Het vriendelijke Kerstvrouwtje CORRESPONDENTIE Een oud sprookje uit het Zwarte Woud. Wil je eens een heel. heel oud sprookje hooren. dat altijd omstreeks Kerstmis door de vaders en moeders in het Zwarte Woud aan de kinderen wordt verteld? Luister dan maar: In een hoog hol op de rotsen, waar dichte dennebosschen zijn, maar niemand weet eigenlijk precies waar woont al sinds vele jaren, sommigen zeggen: sinds eeuwen, het vriendelijke Kerstvrouwtje. Alle boeren, die graas haar bescherming willen genie ten voor een goeden oogst, laten bij het •inhalen van het vlas altijd één bosje od het veld achter: dan komt het vrouwtje ait is nachts halen en van al die bosjes vlas spint ze zich een nieuw hemd. Je begrijpt, dat het Kerstvrouwtje dus veel van de boeren houdt, maar ze houdt nog meer van kleine meisjes, vooral als ze goed kunnen handwerken en het werk met schoone handen aanpakken! Tegen Kerstmis maakt het vrouwtje haal bed oo. dan stuiven de veeren naar be neden van de rotsen ai: het begint hard te sneeuwen. Dat is het teeken. dat zij gauw komt om de ijverige meisjes te be- loonen. De luie handwerkstertjes daaren tegen plaagt ze verder het heele jaar door en in vroeger tijden, toen er nog heel veel gesponnen en geweven werd, stak ze de spinrokkens van die luie meisjes in brand. Dat het echter toch in haar hart een heel vriendelijk vrouwtje Is. kun je in het volgende verhaaltje lezen: In oude tijden woonden er op het slot Eberstein een jonge tuinman en een dienst, meisje, Clara geheeten, die veel van el kander hielden en graag samen wilden trouwen Maar de booze slotheer, die de meisje» dag en nacht liet spinnen zonder haar ooit eens rust te gunnen, wilde Olara geen toe stemming hiertoe geven. Hij zei, dat ze eerst maar eens een bos brandnetels moest pluk ken op de graven van haar ouders en dan daarvan het garen voor twee hemden moest spinnen: een wit hemd voor hem en een rood hemd voor 'haarzelf, dat ze dan onder haear bruidskleed zou dragen. Natuurlijk was dit een onmogelijkheid en de arme Clara barstte dan ook in tranen uit, toen ze dezen wreeden eisch hoorde. Maar 's nachts kwam het vriendelijke Kerstvrouwt'e op eens in haar kamer en 'beloofde haar te zuilen helpen. En daarna ging het vrouwtje bil den boozen slotheer spoken en schold hem uit voor alleis, wat leelljk was! Den volgenden dag was hij echter al die dreigementen alweer vergeten en hij hield, nadat hij van de jacht was thuisgekomen, een vroolijken maaltijd met zijn vrienden. Maar ziet, wat gebeurde? Terwijl ze nog aan tafel zaten, werd er aan de deur ge klopt en Olara kwam binnen met de beide hemden in de hand. Toen moe6t de wreedaard wel zijn toe stemming tot het huwelijk geven. Óp den dag van de bruiloft echter, toen hli zijn nieuwe witte hemd wilde aantrekken, hoor den de boeren, die om het kasteel aan het werk waren, opeens een vreeseliik gegil. De booze man had zün hemd aangetrokken, imaar nauwelijks was hij met zijn lichaam in aanraking gekomen, of alles begon hem te steken en te branden. Hli rukt en trekt, maar tevergeefs! Het Kerstvrouwtje had maar tevergeefs! Het Kerstvrouwtje had hét hemd betooverd en de man stierf van pijn. Beste raadeelnichtjes en -neefje6. Nu hebben jullie allen vacantie. Kerst- vacanitie! De meest „huiselijke" vacantie, die zoovele heerlijke uurtjes met zich brengt, binnenshuis. Natuurlijk hopen jul lie. dan sneeuw- of ijspret jullie vacantie- genot nog zullen komen verhoogen en ik hoop dit met en voor jullie. Maar ook zon der het laatste, brengt deze vacantie ons zooveel prettigs, waarbij we in de eerste plaats aan de Kerstdagen denken. Ik wrensch jullie allen een mooie Kerstviering toe. Mocht ook de sneeuw dit jaar eens bijdragen tot de Kerststemming buiten. Vele zieken! Aan hen allen wensch ik spoedige beterschap. Prettig te