LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 20 December 1937 Gemeenteraad van Leiden De strijd in Spanje NAGEKOMEN BERECHTEN L0555 Stadsnieuws Binnenland VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT MARKÏ k GIIICIITIMc^ Heden slaagde voor het In Den Haag ifgenomen examen voor de Staatspractijk- (clo wor Handel en Administratie onze, stadgenoot D. de Roode. PALEIS VOOR VOLKS VLIJT- LOXEN 1869. Geen besluit genomen. AANBESTEDING VAN VERBETERING EN ONDERHOUD VAN WEGEN. (Zitting van hedenmiddagl Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen Afwezig met kennisgeving de heer Splin ter. De voorz. deed mededeeling van eenige missieven van Ged. Staten. 41e. Voorstel tot het wijzigen van de Vanwege Ged. Staten van Zuid-Holland is heden aanbesteed de verbetering van een - - gedeelte van den weg Zoetermeer—Leiden 1 verordening op het bouwen en sloopen (wegvak ZoetermeerStompwljk), bestaan-1 ,173' de in het omleggen en verhoogen van den 1 De heer SCHÜLLER stelt bedenkingen bestaanden weg. het opbreken en aanbren- 1 tegenover dit voorstel, dat hij voorstelt gen van een puinfundeering en kllnkerbe-nlet aa,n te nemen, terwijl hij tevens voor- De commissie tot beheer van het waar borgfonds der loten 1869 (rljksdaalderlo- tem van het Palels voor Volksvlijt had op iegersberg-krüiswegT grond van het besluit, genomen in de ver- Nieuwe Rijksweg Rotterdam-Bodegraven gadering van lotenhouders van 29 Juli 1035, Laagste'inschrijver was de fa de Geus en óe lotenhouders opgeroepen tot een v:—1- Stramproot te Stompwijk voor f 27 700 dering welke heden in Maison Boer te Am- strating, het graven van slooten. het maken van een duikerbrug en het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken in de gemeente Zoetermeer. Laagste inschrijver Is A. J. Iesta te Rot terdam voor f. 22.100.—. Voorts ls aanbesteed het onderhouden van de wegen Delft-PIJnacker-Zegwaart, Nieuwe Rijksweg 's-Gravenhage-Utrecht- Pijnacker-Berkel-Bergschenhoek (gedeelte: Pijnacker-Berkel-Bergschenhoek), Nieuwe Rijksweg Rotterdam-Berkel-Katwljk met zijtak naar de velling Rodenrijs (gedeelte: Berkel-buurtschap Katwijk), Hillegersberg- Kruisweg-Benthuizen-Hazerswoude-Hooge Rijndijk met zijtak Boskoop (gedeelte: Hil- en 's-Gravenhage- stordam is gehouden. Behandeld werd een voorstel tot het ver kenen van machtiging aan de commissie tot beheer tot het brengen van wijziging in de grootte der te betalen premiën en de tijdstippen der trekkingen, een en ander practlsch neerkomend op het houden in eens van alle trekkingen en gereduceerde altbetaling van de premiën hetgeen met rich medebrengt algeheele liquidatie van bet waarborgfonds. De commissie is van oordeel dat, gezien den huldigen stand van het fonds en de Het onderhouden van de wegen Wasse- naar-Noord-Hollandsche grens, Rlngvaart- Haarlemmermeerpolder-Hillegom (de Zllki, Sassenheim-Noordwljkerhout en Voorburg- de Vink met zijtak naar den Deijl, ged. het Jaar 1938. Laagste inschrijver: C. J. Kiebert te Sas- senhelm voor f. 16.961.—. Ook is aanbesteed het onderhouden van de wegen: Leiden-Rljpwetering-Nieuwe We- UC11 II UiUlgCil Otaiiu VCLll HCU iüliuo CU uc 1 T - J j -O- onmogelijkheid om onvoldoende rente te ^lder^rP-Hoogmade-Woubrugge maken van solide beleggingen hetgeen vf ™phen-RiJnsaterwoude en van noodlg zou zijn om de volledige premiën Val* Bonmanlaan in de gem. volgens het trekkingsplan op de daartoe v' suten. gedurende het jaar 1938 bestemde tijdstippen te voldoen het f inschrijver: fa van Halem londs daartoe niet voldoende is, zoodat Lcüsn voor f. 15.180. <ie noodzakelijkheid aanwezig is. over een wijziging van