Een Kerstpuzzle LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 December 1937 Vierde Blad No. 23850 PARLEMENTAIR OVERZICHT 78sfe Jaargang a RECHTZAKEN Tweede Kamer. LAtNDBOUWCRISISFONDS. (Van onzen parlementairen medewerker) Dat minister Steenberghe gisteren zijn beleid verdedigd heeft is reeds uitvoerig door ons vermeld, óók dat zijn begrooting werd goedgekeurd. Bij de afdeelingen van deze begrooting is nog door een aantal kiezers het woord gevoerd. Bij ..Akkerbouw en Veehouderij" heeft de Minister medegedeeld, dat ook bij de ver hoogde heffing voor de aardappelen het Landbouw-crlsisfonds bijbetaalt, en even veel als vroeger. Inzake een verhooging van den tarweprijs kon de Minister geen enkele toezegging doen. Met' beslistheid, zette hij uiteen, dat de teeltregeling, teeltbeperking, voor rundvee behouden dient te blijven, want de handhaving ervan is zeer stellig in het landbouwbelang. Wat de kaiver- schetsen aangaat: er zullen er 4500 meer uitgegeven worden. Bii andere afdeelingen dezer begrooting heeft de minister verklaard, dat hij er niet aan kan denken den margarineprijs te verlagen. Dit zou moeilijkheden veroor zaken ten aanzien van de boter. Het is nu eenmaal niet mogelijk boter- en mar garine consumenten gezamenlijk op bevre digende wijze te helpen. Het margarine contingent heeft thans zijn maximum be reikt; een hoogere margarine productie kan niet worden toegestaan. De minister heeft sympathie voor het verstrekken van melk op school en zal deze zaak onderzoeken. Tal van andere opmerkingen, ook inzake de visscherij, verklaarde de minister te zullen overwegen. De Kamer heeft de be grooting van het Landbouwcrisisfonds en de begrooting van Economische Zaken z. h. st. goedgekeurd. Er was langzamerhand een vacantic- stemming over de Kamer gekomen. Elke nieuwe spreker werd met een hoeraatje begroet. Onder groote vroolijkheid ver klaarde minister Steenberghe dat hij zich kortheiashalve bij verschillende jammer klachten aansloot. Toen de heer Drop. die aan het woord was. uit zijn glas water wil de drinken bleek, dat een grappenmaker liet water zwart hac! gemaakt en toen de heer Weitkamp het ever turf had. legde de Brabantsche afgevaardigde v. d. Putte twee turven naast hem neer. BEGROOTING VAN ONDER WIJS, ENZ. De Kamer heeft verder de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen aangenomen. Met 57 tegen 30 stemmen. Tegen de begrooting stemden de sociaal democraten, de communisten, de natio- naal-socialisten en de christen-demo craten. Te voren had de heer Albarda verklaard, dat de socialisten bedoelden, met hun stem tegen deze begrooting, afkeuring uit te spreken over het beleid van het geheele kabinet. Zij achtten de bestaande leerlin- gensschaal een ramp voor ons volks-onder- wijs en de handhaving er van een zeer ernstige fout, die voor rekening komt van het geheele ministerie. Dit offert aan het defensie-belang alle andere belangen wel bewust op; het kabinet heeft in geen en kel opzicht tegemoetkoming betoond, en deze politiek wenschen de sociaal-demo craten af te keuren, door tegen de Onder- wijs-begrooting te stemmen. Ook de heeren Oud (Vrijz.-Dem.) en Bierema (lib.) hebben den steun hunner fractie gemotiveerd. Zij kwamen echter tot een andere conclusie, zij zouden voor stemmen^ in hoofdzaak omdat zij niet den Minister van Onderwijs wilden treffen m een zaak, die kabinetspolitiek is en dus voor rekening der geheele Regeering komt. Het trok de aandacht dat de katholieken noch aan de replieken deelnamen noch hun stem motiveerden, maar bij het op roepen der namen bleken eenigen van hen U zijn verdwenen. Zoo werd, gelijk gezegd, de Onderwijs- begrooting goedgekeurd. Aan het eind der vergadering hield de voorzitter de volgende toespraak: Weken van ingespannen arbeid, zeide hij, liggen achter den rug. Over de njks- begrootïng zijn niet minder dan 514 toe spraken tot de regeering gehouden. In de naaste toekomst zal de Kamer nu niet met werk overladen zijn. Waarschijnlijk zullen de werkzaamheden op 15 Febr. weer wor den hervat. De voorzitter dankte allen voor hun medewerking. Vervolgens zeide hijditmaal willen wij zeker niet ons reces ingaan zonder uiting te geven aan ons hartelijk medeleven met de blijde hoop die straalt in het Koninklijk Huis. Ten slotte wenschte de voorzitter al len een zalig Kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar. LOTERIJSPECIALISTEN VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Drie veroordeelingen en een vrijspraak. De Haagsche rechtbank deed heden