UITLOTING 2 Stoomtrawlers LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 24 December 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS nCEZMN /I I KKIN LUCHTVAART Het zweefvliegtuigongeval bij Alphen. Uit cle Omstreken Uit de Rijnstreek 6 PREDIKBEURTEN. VOOR ZATERDAG 25 EN ZONDAG 26 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Za. voorm. halfelf, ds. (en Gate, Eglise Wallorme: samedt a dix heures et denüe, mr. Bresson (ohoeurs); dimanche a dix heurefc et demie, mr. G. Forget, pasteur a Delft. Evang. Luth. Gem.: Za. v.m. halfelf. ds. Makkink; Zo. voorm. halfelf ds. de Meijere (afscheid). Rem. Geref. Gem.: Za. voorm. halfelf en Zo. voorm. halfelf (jeugddienst met koor), ds. Mispelblom Beijer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Za. voorm. halfelf, dr. Boersema. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10)Za. nam. 6 uur en Zo. nam. 6 uur, ds. Kroon. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn 76); Ma. nam. 8 uur, ds. Ligtenberg van Lisse. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): He den nam. 81/4 uur, Vespers en lof; nachts 12 uur Hoogmis. Za. voorm. halfelf Gez. Mis; Zo. voorm. halfelf, Gez. Mis. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam, 6 uur en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Heerma. Ncd. Herv. Kerk Dorp: Za. voorm. 10 uur, ds. Alkema; Zo. voorm. 10 uur, ds. J. C. Salverda van Hoofddorp; nam. 6 uur, ds. Alkema; Ma. nam. halfvfer, Kerstfeest.' Ned. Herv. Kerk Oost: Za. voorm. 10 uur, ds. van der Linde; nam. halfdrie, Kerst feest; Zo. voorm. 10 uur, ds. Alkema; nam uur, ds. van der Linde, Geref. Kerk: Za. voorm. 10 uur en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Knoppersen. Doopsgee. Kerk: Za. voorb. 10 uur, ds. J. Yntema van Haarlem (koor); Zo. voorm. 10 uur, Kerstfeest der jeugd; nam. 4 uur, Kerstfeest kerkafdeeltng. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. half tóen en nam. half zeven ds. G. Th. van Beuse- kom; Maandag nam. half zeven Kerstfeest Zondagsschool. Geref. Kerk: Za. voorm. half tien ds. Moolhuizen; Zo. voorm. half tien ds. H. Moolhuizen; nam. half zeven leesdienst. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Za. voorm. 9.30 ds. J. Stehouwer namiddag half zeven ds. J. de Bruin; Zo. voorm. half tien ds. J. Stehouwer; nam. half zeven ds. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: Za. nam. half zeven ds. Scheers; Zo. nam. half zeven ds. De Bruin. Kinderkerk „Bethel'; Zo. voorm. 10 uur, de heer Bos. Ned. Herv. Kerk Oudshoornsche weg): Za. voorm. 10 uur. dr. Cannegieter m. zang. koor; Zo. voorm. 10 u„ ds. J. P, Cannegieter Evangelisatie Hooftstraat: Za. voorm. half tien. ds. Vroeglndewelj van Reeuwljk; nam. half zeven de heer A .J. Dekker; Zo. voorm. half tien de heer Scherpenzeel van Nleuwveen; nam. half zeven de A. J. Dek ker. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Za. voorm. half tien en nam. 6 uur de heer v. d. Klis uit Apeldoorn; Zo. voorm. half tien en nam. 6 uur leesdienst. Geref. Kerk (Hooftstraat); Za. voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. J. Hartkamp; Zo. voorm. 10 uur ds. J. Hartkamp; nam. 6 uur ds. G. Mulder van Alphen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Za. 10 uur ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur ds. G. Mul der; Zo. voorm. 10 uur ds. G. Mulder; nam. 6 uur ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (De Rufjterstraat)Za. v.m. 10 uur ds. G. Mulder; nam. 6 uur ds. J. H. A. Bosch; Zo. voorm. 