BUITENLAND LANCE LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 December 193] Luchtaanvallen! De strijd in het Verre Oosten SPORT Ned. Herv. Radio-Omroep. De algemeene vergadering te Leiden. De omroepvereenigingen weigeren haar medewrking. In aansluiting op de oprichtinsvergade- ring. welke onlangs in Den Haag werd ge houden. vond Zaterdag in het wijkgebouw Rehoboth alhier een algemeene ledenver gadering plaats van den Ned. Herv. Radio- Omroep. De voorzitter, ds. A. J. van Rennes, Herv. pred. te Strijen opende deze vergadering en liet zingen Ps. 89 7, ging voor in ge bed en las vervolgens Jeremia 1. Na allen welkom geheeten te hebben, deed hij in zijn openingsrede uitkomen, dat de jonge vereeniging, ondanks de ve lerlei bestrijding, groeit en bloeit en kern gezond is. Merkwaardig is, aldus spr. dat degenen van wie wij veel verwachting hadden, aarzelen of ons zelfs bestrijden; terwijl van verschillende zijden hulp en steun geboden wordt, waarop niet gere kend werd. Doch in weerwil van alle be strijding zullen wij, evenals de profeet Je remia. voortgaan; niet vreezende voor de kleinen, noch voor de grooten. Wij willen doen naar hetgeen Gods wil is en voor gaan de uitkomst stellende in de Hand des Heeren. die alle dingen en ook ons in stand houdt en onze vereeniging tot hier toe zoo kennelijk gezegend heeft. Dankbaar zijn wij voor veler medewer king, naast teleurstelling door allerlei te genwerking. Het spreekt vanzelf, dat ons werk geschiedt onder moeite en druk. Moge die druk ons stalen. Duidelijk, aldus spr., geeft onze actie te zien wat er onder ons volk leeft. Dit allerlei bestrijding valt veel te leeren: vooral dat het Hervormd besef bij velen zoek is geraakt of sluimert. Eer lang zal echter blijken, dat de hervorming en reformatie niet langer gebonden liggen, doch tot nieuwen groei en bloei zullen ko men. Spr. meende op aller medewerking staat te mogen maken. Vervolgens las de secretaris, de heer A. Bouman. de notulen der oprichtingsverga dering, gehouden op 6 November j-1-, voor, die goedgekeurd werden. De voorzitter deed daarna mededeeling, dat de navolgende personen hun benoe ming tot lid van het hoofdbestuur inmid dels hebben aangenomen, n.l. de heeren; A. Bouman, te Leiden (secretaris); ds. Joh. \v. Groot Enzerink te Leiden (tweede voor zitter): dr. W. Jansen te Goes (penning meester); mr. J. J. J. van Kluyve te Mep- pel; ds. D Louwerse te Wlssekerke; P. van Ooyen te Middelburg (tweede penningm.); ds A J. van Rennes te Strijen (voorzit ter); F. J. G. Schouten te Amstelveen (tweede secretaris)Aug. C. v. d. Walle te Haarlem; drs. J. v. d. Warf te Groningen (assessor)ds. G. van Yperen te Water landkerkje (assessor) en toegetreden zijn als lid van de Commissie van Advies de heeren: mr. T. H. v. d. Brink te Wolvega; mr. G. van Klaveren te Den Haag: mr. F. W Fabius te Almelo; ds. C. A. Lingbeek t« Voorthuizen: ds. A. R. Rutgers te Rot terdam en H. M. Vlug, architect te Breu- kelen. Wat betreft de propaganda: deze wordt krachtig ter hand genomen, er zijn reeds in verschillende plaatsen propaganda-ver- gaderingen gehouden en al schiet onze ver- eeniging, aldus de voorzitter, niet op als een "wonderboom, zij neemt, onder druk, gestadig in groei toe. Verwacht kan wor den. dat in verschillende streken van het land propaganda-vergaderingen zullen vol gen. Hierna werden de door de commissie van redactie herziene statuten behandeld als mede het huishoudelijk reglement, die goedgekeurd werden. Met leedwezen werd kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter, dat