CHIEF WHIP KERSTMIS 1937 IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 December 1937 Het ontwerp eener Kinderbijslagwet ITÏÏ} Geen uitkeering tijdens ziekte of werkloosheid Th. J. VAN DER HEIJDEN DE BIOSCOPEN NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND Kerstfeestviering der Zondagsschool. In de Remonstrantsche Kerk werd gis teravond het Kerstfeest gevierd van boven genoemde Zondagsschool. Het geheele mid dengedeelte der kerk was voor de kleintjes gereserveerd. De vele kleintjes van de Westhill-klasse waren vooraan gezeten aan den voet van den smaakvol versierden en verlichten kerstboom. Vele ouders en vrienden van de Zondagsschool waren mee gekomen om dit blijde feest te vieren. Even over zeven opende ds Mispelblom Beyer met een kort woord het samenzijn. Onder het zingen van het Kerstlied: „Hoe zal ik U ontvangen", kwamen de leerlingen met hun onderwijzeressen de kerk binnen. De presidente der Zondagsschool, mevr. Van der ValkVan Krimpen sprak daarop en kele woorden ter inleiding van het kerst feest en vertelde vervolgens het aloude Kerstverhaal. Dit werd afgewisseld met het zingen door de verschillende klassen van de Bethlehem-Cantate: ..Hoe het Kindeke Jezus op aarde kwam". Alle kinderen zon gen het eerste lied: „O feest, vol heil'ge vreugde" en daarna de verschillende af- deelingen de volgende gedeelten. Ook voor de Westhill-klasse kwamen daarin passende versjes voor, terwijl deze keer ook de ouders er bij betrokken wer den door het gemeenschappelijk zingen van enkele bekende liederen uit den bundel van den Nederl. Prot. Bond Op het doek wer den daarbij telkens de betreffende beelden uit de Kerstgeschiedenis vertoond. Bij el kaar vormde een en ander een mooi slui tend geheel, waarnaar met groote aandacht werd gekeken en geluisterd. In de daarop volgende pauze had de trak tatie plaats, die als altijd zeer in den smaak viel. Begeleid door fraaie lichtbeelden begon daarop mevr Van der Valk haar Kerstver telling: .Paul's Kerstgang". Tot het einde werd deze met spanning gevolgd. De uit reiking der geschenken, iets waarnaar al tijd met verlangen wordt uitgezien, bracht vele vroolijke gezichten. Ds. Mispelblom Beyer deed vervolgens nog enkele zakelijke mededeelingen. o.a. dat de Zondagsschool 16 Januari weer begint en dat a.s. Tweede Kerstdag een Jeugddienst wordt gehouden in de Remonstrantsche Kerk. Na het zingen van Lied 303 uit meerge- noemden Bundel sloot ds. Mispelblom Beyer deze goed geslaagde Kerstfeestviering. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerüeden 3, be hangers 30, betonvlechters 23. betonwerkers 62. fundeeringwerkers 2, glazenmakers 2, glazenwaasohers 12, granietwerkers 12, grondwerkers 110, heiers 6. metselaars 139, opperlieden 123, schilders 266, sloopers 10, steenhouwers 2; straatmakers 10. hulp- straatmakers 19, stucadoors, witters 71, timmerlieden 269. uitvoerders 10, voegers 23. ongesch. bouwvakarb. 9. - Totaal 1213. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19. lompen sorteerders 14, vellenblooters 2, steenfabr.- arbeiders 134, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fa- br-arbeiders 58. - Totaal 232, Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 106, reizigers, colp. 38, winkelbedienden 36, eta leurs 1, incasseerders 16, musici 7, onder wijzers 7, overheidspersoneel 12, verplegers 3. - Totaal 226. Hotel-, café-personeel: Huispersoneel 12, kellners 54, koks 9. - Totaal 75, Houtbewerkers: Beddenmakers 4, houtbe werkers 78, kistenmakers 5, kuipers 6, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 18. meubelmakers 37, politoerders 3, ongesch. fabrarb. 34. - Totaal 191. Kleermakers: Kleermakers 84, kappers 5, schoenmakers e.a. 23. - Totaal 112. Land- en tuinarb.: Bloemisten 47, land arbeiders 35, tuinlieden 43, warmoeziers 11, ongesch landarb. 8. - Totaal 144. Metaalbewerkers: Bankwerkers 94, blik- bewerkers 28. burgersmeden 38. electriciens 60, gasfitters 15, gasmetermakers 1, ge reedschapmakers 1. Instrumentmakers 4. lscleerders 3. kettingsmeden 20. klinkers 8, koperslagers 5, lab.