in hooger beroep uitspraak in een viertal lo terijzaken tegen den 57-jarigen B. B., di recteur van de Onderlinge Verzekering- bank „Arona" en diens zoon, den 33-jari- gen H. J. B. directeur van het centraal administratiekantoor voor hypotheken, beide te Den Haag gevestigd. Drie van deze zaken liepen tegen H. J. B in het eerste geval heeft hij als direc teur van het administratiekantoor ten be hoeve van zijn cliënten loten gekocht in dr> 473ste staatsloterij of andere stukken met gelijke winstkans. Dit waren in het algemeen loten van de „Felicitas" te Ant werpen, een maatschappij met een kapi taal van.f. 3500 Belgische francs. In het tweede geval kon men z.g. be- leggingsverzékeringen bij het administra tiekantoor sluiten. Men gaf het kantoor dan het recht loten in de staats- of andere loterij te koopen. dit lot te beheeren, doch men kon het kantoor nooit verplichten tot afgifte van het aangekochte lot. Menschen van allerlei nationaliteiten, zonen van allerlei volkeren zien we hier in een spiraal bijeeq, hoewel niet altijd even broederlijk. Van elke figuur valt aan het type, de kleeding, de attributen of eventueel aan een vlaggetje te zföift tot welke nationaliteit, of tot welk volk de afgebeelde man behoort. We beginnen bij de eerste figuur in het midden van de spiraal, stellen de nationaliteit vast van dien „jan Paradepas" en noteeren de eerste letter van den naam van het betreffende volk. Vervolgens doen wij hetzelfde met zijn rechterbuurman en gaan zoo de geheele spiraal rond, tot we alle 37 heeren geïdentificeerd hebben. We draaien de krant dus maar lustig rond; bij hersen gymnastiek zal een beetje lichaamsbeweging heusch niet schaden. Houd er echter rekening mede, dat sommige volken meermalen afgebeeld staan. Wanneer we dan alle beginletters op de juiste wijze opgeschreven hebben en daarbij het in de puzzle vermelde getal niet vergeten in te lasschen, verkrijgen we een zin, die een vromen wensch inhoudt. Hoe luidt die zin? u. Voor de goede oplossers worden door ons 20 prijzen beschikbaar gesteld. De oplossingen moeten uiterlijk DINSDAG, 28 DECEMBER (middagpost van 3 uur) in ons bezit zijn. Het derde geval was gelijksoortig aan het eerste. In het vierde geval heeft de directeur van ..Arona" premieloten voor haar cliën ten gekocht op dezelfde voorwaarden, zco- als het administratiekantoor dat deed. De loten werden overigens ook bij het admini stratiekantoor gekocht, de „Arona" fun geerde meer als tusschenpersoon. De kantonrechter heeft H. J. B. veroor deeld tot twee geldboeten resp. van f. 5000, subs. 6 maanden hechtenis, van f. 3000, subs. 3 maanden hechtenis en tot een principale hechtenisstraf van drie maan den. B. B. was veroordeeld tot een geldboete van f. 3000, subs. 3 maanden hechtenis. Van al deze vonnissen heeft de offióier van justitie bevestiging gevraagd. De Haagsche Rechtbank sprak verdachte H. J. B. in het eerste geval van het hem ten laste gelegde vrij. In de andere gevallen verklaarde de rechtbank de verdachten schuldig aan het door middel van certificaten het deel nemen in een loterij voor het publiek open stellen en veroordeelde H J. B. tot twee geldboeten van resp. f. 3000, subs. 3 maanden hechtenis en f. 2000. subs. 2 maanden hechtenis en B. B. tot een geld boete van i. 3000, subs. 3 maanden hechte nis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 23-jarigen garagehouder J. L. K., uit IJmuiden, die op 9 dezer terecht heelt gestaan. Op Zondag 20 Juni is op den Wa genweg te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan ds. P. A. E. Sillevis Smit, predikant bij de Gereformeerde kerk in Hersteld Verband te Haarlem, het leven heeft gekost. De predikant, die met zijn vrouw per rijwiel op weg was naar het kerk gebouw. werd aangereden door verdachte. Hij viel met het hooid tegen een trottoir band en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Het bleek, dat. ver dachte den avond tevoren eenige personen naar Rotterdam had vervoerd en zonder geslapen te hebben naar IJmuiden terug keerde. Bovendien trok zijn auto bij rem men sterk naar rechts. De officier van Justitie mr. A. R. An- dringa, had tegen verdachte een geldboete van f. 100 subs. 50 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot een geldboete van f. 50.