het plan te beraadslagen. Het aantal der uitstaande niet uitgelote loten is op het oogenbllk nog 307.000. Be commissie schat het percentage, dat zal kunnen worden uitgekeerd van de bedra gen, die aan de loten op grond van de trekkingen nominaal zullen worden toege kend, op ruim 22 procent, onder voorbe houd, dat de koersen, die gemaakt zullen worden bij realisatie van de nog aanwezige effecten, niet te zeer zullen afwijken van ie thans heerschende. De heer Soppel opende de drukbezochte vergadering, namens de commissie tot be heer van het waarborgfonds der loten 1869 Ideelde mede, dat niet voldoende aantal loten waren gedeponeerd om tot stemming orer te kunnen gaan. Op 10 Januari te halftwaalf zal Iri Maison Eoer een tweede vergadering worden gehouden, waarop een besluit zal worden genomen De voorzitter gaf vervolgens gelegenheid tot het. stellen vsn vragen naar aanleiding van het ge publiceerde voorstel, waarna de vergade- ring gesloten werd. RUSLAND Weer acht doodvonnissen. Wederom zijn acht vooraanstaande sov jet-ambtenaren, door het hoog militair ge rechtshof wegens landverraad, terrorisme en systematische spionnage ten gunste van een vreemde mogendheid, tot den dood door den kogel veroordeeld. Het zijn: Je- noekidze, Karachan, Dracheleschwili, Sje- boludjef. Larin, Meteles, Zuckermann en Steiger. Alle beklaagden hebben natuur lijk bekend. Het vonnis is inmiddels vol trokken LUXEMBURG. Minister Schmit overleden. De minister van Binnenlandsche Zaken. Handel en Industrie, Etienne Schmit is na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 50 jaar overleden. GROOTE HOEVEELHEDEN LEVENS MIDDELEN ONTVREEMD Dieven en helers aangehouden. De Aikmaarsche politie ls er in geslaagd vier personen aan te houden die er hun wérk van maakten levensmiddelen te ste len. De laatste weken werd Alkmaar on veilig gemaakt door eenige onbekenden die uit vrachtwagens en opslagplaatsen, waar goederen voor verzending door de goede rendiensten lagen opgeslagen, groote hoe veelheden levensmiddelen ontvreemdden. Bovendien werden eenige diefstallen ge pleegd o.a. in de fabriek van de firma Rin gers waar chqcolade en suiker werd ge stolen. In de afgeloopen week betrapte de Aikmaarsche recherche zekeren van V., op heeterdaad bij het stelen van een vat met 50 K.G. boter, uit een stalhouderij. Bij een door de recherche in het huls van Van V. ingestelde huiszoeking werden groote hoeveelheden levensmiddelen ge vonden, welke van diefstal afkomstig wa ren. Naar aanleiding hiervan werden de kostbaas van Van V., zekere M., en diens schoonvader D., terzake van opzettelijke heling, gearresteerd. Voorts werd nog aan gehouden zekere V. uit Koedijk. TWEEJARIG JONGETJE AAN BRAND WONDEN OVERLEDEN. Een 2-jarig jongetje uit de De Bockstraat te Den Haag. zat gisteren op een stoel voor den kachel. Plotseling verloor hij zijn even wicht. Hij greep zich vast aan het schoor steenkleed en terwijl hij viel stootte hij tegen de koffiekan, die op den kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich heen. Met ernstige brandwonden aan borst, rug en arm werd hU naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hij hedennacht om één uur is over leden. Onzekerheid bij Terucl. Barcelona blijft spreken van overwinnin- ten bij Teruel. De vertegenwoordiger van Havas te Madrid meldt, dat het republikeinsch offensief aan het front van Teruel het rerste is. waarin een methodieke voorbe reiding door den generalen staf te zien is. regeringstroepen rukten op van een Punt op 15 kilometer van de stad, namen '11 vier dagen een tiental dorpen en tal- Me strategische stellingen, maakten meer dan 4400 