgerlaan te Amsterdam, aldus meldt „De Crt." Urenlang is daar een bewoner uit de Adolf van Nassaustraat bezig geweest om een inbreker, dien hy op heeterdaad be trapte. aan de politie over te leveren. Ter- wyl de Kerstklokken haar vreugdevolle klanken in den stillen nacht over het Wes- telyk stadsdeel deden weerklinken en later schoone Kerstliederen dezen nacht wijding en stemming gaven, vond daar een jacht op een inbreker plaats, zooals we' zelden zal zijn voorgekomen. Tot tweemaal toe sprong de inbreker te water en tot op heden weet men nog niet, of de man nog in leven is, dan wel of hy in een zijkanaal van het Markthallenkanaal is verdronken. Langen tijd heeft de politie1 naar den man gedregd, doch zonder resul taat. De heer H. had bij het thuiskomen licht ln den kelder van zyn buurman gezien. Er bleek zich daar een vrij goed gekleede jon geman te bevinden, die zyn aanwezigheid niet kon verklaren. De onbekende zou mee gaan naar het politiebureau, doch hy zette er plotseling zoo'n vaart achter dat H. hem nauwelyks in het oog kon houden. Van de Adolf van Nassaustraat liep hy dwars door het onbebouwde terrein voor mijn huis aldus de heer H. ploeterde door den dikken midder en liep ten slotte dood op een afrastering van prikkeldraad, die hier op het onbebouwde gedeelte het marktkanaal afsluit. Hier ging hy even tegen een paal leunen, doch op hetzelfde oogenblik begaf de paal het en viel de man met paal en al te water. Ik schrok hevig en vreesde het ergste, toen hij in zyn doodsangst uitriep ..Help mij toch. ik kan geen slag zwemmen". Dat vond ik toch wel vreeselyk en ik begon luidkeels om hulp te roepen. Zoo hard dat een schip per van een schuit, die hier lag. er wakker van werd. Maar de drenkeling kon wel dege- ïyk zwemmen. Hij zat ten minste even later op het roer van de schuit. Weer schreeuwde hij om hulp en toen heb ik een eind hout genomen, dat ik den drijfnatten man toe stak. Hij kon het gelukkig grijpen en zoo trok ik hem weer aan den wal. De schipper trok zich verder terug en ik stond weer met mijn arrestant alleen. Maar opnieuw zette deze het op een loo- pen. Weer rende de man naar het donkere modderige terrein achter een doodloopend zykanaal. waar hy plotseling te water sprong. Nu schreeuwde hy niet. maar zwom rustig naar de overzijde. Toen hij den over kant bijna had bereikt, wilde ik snel naar die zyde loopen, ten einde hem daar weer op te vangen. Toen ik daar echter was zag ik niets meer in het water. ONDER EEN AUTO. Eergistermiddag is op den weg tusschen Valthe en Exloo het achtjarig zoontje Harm van den arbeider W. Rozema. dat met zyn zusje achter op de fiets, op weg was naar een Kerstfeest door een auto. be stuurd door den heer S. uit Oostwolde aan gereden. Het jongetje bekwam ernstige ver wondingen en is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn zusje had slechts lichte kwetsuren gekregen. De auto was na de aanrijding in een droge sloot terechtgekomen. De bestuur der werd niet gewond. wilde den ryksstraatweg oversteken. Op hetzelfde oogenblik naderden twee personen auto's uit de richting Nunspeet. De eerste liet zy passeeren. maar voor de tweede stak zy plotseling over met het gevolg dat zy werd gegrepen. De bestuurder, de heer R de man verkeerde, bedacht zich geen mo ment en begaf zich te water. Hy slaagde erin de kap van de auto open tc maken, waarna hy den drenkeling kon grypen en cp het droge brengen. De gedeeltelijk ver nielde auto is later opgehaald. De inzit tenden van de andere auto, welke even eens ernstig beschadigd werd, kwamen met den schrik vrij. ONGELUK VAN ONGEOEFEND MOTORRIJDER. De 47-jarige landbouwer F. v. Gasteren te Schayk, die nog niet in het bezit was van uit Oldebroek, die krachtig probeerde te,een rybewijs ,is Vrijdag tegen een auto ge- remmen en daartoe het stuur trachtte om botst en