WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kerstboodschappen LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 27 December 1937 De Vereenigde Staten aanvaarden yoorloopig Japan's nota inzake de Panay Luchtaanvallen! Redactie1507 Directie en Administr. 2500 De Japanners over de Gele Rivier RECHTZAKEN De Paus tegen Duitschland Berichten vorige oplage Onze Telefoonnummers: Hirota. de Japansche minister van bui- tenlandsohe zaken, heeft Vrijdag, gelijk ge meld, den Amerikaanschen ambassadeur het antwoord van Japan overhandigd op de nota nopens het incident met de „Panay". Met een herinnering aan de nota. welke hij op 14 Dec. aan den ambassadeur ter hand stelde en de nota. welke Grew hem bijna tegelijkertijd overhandigde, zegt Hirota ..Wat betreft de omstandigheden, welke het ongelukkige incident betreffen, wensch ik te verklaren, dat weliswaar in de nota van de Ver. Staten verklaard wordt, dat het incident voortvloeide uit de minachting van de Amerikaansche rechten door de ge wapende Japansche strijdkrachten, doch dat het geheel te wijten was aan een mis vatting. gelijk uiteengezet in mijn boven genoemde nota. ..Als resultaat van een nauwgezet onder zoek. dat sindsdien op alle mogelijke ma nieren is voortgezet om de ware oorzaken te ontdekken, staat thans volkomen vast. dat de aanval volkomen onbedoeld ge schied is. „Ik vertrouw, dat dit Uwe Excellentie vol komen duidelijk is gemaakt, door de gede tailleerde uiteenzetting op 23 December aan u verstrekt door onze maritieme en mil- litaire autoriteiten. Met een verwijzing naai de beide punten van het verzoek, genoemd in de nota van Uwe Excellentie, n.l. de uit drukking van leedwezen en de schadever goeding, behoeft geen woord te worden toegevoegd aan hetgeen gezegd wordt in mijn reeds genoemde nota. Wat betreft de verzekering, dat der gelijke incidenten in de toekomst voor komen zullen worden, wensch ik Uwe Excellentie mede te deelen, dat de Ja pansche vloot strenge orders heeft ge kregen de grootste voorzichtigheid te betrachten in ieder gebied, waar zich oorlogsschepen of andere schepen van Amerikaansche nationaliteit of van andere derde mogendheden bevinden, teneinde dergelijke vergissingen ook met prijsgeving van strategische voor deden in den aanval op Chineesche krachten, te voorkomen. Voorts zijn orders gegeven aan alle auto riteiten van leger, vloot en ministerie van buitenlandsche zaken de meerdere malen gegeven aanwijzingen omtrent het eerbie digen van rechten en belangen van derde mogendheden, in de toekomst nog in meer dere mate strikt op te volgen. De Japansche regeering bestudeert met zorg iedere mogelijkheid om de bovenge noemde maatregelen met grooter nauwkeu righeid te doen toepassen en heeft reeds stappen genomen om in nauwer contact met de Amerikaansche autoriteiten in de gebieden waar Amerikaansche bezittingen zijn of waar zich Amerikaansche onderda nen bevinden betere samenwerking met de Amerikaansche autoriteiten ter plaatse te verkrijgen. Hoewel de aanval op de Amerikaan sche en andere oorlogsschepen op een misverstand berustte, gelijk reeds is uiteengezet, is de commandant van de luchtmacht, die bij het incident betrok ken was, onmiddellijk van zijn post teruggeroepen wegens het treffen van onvoldoende voorzorgsmaatregelen. Voorts zal overeenkomstig de wet de zaak behandeld worden tegen de staf officieren van de vloot en den comman dant van het vliegtuig-esquadrille. De Japansche regeering heeft op deze wijze alle maatregelen genomen om het voorkomen van incidenten als het onder havige incident tegen te gaan. Het behoeft nauwelijks nader uiteengezet te worden, dat de maatregel van het ont slag van den commandant van de lucht macht een zeer speciale beteekenis heeft. Ik hoop ten zeerste, dat het feit van dezen drastischen maatregel door de regeering van de Vereenigde Staten ten volle gewaardeerd zal worden en dat zij zal begrijpen, dat deze maatregel is genomen als een