Leiden's oud-burgemeester Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar ©verleden Een magistraat van den eersten rang WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 No. 23848 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78ste Jaargang EfëGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN En een waar burgervader, die de algemeene achting genoot van de bevolking. Beginselvastheid en beminnelijkheid waren zijn voornaamste karaktereigenschappen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aflvertentles -uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maandenf. 2.35 per week /f. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Met groote ontroering werd gister avond laat en hedenmorgen in de vroegte de droeve tijding vernomen: Leiden's oud-burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar is gisteravond na een slechts kortstondige ongesteld heid, 72 jaar oud, te zijnen huize in Wassenaar overleden. Nicolaas Charles de Gijselaar werd 21 October 1865 te Gorlnchem geboren. Hij bezocht de H.B-.S. aldaar, en het gymna sium te Haarlem en liet zich in 1884 aan de Leidsche Universiteit inschrijven als student in de rechtswetenschappen. In 1891 promoveerde hij tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op een proefschrift getiteld: „HetPanamakanaal". Na een korten tijd als advocaat werkzaam te zijn geweest in Amsterdam, werd hij als firmant opgenomen ln het bankierskan toor van zijn vader, de firma de Gijselaar en Co. te Gorinchem. Hij maakte hiervan deel uit van 18971903 en legde hier de grondslagen voor zijn financieel beleid, rraarvan onze gemeente in later jaren de rijke vruchten zou mogen plukken. Van 18951910 was hij lid van de gecombineer de colleges van den Tielerwaard en sinds 1900 was hij ook heemraad van dat water schap. In dat zelfde jaar werd hij benoemd tot gedelegeerde in het waterschap van de Linge Uitwatering. Van 19061913 maakte hij voor de Chr. Hist. Unie deel uit van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1910 werd hij benoemd tot burgemeester van Leiden als opvolger van burgemeester De Ridder en tevens tot curator der Uni versiteit. In 1917 werd hij benoemd tot president-curator der Academie. Gedurende de jaren 19121927 was hij voorzitter van het college voor de vissche- rijen. In 1913 deed hij voor de Chr. Hist. Unie zijn intrede ln de Eerste Kamer der Staten-Generaal van welk college hij tot voor kort deel heeft uitgemaakt. Met ingang van 1 Januari 1927 werd hem wegens gezondheidsredenen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester onzer gemeente. Bij zijn installatie als burgemeester in de gemeenteraadszitting van Maart 1910 zeide jhr. de Gijselaar o.a.: ,Ik zal ernstig streven een goed burge meester van deze gemeente te worden; ik zal mijn beste krachten, zoover die mij ge geven zijn, daartoe inspannen. Het zal mijn plicht zijn het gezag hoog te hou den. het gezag zonder hetwelk geen ware vrijheid mogelijk is. Het zal ook myn plicht en tevens mijn doel en streven zijn, om, staande boven de partijen, zaken en Personen, zoo onpartijdig mogelijk te be- oordeelen en tegenstrijdige meeningen zoo objectief mogelijk tot haar recht te laten komen." Aan dit beginsel-programma heeft jhr. de Gijselaar zich tot den laatsten dag van zijn ambtsvervulling stipt gehouden. Iedereen, die hem in zijn ambtelijk le ven, als hoofd der gemeente en als voor zitter van den gemeenteraad heeft gade geslagen, zal dit dankbaar erkennen. Wan neer de discussies in den raad een enkele maal al eens een heftige wending dreig den te nemen, bezat hij de gave en de 'act met een kwinkslag of snedige op merking, de gemoederen te bedaren en ook den vurigsten debater te ontwapenen. Maar niet alleen met het woord, ook met de daad, heeft