Waar de Vrouw belang in stelt DIA LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 December 1937 Derde Blad No. 23849 VOOR SUIKERZIEKEN De tijd der goede voornemens Ideeën voor het bontseizoen 78sfe Jaargang 0i za Weintjej in/den Liefdevolle zorg maar geen angst in het koude jaargetij Voor het MENC AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Laten wij de uitvoering ervan niet te lang uitstellen Ook de taschjes en shawls prijken met huid of staartjes We zitten alweer volop in den winter met zijn regen en gure stormvlagen, zijn mist en misschien straks wel ijs en sneeuw. En het hart van menig jong moedertje is nu. on danks haar veelgeprezen gezond verstand en de vele, vele voorzorgsmaatregelen, tóch een tikje bezorgd voor de jongste lieveling, vooral wanneer het de eerste is! Deze bezorgdheid is heel begrijpelijk en het spreekt natuurlijk vanzelf, dat we alles moeten doen, wat in ons vermogen ligt om baby zoo goed mogelijk tegen de kou en verdere wintersche narigheden te bescher men! Maar we moeten hierbij tevens beden ken. dat onze kleintjes in den winter min stens net zoo gezond kunnen zijn als in den zomer en dat ze in dit jaargetij minder ernstige gevaren loopen! De gevaarlijke perioden van het spenen, het tandjes krijgen, de veranderingen van dieet leveren gedurende de warme maanden heel wat meer moeilijkheden op dan in den winter. Dit moge een troost zijn als we de heerlijke taak hebben een lief zuigelingetje van enkele weken oud door den winter heen te helpen. De heele kleintjes. vragen natuurlijk speciale zorgen: ze zijn nog zoo erg teer. Maar aan den anderen kant: hoe gemakkelijk kunnen ze worden beschermd! Ze bewegen nauwelijks, trappen zich niet bloot. We behoeven ze dan ook niet dik te kleeden, maar moeten wel zorgen voor voldoende dek en voor een goede ka mertemperatuur niet te warm! zonder een spoor van tocht. Met het uitgaan moeten we in den win ter terdege oppassen. De eerste wandeling, die in den zomer gerust een week na de geboorte al kan plaats hebben, wordt nu tot het einde van de eerste maand uitgesteld. Dan wachten we een drogen dag af met een straaltje zon en daarna nog een. Zoodra het kindje een beetje gehard is, moet het eiken dag uitgaan. Bij heel koud of vochtig weer zal de wandeling maar een paar mi nuutjes duren, maar dan heeft het toch even een frisch neusje gehaald en dat is buitengewoon nuttig! (Ook al moeten we er misschien een half uur van voorbereidingen voor doorworstelen). Als het kleintje thuis gekleed is in een hempje of flanelletje plus een truitje, dan krijgt het voor de wande ling daarover nog een wollen truitje aan. Als het flink koud is, gaan er twee kruikjes, die we zorgvuldig met wollen luiers omwik kelen of in een dik molton kruikezakje doen, in den wagen en leggen we bovenop de wiegedekentjes meestal is één wollen dubbelgevouwen en één satijn of satinet voldoende nog een warm dekbedje, Hier bij moeten we echter niet overdrijven: een kindje, dat door te groote warmte transpi reert, wordt zeer vatbaar voor kouvatten. Des nachts moet baby flink frissche lucht hebben. De kleeding kan dezelfde zijn als overdag, de beste kamertemperatuur is tus- schen 16 en 17 graden en al heel gauw na de geboorte kan 's nachts een raam worden opengezet. Als de kamer heel klein is, zet men in de aangrenzende kamer of in den gang een raam open. Een klein kindje mag nooit in een droge of bedompte atmosfeer liggen. Een keteltje met water op den zachtjes brandenden haard of kachel kan goede diensten bewijzen. De woelwatertjes. Als het kindje ongeveer een half jaar oud is, begint het zich 's nachts bloot te woelen en dan wordt de zaak voor moeder inge wikkelder. Niet zelden beginnen haar eigen nachten dan onrustig te worden uit voort- durenden angst, dat haar lieveling kou zal vatten. Toch is dit niet noodig, want er zijn ook hier allerlei voorzorgsmaatregelen te nemen. Een wijde hanssop van flanel