BINNENLAND I HASSELMAN &PANDER Een koloniale school in het Derde Rijk LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blsd Donderdag 23 December 1937 Bizonder instituut te Witzenhausen Geschenken voor de feestdagen Een sierlijk schemerlampje Instituut, dat gedurende den wereldoorlog gesloten werd, den laatsten tijd weer geopend De werkloosheid in October 1937. Ongeveer 7 minder dan vorig jaar. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten van liet aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden indien geen werkloosheid ware voorgekomen der geheel en gedeeltelijk wcrkloozen onder de georganiseerde werk nemers, berekend door het Centraal bureau voor de statistiek. Deze cijfers geven voor elke „bedrijfsklasse" het algemeene gemid delde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse behoorende leden van de or ganisaties, welke gegevens nopens de werk loosheid dier leden aan het bureau ver strekken. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Oct. 1937 rond 477.000, waaronder 469.000 tegen werkloosheid verzekerden. Het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 126.600, waaronder 124.800 verzekerden. Bedrijfsklassen. Werkloosh.dagen in pCt. Oct. Oct. Sept. 1937 1936 1937 Aardewerkindustrie enz. 39,7 56,2 36,5 Diamantindustrie 28,4 45,2 26,1 Di ukkersbedrijven enz. 18,2 20,9 19.- Bouwbedrijven enz 35,7 46,8 33,7 Houtbewerking enz'. 37,7 45,1 37,4 Kledingindustrie 19,6 19,6 21,4 Lederindustrie 39,3 34,5 33,7 Steenkolenmijnen 4,7 9.4 4.5 Metaalind., scheepsbouw 22,3 34,4 22,5 Textielnijverheid 21,7 26,7 21,5 Voedlngs- en genotm.bedr. 22,1 22,2 22,5 Tabak- en sigarenlnd. 26,- 27,5 27,2 Vissoherlj 13,2 17,4 14,5 Handelsreizigers 10,8 12,4 11,2 Verkeerswezen 29.6 34,1 29,2 Handels- en kantoorbed. 8,8 10,6 8,9 Toonkunstenaars 26,9 25,6 26,2 Overige kl23,2 28,6 22.- Totaal, exclusief landbouwbedr. enz. 24.5 31.1 23.9 Totaal industrie 25.8 33,5 25,1 De A.V.R.O. gaat weer bouwen. Het groote studio-complex, dat verleden jaar aan den 's-Gravelandscheweg te Hil versum gereed kwam, heeft door de tal rijke nieuwe mogelijkheden, dat het de A.V.R.O. verschafte, tot gevolg gehad, dat de studiolokalen zoo intensief werden ge bruikt, dat vaak aan de behoefte aan uit zend- en repetitieruimte niet meer kon worden voldaan. De groote concertzaal b.v. heeft door de ontwikkeling van het in stituut der .Bonte Dinsdagavondtrein", door de Mengelberg-concerten en door de talrijke andere uitzendingen met aanwe zigheid van publiek, een gebruik gekregen, dat de verwachtingen verre heeft overtrof fen en dat niet meer aan de eischen van het omroepbedrijf vermag te voldoen. De A.V.R.O. heeft thans besloten aan het ln haar bezit zijnde pand aan de over zijde van het Melkpad een voor haar nut tige bestemming te geven. De nieuwe om- roeplokaliteiten zullen zoodanig worden geconstrueerd, dat zij aan hooge eischen van geluidsisolatie en acoustiek zullen vol doen. Men krijgt een idee van de afmetingen der nieuwe lokaliteiten, wanneer men hoort, dat er een tweede groote zaal wordt gebouwd, die dezelfde afmetingen zal heb ben als die, welke aan den Hooge Naarder- weg is gelegen. Bovendien zal er op die plaats een nieuwe studio voor de dans muziek worden gebouwd, waarbij de hoofd afmetingen en de acoustische afwerking zullen worden gekozen op voorbeeld van de studio's der B.B.C. in Mayda Vale ln Londen. Aangezien met dezen bouw eerst midden 1938 kan worden begonnen, zal de A.V.R.O., als een afzonderlijk onderdeel van de nieuwe plannen, beginnen met een uit breiding van de recreatie- en garderobe ruimten in de «tegenwoordige studio. Dit wordt bereikt door een aanbouw aan den schouwburgwand, waaraan nu de grijze filmoabine uitsteekt. Het oude en het nieuwe gebouwencomplex zullen hoogst waarschijnlijk door een onder het Melkpad te