hij getoond een be kwaam regent te zijn. die volkomen was opgewassen tegen de moeilijke taak om a_an het hoofd te staan van een belang rijks gemeente ais de onze. Toen hij van het kassiersbedrijf uit het stille Gorin chem tot ons kwam, was de faam van een uitnemend financier te zijn, hem reeds Jooruit. En bij het sluiten eener groote geldleening door de gemeente, kort na zijn ambtsaanvaarding, is gebleken, dat hij de ten deze gekoesterde verwachtingen in Eeen enkel opzicht teleurstelde. Er zijn trouwens voorbeelden te over, Velke getuigenis afleggen van zijn voor treffelijk financieel beleid. Wij willen hier noemen de gunstige transacties met de mZ.H.T.M. na de overwelving van het kort Rapenburg en de vernieuwing en '«breeding van de Blauwpoortsbrug en Wijlen Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar tijdens zijn burgemeester schap onzer gemeente. met de Leidsche Duinwatermaatschappij. Het is van algemeene bekendheid, dat Lelden nog vele jaren na het aftreden van jhr. de Gijselaar rijke vruchten heeft ge plukt van de beleidvolle en voorzichtige financieele politiek, welke hij onder de moeilijkst denkbare omstandigheden heeft moeten voeren. Met groote dankbaarheid herinneren wij ons het door hem verrichte omvangrijke en zware werk in de dlstributiejaren. Dat de toestanden in onze stad gedurende die jaren in vergelijking tot andere gemeen ten van gelijke importantie zooveel gun stiger waren dan elders, is voor een zeer belangrijk deel te danken geweest aan zijn wijs beleid en den grooten invloed, welke van hem op de regeeringsbureaux uitging. Als een waar burgervader heeft hij in deze ontzaglijk moeilijke periode voor de belangen van zijn gemeente op de bres gestaan. Dag en nacht was hij in de weer om een opiossing te zoeken voor de veler lei problemen op het gebied van voedsel- en kleedingvoorziening en van de hand having der openbare rust en orde, welke zich in dien tijd voordeden. Zes jaar ach tereen bleef hij op zijn, post, zonder zich vacantie te gunnen. Wanneer ooit het nageslacht zou kun nen vergeten, wat de Leidsche burgerij in de moeilijke oorlogsjaren aan haar burge meester heeft te danken gehad, dan staat daar aan het begin van het Rapenburg de De Gijselaarsbank, door de bevolking op 23 April 1920 spontaan aangeboden om blijvend van haar groote erkentelijkheid te getuigen. Het is bijna ondoenlijk om op deze plaats een opsomming te geven van de vele belangrijke besluiten, welke onder het bestier van jhr de Gijselaar zijn genomen en tot uitvoering gebracht. De electriscbe tramverbindingen met Katwijk en Noordwijk, later met Den Haag. zijn onder zijn bewind tot stand ge komen, terwijl hij ook heeft bijgedragen tot de totstandkoming der H.T.M.-lijn over Wassenaar. Door zijn beleidvolle onder handelingen met de besturen der omlig gende gemeenten is voor een aanzienlijk gedeelte de groote uitbreiding der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te danken, waardoor deze gemeentelijke be drijven belangrijke inkomsten opleverden, zonder dat de prijzen van gas en electri citeit hier hooger waren dan elders. Nog heden ten dage. vormen de winsten der Lichtfabrieken de kurk, waarop het ge meentelijk budget drijft. Voorts dient hier gememoreerd zijn krachtig ijveren voor uitbreiding der ge meente ten behoeve van de zaak der volkshuisvesting ibebouwing Kooiterrein). Dat de laatste belangrijke annexatie, on danks het krachtig verzet van de bestu ren der betrokken gemeenten, is tot stand gekomen, is vooral te danken geweest aan het beleid van jhr. de Gijselaar, die de onderhandelingen met de belanghebben den en de autoriteiten leidde. Van zijn helder inzicht in financieele aangelegenheden legde ook de door hem ingevoerde reorganisatie van de gemeen telijke financieele