STARK'S NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN 1938 Kerstfeest in de Molukken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 December 1937 PARLEMENTAIR OVERZICHT Restaurant „Zomerzorg" O I Hl\l\ O pasta GEMENGD NIEUWS Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van 31 Dec. (Vrijdag) Nieuwjaarswenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 15 regels, elke regel meer 15 ct. Tot Donderdag 30 December a.s. des namiddags 1 uur kunnen deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend FAILLISSEMENTEN Een heilig feest, waarop de mensch van Ambon zich als een goed Christen gedraagt door Beb Vuyk Kerstmenu fl, 4.50 VRAGENRUBRIEK Tweede Kamer. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker) Gelijk wij reeds in ons vorig overzicht mededeelden, was de Kamer 's nachts, d.w.z. in den vroegen morgen, blijven steken in de behandeling der begrooting van het Landbouw-crisislonds. Er was, zoo om en de bij vier uur 's mor gens. over gesproken door de heeren Droe- sen. Bierema. Van der Sluys, Weitkamp en Schilt-huis). Maar gistermiddag kwamen er nog heel wat liefhebbers bij, want deze be- gTooting behoort nu eenmaal tot degene, die het meest „ln trek" zijn. En zoo werd vrijwel alles, wat met deze begrooting ver band houdt, terdege besproken. Akkerbouw, veehouderij, melk, zuivel, groente-, fruit- en sierteelt, visscherij, turf. plulmvee-houderij zij alle vormen afzon derlijke afdeehngen dezer begrooting, en er werd flink over gekeuveld. De onmisbaarheid van den landbouw voor ons volksbestaan. Noodzakelijke hand having der steunmaatregelen en van het Landbouwcrisisfonds. Tegengaan van over bevolking ten platte lande, door splitsing van groote bedrijven, industrialisatie, emi gratie van boeren naar elders (Frankrijk, Zuid-Amerika). De moeilijke positie der kleine boeren: verbetering van den steun voor hen. Verdere uitbreiding van het landbouw-onderwijs. Verbetering van de ppsitie van het personeel bij het Rijks- boschbeheer. Meer werkverruiming ten platte lande: inpolderings- en ontgin ningswerken en industrialisatie. Betere loonen in land- en tuinbouw. Betere toe passing van de Vogelwet (niet noodig vonden anderen want de akkers gaan vóór de vogels). Noodzakelijkheid van een natuurbeschermingswet. Ruime medewer king van het geheele bedrijfsleven om den landbouw tot nieuwen bloei te brengen. In stelling van een Landbouwraad. Een menschwaardig bestaan voor den landbou wer: eisch van christelijke liefde. Bevorde ring van intensieve landbouw-bedrijven en daarom van nieuwe onderwijs-methoden. Meer samenwerking tusschen de verschil lende landbouw-organisaties. Vermindering van de vaak te hooge pachten. Instelling van een staatscommissie voor onderzoek van het vraagstuk der land- en pacht prijzen. Ziedaar een bloemlezing uit de vele door 13 sprekers ter sprake gebrachte onderwerpen. Wij kunnen niet veel anders doen dan ze vermelden, want eenige lijn, eenige rich ting, eenige algemeenheid zat er niet in het landbouwdebat, behalve dan deze maar dit is niets nieuws dat van verschillende kanten op de beteekenis en de onmisbaar heid van den landbouw voor ons volksbe staan werd gewezen en dat daarom de hooge offers, welke de steunmaatregelen nog steeds vragen, volkomen gerechtvaar digd moeten worden genoemd. Er waren slechts zeer enkele sprekers, de heeren Ker sten en Dieters, die de crisis-maatregelen wilden opheffen, (laatstgenoemde wenschte namelijk een heffing aan de grens, waar door de meeste crisis-maatregelen zouden kunnen vervallen), maar de overige afge vaardigden, die dit punt bespraken, waren zeer stellig voor het behoud er van. al be toogden enkelen van hen dat gestreefd moest worden naar een verlaging van druk voor de consumenten. Van enkele zijden werd opnieuw geprotesteerd tegen het vernieti gen van bepaalde voorraden levensmidde len. Ook vroeg men een staatspensioen, speciaal voor boeren. En in schrille kleuren werd vooral de nood in den tuinbouw afge schilderd. De Minister zou 's avonds antwoorden: dan zullen wij nog gelegenheid hebben op de verschillende punten terug te komen. Avondvergadering. BEGROOTING VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. 