of viyella, aan de beentjes gesloten met een schuif is al een heerlijk warm kleedingstuk en wil men het nog warmer maken, dan laat men den hanssop eindigen in een slaapzak. Dit heeft boven een gewonen slaapzak het voordeel, dat hij niet uitgetrapt kan wor den, doch het nadeel, dat de heele hanssop inplaats van de zak telkens moet worden verwisseld Het gebruik van een gummi broekje in huis is zeer af te raden! Verder naaien we aan weerskanten van de dekens een bandje vast, waarmee we de^e aan de spijlen van het ledikantje bin den. Sommige moeders nemen liever een proef met een katoenen slaapzak, die dan van boven aan de voorzijde heel lang wordt gemaakt, zoodat hij bijwijze van lakentje over de dekens wordt geslagen. Dit spaart een bovenlakentje en als u wilt ook een onderlaken uit, maar het is niet zoo warm, In dit geval moeten we dus wel heel goed zorgen, dat de dekens blijven vastzitten. Als we er een beetje meer moeite voor over hebben, binden we de dekens met bandjesom de matras heen vast en schui ven dan het kindje voorzichtig in zijn warm holletje. Als het begint te spelen. Het eene kindje is vroeger ..groot" dan het andere; we moeten hierin niets forcee- rcn. Maar als ons dreumesje stevig genoeg is om in de box te gaan spelen, dan moeten we in deze periode ook op enkele speciale dingen letten. Op den bodem van de box leggen we eerst een zeil, daarna een dikke deken, of, wat nog netter is, een lichte ma tras. Opletten voor tocht is nu geboden, want verraderlijke luchtstroomen trekken bij voorkeur langs den grond. Misschien is het noodig, de onderkanten van ramen en deuren van tochtstrip te laten voorzien. Het beste kleedingstuk is in deze periode nog altijd het truitje, nu vergezeld van het siobbroekje al of niet met sokjes eraan. In geval geen sokjes worden gedragen vervalt men al gauwr in schoentjes en dit is als het kindje ouder wordt ook beter; we sparen echter kousjes uit. Verkoudheidjes. Ondanks al onze voorzorgen kan het toch nog gebeuren, dat baby verkouden wordt. Meestal zijn de verzorgsters de schuld, het zij door een te groote onverstandige bezorgdheid, die zich uit in het tè warm stoken van het vertrek, hetzij door be smetting door moeder, die zelf verkouden is en het niet laten kan, het kindje te kussen, hetzij door te weinig frissche lucht. Dit is een ongelukje, dat te overkomen is, maar er moet terdege zorgvuldig met zoo'n verkouden dreumes worden omgegaan. Warm houden in de frissche atmosfeer en aan den dokter vragen om een onschuldig opsnuifmiddeltje. waardoor het neusje wordt vrijgemaakt, is eigenlijk alles wat we kunnen doen. Een rationeele voeding. Kleine kinderen hebben in den winter meestal meer honger dan 's zomers. Hun voeding blijft theoretisch dezelfde, maar ze nemen deze beter in zich op. Het lichaampje vraagt meer warmtecalorieën en boven dien moet een tegenwicht worden gevormd tegen het gebrek aan zonnestralen, met hun sterke werking tegen Engelsche ziekte. Vitaminen rijke voedingsmiddelen als ci troen-, sinaasappel- en tomatensap zullen dagelijks op het menu verschijnen, maar bijna geen moeder behoeft dit gelukkig allemaal zelf te bedisselen: in alle plaatsen van eenige beteekenis kunnen we bij de consultatiebureaux gratis licht opsteken! Een voorrecht, waarvoor we niet dank baar genoeg kunnen zijn! Voor borstkin deren is de zaak vrij eenvoudig: die vinden in de moedermelk, precies de hoeveelheden ijzer, zwavel en fosfor, die ze noodig heb ben (tenminste wanneer de hoeveelheid en de samenstelling van de melk voldoende zijn; en ook dit wordt door den dokter van het consultatiebureau gecontroleerd). Het flesschenkindje is er, wat deze voedings stoffen betreft, minder goed aan toe, en dus kan het noodzakelijk zijn, dat hiervoor een extra't je wordt toegevoegd. Vooral hier om is het van zoo groot belang, dat we geregeld het consultatiebureau bezoeken, waar ook het gewicht wordt gecontroleerd. MAMMY. MAANDAG: Witte boonensoep. Biefstuk, Aardappelen, Spruitjes, Vruchten. DINSDAG: Stamppot van zuurkool met spek, Trommelkoek met boter en suiker. WOENSDAG: Varkensrollade, Groene kool, Aardappelen, Appelmoes. DONDERDAG: Koud varkensvleesch, Bie ten, Aardappelen. Flensjes. VRIJDAG: Brusselseh lof met harde eieren en gewelde boter, Aardappelen, Gort met rozijnen. ZATERDAG (1ste Kerstdag): Kop bouillon, Gebraden haas, Appelmoes, Aardappelen, Sultanapudding, Warme vanillesaus. ZONDAG (2de Kerstdag)Hazepeper, Roode kool. Aardappelen, Maizenapuddig met abrikozen VEGETARISCHE MENU'S. 1. Preisoep, Sla van Brusselseh lof, Aard appelen. Botersaus, Omelet met vruch ten. 2. Hardgekookte eieren met mosterdsaus. Aardappelen, Appelpannekoeken. 3. Tomatensoep, Boonencroquetjes, Bruine boter, Aardappelen. Roode kool. Vanil le vla met bitterkoekjes. RECEPTEN VOOR OUDEJAARSAVOND. De vorige week hebben de bereidingen van eenige bekende Kerstgerechten in r-ze rvhrmk gestaan. Nu volgen de re- p 1 m van de typische Oudejaarsversna- P rgerfi Het eenvoudigste om klaar te maken zijn v :i de oliebollen. Zorgt men voor een stevig b^'ag, dat goed gerezen is. dan zal het bekken, dat vooral met te vlug moet gaan. diar de oliebollen da?1 van binnen niet g er worden, geen moeilijkheden opleveren. De lmhtigste oliebollen krijgt men door gist t? rebruiken om het beslag te laten rijzen Men kan echter ook zelfrijzend bakmeel nemen. Het voordeel hiervan is. dat men in eens kan gaan bakken, maar de bollen zijn meer compact. Voor appelbeignets geldt het zelfde. Hiervoor vindt men in sommige recepten inplaats van melk, bier of spuit water. Het koolzuurgas, dat hierin voor komt, maakt de beignets luchtig. Het beslag moet ineens opgebakken worden, daar na eenigen tijd staan het koolzuurgas ont- wejeen is. Als frituurvet kan men het best slaolie gebruiken; reuzel en kalfsvet, dat soms verkozen wordt, moet eerst uitgesmol ten worden, en door zeven moeten de kaantjes verwijderd worden. Oliebollen Benoodigdheden: 1 pond bloem, 30 Gr. gist of 1 pond zelfr. bakmeel, '/s L. lauwe melk, 21/: ons krenten of kren ten, rozijnen en sucade, 1 lepel zout, fri tuurvet. Bereiding: De gist aanmengen met wat lauwe melk. De bloem in een groote kom doen, de gist en de lauwe melk toevoegen en met een stevigen hout-en lepel het deeg beslaan. Als het luchtig is. het zout, de goed gewasschen krenten en rozijnen en de ge snipperde sucade toevoegen en het deeg in een bak met lauw water of bij de kachel lVs uur laten rijzen. De olie in een wijde pan (vleeschpan) zoo heet laten worden, dat er blauwe damp afkomt. Met 2 lepels kleine ronde balletjes vormen (de lepels eerst in de olie vet maken» en deze in de pan laten glijden, eenige tegelijk, maar zoo, dat er ruimte is om uit te zetten. Ze in ongeveer 7 minuten gaar en bruin bakken. Ze zijn gaar als er, wanneer men er met een vork in prikt, geen vochtig deeg meer aan blijft zitten. Ze uit laten lekken op grauw papier en met poedersuiker be strooien. BROOD BESCHUIT j MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te berei den uit ons DIA-meel, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. 860 (Inpez. Med.) We leven in de dagen van de goede voor nemens waarmee Ik niet wil zeggen, dat u de rest van het iaar vol slechte plannen zit. Er zijn menschen. die a 11 ij d met goede voornemens rondloopen en ze zoo nu en dan zelfs ten uitvoer brengen; hoewel dit laatste toch bii de uitzonderingen blijft. Maar zoo omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar hebben de meesten van ons de gewoonte nog eens extra te herinneren, wat we in den loon van het bijna wegge vluchte jaar zoo al van plan waren te doen en wat we tot nog toe nalieten te doen. Hetgeen ons in een min of meer plechtige, berouwvolle stemming brengt, waarmee ik natuurlijk volstrekt niet wil beweren, dat dit de eenige oorzaak is van de specifieke sfeer van zoo om en bij de ..wisseling des jaars". Want het is wel eigenaardig, dat ook de minst sentimen- teele stervelingen in deze dagen in een ongewone stemming verkeeren. Voor den nuchteren mensch mogen het dan in hoofd zaak alleen maar roezige dagen zün met een overmaat van Zondagen, die de regel maat verreken en waarvan hij blij zal zijn, ais ze voorbij zijn de religieus gestemde moge het den tijd van het jaar noemen, waarvan de meeste wijding uitgaat, voor ieder brengen deze weken wel eens mo menten, waarin we, zooals het school liedje zegt ..omzien eer we verder gaan". Soms verraadt dat omzien zich alleen in een simpel gezegde als; ..Weet je nog wel het vorig jaar om dezen tijd woonden we nog in ons oude huis", of ,,Is dat al weer een jaar geleden, dat je in die be trekking kwam?" In zulke gewone, huiselijke zinnetjes zit, bewust of onbewust, de erkenning van een mijlpaal. ..Onzin, zeggen sommigen, eind December is precies hetzelfde als het einde van welke maand ook en als de kalender met 1 April of 1 Mei begon, zouden jullie dat „omzien" en „verder gaan met goede voornemens" oo dien datum uitspelen". Het is mogelijk, maar toch valt het te be twijfelen. gegeven de donkere dagen van den mid-winter, die nu eenmaal een van de kenteekenen van onze gematigde lucht streek zijn. Lijkt het verband hier zoek? Maar zijn we, met onze bijna volmaakte techniek en onze beschaving: van meer dan twin-ig eeuwen, niet nauwer verbon den met de natuur en haar verschijnselen, dan we we willen erkennen1' En dragen we niet een erfenis mee van onze heiden- sche voorouders, die in de steeds donkerder wordende winterdagen de ongenade zagen der goden en die dus, als kinderen in angst door allerlei beloften en offers de gunst der goden trachtten terug te winnen - als het maar weer lichter werd! Wij zijn verstandige 20e eeuwers en kun nen veel dingen verklaren, die verren voor geslachten geheimzinnig voorkwamen; wij kunnen er vrij zeker van zijn. dat de goden van het licht ons na verloop van tijd weer welwillend zullen bezoeken, ook al brengen we onze goede voornemens niet allemaal ten uitvoer, maar toch leeft in ieder mensch nog een zekere drang om in den korten tijd. die ons van dit nieuwe jaar scheidt, nog gauw van alerlei af te doen om dan met een voldaan gevoel met een schoone lei te beginnen. En we nemen ons voor een zaak. die we eigenlijk schandelijk verwaarloosd hebben, nu eens flink aan te pakken: als maar eerst Nieuwjaar achter den rug is! (Zullen we het werkelijk doen?) En we gaan nu toch gauw die zieke weer eens opzoeken; dat waren we al zoo lang van plan. maar we hadden het ook zoo druk! iDat verbeeldden we ons tenminste. Zagen we ook niet een beetje tegen het bezoek oo. zoodat we het telkens uit stelden?) Ons nieuwe huishoudboek ja. dat ziet er zoo frisch en uitnoodigend uit; we wil len nu eens niet versloffen met het kas- houden Als je maar direct goed begint, dan is het eigenlijk zoo'n kleinigheid om het geregeld bij te houden. (Zullen we elkaar over een paar maanden weer eens spreken?) En zoo probeeren we onze tekortkomingen van het afgeloopen jaar een beetje goed te maken door ons het beste, althans voor te nemen ten opzichte van het komende jaar. We kijken nog eens om en maken balans od en als we nog bij wat meer leven dan bii brood alleen, zal die balans niet uit sluitend ons financieel bezit betreffen. Wat merken we dan bij dat „omzien" veel din gen od. waar we eigenlijk al lang niet meer over dachten, laat staan ons nog druk over maken, maar die ons toch indertijd zoo geweldig belangrijk toeschenen. Kunnen we daar niet de wijze les uit Dutten, dat we vooral niet moeten piekeren over gis teren? „Vandaag" staaf voor de deur en „morgen" kijkt al om den hoek Laten we in elk geval dus vooruitkijken naar de zon. die ongetwijfeld na elke periode van duis ternis. letterlijk en figuurlijk, weer ver schijnen zal Niet alleen, dat we dan zoo gauw mogelijk de eerste