gevolg van den ern- stigen wensch van de Japansche regee ring de belangen en de rechten van de Vereenigde Staten en andere mogend heden ten volle te eerbiedigen. Amerika bevredigd. Green heeft daarop gisteren een nota overhandigd, waarin o.a. wordt gezegd: „De regeering der Vereen. Staten heeft met tevredenheid den spoed gadegeslagen, waarmee Japan de nota van 14 December heeft beantwoord, waarin het, terwijl het zijn verantwoordelijkheid voor het incident met de „Panay" toegaf, uiting gaf aan zijn leedwezen en schadevergoeding aanbood. De regeering der Vereenigde Staten is van meening. dat het Japansche verslag over de getroffen maatregelen beantwoordt aan den Amerikaanschen eisch, uiteengezet in de nota van 14 December. Wat de oorzaken en de omstandigheden van het incident be- treit: de Japansche regeering heeft in de nota van 14 December mededeeling gedaan .van de slotsom, waartoe zij gekomen is. In ciit opzicht handhaaft de Amerikaansche regeering de conclusies van haar onderzoek, waarvan een copie naar Tokio is gezonden. De regeering der Vereenigde Staten spreekt de hoop uit, dat de door Japan genomen maatregelen toereikend zullen zijn om nieuwe aanvallen of onwettige inmengingen door de Japansche auto riteiten of strijdkrachten tegen Ameri kaansche burgers, belangen en goede ren te voorkomen." Ontspanning in de betrekkingen. De Amerikaansche nota, aldus meldt men, maakt een einde aan de Amerikaansch-Ja pansche diplomatieke spanning, zonder evenwel het incident te sluiten. Daar de door Japan te betalen schadevergoeding nog vastgesteld moet worden en het ver trouwen der Amerikaansche regeering in de Japansche beloften beperkt blijft, zooals uit de laatste zinsnede van de nota blijkt, zal Washington het Japansche optreden in China met de grootste aandacht blijven volgen. Niettemin zal de nota bijdragen tot kal meering der gemoederen in de Vereenigde Staten, althans voor enkele dagen, hetgeen van belang is in verband met de aanstaande vertooning van de film, die het publiek met alle bijzonderheden van het bombardement der „Panay" bekend zal maken. Men is verder van meening, dat de nota beschouwd kan worden als de eerste stap op den weg naar versterking der diplomatieke samen werking tusschen Amerika en de andere onderteekenaars van het negen-mogend- heden verdrag. zoodat men een gemeen schappelijk standpunt zou kunnen voorbe reiden voor het geval Japan zich aan nieuwe incidenten zou schuldig maken. Japanners dringen een Britsche missieschool binnen. Japansche soldaten hebben een over val gepleegd op de Britsche Anglicaan- sohe missie-school te Peking. Zij dron gen het huis binnen van het Chineesche schoolhoofd, waar zij zich meester maakten van particuliere papieren. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Toen zij vertrokken, namen de Japan ners het schoolhoofd mede. Deze be vindt zich thans in hechtenis. De be schuldigingen. welke tegen hem worden ingebracht, zijn echter niet bekend. Onderzoek op Japansche visschersschepen. Naar verluidt, heeft het flottielje torpe dojagers, dat voor de kust van Zuid-Cali- fornië kruist, een onderzoek ingesteld aan boord van verscheidene Japansche vis- schersvaartuigen. Hierbij zou men in de ruimen van eenige van deze. oogenschijn- lijk onschuldige treilers, torpedolanceer- buizen hebben gevonden, die volgens ma rinekringen in eenige minuten gemonteerd zouden kunnen worden. Het is echter niet mogelijk, een bevestiging van deze geruch ten te verkrijgen. De Japanneezen over de Gele Rivier. Gemeld wordt, dat de Japansche strijdkrachten over de Gele Rivier Sjantoen binnentrekken op weg naar Tsingtau, dat thans ook wordt geblok keerd. Drie oorlogsschepen der Amerikaansche vloot bevinden zich in de Golf van Kiausjau om zoo noodlg direct de Amerikaansche onderdanen een driehonderdtal te evacueeren, wanneer te Tsingtau gevechten mochten uitbreken. Het overschrijden der Gele Rivier op enkele mijlen afstands van