10 uur ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur ds. K. Dronkert van Woubrugge. Lokaal van Mandersloostraat: Za. voorm. half tien leesdienst; nam. 3 uur de heer Redelijkheid van Ouderkerk a.d. LIssel; Zo. voorm. half tien en nam. 6 uur leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. halftien, ds. Klüsener; nam. 6 uur de heer Muller; Zo. v.m. 9.30 en aiam. 6 uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Za. voorm halftien en nam 6 uur en Zo. voorm. halftien en nam. 6 tur, ds. van Dam. Evang. Luth. Kerk: Heden nam. half- twaalf (Kerstnacht), ds. Pel; Za. voorm, 10 tur en Zo. nam. 7 uur, ds. Pel. Geref. Gem.: Za. voorm. halftien en nam. 6 uur en Zo. voorm. halftien en nam. 6 uur leesdienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur en nam. halfvijf (Kerstfeest) en Zo. voorm. halfelf em nam. 7 uur (jeugddienst), ds. Eerhard. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 uur, ds. Krabbe; nam. 5 uur, cand. Appelo; Zo. voorm. 10 uur, cand. Appelo; nam. 5 uur ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 5 uur, en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Ned. Prot. Bond: Za. voorm. halfelf, ds. de Jong van Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 5 tur en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur, d% Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 6 ttr, en Zo. voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. mgwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Za. voorm. [0 en nam. 5 uur en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. halftien, ds. Je Bruijn van Alphen; nam. 2 uur Kerst- 'eest; Zo. voorm. halftien en nam. halfze- ven, ds. Odé. Geref. Kerk: Za. voorm. halftien, ds. jaspers; nam. halfzeven, ds. Dijk van ttiderdorp; Zo. voorm. haltfien en nam. Halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Geref. Kerk (Verbeterde opgave): Za nam. halfzeven, niet ds. Dijk, doch dl'. H. utspers van Koudekerk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur ds. Tichelaar; nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. J H. Mulder van Rotterdam; Zo. voorm. 10 uur, ds. H. Bakker van Amsterdam; nam. 5 uur ds. Tichelaar (Kerstwijding voor kinderen). Geref. Kerk: Za. voorm. halftien, dr. Ruys; nam. 4 uur, ds. H. Krabbe van Hil- legom; Zo. voorm. halftien, dr. Ruys; nam. 4 uur, ds. Visser van Noordwljk Binnen. Ohr. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 5 uur en Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponsteln. Geref. Gem.: Za. voorm. halftien en mam. 4 uur en Zo. voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud. Geref. Gem.: Za. voorm halftien en nam. halfdrie en Zo. voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Zo. voorm. 101/4 uur, ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. halftien en nam. 2 uur, de heer M. van Leeuwen van Maartensdijk; Zo. nam. halftwee, ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven. Geref. Kerk: Za. voorm. halftien, lees dienst; Zo. voorm, halftien, ds. van Dijk van Zevenhoven; nam. halfzeven, lees dienst. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur, en Zo. voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Za. voorm, 10 uur en nam. halfzes, ds. Visser; Zo. voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Bouma van Noordwijk aam Zee. Ned. Prot. Bond: Zo. nam. halfacht, ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur en nam. 5 uur (jeugddienst), ds. Cupedo; Zo. voorm. 10 uur. ds. Scheers van Alphen; nam. 5 uur, ds. Broeyer van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma; Zo. 10 uur, ds. Visser, van Noordwljk Binnen; nam. 5 uur, dr. Ruys van LLsse. Geref. Kerk in H.V.: Za. voorm. 10 en Zo. voorm. 10 uur, ds. Kroon. OUDE WETERING. Ned. Herv Kerk: Za. voorm. halftien, en nam. halfdrie (Kerstfeest) en Zo. voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Za. voorm. halftien en nam. 2 uur (Kerstfeest) en Zo. voorm. half tien. ds. v. d. Bos; nam. halfdrie ,ds. Aal- ders van Lelmuiden. Remonstr. Kerk: Za. voorm. 