-bedienden 2, lasschers 9, loodgieters 81, machinisten 17, metaal- boorders 6, metaaldraaiers 2, metaalslijpers 5. metaalzagers 1, monteurs 22, opticiens 1, pianostemmers 4, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 19, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 29. tegen- houders 15. hulp-verw.-monteurs 22, voor- slaanders 5, voorwarmers 6, vulcanlseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 4, ijzerwer kers 53, zandspuiters 2, zandvormers 2, zil versmeden 2, ongesch. arb. 54. - Totaal 647. SigarenmakersSigarenmakers 21. sig.- sorteerders 1, sig.-strippers 2 - Totaal 24. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 8. ingenieurs 2, technikers 5. teekenaars 14, werkmeesters 22. - Totaal 51. Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoen drukkers 22, kluwers e.a. 11, iuikers 19, plaatsnijders e.a. 23, schrobbelaars 2, spin ners 72. spoelers 4, staaldraaddraaiers 4, sterkers 3. strijkers 3, wevers 123, wolbe werkers 40. ongesch. Textielarbeiders 76. - Totaal 408. Transportarbeiders: Emballeurs 5. chauf feurs 146, exp.-knechten 22, koetsiers 10, loopknechten 41, schippers 101, magazijn knechten 61, spoor- en trampers. 20. wakers 6, transportarbeiders 68, losse arbeiders 576 - Totaal 1056, Typografen: Boekbinders 22, boekdruk kers 14, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 25. - Totaal 69. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 86, ove- nisten 3. slagers 66, suikerwerkers 20, wijn- kooperskn. 13. zoutzieders 3, zuivelbereiders 5, ongesch. fabr.-arb. 42. - Totaal 238. Vrouwen: Apothekers-ass. 2, kapsters (leerlingen) 2, strijksters 2, naaisters 8, maasters 1, winkeljuffrouwen 18, serveer sters 1, buffetjuffrouwen 2, linnenjuffrou- wen 1. kantoorbedienden 36. verpleegsters 8, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onder wijzeressen 4, ass.- en huishoudsters 11, öienstb. d. en n. 6. dagmeisjes 57, kinder juffrouwen 4, werksters 90, fabr.arbeidsters 57, A.VO. 9. - Totaal 321. Alg. Totaal 5007 23 December 1936 5003 23 December 1935 4749 Benevens 75 ged. werkloozen. Sociale verzekeringswetten zullen daartoe echter gewijzigd worden. (Vervolg van pag. 1). Bij de vaststelling van den inhoud eener algemeen geldende regeling voor de kin derbijslagwet is uitgegaan van de omstan digheid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der ioon- trekkenden geen rekening houdt met ver schillen in den omvang van het gezin, het welk voor het levensonderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht worden berekend te zijn op de basis van de bestaansmogelijkheid van een gezin van feitelijk-gemiddelde grootte. Bij dit gegeven van het econo- mi.sch-sociaie leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van het totale bedrag, dat wordt verloond, door met name verplichtend te stellen, dat bil de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelijk-gemiddelden omvang over treft, met de daarmee samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden. Naar het oordeel van den minister wordt de algemeene doorvoering van dit beginsel door het gemeene welzijn gevorderd. Dat welzijn toch brengt mede, dat de redelijk en zedelijk-handelende mensch, die voor het levensonderhoud van zich en de zijnen aangewezen is op zijn arbeidskracht, in de algemeene organisatie der loonvorming niet een belemmering ontmoet tot het vol doen aan zijn recht op vorming van een gezin naar de wetten der natuur en aan zijn plicht tot onderhoud van het aldus door hem gevormde gezin. Maar niet ai- leen uit het oogpunt van de levensrechten en de levensplichten van het individu vordert het gemeene welzijn, dat bij de loon-bepaling met den kinderzegen wordt rekening gehouden evenzeer stelt het algemeen belang hier zijn eischen uit den gezichtshoek der gemeenschap. Immers de gemeenschap is voor haar krachtig voort bestaan in het algemeen afhankelijk van dc natuurlijke ordelijke ontplooiing van het gezinsleven, terwijl in het bijzonder de kinderlijke goed-geregelde gezinnen voor haar vooruitgang van de grootste