Tsinan-foe is het Japansche antwoord op de vernielin gen, welke verleden week te Tsingtau zijn aangericht aan Japansche eigendommen, die in het geheel een paar honderd millioen guldens schade zouden hebben opgeloopen. Er zijn ook drie Britsche oorlogsbodems in de buurt van Tsingtau. Van het gevechtsterrein. Rond Hangtsjin heerscht onzekerheid. De Japanners beweren deze stad te hebben genomen, de Chineezen ontkennen dit, te vens gewagmakend van enkele successen der Chineesche vrijsoharen. Sovjet-Russisch onderdaan door bomaanslag gewond. Een onbekende heeft te Sjanghai een handgranaat geworpen in de woning van den vroegeren employé van den Oost-Chl- neeschen spoorweg. Drury, een sovjet-Rus sisch onderdaan. Drury werd licht gewond en de materieele schade is van geringe be teekenis. De dader wist te ontkomen. Dit is in eenige weken tijds de vierde aanslag op sovjet-Russische organisaties en persoon lijkheden te Sjanghai. en U zult 's morgens „kiplekker*- uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafsehoiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's LeverpilletjeB, verkrijgbaar bU apothekers en drogisten ln flacons van 0.75. 2412 «ngez. Mcd.) HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Vernieling. Voor den Haarlemschen politierechter stonden terecht de 19-jarige bloembollen- kweeker P. P. A. C. en de 20-jarige bloem bollenknecht C. P. uit Haarlemmermeer, wegens vernieling. Zij hadden tegen de deur van de woning van den 80-jarigen van D. geschopt waardoor deze beschadigd werd. Beide verdachten bekenden. De officier van justitie eischte tegen beiden een geldboete van f. 8 subs. 4 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde hen tot een geldboete van f. 7.50 subs. 6 dagen hechtenis. De 18-jarige visscher N. van B. uit Kat wijk aan Zee stond terecht, omdat hij op 20 September te IJmuiden met zijn vuist een ruit heeft stukgeslagen van een perceel in de Prins-Hendrikstraat. Verdachte be- kende. De officier van justitie eischte een geld boete van f. 15 subs. 9 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 12 subs. 9 dagen hech tenis. Mishandeling. De brandstoffenhandelaar J. B. uit Hoofd dorp had den Rijkscontroleur der Land- bouw-crisis-wet D. Roodenburg uit Zwa- nenburg een klap in het gezicht gegeven. De officier eischte een geldboete van f. 15 subs. 9 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde tot een geldboete van - subs. 6 dagen hechtenis. In antwoord op de Kerstwenschen van de kardinalen heeft de Paus met klem ge protesteerd tegen de godsdienstvervolging ln Duitschland. Hij zeide: „Wij moeten aan ons woord van dank enkele opmerkingen toevoegen, en wel een opmerking over feiten en een over begin selen, en ten slotte moeten wij een woord van protest laten hooren, van ernstig pro test. Wat de feiten aangaat moet gecon stateerd worden, dat er in Duitschland een ware godsdienstvervolging bestaat, in weerwil van beweringen van het tegendeel. Sedert langen tijd tracht men de feiten te verdraaien, maar niettemin blijven de feiten bestaan; zij zijn smartelijk vanwege hun moreelc beteekenis en omdat zij op zulk een groot gebied betrekking hebben. Wij willen de dingen zeggen zooals zij zijn en wij willen niet dat van ons gezegd kan worden wat eens in een tijd van groote decadentie is gezegd: „Wij heb ben de zaken zelfs niet bij haar waren naam genoemd". Dit in het oog houdend zeggen wij: Er is in Duitschland een vervolging, zoo ern stig als zij er nog maar zelden ls geweest, vreeselijk en geweldig in haar noodlottige gevolgen. Het is droevig, dat het gezegd moet worden, maar het ontbreekt bij die vervolging niet aan ruwheden, aan geweld, aan hinderlagen en aan leugens. Wij willen niet te lang stilstaan bij deze zoo smartelijke gebeurtenissen; we willen terugkeeren tot het Duitschland dat ons zoo dierbaar is. gelijk de geheeie wereld heel goed weet. Weinig landen zijn ons zoo goed bekend als Duitschland met