graven tunnel met elkaar worden wor den verbonden. A. VAN DE KOPPEL f Vooraanstaande figuur uit de steenindustrie Gisteren is te Zeist op 63-jarigen leeftijd overleden de steenfabrikant A. van de Koppel. De overledene was de eerste, die in 1914 op zijn fabriek te IJselstein een kamerrlng- oven met overslaande vlam bouwde, met hel doel daarin straatklinkers van hooge kwaliteit te stoken. Toen zijn voorbeeld in enkele jaren tijds werd gevolgd door ver schillende collega's, wist hij de daardoor ontstane nieuwe straatklinkerindustrie te oiganiseeren in de N. V. ,,De Vlamoven straatklinker". Het is het levenswerk van den heer Van 6e Koppel geweest dezen tak van de klei- varen-industrie technisch en organisato risch op de beste basis te hebben gevestigd. Zij groeide uit tot een branche van onge veer zeventig bedrijven met een jaarlijksch Productievermogen van ol m. 500 millioen straatklinkers van Waalformaat. Tot het midden van het vorige iaur was 6e overledene als d'recteur aan de N. V. ..De Vlamovenstraatklinker" verbonden, daarna tot de liquidatie van de vennootschap, als adviseur. De heer Van de Konr'l heeft voorts naam Semaakt door de oroefbedriiven, die hij stichtte, ten einde cedroojrde kleinoeder langs hydra uHsch-mechanischen weg tot vormelingen te persen. De zg. vlamov'cs kvs-nen da-rdoor on d° markt. Met den overledene is een man heenee- Saan, die de Nederlandsche steenindustrie op velerlei wijze aan zich heeft verplicht als ovenbouwer, organisator en kenner van ■kt vak bij uitnemendheid. STUWADOORSWET. Wijzigingswet van 1931 zal bij gedeelten in werking treden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake wijziging van de wet van 27 Juli tot wijziging van de stuwadoorswet. In de memorie van toelichting zegt de minister van sociale zaken, dat verschillen de omstandigheden, o.a. de invloed van de economische crisis, tot nu toe de inwer kingtreding van de gewijzigde stuwadoors wet in den weg hebben gestaan. Nu door de hernieuwde opleving in het havenbedrijf een van de voornaamste hinderpalen voor invoering van de stuwadoorswet, is weg gevallen, dient daartoe zoo spoedig moge lijk te worden overgegaan, met name wat betreft voor de werktijdbepalingen. Voor een aantal soorten van arbeid ech ter, die niet onder de werking van de bepa lingen der geldende stuwadoorswet vallen (zooais b.v. arbeid in opslagplaatsen en pakhuizen en werkzaamheden bij de Rijn vaart l zou de inwerkingtreding van de ge wijzigde stuwadoorswet zoodanige moeilijk heden met zich meebrengen, dat het aan beveling verdient, om op het oogenblik deze werkzaamheden nog vrij te laten. Waar dus eenerzijds alleszins reden be staat om de wijzigingswet van 1931 in het havenbedrijf ln te voeren, maar anderzijds de inwerkingtreding van die wet voor een bepaald deel van haar werkingssfeer nog bezwaren ontmoet, komt de wenschelijk- held naar voren om mogelijk te maken, dat de wet bij gedeelten ln werking treedt. Deze gelegenheid wordt mede te baat genomen om de wet van 27 Juli 1931, nog op een ander punt te herzien en wel om de volgende reden. Door kleine kustvaartui gen, speciaal kleine motorschepen, wordt aan de groote maatschappijen vaak een zeer sterke concurrentie aangedaan. Deze kleine scheepjes plegen door de bemanning, geholpen door ten hoogste drie haven arbeiders, gelost en geladen te worden. Ingevolge het bepaalde in de geldende stu wadoorswet is het bepaalde bij of krach tens een aantal artikelen der wet op den betreffenden stuwadoorsarbeid niet van toepassing. Bij het lossen en laden van deze scheepjes kunnen aldus zeer lange werktijden gemaakt worden. Het verdient volgens den minister alleszins aanbeveling om aan deze bevoorrechte positie bij het ln werking treden van de gewijzigde stuwa doorswet een einde te maken. ALG. VER. VAN NED. RESERVE OFFICIEREN. Twintig