's Avonds heeft allereerst minister Slote- maker de Bruine het slot van zijn ant woord inzake het lager onderwijs uitge sproken. In dat slot ging het over de leerlingen- schaal Met spanning was tegemoet gezien, wat de minister er over zou zeggen: de regeering immers had tot dusver elke ver betering der schaal op financieele gronden afgewezen maar uit de Kamer was een zeer krachtige aandrang er toe gekomen, zelfs met enkele dreigende klanken er tus schen door. Wat zou de minister, of liever, wat zou de regeering doen? De minister liet de Kamer niet lang in twijfel; de regeering kon niets doen, al thans niet op dit oogenblik. Zooals de minister reeds in de stukken had becijferd iwij hebben daarop de vorige week al gewezen) zou, zeide hij, een ver betering van de leerlingenschaal, gelijk <hs in het debat werd gewenscht aanstonds eenige millioenen en op den duur ruim acht milliosn gulden per jaar kosten. Deze uitgave* durft de regeering thans nog niet op zich te nemen. Zij erkent de wensche- lijkheid van den maatregel (zooals er meer wenschelijke maatregelen zijn) maar zij erkent niet de onvermijdelijkheid er van. Daarom kan zij er niet toe overgaan. Ook de tusschen-maatregel, door den heer Ti- lanus aanbevolen (de aanstelling van kweekelingen met akte tegen een bezoldi ging van f. 50 per maand) verklaarde de minister niet te kunnen aanwenden, om dat er zcodoende feitelijk 'n nieuwe klasse, een nieuwe groep zou worden geschapen, waartegen hij bezwaren had. De minister Het opnieuw uitkomen dat het hier betreft een stuk „kabinets-politiek", waarvoor het heele kabinet verantwoordelijk is. Ziedaar het concrete resultaat van 's ministers mededeelingen. Er is teen weinig meer gezegd. Maar bij de repUeken bleek, dat de heeren Thijssen en dr. Vos, die de vorige week hadden ver klaard eventueel een motie te zullen in dienen, daarvan af zagen. Zulk een motie zou stellig worden verworpen, nu de ka tholieken hadden verklaard, aan een motie geen behoefte te hebben. De heer Vos veegde er bij, dat het onbillijk zou ziin, zich tegen dezen bepaalden minister te richten, waar het heele kabinet voor de genoemde beslissing verantwoordelijk is. En zco liep het debat over lager onder wijs ai. Deelen wij nog mede. dat de minister verklaarde geen betrouwbaar cijfer te kun nen geven betreffende het aantal werk- looze onderwijzers, aangezien verschillen den van hen een functie buiten het onder wijs vonden en verschillende Jonge vrou wen met akte in 't huwelijk zijn getreden. Het resultaat was dus, dat de regeering tegenover de gevoerde actie buiten en in het parlement voet bij stuk hield. Zoodra er echter verbetering in den toestand komt aldus de minister staat de wijziging der leerlingenschaal in het eerste gelid. En hij zal art. 56, 2e lid, van de onderwijswet (extra leerkracht in gevallen van zeer hooge klassen) soepel blijven toepassen. Er is vervolgens nog kort gedebatteerd bij de afdeeling „Monumentenzorg" waar bij de minister, in antwoord op enkele op merkingen. verklaarde thans niet te kun nen overgaan tot het subsidieeren van orkesten. Hedenmiddag wordt over de begrooting van onderwijs gestemd. Met economische zaken kon niet worden voortgegaan, aangezien minister Steen- berghe in de Eerste Kamer moest zijn. Eerste Kamer. WIJZIGING VAN DE CRISIS - INVOER WET. De Senaat heeft gisteravond het wets ontwerp tot wijziging der