zwaar gewond. Den Eersten Kerst- te gooien teneinde het te ontwijken, botste dag is het slachtoffer in het Groot Zieken- tegen een boom. Het portier werd losge- gasthuis te 's-Hertogenbosch aan zyn ver rukt. terwül de bestuurder uit den waeen wondingen bezweken. rukt, terwijl de bestuurder uit den wagen vloog. Geheel versuft werd hy opgenomen en bij den heer H. binnengedragen. Het bleek dat hy eenige niet ernstige verwon dingen had opgeloopen. Het meisje was er ernstiger aan toe. Zwaar gewond werd zy naar het zieken huis „Salem" te Ermelo vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. VOETBALLER AAN HARTVERLAMMING OVERLEDEN. Gistermiddag om half drie is te Krom menie tydens den voetbalwedstryd Krom- meniesche BoysBroek in Waterland voor de tweede klasse van den Noord-Holland- schen Voetbalbond, een doodelyk ongeluk gebeurd. De speler J. Scholten. uit Broek in Waterland, die na een neusbloeding even het veld had verlaten, kwam na zyn terugkeer bij een botsing te vallen. Hij bleef liggen en werd in bewusteloozen toe stand naar de kleedkamer gebrach'. Toer. een uur later een geneesheer verscheen, bleek S. reeds overleden te zijn. Het on derzoek heeft uitgewezen dat S. aan hart verlamming overleden is. AUTO NA BOTSING IN DE VECHT GEREDEN. De vier inzittenden gered. Gistermiddag omstreeks twee uur is by Breukelen een personenauto, rijdende in de richting Utrecht, op den ryksslraalweg ter hoogte van kasteel Nyenrode. even voorby de bocht in dien weg. in aanraking gekomen met een van den anderen kant komende personenauto. De eerste auto. waarin vier jongelui uit Nieuwersluis en Locnen ad. Vecht zaten, die op weg wa ren naar een voetbalwedstrijd, geraakte ten gevolge van de botsing in de Vecht. Drie der inzittendenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te bereiken, de vierde maakte evenwel benauwde oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen dat bijna geheel onder water lag. Een voorbyganger. zekere H. Slotboom, die het gevaar zie De landbouwer had zich eenigen tyd in het besturen van een motorrywiel geoefend en meende Vrydag ver genoeg gevorderd te zijn om zich naar Oss te begeven en daar de vaardigheidsproef af te leggen. Reeds dade- ïyk na het verlaten van zijn boerderij ver loor hy de macht over zijn motor. Met groote snelheid stoof hy den weg op. Op dit oogenblik naderde uit de richting Herpen een vrachtauto van de firma v. d. B. uit Neerloon, De motorijder reed pardoes op de auto in. Hij werd eerst met het hoofd tegen den laadbak van den wagen gewor pen en vervolgens een eind weggeslingerd. Het motorrywiel werd totaal vernield. Crt. SMOKKELAARS NA ACHTERVOLGING AANGEHOUDEN. Op de hei tusschen Boxtel en Bladel, werd de chauffeur van een auto door een gemeente- en een rijksveldwachter gesom meerd tot stoppen, aan welk bevel niet werd voldaan. De auto reed met groote vaart door en het mocht den politieman nen niet gelukken op de treeplank te springen, weshalve zij per rijwiel de auto achtervolgden en zoo spoedig mogelijk de 'politie te Eindhoven telefonisch waal- schuwden. Deze slaagde er inderdaad in de auto daar ter plaatse aan te houden. Bii onderzoek bleek dat daarmede een par tij groot 13000 boekjes sigarettenpapier, 150 K G. margarine en 5 K G. suiker clande stien werden vervoerd. De beide inzitten den van de auto. een inwoner van Eind hoven en een inwoner van Zuilen lU.j wer- jen door de beide politiemannen, die de auto hadden aangeroepen herkend. Tegen beide mannen is proces verbaal opgemaakt BUITENLANDSCH GEMENGD. VLAAMSCHE VOORVECHTERS VEROORDEELD. Wegens het met teer besmeren van detï Franschen tekst der naamborden van stra ten en trams te Gent heeft de rechtbank Florlmond Grammens veroordeeld tot 700 frank boete en een maand gevangenisstraf. Tien studenten der universiteit werden voorwaardelijk