lichtstralen zullen zien. maar we hebben dan ook de schaduw achter ons. Nog enkele dagen en we zien het onbe kende nieuwe jaar als een ongerept terrein voor ons liggen: wat lijkt het een onafzien baar arbeidsveld, wat kunnen we daar veel in doen! En hoe gauw zal ook dat ons weer tusschen de vingers doorgegleden zijn! Maar voor het zoover is: zouden we onze goede voornemens voorloopig niet tot de naaste toekomst beperken en in onzen eigen kleinen kring ieder voor zich probee ren de Kerstdagen tot een feest van licht en innerlijke harmonie te maken? CRITICA. •i<öy OUDE /IfiGEL 120 TEL" 719 DOEZP/TDQQT 22 TCC£623 LEIDEN (lnsez Med.) Appelbeignets Benoodigdheden: pond bloem, 3 a 4 dL. lauwe melk. 15 Gram gist, ongeveer 8 goudrenetten, zout, frituur vet. Bereiding: Van gist, bloem en lauwe melk een beslag maken en dit l'/s uur laten rij zen. Het beslag moet dunner zijn dan voor oliebollen, zco dik, dat het goed om de schijven appel blijft zitten. De appelen boren, schillen en in niet te dunne plakken snijden. De appelen door het deeg halen, zoodat ze hier goed mee bedekt zijn, dan in heet frituurvet laten glijden en in 4 a 5 minuten bruin en knappend bakken. Ze uit laten lekken op grauw papier en bestrooien met poedersuiker. Vruchtenbeignets Abrikozen en bana- nenbeignets kan men op dezelfde manier maken. De abrikozen worden gewasschen. 24 uur geweekt in water met suiker, en goed uitgelekt op een zeer. Daarna haalt men ze door het deeg en bakt ze als appelbeignets. Het sap wordt gebonden en er bij gegeven. Bananen worden geschild en in de helft doorgesneden; dan nog eens in de lengte, zoodat men 4 stukjes heeft van 1 banaan. Deze worden door het deeg gehaald en ge bakken als abrikozenbeignets. Sneeuwballen Het maken van sneeuw ballen vraagt wat meer ervarig. Men moet beginnen met een kookdeeg te maken. Hier voor doet men in een niet te kleine pan, water, boter en wat zout en brengt dit aan den kook. De bloem wordt daar ingestrooid en dan moet men blijven roeren tot het deeg als een gladde bal van de pan loslaat. Nu neemt den de pan van het vuur en laat het deeg wat bekoelen. De eieren worden er één voor één bijgedaan en men blijft steeds kloppen tot het ei met de overige bestanddeelen vermengd is. Daarna voegt men wat zout en suiker toe. Van dit deeg maakt men met 2 lepels kleine balletjes en laat die in niet te heet frituurvet glijden. De sneeuwballen moeten nu uitzetten, bijna tweemaal zoo groot worden. Zijn ze opge zwollen, dan zet. men de pan wat heeter en bakt ze licht bruin en gaar. De sneeuwbal len draaien als ze goed luchtig zijn uit zichzelf om. Na 7 a 8 minuten zijn ze meestal gaar, ze worden uit het vet ge schept cp grauw papier en aLs ze uitgelekt zijn. met poedersuiker bestrooid. Voo-r ongeveer 30 sneeuwballen heeft men noodig: 125 Gr. boter. 250 Gr. bloem, L. water, 1 lepel suiker, 5 eieren, zout. Er is misschien nog nooit een seizoen ge weest. waarin zooveel bont gedragen werd als thans. En niet alleen regelrechte jassen en kragen, maar ook alle mogelijke garnee ringen van dierenhuid. Onze teekening toont u allerlei moderne mogelijkheden op dit gebied! De figuurtjes dragen <v.l. n. r.) verschil lende losse bontdeelen. die op een mantel of japon kunnen worden gedragen om de verschijning tot een harmonisch geheel te maken: een pelerine met mof, van bever bont, een mouwlooze boléro van breit- schwantz met hoog boordje en een kort cape'je van otter, opge- rcolijkt door een dasje van hermelijn. Verder ziet u nog enkele kleinere bont versieringen, n.l. een garneering van vos- senstaartjes aan de uiteinden van een cein tuur, cp een taschje van wollen stof met treksluiting, op een taschje van herteleer; en een ander taschje van astrakan, om boord met violet laken. Indien u dus nog enkele stukjes bont of staartje hebt liggen, behoeft u er dit jaar zeker niet verlegen mee te zijn!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9