van het Centraal Bureau van den Omroep, de organisatie van de A.V.R.O., K.R.O, N.C. R.V. en V.A.R.A.. bericht is ingekomen dat het niet genegen is, zonder opgaaf van re denen, medewerking aan den Ned. Herv. Radio Omroep te verleenen, dat deze laat ste de binnen- en buitenlandsche radio programma's in haar blad mag opnemen. Na een geanimeerde discussie en nadat de voorzitter de belangen der Vereenigmg nog eens op het hart- had gebonden van de talrijke aanwezigen, werd de vergade ring door ds. Joh. W. Groot Enzerink met dankzegging gesloten. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. KONIJNENTENTOONSTELLING „EIGEN FOK". Zaterdagmiddag om 2 uur open-de de voorzitter bovengenoemde tentoonstelling met dank tot alle schenkers van eere- prijzen en alle anderen die tot het wel slagen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Tevens bracht hij dank aan de jury voor de serieuze keuring. De tentoonstelling van de 200 dieren der vereeniging in de zaal van hotel Bremmer toonde een grooten vooruitgang ln de kwaliteit als gevolg van de doelmatige voor lichting. aan de leden sinds de vorige show verstrekt. De keurmeesters de heeren Braek utt Deventer en Blok uit Woerden waren ook zeer tevreden over de kwaliteiten van de meeste inzendingen De belangstelling van het publiek was bevredigend. De prijswinnaars zijn: P. Vintges hoogst aantal punten der ten. toonstelling: M. J. Belt mooiste konijn der tentoonstelling: p. Vintges op één na de mooiste; J. p. Slegtenhorst op 2 na de mooiste; W. P. Slegtenhorst op 3 na de mooiste; C. J. v. d. Steen op 4 na de mooiste; J. J. Laterveer oo 5 na de mooiste Een of meer eereprijzen behaalde de volgende leden: M J. Belt, J. Bllkman, C Casteflien, J. Groeneveld. M. J Klein. L Kins, M. Kaay, J. J. Laterveer J C Later veer. J Leef lang. D. Meijer, J Nlevaart W Ravensbergen. J. P. Slechtenhorst, J Straat hof. W. P. Slechtenhorst, L Schouten H Stoof. J. Verwer, F. ten Wolde. C J v d Steen, K. Sonius en P vintges DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos weer thuis. De protocollen van Rome. Hitier naar Rome 2994 (Ingez. Med.) CHR, SCHOOL VOOR L. O. EN OPLEIDING VOOR U.L.O. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. (Stadhouderslaan: hoofd G. Bakema) Ouderavond. Deze school mag zich ln de blijvende be langstelling van de ouders verheugen. Daarvan getuigde wel de groote opkomst voor den laatstgehouden Ouderavond Toen allen een plaats hadden, opende het be stuurslid, de heer A B Mulder, de samen komst. De leerlingen van klas 6 en 7 kregen ver volgens de gelegenheid om de ingestudeerde liederen en zangstukjes te zingen; het was een genot te luisteren naar den beschaaf den kinderzang. Nadat mej. Veenendaal lets had verteld over den overgang der kleine kinderen van huis naar school, daarbij vele en goede wenken gevende, oa. ten onzichte van het spreken der kleinen, kwam de groote pauze Alle lokalen stroomden langzamerhand vol belangstellenden naar het op de ban ken uitgespreide schoolwerk. Dit is wel hét punt van den ouderavond: dan wordt eens vertrouwelijk georaat en vele zaken worden verklaard of recht verstaan. Om 10 uur was de zaal weer gevuld. Het hoofd der school zou verslag geven over het verloopen jaar. Hij kon daarbij van veel zegen en van grooten bloei getuigen. Er werden aan de uiterlijke zaken enkele wenken uit de levende onderwijs- en op voedingspraktijk vastgeknoopt. Spr. noem de die de „verkeersregels voor den levens weg", dien wij gaan met onze kinderen thuis