zijn veel zijdig leven op geestelijk en sociaal gebied. Daarom is het dubbel droevig voor ons^te moeten constateeren, dat men er blijft voortgaan te zondigen tegen de waarheid. Die waarheid raakt, niet alleen ons per soonlijk. maar zij raakt alles wat ons heilig is en waarvoor wij jegens God en men- schen verantwoordelijk zijn. Wij bedoelen de katholieke hiërarchie, den katholieken godsdienst, Gods heilige kerk. Men zegt. dat de katholieke godsdienst niet meer is wat hij is geweest, maar dat hij aan politiek is gaan doen, ja den gods dienst heeft verontachtzaamd voor de po litiek. Die beweerde politieke activiteit wordt aangevoerd ter rechtvaardiging van de vervolging, alsof deze een verdedigings middel ware". „Christus", zoo zeide de Paus verser, „heeft dezelfde beschuldiging te verduren gehad, toen hij voor Pilatus werd gebracht cn hem verweten werd, dat hij een vijand van den keizer zou zijn. Daarop luidt Pi latus' vraag: „Zijt gij dan een koning?" Hij bedoelde klaarblijkelijk een politieker, koning, die Palestina in opschudding zou willen brengen Daarop heeft de Heer. met de kalmte die Zijn Goddelijk woord eigen l was, ontkennend geantwoord: „Mijn ko- I ninkrljk is niet van deze wereld. Als mijn koninkrijk van deze wereld was, dan zou den mijn dienaren voor mij gestreaen heb ben". Hetzelfde zouden wij thans kunnen zeggen", ging de Paus voort, „als wij aan politiek deden, zou de wereld, die zooveel over bewapening cn oorlog spreekt ons te hulp komen. Nu herhalen wij de woorden van Christus: „Mijn rijk is niet van deze wereld". Wij denken niet aan politiek, zoo als Christus niet op aarde kwam om aan politiek te doen. mar om de waarheid ge tuigenis te geven, de waarheid, welke de wereld zoo weinig waardeert. Wij willen het voor de ooren der geheeie wereld uitroepen: Wij doen niet aan poli tiek. Dat is het woord over beginselen, dat ik zou willen spreken. De kerk is uitslui tend religieus. Wat wij nastreven is slechts, dat elke ge wone burger zijn burgerlijk leven in over eenstemming brenge met de wet van God. met de wet van Christus Is dat godsdienst of politiek? Wij willen alleen, dat ook in het burgerlijk leven, in het gemeenschap pelijke en sociale leven, de rechten Gods geëerbiedigd worden, wijl die tevens de rechten der menschen zijn. Dat doet de kerk nu ep dat heeft zij altijd gedaan, en als sommigen het tegendeel beweren, is dat in strijd met de waarheid. Dat doet ons het meeste leed. dat men ons er van beschuldigt den godsdienst te misbruiken; men kan zich geen ernstiger beschuldiging indenken dan die. dat de godsdienst voor politieke doeleinden wordt misbruikt; dan dezen laster, gericht tegen de geestelijkheid, tegen zooveel goede ge- loovigen, die altijd bereid zijn Gods wet te gehoorzamen en een goed christelijk le ven te leiden, die uitstekende burgers zijn juist omdat zij zich bewust zijn van hun burgerlijke en sociale plichten en niet al leen hun verantwoordelijkheid jegens de menschen kennen, maar ook die jegens God. Ieder die het zien wil", zoo besloot de Paus, „ziet het. dat wij niet aan politiek, maar louter aan godsdienst doen en wie de waarheid wallen vernemen. behoeve slechts te zien naar zoovele priesters, die van de vervolging hebben te lijden en evenzeer gebukt gaan onder den laster. Wij smeeken God om hulp voor hen, niet alleen voor de vervolgden in het land, dat wij noemden, maar ook voor de vervolgden in andere landen". In Duitschland is deze boodschap van den Paus niet gepubliceerd. Men legt er daar nog eens den nadruk op, dat Duitschland in werkelijkheid het feest van den vrede viert en de harmonie niet door het een of andere betoog wil verstoren. Men verwijt het hoofd der kerk door met-opportune betoogen den heiligen vrede te verstoren. De geheeie Duitsche pers legt er den nadruk op dat het nationaal-socia- iisme actief en werkelijk positief Christen dom is. Koning George VI Koning George VI heeft een korte radio toespraak