gevangenen en sluiten de stad ™bs geheel in. Alle verbindingswegen met Sarragossa j'ic afgesloten. Een gebied van meer dan !lW vierkante kilometers is veroverd. De koeten van Franco, die verrast waren door snelheid van het offensief, trachtten ach P herstellen doch hun felle tegen aanvallen konden niet verinderen, dat de regeringstroepen gistermiddag voor de "dotten der stad verschenen Daarentegen houdt Salamanca vol. dat 'f aanvallen geen succes opleverden en "oadig werden afgeslagen vermoedelijk ligt de waarheid in het waden Met geschut v' rit de hoofd- ad eenige maler vuur genomen, •neen s'raat in het cenlrum ontplofte een "anaat. waardoor .veertien kinderen en volwassenen gedood en 32 mensohen "wind werden. SLACHTOFFER VAN ONGEVAL OVERLEDEN. De heer J. Kau, uit Eist, die gisteravond bij een verkeersongeluk op den Apeldoorn- schen weg ernstig werd gewond, is van morgen in het Diaconessenhuis te Arnhem waarheen hij was overgebracht, aan de be komen verwondingen overleden. Een auto op weg naar Apeldoorn reed op een stilstaande auto. Achter dezen laatsten wagen stond de heer Kau. Hij werd tegen den grond geworpen, met bovenstaand ge volg. ZICH ZELF AANGEMELD. Hedenmorgen heeft de 31-jarige C. R. uit Alkmaar zich bij de Haagsche politie ge meld. Hij deelde mede In October 1933 in een kapperszaak te Alkmaar brand te heb ben gesticht om daardoor onrechtmatig in bezit te komen van verzekeringsgelden. Hem zou, volgens zijn zeggen, een bedrag van f. 2500 zijn uitgekeerd, R. is ter beschikking van de Aikmaarsche politie gesteld. UIT NED. OOST-INDIË stelt te besluiten B. en W. te verzoeken een verandering te ontwerpen van bijzon dere achtergevelrooilijnen. Z.l. staat de commissie zeer zwak, naar hij uitvoerig tracht aan te toonen met citaten als anderszins. Zie ook naar andere plaatsen, waar de algemeene regeling in drie zonnes is Ingedeeld juist om bijzondere regelingen te kunnen treffen, waaraan geen onbillijkheden zijn verbonden, zooals wel het geval is in deze verandering. Dat er geen verzet is ingekomen tegen dit voorstel uit de kringen van belanghebbenden is z.i. slechts daarin gelegen, dat deze ten onrechte deze verordening als ongevaar lijk voor hun beschouwen. Nader iet hij uiteen, waarom dit z.i. ten onrechte is, met aanhaling van een reeks voorbeelden. Hij twijfelt er dan col: niet aan. of deze voor gestelde verordening zal in hooger in stantie niet worden goedgekeurd. In een uitvoerig, zuiver technisch betoog ontraadt hij ten zeerste deze verordening te aan vaarden, die misschien wel zakelijk doch niet stedebouwkundig gewenscht is. De heer MANDERS wijst er op, hoe in de C. v. F. tot deze verordening is besloten, na de cijfers te hebben bezien. In het be toog van den heer Schüller zitten z.i. tegen strijdigheden, naar hij nader uiteenzet Deze verordening, hoewel niet ideaal, geeft in algemeenen zin het beste wat te krijgen is, ook in stedebouwkundig opzicht. De heer v. Eek herinnert er aan, dat Lei den ls een vestingstad en daardoor staat ailes dichter op elkaar dan goed is met het oog op de volksgezondheid In het belang van redelijke eischen wil men aan de later aangebrachte verorde ningsbepalingen om verbetering te verkrij gen bij nieuw-bouw een wijziging op zij zetten en verslappen. Spr. is daartegen. Weth. WILBRINK wijst ook op tegenstrij digheden in het betoog van den heer Schül ler. Deze verordening wil het goede, de heer Schüller blijkbaar het betere, waardoor echter z. i. het goede zelfs in gevaar zou kunnen komen, naar hij nader uiteenzet. Wel degelijk is deze verordening behalve zakelijk ook stedebouwkundig verantwoord. Leiden