administratie getuige nis af. Ter gelegenheid van zijn afscheid op een der laatste Decemberdagen van 1926, is hem door de burgerij een gedenkboek „Leiden tijdens het burgemeesterschap van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar 19101927" aangeboden, dat de geschiedenis van onze stad in deze periode bevatte, bewerkt door een 20-tal hoofdambtenaren der gemeente onder hoofdredactie van thans wijlen prof. dr. P. J. Blok. In dit lijvige boekwerk is ook een lijst opgenomen van opembare werken, aan welker tot stand koming hij heeft mede gewerkt. Wij noemen daarvan nog den bouw der Gem. H.B.S. aan de Burggraven- laan. de verlegging van het Rijn- en Schiekanaal, weliswaar een provinciaal werk, doch waarbij de gemeente haar steun verleende, evenals bij den bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis; de oprichting van de zwakzinnigen-afdee- ling Voorgeest", den bouw van de zwem inrichtingen aan den Hooge Rijndijk en de Zijl, de oprichting, van den Gem. Rei nigingsdienst. van den Dienst voor Sociale Zaken en van den Eerste Hulpdienst; den bouw van een nieuwe Arbeidsbeurs aan de Garenmarkt, van het Volksbadhuis in de v. d. Werfstraat, van het Politiebureau; de verbreeding van den Rijnsburgerweg, de inrichting van het terrein van het voormalig Invalidenhuis tot Kaasmarkt; den bouw van 't sedert dien al weer buiten gebruik gestelde station voor den Haar- lemmermeerspoorweg en als een van zijn laatste bemoeiingen, het in erfpacht ge- van van gronden ten behoeve van den aanleg van den Leidschen Hout. Ter gelegenheid van zijn 60sten verjaar dag op 21 October 1925 werd hij door een comité uit de burgerij gehuldigd, waarbij hij eveneens toegesproken werd door nu wijlen prof. dr. P. J. Blok, die hem een huldeblijk in den vorm van een schilderij aanbood. Twee jaar later vroeg en verkreeg hij eervol ontslag als burgemeester onzer stad. Het afscheid van de burgerij was een indrukwekkende manifestatie van haar dankbaarheid; tallooze vereenigingen van allerlei rang, stand, politieke of godsdien- BINNENLAND. JHR. MR. DR. N. C. DE GIJSELAAR, OUD- BURGEMEESTER VAN LEIDEN EN OUD PRESIDENT CURATOR DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT IS, 72 JAAR OUD, OVERLEDEN. (Ie Blad». Dr. Hirschfeld over het nieuwe clearing- verdrag met Duitschland. (3e Blad). De maatregelen tot invoering der pachtwet zijn in vollen gang. (3e Blad). Het incident op den Jamboree-wandeltocht; luitenant Van der H. vrijgesproken (Rechtzaken, 4e Blad). Aanvaring bij Terschelling: Amerikaansch schip zinkende. (Gemengd, 3e Blad). De plannen inzake het U.V.S.-sportpark goedgekeurd. (Sport. 3e Bladl. BUITENLAND. Groot debat in het Britsche Lagerhuis over de buitenlandsche politiek. Chamber lain en Eden aan het woord. (3e Blad). De troepen van Barcelona veroveren Teruel (le Blad). Ludendorff's uitvaart (Buitenland, le Blad) Overleden is de Amerikaansche staatsman Frank Kellogg (Buitenland, le Blad). Landon steunt Roosevelt's buitenl. politiek (Buitenland, le Bladi. Stakingen te Parijs. (Buitenland, le Blad). Maatregelen in Japan tegen links-georiën teerde groepen. (Buitenland, le Blad). De dooi, welke hedenmorgen in het Zuiden des lands ingetreden is, zal zich verder over ons land uitbreiden. Er zal een zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich ting waaien, terwijl de lucht neve lig tot zwaar bewolkt zal zijn. Neerslag van beteekenis zal niet vallen. stige gezindheid namen deel aan de grootsche serenade welke hem bij die ge legenheid werd gebracht. Zij bewees ook zijn weergalooze populariteit, welke zoo treffend tot uiting komt in het bekende lied „Er is maar ééne goeie Leienaar Dat is de Gijselaar". Jhr. de Gijselaar in zijn werkkamer in het vroegere Stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1