veroordeeld tot 15 frank boete of drie dagen gevangenisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de professor der universiteit Evrard en diens assistent, de Sweemer, voorwaardelijk ver oordeeld tot 350 frank boete of 15 dagen gevangenisstraf. VOOR f. 400.000 AAN JUWEELEN GESTOLEN! Op den avond van den Eersten Kerstdag1 Is te Luton (Engeland) een brutale dief stal gepleegd. Terwijl Sir Felix Cassel met zijn familie op het bordes van hun kasteel Puttridge Bury naar muziek stonden te luisteren is een dief in de slaapkamer van den eigenaar binnengedrongen en heeft er voor niet minder dan 1.400.000 aan dia manten, robijnen en parels gestolen!! Er is voor het opsporen van den dief eea premie van f4000 uitgeloofd. SCHEEPSONGELUKKEN OP DE ZWARTE ZEE. Tydens een zwaren storm op de Zwarte Zee is het Russische stoomschip „Mens- jinski", dat by Noworossisl voor anker lag, tegen den oever geworpen en zwaar beschadigd. Het pertroleumtankschip „Asnopht" is tegen een pier geworpen en gezonken. De kapitein en één lid der bemanning kwa men om het leven. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Te Eindhoven is de 76-jarige Jac. van ^en Eynden. die in een oudemannenhuis te Gestel bii Eindhoven verpleegd werd, by het oversteken van de Hoogstraat door een auto, bestuurd door den heer H. van S. aangereden. Hy liep daarbij een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk op waarin en is in het St. Jozefziekenhuis overleden. Tot zoover het verhaal van H. De politie heeft daarna urenlang vruch teloos gedregd. ARNHEMSCH ADVOCAAT IN DUITSCH- LAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Tengevolge van een verkeersongeluk is eergisteren in Duitschland mr. S. Tromp Meesters, advocaat en procureur te Arn hem, om het leven gekomen. Mr. Tromp Meesters, die van een reis uit Oostenrijk terugkeerde, is met zijn auto, waarin hij alleen gezeten was, nabij Ruedesheim in den Rijn gereden en verdronken. Bijzon derheden omtrent de toedracht van het ongeluk zijn nog niet bekend. Het slacht offer was een bekend advocaat. Hy was 47 jaar oud, gehuwd en vader van eenige kinderen. HET LIJKJE VAN VERDWENEN KIND GEVONDEN. Eergistermorgen heeft men in de Vliet te Maasland, op 200 meter afstand van de ouderlijke woning, het lijkje van den sinds r' Nov vermisten 4-jarigen Jacobus van Mill, drijvende gevonden. De politie biacht het stoffelijk overschot naar de kapel var. tI ik en\eene. begraafplaats, waar" dokter Onze Weensche correspondent schrijft: Met wel zeer gemengde gevoelens zal de doorsnee Weener zijn kerstboom ontstoken hebben. De tyd van het vrede op aarde ligt al even ver achter ons als de zorge- looze Weensche vroolykheid. die thans nog slechts het sujet vormt voor derde langs films, en de tyd dat er hier te lande al- zou niet mogelyk geweest zyn. Men mag den boog niet overspannen. Intusschen is het wel ontmoedigend en opvallend, dat men zelfs na een korte af wezigheid van Weenen getroffen wordt door i nienschen. die sinds jaren niet meer het van legitimistische zyde al dit werk zon der eenigen ophef verricht en buitenstaan ders geen gelegenheid geeft, getuige te zijn van deze eenvoudige plechtigheden, die een ieder, die het voorrecht heeft gehad aan haar totstandkomen op de een of andere wijze te mogen medewerken onvergeteiyk blijven. In een klein, onaanzienlijk vertrek hel bureau van de wijkgroep der legitimis ten deelt een jong meisje, de afstamme linge van een van de grootste vrouwen, dit de geschiedenis kent, van Maria The- resia, die haar erfenis tegen den overval van de Pruisen moest verdedigen, en de dochter van den laatsten keizer die zyn pogingen om de wereld den vrede te bren gen, zag mislukken en in ballingschap moest sterven, de eenvoudige gaven uit aan den verderen achteruitgang op elk gebied - calé's en restaurants zijn nog