crisis-invoerwet behandeld waarbij de regeering, gelijk men weet, uitbreiding vraagt van haar bevoegd heid tot het treffen van economische maatregelen, behoudens latere goedkeuring door de Staten-Generaal. Bij het debat verklaarden enkele spre kers tegen deze nieuwe machtiging ern stige bezwaren te koesteren en werd voor de zooveelste maal het voor en tegen van de contingenteeringen besproken. Minister Steenberghe heeft echter, even als hij pas in de Tweede Kamer deed. haar noodzakelijkheid betoogd. Wij kunnen nu tnc( 7WO*l qeicAm^£*\ 7627 (ingez. Alea.j 2987 eenmaal bij economische onderhandelin gen niet met leege handen staan. Wij moe ten over bepaalde wapenen beschikken. Daardoor zijn ook reeds vroeger gevaren afgewend en belangen behartigd kunnen worden, o.a. voor onze havens. Men is in Rotterdam, in reederskringen, daarroor zeer dankbaar. De regeering zal van de nieuwe bevoegdheden slechts het gebruik maken waarvoor zij zijn bestemd. De Kamer heeft het wetsontwerp met 29 tegen 7 stemmen aangeonmen. Er tegen steden de nationaal-soclalisten, de libera len Droogleever Fortuyn en van Rappard, de vrijzinnig-deocraat van Embden en de christ.-hist. Ter Haar. Op geheven wegens gebrek aan actief: Jac. Warmerdam Jzn., Noordwijkerhout M. Visser, Zwammerdam. I. J. v. d. Walle, Haarlemmermeer. Uitgesproken: Th. van Lith, aannemer, Voorschoten, Leidscheweg 489. R.-c.: jhr. mr. H. O. Feith, Cur. mr. A. J. Sormani, Leiden. H. C. Kreike, veekoopman, Aalsmeer Oost Oosteinderweg 318. R.c. mr. A. L. M. van Derckel, Cur. mr. J. G. Bettink, Haarlem. V(J ontvingen van mevrouw Vuyk. de Schrijfster van (le ..Brieven uit de Molukken" nevenstaande Kerstb(Jdraee. In aansluiting op de gepubliceerde artikelenreeks, welke ln brecden kring gelezen en gewaardeerd ls, zal onge twijfeld ook deze beschrjlvlng van de Kerstfeestviering op de Molukken de Interesse van velen onzer lezers hebben. Heel de maand December is druk van de voorbereidselen voor het Kerstfeest. Kerstfeest is hèt groote feest, dat wij vieren met alle Christenen die bij ons werken. En zooals de Mohammedanen hun godsdienstige feesten vieren met het schoonmaken van huis en lichaam, zoo bezemt ook de anders niet al te nette Amboneesche huismoeder haar gaba-woning schoon, wascht klamboes en gordijnen, naait nieuwe voorhangen en kleeren en bakt koekjes. Uit een blinkend schoon huis, in krakende kleeren gaan ze allen ter kerke en als ze thuis komen, zitten ze na te praten in de schoone voor galerij (waar ze anders nooit zitten), op de mooie stoelen (waar ze anders naast hurken) en branden kleine olielampjes. Ze drinken koffie en eten koekjes, nie mand maakt ruzie, niemand is dron ken, terwijl toch de Ambonees de drin kebroer en ruziemaker bij uitnemend heid is onder de rassen van ons Indië. Later, op den Oudejaarsavond, haalt hij zijn schade dubbel in, maar dat doet in het geheel niets af aan zijn eerbied voor Kerstmis. Kerstfeest is een heilig feest, waarop de mensch van Ambon zich waardig en als een goed Christen gedraagt. Ook voor ons ls December een drukke maand, een dubbel drukke maand zelfs, want hoewel dat lang niet altijd samen valt de vier jaren dat wij het Kerstfeest in de Molukken vierden, viel ook de Hari Raja, feestdag aan het einde van de Mohamme- daansche vasten in dezelfde maand. En op de Hari Raja geven we een groote slametan voor onze Mohammedaansche ketelstokers. Er moet dus lang van te voren voor de noodige levensmiddelen gezorgd worden. Meel en suiker en boter worden op Arnbon besteld. En eieren moeten al weken van te voren opgezameld worden en dagelijks ge keerd. Een week voor de feesten is er geen meel meer in de Kampong te krijgen en zijn eieren drie a vier maal zoo duur. Christen en Mohammedaan, ieder bakt ijverig koek- jes. De Mohammedanen