moet men op zichzelf beschouwen, ls niet zonder meer te vergelijken met an dere plaatsen. Bij afzonderlijke regelingen zou men telkens voor nieuwe moeilijkheden komen te staan, gelet op de bijzondere om standigheden, die zich hier voordoen, zoo als nergens anders. Ook volledige handhaving dei" bestaande verordening schept onbillijkheden Deze niéuwe verordening schept de mogelijkheid zich zakelijk aan te passen, zoowel aan de belangen der volksgezondheid als aan de belangen der eigenaren, waarbij wel degelijk rekening wordt gehouden met licht cn lucht. Bij een verordening ais de heer Schüller wil. zou men telkens ontheffingen moeten verieenen en dus aanleiding geven tot on billijkheden. dat kan bijkans niet anders, daar men dan is aangewezen op het sub jectief oordeel van gemeente-ambtenaren. Spr. prefereert verre deze algemeene rege ling die voldoende soepelheid bevat.Ook voor de eigenaren, die volgens de idee Schüller heel wat meer in het gedrang zouden komen. Deze verordening bied* juist gelegenheid voor verbouwing der oude binnenstad, het voorstel Schüller zou deze tegengaan. (De vergadering duurt voort) BINNENLAND. DE AMSTERDAMSCHE STADHUISPRIJSVRAAG. Zooals gemeld, hebben B. en W. van Amsterdam besloten, overeenkomstig de conclusies van de Jury. die de inzendingen voor de Amsterdamsche stadhuisprijsvraag had te beoordeelen, vier inzenders, wier ontwerpen daartoe door de jury waren uit verkoren, op te dragen, hun plannen ver der uit te werken teneinde daaruit een verdere keuze te doen o£ door samenvoe ging van verschillende elementen uit de nader uitgewerkte ontwerpen tot een defi nitief plan voor den bouw van het nieuwe Amsterdamsche stadhuis te komen Hedenmiddag is bekend gemaakt dat aan de volgende architeeeten opdracht is ge geven hun plannen nader uit te werken: Ir. H. T. Zwiers, te Haarlem; Marius Dulnt- jer, en Auke Komter. Amsterdam; J. F. Staal en Arthur Staal Amsterdam: J. F. Berghoef, Aalsmeer en J. J. M. Vegter, Leeuwarden. GEWESTELIJKE LANDDAG N.S.B. BATAVIA. 20 December (Aneta/A.N.P.) De gewestelijke landdag van de N.S.B.. weike gisteren is gehouden, werd door ca. 1200 personen bijgewoond. Het tweede deel van den landdag werd ingeluid door de bronzen klokken, genaamd „Java" en „Sumatra", welke in Nederland zijn gego ten. Nadat verschillende redevoeringen waren gehouden, werden de groepsvlaggen voor Maks vr, Menado en Bandjermasin aan r'cn nieuw benoemden kringleider van den kring „Groote Oost" uitgereikt. De algemeene leider in Indië, de heer Van der Laaken, maakte nog bekend, dat de N.S.B. waar en wanneer dit noodzake lijk wprdt geacht, van het stemrecht dey leden gebruik zal maken. BUITENLAND. WEDEROM TWEE DOODEN TE HAIFA. Wederom telt Haifa vandaag wee dooden. De een ls een Jood, die verleden week bij een aanval op een autobus door Arabieren werd gewond, de ander is een Arabisch poli- tie-inspecteur. die vanochtend in de oude stad werd overvallen. Abonné te Z. Voor het aanvragen van een rijbewijs moet U zich wenden tot de i secretarie in Uw gemeente. Men kan U daar alle gewenschte inlichtingen verstrekken. N. N. te L. Het adres voor het immigra tiebureau is ons niet bekend. zijn te KAT WIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Vo«r»tvaat 18, Katwijk aan Zee, HAAGSCHE POLITIERECHTER. Bedreiging met doodslag, beleedi- ging, mishandeling en... een meineed Vier feiten waren aan M. D. uit Alphen ten laste gelegd: bedreiging met doodslag van den brugwachter van Zijl te Alphen, 2e. eenzelfde delict Jegens den brugwachter; 3e. bedreiging van een ambtenaar in functie, 4e. mishandeling van een ambtenaar in functie. De