leeger dan enkele weken geleden en het spook van thans ln dezen tijd van het jaar goede za- den economischen ondergang grynst den Ken gedaan werden. Het jaar dat ten einde beschouwer alle optimistische communi spoedt heeft zelfs de meest pessimistische verwachtingen overtroffen. Van de groot- scheepsche aankondigingen der regeering is precies zooveel terechtgekomen als voor uit kon worden voorspeld: nameiyk niets! Het gejongleer met de werkloozenstatistiek kan niemand meer zand in de oogen strooien. Men heeft hier een prachtigen slalistischen draai gevonden om 't werkloo- zencyfer niet al te schrikbarend te doen schijnen. Slechts de „ondersteunde" werk- ioozen worden geteld. Is iemand echter langer dan een bepaalden tijd in de meeste bedrijven twee jaar zonder werk, dan wordt hy „ausgesteuert". d. w. z. ont vangst geenerlei ondersteuning meer en jeze „Ausgesteuerten" duiken ook in geen enkele werkloozenstatistiek meer op en hebben afgezien van een toeval ook geenerlei kans ooit weer aan het werk te komen, daar de arbeidsbeurzen slechts de ondersteunde werkloozen op haar lysten voeren. Het is juist dat deze onmensche- lykheid is ingevoerd in de eerste jaren na den oorlog onder het socialistisch regime het is evenzeer een feit, dat een regee ring. die bij elke gelegenheid opgeeft van haar Christelijkheid hierin verandering zou moeten brengen. Toch zou niemand het kwalyk nemen, dat dit niet geschied is gezien de huidige moeilijke omstan digheden omdat het eenvoudig niet kan geschieden wat men echter kwalijk neemt en wat een ieder zoo enorm verbit tert is het feit, dat het officieele persbu reau der regeering ons elke week met een papiertje verblijdt, waarop te lezen, hoe goed het onder het tegenwoordige bewind uués ten spijt uit alle hoeken en gaten tegemoet. Zij, die nog niet allen zin voor humor hebben verloren, zelfs als humor hoogst onvrijwillig is en eigenlijk pijnlyk aandoet hebben dan ook fyntjes geglim lacht, toen zij in een enkele weken geleden verschenen boek van een Oostenrijksch staatsman konden lezen, dat het onzin was het bekende alternatief te stellen: Hitier of Habsburg, en dat het huidige regime in Oostenrijk zou blyven voortbestaan tot ln lengte van dagen, daar dit regime den Oostenrykers het best convenieerde. Het is juist de volmaakte zekerheid, dat dit niet het geval is. niet het geval kan zyn, wat de menschen hier nog levensmoed en levenskracht geeft. Dit alternatief: Ha kenkruis of Keizerskroon, beheerscht net geheele leven hier en het spreekt voor het gezonde verstand van den gemiddelden Oostenrijker dat ondanks de gouden ber gen die het nationaal-socialisme belooft en ondanks de zwakte van de regeering te genover de Duitsche agressie, het Haken kruis niet in die mate terrein wint als men eigenlijk zou moeten verwachten. Het schouwspel Is merkwaardig: met het stij gen van den „nationalen" Invioed in de ïegeering, schaart, zich het volk hechter achter de zwart-gele keizerlyke vlag. Het blijkt meer en meer, dat diegenen, die ver leden jaar den leider der legitimisten Ba ron vo'n Wiesner waarschuwden, zijn steun te zoeken bij de regeering en hem voor hielden dat een steun van de regeeiing het verlies van den steun van de bevolking be- teekende, het bij het rechte eind hebben gehad. Het zou te ver voeren hier de di verse phasen te onderzoeken van de ver- o - ----- _4rtrvr1c. veise uim&eu tc uiiuciz.ucft.cxi van uc vei- gaat en hoe de economische op!Ie nig s houding tusschen legitimisten en regeering grooteren omvang aanneemt. ^Hrnrwnn jn (jen joop van dit jaar. Een feit is dat ïert tenslotte, als de statistici der regee ring je voor zoo dom houden dergelyke verhalen te gelooven. de regeerlngsbox ln het Concertgebouw op 19 Nov. leeg was en dat dit feit een groo- tere propaganda voor de dynastie is ge- Intusschen is dit