gehouden, waarin hij, na een korte verwijzing naar de kerstboodschap pen zijns vaders op dezen Eersten Kerstdag sinds de kroning zijn dankbaarheid en die der koningin tot uitdrukking wenschte te rengen voor de aanhankelijkheid en trouw der volkeren van het rijk „gedurende dit heele onvergetelijke jaar, dat zijn einde na dert". Na gesproken te hebben over de ..schaduwen van vijandschap en vrees", die zich uitstrekken over verschillende deelen der wereld, zeide de koning: „Laten wij ons keeren naar de boodschap van vrede en goedheid, die Kerstmis ons brengt. Laten wij zoo handelen, dat deze geest ten slotte zegeviert en dat elk onzer helpt er den sluitsteen van ons dagelijksche leven van te maken". Tenslotte wenschte de koning den onderdanen van het Britsche rijk ge zondheid en voorspoed met den zegen Gods in de komende jaren. Hess voor de radio. De plaatsvervanger van den Fuehrer. Rudolf Hess. heeft een radiorede gehouden waarin hij o.a. zeide: In de jaren van het nieuwe regiem .s een gevoel herleefd, dat juist op Kerstavond zoo sterk tot ons spreekt: het gevoel van vrede in veiligheid. Daarbij weten wij. ook de man en de vrouw van andere volken willen den oorlog niet. Ook zij willen rust, vreedzamen arbeid en een opbouwend le ven. Het verlangen naar vrede van de flinke en fatsoenlijke menschen van alle cultuurnaties is heden ten dage een der krachtigste waarborgen voor de rust in Europa. Wij zullen, zoo zeide Hess verder, onze vriendschappelijke betrekkingen met de landen die van goeden wil zijn. bevorderen en niet moede worden, onzen strijd v°°r een fatsoenlijk menschdom tegen de bols jewistische moordenaarsclique voort te 7fittGn Evenals elk jaar heeft Hitler ook nu te München een Kerstfeestv'ienng in den kling van zijn oude partijgenooten meege maakt. In den Löwenbraukeller werd een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt waarbij Hitler een lange redevoering hield over den strijd van het verleden en de taak die de toekomst het Duhsche volk stelt. Benesj optimistisch over 1938 De president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, dr. Benesj, heeft voor de radio tot zijn volk gesproken. „Indien ik het jaar 1936 zie als een jaar van zware crisis", zoo sprak hij, „en het jaar 1937 als een jaar van krachtmetingen, aan lijkt mij het jaar 1938 te worden een jaar van besprekingen en tenslotte van op zijn minst gedeeltelijke overeenstemmin gen, welke kunnen leiden tot meer vast omlijnde verdragen, welke althans ^den vrede ln Europa waarlijk waarborgen. De president herinnerde voorts aan het feit. dat de republiek het volgende jaar zijn twintigjarig bestaan zal vieren. Onderstaande berichten werden reeds irf een deel van onze vorige oplaag geplaatst. STADSNIEUWS. Begrafenisplechtigheid jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, Een tiental bloemstukken werd aan de baar vooraf gedragen w.o. een groote krans van de Johanniter-Orde. Aan de groeve werd uitsluitend het woord gevoerd door ds. W. A. B. ten Kate, Herv. Predikant te Wassenaar, die zeide, dat het de meermalen uitgesproken wensch van den overledene is geweest, dat aan zijn graf niet of zoo weinig mogelijk zou worden gespro ken. Jhr. de Gijselaar heeft ook onze eere- prijzingen niet noodig om in onze harten voort te leven. Hij heeft zijn naam inge- grift in de geschiedenis door de wijze, waarop hij zijn burgemeesterschap heeft vervuld. Hij heeft zich in hooge mate ver dienstelijk gemaakt jegens zijn land ea gemeente en als predikant der Herv. Gem, van Wassenaar kan spr. getuigen, dat jhr. De Gijselaar de Ned. Herv. Kerk en haar gemeente hartelijk liefhad. Spr dankt voor den betoonden rouw en zegt, dat óns hart dit hart niet zal verge ten. In groote sympathie, aldus spr. gaan onze gedachten uit naar mevr. De Gijse laar. voor wie wij de vertroostingen Gods vragen. Gevolg gevende aan een verzoek van den ontslapene, wil spr. eindigen met uit het Woord van God voor