zijn het grootst in aantal, een vijftigtal menschen. Een paar vrouwen komen de ingrediënten halen, meel. suiker, boter en eieren voor koekjes, rijst en groenten, wat geld voor klapper olie en kruiderij en een paar geiten. Geiten zijn weer een probleem op zich zelf, want hoewel ze even talrijk zijn als kinderen in een weeshuis, zoo gauw ik een poging doe er een paar te gaan koopen, stij gen de prijzen met ÏOO"/.. Door middel van een bevrienden Arabier op het achterland, komt ook dat tenslotte tegen een redelijken prijs in orde. En dan hebben we ons verder niet meer met de zaak te bemoeien. Op den vastgestelden dag zijn we bij onze ketelkerels te gast en smullen van kambing saté (geitcnvleesch in kleine stuk jes gesneden ,aan blokjes geregen en boven een klein vuurtje geroosterd) met een bran dend heete saus en veel witte rijst, van koekjes en keteltjeskoffie. Maar het Kerstfeest vieren we in ons eigen huis, in de groote open achtergalerij, die natuurlijk eerst volgens de Ambonsche traditie volkomen schoon is geschrotfd. 's Morgens in de vroegte zijn de palen en balken met waringin groen versierd. Mijn man is een Kerstboom wezen zoeken, bijna een dag loopen, naar de plaats waar de kajoe pajjoea zoo hoog groeit, dat de boom een weinig op een den gelijkt. Een kersttioom, die tot den zolder reikt en alleen versierd met kaarsen. De kaarsenhouders zijn uit bamboe gesneden en daarna ver guld. Iedere verdere versiering ontbreekt. Op een lage tafel er voor liggen de pakjes. Iedereen krijgt een cadeautje, een lap voor een kabaya. een sarong of shirt. De vrouwen zijn het allerblijdst mgt iets dat niet op Namlea maar op Ambon gekocht werd. Dan zijn zij de mode vooruit. Het is alleen moeilijk, wie van je kennis sen je moet vragen die inkoofien voor je te doen, want alles gaat hier volgens de tra ditie. Er zijn bepaalde patroontjes voor jonge meisjes, voor oudere vrouwen en voor de kabaya tjit, die de mannen op een dan- sie-dansie (bal) over hun witte kabaya's heen dragen. En nu is het werkelijk opval lend, hoe weinig de meeste Europeanen, die soms al jaren op Ambon leven, afweten van de gewoonten en de drachten van het volk, waartusschen zij leven. Behalve die lapjes moeten ook tijdig de kaarsjes en het roode papier besteld worden. Het eerste jaar was ik er te laat bij en het roode crêpe papier op Ambon geheel uitverkocht, ik kreeg toen een afschuwelijke kleur cerise, die ik niet kon gebruiken. Den dag voor Kerstmis wordt een Kerst brood gebakken en boebinda, het Ambon sche feestgebak, bestaande uit meel en roo de suiker, klappermelk en kanaries, die naar amandelen smaken. Maar de choco- lademelk koken we 's middags van een groot tablet bittere chocolade, met roode suiker en veel santen (klappermelk). 's Avonds gaan we naar de kerk en als we terug komen maken we een ommetje door de Kampong. Alle huizen zijn hersteld en schoongemaakt, van nieuwe of gewasschen gordijnen voorzien en overal branden de kleine olielampjes en staan ramen en deu ren wijd open. Eén jaar is het nog extra feestelijk ge weest, toen viel Kerstmis samen met een Mohammedaansch feest toedjoe likoer en alle Mohammedaansche huizen en erven waren ook schoongemaakt en wijd open en aan de met klapperbladen versierde poor ten brandden harsfakkels. Nu moet thuis eerst de Kerstboom aan gestoken worden: een mannenwerkje. De takken van de kajoe papoea buigen heel gauw door en branden zeer snel. Telkens moeten dus kaarsjes verplaatst en uitslaan de vlammen gedoofd worden. Rond den boom zijn matten voor de kinderen ge spreid, daarachter staan de stoelen en ban ken voor de ouderen. Op de groote tafel, die langs den kant geschoven werd. wordt de chocolademelk ln de koppen geschonken en staat het gesneden en beboterde kren tenbrood opgestapeld. Er is de sfeer