jaar het „Weinachtsge- weest cian tien redevoeringen en duizenden nooft1' Hot in nririprp inrpvi nner WPl eens .1vr schaeft" dat in andere jaren nog wel eens .emand heeft kunnen saneeren een fiasco geworden. Op de vraag hoe het geweest is op de beide laatste Zondagen alle ma- gazynen houden de beide laatste dagen voor Kerstmis geopend, antwoorden de meeste winkeliers slechts met een ontmoe digd gebaar, al heb ik by een enkeling ook Tiebhës uiga geoaar, ai neD ik dij een enKenng ook bleek dat he> in>,r verrichtte. Hierbij ae bittere opmerking kunnen hooren: Ver- oieeK. aai liet jongetje ongeveer vier we- strooibiljetten. Van buitengewone, niet noog genoeg te waardeeren propagandis tische waarde is bovendien de aanwezig heid van de zuster van Oostenrijk's jon gen keizer, Aartshertogin Adelaide, hier te lande. De jonge Aartshertogin, die in Leuven gestudeerd heeft en aldaar gepro moveerd is tot Doctor in de sociale weten schappen, heeft hier een groote charita- moedelijk beter dan volgend jaar! Het is tieve werkzaamheid ontwikkeld en zich tot Ken geleden door vér* mi-inë nm i,Óf i« - ,n°eae"jK neier aan voigena jaar: net is tieve werkzaamheid ontwikkeld en zich tot i» gekomen. De geruchten ov"r ook v?or het eerst SeweesL dat de bladen taak gesteld de armsten der armen, de ontvoering zijn dus ongegrond <?ehi»w," j11? Jliet bobben geprobeerd te vertellen, „Ausgesteuerten" waarover ik het zoo juist geoiexen. j dat de Zondag een succes is geweest. Het had, te bedeelen. Het is jammer dat men geluk hebben gehad te kunnen werken en zelf hun boterham te kunnen verdienen. Is het niet begrijpelijk, dat de zoo zwaar door het noodlot getroffenen, die, zoodra zij met de Christelijke overheid in aanra king komen, steeds afgesnauwd worden als een stuk vee, niet weten wat hun overkomt als de zuster van hun jongen keizer voor elk hunner niet alleen een beseheiden gave maar ook een paar vriendelijke woorden en ten bemoedigenden handdruk heeft. Deze menschen, hard geworden en verbitterd door de jarenlange ellende zien in de ver- schyning van de jonge, glimlachende Aartshertogin als het ware de glimp van een betere toekomst. En als zij dan hun schamele woningen weer gaan opzoeken hebben zy de kracht hervonden om aan het verdwynen van het huidige bewind te gelooven en zijn bovendien immuun ge worden voor het nationaal-socialisme, dat den Oostenrijker innerlyk steeds vreemd zal blyven. De natlonaal-socialistische propaganda, die in deze dagen niets beters kon vinden, clan liet insmijten van winkelruiten van .'oodsche zaken, heeft hiermede weer blijk gegeven van een zeldzaam ongelukkige hand. Wordt een enkele keer een belhamel opgebracht, dan is het tien tegen één. dat éen van de drie heeren: Glaise-Horstenau, Pembaur of Seisse-Inquardt zijn invrijheid stelling binnen 24 uur bewerkt en de agent die zijn plicht heeft gedaan, loopt kans op straat te worden gezet. Is het onder deze omstandigheden een wonder, dat de politie, die, nadat Fey er met een yzeren vuist de nationaal-socialis- tische cellen had uitgeroeid, weer aan spraak kon maken op haar ouden eerenaam de beste der wereld te zyn niet meer weet wat haar te doen staat en eveneens verbitterd en onzeker wordt. Er heerscht ontegenzeggelyk een algemeene radeloos heid in het land, maar ik weiger absoluut in te stemmen in het groote koor dierge nen, die den toestand reeds reddeloos noe men. Nog zyn er enkele menschen, die al of misschien wel omdat zy op het oogen blik geen actieve rol spelen, het vertrou wen hebben van het volk, dat van hun alle heil verwacht. En dat heil ziet een steeds grooter wordende massa steeds meer in de terugkeer van den wettigen monarch. Daarom klonk dit jaar de Kerstboodschap uit in den roep: Geeft ons onzen keizer terug! Wie dezen roep niet zal willen hoo ren, zal op "een goeden dag moeten