VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 No. 23850 STADSNIEUWS Eerste Kerstdag Kinderbijslag aan loontrekkenden Een „bedelbrief" die belangstelling verdient EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN? Speciale kostenverdeeling voor de werkgevers Twee kwartjes voor Bijzondere Nooden 2JIIIIIIIIHIII Kwartierdienst miuimiug Leiden—Den Haag per blauwe tram Dif nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D elsr per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 .ets., porto, te betalen,, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. .1, Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn! per 3 maanden,/f.2.33 per week f.0.1# per 3 maanden -f- portokosten.1 (voor binnenland f. 0.80 per 3 mod.|i Franco per post - f. 2.35 Morgen, Eersten Kerstdag, verschijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. Dr. A. Beets t Redacteur van het Woordenboek der Ned. Taal. Wijlen dr. A. Beets, naar een potloodteekening van Jan Boon. In den afgeloopen nacht is in den ouder dom van 77 jaar hier ter stede overleden dr. Adriaan Beets, zoon van prof. Nicolaas Beets, den schrijver van de „Camera Obscura" (Hildebrand). Hij werd geboren te Utrecht, waar zijn vader toen nog niet professor, doch predi kant was en waar hij aan het gymnasium en aan de Universiteit zijn opleiding ont ving. Hij studeerde in de letteren en promo veerde 1 Juli 1885 op een dissertatie „De Disticha Catonis in het Middelneder- landsch". Een enkel jaar was hij tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan het gymnasium te Utrecht; na zijn promotie, in 1886, werd hij leeraar in de geschiedenis en aardrijkskun de aan het Erasmiaansche gymnasium te Rotterdam. Dit bleef hij tot 1888, toen hij medewerker werd aan het Woordenboek der Nederlandsche Taal, waarvan hij later een der redacteuren werd. De traditie getrouw, dat een der redac teuren van het groote woordenboek de woordenlijst verzorgt, bezorgde hij in 1914 de zevende uitgave van De Vries en Te Winkel's Woordenlijst voor de Spelling der Nederlandsche Taal. Van den achtsten jaargang (1888) af be hoorde hij tot de redactie van het Tijd schrift voor Nederlandsche Taal- en Let terkunde (een uitgave van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden) en spoedig werd hij secretaris der redactie, wat hij tot op hoogen leeftijd gebleven is. Zijn voornaamste publicaties zijn. behalve in het Woordenboek, in dit tijdschrift ver schenen. Meest zijn het woordverklaringen, soms schreef hij een artikel over een meer alge meen onderwerp, als in 1927 over de Utrechtsche volkstaal, over het dialect dus van zijn geboortplaats. Ook gaf hij enkele opstellen in taal en letteren, in het Leidsche Jaarboekje, in de Driemaandelijksche Bladen voor het onder zoek van taal en volksleven in het Oosten van ons land, en vele boekbeoordeelingen in het wetenschappelijk critisch maandblad Het Museum. In Het Huis Oud en Nieuw, Xde jaargang, 1912, schreef hij een rijk geïllustreerd ar tikel over het Heiligegeest- of Armewces- en Kinderhuis te Leiden, dat ook afzonder lijk is uitgekomen. Van deze instelling was hij ook gedurende vele jaren regent. Voor de leden van de Koninklijke Vlaam- schc Academie voor Taal- en Letterkunde hield hij in 1908 een lezig over Volkswijs heid over het weer, die ook in de werken van de academie is opgenomen. In Amstelodamum van 1915 gaf hij een etymologische verklaring van den naam Jordaan, den naam van de bekende Amster- damsche buurt, in het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap van 1921 een artikel over het voorstel van Hendrik Stevin over een Noordzeekanaal en de afsluiting en droog making van de Zuiderzee, een plan van 1667, in de nieuwe Taalgids van 1924 een bespre king van de uitgave van de Camera Obscura welke met aanteekeningen van wijlen J. Matthijs Acket was verschenen, enz. Dr. Beets heeft zijn verspreide opstellen nooit gebundeld. De oorzaak ligt wellicht hierin, dat het bijna alle wetenschappelijke opstellen zijn, die de studeerenden wel we ien te vinden. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt a.s. Dinsdagmiddag om 1 hur plaats op de begraafplaats „Rhijnhof". Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van wet, houdende regelen in zake kinder bijslag-verzekering. In de toelichting wordt gezegd dat de minister zich om redenen van practischen aard bij het ontwerpen der onderhavige rege ling, voorshands beperkt tot de groep der loontrekkenden. Voor deze categorie van personen intusschen bedoelt het wetsontwerp te geven een algemeen geldende regeling, waaraan ter zake van de verstrekking van kinderbijslag ten minste moet worden voldaan en waarop door het economisch-sociale leven bedrijfs- gewijze kan worden voortgebouwd. De kosten der kinderbijslagen zullen naar evenredigheid van het uitbetaalde loon over alle werkgevers worden omgeslagen, (Voor verdere bijzonderheden zie men pagina 2 van dit Blad). Alweer een „bedelbrief" zullen onge twijfeld velen denken, wanneer zij van avond de circulaire ontvangen van de op initiatief van den burgemeester opgerichte „Stichtingcommissie van samenwerking voor bijzondere noo den", waarin deze commissie om een bijdrage voor haar prachtige werk vraagt. Inderdaad het is een bedelbrief, maar het is er een, die onze volle aandacht waard is en die zeker niet verdient, om met de opmerking: „Ik kan toch niet overal aan geven", naar den prul- Iemand te verhuizen. Waarom verdient deze Stichting met haar langen naam dan onze speciale be langstelling? In een dezer dagen gehouden perscon ferentie hebben de voorzitter en de secre taris. de heeren jhr. C. C. Röell en P. A. van Aggelen deze vraag voor ons beant woord. Het ontstaan. Zooals bekend werd na de liquidatie van het Nationaal Crisiscomité het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden opgericht, Elk half uur een versnelde dienst. Rijtijd wordt met 10 minuten I bekort. 1 Naar wij vernemen zal begin E E Januari bij de N.Z.H.T.M. een ge- j| E wijzigde dienstregeling in werking j§ E treden. E E De belangrijkste verandering E 1 hierin is, dat op het baanvak E E LeidenDen Haag vice versa een E kwartierdienst (thans 20-minu- E E tendienst) zal worden ingevoerd E met dien verstande, dat elk half- E E uur een vaste versnelde tram zal 1 E gaan rijden en elk half uur een E locaaltram. E E De rijtijd van de versnelde E trams zal met niet minder dan 10 E minuten bekort worden. II E In verband met het bovenstaande E E zal ook de dienstregeling op de E andere lijnen verschillende wijzi- E E gingen ondergaan. E illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllirn waarbij van regeeringswege de wènsch werd uitgesproken, dat overal ln den lande or ganisaties in het leven zouden worden ge roepen, die de aan het Nationaal Fonds opgedragen taak in engeren kring zouden vervullen. In talrijke gemeenten werd dit werk opgedragen aan den Armenraad. Ook hier ter stede heeft men aanvankelijk de bedoeling gehad deze instelling met dit werk te belasten, doch na rijp beraad heeft men het tenslotte toch beter geacht een nieuw orgaan op te richten: „De Stich tingcommissie van samenwerking voor bij zondere nooden". Het doel. De Stichting heeft ten doel, het vormen van een band tusschen kerkelijke, particu liere en burgerlijke instellingen van wel dadigheid en sociale zorg en andere in stellingen, vereenigingen of personen, die zich bezig houden of bereid zijn zich bezig te houden met het verleenen van eenma- ligen steun in bijzondere nooden. In tegenstelling met Maatschappelijk Hulpbetoon en dergelijke instellingen, zal de stichting dus slechts eenmaal aan een zelfde persoon