— subs. 25 dagen hechtenis. De Rechtbank heelt verder uitspraak ge daan in de zaak tegen den 24-jarigen mo torrijder J. O., uit Lisse, die terecht heeft gestaan, omdat hij op 21 Mei op den Rijks straatweg Den HaagHaarlem onder Ben- nebroek nabij de Sparrenlaan in de rich ting Haarlem tegen een auto is opgebotst die uit Haarlem kwam en schuin den weg overstak. De motorrijder had voorrang moe ten verleenen. Door de aanrijding heeft hij een dubbele beenbreuk opgeloopen. D offi cier van Justitie had tegen verdachte een geldboete van f. 20 en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar geëischt. De Rechtbank was van oordeel, dat het onderzoek niet volledig was geweest, zoodat zij de zaak terugverwees naar den Rech- ter-Oommissaris voor een nader onderroek. De zaak werd voor onbepaalden tijd uit gesteld. HAAGSCHE RECHTBANK. Bcleediging openbaar gezag. „U en de werkloozencommissie plegen broodroof, en machtsmisbruik door hoo- vaardigheid past u toe", had de 57-jarige meubelmaker J. J. St. uit Warmond aan den burgemeester dier gemeente en den ambtenaar Haverkorn geschreven. Die brief was niet de eenige, want dooi de jaren had verdachte reeds tal van brie ven aan den burgemeester geschreven, waarvan de inhoud meer of minder belee- digend was. De thans geschreven brief was zoodanig beleedigend, dat zoowel de burgemeester als de ambtenaar een aanklacht wegens bcleediging indienden. De burgemeester deelde mede, dat verdachte aanvankelijk zeer clement is behandeld, gezien zijn om standigheden. Doch eindelijk moet daaraan toch een einde komen, omdat verdachte een slechten invloed op de andere werk- loozen uitoefent. De officier van justitie wees erop dat verdachte nu al vele jaren clement is be handeld, doch nu moet aan dezen toestand toch een einde worden gemaakt. Verdachte en andere gezinsleden zijn psychisch geïnfecteerd, en het rapport concludeert tot verminderde toerekenvat baarheid. De officier vroeg daarom drie maanden gevangenisstraf, en dan beschikbaarstel len der regeering. Verdachte zei dat hij niet de bedoeling had te beleedigen; hij had de waarheid gezegd De slechte omstandigheden hebben hem tot zijn daden gebracht. De president merkte op. dat al heeft ver dachte geen geld, hij toch misbruik van sterken drank maakt. Verdachte: „Ik krijg dat." Pres.: „Ik ruik de drank hier." De verdediger pleitte de beschikbaar stelling voorwaardelijk op te leggen, ook omdat S. nu nog vijf maanden die hem voorwaardelijk wegens vernieling waren ODgelegd, ook moet ondergaan. Uitspraak over 14 dagen. „Ik wordt vermoord". Daarna stond S. terecht wegens belee- diging van het openbaargezag. Hij had met een bord door het dorp geloopen, waarop stond: „Ik wordt door de werk loozencommissie en B. en W. vermoord". De officier merkt op dat verdachte in het raadhuis eerst een ruit inwierp, en daarna een beleedigenden brief aan den burge meester schreef. De officier vroeg nu een maand gevan genisstraf. en beschikbaarstellen der Re geering. Onbehoorlijk rijden gestraft. Op de Geerengracht te Leiden had de chauffeur F. G. van T. uit Leiden opzette lijk in de richting van twee wandelaars zijn auto gestuurd, waardoor één van deze personen viel. De kantonrechter te Leiden had ver dachte veroordeeld tot een maand hech tenis en intrekken van het rijbewijs voor een jaar. De Rechtbank heeft hem thans veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf, zonder intrekken van rijbewijs. Het register. De opkooper H. W. v. d. M. te Stompwijk had verzuimd eenige inkoopen die hij had gedaan, in zijn register in te schrijven. Het bleek dat deze goederen van diefstal af komstig waren. Tegen verdachte was f. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot deze straf. Vrijgesproken. Wegens overtreding der Vreemdelingen wet. is de fabrikant van vuurwerken te Leiden, A. J. K., door den kantonrechter vrijgesproken, waarvan het O. M. in hoo ger beroep kwam. De officier had echter eveneens vrij spraak gevraagd, omdat de arbeider niet in vasten dienst bleek te zijn bij K. De Rechtbank sprak verdachte vrij. B. V. L. en rechtspraak. In uniform van den B.V.L., had A. B. uit Leiden, een overtreding der Motor- en Rij - wielwet gepleegd, toen hij deelnam aan een betrouwbaarheidsrit. De officier van justitie had niet ontvan- kelijkverklaring der Rechtbank gerequi- reerd, en verwijzing naar het Militaire Hof. De Rechtbank heeft dienovereenkom stig beslist. Aanrijding veroorzaakt. Op den Hoogen Rijndijk onder Zoeter- woude had de bestuurder van een autobus, A. B. uit Leiden een aanrijding veroor zaakt. door niet voor een tegenligger vol- doende uit te wijken. De officier had tegen hem f. 15 subs. 5 dagen geëischt; de Rechtbank heeft con iform dezen eisch veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13