waarde zijn. Ook om deze reden heeft de gemeen schap belang er bij, dat de loonvorming niet zóó geregeld is, dat daardoor dege nen, die meer kinderen hebben dan het feitelijk-gemiddelde getal, materieel zeer ten achter moeten staan bi] hun met min der kinderen gezegende standgenooten. Het zou intusschen, zooals voor de hand ligt, tot ongewenschte gevolgen leiden, in dien de individueele werkgever werd be last met het geven van bijslagen aan de in zijn dienst zijnde arbeiders. Te ver wachten valt dan immers, dat in een aan tal gevallen arbeiders met groote gezinnen moeilijker werk vinden of, bij inkrimping van personeel, eerder voor ontslag in aan merking komen. Degenen, in wier belang de maatregel bedoeld was, zouden juist daardoor gedupeerd worden. Zuiks kan worden ontgaan door een regeling, waarbij de kosten van alle in een bepaalden tijdsduur verschuldigde kinderbijslagen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredig heid van het door hen aan hun arbei ders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen belang is of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Gestreefd is naar een eenvoudigén op zet van de regeling. In het belang van de gewenschte unificatie der sociale verzeke ringswetten, is op tal van punten nauwe aansluiting gezocht aan de bepalingen van de ziektewet. Het ontwerp kent recht op kinder bijslag toe aan arbeiders, die in dienst zijn van een onderneming of in daar mee gelijkgestelden loondienst. Het voorziet niet in de uitkeering van kin derbijslag tijdens verhindering om te werken wegens ziekte, ongeval of in validiteit of tijdens werkloosheid van den arbeider. Het ligt in de bedoeling, daarvoor een aanvulllende regeling te treffen in de betreffende sociale ver zekeringswetten. Blijkens de artikelen 210 van het ontwerp komt de kring van verzekerde personen in het algemeen overeen met die van de ziektewet. In afwijking van die wet is in het ontwerp echter geen loongrens gesteld, zoodat ook personen wier loon meer bedraagt dan 3000 gul den per jaar, onder de regeling zullen vallen. Ook zijn niet, als in de ziektewet, van de verzekering uitgezonderd perso nen, die deel uitmaken van de beman ning van een zeeschip. Indien voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, een regeling in zake de toekenning van kinderbijslag is getroffen, welke niet ongunstiger is dan de wettelijke regeling, kunnen die perso nen van de toepassing der wet worden uitgeschakeld. Hetzelfde geldt van perso nen, in dienst van de N.V. Nederlandsche spooarwegen en de mijnondernemingen in Limburg, In het ontwerp wordt recht op kin derbijslag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt gegeven voor elk kind, te rekenen van het derde kir.d, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft. Onder kinderen worden verstaan wet tige, gewettigde en aangehuwde kinderen, op den eersten dag van het ingetreden kalenderkwartaal deel uitmakend van het gezin van den arbeider. Het ontwerp bepaalt den bijslag voor elk in aanmerking komend kind op 3 pCt. van het dagloon van den arbei der. Voor de vaststelling van den bij slag wordt het dagloon, hetwelk meer dan f. 8 bedraagt, voor dat meerdere niet medegerekend en wordt het dag loon, hetwelk minder dan f. 3 bedraagt, geacht f. 3 te hebben bedragen. De bij slag zal zooveel mogelijk, evenals het loon, per week of per maand worden uitbetaald. Dc middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der admi nistratiekosten moeten worden opge bracht door de werkgevers naar een premiestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan haar arbei ders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuwden dan wel door een gehuwden arbeider, hetzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopige kosten raming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald worden op één percent van het loon. Het ontwerp kent geen premieverhaal op de arbeiders. In de uitvoering van de verzekering wordt voorzien door: a. kinderbijslagfondsen van bedrijfsraden; b. kinderbijslagfondsen van erkende bedrijfsvereenigingen; c. een rijks- kinderbijslagfonds. De minister is van meening, dat het in de lijn der maatschappelijke ontwikkeling ligt, dat in de eerste plaats aan de be drijfsraden een taak bij de uitvoering der kinderbijslagverzekering wordt toegedacht. Wordt door een bedrijfsraad, met machti ging van de kroon, een kinderbijslagfonds opgericht, dan zijn alle werkgevers in het betrokken bedrijf bij dat fonds aangeslo ten. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zijn het beheer van een kinderbijslagfonds op zich te ne men, zal gebruik kunnen worden gemaakt van het instituut der erkende bedrijfsver eenigingen, evenals bij de uitvoering van dc ziektewet. Werkgevers, die niet aangesloten zijn bij, een kinderbijslagfonds van een be drijfsraad en die ook niet toegetreden zijn tot een erkende bedrijfsvereeniging. zijn aangesloten bij het rijkskinderbijslagfonds. Dit fonds zal worden beheerd door het be stuur der rijksverzekeringsbank, terwijl de raden van arbeid als administratieve uit voeringsorgaan zullen optreden. Na afloop van elk boekjaar vindt ver effening plaats tusschen de kinderbijslag fondsen der bedrijfsraden en der erkende bedrijfsvereenigingen en het rijkskinderbij slagfonds. LEIDSCHE KUNSTVEREEN1GING. Onze oud-stadgenoot de heer G. Bran denburg te Heeswijk, die onlangs tot priester gewijd werd, zal morgenavond om 7 uur zijn eerste feestpreek houden in de St, Jozefkerk aan den Heerensingel alhier. Tentoonstelling-Jan Sluyters. In het Stedelijk Museum de Lakenhal is hedenmiddag onder auspiciën der Leidsche Kunstvereeniglng de tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluyters geopend. De voorzitter der L.K.V. mr. J. Slagter, hield bij deze gelegenheid een rede, waaraan het volgende is ontleend: Het Is niet mogelijk in een kleine tentoon stelling. aldus spr., een samenvatting te geven van een zoo groot en zoo veelzijdig oeuvre als dat van Sluyters. Men kan slechts enkele grepen daaruit doen, maar die grepen kunnen toch getuigen, dat wij hier staan tegenover een der belangrijkste figuren in de moderne schilderkunst. Sluy ters schildert met hartstochtelijken drang: voor hem is het schilderen een bezeten-zijn en toch toont hij daarbij een prachtige be- heersching van de middelen. Hij is een schil der in den volsten zin, geen piekeraar of peuteraar, maar een werker, vol blijheid, onmaatschappelijk in dien zin, dat sociale problemen en politieke fata mor^na geen weerslag in zijn werk vinden. Voor alles een colorist als ons land niet of weinig kent. In elke periode van zijn werk vol drift en spanning komen belangrijke dingen tot I stand en ook minder belangrijke. Hoe kan het anders bij deze steeds gloeiende werk- 1941 rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) drift? Altijd weer verrast Sluyters door nog ongekende kanten van zijn talent. Bij den groei der Jaren treedt een verdieping van zijn visie voor den dag, soms ook een ver stilling van de altijd Intense kleur. Een grijs, Corot-achtig landschap komt uit zijn hand. Daarna zal hij weer uitlaaien, want deze kleur-vulkaan kan even rusten, maar nooit geheel zwijgen. Spr. wees er dan op, hoe Sluyters voorna melijk de schilder is van de figuur, het por tret en het stilleven en hoe hij in dat alles telkens weer groote dingen tot stand heeft gebracht. Het hier aanwezige portret van prof. de Sitter is een goed voorbeeld van een technisch prachtig geschilderd portret, dat niet alleen de uiterlijke gelijkenis geeft maar heel het geestelijk wezen van dezen geleerde en zelden zal het diepe schouwen van een wetenschappelijk ziener zoo in een geschil derd portret zijn vertastbaard als hier. Spr. dankt Mevrouw de Sitter voor het tijdelijk afstaan van dit belangrijk portret. Het briljante coloriet van Sluyters heeft voornamelijk zijn weg gevonden in zijn stil- Helaas weinig feestdagen niet temin veel rookgenot, mits U zorgt voor extra voorraad De beste sigaret voor ieders gezondheid 3405 (Ingez. Med.) KUNSTKRING VOOR ALLEN. Solist: Nicolaï Orloff. Nicolaï Orloff. Op de