een bedrag uitkeeren en dan nog alleen maar onder bepaalde om standigheden die men samenvat onder den term „bijzondere nooden". Geldelijke steun zal slechts worden verleend, indien mag worden aangeno men, dat de begiftigde voor goéd, al thans voor geruimen tijd buiten ge- regelden onderstand zal worden gehou den of in zijn zelfstandigheid zal wor den hersteld. Bij elke steunverleening stelt de stich ting dus het constructief element op den voorgrond, terwijl zij er bovendien nauw lettend op zal toezien, dat de steun eco nomisch verantwoord is. Er zal dus geen geld beschikbaar gesteld kunnen worden voor een aanvrager, die niet kan aantoo- nen, dat hij met behulp van een zekere som in staat is verder voor zich zelf te zorgen. Bovendien ligt het in de bedoeling, om waar noodig moreele hulp te verleenen. De werkwijze. Alle steunaanvragen moeten gericht worden aan Postbus 29 Leiden. Zoo spoedig mogelijk wordt dan elke aanvraag afzon derlijk door het bestuur der Stichting be handeld. Dit bestuur is samengesteld uit drie door den burgemeester aangewezen leden, drie vertegenwoordigers van den Armenraad en een afgevaardigde van de instellingen of vereenigingen. die door het bestuur van den Armenraad daartoe wor den uitgenoodigd. Meent het bestuur, dat de aanvrager door inwilliging van zijn verzoek zijn zelf standigheid zal kunnen behouden of her krijgen en heeft men het daartoe ver- eischte bedrag vastgesteld, dan zal ge tracht worden een of meer der samenwer kende organisaties bereid te vinden om zich met de steunverleening te belasten. Behoort de aanvrager tot een bepaald kerkgenootschap dan zal men zich tot de diaconie van die kerk wenden, is hij te vens middenstander dan zal gepoogd wor den èn diaconie èn een middenstandsver- eeniging voor de aanvrage te interessee ren. Er zal dus steeds getracht worden het vereischte bedrag over de verschillende in stellingen te verdeelen, waarbij vanzelf sprekend de organisatie, die den aanvrager het naast staat, steeds voorrang heeft. Levensverzekering is de enige oogst ter wereld, die zeker is. Als de Verzekerde het tijdstip om de vruchten te plukken niet be reikt, vallen die vruchten zijn nabestaanden in de schoot. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 3457 (Inzez. Med.) Zijn deze instellingen echter niet in staat het benoodigde bedrag geheel te fourneeren dan zal de Stichting het ont brekende uit eigen middelen verschaffen of zoo noodig hulp inroepen van het Na tionaal Fonds. Elke aanvraag wordt dus geheel apart behandeld, terwijl alle omstandigheden in overweging zullen worden genomen. Het is aan ook b.v. heel goed denkbaar, dat een aanvrager, die als ijverig bekend staat, zijn verzoek ziet ingewilligd, terwijl een ander, die in precies dezelfde omstandig heden verkeert, maar waarvan bekend is, dat hij de kantjes er afloopt nul op het request krijgt. Doch zooals reeds gezegd, de vraag van het constructief element zal altijd het zwaarst wegen. De financiering. Uit wat we hierboven schreven, zult u misschien geconcludeerd hebben: De Stich ting is het centraal orgaan en de diaco- niën en vereenigingen betalen. Doch wanneer u weet, dat de heer v. Aggelen. die in verschillende maatschap pelijke instellingen zitting heeft en dus uit bittere ervaring spreekt, verklaarde het ons nadrukkelijk er in stilte onnoeme lijk veel geleden wordt, dan zult u hegrij pen, dat de kerkelijke en andere instel lingen bij lange na niet bij machte zul len zijn om alle bijzondere nooden te le nigen. In de practijk zal een groot deel der steunbedragen dus door de Stichting verschaft moeten worden. Middelen, uitgezonderd enkele giften die reeds zijn binnengekomen, heeft zij echter niet, subsidie ontvangt zij niet en het ligt ook niet in de bedoe ling die aan te vragen, er blijft dus slechts één bron over om de