brugwachter had aan de Molenaars- brug den verdachte met zijn auto tegen willen houden, doch D. had den brugwach ter aangeboden hem dood te rijden; hem vervolgens beleedigd en mishandeld. De brugwachter en een andere getuige deden mededeeling van het gebeurde; de brug was juist geopend geweest en verdachte had moeten wachten, doch reed door. Er kwam een getuige a décharge, die bij verdachte in de auto had gezeten. Hij had geen beleedigende woorden of dreigementen gehoord, waarop de Politierechter dezen ge tuige stevig onderhanden nam op kans van meineed. De getuige V. meende dat deze getuige a decharge beslist de gewraakte woorden ge hoord moest hebben. Sr waren nog andere tegenstrijdigheden in de verklaringen van den getuige: die aaleiding waren zijn mededeeiingen op schrift te stellen voor eventueele vervolging wegens meineed. Nadat de getuige v. d. S deze verklaring had onderteekend, werd hij op vermoeden van meineed ter zitting gearresteerd. Deken en fiets gestolen te Leiden. Wegens diefstal van een deken en f'ets had G. H. uit Leiden zich te verantwoorden. Verdachte bekende. De Officier wees erop dat het rapport over verdachte slecht is en vroeg zes maan den gevangenisstraf, waartegen verdachte geen bezwaar had. De Politierechter vonniste conform den eisch. Rijwiel-diefstal te Noordwijk. De opkooper G. H. Z. uit Noordwijk heeft daar een rijwiel weggenomen van mej. O., welk feit door verdachte werd bekend. Het rapport over verdachte adviseerde tot voorwaardelijke straf, maar met ver bod tot gebruik van alcohol. Tot dit laatste concludeerde de Officier en vroeg zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. VonnL vonform den eisch. Oneerlijke penningmeester. Ten nadeele van een gymnastiekvereeni- ging te Hazerswoude, zou M. K. uit die gemeente een bedrag van f. 40 hebben ver duisterd en van een inwoner der gemeente f. 20 a f. 40. Doordat de directeur der vereeniging niet od tijd zijn salaris had ontvangen, was een onderzoek ingesteld, waarbij een kastekort bleek. Een bestuurslid der vereeniging deelde mede, dat het kastekort ran olm. f. 40 reeds twee dagen na de ontdekking was aangezuiverd. De vroegere patroon van verdachte v. d. D. zeide geen opdracht voor innen rari kwitanties te hebben -gegeven, doch vet; dachte inde wel geld en droeg pirn, f 20 niet af. De officier zag voor een voorwaardelijke straf geen reden en hij vroeg drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en drie maanden onvoorwaardelijk. De politierechter vonniste tot f. 30- subs. 30 dagen hechtenis en vier maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Er was meer verdiend. J. J. B„ uit Leiden, gaf aan den dienst der steunverleening op, dat hij in een bepaalde week f. 13.47 had verdiend, dóch hét bleek bijna f. 15 te zijn. Naar een ambtenaar van den steundienst verklaarde, was er reeds eerder vermoeden van fraude geweest. De Officier meerde niet met een voor waardelijke straf te kunnen volstaan en vroeg zes weken gevangenisstraf. Verdachte wees op zijn moeilijkheden, die hem tot het feit hadden -gebracht. De politierechter legde een voorwaarde lijke straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar op. Op afbetaling.. A B W. uit Voorschoten knoeide met zijn steunopgave; hij verzweeg totaal f.476. Verdachte bekende. Door armoede was hij ertoe gekomen. De Officier, die het delict belangrijk vond, gezien het bedrag, vroeg drie maanden ge vangenisstraf. De Politierechter vonniste tot zes maan den gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en met de bepaling, dat aan de gemeente f 130 wordt terugbetaald en aan het rijk f. 187, alles