10 uur, ds. Heyn. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. halftien, ds. P. Pras van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur en Zo. voorm. halftien, de heer van Heyst; nam. 5 uur. ds. H. Stolk van Scheveningen. Kerkzaal: Za. voorm. halftien, de heer van Heyst; nam. 5 uur, ds. J. de Jong van Scheveningen; Zo. voorm. halftien, ds. A. Verwaal van De Kaag; nam. 5 uur, de heer v, Heyst. Ohr. Geref. Kerk: Za. voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst; Zo. voorm. halftien en nam. 5 uur, cand. van der Kils van Apeldoorn. Geref. Kerk (Rapenburg); Za. voorm. half tien ds. Broekstra; nam. 6 uur ds. v. d. Loo; Zo. voorm. half tien ds. v. d. Loo en nam. 6 uur ds. Broekstra. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Za. voorm. half tien ds. v. d. Loo en nam. 6 uur ds. Broekstra; Zo. voorm. half tien ds. Broek stra en nam. 8 uur ds. v. d. Loo. SASSENHEIM. Geref. Kerk (verbeterde opgave): Za. voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuipen VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek; Zo. voorm. 10 uur, ds. de Bel van Warmond; nam. halfzeven, de heer J. F. G. Sierat van Val kenburg. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Za. voorm. 10 uur, ds. Vermet nam. 5 uur ds. Hoekert van Voor burg; Zo. voorm. 10 uur, ds. Fortgens van Voorschoten; nam. 5 uur. ds. Vermet. VOORSCHOTEN. Ned. Herv._Kerk: Za. voorm. 10 (nir. ds. Fortgens; nam. 5 uur, Kerstfeest; Zo. vjn. 10 uur, ds. Fortgens; nam. 5 uur. ds. Ver met van Leidschendam. Geref. Kerk: Za. voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Grecdanus, cand.; Zo. voorm. 10 uur, dezelfde; nam. 5 uur, ds. P. Eeringa van Oegstgeest. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymnxaal Raadhuis)Zo. voorm. halfelf, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. WASSENAAR. Dorpskerk (Aanvulling): Zo. voorm. 10.05 uur, ds. F. K. van Soest van Loosduinen, Kievietkerk: Zo. voorm. 10.05 uur. ds. te Winkel van Den Haag. WOUBRUGGE. Ned. Prot. Bond: Za. nam. 7 uur (Kerst feest), de heer A. Angsnent. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk (Aanvulling)Za. voorm. halftien, ds. van Harten; Zo. voorm. half tien, ds. J. H. Vrielink van Hoogmade. Geref. Kerk: Za. voorm. halftien en nam. halfzeven; ds. W. van Dijk; Zo, voorm. halftien. leesdienst; nam. halfzeven, ds. W. van Dijk. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Sloten (N.H.) (als hulppred.) H. Aalbers, cand. te Ouderkerk a. d. Amstel. Bedankt: Voor Bunnik N. H. E. Grave- meljer te 's-Gravenhage. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort (3e pred.pl.) B. A. Bos te Assen en P. D. Kuiper te Sas- senheim. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar 's-Gravenhage (3e precl.pl.i mej. da. W. S. Wiardi Beekman, cand. en hulppred, aldaar. „Bestuurder Van der Meer treft ernstige blaam", aldus de uit spraak van den Raad voor de Luchtvaart. Op 9 Juli j.l. Is van het zweefvliegtuig RH 61 bestuurd door J. van der Meer, in de nabijheid van Alphen, bij het komen uit een wolk. waarin eenigen tijd blind was gevlo gen, een deel van den linkervleugel afge broken. Bij de uitgevoerde noodlanding liep het zweefvliegtuig nog eenige verdere schade op, doch de bestuurder bleef ongedeerd. De raad voor de luchtvaart heeft naar aanjeiding hiervan een onderzoek Ingesteld, hetwelk tot de volgende uitspraak van dit college heeft geleid: De raad is van oordeel, dat de aanleiding tot het ongeval is gelegen in de omstandig heid, dat de bestuurder van der Meer, die slechts geringe oefening in het blindvlie- gen had gehad en ook weinig