LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 24 December 1937 Het bieden bij Contract Bridge SPORT IXGDUNUM I- A.S.C. I EERSTEN KERSTDAG - 2 uur Regels voor het doubleeren. Wedstrijden van Militairen en Studenten Schermbond geëindigd. VOETBAL Kon. Ned. Voetbalbond. Programma voor Tweeden Kerstdag Afdeeling I. 2e klasse A: ZFC—ZW: West FrisiaWFC. Afdeeling II, le klasse: XerxesHDVS. 2e klasse A: HWQuick (Zaterdag 25 December.) 2e klasse B: UW—Hercules; ODS—Slie- drecht; AlphenUnitas (G. Spilt). 3e klasse A: BMTScheveningen: Lug- dunumASC (Zaterdag 25 Dec.) (A Vaes- sensi; ONAHillinen (M. A, Sterke): RVC Hillc gom. 3e klasse C: VFCLaakkwartier; Steeds Hooger—De Musschen; MartinitOlympia. 4e klasse A: SSDS—GSV. 4e klasse B: Oranje BlauwAlphia (A. Swaneveld)VOGELKranenburg 4e klasse C: WIKBTC: De Jagers DSO Reserve 2e klasse A: VUC 3Olympia 2. Reserve 3e klasse A: UVS 2Alphia 2 (C. de Graaft i; Bodegraven 2—LFC 2 (S. Hokke)ADO 4Lugdunum 2 J. L. Hornis) Afdeeling III, le klasse: HengeloGo Ahead. Afdeeling IV, le klasse: LONGAEind hoven; Juliana—WiUem II; PSV—BW: NACMW; NOAD—Roermond. Afdeeling V, le klasse: Hoogezand Achilles: LeeuwardenBe Quick (Zaterdag 25 Dec.); VelocitasVeendam: Sneek GVAV; HeerenveenHSC. 3e klasse A: Sportman 3UVS 6, 11 uur, de Vrind; LFC 5Roodenburg 3, 12 uur, v. Deursen; TONA 3—ASC 4, 11 uur, D. Boom. 3e klasse B: ASC 5Sportman 4, 10 uur, (2e terrein), Blijleven: Leidsche B. 3— I.Iorschkw. 2, 11 uur, v. d. Lucht. 4e klasse A: UVS S—DVS 4, 12 uur, (gr. bUterrein), de Haan; LDWS 5LDTS 3, 11 uur, v. d. Water. 4e klasse B: LFC 0Sportman 5, 10 uur, Honsbeek: UVS 9—LDWS 6. 10 uur (gr. bijterrein), v. d. Lelie; ASC 7Alphia 4, 12 uur, (2e terrein), Swanenburg. Overzicht. Van Overal. Een bescheiden Kerstprogram. De animo voor de voetballerij is met Kerstmis gewoon lijk niet groot, noch bil de spelers, noch bij het publiek en de bond heeft zich daarom bepaald tot het vaststellen van wedstrijden, welke in de afgeloopen weken wegens terreinafkeuringen afgelast moes ten worden Zoo vindt in de eerste klasse van afdeeling n alleen de ontmoeting XerxesHD.V.S. plaats, waarin de schot vaardigheid der zebra's wel den doorslag zal geven. In het Oosten wint Go Ahead hoogstwaarschijnlijk wel van Hengelo, hoe. wel de eerste ontmoeting tot een verrassing heeft geleid. Voor de eerste klasse wordt verder nos gespeeld in het Zuiden en Noorden. Heel belangrijk is daarbij de match tusschen P.S.V.-en B.V.V. te Eind hoven, omdat de Bosschenaren door een zege met PSV. op gelijken voet zouden komen. Het zal een zware taak worden voor de leiders om zich dezen ongetwijfeld buitengewoon geestdriftigen en vastberaden aanvaller van het lijf te houden en het zou ons niet verwonderen Indien zij niet verder kwam dan een draw. Bij welken (uitslag dan N.AC., mits het MV.V, weet te klc-ppen. de meeste zijde spinnen zou. Voor Longa en Noad. de beide grootste candidaten voor de laatste plaats, ziet het er weer niet hoopvol uit. maar een klein kansje op succes mag voor hen tegen Eindhoven en Roermond niet geheel bui tengesloten worden. Be Quick leed vorigen Zondag tegen G.V.AV. haar eerste nederlaag, maar een inzinking lijkt ons door die teleurstelling niet te vreezen. zoodat Leeuwarden morgen wel het kind van de rekening zal worden. jEn indien G.V.A V. dan niet faalt tegen Sneek (dat in degradatie-gevaar rare sprongen kan doen) zal de situatie aan den kop geen verandering ondergaan. Tenzij Achilles falen zou in Hoogezand, doch zoo heel waarschijnlijk is dat toch niet. Met interesse zal verder uitgezien worden naar het verloop van den kamp tusschen Velocita; en