LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 December 1937 De plechtige laatste gang van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar Dr. A. BEETS Laatste Berichten Stadsnieuws Een groote menschenmenigte bewees Leiden's oud-burgemeester de laatste eer Binnenland In memoriam BEURSOVERZICHT Buitenland De uitbreidingsplannen der Leidsche Duinwater Mij. Officieel schrijven van den Inspecteur der Domeinen. o Aan het Bestuur der Ver. v. Vreemdelingen verkeer te Katwijk. De voorzitter der Ver. v. Vreemdelingen verkeer te Katwijk aan Zee deelt ons mede, zoo juist van den inspecteur der Domeinen te 's-Gravenhage het volgende offlcieele schrijven te hebben ontvangen Inzake de piannen der L. D. M.: „Naar aanleiding van de door Uw be stuur tegen nevenbedoelde plannen uitge brachte bezwaren draagt de Minister van Financiën mij bij Zijne Excellentie's mis sive d.d. 16 Dec., afd. Domeinen op, U mede te deelen, dat door den Staat aan deze plannen in den huldigen vorm niet zal worden medegewerkt. Het bestuur van de Studentevereeni- ging ter bevordering van de Indonesische kunst, is voor 1937/'38 als volgt samenge steld: B .R. M. Panoelngaskari. voorzitter; R. M. Soerjoletono, vlce-voorzitter; S. Ham- zah secretaris; R. Rozai Koesoema Soehata, penningmeester; W. Zoetemeijer. R. H. Koesna Poeradiredjo en S. Nainggolan, com missarissen. Aan de Leidsche Mode-Vakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor coslu- mière, de dames: H. de Graaff en Chr. van Ispelen. Nederland en Italië. Uiteenzetting van minister Patijn. Voldongen feit moet worden aanvaard. Op de schriftelijke vragen van den heer Wijnkoop in verband met de stappen, door de regeering ondernomen, in zake erken ning van de Italiaansche souvereinrtelt over Abessynië. heeft de minister van bui- tenlandsche zaken mr. Patijn, ais volgt geantwoord Eentgen tijd geleden heeft de regeering aan de regeeringen, die de Oslo-overeen komst hebben geteekend. de vertrouwelijke vraag gesteld, of zij genegen waren een gezamenlfiken stap in zake de feitelijke erkenning van de ItaliaanAche bezetting va:Abessynië te doen bij de regeeringen van Groot-Brittannie en Frankrijk. De be doeling was aan laatstgenoemde regeerin- (ten te vragen, of zij genegen zouden zijn tot deze erkenning over te gaan. onder mededeellng. dat de regeeringen der Oslo- sta ten voornemens waren dit te doen. De gevraagde regeeringen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald. Het overleg hieromtrent is nog gaande. De redenen, die de Nedcrlandsche regeering hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende. Dc Italiaan sche bezetting is een feit. Met dit er kennen, wordt niets prijsgegeven van het standpunt, door de regcering ten opzichte van den oorlog tegen Abes synië destijds ingenomen. Door het niet erkennen, wordt de verhouding ten aanzien van Italië, waar Nederland nog steeds niet door een gezant is vertegen woordigd, geschaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten gedaan werd, had Italië zijn lidmaat schap van den Volkenbond nog niet opgezegd en koesterde de regcering de hoop, dat een erkenning, als bedoeld, Italië wellicht naar Genève zou doen tarugkeeren. Eenmaal zal, naar moet worden aangenomen, het voldongen feit toch moeten worden aanvaard, in tegenstelling met de gedachte, welke aan de gestelde vraag schijnt ten grondslag te liggen, is de regecring niet van meening, dat hiermede moet worden gewacht tot de groote mogend heden het voorbeeld hebben gegeven, doch acht zij dit integendeel minder bevorderlijk voor de