jarig bestaan. De algemeene vereenlging van Nea. reserve-officieren is gisteren ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan ln buiten gewone algemeene vergadering bijeengeko men in hotel Wittëbrug te 's-Gravenhagc. Een openingswoord werd gesproken door den voorz. res. majoor ir. Woutercool. Kolonel Lentz bood daarna gelukwen- schen aan namens de 16 Belgische reserve officieren, die op het oogenblik ln ons land vertoeven. Luitenant-generaal W. E. van Dam van Isselt hield vervolgens een rede over: „Het ontstaan en de eerste ontwikkeling van het reservekader''. Daarna hield luitenant-generaal J. J. O. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, een voordracht over „De reserveofficier in den huidigen tijd". Aan het slot van de vergadering was er gelegenheid het bestuur der jubileerende Vereeniging te complimenteeren. SCHEEPSBOUIVWERF VAN DE FIRMA FANNEVIS ALPHEN) VERKOCHT. De Amsterdamsche scheepsbouwwerf G. de Vries Lentsch Jr. nieuwe eigenaar. Nadat reeds Maandag en Dinsdag de in ventaris publiek was verkocht, is gister morgein hi hotel „Centraal" te Alphen, ten overstaan van notaris ,1'hr. G. J Stoop, pu bliek verkocht de scheepswerf, het woon huis. de arbeiderswoningen en de oerceelen open terrein, alles behoorende tot de vroe gere scheepsbouwwerf van de fa. A. Pan- nevis. die reeds langen tijd was stilgelegd. Na talrijke onderlinge combinaties werd het geheel tenslotte in massa in bod staan de op f- 28.085 afgemijnd op f. 30 door de Amsterdamsche scheepsbouwwerf firma G. de Vries Lentsch Jr., die naar wij vernemen de scheepsbouwwerf weer in exploitatie zal brengen, hetgeen ongetwijfeld een bericht is dat velen zal verheugen en voor Alphen van groote beteekenls kan ziin. Zooais be kend is de koopster dezelfde firma, die het Koninklijk iacht „Piet Hein" heeft gebouwd EENDENEIEREN EN PARATYPHUS. Een waarschuwing in het belang der volksgezondheid. De afdeeling Volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voor komen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te g eb luiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroom-mengsels e.d. taart- vullingen, zacht gebak, kortom: niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende ver hit worden. Voor consumptieijs Is het ge bruik van eendeneieren verboden. DE RAMP VAN DE „SPECHT". Ajietu meldt uit Bandoeng, dat het rap- prt cvor de ramp van de „Specht" thans bij den directeur van den luchtvaartdienst in Nederland ingediend is. De conclusie, dat het vliegveld als zoo danig niet als de oorzaak van het ongeluk kan worden beschouwd, is gehandhaafd. OOK ROERMOND KRIJGT EEN GARNIZOEN. Naar wij vernemen, is in beginsel beslo ten dat te Roermond een bataljon infan terie, groot vierhonderd man, alsmede de regimentsstaf bestaande uit tien man, ln garnizoen zullen komen. De gemeenteraad van Roermond heeft, ln een gisteravond gehouden besloten zit ting het besluit genomen aan deze ves tiging zijn goedkeuring te verleenen en den grond voor de kazerne en het kazerne terrein gratis ter beschikking van het rijk te stellen. Maandag zal de raad in openbare ver gadering, ter nadere behandeling van dit punt bijeenkomen. Over de plaats waar de kazerne zal komen duren de besprekingen voort. GENERALE REIZEN VAN DE NEDER LANDSCHE REISVEREENIGING. De Nederlandsche Reisvereeniging koes tert voor het jaar 1938 erootsche plannen, want behalve de vele groepsreizen, zijn niet minder dan vier groote vereenigingsreizen, Generales genaamd, uitgeschreven. De eerste daarvan, de Paasch-Generale gaat eer auto naar het Groot-Hertogdom Luxemburg en duurt vijf dagen (van 15 tot, en met 19 April). De tweede groote vereenigingsreis. de Pinkster-Generale, gaat. eveneens per auto, naar den Rijn met standplaats Königs- winter. Deze duurt zes dagen (van 4 tot en met 9 Juni). Voorts