Veendam waarin de papieren der bezoekers iets hooger ge noteerd staan omdat hun voorhoede over het algemeen wat schotvaardiger is dan die der Groningsche groenwitten. Voor de tweede klasse B komt Unitas ■bij Alphen te gast en na de draw tegen Hercules ziet de toekomst voor de Rijn streekbewoners er weer iets minder somber uit. mits thans het goede pad niet te spoe dig weer verlaten wordt. Unitas heeft zeven punten uit acht wedstrijden: dat is dus 'heel wat beter dan de prestatie van Alphen doch het is toch ook weer niet zoodanig dat er voor de thuisclub morgen geen kans op succes zou kunnen bestaan Tanden op elkaar, Alphenaren. Deze gelegenheid mag niet onbenut worden gelaten In 3 A een plaatselijke wedstrijd tusschen Lugdunum en A S C. De vorige ontmoeting reeds gespeeld voordat de competitie in vollen omvang aangevangen was ein digde. met 2—2 en toen was het al duidelijk dat deze ploegen dit seizoen geen groote rol zouden spelen. Met rood-zwart is het sindsdien beter gegaan dan met groenwit, maar ook zü vertoeft toch in de onderste regionen der ranglijst. Veel verschil kan er (daarom ook morgen op het veld achter Pomona niet zijn en de uitslag zal dan ook niet ver van een puntenverdeeling af zijn. Hillinen kan waarschijnlijk de baas blijven over Ona. terwijl Hillegom bijzonder op dreef moet zijn om een puntje te ver overen tegen R.V.C., dat alleen op eigen grond door het leidende B.MT. met den oneven goal geslagen kon worden. Alhpia trekt voor de vierde klasse naar Oranje Blauw, dat nog al afwisselende prestaties levert. Voor de gasten is er een kan? op succes mits Oranje Blauw niet onverwachts in een productieve bui is komen te verkeeren Tenslot'e kan D.S.O twee punten rijker worden tegen De Jagers. Voor de eerste klasse krijgt Zuiderkwar tier 1 bezoek van de ex-K.N.V.B.'er Leid sche Boys 1, zoodat daar een ferme- strijd "erwacht mag worden. Ook bij LDWS 2 kan het er spannen, waar Sportman l te gast komt en de eer van ongeslagen leider heeft op te houden. We geven Sportman stellig de beste kansen, maarhet beste beentje moet voor. daar L.D.W.S. 2 zich niet onbetuigd zal laten. Lugd. 3 zal ook in den returnwedstrijd L.F.C. 3 geen kans geven. In 2 A. krijgt U.V.S. 4 weer de leiding, tenminste als zij niet teleurstelt tegen L.F.C. 4. Rouwkoop 2Lugdunum 4 lijkt ons zoo'n partijtje waarin de puntjes ge deeld moeten worden. Morschkwartier 1 kan in 2 B. haar pun- tenaantal tegen het bezoekend L. Boys 2 met twee vermeerderen, terwijl de tweede wedstrijd Sportman 2—Tona 2 een revan che voor Tona kan worden. In 3 A. moet Roodenburg 3 van L.F.C. 5 winnen, anders zou het wel eens spoedig met de supprematie gedaan kunnen zijn, vooral als U.V.S. 6 in de ontmoeting van Zondag Sportman 3 zou kunnen kloppen. Inmiddels is het voor U.V.S. 6 een opdracht die niet zoo gemakkelijk is uitgevoerd. Tona 3 zal niet sterk genoeg blijken om revanche te nemen tegen A.S.C. 4. In 3 B. blijft A.S.C. 5 tegen Sportman 4 wel op het goede pad. De belangrijkste match echter wordt in 4 A. gespeeld namelijk U.V.S. 8 tegen D.V.S. 4. Twee ongeslagen kampioenscandidaten komen daar voor het eerst tegen elkaar in het krijt Beide gelaarsd en gespoord en klaar voot den strijd. U.V.S. met het beste gemiddelde en een tikje sterker naar het schijnt, doch dat zegt hier weinig. Eén sprankje geluk kan voldoende wezen. Met belangstelling wachten wij af en wij hopen dat de sterkste wint. L.D.W.S. 5 zal L.D.T.S. 3 weinig kans geven In 4 B. zal L.F.C. 6 het Sportman 5 wel lastig maken, doch de leiders zullen toch geen foutje maken. A.S.C. 7 heeft een klein cn mogelijk laatste kansje om van de laatste plaats te komen. L.D.W.S. 6 zal er tegen U.V.S. 9 wel voor zorgen op het goede pad te blijven. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Tweeden Kerstdag. le klasse: Zuiderkw. 1Leidsche Boys 1 ^h?ma; 2Sportman 1, 2 LuJd' 3~LFC 3, 11 uur (Ie terrein», Koppeschaar. 2e klasse A-. Rouwkoop 2Lugd 4 11'/. uur. Metsch: LFC 4-UVS 4, 2 uur v Leeuwen. 2e klasse B: Morschkw. 1—Leidsche B. 2 IC uur, Maaskant; Sportman 2—TONA 2, 2 uur, P. Rietkerken. COMPETITIE-WEDSTRIJD ..POMONA"-TERREIN. GEWONE PRIJZEN. 3430 (Ingez. Med.) ZWALUWEN—BUDAFOK. Zwaluwenelftal samengesteld. Op Dinsdag 28 December des avonds te kwart over acht speelt het Zwaluwen-elf- lal in het Utrechtsche stadion tegen Bu- dafok. De elftalcommissie heeft voor dezen wedstrijd het volgende elftal samengesteld: Doel: Dijkstra (ZFC); achter Van Asten (Velox). Punt (DFC); midden: Bool (HVV) Wallaart (PSV). Peters (DFC); voor: Drae- ger (DWS), Engelsman (Quickk. Dumor- tier 'DOS'. Kantebeen (Feyenoord) en Mijnders (DFC). KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL BOND. Oefenwedstrijden op 2den Kerstdag. Waar de Leidsche clubs Zondag 26 De cember a.s. gevrijwaard zijn van competitie wedstrijden, heeft het L.K.B.-bestuur ge meend dezen vrijen Zondag te moeten be nutten. Het heeft daarom enkele oefen wedstrijden, t.w. één voor Leden en één voor Adspiranten. uitgeschreven voor eenl- ge selectie-ploegen. Wat den leden aangaat, heeft de XH-tal Cie. van den L.K.B. een A- en een B-ploeg samengesteld, die elkaar op 2den Kerst dag des morgens om elf uur op „Zuldwijck" zullen ontmoeten. Het ligt n.l. in de bedoeling een verte genwoordigend twaalftal samen te stellen, aat binnen afzienbaren tijd in het strijd perk zal treden tegen een afgevaardigd team van een anderen Erkenden Bond. De ploegen waaruit tenslotte definitief c-en keus zal worden gedaan, zien er als volgt uit: A-ploeg: Aanval: dames: C. de Wolf (N.kw.) en J. Klepke (V.O.); heeren: A. Lasschult (S.kw.) en J. Beijer (V.O.t Midden: dames: A. v. d. Voort (Alg.) en B. Brouwer (Z.kw.); heeren: F. v. d. Mark (V.O.) en J. Kapaan (Z.kw.). Verdediging: dames: C. v. d. Velde (Fluks) en J. Guldemond (N.kw.); heeren: G. Crama (Fluks, aanv.) en A. v. d. Heijden (Alg.). B.-ploeg: Verdediging: dames: M. Later- veer (V.O.) en A. v. d. Molen (Z.kw.); hee ren: S. Verlint (N.kw.) en P. Koole (V.O.). Midden: dames: B. de Wolf (N.kw.) en D. Klinkhamer (V.O.): heeren: P. Dubbe- laar (N.kw.) en J. de Haas (V.O.). Aanval: dames: IJ. Stormer (Z.kw.) en J. Nout (Fluks): heeren: B. Labordus (Z.kw.) en A. J. Mader (V.O.). De adspiranten-selectieploegen, samen gesteld uit spelers (sters) van de vereeni gingen Fluks, Noorderkw.. Zuiderkw. en, Vicus Orlentis, treffen elkaar eveneens op 2cn Kerstdag en wel om 2 uur op het ter rein van Zuiderkwartier, dat gelegen is aan de Trompstraat (Zijlsingel). GEEN N.K.B.-COMPETOTEWEDSTRIJDEN De Nederiandsche Korfbal Bond heeft voor de a.s. Kerstdagen geen competitie wedstrijden vastgesteld. ZWEMMEN Buitengewone vergadering Leidsche Zwemclub. rouwkoop i—v.u.c. n. Op 2den Kerstdag zal een vriendschap pelijke wedstrijd plaats hebben tusschen Rouwkoop en de V.U.C.-reserves om een fraaien beker, beschikbaar gesteld door den heer Bailey. De wedstrijd zal om 2 uur aanvangen. De opstelling van Rouwkoop luidt als volgt: van links naar rechts: doel: H Bo- hemen; achter: C. Oudshoorn en D. Brou wer; midden: G. Sluiter, J. Brusse en W. Pieterse; voor: G. Oskam, J. v. d. Blom, J. Jansen, J. v d. Krogt en J. Riethoven. uit nieuw veen. Voor Zondag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Bergambacht INieuwveen I; Gouda VI Nieuwveen II en Nieuwveen mBosk. Boys IV. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Te Boskoop worden op 2en Kerstdag ge speeld: 12 uur Bosk. Boys IIIWoerden III, 2 uur Bosk. Boys nWoerden n. FOREHOLTE (VOORHOUT). Het programma der voor Zondag vastge stelde voetbalwedstrijden van Foreholte luidt: Foreholte IS.N.A. I; Foreholte II S.M.C. n en Foreholte a—V.V.L. b. alphen i—unitas i. Op Tweeden Kerstdag speelt Alphen I tegen de club van Wels c.s. op haar terrein achter het Boschpark. Het elftal is voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld: doel: Britsemmer; achter: Goedhart en De Graaf; midden: Brunee, v. Leeuwen en Broer; voor: Vriese- koop. v. Leeuwen, Tuinenburg. Bezemer en Mulder m. Scheidsrechter is de heer v. d. Spilt. Nieuwe contributieregeling vastgesteld. In een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk" werd gisteravond een buitengewone algemeene vergadering ge houden van de Leidsche Zwemclub, welke geopend werd door den voorzitter, den heer mr. Goudsmit, die begon met een woord van herdenking ter eere van het pas over leden eereiid, jhr. De Gijselaar, die de L.ZC. steeds een zoo bijzonder warm hart heeft toegedragen. Hij was het die inder tijd den grooten stoot gaf tot de opening van de inrichting aan den Hooge Rijndijk, welke een twintigtal jaren door de L.Z.C. is geëxploiteerd, hi.i was het die de vereeni- ging .steeds ter wille was en hij was het ook die de vereeniging niet vergat toen zij ver leden jaar recepieerde ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Zijn heengaan be- teekent voor de L.Z.C. een belangrijk ver- lies. Voortgaande constateerde mr. Goudsmit dat men thans in een heel wat opgewekter stemming vergaderen kon dan in het voor jaar. Wij hebben thans een zweminrichting, het aantal leden is beduidend toegenomen (sinds de opening der Overdekte met meer dan zestig!) en er is volop animo voor de oefenavonden, zoo besloot spreker. Na lezing en goedkeuring der notulen kwamen de voorstellen aan de orde tot contributiewijziging en daarmede samen- hangende wijziging van het huishoudelijk reglement, zulks in verband met het feit dat de kosten van het zwemmen gedurende den zomer en winter veel hooger zijn dan die van vroeger toen men alleen 's zomers zwemmen kon. De voorzitter zeide dat het bestuur de zaak zeer nauwkeurig had berekend en tot de conclusie gekomen was dat de contri butie als volgt behoorde te worden vastge steld: leden beneden 16 jaar f.0.50 per maand, van 10—18 jaar f. 0.75 en boven 18 jaar f. 1 per maand. Men kan dan gratis zwemmen op de oefenavonden en heeft vrijen toegang tot de wedstrijden der L.Z.C. De aparte polocontributie vervalt. Men heeft gemeend de contributie per maand te moeten laten betalen omdat zulks voor velen gemakkelijker is (men kan de kwitantie op de oefenavonden vol doen) doch men verbindt zich natuurlij* voor een jaar. Voor bijzondere gevallen meende het be stuur machtiging noodig te hebben om van de vastgestelde regeling af te mogen Op een vraag van den heer Van Heivert deelde mr. Goudsmit mede dat de kosten berekening gemaakt is op de huidige aantal leden. In tegenstelim^met de andere clubs heeft de L.Z.C. in de Over dekte echter voor het geheele jaar gecon tracteerd. Na eerüge discussie en nadat was meegedeeld dat aan de directie dei Overdekte verzocht is de leden der con- tracteerende vereenigingen op andere uren van de clubavonden tegen verlaagd tariex te laten zwemmen, werd het bestuursvoor stel bij acclamatie aangenomen. Tevens werd het bestuur gemachtigd in zeer bijzondere gevallen van deze regeling af te wijken, terwijl