Kunstkringconcerten is de beroem de pianist Nicolaï Orloff een graag geziene gast. Dit is gèèn wonder! Immers, deze ge niale Rus, wiens meesterlijke pianistische eigenschappen wij reeds zoo menigmaal analyseerden, verstaat als zéér weinigen de kunst, zijn auditorium te boeien, in welk genre óók! Men kan hem rangschikken tot de zeer weinigen, die zonder eenige pose, met een zuiver en oprecht gemoed zich uitend en gesteund door een brillante techniek, iedere compositie plaatst op dat uitzonderlijk hooge niveau, waarbij critiek volkomen overbo dig is. Wij zouden dan ook gevoegelijk kunnen volstaan met het woord: „Orloff is in ieder opzicht een groot artist". Zeker: er mogen kleine verschillen be staan in het aanvoelen eener opvatting, bijv, wat betreft de beroemde Beethovensonate op. 31 No. 2, die door de groote verschillen in schrijfwijze Beethoven bevond zich toen juist in een periode van geweldige geestelijke en dus compositorische ontwikke ling op zichzelf reeds een gevoel van minder groote eenheid schenkt, welke door Orloff's interpretatie nog sterker werd ge accentueerd. Doch desondanks was de ver tolking er een van groote en subliem beheerschte bewogenheid, deze z.g. „Storm- sonate", waarin heroïsme en romantiek om den voorrang strijden, volkomen waardig. Orloff als Chopinvertolker is met woorden nauwelijks te beschrijven. Wij hebben dat vroeger reeds gedaan en ook nu weer kan men slechts tot de erken ning komen, dat de groote Pool de algeheele liefde van dezen pianist bezit. Hij geeft zijn compositie's zóó ideaal weer, dat men de ontzagwekkende technische moeilijkheden in de serie prachtige en wèlbekende Etude's totaal vergeet en slechts in één stijgende bewondering luistert naar den geest dezer muziek. De Ballade in f. kl. t„ twee Mazur ka's en op het einde van den avond nog twee toegiften maakten dit recital wel zeer speciaal tot een verfijnd Chopinfestijn, dat ons als een hoogtepunt is bijgebleven. Ook Debussy's „Reflets dans le'euau" in een dichterlijk herscheppen van de hoogste orde of in het waarlijk fameus gespeelde „Vol du Bourbon" van Rimsky Korsakof was Orloff de „meester", die men met dit één woord genoegzaam kwalificeert. Het slot: de 4e sonate (op. 34) van Orloff's grooten landgenoot Alexander Skrjabin (18721915), die toen nog onder den In vloed van Chopin en Liszt stond, doch wiens extatische bewogenheid van lateren tijd reeds in deze compositie voorvoeld wordt, was eveneens een staal van Orloff's merkwaar dige beheersching van techniek en Julstge- voelde geestelijke visie. De Scarlatti-sonate's ln den aanvang vormden als steeds een volmaakt samen gaan van zuiveren stijl en scherp geprofi leerd uitbeeldingsvermogen. Orloff's spel getuigde wederom van diep gaande inleving en concentratie, zooals men die slechts bij weinigen aantreft. Deze waarachtige kunstenaar, die ons de zen avond wel zeer gelukkig gedisponeerd leek, is vanzelfsprekend uitbundig toege juicht. Zijn zielvol spel en bescheiden-sym pathiek optreden hebben ons een schoone inleiding tot het Kerstfeest geschonken! FABRIEK „CORRECTUM" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2954 (Ingez. Med.) Lido-Theater Een film met Shirley Temple blijft steeds een vreugde voor groot en klein, vooral als deze zoo goed geslaagd is als „Ching Ching". Men kan dit vol maakte actricetje daarin weer van harte bewonderen, zoowel om haar gracieuze actie als haar geestigen zang ln tal van nieuwe „songs". Het tweede hoofdnummer brengt ons Irving Berlin's „Park Avenue" met Dick Powell en Madeleine Carroll, een film van buitengewone kwaliteiten, die dit fraaie Kerstprogramma mede in hooge mate be langwekkend maakt. Luxor-Theater David O'Selzuick is de vervaardiger van de films „Dinner at eight"; „VIva Vüla", „Anna Karentna" enz. Hij handhaaft ten volle zijn reputatie met de film ,A star ós bom", de voortreffelijke filmcomedie, waarin een kwartet van uit nemende acteurs, t.w. Fredric March, Adolphe Menjou. Janet Gaynor en May Robson oog en oor weet te boeien. Deze film laat zien, hoe groot en hoe klein Hol lywood