is een Generale reis van 12 dagen georganiseerd naar Italië met bezoeken aan Florence. Rome, Napels. Pompei. Vesuvius, Capri en Genua. En tenslotte is een zee-reis uitgeschreven, de Midernachtzon-Generale, met het stoom, schip Volendam van de HollandAmerika Lün. Deze reis duurt zestien dagen (van 23 Juli tot en met 7 Augustus). TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 26 Decem ber 1937 t./m. 1 Januari 1938. Consumptie- melk regeeringscontract .taxegedeelte 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwallteitsafdracht. Over- melk regeerings-mlnlmum-prijs 6,40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. f 3.85 f 5.90 Een naaitafeltje f 4.75 Voor de kinderen Kleuterfauteuiltjes in gelakt staal f 4 75 BREESTRVVI116 BOTERMARKT LEIDEN 3349 (Ingez. Mod Onze Berlijnsche correspondent schrijft: In de Berlijnsche bioscooptheaters is dezer dagen plotseling een cultuur filmpje gedraaid over „Die Deutsche Kolonialschule", dat in verband met de actie inzake teruggave der koloniën bizondere belangstelling getrokken heeft. Het betreft hier het instituut te Witzenhausen, dat gedurende den oor log tijdelijk gesloten was, doch den laatsten tijd weer in gebruik werd ge nomen. Tijdens de „Republiek van Weimar", dus in de moeilijke jaren toen men nog reke ning hield met de vredesbepalingen van Versailles, schijnt men in de Rijkshoofd stad de heropening dezer particuliere on derneming niet gestimuleerd te hebben, te meer, daar men zoowel de leeraren als de leerlingen voor „reactionnair" hield. Carl Severing, de toenmalige minister-president van Pruisen die thans te Bielefeld een teruggetrokken leven leidt en met de poli tiek niets meer uitstaande heeft moet zelfs voornemens geweest zijn, om de school op te heffen, maar zoover schijnt het toch niet gekomen te zijn. Indirecte propaganda. In het Derde Rijk, waar juist het kolo niale vraagstuk meer en meer op den voor grond treedt, denkt men eenigszins anders. Rijksminister Frick en de Pruisische minis ter van onderwijs en volksopvoeding. Rust. protegeeren het Instituut en het wil ons toeschijnen, dat de film, die ons zoozeer verraste, zooal niet na overleg mét, dan toch met goedkeuring van de regeering is ge draaid. In indirecten vorm is zij een directe propaganda voor het koloniale vraagstuk, voor de spoedige teruggave der voormalige overzeesche bezittingen, want wat heeft Duitschland op den duur aan zulk een grootsch opgezette school, zoolang het zelf geen afzetgebied bezit voor de daar opge leide jonge mannen? Enkele jaren geleden bestond nog de mogelijkheid, naar Nederlandsch-Indië „auszuwandern" en daarvan werd door vele leerlingen der koloniale school gebruik ge maakt, maar deze kans is voorlooplg ver keken. Beter zijn de Nederlandsche leerlin gen eraan toe. die zich te Witzenhausen la ten opleiden voor hun werkzaamheid in de Oost of in de West. Ter plaatse kwamen wij namelijk tot de ontdekking, dat niet slechts vóór, doch ook na den oorlog verschillende jeugdige land- genooten hun theorethische en practische opleiding hier hebben genoten. Waarschijn lijk in verband met dit feit bleek men onze belangstelling voor de Koloniale School ter plaatse op prijs te stellen, want wij werden door den directeur, den heer Koch, die het koloniale leven uit langdurige ervaring kent en dl'. Von Duisburg, die er sedert vele jaren onderwijs geeft in volkenkunde, aardrijks kunde en het pas tegenwoordig actueel ge worden vak „Rassenkunde",, voorkomend ontvangen en rondgeleid. Een stad in een stadje. Wij bevonden ons ln het schilderachtige Koerhessen, tusschen Kassei en Göttingen, dus in een deel van Duitschland, waar landbouw en veeteelt een belangrijke plaats ln de burgerlijke samenleving innemen. De school bleek een stad in het stadje te zijn, een voormalig klooster, dat in den loop