in wekelijksche ter mijnen. De neusbloeding. Wegens mishandeling van J. V. stond A. van E. uit Boskoop terecht. Er was een neusbloeding door ontstaan, en de Officier zag er aanleiding in f. 7.50 boete subs. 15 dagen hechtenis te vragen. De Politierechter verminderde de straf tot f. 5 subs. 10 dagen. Een paar „duwen". H. B. v. d. T. uit Boskoop zou A. van 't R. uit Wilnis hebben mishandeld, maar verdachte ontkende. De mishandelde betoogde echter dat toen hij op de fiets stapte, v. d. T. hem met een stok op den rug timmerde. Na deze mededeeling gdf verdachte toe een paar „duwen" met een stok te hebben gegeven. Toen vond de officier bewijs genoeg ge lever en tegen verdachte f. 30 subs. 30 da gen te vragen. Dat vond verdachte veel te hoog; de po litierechter gaf toen f. 20 boete subs. 40 da gen hechtenis. Verdachte zou in hooger beroep gaan. De goed vangst. De politie te Oegstsccst had des nachts zekeren W. op zijn sokken op het erf van een landbouwer aangetroffen. Zeer waar schijnlijk was W. voornemens een inbraak te plegen, en de officier vond het een guede vangst die de politie had gedaan dien nacht, omdat W. een uitgebreid straf blad heeft. Waar inbraak niet ten laste kon worden gelegd, vroeg de dfficier de maxi mum straf wetens de erfvrodebreu':, n.l. zes maanden gevenge-isstraf. Bij verstek werd verdachte ccnfcrm den eisch veroordeeld. Inkomsten verzwegen. Aan den dienst der steunverleening te Nieuwkoop, had A, van L. verteld dat hij f. 9 had verdiend, doch bij onderzoek wal gebleken, dat het f. 25 was geweest. Verdachte bekende het feit. De Officier deelde mede dat totaal f. 37 is verzwegen, en vroeg twee maanden ge vangenisstraf. De politierechter legde f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis op en twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Gebedeld. W. den H. uit Alphen aan den Rijn zou gebedeld hebben, maar de verdachte ont kende dat. De officier merkte evenwel op, dat zonder precies te vragen, toch wel gebedeld kan worden. Er zijn tal van klachten over ver dachte met zijn bedelarij, en om er een eind aan te maken, vroeg de officier drie dagen hechtenis en zes maanden opzenden naar Rijkswerkinrichting, met bevel tot on middellijke gevangenneming. Het vonnis werd conform den eisch. AMSTERDAM, 20 December. De A.n.i.e.m. zal overgaan tot de uitrei king van een bonusaandeel van f. 1000 op iedere f. 3000 nominaal aandeelenkapitaal. Het kapitaal van de A.N.I.E.M. zal aldus worden vergroot met 5616 aandeelen van f. 1000 nominaal, deelende in de winst over 1937. Deze aangelegenheid ls in de eerste plaats van groot belang voor de aandeel houders in kwestie. Bovendien geeft dit aanleiding om de aandacht te vestigen op een onderneming, cie er nog steeds op uit is, haar arbeids terrein in Ned.-Indië uit. te breiden, het- I geen een aanwijzing vormt", dat men toch nog wel steeds geld in Ned-Indië durit te steken en de toekomst blijkbaar dus niet zoo somber beoordeelt De middagbeurs In het voorkomen van de effectenbeurs was heden als bh tooverslag verandering gekomen. Verschillende fondsensoorten ver oorzaakten een flinke beweging en daar door kreeg de geheele markt een opgewekt voorkomen Tevens echter bestond een vaste stemming. Waarschijnlijk speelde hierbij een samenstel van factoren een rol. waarbij bij voorbeeld kon werden genoemd de aan houdende geruchten omtrent een mcoi interim-dividend van de Kon. Petroleum, de verhooging van de vrachttarieven door de Koninklijke Ned Stoomboot maatschap- Dii en de bonuï-uitkeering door de A N.l. E.M. De belangstelling ging in de eerste plaats uit naar de Koninklijken, die onder