practische er varing bezat omtrent de ln de wolken voor komende luchtstroomingen, heeft blindge- vlogen met een zweefvliegtuig, dat niet voorzien was van een bllndvlieglnstrument. Door een en ander ls het zweefvliegtuig in een abnormalen vliegtoestand geraakt. Ook al bestaat ter zake geen wette lijk voorschrift, zoo acht de raad het niettemin niet verantwoord met zweef vliegtuigen vluchten zonder zicht uit te voeren. Van den houder van een zweef- vliegbewijs, en zeer zeker van een in structeur, mag worden verwacht, dat hij bij het uitvoeren van vluchten de noodige voorzichtigheid betracht en geen risico's neemt, welke op grond van de algemeene ervaringsregelen ais on verantwoord moeten worden beschouwd. Te dezen opzichte treft Van der Meer ernstige blaam. De onmiddellijke oorzaak van het ongeval moet worden geacht te zijn gelegen ln het breken van den vleugel tengevolge van het optreden van overmatige belastingen door het uitvoeren van in verband met de zeer hooge snelheid minder juiste, vrij „ruwe" stuurbewegingen, toen de bestuurder, nadat hij blindvllegende in een abnormalen vlieg toestand was geraakt, in den normalen vliegtoestand trachtte terug te komen. Te vens is waarschijnlijk van invloed geweest de omstandigheid, dat het zweefvliegtuig niet van een stabilo was voorzien, waardoor de besturing minder gemakkelijk was dan die van het hier te lande veel gebruikte type Grunau Baby. Zooals reeds hierboven is vermeld, heeft van der Meer, zonder dat hij uitgerust was met een deugdelijk valscherm, een vlieg- tuigsleepvlucht gemaakt, hoewel hij wist, dat hij aldus in strijd met het bepaalde in artikel 16, lid 1 sub f van de regeling toe zicht zweefvliegtuigen 1936 handelde. Welis waar heeft van der Meer voor de vlucht aan de N.V. Nederlandsch Instituut voor zweef vliegen een valscherm gevraagd, doch toen het eenige apparaat van het instituut niet beschikbaar bleek, had hij niet in strijd met het bestaande voorschrift mogen starten. De berechting van de overtreding van dit wettelijk voorschrift behoort echter niet tot de bevoegdheid van den raad. En waar het niet medevoeren van een valscherm niet in verband staat met het ongeval, is er voor den raad geen aanleiding een tuchtmaat regel in overweging te nemen, wel voor de uitspraak, dat Van der Meer ook te dezer zake, ernstige blaam treft. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering A.R. Propagandaclub. De A.R. Prop-club „Groen van Prinsterer" hield haar 13e jaarvergadering. De voorzit ter opende en wees op het gevaar van ver slapping na een tijd van hoogspanning en wekte op tot vernieuwde activiteit. De secr. bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat tijdens de verkiezing veel werk verricht werd. Het ledental bedraagt thans 66. Ook het financieel overzicht van den penning meester, den heer Jac. Zuyderduyn, luidde gunstig. Ondanks de groote uitgaven tij dens de verkiezing is er nog een batig saldo De heer Jac. Zuyderduyn werd als be stuurslid herkozen en ln de plaats van den heer H. Noort, die wegens drukke werk zaamheden had bedankt, werd gekozen de heer P. van der Perk Jzn. Hierna behandelde de heer C. Zuyder duyn Jr. het onderwerp: „Valsche en ware Democratie". Spr. zette het onderscheid tusschen valsche en ware democratie uit een, daarbij duidelijk doen uitkomend het democratisch karakter der A. R. partij. Op deze van veel studie getuigende Inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot het instellen van een lectuur- fonds. Na rondvraag' volgde sluiting met dankgebed. raad aan op verlaging der meterhuren. D» wethouder der bedrijven, de heer J. van Gelderen gaf te kennen, dat zulks nog niet mogelijk is, doch wanneer dat eenigs- zlns kan zal daartoe