en op school. Er was onverdeelde belangstelling onder het uitspreken van dit slotwoord. Delbos is gistermorgen van zijn reis naar Warschau, Boekarest. Belgrado en Praag te Parijs teruggekeerd. Hij werd door tal rijke autoriteiten verwelkomd en zeide een uitstekende reis te hebben gehad. Voor het station wachtte een groote menigte, die den minister begroette met den kreet: „Leve Delbos, leve de vrede". De reis is voor Delbos een succes ge worden! De bijeenkomst van de ministers der drie staten-onderteekenaars van de over eenkomsten van Rome, n.l. Italië, Honga rije, en Oostenrijk, zal in de eerste helft van Januari te Boedapest worden ge houden. Volgens de „Reggeli Ujsag" zullen Ciano en Schuschnigg op 9 Januari te Boedapest aankomen. De besprekingen zullen voort duren tot den avond van den 12en Jan. Volgens de inlichtingen van dit blad zul len de besprekingen betrekking hebben op de reis van Mussolini naar Berlijn, op die van Stojadinowitsj naar Rome. op die van Delbos naar Midden-Europa, en de Duitsch Poolsche betrekkingen, op de jongste vertrouwelijke besprekingen tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, op den stand der besprekineen tusschen Hongarije en de landen der kleine Entente, op de eventueele consequenties voor Oostenrijk en Hongarije, die het vertrek van Italië uit Genève zou kunnen hebben, zoomede op de voor de onlangs tot stand gekomen wijziging in de oeconomische betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en tusschen Italië en Hongarije noodig geworden maat regelen. Te Weenen loopen geruchten over de mogelijkheid, dat Hitler in het begin van 1938 een bezoek zal brengen aan Mussolini. Er is reden om aan te nemen, dat de Oostenrijksche spoorwegautoriteiten be richt hebben ontvangen, dat de Fuehrer voornemens is in zijn specialen trein over Oostenrijksch gebied naar Italië te reizen. De reis van Mussolini werd drie maanden tevoren aangekondigd, opdat de autoritei ten de noodige maatregelen konden ne men. Men zou dus kunnen aannemen, dat de reis van Hitier eind Februari of be gin Maart kan worden verwacht. DUITSCHLAND Generaal Ludendorff t De Kerkstrijd. Leek het aanvankelijk, dat Ludendorff's toestand wat verbeterde, gisteren trad een verslechtering in en hedenmorgen 8.20 uur is de laatste overgeblevene der groote veld- heeren uit den wereldoorlog overleden, kalm en tot liet laatst bij bewustzijn. FRANKRIJK De zaak Koleman Budai. Op verzoek van de Fransche autoriteiten is te Boedapest de moeder van Koleman Budai, die gearresteerd is In verband met een complot tegen Dèlbos. in arrest ge steld. Zij is 76 jaar en verklaart niets te weten van het terroristische optreden van haar zoon. Filmvoorstelling „Een vreemdeling kwam..." De door de afdeeling Leiden van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling georgani seerde bijeenkomst van gistermorgen, ver meldde op haar programma als hoofdnum mer een première voor Leiden: „Een vreem deling kwamwelke draaide in het Luxor- en Trianon-theater. Dat de afdeeling deze film voor haar le den kan brengen toont aan, dat zij met het geven van haar voorstellingen bewust een doel nastreeft: opvoeding, ook op het gebied der filmkunst. Want een simpel gegeven is hierin met teere zorg en een wonderlijke fijngevoeligheid uitgewerkt tot een werk van sterk-opvoedende kracht. Deze film is meer dan de uitbeelding van een stuk leven uit I een groote stad, ze is een les, voor die haar kunnen verstaan. In het kijverige milieu van het beroepspension komt de Vreemdeling (Conrad Veidt). die