van een dorps-Zondagsschool Oom Hlndji heeft geholpen den Kerst boom aan te steken, Engeh rammelt nog snel even haar jongste telg af, die een kopje chocolademelk heeft omgegooid, want daar komen al de eerste feestgangers. De mannen zijn in hun kerkkleeren, een zwarte lakensche broek, een witte kabaya, waaroverheen een zwart lakensch jasje wordt gedragen, dat net op een bolero lijkt, maar alleen wat langer valt. De vrouwen hebben haar zwarte kerkkleeren verwisseld voor een geruite sarong en een lange kabaya rood, groen of blauw. Daar komt de timmerman Wimpie Tasi- sah, met Nora, zijn vrouw, en hun zes kin deren. Hij is een Alfoer, die voor goeroe (godsdienstleeraar) is opgeleid maar het niet verder dan hulpkoster heeft kunnen brengen, en daar is zijn collega, Jeremla, die hem 's Zondags helpt de kerkbel te luiden en op werkdagen spijkers inslaat. Verder nog Habakuk en Lucas, die voor mandoer opgeleid worden maar het wel nooit zoover zuUen brengen en drie Alfoersche tuinjon gens, Benjamin, Fillppus en Elia, Martine, het kindermeisje, en de waschmeid Lies, een Palembangsche met een brutalen mond en een stel ijverige handen. We beginnen met „Stille Nacht" te zingen, wat prachtig klinkt omdat de mannen ln de meerderheid zijn en hun stemmen zoo donker en luid, aanzwel lend en terugloopend en over ons heen slaand als de branding op de Noord kust. De kaarsen flikkeren op en neer in den opstekenden avondwind. Als het koor zwijgt hooren we hoe ergens in den tuin een klapjrer krakend naar beneden valt en het hert schreeuwt. Bulten slaat de Moluksche zee tegen de riffen, dieren ademen in het bosch, en donkere stemmen zingen een lied, dat een eeuw geleden in een wintersch land werd gedicht. Heilige Nacht. Madem Koedoes. Na dit vers ontstaat er eenig krakeel wat er nu gezongen moet worden, maar Jeremia beslist en de anderen aanvaar den zijn autoriteit. Dan komt Willem op met de choco lademelk en de krentenboterhammen en als de eerste honger ls gestild zingen ze opnieuw. Vervolgens worden de pak jes uitgedeeld. Ze krijgen elk een ca deautje en wat lekkers in een gekleurd zakje. De kinderen rollen over elkaar op de matten, de oudsten tusschen de kleine Alfoertjes, de jongste in zijn stoeltje aan onze voeten. De namen staan op de pakjes ik roep ze op en ze nemen ze dankend in ontvangst. Een tijd lang ls er niets anders dan papler- gekraak en een verlegen gemompel. Dan gaat de chocolade weer rond en Jeremia zet opnieuw ln. De rest van den avond is weinig ge varieerd, ze zingen, ze zingen. Jeremia zit vlak onder den Kerstboom en bla dert het gezangboek door. Alle Kerst liederen hebben al lang een beurt ge had, Paschen is al voorbij, we zijn aan Pinksteren toe. Onze kinderen zijn huilend naar bed gebracht, de kaarsjes zijn vrijwel uitge brand. Jeremia zet opnieuw in. Wimpie's kinderen slajyen op een knoedeltje tegen de etenskast aan. Wimpie zingt en Jeremia zingt. Ijveriger dan ze ooit de groote zaag door den boomstam trekken. Nora, Lies en Martine zingen. Engeh, Hindji, Benjamin. Vandaag is gisteren geworden. Willem heeft de gebruikte kopjes bij elkaar gezet. In de Kampong zijn alle winkels al gesloten, maar Jeremia weet van geen uitscheiden. „Het ls hun feest", zegt mijn man, „Laten we één keer in het jaar de leiding aan hen overlaten". Zoo zingen ze uren lang, de laatste kaars is al lang uitgeflakkerd, de bijgepomptc petroleumlamp volkomen uitgebrand. Ik heb ze maar verder aan hun lot over gelaten en ben naar bed gegaan. Ergens tusschen twee droomen gaan ze zingend heen. We slapen tot de morgen warm wordt, (Nadruk verboden). SPOORBRUG TE MAASSLUIS AANGEVAREN. Treinverkeer gestagneerd. Gisteravond is de spoorbrug te Maassluis welke geojjend was voor het doorlaten van een sleepschip, door dit vaartuig aange varen en