worden overgegaan. De bedrijvenbegrootingen werden hierna/ met alg. st. aangenomen. Vervolgens was aan de orde de gemeente- begrooting dienst 1938. De commisie van onderzoek bracht het college van B. en W. en den secretaris der gemeente hulde voor de correcte en overzichtelijke wijze van samenstelling der begrooting. Met het ge voerde financieele beleid kon de commissie zich ln het algemeen vereenigen. Een groot aantal leden nam hierop deel aan de algemeene beschouwingen, die on geveer 3 uren in beslag namen. Een voorstel van de heeren Noest en 't Hart om de subsidie voor de Burgerwacht te schrappen en deze post te bestemmen voor luchtbescherming werd afgewezen met de stemmen tegen van de heeren W. de Ruter, P. D. Noest en L. 't Hart. waarop de gemeentebegrootlng. na toelichting door den voorzitter en wethouders, werd aan genomen. De raad hechte zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. tot bepaling van het bedrag per leerling voor openbaar L.O. voor het jaar 1938. Dit werd bepaald op f. 9 50 per leerling voor het gewoon openb. L.O. en f. 21 per leerling voor uitgebr. L.O. Na rondvraag volgde sluiting dezer ver gadering. die circa 6 uur had geduurd. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee, deelen aan belangheb benden mede, dat de volgende Obligatien zijn UITGELOOT. - Van de 4 »/o leening 1921 „Aanik. Oude Kerk" de Nos. 4 - 155 - 172 en 198 a f. 250.—; van de 4 »/o leening 1923 .Restauratie Oude Kerk" de Nos. 312 - 340 - 348 èi f. 250.en van dezelfde leening de Nos. 61 - 68 - 90 k f. 100.—. 3447 Deze stukken zijn betaalbaar per 1 Jan. 1938, evenals de coupons van 1 Januari 1938, verminderd met 2 °/o couponbelasting, bij den Kerkelijken ontvanger, W. Haasnoot, Voorstraat 42, Katwijk aan Zee. TE KOOP, met certificaat. Billijke prijzen. Brieven Bureau van dit Blad onder no. 3442 DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" is gisteravond te half zeven op Schiphol aangekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SCHOEN'REPARATIE. Geachte redactie verzoeke mij beleefd eenige plaatsruimte af te willen staan in uw veel gelezen blad. Ik heb vernamen dat in de gemeenteraadszitting van Maan dag j.l. het voorstel schoenreparatie voor de werkloozen ls aangenomen. Er wordt veel voor de werkloozen gedaan en voor hen ls ook schoenreparatie een uitstekend voorstel geweest Maar bedroevend ls het echter, dat er nu zooveel particuliere schoenmakers door gedupeerd worden. M.i. is er geen mensch, die kan oordeelen over een ander's zaak. of hij wel of geen werkloozen onder zijn klanten heeft. Waarom geen bonnen verstrekt dat iede re werklooze kan gaan naar den schoen maker, dien hij verkiest; zoo gaat het toch ook met de kolenkaarten. Er was dan veel meer tevredenheid onder de schoenmakers die toch al een harden dobber hebben om hethoofd boven water te houden. Als men hun die schrale boterham ook nog ont neemt, waar moet het dan heen? Dat is volgens mijn inzicht uitbreiding der werk loosheid. Het jaar raakt ten einde, de menschen wenschen elkaar vèèl geluk en voorspoed maar voor de Leidsche schoen makers ls het een schrale troosto. EEN ABONNÉ. Ds. C. A. DE BRUIN f In den ouderdom van 75 Jaar is te 's-Gra- venhoge overleden ds. C. A. de Bruin emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. de Bruin werd 23 Augustus 1862 te Leiderdorp, waar zijn vader godsdienst- ouderwijzer was, geboren. Een groot deel van zijn leven stond ds. de Bruin te Pijnacker. KATWIJK AAN ZEE. Filmavond van den Ned. Chr. Fabr.