den strijd met het egoïsme aanbindt en tracht het goede in den mensch te doen zegevieren. En al dreigt dit te mislukken door de brute tegenwer king van Mr. Wright, den huizenspeculant, den protserigen .self-made man", die met geld alles meent te kunnen koopen, ten slotte weet de Vreemdeling zich overwin naar in dezen stillen strijd. En als zijn beeld zich oplost in de grauwe huizenmassa's van de wereldstad en van het doek verdwijnt, blijft ons de indruk bij, dat dit was een film met een edelen en nobelen geest. Voor de hoofdfilm draaiden eenige jour naals en werd op zeer verdienstelijke wijze een aantal liederen gezongen door het be kende dubbel-mannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van den heer Kok. Als inlei ding en overgang naar de hoofdfilm was de plaatsing hiervan op het programma zeer juist gekozen. De volgende bijeenkomst van de afdee ling zal een filmvoorstelling zijn met „Sequoia", terwijl de eerstvolgende luister bijeenkomst tot onderwerp zal hebben: „Rellgieus-Socialisme" door ds. P. Eldertng emeritus-predikant te Oegstgeest. Hierbij zal ruime gelegenheid tot vragen stellen worden gegeven. VOETBAL U.V.S.-sportpark aan den Wassenaarscheweg. Naar wij vernemen zal in een morgen avond te houden algemeene vergadering van U.V.S. een bestuursvoorstel worden be handeld betreffende de Inrichting van een sportpark aan den Wassenaarscheweg bij het Academisch Ziekenhuis. U.V.S. speelde al sinds geruimen tijd op het N.B.L.O.-ter- rein, doch men wenscht baas te zijn ln eigen huis en heeft daartoe thans de kans door het huren van terreinen aan den Wasse naarscheweg. Men hoopt daar speel- en oefenvelden te krijgen, alsmede een over dekte trainingsgelegenheld. Aan het ge meentebestuur is toestemming verzocht om de velden, die beduidend opgehoogd moeten worden, geheel door werklooze U.V.S.-leden ln orde te laten maken. ROEMENIË Heden verkiezingen. Heden worden de verkiezingen gehou den voor de Kamer. 387 zetels zijn vacant. De liberale partij, welke op het oogenblik de bewindvoering in handen heeft, heeft een kartel gevormd met de partijen, welke geleid worden door de gewezen premiers Vaida en prof. Jorga. De belangrijkste oppositie-partijen zijn: de nationale boerenpartij onder aanvoe ring van Maniu en de rechtsche organisa ties, zooals de gereorganiseerde IJzeren Garde en de nationale Christelijke partij. Dat de regeering bij deze verkiezingen de overwinning zal behalen, staat bij voorbaat vast. Men vraagt zich allleen met belang stelling af, hoeveel stemmen de oppositie zal verwerven. De nationale boerenpartij heeft, zooals men weet, tijdens de aan deze verkiezingen voorafgaande campagne, een „non-agressie-pact" met de gereorga niseerde partij der IJzeren Garde gesloten. WATERPOLO. DE ZIJL HB.Z.V. L Morgenavond kwart voor tien speelt De Zijl II haar eersten thuiswedstrijd voor de wintercompetitie van den kring Den Haag in de Overdekte a. d. Haarlemmerstraat tegen het eerste zevental van de Bataaf- sche Zwemvereeniging uit Den Haag. De Zijl komt uit in de volgende opstelling: doel: Rameau; .achter: W. Hasselbach Lepelaar, Stouten; voor: Amoldus, De Looff, Geeve. VEREENIGDE STATEN Kellogg ernstig ongesteld - Woningwet aangenomen - Robert Bingham, t Frank Kellogg, die staatssecretaris is ge weest onder president Coolidge en vroeger ambassadeur der Vereenigde Staten te Lon den was, is lijdende aan longontsteking, zijn toestand is critiek. Zes weken geleden heeft Kellogg een beroerte gehad, waarvan hij echter herstellende was. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de Woningbouwwet met 267 tegen 30 stemmen aangenomen. Deze wet, welke is opgesteld volgens de aanwijzingen van president Roosevelt, is de laatste be langrijke, welke het Huis in zijn speciale zitting zal behandelen. De wet is doorgezon den naar den Senaat. De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Robert Bingham, is Zaterdagavond in het Hopkins-ziekenhuis te Baltimore over leden. Hij was Dinsdag geopereerd aan een buikziekte, doch sedert dien was zijn toe stand achteruitgegaan. Bingham verbleef sedert 25 November met ziekteverlof in de Vereenigde Staten. Robert Bingham is in 1871 te Orange County in Noord-Carolina geboren. Hij werd advocaat en later burgemeester van Louis ville, terwijl hij twee kranten uitgaf, Bing ham was een persoonlijk vriend van Roose velt en werd door den president in 1933 tot ambassadeur te Londen benoemd. Hij voer de als vertegenwoordiger van zijn land vele belangrijke besprekingen onder meer die betreffende de stabilisatie der valuta's de vlootkwestie en het conflict in Abessynië, Spanje en het Verre Oosten. De universitei ten van Londen. Cambridge en Oxford be noemden hem tot doctor honoris caus». Wijlen Ludendorff in zijn krachttijd. Friedrich Wilhelm Erich Ludendorff werd op 9 April 1865 op het landgoed Pruszennia ln Posen geboren als zoon van een ritmees ter. Reeds op twaalfjarigen leeftijd kwam hij op de cadettenschool te Pioen. In April 1882 legde hij den eed als luitenant af en al spoedig viel de aandacht op hem. Nadat hij tot eerste luitenant was bevorderd werd hij op de hoogere krijgsschool gedetacheerd en na een studiereis naar Rusland te heb ben gemaakt, werd hij in 1895 kapitein van den grooten generalen staf. Hier trok hij spoedig de aandacht van den chef van den staf. graaf von Schlleffen. Zijn werkzaamheid in den staf werd kor ten tijd onderbroken voor het oefenen van een commando, door het optreden als leeraar in taktiek en oorlogsgeschiedenis aan de hoogere krijgsschool. In 1908 werd hij als luitenant-kolonel chef van de afdeeling „opmarsch" van den grooten generalen staf. Herhaaldfelijk spoorde hij aan tot versterking van het leger. Een jaar voor het uitbreken van den grooten oorlog werd hij benoemd tot com mandant van het regiment fuseliers no. 39, dat te Düsseldorf in garnizoen lag en bij het uitbreken van den oorlog werd hij be vorderd tot generaal-majoor en bevelheb ber van de 65ste infanterle-brigade te Straatburg. Korten tijd later werd hij gene- raal-kwartiermeester van het tweede leger corps. Bij de verovering van Luik drong hij als eerste, slechts vergezeld van zijn adjudant, de citadel binnen. Voor deze daad werd hem de onderscheiding „Pour le Merite" ver leend. Dc terugroeping van schout-bij nacht Moctsocnami. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft bevestigd dat schout-bij-nacht Teizo Moet- soenanii. dé bevelhebber der Japansche marine-luchtmacht uit Sjanghai terugge roepen is in verband met het incident met de „Panay" en andere sohepen. Hij voegde hieraan toe, dat dit de ernstigste moreele straf voor een bevelvoerend Japansoh zee officier is, die men zich kan denken. De Britsche pers is over het algemeen van oordeel, dat de regeering te Tokio op recht poogt zich niet het misnoegen van de mogendheden op den hals te halen en dat zij wel zal zorgen, dat geen herhaling komt van de incidenten. Alleen de „Times" maakt een uitzonde ring. Het blad blijft van meening, dat de incidenten zeer ernstig zijn en blijven De „Daily Telegraph