vast stellen, dat de ontwikkeling over hem heen Is gegaan, daar de elementaire wil van het volk sterker is dan ambtelyke verklaringen en communiqué's over niet-actualiteit. (Nadruk verboden). BRAND IN EEN TEHUIS VOOR ZWAKZINNIGEN. In een gesticht voor zwakzinnigen te Montredon bij ie Puy (Frankrijk) is brand uitgebroken. Het geheele gebouw, waarin 135 menschen verpleegd werden, is ver nield. Vyf patiënten, die in cellen waren opge sloten, heeft men niet tydig kunnen red den. Zy kwamen in de vlammen om. VIER PERSONEN BIJ EEN AUTO ONGELUK OMGEKOMEN. Bii Salo aan het Gardameer (Italië) is door onbekende oorzaak een auto in een kanaal gereden. De vier inzittenden zijn verdronken. De auto werd door de stroomdng enkele honderden nieters meegesleurd en het on geluk werd eerst na eenige uren ontdekt door een nachtwaker, die de brandende lampen van de auto nog onder water zag. MUSSOLINI WEDEROM GROOTVADER. Hedenmorgen heeft de vrouw van Vit- torio Mussolini zoon van den Duce het leven geschonken aan een knaapje, dat den naam Guido zal krijgen. De toestand van moeder en kind is uitstekend. Musso lini heeft met groote blijdschap van het heugelyke feit kennis genomen. TURKSCH DORP DOOR BRAND VERWOEST. Het in centraal Anatolië gelegen dorpje Geul is in zyn geheel een prooi der vlam men geworden. Vijf dorpsbewoners, onder wie één vrouw, hebben hierbij het leven verloren, en tevens is veel vee omgekomen. In totaal werden 66 huizen met den grond gelijk gemaakt. Ongeveer 800 menschen zijn dakloos. DUITSCH SCHIP GEZONKEN. Ten gevolge van den dikken mist zyn Vrydagavond het 1108 br. leg. ton metende Engelsche stoomschip „Blyth" en het ver- keersvaartuig „Otto Wulf", dat te Cux- haven thuis behoort, met elkander ln bot sing gekomen. Het Engelsche schip heeft slechts weinig schade opgeloopen. De „Otto Wulf" is ge zonken, de opvarenden konden evenwel worden gered. TWEE ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Op den weg door liet bosch van Fon- tainebleau, waar een dikke mist hing, zyn Vrydagavond drie auto's met elkaar in bot sing gekomen, tengevolge waarvan er twee' ln brand vlogen. Eén persoon kwam hierbij om het leven, terwijl zes gewonden naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Nabij Dijon zyn twee auto's met groote snelheid op elkaar ingereden, waarbij een vrouw gedood en drie andere inzittenden zeer ernstig gewond werden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat een der wagens een sprong van ongeveer der tig meter maakte. VORSTELIJKE VERLOVING. Men kondigt de verloving aan van aarts hertogin Kira, dochter van aartshertog Cyriel van Rusland, met prins Ludwig Fer dinand van Pruisen, den tweeden zoon van den ex-kroonprins. Van deze voorgenomen verloving zal echter eerst dan officieel kennis worden gegeven, wanneer ex-keizer Willem II er zijn goedkeuring aan gehecht heeft. De aartshertogin is 28 jaar oud. KERSTONGEVALLEN IN AMERIKA. Vele dooden en gewonden. In het Oosten van de Vereenigde Staten zyn eenige ongelukken gebeurd, die aan verscheiden personen het leven hebben gekost. Bij Wellsburg in West-Virginia reed een auto. waarin zes jongelieden ge zeten waren, die met Kerstverlof uit Hous ton kwamen, in het water. Alle inzittenden kwamen om het leven Te Pittsburg zyn een locomotief en een tender van een 15 meter hoogen spoordijk gereden. Zij kwa men in een straat terecht; twee personen werden gedood, zeven gewond. Te Turner in Maine werd een huis. waal van de bewoners het Kerstfeest vierden, m de asch gelegd. In totaal bevonden zien twintig nienschen ln het pand. Twee kin deren en drie volwassenen kwamen om h>ep leven. Twee personen, die tc hulp wilden snellen, liepen ernstige brandwonden op. Voorts zijn er 132 slachtoffers gevallen by verkeersongevallen. o4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14