goedgekeurd werd het reglement te wijzigen dat de regeling ieder jaar op de gewone ledenver gadering zal worden vastgesteld. Een voorstel tot instelling van een bal lotage-commissie bleek overbodig te zijn omdat het reglement in die kwestie voor zien heeft en de beoordeeling van toelating van nieuwe leden aan het bestuur over laat. Nadat tenslotte diverse interne clubaan gelegenheden besproken waren werd deze goed bezochte vergadering gesloten. XL. Bij goed gefundeerde contracten dreigt altijd de redouble van de tegenpartij, n.l wanneer de distributie van hun spellen zeer gunstig is en zij bijv. renonce hebben in de kleuren waarin men had gerekend H.T. slagen te kunnen behalen en waar door zij wellicht hun contract kunnen maken, mlisschien zelfs met één of meer overslagen. Hoe groot het risico is, hetwelk men hierbij loopt, bewijst de volgende be rekening. Wordt kwetsbaar 4 Harten gebo den en 5 gemaakt, dan behaalt de tegen partij onder de lijn 150 punten. Doubleert men in de hoop dat zij 1 down zal gaan en men dus 200 punten zou krijgen in plaats van 100 punten en zij redoubleert, dan be haalt zij 880 punten. Zou de distributie dusdanig zijn dat, de tegenpartij 6 aan trek maakt, dus 2 overslagen, dan worden deze getallen respectievelijk 180 punten en 1280 punten. Hoewel deze gevallen zich natuurlijk niet zoo heel veel voordoen, komen zij toch voor en men zal goed doen met dit risico ter dege rekening te houden. Het grootste gevaar van te licht doubleeren is en blijft echter dat men den speler inlichtingen geeft omtrent de kracht aan troef dan wel aan bijkaarten, welke hem gelegenheid geven steeds over de sterke hand te snij den en hierdoor een contract te maken, hetwelk, zonder dat deze kracht bekend was, vermoedelijk niet gemaakt zou zijn. Deze gevallen doen zidh in de practijk her haalde malen voor. Men vergeet te veel dat indien de tegen partij tot een manche- of Slambod komt, dit als regel goed is opgebouwd en er groote kans bestaat dat zij ook aan dit contract zal kunnen voldoen en al wordt het verloren, het verlies toch bijna nooit meer dan één slag bedraagt. Of men dien downslag enkel of dubbel betaald krijgt, doet weinig ter zake. hoofdzaak is en blijft dat het contract verloren gaat en men ver groot de kans hierop in vele gevallen door niet te doubleeren en geen kracht te ver raden. Vele van de betere spelers, die een Slam-bod hebben gedaan hetwelk goed ge motiveerd was, namen dan ook als vaste regel aan te redoubleeren indien dit con tract gedoubleerd werd. Vermoedelijk zal het. niet meer dan I down zijn en of die slag gedoubleerd of geredoubleerd verloren gaat, maakt niet zooveel uit. Voldoen zij echter aan hun contract, mogelijk zelfs met een overslag, dan staat hier een groo- tere winst tegenover. Over het algemeen moet men dan ook als vasten regel aannemen, dat men alleen dan doubleert indien men: a. met vrijwel absolute zekerheid het geboden contract kan doen verliezen; b: in staat is elk ander hooger bod hetwelk de tegenpartij zou kunnen doen eveneens met succes te doublee ren of indien dit niet het geval is, dat men dan in staat is zelf, zonder een te groot verlies een ander hooger bod te doen. c. over minstens een slag in de ge boden troefkleur beschikt. Doubleeren, uitsluitend op kracht in de andere kleuren is cn blijft gevaarlijk omdat de distributie van dc spellen van de tegen- party dusdanig kan zijn dat dc slagen, waarop men liad gerekend, niet ge maakt worden. Het nemen van een juiste beslissing of men al of niet zal doubleeren, zal niet mogelijk zijn indien men niet volkomen op de hoogte is van de waarden, welke