nationale waar digheid. Evenmin kan de regeering toegeven, dat haar optreden, de onafhankelijkheid van kleine staten in gevaar zou brengen. Dit 'aatste is geschied door de verovering zelf, kelke de Volkenbond niet heeft kunnen beletten. De regeering kan niet inzien, dat ue aanvaarding van het feit der verovering 'tor welk feit. blilkens de opheffing der sancties, ook de Volkenbond zich heeft ®beten tuigen, voor andere staten nadee- '«e gevolgen zou hebben. MINISTER COLIJN LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen is minister Colijn on- Sesteld tengevolge van een lichten griep aanval. Naar mag worden verwacht zal de mi- Jlster-president binnenkort in staat zijn 'iln werkzaamheden ten departemente te hervatten. Onder zeer groote deelnemende be langstelling is hedenmiddag op de be graafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Leiden's oud- burgemeester, oud-president-curator der Universiteit en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, die Maandagavond j.l. plotseling in den ouderdom van 72 jaar te zijnen huize in Waarnaar overleed. Vcor het laatst was de burgerij der Sleutelstad in de gelegenheid uiting te geven aan haar diepe genegenheid en dankbaarheid jegens haar oud-burgemees ter en zij heeft dat gedaan door een ver tegenwoordiging. die ontroerend was in haar massalcn omvang. Van den toren van het Academiegebouw aan het Rapenburg, was ten teeken van rouw de vlag halfstok uitgestoken, evenals van eenige andere gebouwen. Reeds lang voordat de droeve stoet op „Rhijnhof" arriveerde, stroomden de be langstellenden naar de begraafplaats: te voet, per fiets en per auto, zoodat de naaste omgeving van den toegangsweg in een uitgestrekte parkeerplaats was herschapen en de Oegstgeester politie, onder leiding van den chef-veldwachter, den heer Krij ger, bijgestaan door rijksveldwachters de handen vol had om het verkeer in goede banen te leiden en opstoppingen voor het doorgaand verkeer te voorkomen. Ook de trams, zoowel uit de richting Lel den, als uit Wassenaar, waar jhr, De Gijse laar de laatste 10 jaar woonde, en uit Den Haag brachten zeer velen naar de plaats, waar dc ontslapen oud-burgemeester zijn laatste rustplaats zal vinden. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op: R. A. baron van Hardenbroek van Harden- broek, groot-officier van H. M. de Konin gin; de heer J. D. Viruly. neef van den overledene; mr. G. H E Nord Thomson; mr G. Blokhuis, oud-kantonrechter te Gorinchem; ir. van Dijk. directeur School Kon Genootschap Mathesis Scientlarum Genitrix; mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, oud-burgemeester van Deventer, thans wo nende te Den Haag; Bestuur en Directie Ver. van Levensverzekering en Lijfrente ,,De Groot Noord-Hollandsche v. 1845"; den heer A. J. M. van Dijk. hoofdbestuurslid afdeeling Leiden van de Ned. Ver. voor Schoonheid in Opvoeding in Onderwijs; den heer P. A. Wisse, secretaris Kon .Ver. Litteris Sacrum; prof. mr. J. van Kan; mr. G. Kirbergen, lid v. d. Hooge Raad; mr. Lunsing Tonkes, raadsheer Haagsch Gerechtshof; notaris v Weel. Bloemendaal; dr. C. A. CrommelUi; de heeren W. F v. d. Steen en P. A. Susan, bestuursleden Nut en Vermaak, waarvan jhr de Gijselaar beschermheer was; de heer F. G Rosier; mr. A. J. Fokker, oud-lid van den Leidschen Gem.