der jaren een complex van gebouwen is gewor den. Hoewel we kort voor Kerstmis kwamen, was het bedrijf nog in vollen gang. Door hiertoe bevoegde leeraren wordt les gege ven in nagenoeg alle vakken, welke men dient te kennen, wanneer men later in de tropen wil wonen en werken. Wij noemen slechts koloniale geschiedenis, chemie, plant- en dierkunde, het zuivelbedrijf, ge zondheidsleer voor de tropen, landmeterij, machinekunde en nog veel meer. Natuurlijk speelt ook het onderwijs in vreemde talen een belangrijke rol en wij werden gewaar, dat naast de meest gebrui kelijke talen ook Spaansch, Portugeesch. Maleisch en Nederlandsch op het program staan. Voor bepaalde vakken komen de leeraren uit Kassei, Marburg of Göttingen naar Witzenhausen. om les te geven, want bij een zooveel omvattend leerplan zou het te duur worden, voor ieder onder-vak een vastaangestelden leeraar te benoemen. Zulks neemt niet weg, dat wij als oud-vak- man een uitstekenden indruk van de theo retische voorbereiding hebben opgedaan. Theorie en practijk. Naast de theoretische opleiding let men echter minstens evenzeer op de practische ontwikkeling der leerlingen, want wonen ze eenmaal in de tropen op een afgelegen plaats, dan behooren ze in staat te zijn, zichzelf op ieder gebied te behelpen. Een farmer moet boer en planter zijn, maar hij moet ook als timmerman en smid kunnen optreden en voor de grondige reparatie vau zijn wagens en machines mag hij niet te rugschrikken. Wij werden rondgeleid door de melkerij en de bakkerij en van de pas gekarnde boter kregen we een pondje ten geschenke, wat onder de gegeven omstan digheden de boterkaart is nog altijd voorgeschreven een waardevolle attentie genoemd kon worden! Het koloniale museum dat vrijwel ge heel en al uit geschenken is opgebouwd is alleen reeds een bezoek aan Witzenhausen waard, want hierkrijgen de leerlingen reeds een vrij overzichtelijk beeld van wat hun in de overzeesche landen te wachten staat: hoe de infendsche bevolking leeft, hoe men er woont en werkt en welke moei lijkheden en gevaren dit voor den kolonist met zich meebrengt. Uit Nederlandsch- Indië en uit Engelsch-Indië heeft men in den loop der jaren waardevolle zendingen ontvangen en voor den jeugdigen Duitscher is het ongetwijfeld van belang, dat hij ge waar wordt, in hoeverre de hooggeroemde Duitsche „Kultur" een vergelijking met die van andere landen en volken kan door staan! En wellicht wordt hem daarbij dui delijk, dat het bij eventueele teruggave der voormalige Duitsche koloniën geen aanbe veling zal verdienen, om de ..Weltan schauung", welke op het oogenblik in her nationaal-socialistische Duitschland hoogtij viert, naar Kameroen of Togo over te plan ten Tropische gewassen. Bij wijze van aanvulling kweekt men in groote broeikassen tropische gewassen, zoodat de leerlingen bijtijds eenig begrip krijgen van wat hun op de koffie-en-thee- plantages te wachten staat. Van volledig heid kan hier natuurlijk geen sprake zijn, maar dat is niet zoo erg, hoofdzaak is im mers, dat de scholieren zich in hun verbeel ding reeds gaan thuis voelen in landen, waar alles heel anders toegaat dan in het eigen land. Tenslotte brachten wij nog een bezoek aan het „Lehrgut" Gelsterhof, een model boerderij met een paar honderd morgen land. Hier bezichtigden wij de meest mo derne stallen voor koeien, varkens en scha pen en zagen wij een aantal scholieren druk aan het werk met het bergen van hooi en stroo. Zij voelden zich al halverwege ..Landwirt'' en zien met verlangen uit naar den dag. waarop zij ver van het lieve moe derland ln de practijk kunnen bewijzen, hoe grondig zij zich op de Koloniale School te Witzenhausen op het koloniale leven hebben voorbereid. (Nadruk verboden). HET COMPLEX DER DUITSCHE KOLONIALE SCHOOL. 3—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 15