men aan manches en robbers mag toekennen. Hoewel alleen aan het behalen van de robber een belooning van 500 of 700 punten wordt toegekend en deze belooning pas bij het bereiken vam een robber wordt ver- kreger spreekt het van zelf dat het beha len van een manche, als eerste stap naar het behalen van een robber, al een groo- tere waarde heeft dan uitsluitend de onder de lijn genoteerde punten. Evenzeer is aan liet behalen van een deelscore onder de lijn, dus bijv. 60 of 40 punten, als stap naar het behalen van een manche, reeds een grootere waarde toe te kennen. Wij kunnen aannemen dat de belooning van een robber als volgt iis samengestela Voor het bereiken van de eerste manche 200 punten; voor liet bereiken van ae tweede manche 200 punten plus een extra belooning van 300 punten voor de robber. Het behalen van de eerste manche zou dus 200 punten als onzichtbare manche- belooning en ongeveer 120 punten onder de lijn waard zijn, dus totaal 320 punten, ware het niet dat de party, die de eerste manche behaalt, een belangrük betere kans heeft om de robber te behalen dan de andere party. Deze moet toch 2 manches achter elkaar maken om de robber te be halen terwyi de partij, die reeds een manche heeft, nog slechts één manche heeft te behalen. Deze kansen zou men in zuivere mathematische verhoudingen kun nen aangeven doch dit zou niet geheel juist zijn, aangezien de nlet-kwetsbare partij gemakkelijker een manchebod zal kunnen doen dan de kwetsbare partij, die voorzichtiger moet zijn. Toch zal een betere kans bestaan en als zoodanig een waarde vertegenwoordigen. Men kan dan ook vei lig aannemen dat het bereiken van de eerste manche waard is ongeveer: 120 pun ten als score onder de lijn; 200 punten als onzichtbare belooning; 100 punten voor de beter kans, welke men heeft om ook de robber te behalen, dus in totaal ongeveer 420 punten. Is men zelf kwetsbaar en de tegenpartij niet, dan is het behalen van de tweede manche dus waard ongeveer 500 punten aangezien de gemiddelde score voor een robber in twee manches behaald, ongeveer 900 punten bedraagt. Zyn beide partijen kwetsbaar, zoodat dus de waarde van het behalen van de eerste manche voor beide partyen geneutraliseera is, dan zal het behalen van de tweede manche, dus het behalen van de robber, voor beide partijen ongeveer 600 punten waard zyn, zijnde de netto te behalen score. Hieruit volgt dus dat indien beide par tyen niet kwetsbaar zijn en men zelf in staat is de eerste manche te behalen met een eindbod van 4 Schoppen, men alleen dan een 4 Harten-bod van de tegenpartij met werkelyk voordeel kan doubleeren in dien men die tegenparty minstens 3 down kan laten gaan. Is men zelf kwetsbaar en de tegenpartij niet dan zal eveneens doubleeren alleen dim voordeeldg zyn (Indien men tenminste hiervoor het zelf halen van de robber op offert) indien men de tegenpartij minstens 3 down krijgt. Geheel zuiver zyn deze waarden niet cn wel om dc volgende reden. Hoewel men het behalen van een manche onder zekere omstandigheden als zeker mag beschou wen, kan het altyd voorkomen dat ongun stige distributie (byv. aftroeven of ongun stige verdeeling van de verschillende kleu ren bij de tegenpartij) een zeker schijnend manchebod verloren doet gaan. Omgekeerd kan het gemakkeiyk voorkomen dat een doubleeren van de tegenpartij een slag meer oplevert dan waarop men had ge rekend. Dit laatste geval beteekent een belangrijk voordeel terwyi het spelen van eigen manchecontract nooit meer kan op leveren dan de zuivere behaalde score- punten plus de onzichtbare manfchebeloo- ning dus practisch gesproken nooit kan