een mensch kan maken en munt uit door sterk spel en sterke regie. ,,De Romantische Senorita" is ee"n vroo lijke film met Nico Martini en. Ida Lupino die eveneens wel in den smaak zal vallen. O O Trianon-Theater Het Trianon-Theater brengt als Kerstverrassing de film „Prins en Bedelknaap", waaraan wij in de film rubriek aandacht schenken en waaraan men groote vreugde beleven zal. Mark Twain's wereldbekende boek Ls voortreffe lijk geregisseerd en maakt ook op het witte doek een levendigen Indruk. Vóór de pauze zal men genoegelljk kun nen genieten van de humoristische ge schiedenis „Met maximum snelheid", ter wijl een zeer opmerkelijk Walt Disney teekenfilmpje „Het Kerstmannetje" vol komen in den Kersttijd past. Wat hier'op artistiek gebied weer door de teekenaars gepresteerd wordt, ls wer kelijk iets buitengewoons! Casino-Theater Een programma, ge wijd aan vroolijkheid en spanning biedt ons het Casino-Theater. Wheeler en Wool- sey vormen een humoristisch tweetal, waarom men schaterlachen kan en wan neer ge Barbara Stanwyck in „Circus Buf falo Bill" ziet, wordt ge omgeven door die boednde sfeer der Wlld-West-romantiek met daarbij den beroemden Colonel Cody in het middelpunt. Zij die in hun jeugd de Buffalo .Bill verhalen verslonden, zullen aan dezè film eveneens hun hart kunnen ophalen Het Nieuwe Roxy-Theater De zoo graag gehoorde „zangster" Martha Eggerth treedt op in de film „Maddalena' en men zal opnieuw ervaren, welk een voortreffe lijk actrice zij ook ls. Fritz Kampers en Theo Llngen zijn het duo, die de spannende geschiedenis „Bijna moordenaar" dragen en men zal hen on getwijfeld daarin graag zien optreden. Na de Kerstdagen draaien in dit theater de films „Moeder en kind" met de bekende Henny Porten en Ida Wiist een naam. d(e in de filmwereld klinkt als een Klok. in „Lentesprookje". Deze week dus twee geheel verschillende programma's, die beide de noodige kwaliteiten bezitten om een avond van heerlijke ontspanning te bezor gen. levens, die, hoe vaak geschilderd, telkens weer anders zijn. Van zijn zeldzame land schappen toont hij hier enkele mooie stalen. Het ls heerlijk zulk een schilder in ons midden te hebben, vooral nu wij tegen woordig een groote groep van fijnschilders en miniaturisten hebben, die met een taai geduld en degelijke bekommernis de aller kleinste bijzonderheden van het leven zitten na te schilderen en straks wellicht tot de microben zullen afdalen. In hun schilderijen, die geschilderde inventarissen zijn, is voor coloriet geen plaats meer. Sluyters heeft het geluk gehad, dat hij van den aanvang af de bewondering van velen heeft gehad. Hij heeft er zich nooit door van de wijs laten brengen en ook niet door de grauwe kunsttheorieën van aesthe- ten. Hij heeft immers geen tijd om zich hierover druk te maken, want hij werkt als een paard. Spr. besloot met het uitspreken van de verwachting, dat de levenswarme, altijd jonge kunst van Sluyters nog verder zal evoluecren en een monument zal vormen der twintigste-eeuwsche schilderkunst. PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal (130 lettergrepen per minuut), afgeno men door den Alg. Stenografen Bond. slaag- den: mej. W, Verhaar en de heeren P- de Lange, W. v. d. Wel, Lisse. Voor machineschrijven diploma B ten minste 120 regels per uur)de dames N. vv- A. Collee. Oegstgeest, D. M. Emke, H. n. Hoogeveen, S. E. M. Korenhof, Oegstgeest, F. H. M. M. Pierrot, G. C. H. Romijn, Voor schoten, I. G. Taconis, J. C. Timmerman, Benthuizen, M. J. G, Warburg, Warmono, C. M. Zandee en de heeren G. F. v. Bovene, C. J. de Grauw, Katwijk a. Zee, A. W. HeiJ- mans, F. van Lunteren, J. C. Mulder. D. riu. Ch. Staverman, L. G. Strijk, Oegstgeest, J- G. Zondervan. Idem voor diploma A: de dames H. va Egmond, Oegstgeest, K. v. d. Laan. Leioe dorp en de heer J. A. van Zaal,'Woubrugg Voor Tachotypie ln de Fransche en sche taal: mej. B. Timmers. 7. Waar geen woonplaats is vermeld, is ae Allen waren leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 3. - I-. 21

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2