middelen uit te putten, een bron die reeds in zoovele gevallen wanneer het er om ging nood te lenigen rijkelijk vloeide en waarop het comité ook nu, weer ten volle vertrouwt: de particuliere liefda digheid. Het N.C.C. mocht zich in een groote po pulariteit verheugen, de giften, die daarin gestort zijn, overtroffen de stoutste ver wachtingen en het comité hoopt, dat zij, die het N.C.C. regelmatig met bijdragen bedachten, dezelfde vrijgevigheid ten op zichte der nieuwe Stichting zullen be trachten. Veie kleintjes maken een groote, zal het comité ongetwijfeld gedacht heb ben, toen het besloot een maandelijk- sche bijdrage van slechts twee kwart jes te vragen. Het is inderdaad niet veel, doch men hoopt er mee te berei ken, dat niemand zich door het bedrag zal laten afschrikken en dat iedereen zal besluiten, dezen „bedelbrief" te be antwoorden, opdat het comité niet ge noodzaakt zal zijn de taüooze aan vragen om hulp, die reeds thans bin nen komen, terzijde te leggen omdat de financieele midden ontbreken. Twee kwartjes voor Bijzondere Noo den zy het besluit waartoe heel Leiden met de Kerstdagen moge komen! DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS EN HET L. S. C. In de overtuiging, dat de te verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis het Leidsch Studentencorps niet onopge merkt mag voorbijgaan, heeft het Collegium de leden en oud-leden aangespoord zich op den dag dat het heuglijk feit zal hebben plaats gegrepen, naar Leiden te spoeden teneinde daar getuige te zijn van een groot en waarachtig Leidsch Feest. Te 12 uur 's nachts zal het Collegium re- cipieeren voor genoodigden. Na afloop daarvan zal een concert op Minerva worden aangeboden. Indien de geboorte plaats heeft vóór 3 Januari zal het feest in verband met de sluiting van de Sociëteit tot op dien datum worden uitgesteld. Vindt de geboorte op Zondag, of des avonds na 5 uur plaats, dan zullen de feestelijkheden den volgenden dag worden gevierd. BINNENLAND. De teraardebestelling: van het stoffelijk over- schot van jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar. (Ie Blad). Hier ter stede is in den ouderdom van 77 jaar overleden dr. A. Beets, redacteur van het woordenboek der Ned. TaaL (Stadsnieuws, le Blad). De Eerste Kamer over het Werkloosheids - subsidiefonds. (Binnenland, 3e Blad). Uitbreiding bij de cavalerie. (Binnenland*, 3e Blad). Vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond, (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Ons parlementair overzicht, (4e Blad). Collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie verbindend verklaard ingaande 10 Januari. (Laatste Berich ten, le Blad). Het geven van kinderbijslag zal voorloopig beperkt worden tot den groep van loon trekkenden. (le Blad). BUITENLAND. Een beschouwing van dr. Schacht over wereld-economie. (Buitenl., 2e Blad). De Engelsch-Italiaansche wrijving (Bui tenland 2e Blad). De moeilijkheden in Egypte en Roemenië* (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. A. Kuiper en Zoon, Aal markt 14 Leiden, optisch bedrijf. Nieuwe vennoot: A. Kuiper, Leiden. Zuidwestelijke wind met nevelig tot half- of zwaar-bewolkte lucht. De temperatuur zal vermoedelijk weinig veranderen. Neerslag van beteekenis wordt niet verwacht. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met VI2 cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. t DUW kofKta#i to. de ladlot.de to» H 25 l Z.ndt nd| u,. P- J O"1 3402 (Ingez. Med.) OPHALEN HUISVUIL. In verband met de a.s. Kerstdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Zaterdag worden be diend, nu plaats hebben op Dinsdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Maandag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 3464 DIRECTEUR-GEM.-REINIGING.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1