and Morningpost" schrijft echter, dat Woensdag, wanneer de ministerraad bijeen zal komen, de toestand misschien reeds zoo ver zal zijn opgehel derd, dat nieuwe beslissingen genomen kunnen worden. Hetzelfde blad publiceert een artikel van een zekeren „Nautlcus", die aangeeft welke schepen de admiraliteit In geval van nood naar het Verre Oosten zon kunnen zenden; ln totaal zouden dit zijn vijf slagschepen, zeven groote kruisers, ne gen lichte kruisers, een vliegtuig-moeder schip, negen torpedojagers en vijftien on derzeeërs. De „Daily Express" schrijft, dat Frank* rijk de Britsche belangen in de Middel* landsche Zee zal beschermen, terwijl de havens van Fransch Indo-China ter be schikking van de Britsche vloot zouden De „Entente Cordiale" Is geen woord zonder Inhoud, Generaal Harada, de Japansche militaire attaché, heeft krachtig ontkend, dat uit Japansche gewapende sloepen mitrailleur- vuur is geopend op de zinkende „Panay." De Japansche opmarsch naar Hangtsjau. De Japansche voorhoede bevindt zich op het oogenblik op ongeveer dertig kilo meter van Hangtsjau. De Japansche troe pen die oprukken langs den weg Tientsin— Poekau, hebben Soetsjau bezet. In een in terview met den correspondent van Reuter heeft de Chineesche minister van financiën, Koeng, verklaard, dat hoewel het rijkste deel van het land verloren is, de Ohineesche regeering toch den strijd zal voortzetten. Hij zeide, dat op het oogenblik vrede sluiten 'onmogelijk is. De schade te Tsingtaa De branden te Tsingtao, waardoor tal van Japansche spinnerijen in de asch zijn gelegd, zouden voor een bedrag van 200 mülioen yen schade hebben aangericht. Uittocht uit Kanton. De uittocht uit Kanton, naar aanleiding van de geruchten over een aanstaanden Japanschen aanval op de stad, heeft heden morgen groote afmetingen aangenomen. De bevolking vlucht naar Hongkong of Macao en op de kaden heerscht groote drukte. Japansch officier mishandeld. De Japansche tolk-majoor Takoeji Soe- zoeki is gisteren te SJatowkok door Chinee sche soldaten en een menigte van enkele honderden Chineezen zoodanig mishandeld, dat hij naar het ziekenhuis moest worden Op 22 Augustus 1914 werd Ludendorff vervoerd. Twee Britsche officieren en een naar het Oostfront gezonden, waar hij te zamen met Hindenburg,, ais chef van den staf van het achtste leger en later van het negende leger, deel nam aan den slag van Tannenberg, die den Russen zulk een ecla tante nederlaag bracht. Op 29 Augustus 1916 werd hij benoemd tot generaal der infanterie en eerste generaal- kwartiermeester. Meer dan drie jaar droeg hij tezamen met maarschalk von Hinden burg als opperste legerleiding de verant woordelijkheid voor het tot stand brengen van de militaire operaties. In begin 1918 zag Ludendorf nog slechts één weg om een dragelijken vrede tot stand te brengen, n.l. een groote militaire over winning. Hij zette derhalve het groote of fensief van 1918 in. Dit offensief werd ten slotte niet voldoende gesteund door de Duit- sche regeering en Ludendorf kwam tot de slotsom, dat hem niets anders overbleef dan vol te houden tot de diplomatie er in zou zijn geslaagd een vrede tot stand te bren gen, of met eere te vallen. Op 26 October viel het kabinet van prins Max van Baden, de bondgenooten stortten achtereenvolgens ineen en dit, gepaard aan de moeilijkheden in het binnenland, maak ten het onmogelijk den strijd vol te houden. Toen de wapenstilstand gesloten was, ver liet Ludendorff zijn vaderland en vluchtte naar Zweden. In het voorjaar 1919 keerde hij terug om met zijn