- en Transportarbeidersbond. Deze filmavond werd in de geheel gevulde zaal voor Prot. Belangen gehouden. De voorzitter, de heer W. Kulk, dankte voor de groote opkomst en ging voor in gebed. De heer C. van Baren Jr., uit Den Haag, 2de secretaris van het hoofdbestuur, zette het doel der Chr. vakbeweging uiteen, die den strijd aanbond tegen de S.D. arbeiders beweging; tegen de werkgevers, die slechts aan hun eigen belangen dachten en tegen de lauwheid van eigen geestverwanten. Wij verwierpen, zei spr.. de gedachte van den klassenstrijd en waren van meemng, dat er tusschen werkgever en werknemer toena dering moet gevonden worden. Waarom Chr. vakbeweging? aldus spr. Omdat de Chr. arbeiders zich moeten laten leiden door het licht van Gods woord. Als vakbeweging hebben wij de laatste jaren moeilijke jaren doorleefd. Maar wij hebben ons niet ver gaapt aan den schijn; wij hebben nooit meegedaan aan het opwekken van ver wachtingen; wij hebben soms harde waar heden moeten zeggen. Velen hebben het Ideaal van de Chr. vakbeweging hoog ge houden in de crisisjaren. Er is géén plaats voor moedeloosheid. Het komt er op aan, of wij onzen arbeid'verrichten met ons ge- heele hart. Spr. eindigde met een uitvoerig propagandistisch woord. Vóór de rede van den heer Van Baren was vertoond de Oran- Jefllm en de hoofdfilm „Toegemuurde ver ten". Daarna werden nog eenige kluchtige films vertoond. De voorzitter dankte, waarna de heer Van Baren met dankzegging eindigde. Des middags waren de films voor een 500- tal kinderen gegeven. Kerstwijdingsdienst in het Jeugdhuis. Jonge dames hadden er zorg voor gedra gen, dat in de conversatiezaal van het Jeugdhuis met kaarsen, bloemen en rood papier een echte Kerstsfeer heerschte. De Chr. Jongeliedenvereeniglngen kwamen er bijeen om een wijdingsdienst te houden, naar de liturgie van het Nederl. Jonge lingsverbond. De leiding berustte in handen van candidaat C. J. Lambour. De soli wer den gezongen door mevr. Desjardijn en mevr. Gerritsen, de koorzang door enkele C.J.V.'ers. Eenige Kerstvoordrachten wer den gehouden door mej. Pietje Guyt en Dirk v. d Plas. De heef Lambour sprak over „De drie wijzen uit het Oosten". Ook de solo-zang van mej. Geesje Ravensbergen moet ver meld worden. Met het „Dankt, dankt nu allen God" weid besloten. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De begrooting 1938 goedgekeurd. De raad vergaderde. Ingekomen was een schrijven van mevr. E Pannebakker-Hellingerwerf. die namens haar echtgenoot, eigenaar van de onbe- woonbaar verklaarde woningen, Zuidikade 9. 11 en 15 den raad verzocht den termijn voor ontruiming beëindigend op 20 Dec. j.l. te verlengen. B en W stelden voor den termijn te verlengen tot 20 Mei 1938. De raad ging hiermede accoord. Besloten werd tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1937 in verband met een verhooging subsidie van f. 100 aan den tuinbouwcursus. De begrooting Burgerlijk arnibestuur werd aangenomen. Bii de begrooting gemeente bedrijven drongen de H.H. Noest en Boek LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Regeling met Leiden voor kinderen op U.L.O.-scholen - Regeling inzake hulp verleening bij brand - Aanbesteding onderhoud plantsoenen - Verhuring gemeente-localiteiten - Verhuring ijsbaan. De raad vergaderde. Na een woord gewijd te hebben aan het ongeluk van Prins Bem- hard, deed de voorzitter mededeeüng van ingekomen stukken, w.o. de goedgekeurde begroeting voor 1938. B. en W. deelden verder mede. dat de ijsbaan ls verhuurd voor een jaar aan de ver. „LJssport" voor f.300, met kans op vermindering indien er géén ijs komt. De voorz. deed nog mededeeling van een zoo juist van den Min. van Soc. Zaken ontvangen schrijven, waarbij goedgekeurd werd het bestratingswerk in werkverschaf fing uit te voeren. De heer Van der Wal maakte hiertegen bezwaar. Hij vond niet goed. dat de aan nemers worden uitgeschakeld. Na toelichting zal tot uitvoering in werk