-raad; de heer A. P. A Eskens, oud-hoofdinspecteur van politie; delegatie der Leidsche politie bestaande uit inspecteur Wijk, een rechercheur, een hoofd agent cn agent; de heeren J. G. Herwaarden van Asperen en M. P. v.'Willigen Haaften, hoogheemraden Lingen-uitwaterlng; prof. C. W. v. d. Pot te Groningen; het bestuur der 3 October-Vereenlging; ir A. P. Bosman namens het Bestuur van den Leidschen Hout: mr. A v. d. Sande Bakhuyzen. burge meester van Lelden en president-curator der Leidsche Universiteit; prof. ir. G. A. Bran der a Brandes te Delft; den heer E. Klaren- berg. namens de Chr.-Hist. Kiesver. Wasse naar; mr. P. J. Idenburg, secretaris van curatoren der Leidsche Hoogeschool; dr. J. v. d. Hoeve te Eefde; den heer J. de Jager, namens de Chr.-Hlst. Jongerengroep Leiden; mr. C. de Kempenaar, rijksadvocaat; over ste H. D. Buurman, commandant 4e reg. Infanterie en overste C. de longh, garni zoenscommandant, met hun adjudanten; notaris J. Herwijnen, Den Haag; dr. Stuur man, directeur van het Slachthuis; den heer K. C. Honig; Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, oud-gezant te Brussel; mr. Fentener van Vllssingen, oud-president van den Hooge Raad; mr. A. Brants, proc.-generaal v. h. Haagsche Gerechtshof; jhr. mr. v. d. Bran- deler, oud-proc.-gen van het Haagsch Gerechtshof; prof. jhr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, namens de Chr.-Hist. Kamerfractie; de wethouders van Leiden, uitgezonderd mr. Tepe; dr. C. E. van Strijen, gemeente-secretaris; prof. mr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderw., Kunsten en Wetensch.; prof. dr. J. de Zwaan; mr. R. J. H. Patijn, oud secretaris-generaal Buitenl. Zaken; het Col legium van het L.SC.; A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh; den heer J. J. M. Wieg man. burgemeester van Wassenaar: namens het Bestuur van de Ver. Kweekschool voor Zeevaart vice-admiraal van Buuren en A de Koster. Vervolgens Staatsraad mr. D. A. P. M Kooien; notaris W. C. J. J van Voorst tot Voorst, dijkgraaf van Delftland; den heer Jac. Wilbrink, namens het hoofdbestuurder Chr. Hist. Unie; vele hoogleerarenmr. J. J. v. d. Lip. burgemeester van Kethel en Spaland; mr. J Limburg, curator der Leid sche Universiteit; mr. De Block, griffier der Eerste Kamer; mej. W. C. M Bloemers, oud-directrice van het Acad. 'Ziekenhuis alhier; dr. Van Eek, oud-directeur van den Keuringsdienst: dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst; dr. W. Th. Bolssevain, dr J Riemens. dr. J. A. N. Knuttel; prof. dr." P. C. Flu, secr. van den Acad. Senaat; vele hoofden van dien sten en ambtenaren; Senaat Unitas Studio- sorum Lugduno Batava; mr. G J de Lint, ambtenaar van het O. M. te Rotterdam; burgemeester Bosschiéter van Rijnsburg; commissarissen en directie der N.V. 's-Gra- venhaagsche Mij. ter verzekering tegen brand- en zeegevaar; dr. W. T. de Vogel uit Amsf-dam, oud-Inspecteur bij den Ge- neesku ;n Dienst in Indië; prof. dr. Schiiffnrr uit Amsterdam, oud-directeur van de afd. tropische hygiëne van het Ko loniaal Instituut te Amsterdam en prof. dr. W. H. Keesom, voorzitter van het Kon. Genootschap M.S.G. Met den stoet, kwamen mede: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State oud-minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. W. M. de Brauw uit Den Haag. mr dr. A. baron Röell uit Haarlem, mr A. Philips uit Den Den Haag. de heer C. H, Viruly uit Amster dam, mr. A. Heinsius uit Rotterdam, Ph. Z. Marcella uit Den Haag, jhr. C. Dittlinger uit Den Haag, de heer Z. G. Ph. Marcella uit Wassenaar, de heer P. Ruys de Prez uit Soesterberg. jhr. J. K. van Naerssen uit Den Haag, de heer J. ter Haar Jr. uit Am sterdam, dr. C. J. A. van Iterson. uit Lei den. mr. Ph. B Libourel uit Delft en ds. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Wasse naar. Wordt vervolgd pag. 2 van het 6e Blad. De collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie. Ingaande 10 Januari verbindend verklaard. De regeeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een beschik king van den minister van sociale za ken, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen verbin dend is verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die industrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 30 Juni 1938. De gijzeling van den journalist Hansen. Gedurende de feestdagen niet op vrije voeten. Bij het bestuur van den Ned. Journalis tenkring ts d.d. 23 dezer een brief Ingeko men van den minister van justitie, mr. Goseling, waarin deze bewindsman schrijft, dat het verzoek om den gegijzelden jour nalist C. L. Hansen gedurende de aa. feest dagen in vrijheid te stellen, niet kan wor den ingewilligd. De minister vestigt er de aandacht op. dat het tweede lid van artikel 18 van het Kon. besluit van 26 September 1928. Staatsblad 382 (gijzellngsbeslult) niet ziet cp de oorzaak der gijzeling, doch bedoelt de mogelijkheid te openen, dat in buiten gewone omstandigheden aan een gegij zelde (onverschillig om welke reden de n aatregel van gijzeling op hem is toege past) gelegenheid wordt gegeven het ge sticht tijdelijk te verlaten. Een dergelijke buitengewone omstandig heid, aldus de minister van justitie, kan in casu niet aanwezig worden geacht. PROF. VENING MELVESZ IN NEDERLAND TERUG. Hedenmorgen te negen uur zijn de bedde onderzeebooten O. 12 en O. 14 de haven van Nieuwediep btnncngeloopen. Het was potdicht van den mist en op enkele momen ten was er geen 5 meter zicht, zoodat men aan den wal van meening was, dat de bin nenkomst wat uitgesteld zou worden. Evenwel hebben de vele belangstellenden op de haven niet voor niets loopen te ijs beren, want om kwart voor negen maakten zich uit den mist de contouren der eerste onderzeeër de O. 14, los, even later gevolgd door de O. 12. Op het hoofd zorgde de staf- muziek voor welkomstklanken. Zoodra gemeerd was, had de begroeting plaats door den commandant van den on derzeedienst, overste v. d. Berg, die den divlesiecommandant. luit. ter zee eerste klasse H. C. W. Moorman hartelijk de hand drukte. Wij hadden na aankomst een onderhoud met prof. Vening Melnese, die zeide dat zijn onderzoekingen een mooi succes heb ben opgeleverd. Behalve een waardevolle reeks zwaarte krachtwaarnemingen met het oude toestel is veel ervaring verkregen met het nieuwe voor de golfmetingen. De moeilijkheden daarvan zijn onder de knie, zoodat een constructie in definitieven vorm nu moge lijk is, en tevens zijn al talrijke meet gegevens over de waterbewegingen ver kregen, die voor de oceanografie van be- teekenls beloven te zijn. Prof. dr. J. W. Muiier schrijft ons nog: Hedennacht is alhier overleden dr. Beets, oud-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Adriaan Beets. 28 Juli 1860 te Utrecht geboren als zoon van den alom gevlerden dlchter-hoogleeraar Nicolaas Beets, stu deerde in zijn geboortestad in de Neder landsche letteren onder leiding der hoog- ieeraren Moltzer en Gallée, en promoveer de aldaar in 1885 op een uitgave, met in leiding en aanteekeningen, van „De Dis ticha Catonis in het Middelnederlandsch" Na eenlgen tijd als leeraar aan het Rot- 'erdamsche „Gymnasium Erasmianum" werkzaam te zijn geweest, werd hij, eerst (tijdelijk, in 1888 voorgoed, als medewerker, welhaast lid der Redactie van het Woor denboek der Nederlandsche Taal verbon den Het ls zijn levenswerk geworden: de arbeid, waaraan hij, sinds 1911 als oudste hoofdredacteur, tot