drukke affaire een aanzienlijke koerswinst behaalden. Omstreeks den koers van 370% kwam eenig materiaal aan de markt, waarbij verkoopen voor buitenlandsche rekening klaarblijkelijk een rol speelden, doch het aangeboden fonds werd gemakkelijk opge nomen en de opwaartsche richting kon verder worden gecontinueerd. Van de In- dusfrieelen traden vooral bij de opening de Philipsaandeelen op den voorgrond en deze waren daarbij in staat een koerswinst van een tiental punten te behalen Voorts ging het druk toe in Akq's, die goed prijshou dend waren, doch per ialdo toch niet veel verandering ondergingen. Unilevers waren zoo goed als ongewijzigd. Anieums werden belangrijk hooger genoteerd in verband met de boven aangehaalde uitkeering, doch van openlijken handel was niets te bemer ken. Een gedecideerd vaste stemming be stond voor Scheepvaartaandeelen. waar van vooral Kon. Booter. profijt trokken. Ook Scheepvaart Unies en de aanverwante soorten alsmede aandeelen Holland-Ame- rika lijn en Stoomvaart Maatschappij de j Maas konden zich enkele procenten ver heffen. In Tabakken ging niet veel om. doch desniettemin trokken die ruimschoots profijt van de algemeene verbeterde ten- aenz en vooral onderscheidden zich in dit opzicht Deli Batavia's en Senembah's. Op de Rubberafdeeling was aanvankelijk niet veel te doen doch later op den middag ontstond eenige beweging in Amsterdam Rubbers, die daarbij een vijftal punten naar boven liepen. De meest minder cou rante soorten werden minder afgedaan. Suikerfondsen waren goed gedisnoneerd. De aandacht werd voornamelijk getrokken door aandeelen Ver. Vorstenlandsche Cul tuurmaatschappij die de opgaande lijn ver der konden vervolgen en tot 98 1/4 pet. werden afgedaan. De actions-cultuur wer den tot f. 23 verhandeld. H.VA.'s hadden een kalme markt, doch konden niettemin niet onbelangrijk avan ceeren. De Amerikaansche markt had een kalm voorkomen, doch was goed prijshou dend. De koers van Bethlehem Steels kwam thans boven den koers van U. S. Steels te liggen. De beleggingsafdeling was goed prijs houdend voor de Ned. Staatspapieren be houdens de nieuwste 3 pet. obiigatiën Ne derland 1937, die wat lager werden geno teerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.991/8; Berlijn 72.45: Parijs 6.11 14; Brussel 30.57: Zwitserland 41.60; Kopenhagen 40.15; Stockholm 46.37 1/2; Oslo 45.20; New York 1.79 15/16; Praag 6.33; Oost. Bankpapier 33.90; Lire 7.25. Frolongatie 1/2Part. disc. 1/8^3/16: Daggeld 1/4. Registermarken 39; Crediet Spermar ken 13 1/4; Effectensperrmarken 13 1 4; Reismarken 52 1/2; Bankpapier 38 3/4. AMSTERDAM. 20 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 540 vette koeien. Prijzen: le kw. 7280 ct„ 2e kw. 6270 ct., 3e kw. 50— 60 ct. per K.G. slachtgewicht; 64 melk en kaifkoeien f.180250 per stuk; 92 vette kalveren 2e kw. 6874 ct., 3e kw. 58—66 ct. per K.G. levend gewicht; 49 nuchtere kalveren f.8—15 per stuk; 71 schapen en 'ammeren f. 19—30 per stuk; 629 varkens; Vleeschverkens, wegende van 90110 K.G. 7374 ct.. zware varkens 7272 ct., vette varkens 72—73 per K.G. slachtgewicht; 5 paarden f. 160160 per stuk. ROTTERDAM, 20 Dec. Aanvoer; totaal 2846; 548 vette runderen; 259 vette kal keren; 10 nuchtere kalveren; 1441 schapen er, lammeren; 5"8 varkens. Prijzen: Vett- boeien 'e kva 78 2e kwa 70. 3e kw. 52— f'i ct. r>"r K G vette csen reso. 74. 70, 5"56; vette kalveren resp 1.25, 1.10. 80— 35, varkens (levenr gewichti resp. 62e 61, 60; schapen resp. 54, 49, 44; lammeren 62, 58, 53; Prijzen per stuk: Schapen zesp. 50 gld, 26, 23; lammeren 20, 17, 15.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3