verschaffing worden overgegaan. Het werk zal staan onder toezicht van de Ned. Heide- Maatschappij. In bespreking kwam een gemeenschap pelijke regeling met Leiden omtrent toela ting van kinderen op openbare U. L. O- scholen. De gemeente Leiden vroeg een vergoeding van f. 27 per leerling, Ged Sta ten drongen aan op vaststelling van deze regeling. De voorz. deelde bij dit punt mede, dat het hier een onverplichte bijdrage be treft, doch ried aanneming aan, óók omdat de gevraagde vergoeding lager was dan de werkelijke kosten. Ook bestond de moge lijkheid, dat Ged. Staten bij niet-aanne- ming de verplichting op zou leggen: hiertoe waren zij n.l. bevoegd. - Conform besloten. Hierna werd in bespreking gebracht een gemeenschappelijke regeling inzake hulp verleening bij brand. Volgens deze rege ling verleent de brandweer van de ver schillende gemeenten elkaar hulp op tele fonisch verzoek en tegen vergoeding. In de regeling is de bepaling opgenomen, dat de gemeente Leiden bevoegd is hulp te verleenen bij brand aan den Zijldijk, ook zonder voorafgaand verzoek. De regeling werd aangenomen. Een voorstel tot overeenkomst met het destructiebedrijf „Gekro" te Overschie werd werd aangenomen. De vergoeding aan „Gekro" zal bedragen l'/i cent per inwoner en per H.A. Op voorstel van den heer de Haas werd besloten het onderhoud van de plantsoe nen aan te besteden voor drie jaren. In het voorstel van B. en W. werd gesproken van aanbesteding voor 1938. Inzake de verhuring van gemeente- lokaliteiten oordeelde de heer de Haas de bestaande huren te laag. Hij zou er alleen mee accoord kunnen gaan Indien huurders zelf de brandstoffen betaalden. Na toe zegging van den voorzitter dat dit, voor zoover nog niet toegepast, voor alle ver- eenigingen kan worden ingevoerd, werd het voorstel aangenomen. Tot geneesheer voor de vaccinatie ln '38 werd benoemd dr. G. A. de Bruijne. De heer L C. Snel werd herbenoemd tot voorzitter van het Burg Armbestuur. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren F. D. van Wijck, A .Roest, N. Koot, J. B. Blankenstein en mevr. A. J. E. J. Persant Snoep, werden voor drie jaar herbenoemd. Een verzoek van de muziekvereeniging Devote" om subsidie over 1936 werd op voorstel van den voorzitter aangehouden, daar (Devote" bij haar verzoek geen reke ning en verantwoording had ingezonden. Dit zal moeten worden onderzocht. Bij de rondvraag vestigde de heer de Haas de aandacht op het feit dat bij de ijsbaan een tent wordt gebouwd. Hij meende, dat alleen voorzieningen zouden worden getroffen indien een redelijke huurprijs zou kunnen worden bedongen en een bedrag van f. 300 vond hij te laag. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat B. en W. wel van de be dongen huurprijs mededeeling hadden ge daan aan den raad, doch dat deze niet meer bevoegd was om daarop aanmerkin gen te maken. De raad had de bevoegdheid tot regeling van deze zaken overgedragen aan B. en W. en daarop was de instelling van een Sportstichting gevolgd. B. en W. en deze Sportstichting handelen nu deze zaken af en houden den raad van de ge nomen besluiten op de hoogte. Om den raad volledig in te lichten gaf de voorz. een uitvoerige uiteenzetting van de bespre kingen die ten slotte gevoerd hadden tot den bedongen huurprijs. De heer de Haas gaf te kennen, dat er nu wel niets meer aan te doen was. doch dat de raad in het vervolg beter deed niet zoo spoedig bestuursbevoegdheden aan B. en W over te dragen. De voorzitter ver klaarde dat de raad ook geen beter resul taat had kunnen bereiken, omdat de Ver. IJssport" een zeer slechten winter achter den rug heeft en de financiën uitgeput zijn. Hierop ging de raad in geheime zitting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7