enkele jaren vóór zijn dood, bijna een halve eeuw lang lan ger dan cenige andere redacteur schier al zijn krachten heeft gewijd. In vijf zware banden heeft hij de letters H. I en J ge heel, G en K ten deele, bewerkt Een dege lijke arbeid, waartoe zoowel zijn groote kennis der oudere geschreven Taal en zijn innige vertrouwdheid met de hedendaag- sche volkstaal als zijn belangstelling in velerlei maatschappelijk bedrijf hem in staat stelden bij uitstek geschikt maakten: getuige ook zijn, bij gelegenheid, niet zel den blijkende, geestige, eenerzijds Hilde- brand's zoon waardige, gedichten in oude taal en trant (b.v. als die van Huygens), anderzijds zijn beschrijving der Katwijk- sche visscherstaal. De hier gevestigde Maatschappij der Ne derlandsche Letterkunde heeft hij, sedert zijn benoeming tot lid in 1886, eveneens trouw gediend: als bestuurslid (voorzitter in 1398), maar vooral als lid harer Com missie voor Taal- en Letterkunde en, als zoodanig, secretaris der Redactie van het vanwege de Maatschappij uitgegeven Tijd schrift voor Nederlandsche taal- en letter kunde; welke niet altijd gemakkelijke taak hij, tot zijn dood toe, 45 jaar lang, met ijverige zorg vervuld heeft. Zijn hem on langs verleend eerelidmaatschap der Maat schappij was welverdiend. Een goed, warm vaderlander was hij. het zoo vaak miskende, maar in onze dagen weer zeer actueele woord zijns Vaders indachtig: „Dankt allen God, en weest verblijd, omdat gij Nederlanders zijt"; maar geen gekrompen chauvinist. Nederlandsch philoloof, beoefende hij ook met warme liefde de Taal en Letteren van Zweden (waar hij ook persoonlijke vrien den hadl; waarnaast ook de Magyaarsche literatuur te zijnen huize groote belang stelling en waardeering vond. Het geloof zijns Vaders getrouw gebleven, was Beets niet alleen een godsdienstig, maar ook een kerkelijk man. De Neder landsch Hervormde gemeente te Leiden heeft hij alsmede trouw gediend; vooral als regent (langen tijd voorzitter) van het „Heiligegeest- of Armewees-en-klnderhuis" op de Hooglandsche Kerkgracht; welks ge schiedenis en inrichting hij in 1911 ock uit de archieven en de geschiedschrijvers, na ging en uitvoerig te boek stelde in een fraai verlucht geschrift. Beets was een zachtmoedig man; nooit heb ik hem in heftigen toorn gezien, wel vaak bedroefd of geërgerd over veel wat hem in dezen tijd verval van goede normen en vormen dacht. Hij was ook een beschei den man, die zich nergens op den voor- grohd drong. Een hartelijk vriend; bovenal een trouw echtgenoot, zeer gehecht aan eigen en aangehuwde verwanten, dankbaar voor liefdevolle zorg. Ten slotte een goed, een vroom man, die de vele en zware be proevingen en ongemakken van den ouder dom, die hem waarlijk niet bespaard zijn ge bleven, met Christelijk geduld en lijdzaam heid. zonder morren, heeft gedragen. len is. zijn er toch aanwijzingen, om te ver onderstellen, dat de vooruitzichten voor deze nijverheid gunstig kunnen worden be oordeeld, tenminste Indien men in de Ver. Staten de opbrengst binnen zekere perken weet te houden. En dienaangaande werken de groote petroleumconcerns geregeld samen. Het Jaar 1937 is voor de petroleum-In dustrie ongetwijfeld een jaar van voorspoed geweest. De cijfers tot dusverre door de Amerikaansche petroieum-maatschappijen gepubliceerd en de extra-dividenden, door diverse ondernemingen uitgekeerd, vormen daarvan een sprekend bewijs. Het ls niet on mogelijk. dat het laatste kwartaal van dit Jaar wellicht een kleine teleurstelling zal opleveren, Indien de cijfers worden vergele ken met de eerste drie