defect geraakt. Het duurde ander half uur voor dit defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. Gedurende dezen tijd was het treinver keer RotterdamHoek van Holland en omgekeerd gestagneerd. De reizigers van den trein, welke om 18.06 uit Hoek van Hol land vertrekt, moesten voor de brag uit stappen en een wandeling van vijf minuten maken om in het station Maassluis in den uit de richting Rotterdam komenden trein, welke hier werd teruggedlrigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizigers van den trein, welke om 18.07 uit Vlaardingen vertrekt, hun reis in den aan de westzijde van de brug gestranden trein, voort. Om kwart over zeven, toen uit beide rich tingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing opgeheven. ARBEIDSONGEVAL TE AMSTERDAM Gistermorgen is op het bouwwerk van het nieuwe hoofdbureau van poUtie in de Marnixstraat te Amsterdam een ernstig arbeidsongeval gebeurd. Bij het aanslaan van den Dieselmotor van de heimachine sloeg de motor terug. De heibaas kreeg den slinger tegen het hoofd' en werd ernstig gewond. De Geneesk. Dienst heeft het slachtoffer met een hersenschudding en verwondin gen boven het oog, naar het Wil'helmina- Gasthuis vervoerd, waar de man is opge nomen. ZIJN VADER LEVENSGEVAARLIJK VERWOND. Tijdens een huiselijken twist te Gilze heeft zekere S. van A. zijn vader met eenige messteken aan het hoofd gewond, zoodat deze ln levensgevaarlijken toestand naar het Ignatiusziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. De zoon meldde zich direct bij de politie aan. BUITENLANDSCH GEMENGD. Groote theaterbrand in Boekarest. Paniek onder de toeschouwers, talrijke gewonden. Een geweldige brand is gisteravond uit gebroken in het, in het centrum der Roe- meensche hoofdstad gelegen theater Vox- Brforie". De brand is tijdens een revuevoorstelling ontstaan op het tooneel en verspreidde zich onmiddellijk naar de zaal, waar zich eenige duizenden toeschouwers tievonden. Het vuur sloeg vervolgens op de belen dende gebouwen over, waarvan er drie vol komen zijn verwoest. Een jianiek brak uit in de zaal en vijftien personen werden gewond waarvan enkelen ernstig. BERGSTORTING IN ITALIË. Twee en twintig slachtoffers. Tengevolge van den hevigen regenval der laatste weken is gisternacht het boven op een rots gelegen middeleeuwsche slot van Usercoü bij het dorp Ciritella di Romagna (Italië) ingevallen en met de rots in de diepte gestort. Daardoor werden drie hui zen aan den voet van de rots waarin twee en twintig personen woonden, volkomen bedolven. Uit de puinhoopen zijn reeds vijf dooden geborgen. LINCOLN-TUNNEL ONDER DE HUDSON GEOPEND. De Lincoln-tunnel, die onder de Hudson- rivier loopt en Manhattan verbindt met Weehankan in New-Jersey, is gisteren plechtig geopend. De tunnel, aan welks aanleg 3'/s jaar is gewerkt, is 1,564 meter lang. VIJF DOODEN BIJ EEN BRAND. Bij een brand in Calwano, een voorstad van Napels, zijn een vrouw en vier kinderen om het leven gekomen. LEIDEN - TELEFOON 124. Hui tres Impériales - Paté de Foie gras de Strasbourg Hors d'oeuvres savoureux - Real turtle - Fruite de rivière au bleu - See mousseline Pommes vapeurs selle de Che- vreuil nesselrode Dindonneau de Noël aux marrons compote riché Hornare en Bellevue See mayonnaise coeur de laitue - Glace de Noël - Abondance de fruits. 3357 (Ingez. Med.) J. O. te L. Eenige werkzaamheden op ongeregelde tijden kunnen hem worden opgedragen zonder premiebetaling. De be looning moet hem onverkort worden uit betaald. S. te R. Als zij den leeftijd van 14 )aar heeft bereikt, is zij verplicht zich te ver zekeren volgens de bepalingen der Invali diteitswet; zij moet zich wenden tol den Raad van Arbeid. De premie moet door den werkgever betaald worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10