merken, dat er wel een gedienstige broer of zus was, die voor hen schreef, zoodat ik toch hun op lossingen ontving. Voor die hulpvaardigen een hartelijk bedankje van mij! Wederom een fout in de oplossingen van den vorigen keer. d w.z. iets weggelaten in no. 7: houthakker. En er zijn weer veel brieven, dus.... ik begin. Chris Boer Dank voor je Kerstwen- schen. Neen. aan uitgaan hebben we niet veel behoefte in deze vacantie: de Kerst- vacantie is juist echt voor thuis. Bep en Wim Nieboer Ik zie wel, dat je beter je boek dan het krantje las In de laatste weken: je mocht geen raadsels in sturen tot Nieuwjaar. Mlaar ik begrijp er ook uit. hoe mooi het boek wel was. Geertrui de Groot Neen. ik vergat je niet: ook een druk-abuls. De corresponden tie voor jou werd vastgeplakt aan die voor Aukje V. d. Walle: lees na het woord De cember. Zoo kreeg Aukje te veel en jij te weinig Jannie Nieuwenhuysen Hartelijk wel kom In onzen raadselfcring. Piet Eradus Aangenaam kennis te maken! Ook hartelijk welkom. Ik noem je dan ook Piet; en je begint goed. met 7 oplossingen. Jannie Boom Het is één dag eerder, dan jij uitgerekend hebt. Van het feest aan de Zuidstogelschool heb ik toen ook gelezen. Wat heerlijk, dat je zoo mocht st/udeeren met mevr. v. d. N. En kranig van je, diie solo te durven zingen. En nu zal het natuurlijk op 9 Januari ook goed gaan. Joop Schouten Jammer, dat je nu 1 ïaadsel fout had; nu kon je niet onder de goede oplossers Maar daarom den moed niet laten zakken; den volgenden keer weer beter! Dank voor je wensehen voor Kerstmis en jij ook prettige Kerstdagen. Bennie de Bruto Zoo. zoo. krijg ik weer het mooie postpapier. Fijn, hoor! Dat is heel mooi. alles aan den Kerstboom in één kleur te houden Ik wensch je heel prettige dagen. Willy Simons Wat je nu over school vertelt lees ik liever. En zijn de mazelen jou voorbijgegaan? Een prettige vacantie verder. Cobi Erades Wat je vraagt moet jé maar eens zien te raden; het ligt tusschen 15 en 100 jaar; voor raadselnichtje ben ik dus in elk geval al te oud! Rietje Brandt Wat veel prettige nieuw tjes vertel jij. De handschoenen komen goed te pas met deze kou. Het Kerstfeest zal heerlijk voor je geweest zijn; ging het zingen mooi? En tot slot: je 'had een bij zonder mooi rapport. Annie Bekooy Ik hoop dat je genoten hebt bij de Kerstviering en dat jullie mooi hebben gezongen. Lees maar fijn in je verdere vacantie Jan de Graaff Dank voor je Kerst- wenschen en voor het werk dat je van de zen brief maakte zoodat het een echte Kerstbrief werd. Ook jou wensch ik een mooi Kerstfeest toe. Lydia Botermans Na het Kerstfeest heb je dus nog wat prettigs in het vooruit zicht. Veel pleizier dan nog. Marietje Laman Ja. als je van knut selen houdt, kon je zelf veel maken deze dagen voor het Kerstfeest. Prettige Kerst dagen met elkaar. Wim en Paul Laman Een fijne lange vacantie. hè. En zing maar mooi op den 2den Kerstdag. Aardig, die ster, Wim. Paul. jii houdt zeker veel van je kanarievogeltje. Henny van Vliet Bedankt voor je anekdote. Trieneke van Manen Nu kun je het sch/ortje dus geruiken Ja. nu heb je veel tijd voor gezelschapsspelletjes; het hoedjes- spel is erg aardig. Johanna Koekebafcker Beterschap met de zieken; ik hoop. dat allen weer opge knapt zijn. Uit dat dagboek van je kan ieder een nuttig lesje leeren, dunkt me. De „Leuntjes" zal ik wel uit elkaar houden; het is grappig, precies hetzelfde te heeten. Corrie Kult Dat is een heerlijke mid dag geweest. Dinsdag op school. En in huls hebben jullie dus al voor de Kerststemming gezorgd. Bedankt voor je anekdoten. Jopie Schipper Je ziet. je brief kwam nog op tijd. Ik schreef vorigen keer over nog een feestdag na December, maar nu lees ik. dat je nog een heele feestmaand in ht vooruitzicht hebt, Cobi Bekkers Ja. wil allen verheugen ons op