te lezen het lied van den Goeden Herder, psalm 23: „De Heer ls mijn Herder, Mij zal niets ontbreken". Spr. besloot met het uitspreken der be- aardingsformule en het bidden van het Onze Vader. Een zwager van den ontslapene, de heer Viruly, dankte voor hetgeen de overledene voor zijn familie heeft beteekend en voor de betoonde belangstelling. BINNENLAND. Wederom publicaties uit eeri geheime raadsvergadering. Thans in Noord-Holland. De gemeenten Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Oud- Karspel en St. Pancras hebben gezamen lijk een lichtbedrijf. Dit bedrijf zal waar schijnlijk worden overgedragen aan het P.E.N. De voorwaarden van overdracht zijn door de burgemeesters Dinsdag, onder ge heimhouding, aan de raadsleden meege deeld. Woensdag en gisteren werden deze voorwaarden in verschillende bladen ge publiceerd. In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergaderingen van Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk hebben de burge meesters en wethouders aan de raadsle den de vraag gesteld of zij van deze stuk ken aan den betrokken correspondent me dedeeling hadden gedaan. Allen hebben daarop ontkennend geantwoord, waarop is medegedeeld, dat de justitie de zaak ver der zal onderzoeken. In Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St. Pancras moet nog gemeenteraad wor den gehouden en men kan verwachten, dat daar door de burgemeesters dezelfde vragen zullen worden gesteld (op 2 lijnen) Otto von Habsburg De liberale „Esti Kurlr" te Boekarest geeft een boodschap van Otto von Habs burg weer, voorzien van een portret van den schrijver in de oude Oostenrijksche uniform. Behalve herinneringen aan ex- keizer Karei geeft Otto en dementi van geruchten dat hij aspiraties naar den Spaanschen troon zou hebben. Otto ver klaart zich tegen elke politiek van avon tuur, maar zegt voorstander te zijn eener politiek van daden daar woorden alleen geen beslissing kunnen brengen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De Kerstweek kenmerkt zich gewoonlijk door een zeer stillen handel in gebruiksvee en daarom zijn dan ook steeds de aanvoe ren gering, doch wat er de oorzaak van is, valt moeilijk te zeggen, maar deze week was er vrijwel overal nog een tamelijk groot aanbod en in verhouding ook voldoende vraag, zoodat de prijzen over de geheeie linie zeer vast bleven. We vermoeden, dat door het mond- en klauwzeer de naj aars- handel wat is opgehouden. De markt was hier ter plaatse minder druk, daar ook te Utrecht markt werd ge houden; niettegenstaande was er toch nog wel wat handel gedaan tegen onveranderde prijzen. De slachtveemarkt hield zich in de afge- foopen week ook zeer goed. De aanvoeren waren vrij normaal en alles kon goed wor den geplaatst. Prima kwaliteiten waren ruim zoo duur dan de vorige week. De afloop was bij zeer kleinen aanvoer toch zeer fiauw. Er waren weinig koopers. In den vleeschhandel ging het minder gunstig. Er bleef nog veel onverkocht, mede doordat uit Denemarken wat meer was aangeboden. Ook bleef er veel kalfsvleesch onver kocht. zoodat we kunnen verwachten, dat de dure markt niet zal stand houden. Met Kerstmis wordt er toch gewoonlijk niet veel kalfsvleesch gekocht. De nuchtere kalveren-markt was over de geheeie linie weer vlot en tamelijk duur; vooral de zwaardere soorten. Ook voor gras kalveren voor de slacht was een vlotte kooplust, met flink prijshoudende notee ringen. Voor de fokkerij een zeer matige belangstelling. De Wolveemarkt had met het oog op de Kerstdagen ruimer aanbod. In het begin der week was er voor export dan ook wel wat meer vraag, maar wen (waren de prijzen niet beter. De mindere kwaliteiten zelfs eerder iets goedkooper. De vette varkensmarkt had weer een Be vredigend verloop, met weinig verarvdejr prijzen; ofschoon meerendeels een gedruK afloop. Magere varkens voor de fokkerij e mesterij en biggen blijven nog steeds duur. 43

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12