vroegeren chef van den staf Bauer het brandpunt te worden van reactionnaire samenzweringen. Hoewel hij op den achter grond bleef, organiseerde hij toch met Bauer de Kapp-putsch in 1920. In 1923 nam hij op 9 November deel aan de Putsch te München, welke door Adolf Hitler was ge organiseerd. Tezamen met Hitier werd hij gearresteerd, doch korten tijd later werd hij vrijgelaten en in 1924 trad hij als lid van de nationaal-socialistische partij in den Rijks dag. In 1925 stelde hij zich candidaat voor het presidentschap van het rijk doch hij behaalde slechts 1 procent van het aantal uitgebrachte stemmen; nadien trok hij zich meer uit het politieke leven terug. In 1926 bond hij den strijd aan tegen de vrijmetselarij. Hij stichtte een nieuwe Godsdienstige secte: „Deutschglaube". Lu dendorff richtte zich echter niet alleen tegen de vrijmetselarij, doch viel ook de katholieke kerk, de N.S.D.A.P.. de regeering en Hindenburg aan. In Maart van dit jaar werd Ludendorff's Godsdienstige secte officieel door de regee ring erkend. Uit zijn strijd op godsdienstg gebied is o.a. het door hem geredigeerde tijdschrift „Am heiligen Quell Deutscher Kraft" zeer bekend. Jaranlang heeft Ludendorff gestreden om zijn erkenning als veldheer en niet uit sluitend als medewerker van Hindenburg. Japannees, die Soezoeki vergezelden, werden eveneens door de menigte mishandeld. De overval is geschiedt op Britsch pachtgebiec in verband waarmede de Britsche bij de Chineesche autoriteiten geprotesteerd heb ben. De Japansche concessie te Hankau. Volgens berichten uit Sjanghai zouden de Chineesche autoriteiten besloten hebben, met geweld de beschikking over de Japan sche concessie te Hankau te hernemen en alle Japansche eigendommen ln beslag te nemen. Eenzelfde lot zou den Japanschen eigendommen te Koekiang, Ttjangsja, Its- jong en Tsjoengking. aan den boverüooo van de Jangtse wachten. Op zijn zeventigsten verjaardag werd hij eindelijk geëerd als „Duitschland's grootste veldheer uit den wereldoorlog", terwijl bovendien werd bepaald dat op dien dag in den vervolge de vlag op de regeerings- gebouwen zou moeten wapperen. Ludendorff heeft verscheidene boeken geschreven, o.a. „Mijn krijgsherinrterin- gen", „Oorlogvoeren en politiek" en ,Jk totale oorlog". De predikant, die ln de kerk van ds. Nie- moeller gisteren de predikatie heeft ge houden, heeft een wrang commentaar ge leverd op de positie der kerkelijke opposi tie in Duitschland. Het schijnt ondenkbaar, dat een feest der liefde komt. Nooit te voren, aldus deze geestelijke, heeft de kerk zooveel beleedigingen te verduren gehad, nooit te voren was zij in zoo'n kwaad dag licht gesteld, nooit tevoren waren zooveel bedreigingen jegens haar geuit als in deze dagen. 1500 predikanten der kerkelijke op positie en hun families hebben veel reden tot bezorgdheid, daar hun toekomst onze ker is. Kerstmis was het feest der liefde voor de geheele Christenheld, doch thans is dat anders. Thans vinden wij troostW de woorden van den gevangen gehouden apostel Paulus die zeide zich te verheugen in den Heer. Nog 110 predikanten zijn in hechtenis. Geruchten over een amnestie met Kerstmis zijn nog niet bevestigd. Alle buitenlandsche muziek zal voor^" worden voorgelegd aan de rijksmuzlelKxa- mer. De president dezer kamer ver~a*L in het decreet, dat hij te dezer zake hee uitgevaardigd, dat deze maatregel ten heeft den schadelijken invloed die dooi - ongewenschte muziek op het Duitsche v< wordt uitgeoefend, te bestrijden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2