kwartalen, doch alles bijeengenomen, mag men voor het geheele jaar 1937 op mooie resultaten rekenen. De beurs van heden, Zooals gevoegelijk verwacht kon worden, had de effectenbeurs hedenmorgen een zeèr stil verloop. Groote koersverschillen vleien niet te constateeren. doch de stemming was prijshoudend. De aandacht werd in hoofd zaak getrokken door Koninklijken die druk verhandeld werden en goede vraag ontmoet ten. zoodat een flinke koerswinst kon wor den gemaakt Weliswaar kwamen de ver- koopers later iets in de meerderheid, zoo dat de topprijzen niet gehandhaafd konden blijven, doch alles bijeen genomen bleef toch een behoorlijke koersavance over. Niet al leen houdt men ter beurze ernstig rekening met de declaratie van een Interim-dividend in Jiet begin van het nieuwe jaar, doch heden doken wederom eens geruchten op omtrent een uitgifte van aandeelen door de Koninklijke Petroleum Maatschappij met daaraan verbonden een waardevolle claim. Zooals bekend is de wensch op de beurs dik wijls de vader van de gedachte, zoodat deze geruchten dan ook uitsluitend als geruchten en niet als de waarheid dienen te worden beschouwd. Voor het overige was er maar weinig te doen. Cultuurfondsen hadden een beperkte markt. H.V.A.'s kwamen in door snee iets hooger te liggen. Aandeelen Ver. Vorstenlandsche Cultuurmij. trokken maar weinig attentie, maar bleven op peil. Actions Cultuur werden iets hooger genoteerd. Van de Industrieelen bewogen de Philips aandee len zich rond 300"/», Aku's en Unilevers kon den zich handhaven. De Tabaksafdeeling was stil f- nrijshoudend. Rubberaandeelen werden -endeels od ongeveer het peil van gist; afgedaan. ScheepvaartDapieren werden op kleine schaal verhandeld. Neder landsche Scheepvaartunies en Koninklijke Booten trokken een kleinigheid aan. In Amerikaansche waarden ging weinig om. Anaconda's en U.S. Steels werden ex-divi dend verhandeld. Over het algemeen kwa- m-n de koersen iets lazer te liggen. De be- leggingsmarkt had een kalm voorkomen. De stemming was prijshoudend voor de Neder landsche Staatsfondsen. De oude Vh'lt obli- gatiën ontmoetten nogal vraag en stegen tot 104 1/4" o. Integralen daarentegen wer den. een fractie lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8 99 1/8 (8.99). Berlijn 72.46"i 172.47). Parijs 6.10 3/4 (6.11). Brussel 30.52 <30.51V>). Zwitserland 41.61 (41.61). Kopen hagen 40.)0 (40.16), Stockholm 46.35 (46.37'/.). Oslo X5.15 45.20). New-Vork 1.79 27/32 H.79 7/8), Praag 6.32 (6.32), Pro longatie 'll'la. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 24 Dec. Naar uit de Ver. Staten wordt gemeld, zijn de benzineprijzen in enkele districten aldaar iets verlaagd. Dit houdt verband met de toe neming van de voorraden. Niet alleen echter de benzine, doch ook de ruwe petroleum is zich aan het ophoopen. Om dezen tijd van het jaar is dit echter geen opvallend ver schijnsel en een accumulatie van de stocks tijdens de wintermaanden is in verband met het snel toenemende verbruik in het voorjaar geen reden voor ongerustheid. Hoewel de toestand van de petroleum-in- dustrie extern niet gemakkelijk te beoordee- BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op bo ter, is behoudens tusschentijdsche wijzi ging voor de week van 23 December tot 30 December onveranderd vastgesteld op 60 cent pér K.G. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE NULAND. Een meisje om het leven gekomen. In den afgeloopen nacht is de 25-jarige dochter van den landbouwer Van Sant voort te Nuland door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. De twee oudste dochters van het gezin sliepen in een opkamertje, waar een kleine kachel brandde. De moeder hoorde om streeks middernacht een geluid. Toen zij ging kijken wat er aan de hand was. vond zij beide meisjes bewusteloos te bed. On middellijk werd geestelijk^- en medische hulp ingeroepen. De jongste der meisjes bleek reeds overleden. De toestand van de andere dochter ts ernstig. Zij verkeert in levensgevaar. Hangtsjau bestormd. Naar verluidt hebben Vier Japansche afdeelingen de voornaamste poorten van Hangtsjau bestormd en zijn zij de stad binnengedrongen. HET JAPANSCHE ANTWOORD OVERHANDIGD. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Hirota heeft heden den Ameri- kaanschen ambassadeur Grew, het ant woord op de Amerikaansche nota inzake het incident van de Panay overhandigd. Het antwoord op de Britsche nota kon nog niet worden overhandigd, omdat het onderzoek dienaangaande nog niet was ge ëindigd. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. Z van het Zesde Blad. LEIDEN, 24 Dec. 1937 Aangevoerd: 264 runderen; 137 kalveren; 381 schapen; 636 varkens; 9 stieren. 123 kalf- en melkkoeien f. 180—290, handel tam; 93 Varekoeien e. a f. 120190, tam; 39 vette koeien f. 170 —290, 5274 ct. per k g. schoon gewicht, mat; 39 graskalveren f. 2050, stroef; 8 vette kalveren f. 60—110. 7096 ct. per K.G. tam: 90 nuchtere kalveren f.812. mat; 50 vette schapen f. 2530, kalm; 331 vette lammeren f. 18—22, kalm; 303 mest- varkens f. 2348, mat; 306 biggen f. 15— 19, mat; 1 paard; 10 boken en geiten f.3 0. mat; 27 zeugen f.70—105, mat. Kaasmarkt. 24 Dec. 1937. Goudsche kaas le soort f. 2626.50; 2e soort f. 2525.50. Aanvoer 26 partijen. Leidsche kaas le srt f. 24—26.50. Aanvoer 8 partijen, totaal 34 partijen. Handel matig. LEIDEN, 24 Dec. Turfmarkt. Aanvoer 310.000 stuks lange turf. Prijs f 89 per 1000 Aan de Botermarkt aangevoerd 290 KG. boter. Prijs fabrieksboter f. 1.51; boe- rer.boter f. 1.411.45 per KG Handel matig. BODEGRAVEN, 23 Dec. Eierveiling B. P. K. V. - Aanvoer 5238 stuks kipeieren, prijs wit f. 4.605.10, bruin f.55.40: eendeieren f. 4.204.60; kuikeneieren f.4.204.60. HOOFDDORP. 23 Dec. - Rogge f.7—7.25; Chevalier Gerst f. 7.407.75: Wintergerst f. 7.407.60: Haver f. 6.206.40; Duiveboo- nen f.910; Paardeboonen f.8—9; Groene erwten f.810; Vale erwten f.1114; Gele mosterd f 1518.50; Kanariezaad f 8.50 9.50; Karwijzaad f 21.5022.50; Blauw- maanzaad f. 2930; Koolzaad f. 12.5013.50 LEIDERDORP. 23 Dec Kipeieren f. 5.70— 6.00 per 100; kaas 2034 ct. per pond; boter 7280 ct. per pond; kippen f. 0.351.10 per stuk; hanen f 0.651.20 per stuk; konijnen f. 0.352.60 per stuk: eenden 4590 ct. per stuk; ganzen f. 2.203.60 per stuk. RIJNSBURG. 23 Dec Bloemenveiling Hyacinthen wit f.1214.80: BlsmarcK f.8 —10.20; Nimrod f.3—6; Scarlet due f.2.40 -3.80; Bril'ant Star f. 4.60—5.20: Due de Berlin f. 1.60—2; Witte Due f.2—2.40; Hulst 2445 ct. per K.G.; Llgustrum 16— 24 ct. per 100; Victoria 18—24 ct. per 12; Seringen 8—10 ct. per tak. RIJNSBURG. 23 Dec. Groentenveiling Roode kool f. 2.504; Groene kool f. 1.70 2.50; Gele kool f. 1—1.40 per 100 K.G.; Kroten f. 0.60—0.75; Waschpeen f. 0.60 0.90 per kist; Knolselderie f. 24.50 per 100; Andijvie f.0.260.46; Boerenkool 10 —15 ct. per 6 K.G.; Uien f. 4—4.80 per 50 K.G. VOORHOUT. 3 Dec Slachtkonijnen 0.602.50: slachtkippen 0.45- -0.90; jonge hanen 0.750.90; duiven tot 0.11. Alles per stuk. ZOETERMEER. 23 Dec Elerenveiling Aanvoer 5000 stuks Kippeneieren f. 5 5.55; heneieren f. 4.404.95; eendeneieren f. 4—4.35.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3