meevallen. A. J. VERSTEEG. SCHERMEN. Burgerstudenten winnen ook op sabel. De derde en laatste dag van het wapen- feest van den Militairen en Studenten Schermbond dat in Den Haag werd ge houden, was bestemd voor den personee- len wedstryd op sabel, welke het grootste aantal deelnemers op den looper veree- nigde. Er waren n.l. niet minder dan 86 deelnemers, n.l. 46 cadetten, 29 adelbor sten, 8 Delftsche en 3 Leidsche studenten. Na het buitengewone succes van de Utrechtenaren op den vorigen dag, toen zij twee kampioenschappen behaalden, na melijk op floret en degen, was het wel zeer te betreuren, dat Utrechtenaren op het hoofdwapen verstek lieten gaan. Ze ker, de eerste dag had de superioriteit van de Cadetten op dit wapen bewezen, doch niet in een zoodanige mate, dat de Utrech tenaren in een personeelen wedstrijd by voorbaat kansloos zouden zyn. Er waren 86 deelnemers. In den halven'eindstryd plaatsten zich; Uit poule 1: Westpalm van Hoorn (Lei den) met 4 gew. part.. Adelborst Vermeide met 4 en Cadet de Neve met 3. Uit poule 2: De Adelborsten Dorenbosch en Ter Brake, ieder met 4, en de Cadet Scheltens met 3. Uit poule 3; Klein (Delft) met 4, en de Cadetten Reep met 4 en Vinges met 3. Uit poule 4: De Jonge Mulock Houwer (Delft i met 5, Cadet van Ardenne met 4 en Adelborst Groenwegen met 3. Uit poule Werker (Delft) met 5 en de Cadetten van Ooyen met 5, Westra met 3 en Palm met 3. Uit poule 6: Adelborst Eibers met 5. Cadetten v. d. Meer en Hieronymus met 4 en d'Arnaud Gerkens (Leiden) met 3. Uit poule 7: Cadet van Stockum met 5, Adelborst Scharroo met 4 en Cadet Hoet- jes met 3. In deze halve finale werd sabelspel van zeer behoorlijk gehalte gedemonstreerd, en we zagen enkele veelbelovende jonge krachten aan het werk, zoowel onder de burger als onder de militaire studenten. Voor de technische commissies van K.N. A.S. en K.O.S. ligt hier een mooie taak weggelegd. In de finale van twaalf, welke op twee loopers werd getrokken plaatsten zich; Uit poule I (Romeinsch)Vermeide (Adelborst), Scheltens (Cadet) en Klein (Delft) elk met 3 gew. part. Uit poule 2 (Romeinsch); Cadet Reep met 5, Werker (Delft) met 4 en ter Brake (Adelborst) met 2. Uit poule 3 (Romeinsch)Westpalm van Hoorn (Leiden) met 4, De Jonge Mulock Houwer (Delft) met 3 en Van Ooyen (Cadet) met 2. Uit poule 4 (Romeinsch)Van Stockum (Cadet) met 4, Eibers (Adelborst) met 4 en d'Arnaud Gerkens (Leiden) met 3. In die finale kwamen dus uit: 4 Cadet ten, 3 Adelborsten, 3 Delftsche en 2 Leid sche studenten, zoodat de kansen vrij aar dig verdeeld waren. Aanvankelijk stonden de drie Adelborsten er het beste voor. Daarna nam de Jonge Mulock Houwer uit Delft de leiding voor den Adelborst Ver meide. De uitslag was langen tijd onze ker, omdat eerst de laatste partyen de be slissing moesten brengen. Van belde scher mers kwam het zelfs op de allerlaatste party aan. Het eindresultaat werd: Na barrage tusschen de nummers 1 en 2, die gelijk eindigden: 1. A. de Jonge Mulock Houwer (Delft; met 81627. 2. T. Vermeide (Adelborst) met 8-21-29. 3. P. d'Arnaud Gerkens (Leiden) met 7—21—24. 4. A. J. Klein (Delft) met 7—22—23. 5. J. Reep (Cadet) met 61725. 6. R. Eibers (Adelborst) met 6— 22—Zo- 7. N. Westpalm van Hoorn (Leiden) met 5—23—22. c 8. B, ter Trake (Adelborst) met 5—25—za 9. A. v. Stockum (Cadet) met 10. L. v. Ooyen (Cadet) met 4—27—I' ll. J. Werker (Delft) mot 4—28—20. 12. J. Scheltens (Cadet) met 2—28—m Dus ook dit laatste nummer is uiteinde lijk uitgeloopen op een overwinning roo een der burger studenten, hetgeen dus een zege over alle personeele nummers betee kent. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14