Kerstmis. Heerlijk, dat je al mee geholpen hebt aan de voorbereidingen. En je genoot zeker van de buitenlucht Heel prettige Kerstdagen wensch ik jullie allen toe. en hartelijke groeten voor je Tante. Marietje Prcnen Kind, wat een prach tig rapport. Je garni tuurt je heb je dubbel en dwars verdiend. Bram Wiggers Wat gezellig, om met elkaar zoo'n feestdag voor te bereiden De juffrouw was zeker zeer verrast. Ik durf nu naar de cadeaux niet nieuwsgierig te zijn! Liesje v. Driel Heerlijk, dat je nu naar Vlaardtogen mag. Je zult het er Drettig heben; daar twijfel ik niet aan. Nu is de vacantie lang genoeg, om uit logeeren te gaan. Leuk, jullie nieuwe hondje. Ankie van Driel Jij gaat dus met Liesje uit. Wat gezellig. Hier duren de meeste vacanlies 2 weken. Ook prettige dagen in Vlaardtogen. Nel van der Bijl Het belooft een mooi Kerstfeest te worden b!1 jullie in huis. Een feestweek: moeder jarig ook! Hebben je broertje en zusje nog angst voor hun mooien rammelaar? Truusje Sluymer Dan zal dit rapport ook wel mooi geweest zijn. Vertel het me maar volgende keer. Je schrijft aardige brieven, al vind je het nog moeilijic Lenie 'Brocaar Neen. we konden niet komen op jullie' Kerstfeest Woensdag; er zün hier ook patiëntjes op het oogenblik. Was de boom weer zoo prachtig en hoog? Viertal Hartevelt Dank voor al jullie goede wensehen en aan jullie allen wensch ik insgelijks prettige Kerstdagen en Oude jaarsavond. Drietal van Vliet Je hebt een goeden verjaardag gehad, met veel mooie cadeaux, Marietje. Gezellig, dat allen den heelen dag thuis konden zijn, nu het juist op Zondag viel. Sary Akkerman Prettig, dat ik nu weer je raadsels ontving. Jullie ook pleizierige Kefstdagen met elkaar. Matthy van Leeuwen Neen. hoor. boos ben ik nooit, als ie niet instuurt. Alleen maar heel blij, als ik je raadsels en briefje weer ontvang Ook prettig Kerstfeest, Marietje Verboom Die dubbele ver jaardag is 3 Febr.? Het eene feest volgt maar op het andere, merk ik Ik hoop voor je. dat je een prijs wint. En je kunt dus heerlijk lezen in je vacantie. Beppie Bonter Ja, nu kreeg ik heel ander schrift onder oogen; ook keurig hoor. En Toos schreef tioven den brief, is het niet? En zü was zeker in haar schik met zooveel moois? En speel je met je trouwen kameraad in deze vacantie dagen? Jannde van Biezen Gezellig, dat je Zaterdag toch een Kerstviering had. Is je broertje weer opgeknapt? Piet Kruysdljk Geen nieuws. Dus al leen een hartelijken groet van mij. Dirkje Zomerveld Veel zieken in je omgeving. Met allen beterschap! Gelukkig, dat jli er tot nu toe goed afkomt dit jaar. Laten we hopen, dat Nellie je weer gauw gezelschap kan houden, vooral, nu het juist vacantie is. Groet haar hartelijk. Leuntje Koekebakker (Sluisweg) Ik zal je voortaan Leuntje 116 1 noemen. Nu zal Henkle niet zoo vroolijk zlin; ik hoop. dot hij intusschen weer opgeknapt is Wat droevig, dat Je Grootmoeder zoo ziek is. Leuntje Koekebakker (Schooistraati En jij bent dus voortaan Leuntje No. 2. E11 je weet al, dat je hartelijk welkom bent. En nu ken ik meteen je broertjes en zusjes, gezellig. Leuk, de sparappels in zilverpapier te wikkelen voor den Kerstboom. Jammer, dat Vader er niet bij kan zijn met Kerst mis. Aukje v. d. Walle Twee Kerstvieringen in het vooruitzicht, heerlijk voor je. En helpen versieren is een prettig werkje. Den vorigen keer had jij door een abuis te veel correspondentie; misschien vond je het slot al wat vreemd. (Zie nu bij Geertr. de Groot). Jan en Corn. v. d. Sterre Natuurlijk mogen jullie samen insturen. Behalve met prijsraadsels, dan ieder op afzonderlijk vel letje. (Wel in één enveloppe). Dat lees je dan wel. Kees van Diggele Dat is heel droevig, waf je me schrijft. Ik begrijp, dat toen je hoofd niet naar raadsels stond Ik hoop.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21